Audiohobby.pl

Pomiary kołysania i drżenia, ustawianie prękości obrotowej.

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
18-05-2021, 20:40
Moim skromnym zdaniem każdy z Was pisze ciekawe rzeczy. Ale tu chodzi tylko o regulację prędkości przesuwu taśmy...

Założony wątek to : "Regulacja prędkości przesuwu taśmy- PIONIEER CT-W503R", myślę że jak już wszystko zawiedzie i jak już nikt nic więcej nie doda to może warto otworzyć manual service i przeczytać jak ową skomplikowaną czynność należy wykonać.
Jedno z praw Murphy'ego mówi:
Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo — na pewno to zepsujesz.

Chłopaki czy nie lepiej jest jak konie ciągną wóz w jedną stronę ;)

Tylko ja nie  znalazłem w internecie  bezpłatnej "manual service -Pionieer ct-w503r"
Może źle szukałem-?
Manuale do 504 są dostępne to jest to samo. Tyle że na 120V rynek USA. Reszta identyczna.

Dzięki za informacje:))))

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
16-02-2022, 23:45
prosze mnie skorygowac jak mój tok myślenia jest błędny.
Nic nie piłem jeszcze, choć wakcząc z Yamaszka krew mnie zalewała.

Od jakiegoś czasu mierze sobie przy pracach nad mechanizmami zniekształcenia dźwięku spowodowanymi wahaniami  prędkości w trakcie nagrywania i odtwarzania i ........czyli nierównomierność przesuwu.

jesli mamy kasetę testową , zakładając idealną  ( a nigdy takiej nie będzie bo zawsze będzie miała jakieś wahania ) to pomiar wykaże nam zniekształcenia wynikające głównie z pracy mechanizmu badanego magnetofonu i wahania prędkości. tylko przy odtwarzaniu.
Ok rozumiem.

Jeśli jednak nie mamy kasety testowej to .......

Nagrywam na tymże magnetofonie sygnał z generatora zakładając idealnego, a następnie odtwarzam ten sygnał.
Pokazuje mi miernik i słyszę wahania prędkości magnetofonu, ale na sume wpływa nierównomierność przesuwu przy nagraniu plus nierównomierność przy odtwarzaniu.
Wynikało by z tego że ogólny wynik będzie sumą, wypadkową zapisu i odczytu.

No to sprawdzilem i tak to wygląda.
Czyli w tym drugim wypadku otrzymamy sumę czyli ok dwa razy gorsze parametry niż przy pomiarze taśmą testową ......ciekawe bo tak mi też na mierniku wyszło prawie 2 x gorzej niż z taśmą testową.

W przypadku 3 głowicówki odczyt mamy od razu, czyli mogę mniemać że odczyt będzie tylko od razu po nagraniu, czyli miernik wykaże teoretycznie prawidłowy pomiar wahań prędkości, bo taśma przesuwa się tylko raz.
Można by rzec jednak ze pomimo tego iż przesuwa się tylko raz to pomiar nie powinien być wynik sumy x 1 tylko prawdopodobnie x 1 plus jakiś niewielki procent, bo jednak przy zapisie  mechanizm pracuje, ale pewnie ten procencik musiałby być znikomy.

No i ze tak powiem tak to wygląda........... 
Wahania prędkości przy zapisie i odczycie na tym samym mechanizmie nie idą tak samo identycznie a więc dodają sie do siebie, czyli błąd pomiaru nagrywaniu materiał i go odtwarzamy ponownie, zapis z błędem, odczyt z błędem czyli z byki !

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
17-02-2022, 08:48
Temat tyczy tego samego zagadnienia, więc scalam razem.... to samo jest opisane tutaj..... więc powielanie  tematu nie ma sensu. Teraz jest wszystko w jednym miejscu.
« Ostatnia zmiana: 17-02-2022, 09:49 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
17-02-2022, 10:26
AHA,,,,
 a czy ktoś mierzył kasety z prowadnicami ? czy w ogóle coś to daje ? czy to Basfowska porpaganda...

edit.

Robię sobie te pomiary i kanał lewy   bo taki jest odczytywany w programie tylko ma gorsze parametry niż prawy, no i zaczynam  myśleć o nowej całkiem rolce, bo jak patrze na tasme samą to jest ładna, a jak wiadomo lewy idzie przy brzegu.....
« Ostatnia zmiana: 17-02-2022, 10:40 wysłana przez Hammer »

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
17-02-2022, 13:07
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem o co chodzi ale powinno być tak: jak się nie ma typowej kasety testowej do W&F 3 kHz to nagrywasz ten sygnał przy -20dB lub -12 dB na dobrej jakości nowej kasecie (np. TDK AD) na  znanym prawidłowo działającym, przeserwisowanym decku (najlepiej by było aby ten deck sam miał jak najniższy W&F, optymalnie też Direct Drive i Quartz Locked).
I tak spreparowaną kasetę używasz do pomiarów W&F na deckach naprawianych.
Nie można nagrywać taśm testowych na decku który właśnie testujemy. To bez sensu, nieobiektywne zupełnie.

Kasety z prowadnicami to chyba za wiele nie dają, skoro z tego dość szybko zrezygnowano.
Paweł

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
17-02-2022, 13:14
nagrywasz ten sygnał przy -20dB lub -12 dB
Czy takie ustawienia są konieczne, dla czego taki poziom zapisu-?
Czy Technics RS-B565 PXS cap. można do tego celu wykorzystać-?

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
17-02-2022, 13:23
Czy Technics RS-B565 PXS cap. można do tego celu wykorzystać-?
A czy jest po pełnej kalibracji?

Czy takie ustawienia są konieczne, dla czego taki poziom zapisu-?
Ponieważ przy takich wartościach wykonuje sie pomiary.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
17-02-2022, 13:40
Co do poziomu zapisu przyjmuje że tak ma być i już. Jeśli chodzi o magnetofon to tak naprawdę nie wiem do końca, sprzedawca zapewniał że nie gmerany od początku , ale czy to prawda nie wiem tego. Nagrywa dobrze, bias działa bo przy odtwarzaniu słychać różnicę, więcej w tym modelu nie ma pokręteł do kalibracji kasety. Nagrywa dobrze wysokie oraz niskie tony , głowica po oględzinach optycznych za pomocą dużego powiększenia nie widać aby była zajechana. Tyle  mogę napisać o nim , sprawdzałem prędkość też trzyma w  swoim zakresie.

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
17-02-2022, 13:41
Taką gotową kasetę testową za przyzwoite pieniądze (choć i tak ostatnio podrożały) sprzedaje na eBay'u znany Marian że Słowacji, mihokm.

https://www.ebay.pl/itm/Speed-calibration-test-tape-for-cassette-deck-or-walkman-or-boombox-3000-Hz-/132807400379?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=711-127632-2357-0
« Ostatnia zmiana: 17-02-2022, 13:44 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
17-02-2022, 17:02
Tdk AD, czy ADX sprawdzałem i jakoś mi nie przypadły do gustu pod względem nierównomierności, dobrze sięrobi na zwykłych TDK D zwłaszcza czarne porządna obudowa.

Co do tego słowaka to widac robi pod walkmany, pasków u niego pierdyliard...

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
17-02-2022, 17:06
Zgadza się TDK D też są ok, nawet Gennlab na nich robi kasety testowe.
Zostaje kwestia trwałości, ja wolę testowe nagrywać na chromówkach, w sensie tych żelazowo- kobaltowych i lepiej 60 lub mniej minut, są grubsze i lżej mają bo mniej taśmy.
Paweł

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
17-02-2022, 22:07
Z moich doświadczeń wynika, że poziom sygnału do pomiarów W&F i prędkości obrotowej nie musi mieć jakiegoś bardzo konkretnego poziomu, byle był kilka dB niższy niż 0 VU dla konkretnego magnetofonu. Czyli jak sprzęt ma wskaźnik wysterowania, gdzie 0 dB oznacza strumień magnetyczny 160 nWb/m, to możemy nagrać sobie sygnał -6 dB, -8 dB czy -10dB i pomiary wyjdą bardzo podobnie jeśli nie wręcz identycznie.

Instrukcje serwisowe Yamaha czy Technics podają wartość -10 dB dla sygnału 3 kHz, ale jeśli nagramy powiedzmy -5 dB to będzie taki sam wynik. Jak sądzę, musi być te kilka decybeli mniej, aby mieć po prostu poprawny zapis częstotliwości na kasecie nawet gorszej jakości. Przy niektórych modelach mamy też zapis, że pomiar powinien być wykonany w środkowej części taśmy. Rzeczywiście szczególnie na jej końcu jest już duża różnica w odczytach. Nie wiem czy dotyczy to również modeli które mają cyfrową stabilizację obrotów, ale na wszelki wypadek zawsze warto robić pomiar mniej więcej na środku taśmy.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
18-02-2022, 11:16
Rzeczywiście szczególnie na jej końcu jest już duża różnica w odczytach. Nie wiem czy dotyczy to również modeli które mają cyfrową stabilizację obrotów, ale na wszelki wypadek zawsze warto robić pomiar mniej więcej na środku taśmy.
Jest opisany powód takiego zachowania gdzieś w tym temacie.  A problem znika dopiero przy "DC ale na kwarcu". Strona 3 w połowie : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13378.30
« Ostatnia zmiana: 18-02-2022, 11:38 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
18-02-2022, 20:36
Jest opisany powód takiego zachowania gdzieś w tym temacie.  A problem znika dopiero przy "DC ale na kwarcu". Strona 3 w połowie : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13378.30
Dzięki za nakierowanie na wyjaśnienie, przypuszczałem, że tak jest, ale nigdy nie znalazłem potwierdzenia. Myślę sobie, że przecież można było samemu porobić kilka testów i to sprawdzić, ale nigdy jakoś się nie złożyło.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
18-02-2022, 21:00
Jest opisany powód takiego zachowania gdzieś w tym temacie.  A problem znika dopiero przy "DC ale na kwarcu". Strona 3 w połowie : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13378.30
Dzięki za nakierowanie na wyjaśnienie, przypuszczałem, że tak jest, ale nigdy nie znalazłem potwierdzenia. Myślę sobie, że przecież można było samemu porobić kilka testów i to sprawdzić, ale nigdy jakoś się nie złożyło.
Nie ma sprawy. Warto poszerzać nasze horyzonty.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.