Audiohobby.pl

Regulacja wysokości głowicy

RedKoral

  • 166 / 5610
  • Aktywny użytkownik
03-04-2020, 18:14
Witam Kolegów po blisko dwuletniej przerwie!
Miałem trochę kłopotów natury osobistej, a więc i brak głowy do naszych zabawek, ale na szczęście już się z nimi uporałem i jako że czas izolacji z powodu koleżki w koronce rodem z Chin daje więcej czasu, naturalnie powróciłem do magnetofonów. Z racji dłuższej przerwy w eksploatacji, wymagają naturalnie nieco troski.

Po tym przydługim nieco wstępie chciałbym poradzić się Was, a szczególnie tych bardziej zaawansowanych w serwisowaniu, o poradę w kwestii regulacji głowicy. W jednym z decków tj. RS-BX828 chciałbym wymienić głowicę a w drugim tj. RS-B765 sprawdzić i ew. podregulować. O ile samo regulowanie skosu jest względnie proste i opisanych jest kilka metod, zarówno rodem z serwisówek, jak i tych "domorosłych" to powiedzcie proszę - najlepiej również pokażcie na fotkach - jak radzicie sobie z regulacją wysokości zwanej też głębokością.
Jak akurat mam głównie Technicsy i tam serwisówki zalecają użycie przymiaru QZZ0207 (analogiczny jest HT M-300 albo A-BEX THG801 lub WHS-300 rodem z Białorusi) który jest praktycznie niedostępny, albo za kosmiczne pieniądze. Zresztą kupowanie go dla ustawienia raz na rok czy dwa głowicy w dwóch czy trzech deckach jest mało opłacalne. O ile w deckach dwugłowicowych najczęściej głowica jest na sztywno przykręcona (tzn. bez regulacji owej wysokości) i reguluje się klasycznie tylko azymut, to w trzygłowicowych raczej trudno jest na "oko" zrobić to poprawnie. Na albo nie znam jakiejś metody warsztatowej :-)
Do ustawienia skosu mam do dyspozycji fabrycznie nową kasetę serwisową Panasonica QZZCSX ale co zrobić z tą wysokością/głębokością? Mam też kasetę z lusterkiem Sony, ale kurcze chyba mam kiepskie oko, albo konstrukcja kieszeni w RS-B765 i RS-BX828 uniemożliwia dobre podejrzenie jak układa się taśma, bo gapię się i jakoś mało widzę.
Poradźcie coś bracia w wierze (do magnetofonów) :-) !
Z góry dziękuję i liczę na odzew. W załączeniu fragment serwisówki akurat od RS-B965 i poglądowa fotka QZZ0207 oraz HT M-300 - zapożyczone z netu.

Pozdrawiam serdecznie!
Marcin
« Ostatnia zmiana: 03-04-2020, 19:42 wysłana przez RedKoral »

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
03-04-2020, 23:07
Witaj serdecznie po latach :)

Odnośnie RS-BX828 jeśli nie ruszysz regulacji "kopyta" czyli tego aluminiowego bloku, przy wymianie głowicy na inną lub nową. Wtedy nie będziesz musiał posiłkować się "szablonem". Dlatego że nie ruszysz żadnych wartości prócz skosu który możesz wyregulować. Więc jak będziesz wymieniać głowicę w RS-BX828 lub RS-BX808, RS-B965 to odkręć samą głowicę z tych dwóch śrub które ją trzymają i potem dokręć je i wyreguluj skos nic więcej. Warunkiem tego zabiegu jest to że wysokość nie jest już pokręcona i chcesz zastosować identyczną głowicę jak była demontowana. W przeciwnym razie jak zdemontujesz to "aluminiowe kopyto" (łoże) to musisz użyć szablonu do ustawiania toru przesuwu taśmy. Niema innej poprawnej drogi, by dalsze ustawianie innych już elektrycznych wartości było poprawne.
Zaś w RS-B765 masz tylko regulację skosu, ten mechanizm nie jest wyposażony w "kopyto" czyli ten aluminiowy blok i tam tylko regulujemy skos głowicy.

To było by tak na szybko co i jak :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 166 / 5610
  • Aktywny użytkownik
04-04-2020, 00:40
Wiesz, że to może i głupie, ale nie pomyślałem o tym, że w RS-BX828 faktycznie głowica przykręcona jest do "kopyta". Czasami najprostsze rozwiązania umykają z pola widzenia. Głowice mam nowe, fabryczne (w opakowaniu Technicsa) i identyczne wg. numerów katalogowych. Tu mała ciekawostka, wg. serwisówki do RS-BX828 głowica r/p to RBR4CY004-C czyli wg. wszystkich dostępnych powszechnie informacji głowica permalojowa. Ale głowica którą posiadam, ma oznaczenie RBR4CY004-C czyli zgodne, natomiast jest oznaczona naklejką rec/play AX co wskazywałoby na głowicę amorficzną.
Przyjrzałem się jednak dokładnie głowicy w moim 828 i ktoś kręcił niestety śrubą od wysokości czyli lewą górną - jeśli wierzyć serwisówce. Widać ślady po śrubokręcie i brak plomby, natomiast prawa śruba jest fabrycznie zalakowana, zielonkawym transparentnym lakierem - identyczny jest na śrubach w 765 (a tego mam od nowości). Czyli jednak będę musiał powalczyć z ustawieniem wysokości :-(
Jakieś podpowiedzi? Nie daje mi spokoju ten szablon - ale.....skąd go wziąć, chociażby na przysłowiową chwilę. Do ustawiania zespołu rolek też wg. serwisówki jest wymagany.

Tak przy okazji, mam pewien pomysł na "forumowy" szablon ale potrzebny byłby ktoś z obrabiarką CNC. Może warto założyć osobny wątek? Bo tu to zginie. Jak myślisz?

W załączeniu fotki nowej głowicy i starej w magnetofonie. Przy okazji zobaczyłem ile czyszczenia przede mną :-) Rolki też wypadałoby zmienić, albo gruntownie chociaż oczyścić.
W świetle dziennym nie widać tych paprochów i kurzu (no ale stał praktycznie ze dwa lata)
« Ostatnia zmiana: 04-04-2020, 00:52 wysłana przez RedKoral »

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
17-08-2020, 23:40
Umknęła mi ta propozycja... a jest warta nagłośnienia.

Tak przy okazji, mam pewien pomysł na "forumowy" szablon ale potrzebny byłby ktoś z obrabiarką CNC. Może warto założyć osobny wątek? Bo tu to zginie. Jak myślisz?
Temat godny kontynuowania. Tylko osoba z takowym dostępem była by mile widziana.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

paluch.

  • 277 / 2759
  • Zaawansowany użytkownik
18-08-2020, 21:12
Także taki szablon chodzi mi po głowie. Myślałem o wykorzystaniu samej rozpołowionej kasety z przyklejonymi rolkami z  naciągniętą taśmą. 
« Ostatnia zmiana: 18-08-2020, 21:14 wysłana przez paluch. »
Tomek

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
18-08-2020, 22:17
Także taki szablon chodzi mi po głowie. Myślałem o wykorzystaniu samej rozpołowionej kasety z przyklejonymi rolkami z  naciągniętą taśmą.
Niestety wszelakie plastikowe przyżądy udające tylko szablon nie sprawdzają się. Musi być to zrobione z metalu. Pisze o tym ponieważ chyba na TH ktoś już próbował z szablonami z plastiku, ale efekty były marne i tolerancja nie do przyjęcia.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 166 / 5610
  • Aktywny użytkownik
18-08-2020, 22:19
Witajcie,

Dobrze Wojtku, że przypomniałeś temat bo ja sam zapomniałem :-)
Okazuje się, że jeden z kolegów z unitraklubu wpadł na ten sam pomysł, tyle że zamiast obrabiarki CNC użył....drukarki 3D.
https://unitraklub.pl/porada/19431
Okazało się również, że do druku użył plików które odnalazłem na jakimś forum rosyjskojęzycznym (przesłał mi swój plik i jest to to samo co pobrałem z tego forum). W wątku na ww. forum omawiano szablon i pokazywano zdaje się "prototyp" tej kopii szablonu która jest obecnie sprzedawana na jebaju przez gościa z Ukrainy.

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
18-08-2020, 22:37
Marcinie jedno jest pewne w grę wchodzi tylko wykonanie z metalu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 166 / 5610
  • Aktywny użytkownik
18-08-2020, 22:40
Dlatego między innymi pisałem o obrabiarkach CNC żeby wystrugać to z metalu. Ale są również drukarki pracujące na proszku metalowym, może spróbować czegoś takiego?

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
18-08-2020, 22:52
Dlatego między innymi pisałem o obrabiarkach CNC żeby wystrugać to z metalu. Ale są również drukarki pracujące na proszku metalowym, może spróbować czegoś takiego?
Powiem Ci, że to kompletnie nie moja działka. Może któryś z forumowych kolegów będzie mieć dostęp do takich maszyn.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RedKoral

  • 166 / 5610
  • Aktywny użytkownik
19-08-2020, 20:15
Gdyby ktoś chciał coś pokombinować z wystruganiem szablonu, podaję zazipowane pliczki. Z tego autor cytowanego wątku z unitra klubu wydrukował szablon na drukarce 3d

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
20-08-2020, 00:23
Wojtku, Abex zrobił ceramiczny szablon, THG-801C :

Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
20-08-2020, 19:34
Pikny ale raczej nikt z nas nie ma dostępu do takiej technologii... i pozostaje tylko metal.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5284
  • Ekspert
06-01-2023, 00:07
Czy to jest kaseta do ustawiania wysokości głowicy?
Jeśli tak to jak rozumieć parametry na niej opisane i jak jej należy użyć?
Pomożecie?

P.S. to zdjęcie kasety z moje kompletu.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
06-01-2023, 12:33
Czy to jest kaseta do ustawiania wysokości głowicy?
Jeśli tak to jak rozumieć parametry na niej opisane i jak jej należy użyć?
Pomożecie?

P.S. to zdjęcie kasety z moje kompletu.


Tu wrzucił kolega Yesther :
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13527.165
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo