Audiohobby.pl

Genialnie brzmiące tuby przez prostą zmianę podejścia :-)

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
22-10-2019, 00:46
Robiłem takie kanapki z rożnych materiałów. Problem w tym, ze ciężko osiągnąć znakomity efekt w całym zakresie częstotliwości. Najrozsądniej jest działać z modułowym systemem trójdrożnym, w którym każdy z modułów ma inna kanapkę, dostosowana do osiągnięcia innych właściwości. Na bas najważniejsza jest sztywność i tutaj najkorzystniej jest podnosić rezonans ścianek obudowy stosując twarde i ciężkie materiały. Przy średnich tonach idziemy w druga stronę. Tłumienie ścianek, wypłaszczenie rezonansu, miękkie materiały tłumiące. Do tego osobny moduł tweetera, z miękkim osadzeniem/mocowaniem przetwornika, aby nie przenosić drgań na głośnik. Generalnie to nic nowego, bo o takich rzeczach pisano wiele lat temu w rożnych gazetach diy audio.
Tu w tym moim biurowcu nic nie było zgodne z nauką

   Dwie dolne częsci robily to samo z w sumie podobnymi głośnikami - tonsil na parterze troche większy ale 15 oHm więc bez szału - w odbiorze niewiele go było.   Ten parter miał  tylko szeregową indukcyjnośc zeby podbudować tym głosnikiem najniższy zakres który sąsiaduje z podłogą Można powiedzieć że korzystnie zmieniał nizszy rejestr ale  go nie rozciągał w dół bo ten Stern robił go b.dobrze.

  . Mozna było słuchac i w fazie i w przeciwfaziebo bo i tak daleko drivery jeden  od drugiego  a nawet z odłącznym a poza tym odgroda stratna promieniują i tyłem też a obie częsci miały rózna wymiary kompensujac się bardziej niz współpracując . . Czasem wolałem tak a czasem tak - robota na pół minuty. .Całą muzykę grał ten Stern na pierwszym piętrze który nie miał zadnej filtracji a dwa tweetery po 12 Ohm  szeregowo minimalnie rozciągały jego zakres o te 11 - 20 kHz przez 6 dB filtr na kondensatorze ktorego pojemnśc była calą tajemnica rezultatu a dobór bólem głowy. Można powiedzieć że włączenie tej dolnej sekcji nawet osłabiało wrażenie niskich.

  Co do rezonansu obudów basowych to  jak wspopmniałem sa odgrody stratne którym bliżej jest do płaskiej dechy  .Sztywnośc podzielam oczywiście to podstawa. Te na parterze miały podwójne ścianki sklejone miejscami tylko takze nawet jak coś tam drżało to pod spodem.

  Mnie się one podobały - robily duży obraz ale się  w koncu do nich zraziłem ze za wysokie i tyle zmiennych do ustawiania - kąty, odległości że to był niekońcżacy się serial. Jak zrobiłm te zamkniete maluchy to ich nic nigdy nie przebije "i to mówię z pełną odpowiedzialnością" :).

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
22-10-2019, 07:10
ZEN DIPOLE róbta chopy, bo szkoda lasów ;)

&list=RDjOBFswdZx4E&index=2

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
22-10-2019, 09:24
no baffle & no bass
https://banbye.pl polecam :-)

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
22-10-2019, 11:31
no baffle & no bass

Model economy. teraz można  zaprosić desperatke na współne słuchanie.

Egon@

  • Gość
25-10-2019, 01:38
Fajne

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
25-10-2019, 07:14
Jak komuś mało basów z tych zen-dipoli, to niech do taktu kopie w kartonowe pudło  ;)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
28-10-2019, 12:42
kolejne ładne :

https://banbye.pl polecam :-)

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
28-10-2019, 14:14
Ale to nie są tuby !
Poniżej przepis na "genialnie brzmiące tuby" i jak je już zrobisz wg przepisu Oswalds'a Mill'a to policz, ile zaoszczędziłeś ;-)


Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
28-10-2019, 17:09
sluchales OMA ? bo ja sluchalem tub stozkowych :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
28-10-2019, 18:02
sluchales OMA ?
Nie
bo ja sluchalem tub stozkowych :-)
I co w związku z tym ?

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
28-10-2019, 18:25
w zwiazku z  tym nie bede takich budowal :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
28-10-2019, 19:01
Ale nie zniechęcaj się, nawet ze starych vintage skrzynek można wykrzesać piękny dźwięk i niekoniecznie muszą to być kolumny tubowe :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
28-10-2019, 20:13
cos tam tuby jest nawet w Altusie Mirek, do tego zestawik z Radmorem i masz klimatowy system.

Zalezy kto czego potrzebuje, sluchalem wybranych przez Ciebie kolumn i rowniez pomarudze ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
28-10-2019, 22:23


Mirek, tez zauwazyles ze zg40  graja troche inaczej ?
https://banbye.pl polecam :-)

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
29-10-2019, 08:00
cos tam tuby jest nawet w Altusie Mirek, do tego zestawik z Radmorem i masz klimatowy system.
Nie chciałbym, aby mój wpis wpłynął na cenę i sprzedaż Radmora na Alle.. ale miałem ten amplituner, co prawda grał z innymi kolumnami i bardzo żałuję, że go sprzedałem. Może nie był to hi-end w rozumieniu "dzisiejszych" urządzeń, a zwłaszcza wyznawanej obecnie filozofii brzmienia, ale był naprawdę znakomity.
Co do Altusów.. nigdy ich nie miałem, ale kilkukrotnie słuchałem i (wg. mnie) problem z ich brzmieniem wynikał głównie ze zbyt małej kubatury obudowy w stosunku do ilości włożonych tam głośników. Nie jestem pewien, ale wewnątrz nie było chyba nawet przegród usztywniających ścianki.. stąd grały, jak grały.. całą obudową, czyli jak źle nastrojony instrument.
Może gdyby twórca tych paczek zrezygnował z rur bass-reflexu i zrobił obudowę zamkniętą, problem rozlazłego basu by nie istniał, a tak.. "było jak było".

Na powyższym filmiku widać wyraźnie, że upgrejdowane Altusy grają w pomieszczeniu, które nie jest adoptowane do jakichkolwiek odsłuchów, stąd i pewien pogłos, a z tym, sztucznie wywołane zjawisko szerokiej sceny muzycznej.
I co by tu nie pisać na +i -, to na pewno te kolumny powinny grać w dużej kubaturze mieszkania/salonu, gdyż w małych pomieszczeniach będą się "dusić".

Nie jestem znawcą przedmiotu, ale uważam, że kolumny tubowe również potrzebują przestrzeni, w której mogłyby pokazać wszystkie swoje walory, więc robienie ich dla samego faktu zrobienia, a nie pod kubaturę pomieszczenia jest raczej chybionym pomysłem.

i tak na zakończenie tego wpisu.. bo trochę sobie pofolgowałem  ;-)
System marzeń, który z największą przyjemnością będziesz włączał i go słuchał.. nawet po kolejnej zaliczonej imprezie Audio Show.. można zrobić i to za wielokrotnie mniejsze pieniądze niż te, którymi są "oblepione" znane i uznane urządzenia firm sektora audio. I w tym momencie mam na myśli głównie dźwięk, bo przecież na tym nam najbardziej zależy.