Audiohobby.pl

Stax SR-009 najlepsze słuchawki, tak czy nie?

pmcomp

  • 225 / 4918
  • Aktywny użytkownik
09-05-2018, 23:55
Napiszę baaaaardzo staxo-kontrowersyjnie ... maaaało słuchaliście.
Podczas pobytu w Japonii słuchałem duzo Staxów. 009 wygrywały bezapelacynie ... na wzmakach Staxa. Ale ... i tak ich nie lubie.

;)
pmcomp

pastwa

  • 3815 / 5894
  • Ekspert
10-05-2018, 08:19
Zależy kto czego szuka w muzyce. Mnie samo wykrawywanie detali i precyzyjne żylowanie krawędzi nie cieszy jak nie ma wypełnienia, masy oraz nasycenia barw. 009 grały przyzwoicie jedynie z Trilogy H1 za 25kpln, natomiast z własnym SRM T8000 wciąż bardzo rozczarowująco w podanych aspektach w przeciwieństwie do L700. Ostatecznie i tak kupiłem dynamiki,ale z elektrostatow, jeslibym miał je posiadać brałbym L700. Od biedy stare 007 tez by były.

pmcomp

  • 225 / 4918
  • Aktywny użytkownik
10-05-2018, 09:54
Z podobnych wzgledów na codzien słucham Stax SR Lambda Signature.
pmcomp

ductus

  • 1247 / 4839
  • Ekspert
10-05-2018, 21:28
Każdy ma inne uszy, upodobania, muzykę - nie będę powtarzał wytartych prawd oczywistych. Wg MNIE lambda signature są znakomite w obszarze średnicy. Natomiast całościowo, też od strony basu, przestrzeni i relaxu uważam w moim systemie jednak 007/1 jak najbardziej na pozycji pierwszej. 009 ma lepszy tonalny balans i parę innych dobrych rzeczy, jednakże okazuje się w praktyce, że słucham chętniej 007/1... i częściej. Może dlatego jestem szalenie ciekaw nowych 009S. Jeśli wierzyć ludziom, którzy już słuchali... 

Alucard

  • 2551 / 3602
  • Ekspert
11-05-2018, 21:05
Panowie powiedzcie jedną rzecz, elektrostaty np L700, bo w to celuję powiedzmy... grają rocka czy nie? Np z SRM 727. Nagrania różne, stare, nowe. Ta nowa muzyka jest nagrywana często w ogóle inną manierą, czytałem kiedyś o nacisku na 40 - 60hz podczas nagrywania. Wygląda na to że współczesny młody audiofil lubi czuć muzykę nie tylko słyszeć. Jak sobie radzą L700 z nowym rockiem? Czy słabe realizacje jednak takie z "ikrą" które mają potencjał muzyczny ale technicznie zostały skopane, również zagrają?
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

wiktor

  • 2503 / 5894
  • Moderator Działu Słuchawki
11-05-2018, 21:30
Do L700 byłby ciekawszy wzmacniacz lampowy moim zdaniem. Polepszył by się parametr grania przed głową. Ceną za to byłoby lekkie uszczuplenie skraju częstotliwości niskich i wysokich tonów. Tak czy inaczej, siedemsetki na pewno warto brać pod uwagę na tle cenowej konkurencji słuchawek dynamicznych. Do rocka starego i nowego też pasują. To bardzo dobre słuchawki.

Natomiast niesprawiedliwe byłoby wyrokować o ich lepszości w stosunku do SR-009. Zagraniczne fora to takie same fora jak te w Polsce. I tam, i tu, mądre słowa przeplatają się z tymi pisanymi bez zastanowienia.

Alucard

  • 2551 / 3602
  • Ekspert
11-05-2018, 21:51
Co sugerujesz odnośnie ostatniego zdania? SR009 ponad L700? Bo pozostaje cena jednak. Cena robi też różnicę, przynajmniej dla mnie teraz. SR009 plus 727 to coś koło 30 000zl jeśli dobrze pamiętam. L700 plus 727 to 17000.

Wiesz Wiktorze, mi nie przeszkadza te granie odrobinę w głowie ale lubię trochę fajerwerków :) A tutaj koledzy mówią o wyższości siedemsetek nad dziewiątkami jeśli idzie o uniwersalność.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

pastwa

  • 3815 / 5894
  • Ekspert
13-05-2018, 23:55
To jest bardziej zlozone. Jak masz worek pieniedzy to mozesz z 009 zajsc znacznie dalej niz z L700 i co wiecej, bedzie gralo jednoczesnie muzykalnie i super technicznie, ale to jest w przypadku tych sluchawek okupione wielkimi wydatkami, a z tanszymi zrodlami i wzmacniaczami ja tych szczytowych Staxow wrecz nie trawie.

Olbrzymia zaleta L700 jest to, ze uzyskasz bez wiekszego wysilku (nawet z dedykowanym wzmacniaczem) granie od ktorego nie bedzie bolala Cie glowa, a wrecz sie mozna zasluchac i to wlasnie w takim rozumieniu wielu stawia L700 ponad 009 i ja sie z tym zgadzam i dla siebie wybralbym wlasnie model nizszy.

Natomiast jakbym dysponowal luznymi 100-150tys PLN na sam zestaw sluchawkowy to siegnalbym bez wahania po 009, zwlaszcza, gdyby to musialy byc elektrostaty.

Ja bym bral (nie majac nic) L700 plus 006ts i do tego streamer Linna z DACiem Katalyst albo nowego Hugo TT2, przykladowo i cieszyl sie muzyka ;')

ductus

  • 1247 / 4839
  • Ekspert
14-05-2018, 11:31
@Alucard: Jeśli fajerwerki, iskrzenie w rocku - to i L700 zagrają w odpowiednim otoczeniu. Grały u mnie pożyczone, krótko z Ayonem i LST - obok 009. Znakomicie. Ale, jak wiele innych opinii, uważam, że nie lepiej jak 009. Pastwa ma rację, za te pieniądze L700 są bez wątpienia świetne ze wzmocnieniem jak np. 006tS. Nawet i tranzystor 323S jako względnie neutralny nadaje się z tymi słuchawkami - jeśli mówimy o budżecie. Też nie jest obojętne, jaki DAC zamienia cyfrę w analog, chociaż jest obecnie cała masa przetworników, które potrafią zagrać muzykalnie. Zaczynając np. od Cambridge Audio DacMagic Plus. 

mirhon

  • 438 / 5782
  • Zaawansowany użytkownik
14-05-2018, 16:00
Do L700 byłby ciekawszy wzmacniacz lampowy moim zdaniem

Racja. Jak masz źródło z wyjściem zbalansowanym to zamiast proponowanej 006t rozważ 007 - zagra Ci lepiej.
Mam L700 i mam 007t (starszy model) i jestem mega zadowolony. Za źródło (po XLR) do niedawna miałem DAC Myteka a obecnie Korga DS-DAC-100.

wiktor

  • 2503 / 5894
  • Moderator Działu Słuchawki
14-05-2018, 17:59
@Alucard

Miałem na myśli często pojawiające się spontaniczne opinie o różnych modelach słuchawek. To zdanie napisałem ogólnie i nie pod czyimś konkretnym adresem.

Na Head-fi i Head-case znajdziemy wiele informacji, to fakt. Jednak nie wszystkie muszą być słuszne. To też miałem na myśli. Po drugie my tu w Polsce też mamy sporą bazę wiedzy. Łatwiej jest nam wzajemnie zrozumieć się w tych wypowiedziach, kiedy używamy języka ojczystego.


Ot, takie dwa przykłady z pamięci 009 vs. Orpheus HE90, które gloryfikują te pierwsze:


1. ktoś napisał, że dziewiątki w stosunku do Orfeusza są jak woda źródlana, a nie gęsty syrop.

2. ktoś inny napisał, że mając dziewiątki nareszcie nie czuje się już jak chomik w kołowrotku.


Te i inne opinie, nie wyłączając moich, są mimo wszystko subiektywne. Mogą zależeć od wielu aspektów. 

Alucard

  • 2551 / 3602
  • Ekspert
14-05-2018, 19:50
Hmmm, no tak zgadza się, jakby nie patrzeć. Ja popełniłem tylko błąd pisząc o ostatnim zdaniu, miałem na myśli ostatni akapit i głównie te pierwsze zdanie, ale i tak zrozumieli wszyscy i napisali to co chciałem wiedzieć. Przepraszam Wiktorze, wyszło jakbym nie rozumiał że co człowiek to opinia albo szukał jakiegoś drugiego dna w wypowiedzi.

 A więc subiektywne opinie plus worek pieniędzy. SR009 plus worek kasy na resztę toru albo Lambdy 700, tor drogi ale mieszczący się w granicach rozsądku. To Pastwa i Wiktor no i Ductus jako głos rozsądku, dzięki Panowie. Myślę że wybiorę L700, nad wzmacniaczem jeszcze się zastanowię, a z DAC iem nie zamierzam iść w jakieś wyżyny, może MDAC plus nowy albo Questyle 600 wystarczą, chyba że coś modyfikowanego od chińczyków. Po posłuchaniu tych małych Grado mam tylko wielką chęć posłuchać PS2000e, no i Pastwa z tymi Pionerami Master. To takie rzeczy do zastanowienia się, jedne i drugie czy  wysokie dynamiki czy elektrostaty to koszta i tak.

"2. ktoś inny napisał, że mając dziewiątki nareszcie nie czuje się już jak chomik w kołowrotku." - akurat ta opinia jest jedną z takich które mają prawdziwą wagę. Jeśli ktoś kto słyszał praktycznie wszystko co najlepsze się tak wypowiada to nie sposób przejść obojętnie :) Mając to na uwadze że nie ma właściwie opinii w pełni obiektywnych na świecie, to ta jest topowa wśród subiektywnych ;)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

wiktor

  • 2503 / 5894
  • Moderator Działu Słuchawki
14-05-2018, 20:31
Aż tak źle nie jest z tym workiem pieniędzy na 009. Ale faktycznie, wydać trzeba kilka razy więcej niż za L700. Przy określonym budżecie warto przesunąć środki na słuchawki kosztem wzmacniacza.


W końcu kupiłem L300 Limited. Wkrótce je otrzymam. Porównam z L700 i dam znać. Zamieszanie z tym jubileuszowym modelem jest niezłe. Popyt na L300LE zaskoczył Staxa i dystrybutorów. Chętnych z całego Świata było/ jest kilka razy więcej niż zadeklarowana przez Japończyków seria 800 sztuk. To dobry prognostyk przed nową wersją SR-009S.



Alucard

  • 2551 / 3602
  • Ekspert
23-05-2018, 19:49
Wiktor, dotarły L300? Będziesz też testował nowego 353?
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Baele

  • 753 / 5115
  • Ekspert
24-05-2018, 09:15
Panowie,

L700 nie są lepsze od SR009 z bardzo prostej przyczyny, mają problem z basem, który jest zbyt "okrągły", brak mu subbasu i brak rozdzielczości. Na początku wydaje się, że wszystko jest cudownie i wspaniale, super muzykalność, ale porównanie łeb w łeb z SR009 nie pozostawia żadnych wątpliwości.

A napędzenie SR009 nie jest aż tak wielkim wyzwaniem jakby się mogło wydawać, ja miałem większy problem z L700 w tym zakresie niż z SR009.