Audiohobby.pl

Pomiary kołysania i drżenia, ustawianie prękości obrotowej.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
16-05-2021, 20:50
1. kaseta testowa z sygnałem np 400 hz nagrana np na soniaku z qwarcem
2. odpalasz ją na kaseciaku swoim, jednocześnie z Yt odpalasz tą samą częstotliwość
3. z kaseciaka słuchasz przez słuchawki, a z YT na głośniki i regulujesz prędkość na zdudnienie czyli jednolite brzmienie, jak faluje i zmienia się to sprawdzamy silnik, paski i rolkę.
To tak na szybko.

Kolega powyżej dobrze napisał częstotliwość 3150Hz, nie 400Hz jak podajesz.... 400Hz stosuje się do sygnału Dolby...
Nie ma to żadnego znaczenia jaka będzie częstotliwość bo na YT są prawie wszystkie....wiec .......to służy wyłącznie do prędkości pomiaru, może być nawet 2 khz.... no chyba że silnik ustawiasz z poziomu dB........ heheheheheh

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
16-05-2021, 21:31
1. kaseta testowa z sygnałem np 400 hz nagrana np na soniaku z qwarcem
2. odpalasz ją na kaseciaku swoim, jednocześnie z Yt odpalasz tą samą częstotliwość
3. z kaseciaka słuchasz przez słuchawki, a z YT na głośniki i regulujesz prędkość na zdudnienie czyli jednolite brzmienie, jak faluje i zmienia się to sprawdzamy silnik, paski i rolkę.
To tak na szybko.

Kolega powyżej dobrze napisał częstotliwość 3150Hz, nie 400Hz jak podajesz.... 400Hz stosuje się do sygnału Dolby...
Nie ma to żadnego znaczenia jaka będzie częstotliwość bo na YT są prawie wszystkie....wiec .......to służy wyłącznie do prędkości pomiaru, może być nawet 2 khz.... no chyba że silnik ustawiasz z poziomu dB........ heheheheheh
No widzisz... Dalej próbujesz wprowadzać swoje metody ustawiania prędkości. Które nie dla wszystkich są akceptowalne. Jeśli ludzie przeczytają takie opisy to niema się co dziwić że potem wszystkie magnetofony nie są "wymienne" między sobą. Jak zaczniemy je tak ustawiać na ucho... to tolerancja błędu jest ogromna.
Kolega @Wojciech7 napisał tak jak to należy wykonać. Kaseta z sygnałem 3150Hz, do tego odpowiedni program i po kłopocie. A nie metody na "ucho".
Nie uczysz się wcale widzę ;) Już wiele razy, opisywaliśmy jak ustawić prędkość i trzymajmy się jakiś standardów.
Utworzony jest temat o ustawiamy prędkości, ale widzę że go nie czytałeś . Bo gdybyś czytał to byś nie pisał tego typu wypowiedzi.
Zachęcam do lektury : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13378.0
A częstotliwość ma wielkie znaczenie bo program do prędkości czyta dwie 3150Hz i 3kHz. Inie mogą być inne.

I to nie żadem atak na Ciebie Hamer tylko wyjaśnienie ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
16-05-2021, 22:28
Może jeszcze raz, częstotliowość nie ma znaczenia nic się nie nagrywa na żaden program!
Kolega powyżej opisał trudniejszą metodę, a ja prostszą i nic się nie będę uczył bo to prostsza metoda i mam racje że tak można.
Kastę nagrywa się na innym dobrym sprzęcie, odtwarza na ustawianym i zdudnia z częstotliowścią z YT to to co zle ? nie bardzo dobrze.
Tak ustawiam i trwa to krótko, choć czasem puszczam na parę minut,  polecam
I jest też tak że ucho ludzkie jest najlepszym instrumentem pomiarowym analogowym, a na zdudnianiu słychać wszystko i dokładnie.
Z wypowiedzi mogę stwierdzić że chyba moje ucho jest lepsze od Twojego



Niestety jednak się czepiasz, negujesz sposobny znane od lat, to nie jest mój sposób na ustawianie, na zdudnienie - porównanie ustawia się także wiele instrumentów muzycznych.
Możesz oczywiście nawet skasować moje posty bo Ci się nie podoba jak zwykle inny sposób.... jakoś mój sprzęt jest wymienny i nie ma tu błędów.

Miałeś kiedyś porównać 4,76 i 4,8  i do tej pory tego nie zrobiłeś bo stwierdziłeś ze nie ma to znaczenia ...acha czyli taka różnica nie ma znaczenia ? a zdudnienie gdzie błąd praktycznie nie istnieje ma ?
Wykazałem Ci jak jest różnica w dł taśmy przy tych prędkościach.

Więc nie mówmy o tym co jest standardem co Tobie pasuje.
Nie no oczywiscie  przyjąłem że to nie atak tylko standard. może się w ogóle nie odzywać ? zamknąć gębę a bo co ?

artekk

  • 1694 / 5881
  • Ekspert
16-05-2021, 23:16
Hammer, powodzenia w zdudnianiu, ale nie wciskaj ludziom ciemnoty.
Na słuch to w 1986 M7011 ustawiałem i też mi się wydawało, że jest super.

Są do tego celu odpowiednie narzędzia i procedury, a Ty się bronisz, jak chłop przed elektryfikacją.
Chcesz to nagram Tobie kasetę i będziesz miał PRAWIDŁOWO wyregulowane magnetofony. Nie wg Ciebie, a wg serwisówki dla każdego modelu.
« Ostatnia zmiana: 17-05-2021, 00:18 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Wojciech7

  • 1500 / 1096
  • Ekspert
17-05-2021, 01:32
"Może jeszcze raz, częstotliowość nie ma znaczenia nic się nie nagrywa na żaden program!
Kolega powyżej opisał trudniejszą metodę, a ja prostszą i nic się nie będę uczył bo to prostsza metoda i mam racje że tak można. "

Podałeś swoją metodę na  regulacje prędkości-ja podałem zbliżoną być może  do serwisowej ? .Wykorzystałem w miarę nowoczesną metodę (oprogramowanie,komputer) zamiast oscyloskopu, miernika częstotliwości , specjalnych kabli itp. Moja metoda nie wymaga nakładów  finansowych (zakup specjalistycznego sprzętu). .Nikogo nie  zmuszam do podanej prze ze mnie metody, ani nie  neguje Twojej-jest wybór .Uważam jednak że częstotliwość 3150Hz nie  wzięła się z kosmosu tylko jest w  normie DIN-45507-niestety nie  znalazłem szczegółowego wyjaśnienia tej niemieckiej normy z  roku 1966. w internecie.. Może się mylę ale w tym konkretnym modelu magnetofonu Pionieer CT-W503R ta regulacja jest prosta, wygodna , bo nie trzeba kręcić śrubokrętem w  pracującym silniku, dostęp to potencjometrów jest wygodny(w innych modelach Pionieera) tak fajnie już nie jest , przeciętny użytkownik chyba  da  sobie radę...
Może jest jeszcze inna metoda regulacji prędkości przesuwu taśmy której nie  znamy.

tomek05

  • 176 / 1650
  • Aktywny użytkownik
17-05-2021, 16:50
Uważam jednak że częstotliwość 3150Hz nie  wzięła się z kosmosu
Nie z kosmosu a z  odstępów pasm tercjowych, 18 różnych wartości w zakresie od 100 do 5000 Hz (100 Hz, 125 Hz, 160    Hz, 200 Hz, 250 Hz, 315 Hz, 400 Hz, 500 Hz, 630 Hz, 800 Hz, 1000 Hz, 1250 Hz, 1600 Hz, 2000 Hz, 2500 Hz, 3150 Hz, 4000 Hz i 5000 Hz)
Przy okazji 3150 Hz jest szczytem czułości słuchu ludzkiego, przy tej częstotliwości jest czulszy od nie jednego przyrządu pomiarowego. Dla tego przy tej częstotliwości zostały ustalone normy.
To tak jak z 440 Hz na której się stroją orkiestry i instrumenty. Kiedyś było 432 Hz.
Jakaś norma musi być. wkurzające jest z tą prędkością 4,76 cm/s 4,8 cm/s. bywają również inne.
Właściwie 4,76 powinna być standardem bo jej wielokrotność daje 9,52  19,04 (19,05)  38,08 (38,1) a nawet 76,16 (76,2) w nawiasach prędkość zaokrąglona obowiązująca.
Z 4,8 wyszło by 76,8   niby nic ale ....

Wojciech7

  • 1500 / 1096
  • Ekspert
17-05-2021, 19:49
Uważam jednak że częstotliwość 3150Hz nie  wzięła się z kosmosu
Nie z kosmosu a z  odstępów pasm tercjowych, 18 różnych wartości w zakresie od 100 do 5000 Hz (100 Hz, 125 Hz, 160    Hz, 200 Hz, 250 Hz, 315 Hz, 400 Hz, 500 Hz, 630 Hz, 800 Hz, 1000 Hz, 1250 Hz, 1600 Hz, 2000 Hz, 2500 Hz, 3150 Hz, 4000 Hz i 5000 Hz)
Przy okazji 3150 Hz jest szczytem czułości słuchu ludzkiego, przy tej częstotliwości jest czulszy od nie jednego przyrządu pomiarowego. Dla tego przy tej częstotliwości zostały ustalone normy.
To tak jak z 440 Hz na której się stroją orkiestry i instrumenty. Kiedyś było 432 Hz.
Jakaś norma musi być. wkurzające jest z tą prędkością 4,76 cm/s 4,8 cm/s. bywają również inne.
Właściwie 4,76 powinna być standardem bo jej wielokrotność daje 9,52  19,04 (19,05)  38,08 (38,1) a nawet 76,16 (76,2) w nawiasach prędkość zaokrąglona obowiązująca.
Z 4,8 wyszło by 76,8   niby nic ale ....

To już wiem dlaczego taka częstotliwość. Reszta też ciekawa:)))
« Ostatnia zmiana: 17-05-2021, 19:51 wysłana przez Wojciech7 »

tomek05

  • 176 / 1650
  • Aktywny użytkownik
17-05-2021, 21:39
To tak z tym ustawianiem na słuch nie do końca takie herezje, nie to żebym bronił Hammera bo chłop ma poniekąd rację tyle że nie na byle jakiej częstotliwości a właśnie na 3150 Hz. Proponuję sceptykom puścić kasetę z 3150 Hz i tą samą częstotliwość z generatora lub innego wzorca i ustawić tak prędkość żeby nie słyszeć różnicy a potem sprawdzić na przyrządach. Gwarantuję że jak się nie ma wady słuchu wynik może zaskoczyć.
Przykładem ustawiania na słuch może być stroiciel pianin, fortepianów. U dobrych producentów Steinway&Sons, Bosendorfer, Yamaha, Bechstein, Bluthner, Grotrian Steinweg, August Forster, Steingraeber&Sohne, Schimmel, Schiedmayer instrumenty strojone są do dzisiaj na słuch !!! żaden szanujący się stroiciel nie używa jakichś elektronicznych wynalazków.
« Ostatnia zmiana: 17-05-2021, 21:41 wysłana przez tomek05 »

artekk

  • 1694 / 5881
  • Ekspert
17-05-2021, 22:17
Jeśli twierdzi, że częstotliwość nie ma znaczenia, to jest w tzw. mylnym błędzie :)
Przy 400Hz pomiar ma znacznie mniejsza dokładność i odchyłka prędkości może być zbyt duża. Dlatego jest 3000Hz lub 3150. Pomyślmy jak różnica +-5Hz przy 400Hz przełoży się na prędkość, a jak przy 3000Hz.

Tylko nie wiem, po co wyważac otwarte drzwi. Programik jest darmowy i prosty w obsłudza, kaseta do regulacji prędkości kosztuje grosze na ebay, a dzięki mojej i może innych forumowiczów pomocy niemal każdy może ją mieć każdy w cenie kosztów wysyłki i nie ma wtedy żadnych niedomówień. Przy takiej ilości posiadanych magnetofonów koszty żadne, i spokój raz na zawsze, także pewność, że jest to dobrze zrobione bezcenna. Ale jak ktoś woli zdudniać, to jego sprawa.

Doraźnie, żeby uruchomic sprzęt można stosować jakies patenty, ale nie wmawiać ludziom, że to jedyna słuszna metoda, negując jednocześnie oczywiste oczywistości. A już jakieś stwierdzenia od czapy,  że czyjeś ucho jest lepsze czy gorsze, przy okazji tematu do ustawiania prędkości są żałosne i nie na miejscu. 
« Ostatnia zmiana: 17-05-2021, 23:11 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

tomek05

  • 176 / 1650
  • Aktywny użytkownik
17-05-2021, 23:25
Jeśli twierdzi, że częstotliwość nie ma znaczenia, to jest w tzw. mylnym błędzie :)
Bo słyszał że dzwonią, tylko nie wie w którym kościele :-)
Aaaa i nic się nie zdudnia, tylko to się nazywa INTERFERENCJA.

Tu za wiki co to dudnienie: Dudnienie – okresowe zmiany amplitudy drgania wypadkowego powstałego ze złożenia dwóch drgań o zbliżonych częstotliwościach[1]. Obserwuje się je dla wszystkich rodzajów drgań, w tym i wywołanych falami.

Tylko nie wiem, po co wyważac otwarte drzwi.

No właśnie, po co?
« Ostatnia zmiana: 17-05-2021, 23:29 wysłana przez tomek05 »

ArturP

  • 1303 / 2792
  • Ekspert
18-05-2021, 06:37
Tomaszu warto byłoby wytłumaczyć do czego i dlaczego używa się innych częstotliwości.
Niestety ja mam zbyt mało wiedzy, by to wytłumaczyć. Brak mi też zdolności pedagogicznych, jakie Ty posiadasz.
Fajnie się zaczęło robić, lubię takie wiadomości. Można się czegoś więcej nauczyć.

tomek05

  • 176 / 1650
  • Aktywny użytkownik
18-05-2021, 15:32
Tomaszu warto byłoby wytłumaczyć do czego i dlaczego używa się innych częstotliwości.
Przecież napisałem:
Przy okazji 3150 Hz jest szczytem czułości słuchu ludzkiego
Artur wyjaśnia dalej:
Przy 400Hz pomiar ma znacznie mniejsza dokładność i odchyłka prędkości może być zbyt duża. Dlatego jest 3000Hz lub 3150. Pomyślmy jak różnica +-5Hz przy 400Hz przełoży się na prędkość, a jak przy 3000Hz

Więc jeszcze raz, 3000 Hz albo bardziej unormowane 3150 Hz bo najbardziej słuch ludzki jest w stanie wyłapać nierównomierność (W&F) przy tej częstotliwości a po za tym pomiary mogą być bardziej precyzyjne i obarczone mniejszym błędem niż przy niższych częstotliwościach.
Człowiek słyszy najlepiej częstotliwości z przedziału 400-4000 Hz a szczyt przypada właśnie na okolice 3000 Hz.
Przy niższych i wyższych siada nam dynamika i dlatego zazwyczaj na korektorach suwaczki są poustawiane w buźkę, albo kontur (loudnes) tak działa. Fachowo nazywa się to charakterystyką psofometryczną.

Tak natura chciała bo mieliśmy słyszeć tylko mowę.
Jak powstawało ucho to nie było Dragona :-)

Koniec wykładu :-)))

MAG

  • 2393 / 5882
  • Ekspert
18-05-2021, 16:49
Moim skromnym zdaniem każdy z Was pisze ciekawe rzeczy. Ale tu chodzi tylko o regulację prędkości przesuwu taśmy...

Założony wątek to : "Regulacja prędkości przesuwu taśmy- PIONIEER CT-W503R", myślę że jak już wszystko zawiedzie i jak już nikt nic więcej nie doda to może warto otworzyć manual service i przeczytać jak ową skomplikowaną czynność należy wykonać.
Jedno z praw Murphy'ego mówi:
Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo — na pewno to zepsujesz.

Chłopaki czy nie lepiej jest jak konie ciągną wóz w jedną stronę ;)


Wojciech7

  • 1500 / 1096
  • Ekspert
18-05-2021, 20:16
Moim skromnym zdaniem każdy z Was pisze ciekawe rzeczy. Ale tu chodzi tylko o regulację prędkości przesuwu taśmy...

Założony wątek to : "Regulacja prędkości przesuwu taśmy- PIONIEER CT-W503R", myślę że jak już wszystko zawiedzie i jak już nikt nic więcej nie doda to może warto otworzyć manual service i przeczytać jak ową skomplikowaną czynność należy wykonać.
Jedno z praw Murphy'ego mówi:
Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo — na pewno to zepsujesz.

Chłopaki czy nie lepiej jest jak konie ciągną wóz w jedną stronę ;)

Tylko ja nie  znalazłem w internecie  bezpłatnej "manual service -Pionieer ct-w503r"
Może źle szukałem-?

AUDIOTONE

  • 9392 / 5834
  • Ekspert
18-05-2021, 20:36
Moim skromnym zdaniem każdy z Was pisze ciekawe rzeczy. Ale tu chodzi tylko o regulację prędkości przesuwu taśmy...

Założony wątek to : "Regulacja prędkości przesuwu taśmy- PIONIEER CT-W503R", myślę że jak już wszystko zawiedzie i jak już nikt nic więcej nie doda to może warto otworzyć manual service i przeczytać jak ową skomplikowaną czynność należy wykonać.
Jedno z praw Murphy'ego mówi:
Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo — na pewno to zepsujesz.

Chłopaki czy nie lepiej jest jak konie ciągną wóz w jedną stronę ;)

Tylko ja nie  znalazłem w internecie  bezpłatnej "manual service -Pionieer ct-w503r"
Może źle szukałem-?
Manuale do 504 są dostępne to jest to samo. Tyle że na 120V rynek USA. Reszta identyczna.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.