Audiohobby.pl

Kącik deckowego serwisanta

MinTax

  • 179 / 635
  • Aktywny użytkownik
08-11-2023, 10:59
Czyli pewnie masz tą?
https://allegro.pl/oferta/stacja-lutownicza-936dh-75w-zwiekszona-moc-13457441485?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_Dom_Narzędzia_dsa-of&ev_adgr=Narzędzia&ev_campaign_id=20682553421&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIrbTp-ZG0ggMVvBiiAx2-JQXtEAAYAiAAEgKJ5fD_BwE

Różnica w cenie prawie żadna, a komfort pracy zapewne większy.

pień

  • 2241 / 1035
  • Ekspert
08-11-2023, 12:26
Mnie się takie coś na oczy rzuciło i mam ochotę kupić.
  Ze względu na suszarkę :)   Ostatnio brak takiego ustrojstwa dał mi się we znaki.  Wprawdzie poradziłem sobie z pomoce kuchenki heheheheeh   ale to jednak słabo komfortowe rozwiązanie.

https://www.ebay.de/itm/314202607876?hash=item4927ef5104:g:Lj4AAOSw2NJimIXf&amdata=enc%3AAQAIAAAA4KQ57hzuXG1lj%2BdePt6xEj8sxQ0KXWiSgfwQKqTTQinpbRfsHcMFYIzEAjJ4XU0w9DNVMy%2BudR3QaRYcuuaBRQVYwPZKq%2FMMmiktoFyWvXkkg7lSjO1isrW50mFWXTRBooqKIwEt8ZUTCdmWynmbu8RxTNUplwbWQMSMCr2USDYWsWPxsRqtRFC921IsHt2a8QHsL3cWC5Q1UBekBQieBqMYkT50p5eGPYbmXJx5puuyaVp9ag4HW7%2F7Ch7wKBASgw9jXycXU%2FVWvTwzHPFvN%2BxQKS44J%2FVh8CzwJxs04iSj%7Ctkp%3ABk9SR4bTsd_1Yg

Ktoś coś?
  Chodzi głównie o to żeby nie były sztywne jak szczur w ogonie.   Na obrazku chyba >zwisa  :)

Hammer

  • 4685 / 2297
  • Ekspert
08-11-2023, 17:10
to bzdury./
W starym temacie napisałem jakie .

MinTax

  • 179 / 635
  • Aktywny użytkownik
08-11-2023, 18:11
W starym temacie napisałem jakie .

'Stary temat' to niestety ten właśnie ;)

Tamten 'nie stary', założony niefortunnie przeze mnie, chyba rzeczywiście lepiej posłać do forumowego kosza, bo się kiełbasi ;)

MinTax

  • 179 / 635
  • Aktywny użytkownik
09-11-2023, 16:47
W temacie lutowania wiadomo, że niezbędna jest sensowna stacja lutownicza.
A co powiecie o lutownicy transformatorowej, do czego w sprzęcie audio można ją stosować, a czego lepiej nią nie ruszać?
Wielu z nas pamięta pewnie czasy, gdy były one powszechnie używane w serwisach RTV, a określenie 'stacja lutownicza', brzmiało wówczas równie abstrakcyjnie jak 'stacja kosmiczna' ;)

judasz94

  • 389 / 1109
  • Zaawansowany użytkownik
09-11-2023, 16:53
W temacie lutowania wiadomo, że niezbędna jest sensowna stacja lutownicza.
A co powiecie o lutownicy transformatorowej, do czego w sprzęcie audio można ją stosować, a czego lepiej nią nie ruszać?
Wielu z nas pamięta pewnie czasy, gdy były one powszechnie używane w serwisach RTV, a określenie 'stacja lutownicza', brzmiało wówczas równie abstrakcyjnie jak 'stacja kosmiczna' ;)

To zależy od Twojego "skila" Ja lutowałem nią nawet smd (trafko zdz 45/70W). Trafówką dobrze się montuje/demontuje jak masz długie interwały pomiędzy kolejnymi elementami. Trafo nie nadaje się do układów MOS. Można uszkodzić je wyładowaniem statycznym lub większym napięciem, grot nie jest uziemiony.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

chorazy3

  • 1488 / 1601
  • Ekspert
09-11-2023, 16:53
Transformatorowa się tu raczej nie nadaje.
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2297
  • Ekspert
09-11-2023, 17:14
Nie czytałeś tamtego wpisu bo po co .
Stacja lutownicza i groty T12   https://allegro.pl/oferta/zestaw-grotow-lutowniczych-t12-t12-x-10szt-14196835420    [poczxtaj info dlaczego)

Sam się o tym przekonałem w czasie prac, stacja najlepiej ze standbyem.
Nawet spoko procki polutujesz

MinTax

  • 179 / 635
  • Aktywny użytkownik
09-11-2023, 17:20

Trafówką dobrze się montuje/demontuje jak masz długie interwały pomiędzy kolejnymi elementami.

Czyli w 'recap' i wymianę innych elementów biernych spokojnie można nią realizować? Kiedyś trochę się bawiłem w składanie różnych, niezbyt skomplikowanych urządzeń, ale scalaki zawsze miałem montowane w podstawki, nie było też w nich jakichś specjalnie wrażliwych tranzystorów, więc stąd mam jeszcze jakąś 'trafówkę' lub nawet dwie ;)

MinTax

  • 179 / 635
  • Aktywny użytkownik
09-11-2023, 17:23
Nie czytałeś tamtego wpisu bo po co .

Czytałem, ale jeśli transformatorówkę już mam i do czegoś się jednak może przydać, to czemu tego nie robić? ;)
A stację i tak mam zamiar kupić.

Hammer

  • 4685 / 2297
  • Ekspert
09-11-2023, 19:23
Najlepiej to transformatorówką odmagnesowywuje się głowice....

Tede

  • 74 / 411
  • Użytkownik
09-11-2023, 19:49
W temacie lutowania wiadomo, że niezbędna jest sensowna stacja lutownicza.
A co powiecie o lutownicy transformatorowej, do czego w sprzęcie audio można ją stosować, a czego lepiej nią nie ruszać?
Wielu z nas pamięta pewnie czasy, gdy były one powszechnie używane w serwisach RTV, a określenie 'stacja lutownicza', brzmiało wówczas równie abstrakcyjnie jak 'stacja kosmiczna' ;)

To zależy od Twojego "skila" Ja lutowałem nią nawet smd (trafko zdz 45/70W). Trafówką dobrze się montuje/demontuje jak masz długie interwały pomiędzy kolejnymi elementami. Trafo nie nadaje się do układów MOS. Można uszkodzić je wyładowaniem statycznym lub większym napięciem, grot nie jest uziemiony.

Tu się w 100% zgadzam ,umiejętności przede wszystkim. Może na forum nie jestem długo i mało postów ale lutowaniem zajmuję się praktycznie całe życie zawodowo więc dodam coś od siebie.
Mi do polutowania w domu wystarczy taka lutownica : https://allegro.pl/oferta/lutownica-kolbowa-precyzyjna-z-regulacja-temperatury-6-grotow-60w-14483723160  i jeden czy 5 komponentów mogę sobie polutować który będzie jakościowo akceptowalny np. w przemyśle kosmicznym.Minus tej lutownicy to szybko zużywające się groty i regulacja temperatury nie prawidłowa.W pracy mamy lutownice gdzie podstawowe modele to koszt min 3k. i nie wyobrażałbym sobie całego dnia z lutownicą  gdybym miał lutować czymś innym jak stacją Metcal innej serii niż 5...  bo już na niższym modelu bym się męczył a co dopiero na jakimś bez markowym sprzęcie.W życiu wlutowałem/ wylutowałem setki tysięcy komponentów a może już przeszło milion przez okres 30 lat ale zdarzyło mi się w domu aby polutować za pomocą wyszlifowanego kawałka drutu i kuchenki gazowej i też luty OK.
Dziś jest tak wielki wybór stacji za niewielkie pieniądze że modeli nie jestem wstanie wszystkich wymienić , ponad 20lat temu stacje najpopularniejsze były Weller a cena wysoka , nie było wtedy wielkiego wyboru więc się kupowało coś tańszego , sam jako nastolatek chciałem lutownice i dostałem w prezencie transformatorową ale już lata z niej nie korzystam a czasem jakiś kabelek polutowałem.Dla mnie do domu obojętnie jaką chińską stacje bym kupił ,będzie spełniać moje oczekiwania jeśli nie będę lutować godzinami zawodowo.Odradzam początkującemu profesjonalne stacje , kiedyś znajomemu podrzuciłem porządną lutownicę i stwierdził że jego stacja za 250zł lepiej lutuje bo ma płynna regulacje temperatury itp. Oczywiście prócz tej bardzo taniej lutownicy mam też z górnej półki ale za wielka i nie wygodna na drobne rzeczy więc jak mam coś dużo do polutowania lub na wymagających laminatach to dopiero ją uruchamiam.

MinTax

  • 179 / 635
  • Aktywny użytkownik
09-11-2023, 20:11
...

Też myślę o takiej stacji do 250zł, na moje amatorskie i 'od wielkiego dzwonu' potrzeby powinna wystarczyć ;)

chorazy3

  • 1488 / 1601
  • Ekspert
09-11-2023, 20:31
A stacje Weller są rzeczywiście takie dobre?
Np. taka podstawowa Weller WE 1010 70W będzie dużo lepsza od chinola Zhaoxin?
Paweł

Tede

  • 74 / 411
  • Użytkownik
09-11-2023, 21:03
Możliwe że nie będzie gorsza a może i lepsza w lutowaniu ale w profesjonalnych markach liczy się bardziej niezawodność w każdych warunkach.W firmach gdzie jest stanowisko lutowania często lutuje się 24/h przez 7 dni w tygodniu z produkcją non stop a tylko zmieniają się osoby i nie można pozwolić sobie na awarie sprzętu bo stanie linia a straty będą większe niż koszt lutownicy zanim ktoś ją wymieni na sprawną.