Audiohobby.pl

Spotkania słuchawkowe

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
06-08-2019, 11:50
Mi w nich nie pasuje przestrzeń, dla mnie jest za wąsko, ogólnie Focale grają u mnie klaustrofobicznie. Nie wiem dlaczego, ale tak już mam, gdyby nie to pewnie były by u mnie.

Ja zauważyłem w ich przestrzeni coś, czego nigdy wcześniej nie słyszałem w żadnych innych słuchawkach, ale na pewno nie powiedziałbym, że to zjawisko zubaża przestrzeń, wręcz przeciwnie. Budują jakby dodatkową pustkę powietrzną otaczającą słuchacza, w której nic się nie dzieje, taka strefa komfortu, do której nie przenikają żadne informacje. Tworzy to bardzo osobliwy charakter zdystansowania w podawaniu informacji, których jest ogrom. W tej kwestii bardzo przypominają słuchanie na kolumnach. Pamiętam, że mając Clear na głowie i ciszej grającą muzykę mogłem swobodnie rozmawiać z Karolem i jednocześnie słuchałem muzyki. W Grado nawet po wyciszeniu ciężko było zamienić kilka słów bo nie pozwalały się skupić jednocześnie na słuchaniu i rozmowie.

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
06-08-2019, 17:53
Mi w nich nie pasuje przestrzeń, dla mnie jest za wąsko, ogólnie Focale grają u mnie klaustrofobicznie. Nie wiem dlaczego, ale tak już mam, gdyby nie to pewnie były by u mnie.

Ja zauważyłem w ich przestrzeni coś, czego nigdy wcześniej nie słyszałem w żadnych innych słuchawkach, ale na pewno nie powiedziałbym, że to zjawisko zubaża przestrzeń, wręcz przeciwnie. Budują jakby dodatkową pustkę powietrzną otaczającą słuchacza, w której nic się nie dzieje, taka strefa komfortu, do której nie przenikają żadne informacje. Tworzy to bardzo osobliwy charakter zdystansowania w podawaniu informacji, których jest ogrom. W tej kwestii bardzo przypominają słuchanie na kolumnach. Pamiętam, że mając Clear na głowie i ciszej grającą muzykę mogłem swobodnie rozmawiać z Karolem i jednocześnie słuchałem muzyki. W Grado nawet po wyciszeniu ciężko było zamienić kilka słów bo nie pozwalały się skupić jednocześnie na słuchaniu i rozmowie.
@Karol możliwe że jestem skrzywiony, bo za długo byłem z HD800 (7 lat) potem parę lat z HE1000, a to jedne z najbardziej przestrzennych słuchawek. Ale wracając do Focali, niestety u mnie grają dość wąsko (Utopie, Eleary i Clear) co powoduje granie niejako w głowie, z dobrą głębią, ale ja lubię jak przetworniki znikają, a tu nie mogę się pozbyć tego wrażenia, że przetworniki ograniczają przestrzeń na szerokość i to nie chodzi o repertuar.  Chciałem się do nich przekonać bo strasznie mi się podobały ogólnie zwłaszcza utopie pewnie z padami od Elearów to byłby ideał wygody, no ale nie dało rady i skończyłem z innymi.
No i fakt K1000 potrzebują specjalnego traktowania, podobnie jak 009.

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
06-08-2019, 18:02
Tą górę można trochę wyciągnąć w Clear przez zmianę kabla.
...

Taką mam nadzieję. :)
@saudio, jakie kable wypróbowałeś? Który dał najlepszy efekt?

To jeszcze jedna z przewag  Clearów nad RS1.
Tą górę można wyciągać, a w RS1 nie ma czego poprawiać w tym zakresie. :)

Poza tym z Clearami, mam więcej możliwości wpływania na to, jak grają.
Choćby takie proste narzędzie jak pokrętło wzmacniacza.
Zwiększam głośność, dół się wyrabia a wysokie stają się co nieco, bardziej wyraziste.
Z RS1 na głowie takiej możliwości nie ma. Od ściszenia basu nie przybywa i nie staje się masywniejszy.
 :-)
Wireworld nano silver eclipse i FAW Noir HPC, jak chcesz to tego pierwszego mogę Ci podesłać, jak tylko wróci do mnie.

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
06-08-2019, 18:22
Każdy ma inne priorytety ;)

Przy okazji zrobiłem mały research i również dzięki pomocy Kolegów na forum okazało się, ze mój wzmacniacz daje to samo na słuchawki co na terminale kolumnowe, a więc tak jak przeczuwałem ta sprawa z wysterowaniem Grado nie opiera się tylko na Watach, których w sumie Marantz podaje jeszcze więcej niż WBA. Teraz by się zgadzało dlaczego LCD 3 grały identycznie z terminali co po jacku, a różnica polegała jedynie na skorygowaniu głośności gałką potencjometru.

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
06-08-2019, 19:27
Prawda, z tym że też się zmieniają, bo nie mam już ani HD800 ani HE1000, przesiadłem się na bliższe granie D8000 i nie tylko.

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
06-08-2019, 19:47
Wireworld nano silver eclipse i FAW Noir HPC, jak chcesz to tego pierwszego mogę Ci podesłać, jak tylko wróci do mnie.

@saudio, piszę się na to!
Dzięki za propozycję. Chętnie z niej skorzystam.
Jakbyś długo w tej sprawie milczał, uprzedzam, że będę Ci o niej przypominał. :-)

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
06-08-2019, 19:51
Wireworld nano silver eclipse i FAW Noir HPC, jak chcesz to tego pierwszego mogę Ci podesłać, jak tylko wróci do mnie.

@saudio, piszę się na to!
Dzięki za propozycję. Chętnie z niej skorzystam.
Jakbyś długo w tej sprawie milczał, uprzedzam, że będę Ci o niej przypominał. :-)
Nie ma problemu:)

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
07-08-2019, 08:00
@Karol wysłałem wiadomość ale nie wiem czy doszła, coś jest nie tak z PW.

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
07-08-2019, 21:15
Troxhę offtop, ale dotyczy dsd przez foobara. Zrobiłem wszystko zgodnie z poradą, ale niestety KORG twierdzi, że dostaje zwykłe 44,1.

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
08-08-2019, 08:46
To może inaczej.

1. Zainstaluj ASIO Proxy for foobar w wersji 0.9.4.

2. Foobar - wersja 1.3.17.

3. Output ustawiasz na ASIO:foo_dsd_asio.

4. W zakładce ASIO (pod Output) klikasz 2-krotnie na foo_dsd_asio z listy sterowników.

5. W ASIO Device wybierasz Korga.

6. Dla każdej rozdzielczości pliku ustawiasz:

Output: DSD 128
Converter: SDM type A
S&H: 8X
DSD Mode: DSD


U mnie taka konfiguracja działa i zarówno Korg jak i XMOS ładnie przeskakują w tryb DSD z tą różnicą, że XMOSa ustawiam na DSD 256.

gotyk1

  • 1310 / 5851
  • Ekspert
17-09-2019, 20:33
A czy w Poznaniu organizujecie jakieś spotkania słuchawkowe? Mógłbym zaoferować hd600 oraz philips sbc hp1000

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
17-09-2019, 20:45
@gotyk1, właśnie rozpocząłeś organizacje takiego spotkania.
Gdybym był z Poznania lub okolic, już bym się do Ciebie wpraszał, ewentualnie ściągał Cię do siebie. :-)
Zdaj relację i podziel się spostrzeżeniami, jak spotkanie dojdzie do skutku. :)

whero2

  • 275 / 2030
  • Zaawansowany użytkownik
17-09-2019, 21:14
A czy w Poznaniu organizujecie jakieś spotkania słuchawkowe?
wedle moich doswiadczeń najtrudniejsze jest zorganizowanie miejscówki ... jeżeli ktoś miałby jakieś konkretne propozycje to pisz ~ przez całość wakacji na nic się nie załapałem, z trójmiasta nie mam za daleko, trochę sprzętu można przywieźć a też jakby były znane konkrety mogę wysłać parę wiadomości i może znajdzie się jeszcze kilka osób

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
13-01-2020, 17:58
Wczoraj kolejna runda sparingu: Stellia vs reszta świata, tym razem gospodarzem spotkania był Karol. Muszę przyznać, że  dawno się tak dobrze nie bawiłem, Karol - jeszcze raz wielkie dzięki za super gościnę i miło spędzony czas!

W dużym skrócie:

1. Focal Stellia to rzeczywiście wymagające od elektroniki towarzyszącej bardzo wyżyłowanych parametrów słuchawki. Są niezwykle kapryśne i sama moc im nie wystarcza, czasami mają bardzo specyficzne potrzeby i bardzo łatwo stracić ten ich ulotny, kompletny i perfekcyjnie zbalansowany przekaz. Ranking połączeń względem wczorajszych odsłuchów:

- Questyle CMA Twelve po XLR - jak dotąd najlepsze połączenie, dla mnie ideał,

- Fostex HP-A8 Mk2 - brakuje "ciała", dźwięk czasami robi się nieco szklisty i po dłuższym czasie męczący, tutaj już zaczynają grać nieco słabiej od młodszego brata - Focal Clear,

- Questyle CMA Twelve po jacku - jeszcze bardziej brakuje ciała, bębny potrafią zabrzmieć jak uderzenia w puszki po farbie,

- Cary SLI80 - męczący przekaz zastępuje lampowy klimat, jednak minusem jest spora utrata na szybkości i przejrzystości, jakościowo wyraźnie słabiej od powyższych,

- Earstream Black Pearl - tego się nie spodziewałem, ale... zagrały jak "kapeć" :(

2. Focal Clear - od ostatniego z nimi spotkania zniknęła ta dodatkowa mgiełka oddzielająca słuchacza od wydarzenia muzycznego. Stały się wyraźnie bardziej bezpośrednie i naturalne. Bardzo, ale to bardzo fajne słuchawki, teraz już mógłbym spokojnie z nimi żyć zamiast RS1.

3. Mithell & Johnson MJ2 - ten sam egzemplarz - kompletnie inne granie. Można powiedzieć, że Grado przy nich w ogóle się nie zmieniają podczas wygrzewania. Z całkowitej karykatury zrobiły się bardzo dobrymi i przyjemnymi w odbiorze słuchawkami. Zarówno poziom jakościowy, równość grania, poziom detali, przestrzenność - wow! Zagrają bez problemu każdy gatunek i utwór. Wcześniej trzeba było im dobierać repertuar i głośność, żeby nie "świszczały", albo nie oddzielały basu od reszty pasma.

4. AKG K701 - słuchawki z bardzo dobrą średnicą, ciut nadmiernie wyeksponowaną górą i symbolicznym basem. W odpowiednim dla siebie repertuarze będą bardzo przyjemne i można spędzić z nimi sporo przyjemnych chwil. Jednak nie każda elektronika wyciśnie z nich dobry dźwięk. Black Pearl radzi sobie z nimi świetnie i daje się słuchać na takim połączeniu nawet ostrzejszego rocka (jeśli komuś nie zależy na zbyt silnym dole). Dużo słabiej wypadły z Q12 i Fostexem, gitara brzmiała jak piła mechaniczna i o głośniejszym słuchaniu nie było mowy.

Na razie tyle zeznań, myślę, że Karol doda jeszcze coś od siebie, a jeśli mi się coś przypomni to również uzupełnię ;-)
« Ostatnia zmiana: 13-01-2020, 18:00 wysłana przez -Pawel- »

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
14-01-2020, 06:16
To może inaczej.

1. Zainstaluj ASIO Proxy for foobar w wersji 0.9.4.

2. Foobar - wersja 1.3.17.

3. Output ustawiasz na ASIO:foo_dsd_asio.

4. W zakładce ASIO (pod Output) klikasz 2-krotnie na foo_dsd_asio z listy sterowników.

5. W ASIO Device wybierasz Korga.

6. Dla każdej rozdzielczości pliku ustawiasz:

Dopiero przeczytałem. Dzięki. Działa i na foobar 1.4.2. Mam tylko nadzieję, że teraz nie zacznę porównywać foobara z foo dsd kontra Audiogate.