Audiohobby.pl

Genialnie brzmiące tuby przez prostą zmianę podejścia :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
31-08-2019, 19:06
l,oooo, Mirek niespodziewalbym sie takiego komentu po uczestniku teczowych marszy;-)
ja nawet zarysykuje ze latwiej jest zrobi 10Wmniejszy, nie znalazlem klawisza :-) wzmacniacz o top brzmieniu niz kolumny 95dB na takim poziomie, ale jak sie uda to zaden mainstream nie podskoczy i nie ma sensu liczyc ile lig nizej bedzie bo po prostu sie zasypia :-)

https://banbye.pl polecam :-)

royal

  • 369 / 1707
  • Zaawansowany użytkownik
31-08-2019, 19:31
kwestia niedalekiej przyszlosci jest opracowanie  10cm drivera bdb klasy ciagnacago pasmo do 20KHz i nie majacego problemow klasycznej kopulki powyzej 10KHz (rolowanie). driver ktorego cisnienie w calym odtwarzanym pasmie jest stale do okolic 45 stopni, rzecz nierealna dla 1calowego tweetera.
I oczywscie zapomnijmy ze 1 cali tweeter krosujemy np 1KHz i rzadko ktory o ile ktorys ma spl 95dB/8om

taki moze  sie szeregowej zwrotnicy bac nie bedzie, sprawdzi sie :-)

PS. J.A.Baczewski, bdb łycha kupiona w luxury boutique madamme Kopacz czyli w Biedronce za jedyne 60pare zl.

Te  filtry  zachowują się inaczej niż szeregowe. . . . Była taka para tych duzych którą "zaprowadziłem" w 90tych na dyskotekę  do klubu studenckiego jako główne nagłosnienie i tam te  GDWK 80 po jednej w  kolumnie spokojnie to przeżyły bez uszkodzenia. Nie uszkodziła się nigdy żadna kopulka od grania - moze dlatego że nikt im nie chce dowalać podbijając soprany .     Kiedyś mi się wzbudził wmacniacz na ultradźwiękach to co innego - poszły obie. .

Mirek19

  • 688 / 4606
  • Ekspert
31-08-2019, 19:37
l,oooo, Mirek niespodziewalbym sie takiego komentu po uczestniku teczowych marszy;-)

A znasz mnie na tyle, aby tak o mnie pisać ?

royal

  • 369 / 1707
  • Zaawansowany użytkownik
31-08-2019, 19:50
Kiedyś było to prostsze bo wmacniacz 3W to był juz potęzny.
A czy coś się zmieniło ? no bo ja mam jednak zdanie takie, że "łatwiej" jest zrobić wzmacniacz hi-endowy 3W-8W i do tego zaadoptować właściwe kolumny, zwłaszcza że cały nacisk należy na nie właśnie kłaść z tytułu generowania przez nie zniekształceń.
Im lepsze, a niestety, ale i droższe przetworniki, tym mniej tych zniekształceń.
Przecież wzmacniacz 8 watowy potrafi zagrać jak 100 watowy i wcale z tego tytułu elektrownia nie będzie nam bić braw, ale już xkW piecom na pewno.

Można zrobić jest łatwo ale byłoby jeszcze łatwiej  kupić  wartosciowy wzmacniacz mniejszy niż 10 W a z tym jest nie tyle trudno co beznadziejnie. . Rynek zalewają wzmacniacze i kolumny  dużej mocy i nie ma trendu  na  wyrafinowane głośniki o wyższej skuteczności. o lżejszych membranach  które mogą zagrać potrzebnym  pasmem.  A im więcej pasm i głośników tym wg mnie gorzej.

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
01-09-2019, 15:06
l,oooo, Mirek niespodziewalbym sie takiego komentu po uczestniku teczowych marszy;-)

A znasz mnie na tyle, aby tak o mnie pisać ?

z sympatia, acz po alkoholu pisalem.

przyjmij prosze przeprosiny
https://banbye.pl polecam :-)

Yotomeczek

  • Gość
03-09-2019, 09:12
Siedem stron a ja nadal nie wiem na czym polega ta zmiana podejścia...

royal

  • 369 / 1707
  • Zaawansowany użytkownik
03-09-2019, 10:17
W dyskusji o retro audio - głośniki PRL jest moja notatka  jak ja inaczej podchodzę do idei tub. Pewnie nie   o to  chodziło przy zakładaniu wątku.

Mirek19

  • 688 / 4606
  • Ekspert
03-09-2019, 11:03
Można zrobić jest łatwo ale byłoby jeszcze łatwiej  kupić  wartosciowy wzmacniacz mniejszy niż 10 W a z tym jest nie tyle trudno co beznadziejnie. . Rynek zalewają wzmacniacze i kolumny  dużej mocy i nie ma trendu  na  wyrafinowane głośniki o wyższej skuteczności. o lżejszych membranach  które mogą zagrać potrzebnym  pasmem.  A im więcej pasm i głośników tym wg mnie gorzej.

Wybacz że nie odniosłem się do Twojego wpisu, ale skoro autor tematu zastrzegł się, ze budowane przez niego kolumny będą nosiły znamiona komercyjnych tworów, to nie będę się wypowiadał i przysparzał mu pomysłów.

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
03-09-2019, 16:56
Mirek, nie sądze zebys mogl mi przysporzyc pomyslow w temacie :-)

Co tu duzo mowic jest jak royal pisze, kolejne drogi dokladamy z koniecznosci, np pomieszczenia typu 60-80m2 ciezko lub nie mialem szczescia posluchac obsluzyc dobrze basem wydowbywajacym sie z wooferow 8-10 cali, nawet kilku.
Wtedy trzeba dac 15 albo i 18 cali i w przypadku 18 cali mamy juz 3 drogi, ciezko znalexc 18 cali midbas, z 15-ka sprawa prostsza ale tu z kolei basu do domu przydaloby sie wiecej, na koncercie mamy konsole i "pan w szoferce" przesunie suwak, w domu brrrrrr :-)

Prosta zmiana podejscia yotomku polega na odpowiedniej modyfikacji midbasu tak by ... byl bas ! :-)
oraz tweetera zeby sie nie darl przy podziale mozliwie nisko jak czesto to bywa w takich rozwiazaniach.
Ajednoczesnie zebysmy mieli tube a nie np. wg. To akurat orzez wzglad na moje prywatno-subiektywne preferencje w ktorych najczesciej nie jestem odosobniony (chyba wszyscy ktorym prezentowalem roznice wybrali tube)


poza tym jak sie da taki tytul to wszyscy sie zbiegaja jak o info o nowym chlopaku kasi cichopek albo borysa szyca :-D





https://banbye.pl polecam :-)

Yotomeczek

  • Gość
03-09-2019, 17:30
Dzięki za wyjaśnienie.
Czyli kolejny "mesjasz" co pokaże dzieło swego geniuszu - albo i nie pokaże...

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
03-09-2019, 19:32
ufff, ale nudzisz  Yotomek, mesjasz to by Ci dał gotowca i jeszcze wysłał przelew na realizacje, a nastepnie cierpliwie odpowiadal na pytania w stylu "dlaczego nie jest tak jak sobie wyobrazales".
Zreszta nawet nie, mesjasz by po prostu przywiozl Tobie gotowca do domu rozpakowal i zgrał system zebys nie musial sie nawet pocic z rozpakowywaniem paczki.

zrob, pokaż, ja zrobilem i pokaze. wersja otwarta by byla gdyby nie bylo szczesliwego finalu, musialbym byc dziwny zeby prezentowac detale i tlumaczyc produkt.
nie zakladalem ze tak to bedzie wygladac, kiedys juz tak kombinowalem i poszlo nie tak jak chcialem, testowalem tez sredniotownowa tube i tez bdb rokuje w nietypowej konfiguracji z wysokotonowa, wiec "wiem ale nie powiem" :-)
tzn jesli kiedys projekt ze sredniotonowa ujrzy swiatlo dzienne pewnie powiesz ze to takie oczywiste, ale poki co nikt na swiecie tak nie robi wiec sie tym swoim "geniuszem" naciesze :-)))


PS. jeszcze tak sobie pomyslaem apropos Mirka, jak ktos mysli ze czytajac w necie bez ciezkiej tyry i x prob zrobi cos sensownego komercyjnie to niech nie traci czasu i od razu rownolegle robi korespondencyjny kurs karate albo gwiazdke michelin pichcąc zupę z paczki czy inny przepis cioci Jadzi.










https://banbye.pl polecam :-)

Yotomeczek

  • Gość
04-09-2019, 07:55
Na razie to tylko dużo gadasz (i przemawia pycha)... nie zapomnij leków ;)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
04-09-2019, 08:50
Yotomku, pewnie bez problemu znajdziesz w zyciu osoby zachwycone Twoja analiza i radami, ale akurat nie w mojej osobie :-)
Przeciez od poczatku watku nie napisales nic merytorycznego, jakies docinki bez sensu.

kiedys byla taka legenda ze jak dziewczyna jest ładna to niezbyt madra a jak niezbyt ladna to za to mądra.
Ale sa przecież kobiety ładne i mądre, prawda ?
są też brzydkie i niemądre.

W kazdym razie wszystko jest zrobione.
Tym sposobem zrobilem kolumny duzo gadajac w czasie kiedy Ty malo gadając nie zrobiłeś :-D
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
04-09-2019, 09:02
bylem niesprawiedliwy, znalazlem merytoryczny wpis :

"Coś takiego na basie?
http://www.waveboxes.com/Wave%20G/gi.gif
Aż mnie korci żeby w końcu pociągnąć projekcik na TRACTRIX-600 + BMS4550 + 12" FaitalPro+ 18" FaitalPro - ale na 99% zwykły BR z dużym polem powierzchni.."

niestety w czasie przyszlym niedokonanym a przynajmniej niedokonczonym ;-)
poki co, mało gadania a zestawu jak nie bylo tak nie ma.

Tym sposobem obalilismy madrosc ludowa o krowie ktora kiedy duzo muczy malo mleka daje ;-)

zrob swoj zestaw i od razu przestaniesz miec dziwne cisnienie, zapewniam.
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
04-09-2019, 09:12
z duzym otworem br, im wiekszy wzgledem sd tym lepiej, jest jednak pewne "ale" dopoki nie wymusza to dlugosci dla ktorej pojawia sie slyszalny/mierzalny rezonans.

Zawsze daje sie mozliwie duzy przekroj,
pomijam "ortodoxow" ktorzy daja przekroje jakie daja bo akurat takie rury maja w szufladzie, albo nie sprawdzaja bo przeciez nie moga sie mylic ;-)
https://banbye.pl polecam :-)