Audiohobby.pl

Subkontra i obecność niskich częstotliwości w muzyce

Zmelmag

  • 1280 / 1749
  • Zmelmag
01-11-2020, 14:09
sam sobie odpowiedziales
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1749
  • Zmelmag
01-11-2020, 14:12
Podejrzewam powszechne mylenie energii z harmonicznymi


co masz na mysli ?

przykladowa perka na zywo ma tyle thd ile powinna, no bo ile ?  ;-)

https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5275
  • Ekspert
01-11-2020, 16:00
sam sobie odpowiedziales..
I Tobie, nikogo to więcej nie interesuje :P bo słuchają wyłącznie trzmieli i świergotów na superwysokotonowych odwróconych o 180 stopni w stosunku do słuchacza. Taki patent na "czarne tło".
Czy "perka" to skrót od perkusji?

Karol

  • 2009 / 4317
  • Ekspert
01-11-2020, 16:29
I Tobie, nikogo to więcej nie interesuje :P ...
Mnie interesuje. :)
@colcolcol utwór "Dunia", który zamieściłeś może służyć jako tester słuchawek.
Co niektóre, na niskich tonach w tym utworze, potrafią wpaść w clipping.
Dla wielbicieli tego typu muzyki, po tym jednym kawałku, będzie jasne czy słuchawki barć czy omijać. :)

Gustaw

  • 3853 / 3308
  • Administrator
01-11-2020, 16:43
sam sobie odpowiedziales..
I Tobie, nikogo to więcej nie interesuje

Spoko, spoko. Czytam Waszą dyskusję ale nie piszę :-)

PS. Idę teraz posłuchać trzmieli na samplerach Chesky Records i Telarc ;-)

Zmelmag

  • 1280 / 1749
  • Zmelmag
01-11-2020, 17:01
tak, perka to skrot od perkusjon ! :-)


i ponawiam, bo az ciekaw jestem co autor mial na mysli :

"Podejrzewam powszechne mylenie energii z harmonicznymi"


co masz na mysli ?
 
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5275
  • Ekspert
01-11-2020, 17:55
Perka na zywo jest jak cios pod zebra, az przytyka :-)
Przez kilka lat ćwiczyliśmy ze "Szpaderskim" (klasyczny zestaw z werblem, dwoma talerzami, hi-hat i ze trzy tomy) na .. 12m² 
Na takim metrażu mieściły się jeszcze Eltron 100 z kolumną (dla nieobeznanych to około matrowa paczka) oraz bliźniacza 60 z kolumną identycznych rozmiarów, ot młodzieńcza fantazja. Nie mów mi co to hałas perkusji :)
Nie ma możliwości zagrania wyłącznie najniższych częstotliwości z "perki" :) W graniu tego instrumentu dostajemy w gratisie całe spektrum (przypuszczam, że również ogryzek dla nietoperzy). Nie sądzę, aby to niskie (<40Hz) odpowiadały  za wrażenie uderzenia.
W przykładzie niżej jest "Hey You". Celowo wybieram popularne kawałki, aby każdy mógł sprawdzić skonfrontować, porównać czy ocenić albo nie robić nic :)
W tym kawałku od około 79 sekundy zaczyna się właściwy utwór i u mnie na max jest uderzenie. Bas tam jest, ale bez przesady z zejściem. 40Hz i w górę, czyli w sam raz dla dobrze zestrojonych osiemnastek ze stajni Scana.
Najniższy bas niesie energię wprawiającą w ruch i piętro i parter. Kolega z dużym subem doprowadził do popękania tynku w blokach :P:P

Perkusją tego nie zrobisz, choćbyś się wiesz co :]

Za wrażenie energii z instrumentów live odpowiadają częstotliwości powyżej 50Hz oraz bliskość źródła. Podobne wrażenia (ale gdzie im do tego) z kolumn potęgują dodatkowo harmoniczne z głośników. Ot jazgot...To miałem na myśli.

 

Zmelmag

  • 1280 / 1749
  • Zmelmag
01-11-2020, 18:18
prawie bym sie zgodzil, gdyby nie kontrabas a zwlaszcza fortepian, ktory potrafi nisko i poteznie.
W przypadku kontrabasu jak w przypadku perki - znow nisko i na pewno nie +20dB wzgledem dowolnego innego instrumentu akustycznego.

szybki bas to niskie opoxnienie i faza z wyzszymi czestotlowosciami , nawet do okolic kilku KHz.
Mocno łopoczacy woofer zapowiada najczesciej niepowodzenie misji.
Przykladowo 15 cali JBL 40Hz wzwyz odtwarzaja swobodniej od dowolnej 10 calowki (ponad 2 krotna roznica sd, wiec 10 cali musi sie wychylic ponad 2x bardziej dla tego samego spl).

Mysle ze nie ma zadnrgo czary-mary i nie ma co dorabiac ideologii, np. w wysokoskutecznych paczkach sa uzywane srednio 2-3x wieksze woofery. Zgadza sie ze czesto nie schodzi to az tak subsonicznie jak przykladowo scany, natomiast od miejsca od ktrego graja robia to po prostu lepiej.

https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5275
  • Ekspert
02-11-2020, 10:22
Czas na muzę :)
Selah Sue - Fear nothing Lyrics 

Tears In The Rain The Weeknd

50 Cent ft. Justin Timberlake - Ayo Technology


50 Cent`a nie chcę zadawać na maksa do wzmacniaczy, bo przy -6db od tego, te kilka Hz mocno szarpie zawieszeniami.
Ten kawałek robi z małymi głośnikami rzeźnię :P. Nie są w stanie odtworzyć ani drugiej, ani trzeciej, ani czwartej harmonicznej, ale w nagrodę sypią pozostałymi i szczęśliwy słuchacz zamiast "uderzenia młota" dostaje papkę. Jeżeli wzmacniacz i źródło mu to poda...

Zmelmag

  • 1280 / 1749
  • Zmelmag
02-11-2020, 17:44
"50 Cent`a nie chcę zadawać na maksa do wzmacniaczy, bo przy -6db od tego, te kilka Hz mocno szarpie zawieszeniami.
Ten kawałek robi z małymi głośnikami rzeźnię :P. Nie są w stanie odtworzyć ani drugiej, ani trzeciej, ani czwartej harmonicznej"

spokojnie je generuja, jak kazdy...tylko nie zagraja glosno.

W ktoryms z utworow jest Twoim zdaniem 24dB wiecej basu niz srodka i 50dB wiecej niz gory ?
Czy tylko na dobrym sprzecie to słychac ?:-)
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5275
  • Ekspert
02-11-2020, 18:35
wiecej basu niz srodka

Lubię muzykę ze swoich kolumn i tyle... :)
W każdym z powyższych bas (niekoniecznie z tytułu wątku) jest dominujący i faktycznie odczuwam jego natężenie. W odsłuchu nie ma aż takich różnic w natężeniu dźwięku, ale faktycznie te kawałki najlepiej brzmią najgłośniej. Wtedy odczuwalne poziomy się wyrównują. To muzyka klubowa puszczana głośno, niekoniecznie na filskim sprzęcie. Reżyser najprawdopodobniej taką grupę docelową wybrał przy miksie.
Przykłady biorę z klucza: słuchałem, solidnie zagrało dołem i dlatego sprawdziłem w programiku, który potwierdził istnienie basu. Nie odwrotnie :)
Ayo" może być świetnym sprawdzianem sprzętu i (masz rację) rozpędziłem się pisząc, że na słabszym nie zagra.

Zmelmag

  • 1280 / 1749
  • Zmelmag
02-11-2020, 20:19
Ponawiam pytanie : uwazasz ze jest tam +20dB basu wzgledem srodka i +40 wzgledem gory ????
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1749
  • Zmelmag
02-11-2020, 20:23
bas bedzie dominujacy przy +3gB wzfledem reszty pasma, przy 6 to juz najczesciej bedzie odbierany jako przewalony(zalezy jak nute wejdzie i od roomgain), chyba ze jestesmy wlascicielami car audio demowozu to moze byx i 12dB ....ale 24 ? Pogadaj no z dr Dre albo Snoopem :-)
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5275
  • Ekspert
03-11-2020, 07:06
uwazasz ze jest tam +20dB basu
Nie i nie twierdziłem, że te dane są poprawne.
To zabawa w pokazanie istnienia a nie proporcji. Pewnie są lepsze narzędzia i lepsi instrumentariusze :)

Fotka poniżej przedstawia fragment wspomnianego wyżej Ayo. Od 27 sekundy zaczyna się "trzęsienie ziemi" - przynajmniej u mnie - i wykres potwierdza silną modulację a nawet dwie. Jedna jest kilkuhercowa, najwyżej 10Hz a druga sporo wyższa to okolice 25-40Hz od 27,6 do 27,8 
Pierwsza powoduje mocne wychylenia woofera z efektem młota pneumatycznego za oknem (dlaczego nie trzepocze jak u kolegi z subem?) a druga pewnie efekt uderzenia na samym początku tej 27 sekundy.

colcolcol

  • 925 / 5275
  • Ekspert
05-11-2020, 19:49
Mercedes Sosa i Kyrie z Mszy...
Niskie tylko 38Hz i na tym samym poziomie co D4. Tak to mniej więcej brzmi. Kocioł niby nisko daje, ale gdzie mu tam do 16 Hz :P