Audiohobby.pl

Nakamichi LX-5

AUDIOTONE

  • 9409 / 5856
  • Ekspert
19-04-2021, 23:19
Tak patrzę na ten film i włosy się jeżą na głowie.....

Oj tam Wojtku, z jakiego powodu ? :)
Na tą rzeźbę na płytkach... i te ciągłe modyfikacje.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5903
  • Ekspert
19-04-2021, 23:26
Na tą rzeźbę na płytkach... i te ciągłe modyfikacje.

No tak, spotkałem się już z sytuacją, że serwisant został oskarżony o fuszerkę, a to były "nakowskie rewolucje" w postaci różnych kablowych pająków, glutów, lutowania elementów od strony druku etc., hihihi :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9409 / 5856
  • Ekspert
19-04-2021, 23:36
Na tą rzeźbę na płytkach... i te ciągłe modyfikacje.

No tak, spotkałem się już z sytuacją, że serwisant został oskarżony o fuszerkę, a to były "nakowskie rewolucje" w postaci różnych kablowych pająków, glutów, lutowania elementów od strony druku etc., hihihi :)

No właśnie, a my chcemy być zawsze lepsi i poprawiamy te pajęczyny. Lub zdarza się tłumaczenie że "to nie ja", tylko tak już wyszło z fabryki....hahahaah
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2295
  • Zaawansowany użytkownik
20-04-2021, 07:45
O rany!
Masakra na tym filmie :D. Kompletnie nie rozumiem co ten Pan opowiada oczywiście, ale zakładam, że któryś z Was rozumie i jest pewien, że to są fabryczne modyfikacje?
Zresztą pal sześć modyfikacje, ale wygląd tych pól lutowniczych i rzeźba na 5:32 to jakaś masakra. A mi było głupio, że wrzucam zdjęcia takiej "brzydko" polutowanej płyty...a to wygląda jak "jakość Nakamichi" ;).

Dzięki Artur za przyszłe fotki, ciekaw jestem co znajdziesz u siebie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

artekk

  • 1694 / 5903
  • Ekspert
20-04-2021, 15:41
Proszę bardzo, oto płytka Dolby w Naku ZX9 :
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

chorazy3

  • 1493 / 1620
  • Ekspert
20-04-2021, 16:17
Tych zielonych Nichiconów KS przy wzmacniaczu liniowym jeszcze nie widziałem. Specjalne do audio. Zwykle były tu pomarańczowe LN lub zwykłe niebieskie (jak u mnie).
Tak powoli zastanawiam się na wymianą kondów sygnałowych u siebie... Skoro Nakamichi dawało co akurat miało pod ręką (ale widać lepsze w wyższych modelach).
« Ostatnia zmiana: 20-04-2021, 16:25 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

AUDIOTONE

  • 9409 / 5856
  • Ekspert
20-04-2021, 21:00
Tych zielonych Nichiconów KS przy wzmacniaczu liniowym jeszcze nie widziałem. Specjalne do audio. Zwykle były tu pomarańczowe LN

W ZX-7 są pomarańczowe. I więcej pomarańczków w oryginale niż w ZX-9.
Poniżej płytka dolby z ZX-7 w oryginale przed wymianą pomarańczków.
« Ostatnia zmiana: 20-04-2021, 21:03 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2295
  • Zaawansowany użytkownik
20-04-2021, 21:07
Dziękuję Panowie za zdjęcia.
Jak tak na szybko patrzę, to oboje macie tą samą rewizję płyty co ja :-D.

Jutro rzucę okiem dokładniej, ale przynajmniej ten obszar "pod" IC202 jest identyczny w ZX-9, Wojtkowym ZX-7 i moim LX-5 ;-)

Jedynie dziwna sprawa rzuca mi się w oczy, że liczba "pomarańczy" u mnie jest bliższa temu, co u Artura niż u Wojtka...ciekawe :-D
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9409 / 5856
  • Ekspert
20-04-2021, 21:08
Dziękuję Panowie za zdjęcia.
Jak tak na szybko patrzę, to oboje macie tą samą rewizję płyty co ja :-D.

Jutro rzucę okiem dokładniej, ale przynajmniej ten obszar "pod" IC202 jest identyczny w ZX-9, Wojtkowym ZX-7 i moim LX-5 ;-)
Czyli ładowali to samo ;) Różniły się tylko "jakością" elementów.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2295
  • Zaawansowany użytkownik
20-04-2021, 21:12
Tak, tylko u mnie i Artura fabrycznie było 14 pomarańczy, a u Ciebie znudziłem się liczyć po 20 :-D.

Jutro popatrzę, w których to miejscach były różnice.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

PhantomLord

  • 420 / 2295
  • Zaawansowany użytkownik
21-04-2021, 09:18
Obejrzałem i porównałem płyty Dolby od Wojtka (ZX-7), Artura (ZX-9) oraz moją (LX-5) i wszystkie wyglądają dla mnie identycznie i spójnie z rysunkiem w instrukcji serwisowej do ZX-9. Jeśli porównać je z rysunkami zamieszczonymi w instrukcjach serwisowych do LX-5 i ZX-7 to zmian jest sporo - inne numery elementów, inne umiejscowienie itp.

Między sobą te płyty różnią się zamontowanymi rezystorami od strony druku u Artura i w kilku miejscach rodzajami kondensatorów. U Wojtka było fabrycznie najwięcej pomarańczowych PP - 26 szt. a u mnie i u Artura po 14 szt.

U Artura w ZX-9 ponadto pojawiają się te Nichicony KS w torze audio, ale nie wszędzie. Są we wzmacniaczu liniowym, przy wszystkich układach dekodujących Dolby, ale już tylko przy dwóch (tych drugich, czyli jakby przy Dolby C) układach enkodujących Dolby.
Ciekawe, czy jest metoda w tym szaleństwie, czy też używali zamiennie tych pomarańczowych Shoei i zielonych Nichiconów KS.
Ciekawi mnie również czy takie szafowanie rodzajami kondensatorów i firmami/modelami wpływało w zauważalnym stopniu na brzmienie tych decków.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

chorazy3

  • 1493 / 1620
  • Ekspert
21-04-2021, 09:48
Kondensatory i ich wpływ na dźwięk to temat rzeka a niekiedy i powód do kłótni.
Wpływ na pewno jest, ale na pewno nie tak duży jak niektórzy twierdzą. W większości naszych decków, jak sam widzisz, wkładali co akurat mieli pod ręką.
W najwyższych modelach i w kluczowych miejscach były lepsze kondy, dedykowane do audio.
Ja po wykonaniu kilku całkowitych recapów słyszę jakąś tam różnicę w dźwięku.
Jest trochę inny niż był przed:)
Czy lepszy? Trudno powiedzieć co się komu spodoba. Lepsze, nowsze kondy to teoretycznie mniej zniekształceń (czyt. analogowego ciepła) i dźwięk bliższy CD.
« Ostatnia zmiana: 21-04-2021, 09:51 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

PhantomLord

  • 420 / 2295
  • Zaawansowany użytkownik
21-04-2021, 13:34
Paweł może źle się wyraziłem. Oczywiście, że zdaje sobie sprawę, że potrafią mieć olbrzymi nawet wpływ na brzmienie :).
 
Co mnie ciekawiło to raczej to podejście producenta. W takim sensie, że w obrębie kilku lat produkcji danego modelu producentowi chyba zależy na utrzymaniu tej samej jakości, tego samego brzmienia w przypadku sprzętu audio.
Stąd jestem ciekaw, czy te zmiany były zaklasyfikowane przez Nakamichi jako nie zmieniające "charakteru/brzmienia" ich produktów, czy też nikt się tym specjalnie nie przejmował - ot dali bardzo dobrej jakości element zamiast innego bardzo dobrej jakości elementu i tyle.
Pytanie i ciekawość retoryczna, bo nie wierzę w ani nie oczekuję odpowiedzi :D.

Dziękuję jednak za opis jak Ty to widzisz po swoich recapach. Ja jestem zdecydowany wymienić te "zamienniki" pomarańczek PP na foliaki w miarę możliwości dobrane, a co do elektrolitów to postaram się sprawdzić ich stan w torze audio i losowo pewnie w innych miejscach i wymienić tylko te wadliwe (lub pary wadliwych, jeśli występują w dwóch kanałach).
No chyba, że większość okaże się padnięta :D, to wtedy pełny recap może będzie miał sens. Tylko jakoś nie podejrzewam, bo jednak deck działa dość prawidłowo.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 5009
  • Ekspert
21-04-2021, 13:38
phantom ...


szok ...

chorazy3

  • 1493 / 1620
  • Ekspert
21-04-2021, 13:52
Generalnie niepomarańczowe foliaki (te zielone, żółte i bladożółte) które są oryginalne, zostawiłbym. Najczęściej są to kondensatory mylarowe.

Do wymiany natomiast oryginalne pomarańczaki i te ceramiczne, które ktoś wstawił zamiast foliowych pomarańczaków.
« Ostatnia zmiana: 21-04-2021, 13:54 wysłana przez chorazy3 »
Paweł