Audiohobby.pl

Fanklub Grado

-Pawel-

  • 4724 / 5499
  • Ekspert
07-07-2020, 17:25
Stare GS1000 jak najbardziej potrafią grać sporymi bryłami i całościową objętością i potęgą. Mi po zmianie wtyczki na XLR zaczęły grać naprawdę fajnie całościowo, ale nie chce mi się ich zakładać ze względu na ogromną V-kę. Muszę ich posłuchać dobre pół godziny, żebym je zaczął w miarę normalnie słyszeć.
RS1 zrobią to jeszcze lepiej bez V-ki, ale muszą być stare na starych padach i po XLR. GS1000 daleko będzie do osiągnięcia takiego basu.

Zmelmag

  • 1280 / 1756
  • Zmelmag
07-07-2020, 18:05
tak cos wlasnie czuje ze powinienem nabyc stare rs-y, oczywiscie za rozsadna cene, amerykanie widze sie nie wyglupiaja z cenami, poxniej pobawie sie ze wzmakami, zostaje pierwszy na ktorym bede wolal je niz inne ;-)

kupie te zabytki nie po to zeby na nie patrzec tylko zeby na nich sluchac muzyki, jest w tym naszym audiopierdolcu cos niewymiernego, coś co niektore rzeczy maja, coś za czym warto troche pobiegać (niezbyt nachalnie ;-)).

Paweł, jak czytam to co pisze byłbyś tak dobry i odciał gustawowi mozliwosc czytania tego wątku ?
zrob to prosze dla mnie ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1756
  • Zmelmag
07-07-2020, 20:18
aż boje sie zapytac, sprawdze jak tylko beda moje ;-) jak graja rs1/2 z fonem ? smartfonem.
wstrząśnięte, niezmieszane ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Alucard

  • 2551 / 3602
  • Ekspert
07-07-2020, 21:29
Grado z telefonem nic ciekawego. Suche bez dociążania, gubią masę i spłaszczają dół, gubią kulturę. Dzwięk bardziej ziarnisty i zimny, bez polotu. To bez wzmaka. Bez dobrego źródła mała scena i słabe plany, rozłożenie akcentów. SR80e teraz podłączyłem do toru dla Pioneerów Master i jest ogień. Bas temu z RS2e ustępuje zejściem i taką trzęsawką z dołu ale nie siłą uderzenia. Między telefonem a torem bardzo duża różnica w prawilności słuchania. PS500e trochę by je pogrążyły bardziej ale  sopran mają te modele niższe mniej męczący, mniej dokręcony. RS2e w sumie okej, PS500e trochę przeginały. Myślę żebyś na początek posłuchał SR80e właśnie, a potem zobacz czy będziesz chciał wyżej. To naprawdę małe, dobre słuchawki od wyższych modeli grające odrobinę zwyczajniej ale chyba nawet bardziej uniwersalniej. Choć na na niższym poziomie jakościowym z mniejszą sceną, nadrabiają bezpośredniością i namacalnością. Coś za coś. Ale możliwe że nawet te by starczyły. Zależy jak wysokie wymagania.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5832
  • Ekspert
07-07-2020, 21:49
Grado z telefonem nic ciekawego. Suche bez dociążania, gubią masę i spłaszczają dół, gubią kulturę. Dzwięk bardziej ziarnisty i zimny, bez polotu.

Warto zrobić rundkę po "budżetowych dziurkach w sprzętach przenośnych" i choć większość będzie właśnie grała sucho i spłaszczała, to coś lepszego może da się znaleźć (drugi telefon, laptop, tablet). U mnie np. RS2e grają relaksująco z tabletu Samsung S4, dźwięk mało dynamiczny ale o przyjemnej przypalonej barwie.

gruesome

  • 778 / 5832
  • Ekspert
07-07-2020, 21:54
Zapytałem się Grado, czy aby ich słuchawki grały poprawnie, potrzebują wzmacniacza o wyższej impedancji wyjściowej. Powiedzieli mi, że mam słuchać tego, co dla mnie gra lepiej, oni nie mają silnych preferencji, ale raczej wolą niską impedancję wyjściową. Polecili mi wzmacniacze Shiit. Swojego wzmaka nie polecili :).

Alucard

  • 2551 / 3602
  • Ekspert
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2551 / 3602
  • Ekspert
13-07-2020, 20:43
Całkiem legitnie wyglądające RS2 vintage z buttonem, z Austrii. Pady wyglądają na te stare,  oryginalne, płytkie.
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/grado-rs-2-reference-kopfhoerer-393087237/
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Zmelmag

  • 1280 / 1756
  • Zmelmag
13-07-2020, 21:36
powoli sie krece wokol nowych rs1e, wiem beda marudzenia pelne dezaprobaty, poczytalem ze brazowe opaski na glowe sa ponoc spoko, pierwsze czarne wersje byly ponoc mniej udane, jak mi sie chociaz troche spodobaja  biore, poxniej pomysle jak wydobyc z nich najlepszy dxwiek na swiecie ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Alucard

  • 2551 / 3602
  • Ekspert
13-07-2020, 21:53
Nie jestem za ocenianiem słuchawek po wykresach, ale wykres tych RS1e ewidentnie mi się nie podoba.  Ten bas wygląda po prostu na ścięty na strojeniu, podobnie miały GS1000e kórych to byłem właścicielem przez pewien czas, i basu takiego jak trzeba ostatecznie z nich nie wydobyłem. Jeśli RS1e zachowują się podobnie to będzie tu cieżko wydobyć dół i dobry wzmacniacz nie pomoże. Tylko jakieś mocarne EQ. Wydaje mi się ze jeśli chodzi o nową serię wyjdziesz najlepiej na RS2e albo na GH2 zza granicy. Posłuchaj najlepiej RS2e z RS1e łeb łeb i będziesz wiedział. Mi się nie udało posłuchać RS1e ostatecznie ale im dłużej na ten bas patrzę, tym bardziej śmierdzi GS1000e. Tutaj facet ciekawie opowiedział, jest też wzmianka dlaczego wybrał RS2e ponad RS1e, a słuchał przed wyborem w sklepie obu.
&t=48s
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5832
  • Ekspert
13-07-2020, 22:34
Całkiem legitnie wyglądające RS2 vintage z buttonem, z Austrii. Pady wyglądają na te stare,  oryginalne, płytkie.
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/grado-rs-2-reference-kopfhoerer-393087237/

Ach, vintage audio. Pamiętam jak kiedyś na forum przepowiadali, że wszyscy audiofile przeniosą się na vintage audio, bo dziś już tylko masówkę się produkuje.

Pamiętam, że jak robiłem research przed kupnem RS2e, to RS2e były powszechnie uznawane za lepsze od starych RS2, i często na równi albo nawet lepsze od starych RS1/RS1i. Ma ten sens o tyle, że RS1e to nie są tak naprawdę RS1 tylko inne słuchawki (dźwięk inny niż reszta linii SR i RS), więc rolę "RS1" przejęły RS2e (jako jedyne małe drewniane strojone jak reszta serii). A nowsze drivery "e" są bardziej detaliczne i przejrzyste od starych. Stare RS1/i mogą być lepsze jak ktoś woli większą scenę i więcej jednorodności kosztem przejrzystości i analityczności. W takiej sytuacji można też kupić GH z najnowszej serii.



Z tych słuchawek średnio najlepsze okazały się... RS2e: https://www.head-fi.org/threads/huge-comparison-of-almost-all-grado-headphones-post-your-own-comparisons-here-thanks-giogio.808325/. Osobiście miałbym problem z ocenieniem wyżej RS2e od GS1000, bo te drugie jednak mają dużo większą scenę z dużymi bryłami instrumentów.

A w ogóle to z aktualnie dostępnych najciekawsze wydają mi się Hemp z uwagi na pady, muszą mieć najlepszy bas i przypuszczalnie najrówniejsze pasmo.

powoli sie krece wokol nowych rs1e, wiem beda marudzenia pelne dezaprobaty, poczytalem ze brazowe opaski na glowe sa ponoc spoko, pierwsze czarne wersje byly ponoc mniej udane, jak mi sie chociaz troche spodobaja  biore, poxniej pomysle jak wydobyc z nich najlepszy dxwiek na swiecie ;-)

@Zmelmag Ty masz zdaje się uczulenie na bas więc mogą podpasować :). A jak podłączysz do Grado RA1 (+5db na basie) to w ogóle mogą grać normalnie :).

Ja dziś sobie słucham RS2e na starym sprzęcie i jest OK, mózg się domagał dawki psychosztuczek Johna i dostał :).

Zmelmag

  • 1280 / 1756
  • Zmelmag
13-07-2020, 22:56
jak nie bedzie dolu, albo bedzie karton to nie wezme, az taki wariat nie jestem, pytanie z ktorego roku sa pomiary/sluchawki ktore ogladasz ?
rs1e byly w  2 odslonach z tego co wiem, wczesniejsza z czarna opaska miala bardziej wystajacy przetwornik i miala kiepskie opinie, poxniejsza oceniana łeb w  łeb przez kilka osob z rs2e na plus dla rs1, 2-ki wyszly im bardziej detaliczne co ma dla mnie znaczenie powiedzmy nie pierwszorzedne :-)

ogladam wiele pomiarow rs, czestym motywem sa zmiany padow na innerfidelity roznice rs1e sa ogramne wrecz, wygladana to ze rs1e lubia niskie pady, jak je lekko dopchne i nic dobrego sie nie wydarzy (o ile bedzie niedobrze) to sobie odpuszczam, lekkie eq mozna zrobic ampem, ale jak bedzie mi-hi to pasuje, do sluchawek suba nie doloze ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

gruesome

  • 778 / 5832
  • Ekspert
13-07-2020, 23:20
Wczoraj posłuchałem sobie po dłuższej przerwie GS1000. Pomęczyłem mózg, ale nie chciał uwierzyć w filozofię Johna podaną na surowo, włączyłem więc EQ i od razu zaczęło grać normalnie. Całościowo uzyskałem dźwięk bardzo atrakcyjny - duża scena bez ściśle określonych krańców, duże bryły instrumentów. No i przede wszystkim genialna pogłosowość dźwięków, coś, czego nie słyszałem nigdzie indziej, po prostu dźwięki wybrzmiewają tak, jakby grały głośniki w średnio zaadaptowanym pokoju. Dość łatwo znaleźć słuchawki emulujące głośniki przez dużą wielkość brył dźwiękowych (planary), ale aby zestroić taką pogłosowość trzeba mieć rękę magika ;).

Co prawda jak się porówna np. sam wokal, jak realistycznie brzmi i ile w nim jest harmonicznych, to takie TH900 będą jak ekran 4K przy ekranie FullHD. Ale jak się nie będziemy bawić w analizę, tylko odbierać dźwięk w makro-skali, to można mieć pełną satysfkację i radochę. Przede wszystkim nie znajdziemy takiej pogłosowości i sceniczności nigdzie indziej, więc nie dziwi mnie, jak ktoś by wolał GS1000 od lepszych technicznie słuchawek. Niestety jak dla mnie potrzeba EQ.

Co do tego EQ to w pierwszym podejściu zbiłem górki o 50-70% weryfikując sprzętem pomiarowym wygląd górek. W drugim podjeściu nie używałem w ogóle sprzętu pomiarowego, puszczałem
i na słuch starałem się uzyskać subiektywnie równą głośność w całym paśmie. Wystarczy equalizer z dużą liczbą bandów i cierpliwość. Wynik uzyskałem całkiem podobny do metody ze sprzętem pomiarowym, i chyba trochę lepszy muzycznie. Tak naprawdę aby to miało sens teoretyczny to trzeba by na tą equalizację nanieść krzywe loudness (w praktyce zbić skraje pasma), ale pamiętam że u mnie kiedyś nie dawało to dobrych rezultatów (zbyt skrzekliwa średnica).

Co mogę powiedzieć po odsłuchach Grado po przerwie? TH900 są i dużo lepsze technicznie i lubię styl ich grania, ale ciężko byłoby mi pozbyć się i RS2e, i GS1000. Tak to John miesza w głowie :).

Zmelmag

  • 1280 / 1756
  • Zmelmag
13-07-2020, 23:28
a na gradosy zerknalem myslac o sluchawkach grajacych nie nudno, ostatnimi czasy dzieki Pawlowi mialem kilka roznych dokanalowek, w tym armaturowe i tam sie dzialo na tyle sporo ze juz zaczyna miec to dla mnie sens.
Tyle ze po jakims czasie mowie pass dokanalowkom ze wzgledu na komfort. senki i Beyery znam, z senek nie wzialbym nic (choc kiedys HD600 mi sie podobaly), moze ew. Orfeusza starego ze wzgledu na design bardziej, ale i dxwiekowo kara jakas nie jest przeciez :-) Nie potrzebuje az tyle kultury, wole nawet nieco zawadiactwa, nie musi byc wszystko wyglaskane, nie kupuje sprzetu bo mam problemy ze spaniem ;-)

adpale przykladowo :




jak pojdzie to rsy pojda ze mna, jak nie pojdzie to nie pojda. basu wystarczy ze nie bedzie brakowalo, ze smartfona oczekuje ze balans bedzie, jak nie bedzie to tez niestety nie da rady. Glupio by bylo brac jedyne sluchawki ktore nie graja (przykladowo beyery 990e 32om bezproblemowo)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1756
  • Zmelmag
13-07-2020, 23:52
https://banbye.pl polecam :-)