Audiohobby.pl

Subkontra i obecność niskich częstotliwości w muzyce

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
06-01-2020, 23:05
  Może nie powinien, ale ma. Każdy coś analizuje choć przypomina to dzielenie włosa na czworo.
Jakim prawem mamy uznawać wyższość kilku powtarzających się fraz u Bacha nad skrzypieniem Portishead? Czy tradycyjne elementy muzyki (rytm, melodia itd...) mają jakąś genetyczną przewagę nad realizacją czyli rozbudowanymi planami muzycznymi, rozszerzoną ponad naturalnie (a co to jest naturalnie?) rozpiętość częstotliwości czy dynamiki?
.
Są instumenty grające podstwawymi głosami i  takie które grają wielu harmonicznymi na raz - tu szczytem może być orkiestra i takie które grają w ogóle  szerokiem spektrum jak talerz perkusyjny czy beben które nie wykazują tonacji.  Łatwo sobie radzą przeciętnie dobre głośniki z tonami prostymi które sobie wzajemnie nie interferuja jak flet i kontrabas i trąbka które zwsze będą jednocześnie słyszalne czyli np jazz  w miarę nie fałszuja też  perkusji tyle że ją odrealnia i ona może utrudnić usłyszenie reszty (bum cyk cyk)  gorzej z bardziej rozłożonymi harmonicznie jak fortepian gdzie jest maskowanie jednych częstotliwości  przez inne bo charakter wszystkich jest ten sam więc łatwo się maskuja i każdy wie że testem jest fortepian  a najgorzej z orkiestrą gdzie zły zestaw zagłuszy wszystko  poza swoim  ulubionym zakresem. Żeby usłyszeć   muzykę trzeba usłyszeć  wszystkie dźwięki w akordach.  Nie zgadzam się na uproszczenie że dla kochającego muzykę  wystarcza popularna mała wieża o dudniącym basie wktórej słychac co jest grane czyli poznaje się jaki to tytuł   . . To tak jak skreślić w zapisie nutowym 60% nut. i słuchać 40%  A czasem mam wrażenie że i takie opinie czytam.

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
07-01-2020, 10:33
...trzeba usłyszeć  wszystkie dźwięki w akordach
Krótko, czy Twój system odtwarza pierwszą słyszalną oktawę (16-32Hz) i w jakiej części? Jaki głośnik niskotonowy jest zaaplikowany w Twoim systemie?

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
07-01-2020, 11:45
...trzeba usłyszeć  wszystkie dźwięki w akordach
Krótko, czy Twój system odtwarza pierwszą słyszalną oktawę (16-32Hz) i w jakiej części? Jaki głośnik niskotonowy jest zaaplikowany w Twoim systemie?

Faktycznie krótko ja tak nie umiem :) . Nie wiem czy mówimy o podobnych zjawiskach. Ja mówię o dźwiękach w akordach a ty o numerach oktaw. Trochę trudno całkiem zmienić mi tematykę. Każdy akord mieści sie dowolnej oktawie. Możesz też je tworzyc  dźwięków z różnych oktaw ale chyba pierwsza chyba nie jest  skutecznym pomysłem dla powiedzmy fortepianu czy wibrafonu. Choćby dlatego ze czułość ucha dla tego zakresu jest o 40 dB niższa niż dla środka więc trzeba by to tak aż tak powiększyć co chyba ma przewagę idei nad skutkiem i można sobie wyobrazić co się stanie z np 60 Hz.  .  Ale się nie upieram bo przecież do szkółki muzycznej nie chodziłem.  Jeśli chcesz rozmawiac o najniżej oktawie (te 25 Hz jest  u mnie wystarczające i  dobrze spasowane z resztą  co doskonale słychać) o  której ja nie wspominam nawet,  to typ głosnika i jego wielkośc nic nie wyjaśnią a ja nie lubię w ogółe dyskutować o narzędziach. Powiedziane jest po owocach "je" poznacie ( a nie po typie cenie i wielkości)  Niestety ludzie popularnie kojarzą niski ton  z wielkością powierzchni która go generuje co jest słuszne w przrodzie i słuszne dla ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem ale się nie może sprawdzać w przypadku głośnika kompaktowego ktory ma  niespotykane w przyrodzie duże wychylenie. .  Ten sam głośnik w róznych typach obudów i usytuowaniach w różnych pomieszczeniach dramatycznie różnie odtwarza te nainiższe tony . Wystarczy rezonans na powiedzmy 40 czy 50 Hz i nie usłyszy się 25 choćby były właściwe.  oPodbite odtwarzanie 20 Hz w domu powoduje że sąsiadom się podłoga trzęsie. Wiem bo od moich kolum z głonikami 25cm trzęsła się dwa piętra niżej.  Dlatego tego więcej nie chciałem,   jak dla mnie głośniki używane w dużych koumnach sa za duże i dlatego generują dużo szkodliwych mechanicznych rezonansów i mnożą niepotrzebnie ilość wymaganych cięć pasma. .   

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
07-01-2020, 12:46
nie osiagniesz cisnienia bez powierzchni, mieszkajac na zasadzie takiej ze dwa pietra nizej masz sasiadow sprawa jasna chyba ze nazywasz sie Tata i masz w Dehli rodzinny drapacz chmur :-)

sprawdzalem nawet ostatnio i okazuje sie ze da sie wykrecic z 6,5cala midbasu sensowne 30Hz tzn z room gainem bo liniowo w nieco swobodniejszej przestrzeni to juz nie bardzo. Oczywiscie to 30Hz ja ma byc z 1m 90dB osiaga x-maxem ale da rade. Az sprawdze prywatnie :-)

a jak chodzi o sluchanie muzyki to jak najabrdziej blogoslawieni ktorzy nie zabrneliw  audiofilskie pierdolce bowiem oni cieszą sie sluchaniem muzyki bezwarunkowo.
Nie wiem co tam masz w chalupie ale mi sie tylko raz  w zyciu wydawalo ze znalazlem kolumny zycia po czym sie okazalo ze ludziska grali jednak bez pradu na zywo :-)

padlem ofiara na spektaklu w teatrze, pierwszy akt byl naglosniony "sprzetem", drugi akt zaczal sie w ciemnosciach muzyka, zagadalem juz do zony ze ide po spektaklu pogadac co to za glosniki, ale jak sie rozjasnialo stopniowo coraz lepiej bylo widac ze to nie glosniki. niestety. Bas schodzil tam jak to w trio z kontrabasem - do 3,5Hz ;-)

https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
07-01-2020, 13:58
c²e²g² to ten sam akord co c2e2g2 ale tylko pod względem interwałów. Jeżeli Twój (royal) system nie gra najniższej oktawy, to skąd założenie, że słyszysz wiernie nagraną ścieżkę? Pod tym względem zgadzasz się na uproszenia a odpowiedź  na temat głośnika była wymijająca :)

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
07-01-2020, 15:23
sprawdzalem nawet ostatnio i okazuje sie ze da sie wykrecic z 6,5cala midbasu sensowne 30Hz tzn z room gainem bo liniowo w nieco swobodniejszej przestrzeni to juz nie bardzo. Oczywiscie to 30Hz ja ma byc z 1m 90dB osiaga x-maxem ale da rade. Az sprawdze prywatnie :-)

Nic podobnego. Bierzesz porządny midwoofer Scana, z niskim rezonansem i średnia dobrocią. Pakujesz to w falowód cwiercfalowy, którego strojenie wypadnie w takim przypadku w okolicach Fs midwoofera, co przekłada się na odciążenie głośnika od wychylenia w zakresie rezonansu falowodu. Suma summarum masz 30hz z palcem w nosie, przy odciążeniu midwoofera, ktory prawie się nie ruszy aby wygenerować z tunelu 30hz.

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
07-01-2020, 15:32
przy jakim spl prawie sie nie ruszy ?
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
07-01-2020, 15:37
w sumie tez moglby byc ciekawy test, scan w tl vs br nisko strojony, obie paczki ustawione optymalnie  w pomieszczeniu.
Mnie jakos nie kreci ale dla pasjonatow temat uwazam dobry
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
07-01-2020, 15:45
mozna chyba uzyc sporo tanszego i fakt mniej prestizowego sba ? obie firmy maja podobna filozofie ustalania TS-ow, tzn dla 6,5 cala fs ok 30 qts ok 0,35

ja natomiast ide po bandzie z luxusem :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
07-01-2020, 15:46
c²e²g² to ten sam akord co c2e2g2 ale tylko pod względem interwałów. Jeżeli Twój (royal) system nie gra najniższej oktawy, to skąd założenie, że słyszysz wiernie nagraną ścieżkę? Pod tym względem zgadzasz się na uproszenia a odpowiedź  na temat głośnika była wymijająca :)

colcol jak postawimy obok Twoich paczek perke to bedziesz mial same wymijajace odpowiedzi hehehehe
https://banbye.pl polecam :-)

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
07-01-2020, 15:47
przy jakim spl prawie sie nie ruszy ?
Zależy od głośnika. Wszystko można dokładnie prześledzić w symulacji odpowiedzi. Jakis czas temu skonczylem projekt kolumny 2 way z tanim Scanem 22cm w obudowie MLTL z tweeterem w falowodzie, i w tym projekcie strojenie również wypadało przy 30hz. Oczywiscie jak kazdy projekt ma swoje slabe strony, ale dynamika jest ponad przecietna, a SPL jaki potrafia z siebie wypluc, znacznie przekracza mozliwosci lokalowe typowej dziury w bloku.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
07-01-2020, 15:49
mozna chyba uzyc sporo tanszego i fakt mniej prestizowego sba ?
I tak i nie. SBA nie ma w swojej ofercie odpowiednikow wiekszych midwooferow serii Classic, Revelator czy Iluminator. Trzeba siegnac po 8 calowe Sba, a te juz do systemu 2 way gorzej sie nadaja.

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
07-01-2020, 16:57
jak chodzi o sd to scany sa troche wieksze (ok 30%) duzo i malo, do dziury w bloku pewnie bardziej niz OK, znam scana od lar nie do konca moja bajka, ale ludziom sie podoba. 22sm scan o jakim piszesz jesli to ten fiberglasowy robilem na nim kidys 3 way i trzepniecie to to ma trzeba pryzznac, pod tym wzgledem podobal mi sie bardziej niz drozsze prodakty firmy. colcol powie ze mu nie mruczy, gral tylko w br ;-)

ze starych scanow milo wspominam dol z woofera w proac studio100, tez nie schodzil nie wiadomo gdzie ale to co gral trzymalo sie reszty. Zreszta ta 22-ke discovery tez bym tak okreslil.
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
07-01-2020, 18:44
wlasnie sobie wesolo poplasalem na stronie scana, najnowsze 18cm elipticory maja fs 50Hz, pozycjonowane najwyzej, rezonans jak w 13cm tonsilu hihihi, to taka prowokacja ;-)

Masz moze Melo info co ich sklonilo do takiego rozwiazania ? spl jakis tam jest 92,5 dla 4om i raczej bym powiedzial slabe 89 dla 8.
wyglada na to ze w kategoriach midbasu nawet ja bym mial dyskomfort bo jak fs 50 a qts 0,25-0,3 to troche chudawo na audiofilskie zapotrzebowanie nawet dla ascetow zywiacych sie basowa prana.

a co dopiero ksiaze jegomosc colcolcol ktory jak nie widzi prosiaka na grillu do stolu nie siada :-)
https://banbye.pl polecam :-)

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
07-01-2020, 19:27
nie osiagniesz cisnienia bez powierzchni, mieszkajac na zasadzie takiej ze dwa pietra nizej masz sasiadow sprawa jasna chyba ze nazywasz sie Tata i masz w Dehli rodzinny drapacz chmur :-)

sprawdzalem nawet ostatnio i okazuje sie ze da sie wykrecic z 6,5cala midbasu sensowne 30Hz tzn z room gainem bo liniowo w nieco swobodniejszej przestrzeni to juz nie bardzo. Oczywiscie to 30Hz ja ma byc z 1m 90dB osiaga x-maxem ale da rade. Az sprawdze prywatnie :-)

a jak chodzi o sluchanie muzyki to jak najabrdziej blogoslawieni ktorzy nie zabrneliw  audiofilskie pierdolce bowiem oni cieszą sie sluchaniem muzyki bezwarunkowo.


Powiem inaczej błogosławieni którzy mówią o muzyce zamiast o o SPL, mocy powierzchni, ciśnieniu , grubości i kalkulacjach Thiela i, zapisie nutowym i oktawach. i interwałach .Ja naprawdę chcę tylko usłyszeć  róznice  pomiędzy zagranym akordem major o septymowym czy zmniejszonym i uważam że nikt nie powinien odbierac mi do tego prawa tylko dlatego że  nie udowodniłem że tam jest wystarczająco dużo składowej  16 Hz.

   Nie potrzebuję niczego co jest wymagane w teorii natomiast potrzebuje tego czego brak robi niedobre skutki w takiej postaci że nie wiem który akord jest odpowiedni do moich potrzeb gdy  brzmią tak samo bo słyszę z nich tylko dwie nuty.

  . Mam dobrze opracowany całkowicie mojego patentu  test na brak przebarwień - robię nagranie z głośnika i w słuchawkach na ucho porównuję brzmieniowo z tym samym odtworzonym tylko przez kable. Czyli mam oryginał (nagranie)  i jego glośnikowy obraz.  Polecam kazdemu tylko niech weźmie najpierw walerianę na uspokojenie bo wynik będzie   wstrząsający i zwątpi nawet w sens kierunkowości kabli. i stacji transformatorowej 6kV/380V  na ulicy.  . I na domiar złego nie będzie na oko  widać dlaczego to aż tak bo w ogóle nie ma  obrazka .

   Ludzie  w takiej sytuacji raczej przeliczają    takie nagranie wykres i porównuja to do wyidealizowanej  linii prostej. Jak to rozumiem dlaczego - bo wtedy zobaczą oczami i zmierza sobie  kazdy błąd i go naprawią I tak robią już kilkadziesiąt lat i dalej te poprawiione wykresy wymagają dodatkowego wytłumaczenia że takie krzywe i 150-tego potwierdzenia realizm to mit. Bo  jednakowości dźwięku nie da się lepiej  pokazać w owners manual  niż  na rysunku  a zresztą te wykresy sie sprawdziły  w wypadku wzmacniaczy. . Chociaż wielu uważą że dziś  już wszystko jest w technice mozliwe i mówią to  ci którzy najbardziej  jej  nie  pojmuja. Co do twojego spektalu to wierzę - miałem podobne zdarzenie bo doświadczam że pełny  realizm jest na wyciągnięcie ręki więc czemu nie? Ale to był prawdziwy śpiewak tyko w niespodziwewanej  scenerii. Nie - nie czułem składowej 16Hz ani 16 kHz  :)