Audiohobby.pl

Technics RS-BX707

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
15-06-2022, 15:16
W zasadzie to jestem zdecydowany podjąć próbę. Pokarzę co udało mi się uzyskać. Najważniejsze aby nie było gorzej.
Ale jak głowica ma próg to taśma układa się do progu. To jak jazda przy krawężniku niby swobodnie można kierować a jednak on nas prowadzi.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
19-06-2022, 22:10
Technics RS BX 707 poskładany częściowo skalibrowany. Nie mam kasety chrom postaram się kupić i skończyć kalibrację.
Jest jakiś problem z poziomem zapisu . Napiszę dalej o problemie.
Azymut głowicy.
Było ciężko kaseta od azymutu to już śmieć. Czas pomyśleć o innej ale nie od Hanspeter.  Ale jakoś się  udało.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
19-06-2022, 22:15
Poziom odczytu poszedł bez najmniejszych problemów . Według waszych zaleceń z pomiarem na nogach scalaka.
Dodatkowo RetroTape prosił o pomiar na wyjściu z decka po odtworzeniu sygnału 400Hz . Jedna z fotek to pokazuje.
« Ostatnia zmiana: 19-06-2022, 23:05 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
19-06-2022, 22:47
Rec Cal. Adjustment.

Kalibracja według service manual. Co prawda na różnych kasetach były różnice ale ustawiłem to na TDK FE ( wiem kaseta nie zasługuje na nazywanie jej kasetą ) Ale ich mam najwięcej i zawsze mogę to przeregulować.

Overall Gain Adjustment -Poziom zapisu.

Tu mam problem z równowagą w kanałach .
Po podaniu sygnału 1kHz z komputera na wejście decka  po wciśnięciu podglądu zapisu jeszcze nic nie nagrywając na wyjściu na oscyloskopie pokazuje mi różnicę . Dopiero jak wyrównam balansem to jest równo.
Sprawdziłem potencjometr od balansu i pokazuje to samo w ustawieniu neutralnym.
Sprawdzałem na RS BX 626 i po podaniu sygnału 1 kHz  jest równo przy ustawiony balansu  na 0.
Z czego może brać się ta różnica ?
« Ostatnia zmiana: 19-06-2022, 22:49 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
19-06-2022, 23:07
Drżenie i kołysanie dźwięku.
Chyba w normie.

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
20-06-2022, 14:32
przyznam ze podziwiam   tyle zapalu do tego magnetofonu..
on na serio nie gra na nic ...przepraszam ze kogos urazilem
to moje sobiste  zdanie i zaden  rs bx  z tej seri  u mnie nie wyladuje  nigdy nawet na podlsuch
to co uslyszalem mi wystrczy
przepraszam jeszcze raz 

PhantomLord

  • 420 / 2272
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2022, 14:35
Azymut głowicy.
Było ciężko kaseta od azymutu to już śmieć. Czas pomyśleć o innej ale nie od Hanspeter.  Ale jakoś się  udało.

Nie rozumiem paru kwestii z Twojej kalibracji, ale od tej zacznę. Dlaczego był taki problem z azymutem?
Przyznaje, że ustawienie azymutu pod kasetę serwisową to kwestia kilku-kilkunastu sekund + dodatkowe kilka dla sprawdzenia stabilności i/lub puszczenia taśmy raz jeszcze (żeby mostek wykonał pełny ruch - również w kwestii sprawdzenia stabilności).
Stąd też nie rozumiem jak można zajeździć całą kasetę do ustawiania azymutu na jednym/dwóch deckach.

ustawiłem to na TDK FE
Nie demonizowałbym...na dobrym decku te FE dają radę ;). Czy na Technicsie będą się sprawdzać...tego nie wiem, ale jeśli taśma jest zdrowa, to nie martwiłbym się kalibrowaniem toru nagrywania do takiej taśmy. Zwłaszcza, że masz ich trochę, jak sam piszesz.
Serio, ja używam akurat TDK D jako taśmy kalibracyjnej dla Type I, nie potrzeba nie wiadomo czego, byleby sama taśma była w dobrym stanie.

Po podaniu sygnału 1kHz z komputera na wejście decka  po wciśnięciu podglądu zapisu jeszcze nic nie nagrywając na wyjściu na oscyloskopie pokazuje mi różnicę . Dopiero jak wyrównam balansem to jest równo.
No różnicę masz, bo zapewne nie masz ustawionych VR5 i VR6...nimi przecież regulujesz ten overall gain adj. Balans musisz mieć na 0 i wtedy regulujesz PR'kami, żeby było równo.
Chyba, że przed nagraniem na taśmę masz nierówno, a po nagraniu i odtworzeniu jest równo...

Nie rozumiem też dlaczego napisałeś o rec cal. adj. przed tym overall gain adj. - w serwisówce kolejność jest inna. Dla przypomnienia - kroki kalibracji w instrukcjach serwisowych nie są w losowej kolejności. Wykonywanie ich w określonej kolejności jest konieczne.

Jednak to wszystko powyższe odkładając chwilowo na bok, ja mam jedno bardzo istotne pytanie w tym wszystkim, bo się już trochę pogubiłem. Mieszałeś tymi mechanizmami, odkręcałeś głowice, przykręcałeś z powrotem i tak dalej. Moje pytanie brzmi:
czy po zbudowaniu "finalnej" wersji mechanizmu z głowicą sprawdziłeś ustawienie głowicy szablonem/przymiarem do ustawiania głowic?
Mogę się bardzo mylić, bo przyznaje nie przestudiowałem całego Twojego wątku od 0, ani też nie demontowałem głowicy w Technicsie, ale widziałem Twoje szlifowanie głowicy w drugim wątku. Może w tym Technicsie można ją tylko przykręcić i "heja", niemniej coś mi się wydaje, że producent chyba stosował różnej grubości podkładki itp. w celu ustawienia poprawnej geometrii, przecież ten mostek z głowicami chyba plasticzany jest, więc dokładność wykonania może być różna. Może koledzy mnie sprostują, ale ja nie odważyłbym się odkręcać głowicy bez możliwości ustawienia jej geometrii później szablonem.
Złe ustawienie geometrii głowicy może bardzo znacząco wpływać na absolutnie wszystko inne.

Odpisz proszę na spokojnie na temat montażu głowicy - jak to wykonałeś i jak potwierdziłeś jej geometrię, a potem będziemy myśleć co dalej.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2022, 18:01
Wieczorem opiszę .

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2022, 23:43
PhantomLord
 
- czy po zbudowaniu "finalnej" wersji mechanizmu z głowicą sprawdziłeś ustawienie głowicy szablonem/przymiarem do ustawiania głowic?
odp. oczywiście że nie sprawdzałem nie posiadam takiego szablonu.
Gdzieś przeczytałem że do takich mechanizmów nie jest konieczny szablon ale mogę się mylić oczywiście .
Głowica po przyłapaniu na śrubki jeszcze przed dokręceniem lewej jest w miarę stabilna . Prawa jest na sprężynie do regulacji azymutu. Ale oczywiście delikatnie da się poruszać góra dół. Z chęcią bym również się dowiedział czy konieczny jest szablon przy jej ustawianiu. Odtwarza i nagrywa bez zastrzeżeń oczywiście jak na jego poziom jak napisał ( nano ).

Napisałeś że:
Chyba, że przed nagraniem na taśmę masz nierówno, a po nagraniu i odtworzeniu jest równo...
Tak sygnał na oscyloskopie jest nie równy przed nagranie przy ustawieniu balansu na 0
Widać to na zamieszczony zdjęciu.
Lewy kanał pokazuje 40,05mV a drugi 38,54mV dzielni na sondach pomiarowych ustawiony  10 X
« Ostatnia zmiana: 20-06-2022, 23:48 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
21-06-2022, 00:07
A co do ustawiania azymutu to moja nowa taś ma wygląda tak jak na filmiku.
https://youtu.be/noJnP4q8K_U
Stąd te problemy z ustawieniem azymutu.
Nie wiedziałem co się dzieje patrząc na oscyloskop stawiałem na problemy z dekiem i tak odtwarzałem tą kasetę a tu koledzy zwrócili mi uwagę że kasta się zużyła.
« Ostatnia zmiana: 21-06-2022, 00:28 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
21-06-2022, 00:22
           

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
24-06-2022, 10:57
Już się w tym trochę pogubiłem.
Ale mam jeszcze takie pytania.
Czy tą kaseta od azymutu patrząc na to co jest na filmiku mogę ustawiać azymut. Czy mam kupić nową . Nowa to koszt z wysyłką 125zł.
I jeszcze jedno pytanie .
Mam dostać jeszcze kasetę typ metal ( kaseta używana ). Czy do  przeprowadzenia dalszej kalibracji według servic manual mogę jej użyć. Czy mam kupić jeszcze nową kasetę typ chrom.
Czy mi są potrzebne obie kasety czy wystarczy jedna ( metal ewentualnie chrom )

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
24-06-2022, 22:36
przyznam ze podziwiam   tyle zapalu do tego magnetofonu..
on na serio nie gra na nic ...przepraszam ze kogos urazilem
to moje sobiste  zdanie i zaden  rs bx  z tej seri  u mnie nie wyladuje  nigdy nawet na podlsuch
to co uslyszalem mi wystrczy
przepraszam jeszcze raz

Zapomniałeś dodać że oprócz walorów muzycznych których nie posiada , ma jednak ładny wygląd sie zawsze sprzedaje ta marka, więc na handele w sam raz ,.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
25-06-2022, 19:02
Czy tą kaseta od azymutu patrząc na to co jest na filmiku mogę ustawiać azymut.
Spróbuj odtworzyć na drugiej stronie, to jest taśma "Full Track" wobec tego powinno być dobrze.

I jeszcze jedno pytanie .
Mam dostać jeszcze kasetę typ metal ( kaseta używana ). Czy do  przeprowadzenia dalszej kalibracji według servic manual mogę jej użyć. Czy mam kupić jeszcze nową kasetę typ chrom.
Czy mi są potrzebne obie kasety czy wystarczy jedna ( metal ewentualnie chrom )

Może być używka (jedna z nich), chrom lub metal. Ale musi być wykasowana lub po prostu czysta.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
26-06-2022, 01:42
przyznam ze podziwiam   tyle zapalu do tego magnetofonu..
on na serio nie gra na nic ...przepraszam ze kogos urazilem
to moje sobiste  zdanie i zaden  rs bx  z tej seri  u mnie nie wyladuje  nigdy nawet na podlsuch
to co uslyszalem mi wystrczy
przepraszam jeszcze raz

Zapomniałeś dodać że oprócz walorów muzycznych których nie posiada , ma jednak ładny wygląd sie zawsze sprzedaje ta marka, więc na handele w sam raz ,.
Hammer twoja wypowiedź nic nie wnosi w moim problemie. Czy według Ciebie powinienem wszystkie moje deki spakować zanieść na elektro złom ? Czy ty masz wszystko z najwyższej półki ? Co byś powiedział ludziom co naprawiają stare Kasprzaki czy Diory. Wydaje mi się że magnetofony wymierają śmiercią naturalną i to że staram się je uratować i przywrócić do życia to powód uszczypliwości że nie mam magnetofonów po 2000zł. A moje deki nie są  warte przywrócenia ich do życia. Zadaje dziesiątki pytań bo moja wiedza jest w ty temacie znikoma. I nieraz to co napiszecie w prosty sposób dla was jest dla mnie nie do końca zrozumiałe.  Chociaż wiele tu od was się nauczyłem to i tak jestem na poziomie wiedzy dalekiej od was.

Dziękuję Audiotone kasety ( chrom i metal co prawda używane ) maja przyjść do mnie w przyszłym tygodniu. Więc jeszcze raz spokojnie przeczytam wszystko co tu mi napisaliście i usiądę do tej kalibracji po raz enty.
« Ostatnia zmiana: 26-06-2022, 01:47 wysłana przez zepter »