Audiohobby.pl

Regulacja wysokości głowicy

artekk

  • 1694 / 5877
  • Ekspert
07-01-2023, 20:32
W zasadzie dla kaset Hanspetera brak alternatywy, więc czy można mówić w ogóle o polecaniu ich...

Nie wiem, co jest z Twoimi kasetami (czy magnetofonami ?) Kolego Retrotape, ale wg mnie te kasety działają dobrze. Czy próbowałeś reklamowac kasety ?

Test kasety do regulacji azymutu juz gdzieś wrzucałem, ale dla przypomnienia :


Szybki test porównawczy kasety do regulacji prędkości Hanspetera vs BASF. Plus pomiar (ważony) W&F dla normy DIN, jak widać mieści się z zapasem w parametrach podanych na kasecie, więc w czym kłopot ?



Dla porównania podobny test kaset Teac MTT-111 vs Nakamichi DA9006C.


Przejdźmy do sedna sprawy i tematu niniejszego wątku. Czyli kaset do regulacji wysokości głowicy. Porównanie kaset Hanspeter'a Roth i Alexa Nikitina aka A.N.T. Audio. Co do wniosków.... to cóż... każdy chyba je wyciagnie bez większych watpliwości.


PS Dragon nie miał żadnego przeglądu.
« Ostatnia zmiana: 07-01-2023, 20:37 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

RetroTape

  • 454 / 801
  • Zaawansowany użytkownik
07-01-2023, 20:59
Nie próbowałem ich reklamować, gdyż te problemy były mi znane przed zakupem, ale chciałem je potwierdzić, bo przecież full-track. Problemy z azymutem (chodzi o prostopadłość nagrania, a nie falowanie), wysokim W&F i prędkością potwierdza choćby A.N.T. z Tapeheads w tym temacie: https://www.tapeheads.net/threads/hanspeter-roth-cassettes.90622/.

Falujący azymut i bardzo marną trwałość taśm pokazał w wątku o RS-BX707 kolega zepter na naszym forum. Mam dokładnie to samo. Któraś z taśm nie jest też wcale w wersji full-track (a opis na kasecie mówi, że jest) ale już teraz nie wiem dokładnie która, musiałbym sprawdzić.

Ogólnie jedyna zaleta tych kaset jest taka, że są nagrane w full-track. Ok, tylko to nie czyni z nich dobrych narzędzi. Nagranie musi być też przeprowadzone prawidłowo. Po kasecie z azymutem widać, że takie nie jest. Nawet po zmianie obudowy jednym się nieco poprawia (ale nie do końca) a innym nie, jest to dość śmieszne działanie w odniesieniu do niby profesjonalnych taśm. Jeśli ta kaseta jest nieprawidłowa, to wymagająca jeszcze większej precyzji nagrania - do ustawienia wysokości głowicy stoi pod wielkim znakiem zapytania, ja z pewnością sprawdzał tego nie będę.

Piszę tylko swoje obserwacje i wnioski, jeśli ktoś chce używać tych taśm to proszę bardzo.

edit:
Dodam, że kasetę od prędkości testowałem na dwóch magnetofonach z napędem bezpośrednim sterowanym kwarcem więc o pomyłce nie może być mowy, zamiast 3150Hz wychodziło 3135-3138 Hz.
« Ostatnia zmiana: 07-01-2023, 21:09 wysłana przez RetroTape »

artekk

  • 1694 / 5877
  • Ekspert
07-01-2023, 21:14
Post Alexa z tapeheads jest z maja 2021. Dziś to moga być zupelnie inne kasety. Myślę, że Hanspeter wyciąga wnioski i ma info zwrotne od nabywców. Podejrzewam, że problemy zostały usunięte, bo jak widać po moim secie kaset nie ma po nich śladu. Opinię łatwo stracić, a kasety idą jak ciepłe bułki. Nie mam żadnego interesu w reklamie tych kaset, nie znam ich producenta, kasety nabyłem anonimowo, typowo w celu ich przetestowania, bo cena jest śmiesznie niska. Jeśli ktoś posiada kilka magnetów na własny użytek spełnią swoją rolę. Do celów profesjonalnych czytaj zarobkowych niekoniecznie. Posiadam oryginalne kasety Teac, Abex, Basf, Nakamichi, Agfa  i mam się do czego odnieść. Także i między tymi taśmami występują różnice, więc to nie jest takie zerojedynkowe, że jedna kaseta jest be, a druga super. O tych różnicach, głównie w poziomach pisano wielokrotnie np. na tapeheads.

Moim zdaniem źle trafiłeś, albo zmęczyłeś na nieprawidłowo wyregulowanych magnetach (nie dotyczy kasety do prędkości ;). Oczywiście mogę się mylić i przyczyna może być inna. Niemniej współczuję.

Kolega chce ustawiać wysokość głowicy, a kaseta do wysokości działa.
« Ostatnia zmiana: 07-01-2023, 21:38 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4685 / 2290
  • Ekspert
07-01-2023, 21:41
Żeby coś nie pływało to rolka i jeszcze raz nowa dobra rolka !

RetroTape

  • 454 / 801
  • Zaawansowany użytkownik
07-01-2023, 21:42
Moja kaseta do azymutu jest z czerwca 2022, kolegi zeptera z maja 2022, może wtedy wychodziły jakieś gorsze partie nie wiem. Mam świadomość, że nawet oryginalne kasety firmowe mają między sobą różnice. Zresztą akurat poziomy wyjściowe są ustawiane w dużym zakresie poprawnej regulacji, dopuszczalne odchyłki to przeważnie kilkadziesiąt mV. Nie mam z tym większych problemów. Natomiast nigdy nie widziałem, aby kaseta do azymutu nagrana pełnym śladem falowała tak jak tutaj i po kilku odtworzeniach wyglądała na zużytą. Czy aż tak ciężko nagrać sygnał z poprawną prędkością, opis na kasecie mamy odchyłkę +/-0,2%, u mnie wychodzi 0,5%, to już za dużo. Nie jest to precyzyjnie nagrane, albo są partie które się nie udały i akurat część osób ma pecha.

Żeby coś nie pływało to rolka i jeszcze raz nowa dobra rolka !
Rolki są nowe, oryginały Panasonic RXPN0001.
« Ostatnia zmiana: 07-01-2023, 21:47 wysłana przez RetroTape »

Hammer

  • 4685 / 2290
  • Ekspert
07-01-2023, 21:53
a ile lat ich nie produkują już ? tak z ciekawości zapytam ?

RetroTape

  • 454 / 801
  • Zaawansowany użytkownik
07-01-2023, 22:13
a ile lat ich nie produkują już ? tak z ciekawości zapytam ?
Rolka jest w porządku, kupiona z pewnego źródła, mająca pozytywne opinie innych użytkowników, na oko guma miękka, kształt prawidłowy, bez jakichkolwiek oznak zestarzenia. Inne kasety testowe nie wykazują takich objawów przechodząc przez nią. Działanie na zwykłych kasetach bezproblemowe. Zresztą czy gdyby chodziło o rolkę, to po odwróceniu kasety nie powinno być tak samo ? No i inne osoby mają też identyczny problem ...

Krzysztof_M

  • 1470 / 5283
  • Ekspert
07-01-2023, 22:49
Zanim ruszę śrubkami Denona to się poważnie będę musiał zastanowić :)
Tak więc na chwilę obecną jestem dalej od ukończenia tematu niż sobie mogłem wyobrazić :)

Rozważę też przeszczep taśmy HPR od azymutu do jakiejś innej obudowy, np. Basf Ferro Extra, tej z dodatkowymi prowadnicami wewnątrz.
Ale i tak z wysokością głowicy na razie utknąłem. Głównie z powodu za małej ilości fabrycznie wyregulowanych magnetofonów.

Za małej ilości magnetofonów, magnetofonów, magnetofonów ...

To dosyć zaskakująca konkluzja - i wcale nie jestem zmartwiony.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

chorazy3

  • 1483 / 1594
  • Ekspert
09-01-2023, 10:47
Rolki są nowe, oryginały Panasonic RXPN0001.

Te rolki z ramieniem oraz rolki RDP0055 są łatwo dostępne i zdaje się wciąż produkowane.
« Ostatnia zmiana: 09-01-2023, 10:49 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

RetroTape

  • 454 / 801
  • Zaawansowany użytkownik
09-01-2023, 11:29
Cytat: chorazy3
Te rolki z ramieniem oraz rolki RDP0055 są łatwo dostępne i zdaje się wciąż produkowane.
Rzeczywiście są łatwo dostępne, ale o ile RXPN0001 Made in Indonesia są fantastycznej jakości i wyglądają na aktualnie produkowane, to RDP0055 Made in Japan są najpewniej ze starych zapasów i mają kiepską jakość. Na trzy rolki wymieniane u mnie w ciągu ostatnich 2 lat, wszystkie się rozpadły. Uszkodzeniu ulega plastikowy środek (wręcz rozsypuje się), a guma twardnieje.

Na całe szczęście zostawiłem oryginały i po umyciu preparatem "nowa guma" działają bardzo dobrze. Załączam zdjęcie jak wyglądają te felerne RDP0055. Obecnie już ich nie wymieniam, tylko ratuję oryginały, które trzymają się nieźle jak na swój wiek.

chorazy3

  • 1483 / 1594
  • Ekspert
09-01-2023, 11:53
To ciekawe, ja mam mały zapas tych 0055, kupiony ze 2 lata temu, m. in. do DCC i do dziś są ok. Te które wyjmowałem z magnetofonów wyglądały tak jak pokazane przez Ciebie, z gumą bardzo stwardniałą a plastik się sypał. Więc teoria o starych zapasach by się zgadzała (ale z drugiej strony data widnieje 2018 r.). Moje sztuki może są nowszej produkcji albo z innej partii.
« Ostatnia zmiana: 09-01-2023, 11:55 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

RetroTape

  • 454 / 801
  • Zaawansowany użytkownik
09-01-2023, 12:11
Znalazłem swoje zamówienie i kupowałem je dokładnie w maju 2019 roku. Już od dłuższego czasu mam je zdemontowane, żadna nie wytrzymała dłużej niż 2 lata. Na Allegro są też (obok pozytywów) takie opinie jak na na załączniku, więc może zależy jak się trafi, naturalnie nie jest to moja ocena ;)

chorazy3

  • 1483 / 1594
  • Ekspert
09-01-2023, 12:36
Faktycznie wyglądają strasznie. To aż niemożliwe, żeby to były nowe produkty. Raczej już stare zapasy zapakowane ponownie, żeby sprzedać i coś zarobić.
Paweł

AUDIOTONE

  • 9389 / 5830
  • Ekspert
09-01-2023, 22:57
O rolkach proszę pisać w temacie : http://audiohobby.pl/index.php?topic=14117.msg476356#new

Niech to będzie w jednym miejscu. Łatwiej coś odszukać.

Pomału zaczyna robić się chaos....w każdym temacie.

Nie chciałbym się powtarzać.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 850
  • Zaawansowany użytkownik
18-07-2023, 11:20
Witam. Przeglądając forum trafiłem na   temat odnośnie kasety od sprawdzania wysokości głowicy. Posiadam zestaw kaset od Hans Peter i w zasadzie tylko jej nie używałem.  Poczytałem co tu panowie opisali . I poszedłem sprawdzić co tam u mnie wyjdzie z pomiarów.
Pacjent to Technics RS BX 707.
- azymut ustawiony
- playback Gain w tolerancji
- overal frequency response ustawiony wzorowo wykres liniowy bliski zeru.
Wynik pomiaru na kasecie od wysokości głowicy słaby .
Ktoś tu robił testy na bardziej profesjonalnym sprzęcie i też były nie równe wyniki.
Przetestowałem jeszcze kilka swoich deków.
Drugi RS BX 707 - wynik wzorowy.
RS B 405  - wynik wzorowy
RS BX 606 nie równo w kanałach
RS BX 626 wynik nierówno w kanałach
Pierwsze zdjęcie jest z mojego domowego magnetofonu RS BX 707.
Drugie z RS B 405
Trzecie z RS BX 707 druga sztuka RS BX 707
Zanim coś zacznę regulować . Chciał bym poznać waszą opinie na temat tej nierówności. Czy próbować to korygować . Czy zostawić.
W fabryce prawdopodobnie głowice ustawiali według szablonu . Ale jak widać mimo prostego mechanizmu w moich magnetofonach . Może być równo a nawet bardzo równo. Nie licząc tego co jest nie równo.




« Ostatnia zmiana: 18-07-2023, 11:41 wysłana przez zepter »