Audiohobby.pl

Technics RS-BX707

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
09-06-2022, 23:42
Te parę razy.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
09-06-2022, 23:43
Z tej jeszcze nie korzystałem.
« Ostatnia zmiana: 10-06-2022, 00:01 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
09-06-2022, 23:59
Ta był chyba najwięcej używana w porównaniu do taśm 315Hz i 3150Hz
To jest kaseta od nieszczęsnego azymutu na której zanika   jeden kanał i brudzą się głowice. Czy to jest wina słabej taśmy czy któraś głowica ją tak zdarła . Podejrzewam tą w RS BX 626. I tak będę dostawał się do mechaniki kasety w celu wymiany rolki i przejrzenia co powoduje kołysanie dźwięku. To wrzucę ja pod mikroskop. Zresztą tej w  RS 707 przydało by się przyjrzeć.  Ale tak jak pisałem w RS BX 501 głowica jest jak nowa i tam też jeden kanał zanikał a po myciu było OK. Lecz może na głowicy osadzał się osad ze zdartej taśmy w innym magnetofonie.
Tak czy inaczej głowice do wyjęcia i kontroli. Tak czy nie ? Coś musie drzeć tą taśmę. Ta ostatnia taśma też nie używana.

Głowice a w zasadzie całe mechanizmy podczas czyszczenia były zamieniane między magnetofonami z RS BX 626 i RS BX 707. Ale to podczas składania obydwu decków.
« Ostatnia zmiana: 10-06-2022, 00:11 wysłana przez zepter »

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 00:12
Kaseta od azymutu wygląda fatalnie, zupełnie zniszczona, te które używałeś kilka razy też mają już widoczne ślady. Na pozostałych (nieużywanych) nie widać zbyt wiele, poza małymi kropeczkami.

Niestety jak dla mnie, wygląda to na fatalny stan taśm, ale można to łatwo zweryfikować oglądając inne taśmy, które używałeś. Jeśli mają takie same ślady to coś je niszczy w magnetofonie, jeśli nie to zakup kaset testowych możesz uznać za nieudany. Z tego co spojrzałem, artekk w temacie o kasetach testowych je recenzował. Może sprawdzi u siebie jak to wygląda, bo jeśli tak samo to kiepsko, oj kiepsko.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 00:31
Sprawdzę w dzień jak to wygląda z taśmami z których korzystałem na co dzień na tym decku. Mam nadzieje że obędzie się bez polerowania głowic . Maja niewdzięczny zarys przez to że są ze sobą  połączone.
To jest teraz priorytet z diagnozować czy to wina taśm czy głowic.
Ale się nie poddajemy.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 00:53
Nałożyłem dwa zdęcia i widać że ślady na taśmie się pokrywają. Skłaniał bym się raczej że któraś głowica  jest w stanie agonalnym i mam nadzieje że ta co jest teraz w RS BX 626.
Musze zdiagnozować która to i ja spolerować.
Nie wiem czy można zamieszczać linki do filmików. Jak nie to proszę usunąć.
Ale pokazane jest jak pan poleruję głowicę.
&index=2
« Ostatnia zmiana: 10-06-2022, 01:00 wysłana przez zepter »

PhantomLord

  • 420 / 2273
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 08:06
Ciekawa sprawa z tymi taśmami, przyznaję, że nie korzystałem ze wszystkich, ale te z zestawu od Hans-Petera, z których korzystałem (3150Hz, 400Hz i frequency response) żadnych takich objawów nie pokazywały. Trochę też podejrzane, że ślady się pokrywają.

Jak nie zapomnę, to przyjrzę się im dzisiaj wieczorem i dam znać, jak to u mnie wygląda.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
12-06-2022, 19:29
Zamieszczam zdjęcia z kaset które były używane w RS BX 707 i RS BX 626 i nie ma większego śladu na nich na pewno nie tak destrukcyjnego jak na tych taśmach od kalibracji.
Są to kasety : TDK FE , Samsung SQC , Emtec . Wszystkie kasety TYPE I z najniższej półki cenowej.
Wymontowałem obydwa mechanizmy w celu weryfikacji głowic i rolek oraz wałka capstan pod mikroskopem.
Mam porobione zdjęcia i zamieszczę je w dalszej części aby nie robić bałaganu pisząc raz o głowicach a raz o kalibracji. . Chciał bym najpierw doprecyzować kalibrację . To mój częściowy manual. Brakuje mi w nim :

- overall gain adj.

- ac bisa  trap adj. Jest opisany tylko nie mam kasety typIV . Czy mogę inna kasetę zastosować.


Odczyt ( Playback gain adjustment )

 Aby mieć zgodność 100% Dolby należy w tym decku:
- użyć kasety testowej Dolby 200nWb/m 400Hz, (bez załączania żadnego Dolby),
- użyć multimetru lub oscyloskopu, przypiąć sondę z krokodylkiem do masy, następnie dotknąć  drugą sondą odpowiedniej nóżki scalaka IC401 (CXA1331S): kanał lewy - pin 13, kanał prawy - pin 18 i oba ustawić na 388 mV potkami VR3(L) i VR4(P).

Regulacja kalibracji ( rec cal. adjustment )

Robisz Record Calibration Adjustment ? Generatory 400Hz i 10 kHz są wbudowane w magnetofon. Postępuj zgodnie z instrukcj.

Włóż czystą kasetę, naciśnij REC i Play, ruszy nagrywanie. Potem przycisk REC.CAL. uruchomi się generator 400 Hz (nie słychać tego chyba że wyłączysz kasetę, cofniesz i odtworzysz). Ustaw wskaźniki na środku za pomocą VR10 . Potem wciskasz jeszcze raz REC. CAL. uruchomi się generator 10 kHz - ustaw wskaźniki na środku za pomocą VR9. Śledź wszystko w serwisówce.Wszystkie potencjometry mają być ustawione w pozycji centralnej.

Ac bias trap adj.  ( pułapka biasowa )

wsadzasz kasetę typu VI metal (oczywiście czystą bez żadnych nagranych rzeczy) i dajesz zapis bez żadnego sygnału na wejściu. Bierzesz multimetr lub oscyloskop i sprawdzasz pomiędzy masą a punktami TP3 i TP4 jakie jest napięcie i musi być jak najmniejsze w obu kanałach równo. Jak nie jest to obniżasz cewkami L1 i L2 w serwisówce opisano to na stronie 12 rysunek 6.


« Ostatnia zmiana: 12-06-2022, 19:33 wysłana przez zepter »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
14-06-2022, 19:42
Moim zdaniem kasety do zwrotu. Tak jak Artur pisał napisać do Hansa.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
14-06-2022, 20:37
Co do kaset to napiszę do niego.
Czy pomógł byś mi jeszcze w regulacji :
- Overall Gain Adjustment nie posiadając kasety wymaganej przez servis manual -QZZCRA.
oraz
-  ac bisa  trap adj. Jest opisany tylko nie mam kasety typIV . Czy mogę inna kasetę zastosować.
Co prawda jeszcze się za kalibracje nie zabrałem bo przymierzam się do regeneracji głowicy. Na razie ja wymontowałem i odlutowałem.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
14-06-2022, 22:06
- Overall Gain Adjustment nie posiadając kasety wymaganej przez servis manual -QZZCRA.
QZZCRA to zwykła testowa czysta żelazówka, może być np. TDK D

A co do pułapki biasowej to było już napisane o tym stronę wcześniej że może być taśma chromowa.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
14-06-2022, 22:18
Dziękuję. Jak uporam się z regeneracją głowic to zabiorę się za kalibrację.

artekk

  • 1694 / 5881
  • Ekspert
14-06-2022, 22:37
Możesz spróbować odtworzyć kilka razy jedną z kaset na stronie B, żeby zobaczyć, czy Twój magnet też ją tam "znaczy". Bo zdaje się problem jest większy zdecydowanie na jednej stronie taśmy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

zepter

  • 254 / 854
  • Zaawansowany użytkownik
14-06-2022, 23:59
Dobry pomysł . Wtedy mógł bym sprawdzić w którym magnetofonie ją uszkadza. Tylko mam wymontowane mechanizmy. Bo przymierzam się do zregenerowania głowic.

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
15-06-2022, 00:40
Głowica jest bardzo mocno zużyta, nie wiem czy uda się ją zregenerować, ale próbuj, do odważnych świat należy.

Jeszcze kilka lat temu można było kupić taką głowicę nową, obecnie nie ma na to szans, chyba że ktoś wysprzedaje akurat stare zapasy.