Audiohobby.pl

Genialnie brzmiące tuby przez prostą zmianę podejścia :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
10-07-2019, 22:06
Witam serdecznie po kilkotygodniowym (chyba) autozaoraniu, mialem w tym czasie troche przemyslen akurat w ww temacie, skonczylo sie psychoza ;-)
Na poczatek wypada przyznac ze moje dotychczasowe przygody z hornami byly seria upokorzen, za cholere nie czulem bluesa, nie wiem czy tym razem projekt zakonczy sie sukcesem, ale postanowilem go opisac.
Male kameralne forum , pewnie nikt nie czyta przynajmniej tak sie wydaje do czasu kiedy sie okazuje ze wszysacy na planecie wiedza o wszystkim co sie tu pisze, jest to potwierdzenie organoleptyczne teorii zbiorowej swiadomosci ;-)

albo zwyczajnie plotkarstwo, ale i tak milo ze mamy rzesze czytelnikow liczniejsza niz sie wydaje :-)

Zalozenie pierwsze : na final budowany bedzie ultimate....dobra bez anglosaskich okreslen....kompletny w sensie odwarzajacy cale pasmo akustyczne od powiedzmy 40Hz system tubowy

zalozenie drugie : bez protez czyli pasywny lub aktywny w calosci


Nie mam zudzen ze ktokolwiek go zbuduje, mozecie usiasc wygodnie, poczytac moje udreki i nie udawac ze zbudujecie u siebie cos podobnego. Zreszta byloby to bez sensu nie majac pomieszczenia ok 50-70m2 ktorego sam nie posiadam ;-)


ale od czego sa znajomi, niewinne ofiary eksperymentow doktora mareczka i prosze wziac poprawke na moje poryte poczucie humoru, bedzie wystepowac podobnie jak nieskladne zdania zwane strumieniem swiadomosci po 2 browarach.
Wytrwali doczekaja lepszych dni w idealnym swiecie a poki co do pracy.

Od czegos trzeba zaczac...
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
10-07-2019, 22:18
Czesc pierwsza czyli nie moge znalexc linku.


Moze kiedys odnajde i wkleje, na ta chwile musicie uwierzyc na slowo, tzn nie musicie ale bedzie mi milo i ogolenie ulatwi a przynajmniej rpzyspieszy monolog ;-)

szukajac informacji na temat systemow tubowych trafilem w sumie strone www na ktorej facet opisywal budowe takowego. Jak wspomnialem nie mam linku wiec streszcze.
Na bas uzywamy konstrukcji typu folded horn :



jezyk hiszpanski, znany kazdemu, stad wybor prosty, w kazdym razie widac ladnie budowe, dlogosc tunelu i wylot zalezne od spodziewanej czestotliwosci pracy, w naszym wypadku rozmawiamy o ok 3m dlugosci i wylocie 5-7Kcm2.

W akich okolicznosciach powinno udac sie uzyskac mozliwie liniowy bas 40-200/300Hz bas znany z koncertow.

Ogolnie oglosnik w tubie charakteryzuje sie tym ze ma ok 4x mniejsze wychylenie dla uzyskania tego samego spl co glosnik grajacy ....mialem napisac direct, ale przeciez mozna bezposrednio, czyli bez tuby lub jak kto woli "jak zwykle", warto powalczyc  a policja municypalna Was ozloci ;-)

a bardziej serio spodziewam sie nieosiagalnej z glosnikow grajacych bezposrednio czytelnosci niskiego zakresu.
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
10-07-2019, 22:35
druga opcja na niski zakres pasma jest tzw tapped horn, tutaj Pan ładnie tłumaczy :



choc nie jestem pewien czy pokazany we filmie tunel przeszedlby test lustra i latarki Bruce'a Edgara o czym w dalszych czesciach watku a dokladnie w czesci praktycznej, ktora nastapi....na pewno bez pospiechu ;-)


w kaxdym razie tapped charakteryzuje sie nieco lepszym rozciagnieciem pasma w dol w zamian za  nizsza efektywnosc.

o ile ? nie wiem, postaram sie złozyc 2 konstrukcje z uzyciem tego samego glosnika wstepnie pasujacego do obu rozwiazan.
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
10-07-2019, 22:44
w kolejnym odcinku opisze jak to robia "wielcy". JBL, Cessaro, Tune Audio, Avantgarde, Klipsch, Altec

jesli kogos interesuje cos spoza ww wymienionych lista otwarta, dobranoc :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Yotomeczek

  • Gość
11-07-2019, 00:14
Fajno - czekamy z niecierpliwością. O co chodzi z tą zmianą podejścia?
Może po prostu KLIPSCHORN?


meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
11-07-2019, 01:04
Nie che Cie zniechęcać, ale to nie są tuby. To rezonatory ćwierćfalowe, inaczej linie transmisyjne. Te kolumny nie maja nic wspólnego z tuba basowa.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
11-07-2019, 10:03
Prawda. Tuba basowa jest niewykonalna w warunkach normalnych...
« Ostatnia zmiana: 11-07-2019, 10:20 wysłana przez almagra »

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
11-07-2019, 11:16
zgadza sie sa to niepelne tuby, jak najabrdziej liczone na 1/4 fali i takiż wylot, niemniej bedzie to charakter "kicku" live bo takimiz technologiami live jest realizowane naglosnienie.

wiem jest wiele glosow nt absolutnej padakowatosci takowych naglosnien i czestokroc sa to glosy w pelni zrozumiale, natomiast kazdy z nas mial chyba okazje brac udzial w koncercie naglosnionym bdb ? takim po ktorym wlaczanie sprzetu w domu zaraz po powrocie mogloby jedynie zdenerowac ;-)

w kazdym razie zaczne banalnie tzn 18 cali w basrefleksie i do tego bede odnosil bardziej zawile konstrukcje. deski zamowione, w przyszlym tygodniu powinno udac sie cos pomierzyc, mam zamiar sie tym nacieszyc a nie zapier....ac z "postepem prac". watek prosze traktowac jak czysta beletrystyke. opisywane wrazenia jako subiektywne
Taki tam blog z opcja komentarzy.

Prosze tez nie miec za zle jesli wrazenia beda na tyle interesujace ze w trakcie prac projekt odbije w strone komercyjna.
Uprzedzam z gory, moze tak, moze nie, biore taka opcje pod rozwage. Wtedy przeniesiemy dalsza dyskusje w dzial komercyjny. Uprzedzam o swoich intencjach od poczatku podkreslajac ze dotyczasowo notowalem w temacie porache z poracha :-)

https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
11-07-2019, 11:21
Fajno - czekamy z niecierpliwością. O co chodzi z tą zmianą podejścia?
Może po prostu KLIPSCHORN?

klipsch zrobil kawal dobrej roboty ale - juz jest :-) nie bede mial tak zlozonej tuby basowej (wielkosc wylotu), ale tez zalezy mi na tym zeby calosc byla bardziej ustawna w sensie ze w wiecej niz 1 miejscu w pokoju.

druga i nie wiem czy nie lepsza opcja takiego konceptu to niemiecki Martion, nie porownywalem ale do 100Kzl w takiej estetyce grania (swoboda, dynamika i miecho na dole) dla mnie top.

nie robimy podrób, a kysz ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
11-07-2019, 11:58
One są po to robione,aby hałasu więcej narobić,czyli decybeli. Charakterystyki basu pofalowane z powodu interferencji powstaje filtr grzebieniowy tzw. Prędkość rozchodzenia się dźwięku nie zależy od częstotliwości w związku z czym kąt fazowy u wylotu zależy od częstotliwości.
« Ostatnia zmiana: 11-07-2019, 12:05 wysłana przez almagra »

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
11-07-2019, 12:08
no tak, bo ucho ludzkie ma super liniową charkę odbioru ;)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
11-07-2019, 12:55
almagra, na razie modelowalem, nie postawilem, nie mam opinii. w symulacjach wychodzi ze odpuszczajac nieco dB i odpowiednio tlumiac falowod wygladza sie charakterystyka, ktos powie ze mniej tubowo....zawsze mozna basrefleksowac lub mltl-ić, zaczynam od br z 18 calami a dalej sie poslucha.
Z 18 cali w basrefleksie jakis tam bas powinien być ;-) w symulacji mam -6dB w okolicy 30Hz.
poxniej ma byc szybciej, potezniej i niewiele nizej, jak sie nie uda to taki basrefleks umowmy sie ostatni nie jest. skala powinna sie zgadzac na naturalny rewerb tez mocno licze.
A co bedzie nie wie nikt :-)
https://banbye.pl polecam :-)

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
11-07-2019, 15:02
Mirek,jak jest zafalowanie na basie,to nie tak jak w wyższych rejestrach. Tu naprawdę jest cyrk wtedy z nutami.Tzn z głośnością nut w obrębie jednej oktawy.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
11-07-2019, 15:04
To co idzie do tuby najlepiej wytłumić i zapomnieć! Niech to nie wychodzi na zewnątrz,bo tylko pieprzy sprawę.

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
11-07-2019, 15:10
A to nie wiesz o tym, że są konstrukcje których wręcz nie wolno wytłumiać ?
Ja mam pomysł na konstrukcję głośnikową, ale mieści się ona w temacie open-baffle.
« Ostatnia zmiana: 11-07-2019, 15:13 wysłana przez Mirek19 »