Audiohobby.pl

Technics RS-BX707

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
20-07-2022, 20:48
Wszystko to częstotliwości ponad akustyczne, które akurat "wyłapuje właśnie ta pułapka". A napięcie w okolicach 30mV jak napisałem Paweł jest jak najbardziej poprawne.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
23-07-2022, 21:31
Nie mogę poradzić sobie z kalibracją HX PRO. Co prawda próbowałem skalibrować HX PRO na RS BX 626 ale w w RS BX707 jest taka sama procedura. Użyłem kasety metalowej włączyłem REC bez Play podłączyłem sondę od oscyloskopu do TP5 i obudowy magnetofonu  i i kręciłem cewka L301 ale nic się nie zmieniało . Próbowałem też na drugim kanale ale też bez efektu. Mam wrażenie jak by na punktach kontrolnych nie było napięcia. Próbowałem też przy włączonym REC i Play ale też nic się nie zmieniało. Czy dobrze próbuje to kalibrować.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
23-07-2022, 22:29
Nie mogę poradzić sobie z kalibracją HX PRO. Co prawda próbowałem skalibrować HX PRO na RS BX 626 ale w w RS BX707 jest taka sama procedura. Użyłem kasety metalowej włączyłem REC bez Play podłączyłem sondę od oscyloskopu do TP5 i obudowy magnetofonu  i i kręciłem cewka L301 ale nic się nie zmieniało . Próbowałem też na drugim kanale ale też bez efektu. Mam wrażenie jak by na punktach kontrolnych nie było napięcia. Próbowałem też przy włączonym REC i Play ale też nic się nie zmieniało. Czy dobrze próbuje to kalibrować.

Nie wiem czy zauważyłeś że chodzi o napięcie stałe... (DC) ;-)
Więc multimetr do ręki ustawić na napięcie stałe i do dzieła. I będzie ok.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
24-07-2022, 03:15
Jesteście jak Tlen - niezbędni do życia :-)  Rano sprawdzę.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2022, 18:21
Witam wszystkich. Na początku chciałem bardzo podziękować wszystkim za pomoc za czas poświęcony na moją edukację oraz za cierpliwość. A więc dojechaliśmy do końca naszej przygody z tymi RS BX ami. A le z tymi bo jeszcze coś zostało do zabawy.
Bez waszej wiedzy najwyżej  mogłem  dobrze umyć moje deki aby ładnie wyglądał. Ale dzięki wam oprócz wyglądu w jakimś stopniu zbliżyły się do tego co oferowały za swojej nowości. Na pewno dostały drugie życie.
Co do szlifowania głowicy  to zamieszczę wykres w dziale gdzie je szlifowaliśmy.
W międzyczasie nabyłem jeszcze RS BX 626 , dwa RS B555 ( jeden poszedł na części do 707, kolejnego RS BX 707 ( czeka na swoja kolej ) oraz RS BX606 przywieziony z Niemiec  nigdy nie rozkręcany kupiony jako uszkodzony. W nim mogłem podejrzeć jak były składane w fabryce jakie smary nawet jakiej długości śrubki były w poszczególnych miejscach no i głowica bez śladów używania. Bo te moje głowice to były zajechane na maksa.
Jestem bardzo zadowolony z wyników waszej pracy moimi rękoma :-)
W drugim RS BX707 ktoś połamał gniazda od tasiemek bo zamiast wciskać przy wyjmowaniu to je chciał podważyć. Będę szukać dawcy lub gniazd na wymianę.
Co do jakości dźwięku to już minie próbowaliście uświadomić że to tylko Techniks i dobrego dźwięku  nie może mieć. Ale na ta chwilę jestem bardzo zadowolony z osiągniętego wyniku wizualnego oraz słuchowego.
RS BX 707 ma głowice regenerowaną.
W RS BX 606 głowica jest jak nowa.
W RS BX 626 głowica po szlifowaniu ( nie wiem jak było przed szlifowaniem )
W Kadyn przeprowadziłem pełną kalibrację według servismanuala łącznie z korektą charakterystyki. Zresztą po zamianie głowic i tak powinno się to zrobić. Co do przeliczania mV na dB zastosowałem wzór 20log(a/77)=
Gdzie :
a - wartość zmierzona
 Więc w taki sposób dotarliśmy do końca reanimacji i kalibracji jednego RS BX707 z którego zrobiło się w sumie osiem deków.
- RS BX501 sztuk 2 drugi nie przechodzi ATC będę nad nim pracować za jakiś czas.
- RS B555 sztuk 2 - jeden poszedł na dawcę
- RS BX606
- RS BX626
- RS BX707 sztuk 2 w drugiego trzeba włożyć trochę serca.
 Jeszcze raz bardzo dziękuję.


« Ostatnia zmiana: 27-07-2022, 19:30 wysłana przez zepter »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
27-07-2022, 20:26
Jestem bardzo zadowolony z wyników waszej pracy moimi rękoma :-)
Zapał i chęć doprowadzenia tej naprawy do końca z Twojej strony były godne podziwu. My tylko daliśmy Ci kilka wskazówek, a Ty sam do wszystkiego doszedłeś. Gratuluje !
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2022, 20:36
Dziękuję. Jestem uparty i to bardzo. Ale głową muru nie przebijesz. Jest tu wasza duża zasługa a nawet bym powiedział że większa. Bo bym został przy bardzo ładnie odnowionej obudowie z kiepskim dźwiękiem. I wcale nie mówię tego na wyrost. Trzy miesiące nauki potu łez nie było. Ale jest super. Miał być tylko jeden dek dla przywrócenia wspomnień a wyszło lepiej niż mogłem się spodziewać. A dodam jeszcze że kasety do kalibracji niezbędne przy takich zabawach.
Teraz odpocznę trochę i jeszcze was pomęczę.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
01-08-2022, 20:13
W drugim deku RS BX707 uszkodzone są dwa złącza jedno 11 pinowe drugie 9 pinowe. Szukam rozwiązania tego problemu ponieważ rozstaw pinów wynosi 1,8mm. Przejrzałem internet i coś mi się wydaje że to nie typowy rozstaw. Mam takie złącze ale 10 pin a potrzebuję 11 pinowego oraz 9 pinowego. Może ktoś ma do sprzedania takie złącza albo pomysł na rozwiązanie problemu ewentualnie szukanie kolejnego RS BX707 na części. Patrzyłem jak jest w RS BX404 ale tam jest tylko 10 pinowe złącze. 11 pinowe jest dopiero od RS BX606 ale 9 pinowe jest dopiero w RS BX707. Jakiś pomysł na wymianę tych złączy ?
« Ostatnia zmiana: 01-08-2022, 20:17 wysłana przez zepter »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
02-08-2022, 20:53
Napisz PW do Artura (Artekk) może coś znajdzie... zapytać warto ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
05-08-2022, 14:54
Dzięki za podpowiedź. Kupiłem sobie nowe dziecko i próbuję je doprowadzić do poprawnego działania. Ale to nie ten dział. Zresztą widzę , że tu nikt takimi rzeczami się nie interesuje i rozumiem to. BX 707 musi poczekać na swoją kolej.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
06-08-2022, 15:24
korektor...fuj... hehe za tamtych czasów to był dodatek obowiązkowy bo kolumny ludzie mieli czasem ....beznadziejne....

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
06-08-2022, 18:50

"Kupiłem sobie nowe dziecko i próbuję je doprowadzić do poprawnego działania. "-cyt.
Bardzo fajna rzecz, czasami przydatna bardzo:))) Gratuluje zakupu  trzymam kciuki za szybką naprawę.
Sam też posiada korektor graficzny ze skaczącymi słupkami innej firmy .

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
06-08-2022, 18:54
korektor...fuj... hehe za tamtych czasów to był dodatek obowiązkowy bo kolumny ludzie mieli czasem ....beznadziejne....
Nieprawda że fuj.... Jeśli tak to po co produkowano-tylko chęć zysku producenta-?
Idac tym rozumowaniem mogę napisać naprzykład tak-magnetofon kasetowy to dopiero zacofanie i fuj w dzisiejszych czasach. Ile to z nim wszelakich kłopotów - hehehehe.....

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
06-08-2022, 20:54
no i się zgadza....

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
07-08-2022, 20:18
Cytat: zepter
Dzięki za podpowiedź. Kupiłem sobie nowe dziecko i próbuję je doprowadzić do poprawnego działania. Ale to nie ten dział. Zresztą widzę , że tu nikt takimi rzeczami się nie interesuje i rozumiem to. BX 707 musi poczekać na swoją kolej.
Teraz nie trzeba będzie się męczyć z drugim 707, gdzie brakuje w brzmieniu to podciągnąć korektorem i z głowy ;)