Audiohobby.pl

Fanklub Grado

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
31-07-2019, 16:05
Nalezy pamietac ze takie firmy jak Stax, Audeze, HiFi Man itp. to sa najzwyklejsze manufakturki. Z duzych firm mamy jedynie Sennheisera i Beyerdynamika, a ich glowne dochody ida z rynku profesjonalnego.

Firma Grado przysnela, wlasciciel sie co najwyzej buja na fotelu z fajka, a dzialalnosc techniczna, poprawa jakosciowa i promocja wyrobow przykryte kurzem...

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
31-07-2019, 16:16
Dla dalszej ilustracji zagadnienia, przebiegnijcie po zdjeciach Mirka z Can Jam w Londynie i zobaczcie na ilu sa sluchawki Grado, to samo na oficjalnej stronie Can Jamu, to chyba wiele wyjasni.

Alucard

  • 2543 / 3595
  • Ekspert
31-07-2019, 20:16
Ale wielu innych marek też tam nie ma. Oprócz paru nowości które debiutują, sami starzy wyjadacze i to co ostatnio "na topie" - głównie Audezy, HiFiMany (coś czego nawet nie biorę pod uwagę). Podobają mi się te ZMFy, nie ukrywam że chciałbym posłuchać. Generalnie jeśli chodzi o Grado to myślę że tak samo jak ogólna świadomość istnienia marki wśród przeciętnych słuchawkowaczy jest mała jak mówił sekator, to wśród społeczności zaangażowanej w temat jednak jest spora. Funkcjonuje na zasadzie podobnej legendy co Stax. John Grado i tak wychodzi na swoje, zresztą jemu chyba już leżą pewne rzeczy. Dosłownie i w przenośni ;) Z tego co czytam i ogladam, słuchawek takich jak SR325e sprzedaje się relatywnie sporo jak na wielkość  "fabryki", ale już takich SR80e czy SR60e idzie dużo. Same opinie na headfi dobre i miłosników wciąż sporo. Mogliby kilka słuchawek w serii przestroić odrobinę bardziej optymalnie aby kreowały pełniejszy obraz, może z czasem się doczekamy tego do literki E dojdzie jeszcze jakaś inna np U (upgrade, hehe) i bedzie dobrze ;) W każdym razie ja trzymam kciuki za nich. John mówi zresztą że niby Johnatan wsłuchany w głos ludu, więc trzeba czekać.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
31-07-2019, 20:53
Oprocz wspomnianych ZMF, debiutowaly bardzo obiecujace HEDDy, byly rowniez zupelnie nowe RAAL oraz Mysphere zatem jak najbardziej nowosci i to z najwyzszej polki, mozna zatem powiedziec, ze liczace sie firmy, albo takie ktore pretenduja do czolowki, sie jednak wystawily i odwiedzajacy mogli miec z nimi bezposredni kontakt, porozmawiac z obeznanymi przedstawicielami, to sie bardzo liczy.

John Grado moze i zarabia wciaz na sluchawkach, ale pytanie jak dlugo i z jakim skutkiem, bo jednak firma aby przetrwac i preznie rozwijac musi aktywnie dzialac, a nie cofac sie w cien w swiadomosci ludzkiej.

ps. te HEDDy to moze byc nowy krol dla basolubow.

Alucard

  • 2543 / 3595
  • Ekspert
31-07-2019, 21:01
Wiadomo że każdy musi się rozwijać. Aczkolwiek na razie starcza to co jest, żeby przetrwać, więc może rodzinie Grado nie zależy żeby świecić nowościami. Poza tym to nie jest firma która będzie pchała kasę w jakiś nowoczesny dział rozwojowy. Widać zresztą że mają inną politykę. Wszystko wyjdzie w praniu. PS2000e były na jakimś show, widziałem zdjęcia, było sporo ludzi ale to było chyba coś lokalnego w Nowym Jorku, nie jestem pewien. Generalnie wróciła troszkę ostatnio moda na retro i Grado się troche... fuksło jak to u nas w Polsce mówią. Vinyl na powrót modny, retro look znowu cool i te sprawy ;)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2543 / 3595
  • Ekspert
31-07-2019, 21:10
ps. te HEDDy to moze byc nowy krol dla basolubow.
Masz moją uwagę ;)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
31-07-2019, 21:14
Ja jednak bede kibicowal firmom ktore staraja sie popychac realizm odtwarzania muzyki do przodu, na stagnacje nie mam jakos pasji, za krotkie zycie, w koncu, sluchawki kupuje wylacznie do rekreacji muzycznej, a nie do lustra ;'))

Tak na dobra sprawe to wiele Grado nie musza czynic aby zrobic kroczek, mogliby zaczac chociaz od odpinanego kabla, ktory stal sie wrecz standardem, ale widac i na to nie maja zapalu.

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
31-07-2019, 21:16
Masz moją uwagę ;)

Na jesieni sie powinno wyjasnic, ktory z trzech oferowanych prototypow wygral, no i cena jakas taka normalniejsza, ponizej 1700euro, a brzmienie smialo na poziomie najdrozszych.

gruesome

  • 778 / 5825
  • Ekspert
31-07-2019, 22:43
Powiedzmy sobie szczerze - rodzinne firmy upadają pogrążone przez korporacjonizm, oryginalność zanika, zostając zastąpiona pospolitością i tandetą,

Myślę, że rzeczywistość nie jest tak czarna dla małych firm. Na pewno dla tradycyjnych manufaktur produkujących i sprzedających na miejscu jest coraz trudniej. Ale to co je niszczy, czyli globalizacja i internet, daje też nowe szanse. Inwestorzy chętnie dają pieniądze startupom, produkcję można zlecić chińskiej fabryce, a wypromować się w internecie. W ten sposób można stworzyć swoją markę ponosząc niewielkie koszty. A internet daje szansę, że jeżeli produkt rzeczywiście trafia w gusta części ludzi, to nawet bez reklamy, pocztą pantflową informacja o produkcie będzie się rozszerzać.

Pewnie znalazło by się kilka przykładów firm stworzonych/wypromowanych przez fora takie jak AH. Jeżeli byłaby to tradycyjna manufaktura ze sklepem z tabliczką "Sprzedaż wzmacniaczy słuchawkowych" to szanse na ich powodzenie byłyby zerowe. A kasę na tradycyjną reklamę globalną trzeba mieć dużą, więc internet i poczta pantoflowa to jedyna szansa dla tych, którzy jej nie mają.

Firma Grado przysnela, wlasciciel sie co najwyzej buja na fotelu z fajka, a dzialalnosc techniczna, poprawa jakosciowa i promocja wyrobow przykryte kurzem...

Dla mnie to podejście jest OK. Firma przynosi jakiś zysk, działają po swojemu, mają klientów. Czy wszystko musi rosnąć i każda manufaktura ma stać się korporacją?

Alucard

  • 2543 / 3595
  • Ekspert
31-07-2019, 23:11
Ten drugi cytat - to nie ja powiedziałem :)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2543 / 3595
  • Ekspert
31-07-2019, 23:15
Myślę, że rzeczywistość nie jest tak czarna dla małych firm. Na pewno dla tradycyjnych manufaktur produkujących i sprzedających na miejscu jest coraz trudniej. Ale to co je niszczy, czyli globalizacja i internet, daje też nowe szanse. Inwestorzy chętnie dają pieniądze startupom, produkcję można zlecić chińskiej fabryce, a wypromować się w internecie. W ten sposób można stworzyć swoją markę ponosząc niewielkie koszty. A internet daje szansę, że jeżeli produkt rzeczywiście trafia w gusta części ludzi, to nawet bez reklamy, pocztą pantflową informacja o produkcie będzie się rozszerzać.

Pewnie znalazło by się kilka przykładów firm stworzonych/wypromowanych przez fora takie jak AH. Jeżeli byłaby to tradycyjna manufaktura ze sklepem z tabliczką "Sprzedaż wzmacniaczy słuchawkowych" to szanse na ich powodzenie byłyby zerowe. A kasę na tradycyjną reklamę globalną trzeba mieć dużą, więc internet i poczta pantoflowa to jedyna szansa dla tych, którzy jej nie mają.
Dobrze mówisz. Czas pokaże co bedzie z tymi małymi biznesami. Ale statystyki nie kłamią. Pozostaje trzymać kciuki.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2543 / 3595
  • Ekspert
31-07-2019, 23:28
Ja jednak bede kibicowal firmom ktore staraja sie popychac realizm odtwarzania muzyki do przodu
Ja będę kibicował temu kto robi to, na czym mi się dobrze słucha :) 
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
31-07-2019, 23:34
Mysle, ze cos z oferty ZMF by Ci podeszlo, duzo pieknego drewna do wyboru i koloru, a do tego przejrzysty ale niemeczacy dzwiek o okazalej przestrzeni, robia modele niemalze jak pod indywidualnego klienta, no i powinni jeszcze chwile byc na rynku ;')

Alucard

  • 2543 / 3595
  • Ekspert
31-07-2019, 23:44
Ponoć Verite to miazga :O
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
31-07-2019, 23:48
Mnie sie bardzo podobal model Eikon, nie tylko z wygladu ;')