Audiohobby.pl

Genialnie brzmiące tuby przez prostą zmianę podejścia :-)

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
23-11-2022, 20:07
Nie wiem czy zdążę,  zaraz do pracy mam.

dane fabryczne>
średnica robocza membrany 184mm
Qms  3,47
Qes   0,51
Qts    0,44
Fs      38Hz
Vas    110 l
Mms   10g
Bxl      6,1 Tm
In        0,8 mH

Wymiary wydłubanej Trąby   
Linia całkowita  2200 mm   
objętośc 124 l
Pole duże   180x250
pole małe   30x250
promień na wyjścu pola dużego  260 mm
pozycja głośnika 860 mm
« Ostatnia zmiana: 23-11-2022, 20:09 wysłana przez pień »

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
23-11-2022, 20:19
Trzeba bylo od razu napisac, ze to Visaton BG 20.

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
24-11-2022, 00:15
Wierzę  >)        Ja nie jestem specjalistą a głośniki kupiłem za grosze bez jakiejkolwiek nalepki co to jest ale w środku była fiszka z tymi danymi.    Śledctwa nie robiłem ale uznałem że nikt by danych z kosmosu nie wziął.
 

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
24-11-2022, 00:17
To moze jeszcze raz zapytam, bo podane przez Ciebie wymiary nie zgadzaja sie z tym co wypluwa soft.

Sd na wejsciu  30x250= 75cm2
Sd na wyjsciu  180x250= 450cm2
Dlugosc wewnetrzna tunelu 220cm

To daje tunel o objetosci wewnetrznej niecalych 52 litrow, a nie 124 litrow

Offset glosnika mierzy sie od poczatku zamknietej czesci tunelu. Patrzac na Twoje zdjecie, glosnik znajduje sie blizej wyjscia niz poczatku tunelu, wiec offset glosnika z pewnoscia nie wynosi 860mm tylko 1340mm

Ale dobra tam, wrzucam zdjecia symulacji z pustym tunelem, i wypelnionym sztuczna welna o wadze 200 gramow, od poczatku tunelu do glosnika.

Jak widzisz Twoj projekt raczej ma marne szanse na poprawne brzmienie...

Oczywiscie symulacja nie uwzglednia efektu baffle step, nalezaloby go odjac od tego pomiaru. Calosc powinna byc skorygowana filtrem pasywnym lub aktywnym. Jesli grasz na samym drucie, to nie radze dluzej tego sluchac, bo przyzwyczaisz sie do bardzo znieksztalconego dzwieku. Oczywiscie bedzie on rowniez posiadal dobre cechy, ale niestety wady sa tutaj ogromne. Pomijam juz sam fakt, ze BG20 to bardzo przecietny glosnik szerokopasmowy, ktory zwykle przerabia sie na midbas, wycinajac stozek i dokladajac odpowiedni tweeter.

Symulacja jest zrobiona w oparciu o parametry TSP producenta ( mam tez swoje pomiary, kiedys troche meczylem ten glosnik )

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
24-11-2022, 00:41
 Dzięki bardzo !
Ciekawe,    ale spoko  w końcu to zabawa >)     Takie wymiary jak moje daje kalkulator który kiedyś znalazłem na jakieś angielskiej stronie poświęconej Voight 
    Muszę sprawdzić bo to w stacjonarze jest.
  Jeżeli możesz i masz ochotę to podaj proszę wymiary optymalne  a ja wystrugam jedną trąbę hehehehe   w celu porównania z tym co mam.
  Drugie, ale to poza programem
   Wymiar pod Dynavox LY401F  M01

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
24-11-2022, 08:49
Ok,  trochę kimnałem się, wziąłem kawę i się patrzę jeszcze raz.
 Taaaa, nie jest dobrze patrząc na wynik symulacji.   Tylko jest kłopot w tym że ona dotyczy zupełnie czego innego.
Twój program symulacyjny oparł się na wymiarach portów i wyrysywał prosty graniastosłup nimi zakończony.   Dało mu to przy okazji 52 litry pojemności i dla takich danych wypluł wykres.
 Moja trąba wygląda jednak trochę inaczej.   Jest graniastosłupem oczywiśce ale nie stoi na wylocie tunelu  a i wymiary portów nie determinują jej objętości.   W zasadzie to długość czynna tunelu ma kształt litery   L    i port duży jest na początku podstawy  a port mały u góry,   taka spora faja hahahha.  Żeby zamotać jeszcze bardziej  to długość jednej strony tunelu wynosi ok. 280 cm   a drugiej  182 cm  i na dodatek zakręt na długiej stronie którego nie ma po przeciwnej.
Pojemność zamknięta zaś portami w budzie o kształcie L patrząc z boku wynosi 124 litry. 
   Tak to wygląda, program coś tam symuluje oderwany od rzeczywistości i ja osobiście absolutnie mu nie wierzę.
(tzn.   trochę wierzę dla sytuacji którą odsymulował)
Kilka razy już tu i tam pisałem że >symulatory  są ładne, fajne cyferki drukują itd....   ale wynik ich pracy tylko w skrajnie korzystnych im przypadkach może przypominać prawdę.
ed.    rozumiem że mogłem się kolejny raz narazić.  Zakładam jednak Melo że jesteś tutaj na tym forum z podobnych pobudek jak moje >)


.....  Kiedyś byłem na festiwalu krótkich filmów i jeden utkwił mi w pamięci.
   Główny bohater, człowiek wierzący ale trochę naciagający pojęcie dobra i zła w zależności od sytuacji, popadł w tarapaty.
Gdzieś go tam pogonili, idzie przez błoto polna drogą, leje jak cholera, pioruny.   
Widzi kapliczkę, klęka w błocie i zaczyna się gorliwie modlić.
  O Boże, ześlij mi jakiegoś anioła do pomocy.   W trakcie rozkręca się coraz bardziej i na końcu wychodzi że najlepiej jak to będzie ładna anielica bo to w towarzystwie też ma mu pomóc.
  No i zjawia się zajebiście śliczna anielica,  bardzo elegancko ubrana na służbowo w/g ziemskich kryteriów.
Gościu ucieszony wielce na jej widok mówi do niej >   Noooo, nareszcie ktoś mi pomoże i podtrzyma na duchu.
   Anielica wyciąga z torebki kapownik, troche go przegląda i pyta>
  A skąd wniosek że mam ci pomagać i być miła , głaskać po głowie itd.... ?
   No jak to, przecież wymodliłem, popatrz w notatki co tam masz napisane
Ona, przekłada jeszcze kilka kartek, uważnie czyta i odpowiada
   W zasadzie, tak w skrócie, jestem tu po to żeby dać ci wp......l

taaaa, trzeba zastanawiać się dokładnie o co prosimy
« Ostatnia zmiana: 24-11-2022, 09:30 wysłana przez pień »

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
24-11-2022, 11:08
Opie złoty. Podajesz bledne dane wymiarow i jestes zdziwiony, ze symulacja sie nie zgadza?

Zrob jakis rysunek, zdjecie, sciagnij faktycznie wymiary i zobaczymy, bo poki co to sie napisales i kompletnie nic z tego nie wynika. 

Kalkulatory tez cos tam licza, ale kto by tam im wierzyl, ze 1+1 moze byc 2.

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
24-11-2022, 11:23
Pisałeś przecież że widziałeś na zdjęciu jak to wygląda i dostałeś podstawowe wymiary, pojemności, wielkości portów i długość linii.
   To dlaczego gniewasz się na mnie >)

ed.  w tej chwili wymiary nie uległy magicznej przemianie i są takie jak wcześniej napisałem.
   aaaa,  wcale się nie dziwię że symulacja nie zgadza się
 
« Ostatnia zmiana: 24-11-2022, 11:28 wysłana przez pień »

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
24-11-2022, 11:43
Ja sie nie gniewam, tylko smieje, ze nie potrafisz poprawnie zwymiarowac tego, co sam zrobiles.

Kazde rownanie matematyczne dziala na tej samej zasadzie "shit in, shit out"

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
24-11-2022, 12:05
Na czym opierasz przypuszczenie że podając rozmiar portów  nie potrafię trzymać linijki np?
  Dlaczego z uporem twierdzisz że nic nie liczone i że nie wierzę w kalkulator skoro wcześnij napisałem że długość i pojemność były wyliczone, co zresztą poprawiłeś że liczenie na Fs  jest często popełnianym błędem.
  Mogę jeszcze dopisać że w ostateczności ja nikomu niczego nie obiecywałem w tym temacie i nie mam zamiaru udowadniać czegokolwiek.  Tracąc przy tym czas szarpiąc się na forum którego czytanie sprawia mi przyjemność.
  I w dalszym ciągu podtrzymam że rura (żeby już nie popadać w sprzeczki terminologiczne)   Voighta nie jest do końca linia transmisyjną  ani tubą ani jakimkolwiek innym rodzajem ustrojstw które przerabiają programy symulacyjne.   Które upraszczają że np. jak sam wspomniałeś >linia to stały przekrój.   Tak samo jest z obudową>   ma być sześcian  itd....
Mogą oczywiście być jakąś podpowiedzią i to wszystko czego należy od nich oczekiwać.

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
24-11-2022, 12:21
Nie masz pojecia o tym piszesz. Nie uzywasz i nie znasz ZADNEGO programu do symulacji falowodow, a twierdzisz z absolutna pewnoscia, co one potrafia, a czego nie.

Nie pozostaje mi nic innego jak oddalic sie i zyczyc sukcesow na drodze odkrywania koła na nowo.

Lutek

  • 535 / 5860
  • Ekspert
24-11-2022, 17:42
.
« Ostatnia zmiana: 24-11-2022, 18:07 wysłana przez Lutek »

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
24-11-2022, 20:11
O rany Melo,  nie bądź kolejnym nadąsanym mistrzem.
  Niepotrzebnie tylko zakładasz że ktoś nie robi tego co powinien,  nie posiada , posiadał, oprogramowania które powinien mieć i kompletnie nie wie co ono potrafi.  Oraz że robi coś na pałę bez jakiegokolwiek przygotowania.
  Chociaż przyznam się że ja wobec ciebie sam >popełniłem kilka założeń.
Pierwsze poza konkursem:   ucieszyłem się
  Dlaczego?   A no dlatego że jest szansa że zechcesz zaproponować swoją wersję rury Voighta.
Bo to wokół niej ostatnich parę wpisów.
  Nie przypuszczałem że np.   podanie wymiarów portów, długości linni, objętości,  promienia na wyjściu będzie za mało i że do symulacji weźmiesz tylko porty i linię.   Przy czym potem zarzucisz mi niezdolność do zwymiarowania własnego >dzieła.  Nic to/  ja mocno wrażliwy nie jestem i taki drobiazg nie robi na mnie większego wrażenia  poza drobną irytacją.
  Byłem przekonany że ilość danych  jest wystarczająca dla Ciebie żeby dosyć wiernie odtworzyć  rurę Voighta w programie symulacyjnym.
  W końcu o niej mowa była od samego początku.
Tak więc, teraz >)   napiszę  żebyś nie walił focha bo nie ma o co.   Podtrzymuję to co napisałem wcześniej że gotów jestem  wydłubać kolejną w/g wymiarów jakie zaproponujesz.
Nie potrzeba mi extra precyzyjnych rysunków  i wystarczą  tylko wymiary portów, długość linni i pojemność  i ew.   promień jeżeli ma jakiś być na wyjściu.    Bo trąba trąba jaka jest każdy widzi. 
Ok,   w ostateczności może wygooglać  i zobaczyć powszechnie spotykaną formę.
 ed.
Oczywiście nikt niczego w dalszym ciągu nie obiecuje.   Tylko szkoda byłoby żeby tak się skończyło >  znienacka  >)

   
« Ostatnia zmiana: 24-11-2022, 20:15 wysłana przez pień »