Audiohobby.pl

Stax SR-009 najlepsze słuchawki, tak czy nie?

Gustaw

  • 3856 / 3313
  • Administrator
26-09-2020, 20:03
Ja żałuję, że nie mam już CAL-i i nie mogę wystawić, w stosunku do STAX 009S, godnego przeciwnika :)

Karol

  • 2011 / 4322
  • Ekspert
26-09-2020, 20:32
Rzeczywiście szkoda. CAL-e, to godny przeciwnik i miałyby nawet szanse na zwycięstwo!
Niemniej masz innego (ła)godnego przeciwnika dla SR-009S. Zamiast Creative Aurvana Live możesz wystawić swoje HD600.
Chociaż... ???! Nie! Jednak co CAL-e, to CAL-e!!! ;)

wiktor

  • 2503 / 5892
  • Moderator Działu Słuchawki
27-09-2020, 13:03
Stax podniósł ceny wielu swoich akcesoriów od 100% do nawet 200%. Będziemy musieli oszczędzać i reperować nasze pady, paski, kabli, itp.

Oficjalnym powodem są unijne restrykcje dotyczące certyfikatów oraz zmiana dostawców.

:)

escaflowne

  • 190 / 5156
  • Aktywny użytkownik
27-09-2020, 16:44
Zrobimy własne zamienniki. Bez unijnych certyfikatów, za to znacznie wyższej jakości.
gnuśny kocur

Gustaw

  • 3856 / 3313
  • Administrator
28-09-2020, 09:11
Panowie,

Dziękuję za wczorajsze odwiedziny oraz za spotkanie, które dla mnie miało charakter bardziej towarzyski niż audiofilski.
Oczywiście "gwoździem sprzętowym" były słuchawki STAX 009s, które Ductus odpakował z prawdziwym pietyzmem oraz delikatnością doświadczonej położnej, przyjmującej na świat nowego bobasa. Dobrze, że jedynie pępowina (kabel) nie została przypadkowo odcięta :-)))

Trudno odpowiedzialne odnieść się do dźwięku słuchawek tak świeżych, wyjętych przed chwilą z pudełka. To byłoby coś w rodzaju opisu nowego Lambo, którego testujący miał okazję prowadzić jedynie na parkingu :-)

Super wykonane i bardzo ładnie "podane" w drewnianym opakowaniu.
Pierwsze wrażenie, bardzo ogólne, jest takie, że 009S są słuchawkami równymi jeżeli chodzi o pasmo i są one raczej po analitycznej stronie mocy. Prawdopodobnie "sos dźwiękowy" wymaga dużej mocy wzmacniacza, większej niż posiada mój 12-watowy "grobowiec" pracujący w klasie A. Mam nadzieję, że uda mi się posłuchać tych słuchawek już wygrzanych, w docelowym systemie właściciela. Szczególnie liczę na porównanie 009s ze starymi Omegami, które ciągle stanowią dla mnie punkt odniesienia pod względem jakości.


P.S. Ductusie. Gapa ze mnie. Pliki testowe automatycznie zostały zaimportowane do plylisty pt."ostatnio dodane" a ja nie wpadłem na to, że to takie proste i wystarczy w to tylko kliknąć. Mea culpa.
« Ostatnia zmiana: 28-09-2020, 10:10 wysłana przez Gustaw »

Karol

  • 2011 / 4322
  • Ekspert
28-09-2020, 21:08
@Gustaw czyli na sprzęcie, którym dysponowaliście na spotkaniu, dźwiękowo jedna wielka klapa.
Dobrze to czytam?

Gustaw

  • 3856 / 3313
  • Administrator
28-09-2020, 21:14
Byliśmy raczej pochłonięci rozmowami niż testowaniem słuchawek a, jak widać, były to, 4 sztuki.
Podkreślam. To nie słuchawki były najistotniejsze tylko samo spotkanie. Każdych z tych słuchawek słuchałem może po 2-3 minuty i to na przypadkowych nagraniach to co mam napisać o dźwięku? :-) Przy poprzednich spotkaniach proporcje były odwrotne.

P.S. Przy maksymalnie rozkręconej mojej końcówce mocy na obu STAXach było zwyczajnie zbyt cicho w niektórych nagraniach. Ten sam wzmacniacz radzi sobie jednocześnie bez większych problemów z 3 drożnymi Focalami.
« Ostatnia zmiana: 28-09-2020, 21:35 wysłana przez Gustaw »

whero2

  • 275 / 2057
  • Zaawansowany użytkownik
28-09-2020, 21:16
@Gustaw czyli na sprzęcie, którym dysponowaliście na spotkaniu, dźwiękowo jedna wielka klapa.
Dobrze to czytam?
drobne problemy organizacyjne... ale też chyba nikt zbyt poważnie i krytycznie nie podchodził do osłuchów - na ten czas każdy ma w domowym zaciszu a jak w końcu jest szansa się spotkać (z czym ostatnimi czasy bywało trudniej) to można pogadać... sprzętu do poważnych odsłuchów trochę brakowało... mi przykładowo 009s podeszły... ale bez bezpośredniego porównania nie będę się wypowiadał jak grają w porównaniu z ~ 009.. nieznane utwory, nieznany dac, nieznana końcówka mocy, nowe nie wygrzane słuchawki...i jak tu oceniać obiektywnie pojedyncze elementy systemu...
chyba wszyscy zadowoleni ze spotkania co chyba najważniejsze ;)

Karol

  • 2011 / 4322
  • Ekspert
28-09-2020, 22:32
Też uważam, że najpierw są ludzie i atmosfera, a dopiero potem, sporo dalej sprzęt.
Niemniej, gdyby SR-009S zagrały, byłoby jeszcze jedno miłe wspomnienie więcej. :)
Panowie, dzięki za wyjaśnienia i podzielenie się wrażeniami.
Zastanawia mnie jeszcze tylko, dlaczego @ductus tak zawzięcie milczy.??! ;)
« Ostatnia zmiana: 28-09-2020, 22:47 wysłana przez Karol »

Gustaw

  • 3856 / 3313
  • Administrator
28-09-2020, 22:48
Zastanawia mnie tylko, dlaczego @ductus tak zawzięcie milczy.??! ;)

Sądzę, że Ductus może przez kilka dni nie mieć dostępu do komputera. Bynajmniej nie chodzi o to, że alianci znowu planują naloty dywanowe bombowcami "Lancaster" ;-)
« Ostatnia zmiana: 28-09-2020, 22:52 wysłana przez Gustaw »

Zmelmag

  • 1280 / 1754
  • Zmelmag
30-09-2020, 21:26
1. sluchawki wyjete prosto z pudelka
2. 4 osoby chetne na odsluch w sumie 2 par staxa
3. elektronika nie powiem ze przypadkowa ;-) ale ciezko powiedziec czy optymalna, na pewno tego dnia jedyna :-)
4. nie zdazylismy sie nagadac a juz ductus uciekal pomieszkac :-)

Moje wrazenia : uczciwe, neutralne, klarowne granie. Moze jak dla mnie zbyt przejrzyste w sensie ze pod niektorymi wzgledami podobaly mi sie "slabsze" pod tym wzgledem, podlaczone obok "mydelniczki" staxa.
Nieco bardziej "klimatowe" (jak dla mnie) czyli byc moze po prostu 009s pojda bardziej sexy a mniej w mundurze galowym z gorecej grajaca elektronika, lub po kilku godzinach gry ?
Jak wyzej napisano stare zdaje sie drewniane omegi pewnie nie tak szybkie i zwinne jak 009s ale sluchane na tamten czas zwracaly uwage klimatem, mniej akcentujac powiedzmy maestrie nagrania. Czy to lepiej ? Mi tam obu sluchalo sie dobrze, podobnie zreszta jak chyba wszystkich stax jakie pamietam, fakt jednych lepijej niz innych, ale zadnych przeciez ponizej bdb sredniej. Jedyby duzy dla mnie klopot to zerowa mobilnosc, pewnie dlawiekszosci zaden klopot lub wrecz zaleta.
Dzieki zorganizowanie milego mysle popoludnia Gustaw, za spotkanie dla wszystkich uczestnikow i mozliwosc rzucenia uchmantami na nowka sztuke 009s, ductus :-)

PS. niestety jestesmy juz duzymi chlopcami i ciezko o duze audio-zaskoczenie ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

ductus

  • 1247 / 4837
  • Ekspert
01-10-2020, 20:00
Dopiero co wrócilem z Ojczyzny do niemieckich kazamatów. I widzę parę trafnych, fajnych wpisów. Z podziękowaniem dla gospodarza - Gustaw jak zawsze przeszedł siebie w okazanej gościnności. Ma rację, trudno nowego Lambo sprawdzić na pierwszych kilometrach, silnik musi się dotrzeć. Poza tym bylo to wiecej spotkanie towarzyskie, co w czasach covidu i rzadkie i cenne dla równowagi psychicznej. Podziekowania też dla kolegi Zmelmag, że wpadł i zasilił grupę swoimi cennymi uwagami.
Dziewięć-s musi trochę u mnie pograć, zanim zmierzy się ze starszymi 9-kami. I prawdą jest, że żadnych słuchawek elektrostatycznych nie sposób oceniać (nie mówiąc o porównaniach) bez kontekstu wzmocnienia. Bez tego to porównywanie jabłek do gruszek. U Gustawa słuchaliśmy porównawczo też starej lambdy signature. Zupełnie dobre wydały mi się hd600 Gustawa jak też modyfikowane 598 kolegi whero. Do typu słuchanej muzyki - jak najbardziej.
O porównaniu 009 do 009s napiszę na "adapterach...", gdyż wrażenia będą to jak najbardziej związane z moim systemem, tak różnym od używanych standardów.   

ductus

  • 1247 / 4837
  • Ekspert
03-10-2020, 19:23
9-s dojrzewają... Grają przeciętnie po 8 godz. dziennie i można już powiedzieć, że mam inne wrażenia, jak te opisywane tu kiedyś przez Krzysztofa. Nie podejrzewam (ale może być prawdopodobne), że Stax potajemnie pomanipulował przy membranach, co już robił w innych modelach wielokrotnie. Na chwilę obecną jest odczuwalnie lepiej jak z początku, czyli wg mnie firma jedynie kontroluje i daje NIECO pograć każdemu egzemplarzowi. O wygrzewaniu w Tokyo chyba nie ma mowy. Moja dziewiątka-s ma S/N: SX9- 18xx czyli prawie 900-setna z tego modelu. Ale co oznacza ten "X" po "S"?...

Gustaw

  • 3856 / 3313
  • Administrator
03-10-2020, 22:59
Wiedziałem, że będzie o tym głośno. Najnowsze wiadomości....

Gustaw

  • 3856 / 3313
  • Administrator
03-10-2020, 23:01
Ductusie, Nie mogłem się powstrzymać :-) Założę sobie chyba sam bana na tydzień :)