Audiohobby.pl

Subkontra i obecność niskich częstotliwości w muzyce

Wuelem

  • 201 / 1673
  • Aktywny użytkownik
16-01-2020, 18:08
Nie, bo stoją daleko od siebie :-)

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
16-01-2020, 19:02
Dajcie spokój z kablami...
Nad M33 wygląda na rozwinięcie M32 z dodatkowymi funkcjami DL i mikrofonem. Wyjście na suba jest pasywne, za przedwzmacniaczem.
Pozostaje mini DSP i chyba tą drogą pójdę. Coś mnie swędzi audiozmora po 10 latach milczenia.

Wuelem

  • 201 / 1673
  • Aktywny użytkownik
16-01-2020, 19:33
A jaki ma być cel zastosowania "mini DSP". Budowany jest całkiem nowy system, czy to jakiś metoda poprawki.

W krawiectwie mówią, że z większego łatwo przyciąć, ale z brakującego ciężko dostać więcej. Można prosić o kontekst najbliższych planów?

Kiedyś korzystałem z subwoofera 15 cali polskiej firmy BOX Electronics. Taki do klubów, obszyty miśkiem. Cena koło 3000 zł (albo i taniej, bo wyprzedawali w jednym ze sklepów muzycznych). Miał być na moment, do próby. Stał jakieś 1,5 roku i miałem wielki problem, by go usunąć. No nie było powodu, grał świetnie. A to przecież tragedia, miał być większy wydatek :-) Zmierzam do tego, że jak jest bas w nagraniu (a jest...), to mając coś, co ze swobodą wypluwa dźwięki - jest na ucho wystarczające.

Problemem jest wyrównana energetyczność całego pasma (cel: wszystko jest dobrze słyszalne, w tym bas w każdym podzakresie), a nie jakość sama w sobie. Coś jak zapadka idealnie trafiająca w zagłębienie. Teoretycznie najniższy bas stawia najmniej wymagań: jest albo go nie ma. Przy dobrej jakości reszcie na subbas nie zwraca się uwagi. Tam ani melodii nie ma ani smaczków. Podstawa i tyle. Trzeba po prostu dużego pudła/kolumny i to potraktować jako punkt wyjścia. Dostrajanie i tak trwa wszystkiego miesiącami. Ważne, żeby mieć co dostrajać. I tak na okrętkę wróciliśmy m.in do... kabli :-)

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
16-01-2020, 21:20
Chciałbym popracować" nad pomieszczeniem. Mam wyraźne podbicie w okolicach chyba 30Hz i harmoniczne oraz stosunkowo duży spadek trochę wyżej. Są nagrania (jak niżej) z dosyć monotonnym basem, ale mieszczącym się w przedziale 40-70Hz, które doskonale pokazują te problemy.
Ciekawią mnie dwie rzeczy, na ile możliwa jest korekcja w domenie cyfrowej w niskim zakresie i jaka jest różnica w dźwięku o ile jest przy podziałach w cyfrze i analogu. Ustaliłbym podział w tym samym miejscu z tymi samymi zboczami 24dB i do zabawy. Na dziś mam podział w okolicach 300Hz,  sekcja śr/wys lekko zdławiona w zwrotnicy aktywnej aza 24.

Wuelem

  • 201 / 1673
  • Aktywny użytkownik
16-01-2020, 22:41
Jejku, nie ten temat, ale tak na szybko. Komputer mam podłączony do wprawdzie dobrych, ale monitorów. Nagranie audiofilsko ciekawe, ale do oceny basu nie wydaje się optymalne. Mam wątpliwość, czy tam jest ten najniższy, ale załóżmy.
I. Jeśli masz konstrukcję bas-refleks wypełnij tunel i zatkaj całkiem wylot. Wzbudzenie jest dalej albo jest zmiana.
II. Jeśli masz możliwość zmiany miejsca dla kolumn - to może być rozwiązanie, ale bez wymiarów pomieszczenia nie wyliczy się miejsc najlepszych do osłabienia niechcianych częstotliwości.

Inwestycja w subwoofer czy zaawansowaną zwrotnicę nie ma sensu, jeśli walka idzie o równe pasmo. Co innego uwolnienie dźwięku, a co innego ułożenie. Trzeba tam wstawić jakieś testowe, znane graty, żeby namierzyć problem. Eksperymenty ze zwrotnicą bez pomiaru kolumny wg mnie nie mają sensu. Wieczorem ustawiasz, rano się budzisz i wszystko do zmiany. Kilka płyt zagra jak należy, potem trafi się kilka innych i cały świat ma kształt znaku zapytania. Na ucho zawsze dasz za dużo basu - uwierz mi :-) Z basem jak ze słodzoną herbatą - z czasem przestajesz czuć, że jest posłodzona. A wzorzec to gorzka :-))

Udanej walki i nie przejdź na stronę "ofiar"!

 

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
16-01-2020, 23:23
kiedys sluchalem malych zestawow martiona, nieduze monitorki a bas ze hej az niewiarygodny.
Okazalo sie ze prezenter usadzil nas na ławce ktora byla subwooferem.


jak cos mi sie jeszcze przypomni colcol na pewno dam znac

PS. nie przejmuj sie tym podbiciem przy 30Hz, dobra nie nalezy zwalczac, nalezy dolozyc powyzej i ponizej az bedzie liniowo. Drobne +10dB na basie jeszcze nikomu nie zaszkodzilo, nie chcialbys chyba zeby kontrabas brzmial jak kontrabas ?:-)
https://banbye.pl polecam :-)

Mirek19

  • 688 / 4584
  • Ekspert
17-01-2020, 07:29
Z faktami się nie dyskutuje.. cyt - "Jedną z najciekawszych cech powietrza jest jego jednorodność. Dźwięk przemieszczający się w powietrzu jest wynikiem równania gazowego:

PV1,4 = 1,26 x 104" - Nelson Pass za -> https://www.passlabs.com/press/single-ended-class

Poszukiwacze nieistniejącego basu zawsze znajdą sposób na implementację go tam, gdzie nie występuje.

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
21-01-2020, 08:11
Nie pomyliłem się z You and Your Friend co do wysokości dźwięków basu. Mieści się w przedziale 40-70Hz tak spokojnie, jak student w kawalerce. Pomyliłem się zakładając, że natężenie dźwięków pochodu basowego jest w miarę równe a tylko mój sprzęt szaleje. Otóż realizator zostawił kilku decybelowe różnice w dźwiękach z tych okolic. Słyszałem wielokrotnie ten utwór na różnych systemach i w wielu przypadkach bas był równy jak sekwencera czyli do d..y :P 
Na fotce piki basu zaznaczone kropkami.
Wczoraj słuchałem płyty z 2016 Nemanja Radulovic grającego Bacha w kościele. Pędził jak po rekord świata, jest w tym zabawny nawet :) Moją uwagę przykuły jak zwykle niskie z jakiejś elektroniki, klimy lub ulicy. Toccata & Fugue In D pierwotnie na organy został zagrany przez skrzypce. Cichy początek powinien być zrealizowany przy absolutnej ciszy, ale tak się nie stało i tak jak w wielu innych przypadkach słyszymy piękne i mocne 22Hz. Realizator nie mógł tego potem wyciąć, bo utwór został zaaranżowany z udziałem podbitych (a jakże) basów z kontrabasu w okolicach 38Hz i wycięcie byłoby wylaniem dziecka z kąpielą.
Wszystko brzmi dobrze i jakie niskie!
« Ostatnia zmiana: 21-01-2020, 08:14 wysłana przez colcolcol »

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
21-01-2020, 20:56
"Nie pomyliłem się z You and Your Friend co do wysokości dźwięków basu. Mieści się w przedziale 40-70Hz tak"

bas nie idzie w okolice 22Hz bo w utworze akurat nie ma skrzypiec.

nie masz Ty litosci dla mnie


https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
22-01-2020, 17:21
W mojej wersji są. Jest nawet kocioł tybetański i piszczałka ze świstaka.
I co mi zrobisz? Słyszę i już! :P

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
22-01-2020, 18:01
masz na uchu poddudnienia  z sali ?

Jesli tak to gratuluje, faycznie nisko chodza :-)
https://banbye.pl polecam :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
22-01-2020, 19:22
Colcolcol - zawsze "słuchasz" przez analizator widma ? *

* parafraza pytania Ryby do Wąskiego:
- Zawsze sikasz przez zapiety rozporek?

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
22-01-2020, 19:33
tetejro nie wiem jak on dudnienia z sali powiazal ze skrzypcami ale moze hajendowy system w tym pomogl :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
22-01-2020, 19:35
bo an nagraniu akustyka faktycznie "nisko" chodzi, tylko co to ma do instrumentu ?
jak wyciagneisz widmo to niski zakres jest i nic poza skrzypcami w tym czasie nie ma. No prawie nic.
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
23-01-2020, 07:27
nic poza skrzypcami w tym czasie nie ma. No prawie nic
Zmień system.

To nagranie doskonale pokazuje co "majowe" systemy robią z dźwiękiem: wycinają, maskują, filtrują a potem teksty, że tam nic nie ma. Nagranie DG Nemanji zostało zrealizowane z pomysłem, ale (może nie dotarło) z dobrodziejstwem inwentarza w postaci "niskich z jakiejś elektroniki, klimy lub ulicy" przecież napisałem. Oddanie tego niskotonowego szumu obrazuje pomieszczenie nagraniowe a brak tego w pokoju odsłuchowym czyni z nagrania pacynkę.
Może dlatego tak mało z Was słucha całej muzyki - od klasyki po najnowszą alternatywną?
A tu ciekawy fragment artykułu Bogdana Kondrackiego. Nie jest żadnym guru, ale zgadzam się z jego słowami o odchodzeniu od sterylności. Aaaa audiofil słucha tylko dźwięków podstawowych, harmoniczne uznaje wyłącznie wtedy, kiedy jego system je odtwarza. Kiedy nie odtwarza - uznaje, że ich nie ma :P
Coś mu wierci dziurę w brzuchu i kablami załatwia sprawę, dostawia podstawkę z drzewa sandałowego, stawia na kolumnach pluszaka z piaskiem i gra muzyka!

"Natomiast od kilku lat obserwuję, że doszliśmy w tej kwestii do ściany i podprogowo potrzebujemy usłyszeć w dźwięku niedoskonałości, szum"

Czytaj więcej na https://muzyka.interia.pl/artykuly/news-fetysz-bledow-najnowsze-trendy-w-muzyce-rozrywkowej,nId,1703568#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Colcolcol - zawsze "słuchasz" przez analizator widma ? *...

Powoli dobijam do mety. Uznałem, że pisanie o czymś co słychać będzie mniej kontrowersyjne od tematów wydumanych różnic między dac za 5 od tego 9,99. Ale się pomyliłem.
royal był bardziej delikatny pisząc "nie ma sensu się tym zajmować" , wiem do czego służy rozporek i za chwilę przeczytam coś o faszystach? :)