Audiohobby.pl

Fanklub Grado

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
01-07-2020, 22:38
Przepaść pojawia się dopiero na większym odstępie czasowym od danych wersji. Jak dobrze poszukasz i znajdziesz wykresy vintage'owych RS1 czy HP1000 to zauważysz, że ich sygnatura brzmieniowa bardziej przypomina Sennki HD650 niż Grado. Tą różnicę miałem właśnie na myśli, dwa różne światy jeśli chodzi o prezentację, za to mają coś wspólnego z nowszymi edycjami jeśli chodzi o szybkość i czarowanie na średnicy.

O HP1000 słyszałem, że są ciągle oceniane wysoko, chodzą dziś nawet po $2000. Natomiast nie zarejestrowałem, że stare RS1 są cenione tak wysoko, pierwsza z brzegu oferta za $450: https://www.head-fi.org/threads/sold-vintage-grado-rs1-headphones.909073/

Wykres HP1000:



Faktycznie górki na 2-10KHz sporo łagodniejsze niż w póżniejszych słuchawkach (3dB vs 8dB). Górka basowa ze szyczytem w 200Hz przypomina wykresy GS3000e/PS2000e. Bas szybko zaczyna opadać, ale tempo spadku mniejsze, niż w późniejszych modelach.

Ciekawe jak wygląda wykres RS1 z TTVJ, @-Pawel- czy masz już mini-uszy? :).

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
02-07-2020, 17:42
Ciekawe jak wygląda wykres RS1 z TTVJ, @-Pawel- czy masz już mini-uszy? :)
Być może podobnie, tak na ucho one są teraz ciemne, przyzwyczajam się każdorazowo gdy spodziewam się blasku, a jest mięsko i mniej światła niż do tej pory. Pożyczę Ci je jak już się nacieszę to popatrzymy co tam na wykresach wyjdzie bo słuch i przyzwyczajenie gdy się nie ma do czego porównać w danej chwili bywają złudne ;-)

RS1 vintage są dosyć tanie bo jest ich na rynku sporo, ale obstawiam, że grają podobnie do HP1000 tylko może nie tak wyrafinowanie. Płaskie pady robią prawdopodobnie większość roboty z tym wykresem, dlatego te stare były strojone tak, że po założeniu współczesnych L-ek syczały nieznośnie. Stąd takie moje rozważania.

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
02-07-2020, 19:14
Coś tam wyguglałem...

Grado RS2

GRAY = stock
RED = TTVJ Deluxe Pads
BLUE = SR60 S-Cush Pads

Wyglądałoby na to, że Comply tylko wycinają górę, pozostawiając świdrującą średnicę, natomiast flats robią coś na zasadzie dźwigni - bas w górę, a góra w dół, słuchawki robią się zdecydowanie bardziej liniowe. Dodając do tego fakt niemierzalny, czyli wrażenie znacznego zwiększenia masy dźwięku i już wiadomo skąd bierze się tylu fanów tych gąbek. Słuchanie rocka czy elektroniki przechodzi wówczas w Grado na zupełnie nowy wymiar.
« Ostatnia zmiana: 02-07-2020, 19:30 wysłana przez -Pawel- »

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
02-07-2020, 19:39
miedzy sr60 a rs2 jest faktycznie taka roznica ? tzn tonalnie wygladaja podobnie, porownywaliscie je obok siebie ?
https://banbye.pl polecam :-)

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
02-07-2020, 19:44
Na tym wykresie porównane jest brzmienie tych samych słuchawek z różnymi padami, niebieski przebieg to pady z SR60 założone na RS2, czyli S-Cushion (Comply).
« Ostatnia zmiana: 02-07-2020, 19:47 wysłana przez -Pawel- »

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
02-07-2020, 21:16
Pożyczę Ci je jak już się nacieszę to popatrzymy co tam na wykresach wyjdzie bo słuch i przyzwyczajenie gdy się nie ma do czego porównać w danej chwili bywają złudne ;-)

Szczerze, to trochę za lamersko się czuję aby do mnie na "forumowe pomiary" wysyłać słuchawki. Z drugiej strony, pomiary w miarę pasują do wykresów z profesjonalnych stron, czego więcej chcieć? :) A, właśnie sobie przypomniałem, że miałem jakoś wygłuszyć swój karton, bo zbyt łatwo różne losowe górki się robią na wysokich.

Cytuj
Coś tam wyguglałem...

Grado RS2

GRAY = stock
RED = TTVJ Deluxe Pads
BLUE = SR60 S-Cush Pads

Faktycznie bas na flatsach wygląda nieźle nawet porównując do innych firm słuchawkowych, spadek na basie o 5dB dopiero na 30Hz.

Swoją drogą robiłem swoje pomiary (wklejałem) RS2e z różnymi padami: https://i.imgur.com/EH23NCL.png. U mnie ZIELONY = stock, POMARAŃCZOWY = SR60 S-Cush chińskie. Wygląda dość podobnie, ale u mnie S-y dodają basu.

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
02-07-2020, 21:29
A tutaj porównanie na jednym wykresie sygnaturowych słuchawek Josepha i Johna Grado. Jak John był mały, to musiał tacie na złość ciągle wciskać przycisk LOUDNESS.

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
04-07-2020, 14:19
Wpływ trochę wyższej impedancji wyjściowej wzmacniacza na pasmo RS2e. Earstream Earia ma 18 Ohm na jacku (CZERWONY), Micromega Myzic ma zdaje się 0.5Ohm (ZIELONY). Na ucho słychać dość wyraźnie, że Earstream ma więcej basu. Trzeba przyznać, że pasmo na basie z Micromegą wygląda skromnie.

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
04-07-2020, 21:13
jakby ktos mial na sprzedaz rs2 w sredniorynkowej cenie (model najlepiej 2000rok minus) wezme i kupie, szydere Gustawa zniose meżnie, pewnie nawet nie dostąpi posłuchania niewierny, PS mi podeszly na 3+, GS1000 w miare spoko, RS1 nie sluchalem, RS2 dwukrotnie bdb (choc na pewno nie dla fanow masubasu, ktorym jestem tylko okazjonalnie zreszta ;-)). Kumpla rs2 graly tragedia z tym ze sprzet mial dosc przypadkowy, a wiem ile robi konfiguracja....z nieba do piekla czasami doslownie, mam cierpliwosc do tego, mam szkocką ;-), mam czas i małą chcice na wyciskanie ;-)

Poza tym gradosy w drewnie maja dla mnie swoj nieprzemijajacy urok, byl kiedys taki film szpiegowski, akcja II WŚ, pamietam  "zeigt fogel" czy cos takiego, radiostacja niemieckiego szpiega i ...grado design ;-)

dobra, dosc mokrych snów :-)
Szukam RS2, Gustawowi, psu niewiernemu nie dam nawet powachac, bede sluchal ich sam w swoim palacu, moze dam rzucic uchem swojemu psiakowi, Tesla to dobry sluchacz, jak cos nie gra to drapie mnie łapa zeby isc na spacer, pudliszki sa zajebiste :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
04-07-2020, 21:14
jakbyscie mieli uwagi do mojego avatara albo podpisu piszcie śmialo, cos sie pomysli ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
04-07-2020, 21:25
gruesome, z Twojego wykresu mozna wnioskowac ze sluchawki wola mniejszy damping factor, skąds to znam, nawet rozklad modow podobny do znanej mi sytuacji, ze znanych mi kombinacji tzw "magia" wlasnie w takiej jest naprawde niezla, wlaczasz co innego i jest "lepiej" po czym i tak sie nie rozstajesz :-)

Grado dobrze robil ze lecial na "ucho" -  w koncu robil sluchawki dla ludzi a nie dla mikrofonu :-)  przy takim podejsciu czasami "efektem ubocznym" jest niewielka kompatybilnosc i nie chodzi bynajmniej o jakas antyneutralnosc kompensujaca inna tylko o wzajemny charakter urzadzen, uwazam ze mniejszy df wzmaka w sytuacji gdy calosciowo ze sluchawkami dol jest i tak lepszy niz z wieloma innymi pedzonymi malym df jest rozwiazaniem optymalnym, podlampimy temat albo nie bedziemy za mocno zwrotnie sprzegac i moze moze, kto wie, Gustaw nabyl zdaje sie żenhajzery HD600, bo ja wiem czy lepsze od CALi ? Tylko z drugiej strony co jest lepsze ?;-) A CAL gamoń zgubil, czy alkohol mial na to wplyw ? trudno powiedziec, na pewno spory ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
04-07-2020, 21:34
no i jeszcze repertuar, jesli mozna odrobine prywatnbosci :-)

swego czasu dzwoni do mnie znajomy "przyjedx, nie wiem co zrobilem ale gra magicznie, po prostu zajeboscie", mowie ze czasami slysze takie rzeczy od roznych ludzi i roznie bywa.
W koncu namowil mnie , jade wchodze do niecgo a gosc siedzi z mina jakby sciema kowidowa byla prawda i rzuca "jak wlaczylem inna plyte to myslalem ze lomem wszystko rozwale", medytacje wiejskiego listonosza :-))))

https://banbye.pl polecam :-)

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
04-07-2020, 23:01
gruesome, z Twojego wykresu mozna wnioskowac ze sluchawki wola mniejszy damping factor,

Ciężko powiedzieć "wolą", bo nie wiadomo do jakiego pasma słuchawki były strojone (może John nie lubi basu)? Zdecydowana większość nowoczesnych wzmacniaczy słuchawkowych da bardzo wysoki DF (impedancja wyjściowa poniżej 1 Ohm), czyli basu nie będą ładować w ogóle. Domyślne założenie jak ktoś kupuje dzisiaj słuchawki jest takie, że wzmacniacz nie powinien podbijać im basu (w porównaniu do wzmacniacza z impedancją < 1 Ohm).

Natomiast firmowy Grado RA-1 wygląda, że ma impedancję 32 Ohm... TO ZMIENIA WSZYSTKO! :) Bo oznacza, że John Grado stroi wszystkie swoje słuchawki pod taki DF, podbijający bas o jakieś 5dB (?). To by rozwalało wiele ugruntowanych opinii np. o bezbasowości GS1000e. Po prostu wzmacniacz niedopasowany.

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
06-07-2020, 18:11
jak dla mnie nie liczy sie czy amp cos podbija, czy sluchawki albo kolumny cos podbijaja, tylko calosciowy efekt.
Marketingowo lepiej meic produkt uniweralniejszy, ale ejsli nie ma cech wybitnych to ...zreszta zalezy czego kto szuka, czasami dobrze jak po prostu wsyzstko jest "w porządku".

gruesome, czym mierzysz sluchawki ?
https://banbye.pl polecam :-)

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
06-07-2020, 18:26
Na dobrym wzmacniaczu bas będzie miał wykop, na byle jakim można tylko ratować się podbiciem dB wynikającym z wysokiej impedancji.