Audiohobby.pl

Technics RS-M235X

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
19-10-2019, 21:30
Na początek tematu z "techniolem" taki nieborak którego kiedyś naprawiałem. Model RS-M235X.

Pierwsze odpalenie i problem paska od silnika pomocniczego do mechanizmu podnoszenia mostka:



Pomiar W&F :




Kilka zdjęć poniżej:
« Ostatnia zmiana: 19-02-2020, 23:37 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
19-02-2020, 13:45
Mechanika w RS-M235X to podstawowa wersja "RS-M250 series". Czyli dwa silniki bez DD, jeden wałek. Problemy z tym mechanizmem to głównie luźny pasek od silnika pomocniczego odpowiadający za podnoszenie mostka, idler i dowijanie (prawy talerzyk). To trzeba sprawdzać na początku. Kolejno oba idler-y (przewijanie i dowijanie prawego talezyka). Prócz tych usterek jeszcze mikrostyki (blaszki miedziane)często śniedzieją. Odpowiadają za przełączanie funkcji mechanizmu widoczne na froncie z lewej strony mechaniki na zielonkawej taśmie.


Poniżej testy odtwarzania i nagrywania:



« Ostatnia zmiana: 19-02-2020, 23:43 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
17-04-2020, 13:47
Kilka dodatkowych zdjęć płyty głównej itp. :
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
17-04-2020, 19:01
Mam takiego srebrnego, dostałem kiedyś "w pakiecie" z innym deckiem.
Szkoda go trochę, bo niebrzydki z niego magnetofon.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
17-04-2020, 19:52
Mam takiego srebrnego, dostałem kiedyś "w pakiecie" z innym deckiem.
Szkoda go trochę, bo niebrzydki z niego magnetofon.

Jeśli głowica w dobrym stanie to warto uruchomić. I niech żyje sobie "nieborak" :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
22-11-2020, 11:32
Parę lat temu kupiłem ten model polując na 253 , którego do tej pory nie upolowałem jednak.
Obcięty przewód sieciowy dorobiony, nie pamiętam kr=tóre paski wymieniałem i w sumie co robiłem z nim.
Wymieniłem w nim silnik bo zawodził, miałem tylko 4 stykowe i reg prędkości jest teraz na zewnątrz.
Wymieniłem dzisiaj dwa paski do licznika na cieńsze i nowsze.
Odpalony gra, nagrywa równo ładnie choć trochę więcej wysokich by się przydało, ale nagrywam na razie na taśmie średniej klasy.
Nawet DBX odpaliłem i .....działa!
Gra inaczej niż  np Sony czy Nad, tak raczej po staremu, ale mi jakoś nie przypadł do gustu na 100% aby pisać o nim pieśni po wsze czasy.
Wydaje mi się że zawęża trochę stereo, ale muszę jeszcze na słuchawkach coś posłuchać .
Kiedyś lizało się katalogi Technicsa ........ teraz już ciśnienie spadło, byś może wymaga minimalnych korekt biasu, zobaczymy w czasie.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
22-11-2020, 14:10
Mam sentyment do tej serii Technics-a, moim zdaniem jedna z ładniejszych z dopracowanymi mechanizmami.:)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

paluch.

  • 277 / 2731
  • Zaawansowany użytkownik
22-11-2020, 15:22
Odpalony gra, nagrywa równo ładnie choć trochę więcej wysokich by się przydało
Mam dwa egzemplarze 253 i nie brakuje w nim wysokich. Wręcz przeciwnie wysoki dźwięk to atut tego modelu . Widzę że w modelu 235 jest inna głowica, w 253 jest AX
« Ostatnia zmiana: 22-11-2020, 15:35 wysłana przez paluch. »
Tomek

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
22-11-2020, 15:46
235 i 253 to dwa inne magnetofony, po drugie stan  na dzień dzisiejszy to loteria że w ogóle coś działa dobrze . . . .  wezmę lepszą kasetę  . . . . .
Prosty mechanizm . . . . .  to miałby jeden pasek a tu mamy ile ? 5 !  i 2 idlery co tam ....

Edit, własnie odezwały się idlery, ślizgają się przy przewijaniu a na dłuższych taśmach i delikatniejszych typu np Sony pływają na rolce.
Jakby ktoś miał wymiary to bym zamówił na wymiar od razu.
« Ostatnia zmiana: 22-11-2020, 16:28 wysłana przez Hammer »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
22-11-2020, 17:26
235 i 253 to dwa inne magnetofony,
Widzę że w modelu 235 jest inna głowica, w 253 jest AX

Technics w tamtej serii czyli RS-M2xx nie miał niestety jakiejś systematyczności w oznaczeniu modeli. I oznaczenia liczbowe były bardzo pomieszane. Przykład model RS-M275X to najwyższa dwu-głowicówka a model RS-M273 to model trzy głowicowy, model RS-M253X to już także trzy głowicowy, a RS-M265X to dwu-głwouicówka... itd. :(
Sami widzicie że był po prostu chaos w oznaczeniach.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

0prawca

  • 51 / 1111
  • Użytkownik
14-03-2021, 21:45
Problemy z tym mechanizmem to głównie luźny pasek od silnika pomocniczego odpowiadający za podnoszenie mostka, idler i dowijanie (prawy talerzyk).

Miałem dziś dostać komplet głowić (używanych) do tego magnetofonu by za pomocą nich reanimować jeden z moich JVC KD-A7. Jednak mój przyjaciel nie zdążył ich wyjąć z magnetofonu (którego pozostałość miał wyrzucić na śmietnik), tak więc wziąłem całość w prezencie. Jak zobaczyłem wnętrze... Rewelacyjny stan. Jedynie (jak w cytacie powyżej) pasek od serwo mechanizmu wymagał wymiany, co też uczyniłem. I.... zrobiłem kilka testów.
Po oględzinach wzrokowych (oko uzbrojone w okulary +3,5 dioptrii) stwierdziłem, że obie głowice są w perfekcyjnym stanie. I niestety nie zostanie on dawcą części. Magnetofon działa. Nagrałem całą stronę kasety żelazowej TDK SADE "The Best Of Sade" z płyty CD z odtwarzacza CD204 PHILIPSA. Po nagraniu włączyłem odtwarzanie i stwierdzam, że wysokich tonów niestety lekki niedobór. Ale wiem jedno... (trochę go pomęczyłem przebiegami z generatora) Ten magnetofon po dokładnej kalibracji posłuży za referencje podczas naprawy innych rupieci. Może NAKAMICHI Dragon to, to nie jest ale w obu kanałach wszystko jest równo i brak niespodzianek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
14-03-2021, 22:04
Maćku takie niespodziewane naprawy cieszą najbardziej ;)



Ponad to znalazłem model RS-M236X który jest trzecią wersją modelu 235X...
1. RS-M235X normalny grafitowy
2. RS-M235X srebrny, ale niektóre elementy z wersji grafitowej
3. RS-M236X cały srebrny łącznie z plastikiem w okół wskaźników wysterowania i inne elementy są srebrne.

Poniżej zdjęcie modelu RS-M236X z internetu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

0prawca

  • 51 / 1111
  • Użytkownik
15-03-2021, 18:01
Wracając do poziomu odczytu wysokich tonów (jeśli komuś ich brakuje).
Dziś odważyłem się dokonać małej modyfikacji.
W torze odczytu (przed wzmacniaczem) znajdują się 2 kondensatorki C13 i C14 o pojemności 470 pF.
Jeśli chcecie możecie od strony druku dolutować do nich kondensatorki 220 pF. Spowoduje to przesunięcie częstotliwości rezonansowej głowicy w dół i... Wyprodukuje trochę więcej wysokich.
Ja u siebie wlutowałem tam 330 pF i teraz jest jak by lekko za dużo, jednak moje kolumny (REVOX Plenum B MK II) bez problemu radzą sobie nie powodując przykrego uczucia "kłucia" w uszy jak np: Altusy i ja tego u siebie nie będę zmieniał.

Jak się komuś będzie chciało, spróbujcie to zrobić i sprawdźcie sami.

UWAGA.
Przeróbka w ogóle nie ma wpływu na tor zapisu magnetofonu. Modyfikuje jedynie tor odczytu.
Wszystkie kasety nagrane na Waszym magnetofonie, będą nagrane jak dotychczas.
No i wszystkie modyfikacje własnego sprzętu robicie na własną odpowiedzialność.

Bardzo przepraszam wszystkich profesjonalistów elektroników za informację zawarte powyżej. Wy na pewno wiecie, co powoduje ta zmiana w układzie odczytu.
Tłumacząc to, bardziej chodziło mi o wyjaśnienie tego mniej zaawansowanym elektronikom.

No i pewnie od audiofili polecą cegły w moją stronę, bo (przyznam rację) przeróbka ma wpływ na charakterystykę toru odczytu i ma również wpływ na pracę systemów redukcji szumów wbudowanych w magnetofon, jak również może powodować wzrost poziomu szumu. Dlatego (jak ktoś ma chęć) polecam eksperymentować. Zakres pojemności od 100 pF (bardzo mała zmiana) do 470 pF (bardzo duża zmiana)
Nie mniej jednak jest to tak proste do wykonania, i nieznacznie ingeruje w elektronikę magnetofonu, że usunięcie jej to jak wyłączenia światła w kuchni.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
15-03-2021, 19:02
Ale czy ma to sens? bo wg mnie fałszuje to co nagraliśmy i nie wiemy czy to prawda czy fałsz......okaże się że magnetofon tnie trochę przy zapisie, a tu cud.....piknie chodzi hehehehehhehehehe .. .. . . . .

.......nie pisz takich rzeczy bo zaraz pseudo sprzedawcy będą robili takie myki w sprzętach i robili klientów w b..a i teksty w stylu ..."wysokie jak żyleta" będą na co drugiej aukcji ....heheheheh , a jak pamiętasz w dawnych czasach jak coś nie syczało to nie grało ..... i korekcja na maxa.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
15-03-2021, 19:06
Poeksperymentować zawsze można, to nie szkodzi tym bardziej że są to przecież zmiany odwracalne. Jak to Maćku zaznaczyłeś :
No i wszystkie modyfikacje własnego sprzętu robicie na własną odpowiedzialność.
W tej serii RS-M często stosowali ten zabieg z głowicami MX, dopiero użycie głowic amorficznych AX otworzyło szersze pole do popisu dla tych konstrukcji odnośnie wysokich tonów. Przykładowo w modelu RS-M275X, jedna z lepszych konstrukcji Technics-a dwu-głowicowa oczywiście.

.......nie pisz takich rzeczy bo zaraz pseudo sprzedawcy będą robili takie myki w sprzętach i robili klientów w b..a i teksty w stylu ..."wysokie jak żyleta" będą na co drugiej aukcji ....heheheheh , a jak pamiętasz w dawnych czasach jak coś nie syczało to nie grało ..... i korekcja na maxa.

Może to nastąpić ... prawda... tym bardziej że to prosta modyfikacja :(
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.