Audiohobby.pl

Nakamichi LX-5

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
22-12-2020, 19:03
Kawał magnetofonu, bo gabarytowo i wagowo do małych nie należy. Wygląd może nieco kontrowersyjny, może trochę plasticzany ale solidny i w bezpośrednim kontakcie sprawia wrażenia lepsze niż na zdjęciach. Okno kieszeni kasety jest bez szybki. Bardzo ładny moim zdaniem licznik i wskaźniki poziomu wysterowania.

Kupiłem w sumie jako sprawny ale głośno chodzący. Przyczyną był oczywiście skamieniały idler. Komplet ogumienia kupiłem z USA ale koniec końców użyłem tylko idlera i paska kwadratowego od prawej szpulki. Pasek płaski capstanu wydawał mi się nieco przyciasny więc po wyczyszczeniu użyłem starego. Podobnie użyłem starego paska kwadratowego od silnika funkcyjnego, nowy również jakby zbyt ciasny. Nie wiem, może takie ciasne mają być. Mimo to odpicowane stare paski nie ślizgają się i ogarnięciu mechanizmu W&F wyszedł mi 0.05 % (mierzone taśmą Maxell UR od Mihokm) od  więc dałem spokój.

Wymieniłem też żaróweczkę od czujnika przesuwu taśmy, stara świeciła ale odpadła przy próbie przetarcia jej z kurzu.

Jak się okazało magnetofon nie nagrywał, o czym sprzedający nie wspomniał. Po wymianie 5 szt. pomarańczaków (tylko jeden 4700pF padł, był zwarty) przy oscylatorze oraz 1 rezystora bezpiecznikowego zaczął nagrywać ale jakość tych nagrań była kiepska. Sprawdziłem omomierzem głowicę, wszystko ok. Myślałem, że może gdzieś dalej coś padło, jakieś inne pomarańczaki, ale coś mnie tknęło by sprawdzić azymut i wysokość głowicy nagrywającej. Oba kółka były strasznie przez kogoś pokręcone i stąd kiepska jakość nagrywania po ustawieniu wszystko jest dobrze. Głowica odtwarzająca wymagała tylko niewielkiej regulacji.

Mimo to że deck działa zamówiłem nowe kondensatory do wymiany pozostałych pomarańczaków. Wtedy dokończę kalibrację.

W międzyczasie słucham sobie jak odtwarza i muszę powiedzieć, że bardzo miło się zaskoczyłem, tym co ten deck prezentuje. Nie wiem jak to opisać ale łatwość i lekkość z jaką z niego wypływa muzyka jest dla mnie niewiarygodna. Słuchanie na nim muzyki w ogóle nie męczy, moim zdaniem gra dość neutralnie ale jednak bliżej ciepłej strony mocy. Z Naków mam do porównania tylko BX300 i CD1. Muszę powiedzieć, że ten LX-5 stoi o poziom wyżej.
Z mojego researchu w Internecie dowiedziałem się, że LX-5 w odtwarzaniu porównywalny jest do RX-505 a nawet ZX-7 (te same głowice, mechanizm a i wnętrze wygląda podobne do ZX-7, zwł. płytka logiki/zasilania oraz wzmacniacza odczytu/Dolby). Może dlatego gra tak dobrze.
Moim zdaniem to deck godny polecenia, zwłaszcza, że cenowo wypada dużo lepiej niż topowe Naki.


« Ostatnia zmiana: 22-12-2020, 19:09 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
22-12-2020, 19:05
Kilka fotek z wnętrza decka:

Paweł

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
22-12-2020, 19:08
Mechanizm Nakamichi classic, który okazał się przyjemny w serwisowaniu (mój pierwszy raz z tym mech.), dokładnie tak jak ostatnio napisał Wojtek.

Paweł

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
22-12-2020, 19:25
Dokładnie Pawle jak piszesz, LX5 to trochę taki ZX7 bez wodotrysków i gra świetnie. Niemcy oceniali go w jednej klasie z najwyższymi Nakami i topowymi magnetofonami innych firm.

Jest bardzo solidnie zbudowany i dostał co najlepsze, czyli mechanizm Classic/Standard  i topowy zestaw głowic.
To musi grać :)

Gratuluję zakupu i udanej reanimacji fajnej maszyny. Podejrzewam, że brzmieniowo będzie w "czubie" Twojej zacnej kolekcji.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
22-12-2020, 19:38
Dzięki. Faktycznie jak na razie to mój nr 1. Może dlatego że nowy, inny, nieznany :) W każdym razie nie spodziewałem się takiego dobrego dźwięku po nim. Dopiero w sumie po zakupie doczytałem jaki z niego niedoceniany model. Polowałem od jakiegoś czasu na topowe Naki (ZX7, CR7) ale dobry czas na ich zakup to już chyba minął, ich ceny powalają a i dostępność też taka sobie. A tu się okazuje, że w sumie daleko nie jestem, jeżeli chodzi o odtwarzanie.
« Ostatnia zmiana: 22-12-2020, 19:40 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
22-12-2020, 19:41
Tak, LX-5  będzie podobnym Nakamichi Best Buy'em jak BX-300.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
22-12-2020, 21:10
Pawle gratuluje pięknego sprzęta :)
Nigdy nie miałem LX-5, ale przyznaję Ci rację odnośnie toru audio jeśli chodzi o odtwarzanie. Jest prawie identyczny jak w ZX-7, sprawdziłem krok po kroku 5 minut temu :) Tory zapisu niestety są całkiem inne, biorąc pod uwagę bardzo rozbudowaną tą część jaką dysponuje ZX-7.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
22-12-2020, 21:22
Dzięki Wojtku za sprawdzenie tego.
Czyli LX-5 jest dla ZX-7 tym czym CR-5 dla CR-7.
Bardzo mnie to cieszy, muszę przyznać.
Paweł

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
22-12-2020, 21:26
Dokładnie na to wygląda. Modele wyższe mają "tylko" bardziej rozbudowane nagrywanie...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
04-01-2021, 15:20
tak tak
ten wyglad 
no normalnie    to zona  juz  by pozwolila na 5 sztuk innych
niz na jeden z tej "zorty"


ech  ciezko na neigo patrzec ciezko mi
akustycznie     nie wiem    bo nie mielam takiego w domu


chorazy
mowisz ze  fajnie gra
poslucham go  znak goscia co ga ma...
ale  na razie nie zawita takie cos u mnie
przepraszam

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
04-01-2021, 16:18
Dzięki Nano za komentarz. Faktycznie LX-5 wygląda inaczej. Ale za to wydaje mi się, że nowocześnie. Swoim wyglądem na pewno przeskoczył swoją epokę.
Dla mnie ważne, że przyjemny w serwisie i doskonale odtwarza.
Ciekawy jestem Twojej opinii o LX-5.
A co do urody, Nano, to Nad-y, które obaj lubimy i cenimy, też raczej nie wygrywają konkursów piękności na forach Hi-fi :)
« Ostatnia zmiana: 04-01-2021, 16:34 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
04-01-2021, 19:29
ty mi tu NADa  na daremno nie bierz do ....przepraszam ponioslo mnie
he he he
ech  ten wygladzamelduje siejak podluchainaczej tonir ma sensu

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
29-01-2021, 19:52
Takie śliczności dziś przyszły, będzie zabawa !
Paweł

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
29-01-2021, 20:01
Należy mu się. Ale coś ich mało.... tylko tyle jest pomarańczków w LX-5 ?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
29-01-2021, 20:04
Jest mniej ze względu na prostszą obsługę nagrywania w tym modelu.

Paweł