Audiohobby.pl

Regulacja wysokości głowicy

Krzysztof_M

  • 1471 / 5291
  • Ekspert
18-07-2023, 11:52
Z moich doświadczeń wynika, że te wyniki będą się różnić nawet jak zmienisz naciąg taśmy (hamulcami czy elektronicznie siłami na silniku), więc idealnie będzie ciężko utrafić, bo układanie się taśmy na czole głowicy zależy od pierdyliona parametrów.
Osobiście wybrałbym jeden z Twoich decków z fabrycznie ustawionymi głowicami, który daje dobre wyniki zarówno dla azymuty jak i wysokości.
I potem wszystkie inne ustawił pod ten magnetofon, tzn. żeby dla tych samych taśm pomiarowych uzyskiwać na innych deckach mniej więcej te same wyniki.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
18-07-2023, 12:10
Temat jest.... scaliłem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
18-07-2023, 12:36
Dzięki za przeniesienie do właściwego działu
Czyli regulacja lewą śrubką nie jest właściwą metodą.
Chciał bym ten egzemplarz co ma nie równe wskazania z kasety od wysokości mieć jako docelowy.
Może przełożyć cały mechanizm z tego co ma równo do tego co ma nie równo .
Teoretycznie odpowiedź częstotliwościowa jest idealna w tym co ma nie równe wskazania. Oczywiście dla tej kasety na której kalibrowałem deka.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
18-07-2023, 12:40
Trzeba uważać na fabrycznie nastawy wysokości głowicy w Technics-ach. Zdażyło się nie raz że ustawione było źle. Szczególnie "setka", prawie każda ma fabrycznie źle ustawioną wysokość głowicy. Ale tak ma być, w przeciwnym razie gdy ustawimy poprawnie wysokość głowicy to wtedy widełki od głowicy zaczną giąć taśmę... takiej fantastycznej jakości są te głowice.  Było o tym pisane wiele razy.
« Ostatnia zmiana: 18-07-2023, 12:49 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1488 / 1602
  • Ekspert
18-07-2023, 12:43
Czy ten magnetofon w ogóle posiada regulację głowicy?
Większość decków nie posiada. Zostaje zabawa z super cienkimi podkładkami (shimami). Na wysokość wpływa też lewa rolka dociskowa i jej ramię (ale nie służą one do regulacji wysokości głowicy ! Do ich regulacji służy szablon).
Paweł

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
18-07-2023, 12:48
Ten egzemplarz jest jedno wałkowy . Nie posiada  lewej rolki.
Zapytałem czy lewa śrubka od głowicy ma jakieś znaczenie co do wysokości głowicy. Ona ma delikatną możliwość poruszania góra dół.
Mój mechanizm tak wygląda.
« Ostatnia zmiana: 18-07-2023, 12:51 wysłana przez zepter »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
18-07-2023, 12:50
Jeśli są tylko dwie śruby to niema regulacji wysokości głowicy. Zawsze jest to opisane w instrukcji serwisowej.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
18-07-2023, 12:55
Czy zdjęcia są za duże że je bokiem wkleja ?
A co tracę jeżeli zostanie tak nie równo.
Na pewno to że ciągle będę o tym myślał.
Jestem tu na forum od jakiegoś czasu i tylko kręcę i reguluję  te magnetofony. Chyba je tylko po to mam. :-)
Musze iść do pracy . Poczytam co mi napiszecie i odpisze późnym wieczorem. Dzięki.
Jeszcze jedno pytanie które mnie dręczy od jakiegoś czasu.
Mam prawie wszystko do kalibracji moich magnetofonów.
- kaset kalibracyjne
- oscyloskop
- was :-)
Brakuje mi jeszcze kasety z lusterkiem.
Czy kaseta z lusterkiem może wyjaśnić co tam się dzieje że jest nie równo.
Bo jak pomyślę że znowu mam rozbierać dwa magnetofony i zamieniać mechanizmy . I to z niewiadomym skutkiem. |To sam nie wiem czy warto tak się nad tym skupić czy zostawić to tak jak jest.
« Ostatnia zmiana: 18-07-2023, 13:11 wysłana przez zepter »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
18-07-2023, 13:26
Nie masz co cudować z wysokością jeśli producent tego nie przewidział. A jeśli chodzi o pomiary które mieszczą się w tolerancji to już masz odpowiedź.
Jeśli jest "coś bardzo nie tak" to tak jak napisał Paweł, podkładki by podnieść nic więcej.
« Ostatnia zmiana: 18-07-2023, 19:39 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
18-07-2023, 22:20
Do takiej regulacji potrzebny jest dobry szablon, jak kupisz w miare dobry to wtedy można pogadać a teraz to takie gadanie w próżne....i kręcenie na oślep.
Jak masz 2 śrubki to jedna tylko reguluje skos. druga jest na stałe, chyba że spotkałem się z tym że druga też się przestawiała i wtedy wysokość i skos to wypadkowa regulacji.
Jak druga śrubka jest na stałe to tylko podkładki ratują sytuacje , ale nie zawsze niestety.
« Ostatnia zmiana: 18-07-2023, 22:22 wysłana przez Hammer »

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
18-07-2023, 23:33
Dzięki panowie za rozwianie moich wątpliwości. Nic na razie nie będę zmieniał . Może w końcu zacznę się cieszyć słuchaniem muzyki z kaset. Bo do tej pory to tylko czytam , testuje i kalibruję. Ale jak kolega tu napisał im dalej w las tym ciemniej. I jak zgłębia się wiedzę to zaczyna się widzieć że się mało wie.

« Ostatnia zmiana: 18-07-2023, 23:55 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
23-07-2023, 20:07
Chciałem podzielić się pewną ciekawostka . Tak jak pisałem wcześniej odczyt z kasety od wysokości pokazał nierówność w kanałach i to znaczną.
Zamiast korzystać i cieszyć się urokami magnetofonu. Poczytałem posty na tym forum i wpadł  mi w oczy preparat do odnawiania gumy -Cleaner Microchip Guma.
Postanowiłem kupić i przetestować . Rozebrałem dwa deki na początek w tym mojego domowego . Wymontowałem rolkę bez wyjmowania mechanizmu. Więc nic się nie zmieniło w torze prowadzenia taśmy ani w ustawieniu głowicy.
Czyściłem dotąd aż przestanie brudzić ręcznik. Zamontowałem z powrotem do magnetofonu mowa tu o tym co miał nierówne wskazania . I o dziwo jest równo.
Oczywiście nie jest to zasługa płynu ale coś się zmieniło i jest równo. Wręcz bardzo równo. 
Ale co jest zasługą  tego nie wiem.
Ot taka ciekawostka .
Wrzucę zdjęcia rolki i widać że nie jest idealna choć ma znikomy przebieg od zakupu.
Zamieszczam filmik jak to teraz wygląda.
https://www.youtube.com/shorts/6X3jmWZTLMk
Kołysanie dźwięku raczej bez zmian.
https://youtu.be/1qyOiTdzBuk

« Ostatnia zmiana: 23-07-2023, 20:14 wysłana przez zepter »

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
23-07-2023, 20:26
a z mojej praktyki wychodzi ze czyszczenie jest dobre na chwie, po tylu latach warto dać nową zwłaszcza jak są dostępne.
Rolka jak ciśnie na wałek to się odkształca fizycznie, splaszcza a brzeg zaczyna wychodzić do góry i tego żaden preparat nie usunie.
Szlifowanie tez odpada bo rolka zmienia średnice i nacisk i z tego też kicha.

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
23-07-2023, 20:35
Wydaje mi się że ta jest z zeszłego roku . Bo ma czarny plastik. A Fabryczne miały biały . Ale nie jestem pewien co do tej. Bo kiedyś namieszałem tymi mechanizmami i z kilku złożyłem jeden. I teraz sam nie wiem co jest z którego. Ale zgodzę się że rolki najlepiej wymieniać.
A płyn to tak do testów kupiłem.

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
23-07-2023, 20:43
Wiesz, czasem szkoda kasety zwłasza jakiegoś modeli rzadkiego aby zniszczyć, a niszczą się najszybciej chromówki te najfajniejsze...