Audiohobby.pl

Audio => Magnetofony => Serwis => Wątek zaczęty przez: Rumcajs w 09-10-2016, 14:01

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 09-10-2016, 14:01
Zauważyłem, że nie ma tematu na AH odnośnie serwisowania decków. Nadejszła ta wiekopomna chwiła i rozpoczynam dyskusję co "serwisant" powinien powinien w swojej pracowni posiadać. Temat MAGNETOFON to jeden wielki burdel i znaleźć coś tam graniczy z cudem. Na początek zamieszczę znalezioną na ebay'u tabelkę z oznaczeniami kaset pomiarowo/serwisowych.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 11-10-2016, 00:50
Może by na początku napisać faktycznie co powinien posiadać taki domorosły naprawiacz.
Zacznę w punktach.
1. Miernik cyfrowy (multimetr) , miernik analogowy najlepiej woltomierz (może być multimetr analogowy)z możliwie dużą rezystancją wewnętrzną i wysokim pasmem częstotliwości pomiaru dla napięć zmiennych (ok 100-400khz) .
2. Generator akustyczny najlepiej analogowy (20hz-20khz) lub generator funkcyjny, DDS (tego ostatniego nie polecam)
3. Oscyloskop analogowy do 20-50Mhz wystarczy do naszych napraw, lub cyfrowy .
4. Kasety pomiarowe.
5. Kasety testowe.
6. Płyny czyszczące i różnego rodzaju smary.
7. Lutownica stacjonarna z możliwością regulacji temperatury .

To tyle co na początek na szybko. Było by dobrze gdyby jakby coś komuś przyszło do głowy wpisywał , mianowicie chodzi o rodzaje kaset pomiarowych, testowych, narzędzia, przyrządy lub inne urządzenia do pomiaru i napraw .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 10:59
Masz w zupełności rację. Czekałem tylko by inni byli trochę aktywniejsi.

Poniżej kaseta do ustawiania prędkości. Opakowanie niestety zastępcze bo dostałem kiedyś tylko same taśmy na szpulkach. Tak to do fabryki magnetofonów dostarczano. Zwraca uwagę spora ilość rozbiegówki.

Częstotliwość pomiarowa: 3150 Hz
Poziom: -20dB
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 11:00
Kaseta do ustawiania skosu głowicy:

Częstotliwości pomiarowe: 333Hz i 12000Hz
Poziom: -20dB
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 11:02
Urządzenie do rozmagnesowywania głowic i toru przesuwu taśmy. Wersja zasilana prądem z sieci (220V). O tyle bardziej uniwersalna, że można zastosować w magnetofonach szpulowych.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 11:19
Co do generatora. Jestem w posiadaniu dwóch płyt CD typowo pomiarowych i z użyciem odtwarzacza CD mam powiedzmy generator. Owszem, nie ma on tej mnogości kształtu i możliwości ustawiania zadanej częstotliwości, ale do serwisowania decków, wzmacniaczy i napędów CD w zupełności jego możliwości zaspokajają moje potrzeby.
Dokładność i rodzaje sygnałów jak na fotce:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 11-10-2016, 14:01
Postaram się jutro zrobić spis kaset testowych tzn. opisać dokładnie jakie częstotliwości były używane i do czego i co najważniejsze różni producenci używali różnych częstotliwości i to jest zawarte zawsze w instrukcjach serwisowych .
Np. do pomiaru obrotów i kołysania normą japońską (JIS) i amerykańską (NAB) było 3kHz a normą europejską (DIN) było już 3,15kHz .
I takie różnice trzeba także wiedzieć (znać) by wykonać dokładny pomiar według danej normy zawartej w instrukcji serwisowej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 15:10
Alkohol izopropylowy 99,9% . Tylko do czyszczenia, nie nadaje się do spożycia.  1 litr to koszt 9,90zł i taka ilość jest dość opłacalna. Mniejszych ilości nie opłaca się kupować. Co czyścimy? Głowice - nie pozostawia śladów, zafajdane rolki gumowe ale tylko za pierwszym razem i nie za mocno. Niestety może nadmiernie wysuszać gumę. Rolki najlepiej czyścić wodą z mydłem. Można przemywać elektronikę (elementy na płytkach drukowanych spokojnie znoszą mycie izopropanolem), co do tworzyw sztucznych to nie ma zasady - trzeba wpierw sprawdzić na niewidocznym fragmencie.


Do czyszczenia używamy patyczki, którymi zwykle czyścimy uszy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 17:14
Ważne są kontakty i KONTAKTY

Kontakt PR - do potencjometrów
Kontakt S - do styków
Kontakt U - mycie (np. po kontakcie S)

Zamrażacz - np. do miejscowego zamrażania elementów podejrzanych o uleganie awarii o nagrzaniu się
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 17:17
Gliceryna też się przydaje - moczenie stwardniałych gumek. Często pomaga.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 19:04
Software'owy miernik W&F. Ściągnąłem i będę testować. Dla Linuksiarzy: pod WINE też działa

(http://pvdm.xs4all.nl/pic/4520-3.PNG)

link do ściągnięcia:

pvdm.xs4all.nl/dump/WFGUI_V6_00.zip
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 12-10-2016, 02:26
Rumcajs wydaje mi się że przydało by się to jakoś posegregować na początku.
Podzielimy to jakoś w punktach czy jak ?
Mówiłem o miernikach uniwersalnych, może jakieś typy dostępne w Polsce, wiem że jakieś nasze grono mieszka także za granicami kraju. I w tym wypadku prosiłbym o jakieś sugestie dotyczące mierników używanych lub sprawdzonych w naszych naprawach które dokonujemy na bieżąco . Prosiłbym o modele i rodzaje z polski i zagranicy. Może i troszkę danych technicznych , prostych by każdy mógł to zrozumieć nawet laik .
Potem weźmiemy się za resztę urządzeń.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 12-10-2016, 10:56
Hmmm ... ja myślę sobie, że jak już trochę w tym temacie sobie popiszemy, to w pewnym momencie zbierzemy całą wiedzę "do kupy" i sporządzimy jakiś biuletyn, np. w formie ściągalnego pdf'u . Link do takiego biuletynu będziemy mogli sobie umieścić w sygnaturkach. Jak za parę lat tej wiedzy zbierze się sporo megabajtów to zrobimy obraz ISO z płytą, którą każdy sobie będzie mógł ściągnąć. Tam może być nie tylko wiedza pisana ale też np. darmowy software przydatny w naszych zainteresowaniach i tutoriale do tego. Ja osobiście zapisuję na dysku wszystko to co mi wpadnie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 12-10-2016, 15:24
Miernik cyfrowy (multimetr) , miernik analogowy najlepiej woltomierz (może być multimetr analogowy)z możliwie dużą rezystancją wewnętrzną i wysokim pasmem częstotliwości pomiaru dla napięć zmiennych (ok 100-400khz) . .
Mi jako laikowi z aspiracjami niewiele to mówi stąd wolałbym coś na ten sposób jak poniżej:
[...] może jakieś typy dostępne w Polsce,[...]prosiłbym o jakieś sugestie dotyczące mierników używanych lub sprawdzonych w naszych naprawach które dokonujemy na bieżąco . Prosiłbym o modele i rodzaje [...]
czyli np. Meratronik Multimetr Elektroniczny V640.
Jasny przekaz - nie muszę sprawdzać i porównywać rezystancji wewnętrznej czy częstotliwości pomiaru przed zakupem - wiem, że ktoś to z Kolegów już sprawdził i polecił. A kiedyś i tak doczytam całą specyfikację techniczną (bo posiadanie aspiracji zobowiązuje ;-).
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 12-10-2016, 16:22
jmaciek Słuszna uwaga odnośnie podawania używanych i sprawdzonych narzędzi, bo po co wyważać otwarte drzwi?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 12-10-2016, 18:15
W każdej instrukcji serwisowej jest napisane dokładnie czym mamy dokonywać pomiarów, są to przede wszystkim VTVM (woltomierze lampowe ) wraz z podłączonym równolegle rezystorem 47 kohm lub bez w zależności od instrukcji .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 12-10-2016, 19:52
W każdej instrukcji serwisowej jest napisane dokładnie czym mamy dokonywać pomiarów, są to przede wszystkim VTVM (woltomierze lampowe ) wraz z podłączonym równolegle rezystorem 47 kohm

I tu tkwi istota problemu,bo czym innym jest mierzenie miernikiem z rezystancją wewnętrzną 47kohm a mierzenie z podłączonym równolegle do miernika rezystorem 47kohm. Piszącemu instrukcję poprzez dołączenie  równoległe rezystora do miernika chodzi o wywołanie określonego obciążenia i związanego z tym spadkiem napięcia. Voltomierze lampowe jeśli mnie pamięć nie zawodzi mają właśnie dużą rez.wewn.  Teraz rozważmy sytuację : voltomierz o rez.wew. 1 Mohm i rezystor 47kohm. Obciążeniem mierzonego ustroju będzie 47kohm (wpływ 1Mohm jest pomijalny). Jezeli rez.wewn. miernika będzie mieć 47kohm to obciążeniem będzie rezystancja wypadkowa 23,5kohm . A jeśli rez.wewn.miernika będzie wynosić 600ohm? To po podpięciu rezystora 47kohm wypadkowa rezystancja będzie poniżej 600ohm a chyba nie o to chodziło twórcy instrukcji.

Reasumując: jeżeli do pomiaru mamy użyć podpiętego rezystora o określonej rezystancji to rez.wewn. miernika nie może być zbliżona lub mniejsza, lecz winna być sporo większa od tej podłączanej rezystancji.  Zakres 600ohm-47kohm dla rez.wewn.voltomierza wydaje mi się zbyt szeroki. W skrajnych przypadkach w/w zakresu otrzymamy różne wyniki. Gdy mierzone źródło ma niską wydajność prądową (dużą rez.wy.)  to pomiar ustrojem o zbyt niskiej rez.wewn. spowoduje zafałszowanie pomiarów.

Z tego co pamiętam rez.wewn.  voltomierza winna być jak największa a amperomierza jak najmniejsza by nie miało to wpływu na wynik pomiaru. Możemy spotkać się więc z sytuacją, w której sugeruje się podłączenie konkretnej rezystancji dla wywołania określonego  obciążenia/spadku napięcia celem symulowania normalnych warunków pracy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-10-2016, 21:14
Bardzo dziękuję za zaproszenie.
Obaj macie rację po trochu, raczej większym.
Rumcajs, zgadza się, umiejętność czytania Instrukcji Serwisowej to podstawowa podstawa.
Wojtek, można zrobić pomiary jakimkolwiek wskaźnikiem, najważniejsza jest wiedza o sprawności i dokładności tegoż. A pomiary można przeliczyć.
Do pomiarów równoległych, już obciążonych dalszym układem, używam miernika wysoko ohmowego. Do wyjść nie obciążonych, też takiego, ale z obciążeniem z braku takiego innego. Chodzi tylko o zapewnienie odpowiedniego napięcia/prądu potrzebnego do prawidłowego pomiaru.
1- Woltomierz Lampowy
2- W. Tanzystorowy
3-Zestaw, nie mój, ale podobnego używam.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 13-10-2016, 01:16
To ja też dodam kilka rzeczy od siebie

1. Odsysacz do cyny - podstawowe narzędzie przy rozlutowywaniu
2. Plecionka miedziana - często używana do zbierania nadmiaru cyny przy rozlutowywaniu
3. Smar silikonowo-teflonowy - do smarowania elementów mechanizmu
4. Pęsety antymagnetyczne - używam takich, gdyż na zwykłych potrafią się zgromadzić ładunki elektrostatyczne a to nie jest najlepsze dla elektroniki
5. Pianka do monitorów lub chusteczki nawilżane do monitorów - bardzo dobrze się nimi czyści szybki i wyświetlacze
6. Antystatyczna  pianka do czyszczenia komputerów - pianka do czyszczenia plastików, rewelacyjnie potrafi "wyciągnąć" brud z plastiku. Natryskujemy na powierzchnię plastiku i zostawiamy na kilka minut. Po tym czasie ręcznikiem kuchennym zmywamy. Działa rewelacyjnie
7. Zestaw dobrych przewodów silikonowych do mierników i dużą ilością końcówek ( banany, krokodylki zabudowane, chwytaki itp)
8. Miska magnetyczna - na śubki i drobne elementy metalowe. Trzymać z daleka od mechanizmu!!!

Z przyrządów można jeszcze dopisać częstościomierz

Jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 14-10-2016, 20:20
Jak już tylko będę wiedzieć, jaki konkretnie model miernika czy też np. oscyloskopu powinienem zakupić to postaram się taki zdobyć, oczywiście przy założeniu, że będzie to sprzęt do ogarnięcia i w cenie jak dla amatora i początkującego adepta tej dziedziny wiedzy.
Tymczasem korzystając z młotka, dłuta i przecinaka wyrzeźbiłem kasetę do ustawiania toru przesuwu taśmy - po naszemu 'kaseta serwisowa z lusterkiem', a w pogańskim języku 'mirror cassette'. Od dawna o tym myślałem a i kupić też nie było okazji.
M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 16-10-2016, 12:24
Wybaczcie że piszę tak późno problemy natury sieciowej... :(
Co do rezystancji wewnętrznej mierników to Rumcajs ma racje zgłębiłem temat. Ten miernik co mam HP427A niema rezystancji 600 ohm bo było by to bardzo nie pożądane ale ma rezystancję 1Mohm. I faktycznie mierniki powinny mieć rezystancję powyżej 100kohm. Byłem w błędzie twierdząc inaczej.
Moja wina, co było następstwem nie dokładnego zgłębienia tematu pomiarów napięć zmiennych, za co wszystkich bardzo przepraszam że wprowadziłem w błąd, i wyszedł z tego niepotrzebny chaos.


jmaciek>>>>>

Wydaje mi się że w Twojej kasecie docisk taśmy powinieneś usunąć bo nie będzie widać dokładnie prowadzenia taśmy po głowicy. Reszta super :) Też chyba taką uczynię bo ceny oryginałów są obłędne...


Upiorek77>>>>

co do ostatniego punktu:
"8. Miska magnetyczna - na śubki i drobne elementy metalowe. Trzymać z daleka od mechanizmu!!!"

Raczej bym się wstrzymał bo zawsze coś nam tam może wpaść jakaś część mechaniki  lub śruby od mechanizmu i mamy problem gotowy... Nic co ma jakieś właściwości magnetyczne bym nie używał do napraw magnetonów.
To oczywiście moje zdanie na ten temat. Ja używam woreczków strunowych zapinanych takich przeźroczystych z dokładnym opisem na podzespołu i części mechanizmy i inne elementy .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 16-10-2016, 18:40
jmaciek>>>>>

Wydaje mi się że w Twojej kasecie docisk taśmy powinieneś usunąć bo nie będzie widać dokładnie prowadzenia taśmy po głowicy. Reszta super :) Też chyba taką uczynię bo ceny oryginałów są obłędne...

Wzorowałem się na kasecie Sony MC-112C która taki docisk posiada:

(https://s23.postimg.org/v27xizyhn/Sony_MC_112_C_Mirror_Cassette_03.jpg)

podobnie jak i ABEX TCC-903:

(http://i.ebayimg.com/images/g/6KkAAOSwsFpWR0iD/s-l300.jpg)

Ponadto w odróżnieniu od naszej krajowej produkcji te kasety nie mają usuniętej przedniej części obudowy tuż przed lusterkiem.

Patrząc zaś na kasetę Unitry i jej sposób wykonania podejrzewam, że tak było łatwiej ale pytanie czy lepiej?
(więcej zdjęć tej kasety znajduje się na sąsiednim forum w wiadomości :http://www.audiostereo.pl/magnetofon_126669.html/page__st__31170#entry2746020 (http://www.audiostereo.pl/magnetofon_126669.html/page__st__31170#entry2746020), można tam też znaleźć rysunek techniczny opisujący wykonanie takiej kasety):

(http://www.audiostereo.pl/uploads/monthly_02_2013/post-26690-0-35799900-1361981116_thumb.jpg)

Pozostawienie tego fragmentu obudowy wpływa na sztywność całości a przecież kaseta jest elementem toru przesuwu taśmy stąd im dokładniej wykonana tym lepiej - nawet w przypadku kaset serwisowych, a może zwłaszcza w przypadku kaset serwisowych.

M.

PS. Zdjęcia z InterNetu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 16-10-2016, 18:50
jmaciek>>> Masz zupełna rację odnośnie prowadzenia taśmy im dokładniejsza sama kaseta tym lepiej i dlatego sądzę że ta kaseta z lusterkiem co wkleiłem wcześniej Philips-a jest to odlew z tego co widzę . Poza tym ta nieszczęsna Sony MC-112C to jest podróbka , wiele ostatnim razem jest ich na różnych  portalach aukcyjnych wszystkie pochodzą z Chin lub temu podobnych miejsc. Zaś A-BEX to już porządna firma , wobec tego widać różne rodzaje i myśli produkcyjne.

A mi chodziło oto, że bez docisku dokładniej widać jak taśma przesuwa się po czole samej głowicy. I wtedy można łatwiej stwierdzić czy idzie dobrze czy też nie . Ja to tak widzę .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 16-10-2016, 20:05
Poza tym ta nieszczęsna Sony MC-112C to jest podróbka , wiele ostatnim razem jest ich na różnych  portalach aukcyjnych wszystkie pochodzą z Chin lub temu podobnych miejsc.
O! A o tym nie wiedziałem. Przeglądałem wiele stron i nie trafiłem na taką informację (nawet na TH nic o tym nie  ma pod zdjęciem tej kasety).
Teraz jak się przyglądam zdjęciom to widzę, że ta Sony występuje w kilku wariantach - czy wszystkie to podróbki?

MC-112C:
(http://www.coollpe.com/DSCN2241.JPG)

CQ-009C:
(http://img.usaudiomart.com/uploads/large/1139342-sony-test-tape-mirror-cassette-cq009c.jpg)

CQ-012C:
(http://www.stereo2go.com/fileSendAction/fcType/0/fcOid/288255372207748108/filePointer/288536847235364813/fodoid/288536847235364793/imageType/LARGE/inlineImage/true/IMG_1679.JPG)

Jak docisk będzie przeszkadzać to go usunę - nie ma z tym problemu.
W sieci trafiłem na stronę, gdzie ktoś robił kasety z lusterkiem z obecnie dostępnych kaset - jak tylko ją odnajdę to ją załączę.

M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 16-10-2016, 20:33
jmaciek>>>
Odnośnie kaset SONY z lusterkiem. Były to kasety nie dostępne dla normalnego zjadacza chleba nawet kilka naście lat temu, kasety te były bardzo drogie, zresztą każda kaseta serwisowa była bardzo droga. Dopiero niedawno pojawił się wysyp kaset z lusterkiem i do pomiaru momentu akurat firmy SONY większość z Chin , Hong-Kongu, Taiwanu itp...Potem dopiero pojawiły się w europie i w stanach.  Tak nie udolnie zrobionych że czasem zdarza się że widać czasem na kasetach do mierzenia momentu są te same numery seryjne...i jakość samej kasety , druku i sama koncepcja wkładki budzi tylko same zastrzeżenia . przykład : firma Sony która maiła w tamtym czasie wielką produkcję kaset brała nie oznakowane przez siebie nigdzie na samej kasecie żadnym znakiem towarowym (SONY) jak to robiła na każdej kasecie (tłoczonym w prawym górnym rogu) do tego opakowanie było na wytłoczonym napisem SONY w prawym górnym rogu. Do tego wkładka jakby wydrukowana na drukarce ... bez żadnego opisu procedury sprawdzania... Z kolei te kasety do mierzenia momentu zdarza się że logo jest inne na lewej szpuli a inne na prawej...
Takie małe szczegóły a czasem ważne...
I wszystkie kasety są nowe ... to co ktoś trzymał setki bardzo drogich kaset w domu i teraz akurat kiedy jest popyt na tego typu kasety wrzuca je na rynek...po cenach z kosmosu??? po 100-200 dolarów ??? Dla mnie to już zbyt wiele faktów przemawiających że to wałek!

A kasety oryginalne pomiarowe z tamtych czasów zdążają się bardzo rzadko na portalach aukcyjnych i nie są aż tak drogie i co najważniejsze mają znamiona używania i nie kosztują fortuny max 30-50 funtów.

A że teraz są możliwości zrobienia wszystkiego na co jest akurat popyt to trudno nam będzie odróżnić oryginał od kopii . W związku z tym że oryginałów jest bardzo mało. Tylko w przypadku kaset do mierzenia momentu obrotowego warto się zastanowić co one naprawdę mierzą i czy w ogóle takie kasety są przydatne do czegokolwiek ? Bo kaseta z lusterkiem spełni nasze założenia na 100% ale czy inna pomiarowa też ?
Obiecuję że niedługo pojawią się kasety testowe z sygnałami pomiarowymi także "oryginalne" nowe hehe.
Bo na nie jest także popyt i to spory .

Mam nadzieję że choć troszkę przybliżyłem Ci sprawę jak ja to widzę :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 16-10-2016, 22:49
I wszystkie kasety są nowe ... to co ktoś trzymał setki bardzo drogich kaset w domu i teraz akurat kiedy jest popyt na tego typu kasety wrzuca je na rynek...po cenach z kosmosu??? po 100-200 dolarów ??? Dla mnie to już zbyt wiele faktów przemawiających że to wałek!
Samo pochodzenie sprzedawcy z Chin zapala u mnie czerwoną lampkę. Dziwnie Chińczycy "archiwizowali" kasety pomiarowe, lampy elektronowe i inne cuda.

Mam zasadę: jak tylko mogę nie kupuje towaru chińskiego, zwłaszcza elektroniki - strach by coś czasem nie eksplodowało lub zniszczyło sprawną resztę. Taka moja "mała zemsta" za podrabianie wszystkiego. Co innego wierna (również funkcjonalnie) kopia a co innego szmelc-podróba.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 17-10-2016, 11:33
W sieci trafiłem na stronę, gdzie ktoś robił kasety z lusterkiem z obecnie dostępnych kaset - jak tylko ją odnajdę to ją załączę.

Mam! Sam zastanawiam się jak znalazłem tą stronę bo drugi raz też odnaleźć ciężko ją było (choć to może nie jest dziwne bo japońskie strony raczej dobrze ukryte są). A Japonia to magnetofonowy raj i szkoda, że człowiek nie uczył się swego czasu odpowiednich języków (np. japońskiego ;) bo teraz to można sobie tylko pooglądać, przeczytać ciężko i pozostaje tylko automatyczny tłumacz. A są to ciekawe sprawy (przynajmniej dla mnie). Widać, że osoba tam pisząca tym żyje no i ma odpowiednie narządzia i materiały aby ładnie takie kasety wykonać (a nie wyrzeźbić :).

Jak zrobić kasetę z lusterkiem':
(Przewija się tam owa Sony MC-112C którą autor też traktuje bodajże jako kasetę odniesienia)

http://www.video-koubou-topaz.jp/MIRROR-CASSETTE-HOMEBUILT-MACHINES.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/MIRROR-CASSETTE-HOMEBUILT-MACHINES.html)

Obiecuję że niedługo pojawią się kasety testowe z sygnałami pomiarowymi także "oryginalne" nowe hehe.
Bo na nie jest także popyt i to spory .

A tu opis 'Zrób kasetę z taśmą testową':
(nie jest to jeszcze produkcja seryjna)

http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART1.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART1.html)
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE.html)
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART3.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART3.html)
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART4.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART4.html)
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART5.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART5.html)

Zresztą takie 'współczesne' kasety pomiarowe można zamówić w paru miejscach, np. na stronie A.N.T. Audio http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes (http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes) <- to chyba nie reklama a informacja?

M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 17-10-2016, 15:07
Zresztą takie 'współczesne' kasety pomiarowe można zamówić w paru miejscach, np. na stronie A.N.T. Audio http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes <- to chyba nie reklama a informacja?
Jak możesz to napisz email'a i zapytaj o ceny. Później nam napisz ile kosztuje taka "przyjemność". Przypuszczam, że nie będzie tanio, nie będzie chyba też drogo. Raczej będzie b.drogo ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 17-10-2016, 15:58
Jak możesz to napisz email'a i zapytaj o ceny. Później nam napisz ile kosztuje taka "przyjemność". Przypuszczam, że nie będzie tanio, nie będzie chyba też drogo. Raczej będzie b.drogo ;)
A kto powiedział, że będzie tanio, bardzo tanio :)? Gospodarka rynkowa, prawo popytu i podaży a wypadkową jest ta cena :).
Natomiast jeśli ktoś profesjonalnie się zajmuje tym tematem to dobrze, że są jeszcze miejsca, gdzie może kupić takie kasety. Jeśli ta opcja z jakiś powodów nie wchodzi w grę to tak jak napisał Audiotone:
A kasety oryginalne pomiarowe z tamtych czasów zdążają się bardzo rzadko na portalach aukcyjnych i nie są aż tak drogie i co najważniejsze mają znamiona używania i nie kosztują fortuny max 30-50 funtów.
Mi migneła w internecie ta kaseta Sony za 65$ a ABEX za 73$, pan z Japonii swoje ma za 3000¥ a na naszym alle kaseta z lusterkiem ostatnio była za 30zł - dla każdego coś miłego :-), zawsze pozostaje w ostateczności ten przysłowiowy młotek i wolny weekend. Z kasetami sygnałowymi i młotkiem jest gorzej ale dla moich zastosowań sprawdzają się kasety nagrane przez zaufanych kolegów na sprawdzonych magnetofonach a jeśli dla kogoś to jest niewystarczające to patrz wyżej...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 17-10-2016, 18:07
Tutaj jest cennik kaset z sygnałami testowymi od Alex-a  (A.N.T.)
Kasety nagrywane na specjalnie modyfikowanym full track Revox b215.
http://www.tapeheads.net/classifieds/showproduct.php?product=1246 (http://www.tapeheads.net/classifieds/showproduct.php?product=1246)

ceny na kwiecień 2015 roku.

Po aktualne ceny trzeba by było się zgłosić do niego osobiście na maila .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 18-10-2016, 09:31
Znalazłem w sieci czujniki nacisku, tzn. przetworniki siła-rezystancja. Małe, ale chyba za duże jak na zmieszczenie do wnętrza kasety (7mm średnicy)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 20-10-2016, 21:51
Do pomiaru siły docisku rolek do wałka używamy takich oto dynamometrów , dla naszych potrzeb wystarczy taki o wartościach do 500 gram.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 23-10-2016, 17:22
Do pomiaru siły docisku rolek do wałka używamy takich oto dynamometrów , dla naszych potrzeb wystarczy taki o wartościach do 500 gram.
Ja miałem na myśli wykorzystanie tych miniaturowych czujników w kasecie do pomiaru momentu dowijania.

Ma do Ciebie Wojtku taką prośbę: czy mógłbyś doświadczalnie sprawdzić jak wygląda W&F gdy odczytujemy kasetę pomiarową a jak wygląda gdy mierzymy ten parametr podczas odczytu "po taśmie" w decku trójgłowicowym, jak również jaki będzie W&F gdy będziemy mierzyć sygnał nagrany w decku dwugłowicowym.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 25-10-2016, 22:35
Jak już znajdę troszkę czasu to ogarnę temat . Narazie mam jeszcze gości....kilka dni...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 26-10-2016, 11:26
porada ma przyszlosc z doswiadczenia :-) 

prosze zawsze ustawiac kalibracje deckow w ten sposob


japonskie  japonskimi kasetami

a

niemieckie niemieckimi  kasetami np. BASF

to rada na przyszlosc

..

przyklad
jak  sie wam zdazy ze np  AKAI 75  nie lubi   BASF     to tak ma byc
poniewaz firmy japonskie dostosowane byly do japonskich kaset

wkladamy nagrana  na sony kasete do    Dual c   i nagle wydaje sie ze jakby byla  za glosno nagrana
tak ma byc

mam nadzieje ze sie dobrze wyrazilem

...  przychodzi kolega co ma nagrane ze 100 kaset na dualu
a my chcemu mu  dopiescic sprzet
nie uzywamy wtedy   japonskich kaset do jego wysterowania
poniewaz jak magnetofon naprawiony kolega znow wlaczy  to bedzie zgrzyt zebow
---
oczywiscie nie mowie tu o korekcji wszystkich deckow pod  jadna kasete
co mozna zrobic ale to nie ten temat
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 29-10-2016, 01:01
Magnetofony produkowane w krajach jak Japonia były ustawiane bodajże na taśmach TDK AD typ I, SA typ II i MA typ VI.
Taśmy z najbardziej liniową charakterystyką . Zaś magnetofony pochodzące z Europy (głównie Niemieckie) nie wiem dokładnie ale chyba taśmy BASF-a  były tam używane do firmowej kalibracji.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-10-2016, 15:11
Były już zestawy do pomiarów dla początkujących, dla średnio zaawansowanych też były.
Dla osłody i dla nas najbardziej zaawansowanych (tych z leniem też) zestaw zaawansowany:
1/-Woltomierz do mierzenia napięcia wejścia
2/-Amperomierz do prądu podkładu
3/- miernik równomierności kanałów
i najważniejszy
4/-wskaźnik azymutu głowic.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-10-2016, 17:45
ArturP
Ładniutkie te przyrządy zabytki już :)  Nie do zdobycia na rynku wtórnym hehe .

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-10-2016, 17:55
Mnie straszliwie korci, by do swojego miernika dorobić wewnętrzny częstościomierz. Narazie używam zewnętrznego:
Jest to źródło częstotliwości o dokładności ok. 0,2%, ale niestety tylko jednej, jak na mierniku: 3156Hz- 431mV i -5,12dB.
Miernik jest co rok kalibrowany. Właśnie w październiku to robiłem.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-10-2016, 18:09
Jest to źródło częstotliwości o dokładności ok. 0,2%, ale niestety tylko jednej, jak na mierniku: 3156Hz- 431mV i -5,12dB.


Czyli jest to norma DIN , dobry miernik ND-960 widzę. A ten metex to co to za model ?

Co do dorobienia częstotliwościomierza to nie lepiej kupić osobny? Ja właśnie takowego szukam , osobnego coś starszej daty, do różnych niezależnych pomiarów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-10-2016, 19:17
To może ja przedstawię swoją kolekcję mierzarek i co do czego, może ktoś coś podpatrzy coś dopowie.
1. Najprostszy chiński miernik do tranzystorów i kondensatorów i diod (bardzo przydatna rzecz i co najważniejsze tania)
2,3. Laserowy podręczny miernik temperatury Fluke 59 Mini ( do pomiarów temperatury w wrażliwych miejscach zasilaczy itp.)
4. Chiński generator DDS 2Mhz z częstotliwościomierzem (do bani, różnica wskazań zabójcza ) szukam czegoś lepszego, osobno generator i osobno częstotliwościomierz .

dcn...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-10-2016, 19:25
kolejne mierzarki :
1,2. Miernik uniwersalny kieszonkowy UNI-T UT120A (poręczny, tani, tylko do pomiarów na szybko że coś tam jest lub niema wcale... hehe, żeby nie brać niepotrzebnie większych mierzarek )
3. Miernik LCR DER EE DE-5000 "mostek LCR" dość poprawny miernik do pomiarów cewek, kondensatorów i rezystorów.
4. Analogowy miernik z zasilaniem bateryjnym ( teraz przerobiony na zasilacz ) HP427A z sporym pasmem częstotliwości na napięciu zmiennym do 30V, idealny do pomiarów napięcia wyjściowego.

cdn...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-10-2016, 19:35
i kolejne...
1. Miernik uniwersalny Metex-NDN M-3270D mój pierwszy miernik cyfrowy już jest ze mną od 20 lat i nawet daje radę czasem :)
2. Mierniki uniwersalne Fluke 83III i 189II używane na co dzień do pomiarów 198II trochę za duży jak na normalny multimetr ale za to dokładny.
3. Miernik uniwersalny KEITHLEY 2015 THD najdokładniejszy bo 6 cyfr po przecinku i do tego ogromna szybkość odświeżania pomiarów , do tego wbudowany precyzyjny generator akustyczny 20Hz-20kHz i miernik zniekształceń THD.
4. Oscyloskop cyfrowy RIGOL DS1054Z o częstotliwości 50Mhz i 4 kanałach wejściowych (najlepszy stosunek jakości do ceny) jak na moje potrzeby nic lepszego mi nie jest potrzebne.

Jeszcze miernik WOW-FLUTTER Kenwood FL-180 ale to już pokazywałem wcześniej . Video od niego  jeszcze się nie wgrało ale jak tylko będzie gotowe to wkleję.

To by było chyba wszystko.


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-10-2016, 20:55
NOOO szacun WOW.
U mnie nie ma takiego parku maszynowego, ale mam wszystko co mi potrzebne do aktywnych, amatorskich napraw, mojego sprzętu w studio.
Miernik z fotki to Metex M-4660RS, a W&Fmeter rozpoznałeś.
Moje mierniki będę przedstawiał w miarę podejmowanych napraw. Z prostego powodu, brak miejsca na rozstawienie wszystkiego w jednym miejscu. Biurko 50x95 z jedną szufladą i wysuwaną półką na klawiaturę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 31-10-2016, 19:56
Obiecuję że niedługo pojawią się kasety testowe z sygnałami pomiarowymi także "oryginalne" nowe hehe.
Bo na nie jest także popyt i to spory .
Co sądzicie o tej (http://allegro.pl/zestaw-kaset-serwisowych-regulacja-magnetofon-i6574010111.html (http://allegro.pl/zestaw-kaset-serwisowych-regulacja-magnetofon-i6574010111.html)) inicjatywie?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 31-10-2016, 20:01
Cena świetna, ale warto by zapytać czy jeszcze ma te kasety?
Poradnik rewelacyjny nie tylko dla początkujących, napisany i zobrazowany pięknie.
To ktoś od Nas?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 31-10-2016, 20:04
No fajne ale takie "coś" to sobie każdy może zrobić jak ma jakiś magnetofon dobrze ustawiony. Taśmy użyte do tego nie powinny być takie marne! Ale faktem jest że pomysł przedni . Tylko ja bym jakoś nie ufał takim nagraniom. Musze sam nagrać i ustawić , lub kupić oryginał. Wtedy jestem pewien.


Wiem znów jestem prawie na "nie" hehe :) Ale jakoś bym nie ustawiał "naszych deków" na takich kasetach.
Faktem jest także że, jak już napisałem wcześniej pomysł przedni, i jak to zauważył Artur poradnik rewelacyjny.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 31-10-2016, 21:22
Qurde, jest tu kilku z Nas Mocno Skrzywionych. Żaden nie pozwoli sobie na wskazywanie, że coś jest lepsze od naszego. TO OCZYWISTY ŻART, i niech nikt nie waży się obrazić.
Ale posiadając dwa czy trzy kaseciaki, ktoś mógłby spróbować takimi kasetami ustawić sobie głowicę, prędkość.
 A w ogóle to często ustawiam głowicę i inne na bardzo dobrze nagranej oryginalnie kasecie, która obfituje w dźwięki pożądane.
Kiedy taki magnetofon dociera do mnie, to po  przeglądzie i próbie napędu na wciąganie, wkładam taką kasetę i słyszę, czy potrzebna regulacja czy nie. Zwykle jest potrzebna, bo głowica jest często nie nowa. A zawsze widać to pod mocną lupą, rzędu 50x-70x.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 31-10-2016, 21:48
ArturP>>>
Do obrażania to ja jestem ostatni hehe :)
Przyjmuje każde słowa krytyki.
Piszę oczywiście to co myślę i jak ja to widzę. Nic więcej.
Masz rację pisząc że można by spróbować ustawić takimi kasetami magnetofon i nie potrzeba super kaset testowych by uporać się z problemem regulacji. Jeśli się ma dwa lub trzy, tylko wiesz sam jak to jest, podejrzewam że byłbyś bardziej pewny swoich nagrań testowych (bo wiesz jak zostały wykonane) lub oryginalnych niż branych od kogoś.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 31-10-2016, 22:13
Kiedyś miałem jakąś kasetę pomiarową od Technics'a, ale teraz jej za żadne skarby nie znajdę. Od bardzo dawna nie zajmuję się naprawami zarobkowymi, kaseciakami ( nie żeby gorsze od szpulaków), ale mam kilka mało wymagających, takich które mi są potrzebne w studio. Czasem przeprowadzę pobieżną regulację, wymienię głowicę, czy kondensatory, ale bez przesady.
Moim priorytetem jest dobre (czyt. przezroczyste) nagranie materiału na taśmie 1/4" przy prędkości 38,1cm/s. Czasem oczywiście potrzebuję też nagrań ewidentnie zepsutych (chyba częściej) do uzyskania odpowiednich efektów.
Co do lepszości swego od obcego, masz świętą rację: dobra Twoja, lepsza moja i tak ze trzy razy i poszło sześć flaszek ;<) YYyyt jaakDoBŻe licze
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-11-2016, 11:20
tan kto mnie troche tu na forum zna

to wie ze od lat ustwiam wsio na sluch

jak opisal ktos poprzednio

i to jest 100% rozwiazanie
ale dla mnie   o  tak

mimo to czytam  wsio i co piszecie
czlek sie zawsze czegos nauczy

..

jak mi uszy padna
ato bedzie wkrotce
wtedy skonczy sie hobby  :-(
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 01-11-2016, 14:03
takie "coś" to sobie każdy może zrobić jak ma jakiś magnetofon dobrze ustawiony
byłbyś bardziej pewny swoich nagrań testowych (bo wiesz jak zostały wykonane) lub oryginalnych niż branych od kogoś
I to jest chyba clou sprawy - 'ufać i kontrolować' jak mawia znajomy kierownik.
Do amatorskich ustawień i software'owych regulacji tak nagrana kaseta wystarczy pod warunkiem, że trzeba mieć jednak 100% pewność, że została ona nagrana na 100% sprawnym sprzęcie, inaczej każdy następny wyregulowany na podstawie takiej kasety magnetofon będzie obarczony potencjalnymi błędami tego pierwszego.
Mi taką kasetę nagrał kolega z Forum, który miał pomierzone swoje magnetofony. Sprawdziłem ją na dwóch fabrycznie ustawionych magnetofonach u pierwszych właścicieli - idealnie. Tyle, że wiedziałem, kto mi nagrywa taką kasetę i na jakim sprzęcie, w tym przypadku nie wiadomo kto to robi, nie ma też podanej marki magnetofonu, ale jeśli ktoś nie ma kolegów to taka kaseta jest jakimś rozwiązaniem.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 01-11-2016, 17:55
Jeśli macie jakieś pytania odnośnie KENWOOD FL-180, proszę pisać :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 01-11-2016, 17:56
Maciek, jak napisałem: miałem kiedyś taką kasetę..... .
W szpulakach, co kilka tygodni czyszczę cały tor przesuwu taśmy, co kilka miesięcy w środku i z zewnątrz, a co rok-półtora pełną konserwację. W kaseciakach wystarczy co dwa lata pełna konserwacja i już.
Zawsze, zanim cokolwiek zrobię to słyszę zmiany dźwięku. I to jest powodem częstszych ingerencji. Potem, wstępnie reguluję tor przesuwu pobieżnie wzrokowo-słuchowo. A na końcu, jak coś nie gra, używam taśm kalibracyjnych i urządzeń dedykowanych.
Zaznaczam, mam tylko taki sprzęt który jest mi potrzebny do napraw i konserwacji mojego sprzętu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 06-11-2016, 19:49
ArturP czy do naszych pomiarów magnetofonowych wystarczy generator o tylko sinusoidalnym przebiegu czy także kwadratowe i trójkątne będą potrzebne do czegoś ? Bo znalazłem taki tylko nie wiem czy nie wtopię tylko kasy... jest to dość wiekowy Fluke 6011A. Czy miałbyś jakieś swoje inne typy?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 07-11-2016, 20:49
z tego co pamietam ze szkoły, a było to bardzo dawno i nieprawda, to z sinusa korzystało się w analogówce a prostokąt w cyfrówce. Co do trójkąta to nie mam pojęcia. Pewnie w jakichś układach zasilających impulsowych gdzie bada się narastanie impulsów
Jeżeli chodzi o ten generator to ma bardzo dobre parametry. Szczególnie, jak na generator "nie RC" zniekształcenia ma bardzo niskie, niższe niż znaczna część generatorów RC
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 07-11-2016, 22:40
Wojtek, nie jestem pewien czy ten gen. będzie za dokładny. Ja stawiam raczej na konstrukcje w pełni analogowe i raczej proste. Ważne by gen. trzymał w dłuższym czasie zadaną częstotliwość, a nie jeździł nią 5kHz wte i wewte.
Częstotliwość podawana z rezonatora kwarcowego do dzielnika, a z tego na wzmacniacz i wyjście 75R. Rezonator stabilizowany termicznie i tyle.
Bez urazy, ale to przerost formy.
Jeśli chodzi o przebiegi, to sinus do sprawdzania pasma, prostokąt i trójkąt do zniekształceń i nasycenia taśmy.
Sorry, jutro coś wkleję, bom dziś jebutnie ujeban.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 07-11-2016, 22:46
Bez urazy, ale to przerost formy.
Jeśli chodzi o przebiegi, to sinus do sprawdzania pasma, prostokąt i trójkąt do zniekształceń i nasycenia taśmy.


O i to mi się podoba :)

Poza tym cena jego była przyzwoita i dlatego zapytałem . Bo do 100 funtów niema kompletnie nic prócz chińszczyzny a jedną już mam i jest kiszka. Bo nie trzyma częstotliwości...A ten Fluk 6011A był do stówki właśnie .
Ale poszukam czegoś innego, ale na ebayu-uk nic ciekawego niema...  :(

Dziękuje za wyjaśnienia :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 08-11-2016, 07:58
Pierwszego używam do pobieżnych napraw, a drugiego do poważniejszych. Ten polecam, jest świetny do badań porównawczych kanałów równoległych. http://allegro.pl/zestaw-2-generatorow-20hz-20khz-tlumik-110db-i5252791379.html
Fotki, niestety z sieci. Moje gdzieś w cyfrowych zaświatach się zapodziały, a żywcem nie zrobię, chyba że za parę dni.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 08-11-2016, 23:00
Dwa generatory i cena do przyjęcia ale dość spory skubaniec hm.... gdzie ja go postawie :(
Musze coś upolować mniejszego, bo moja pani mnie z mieszkania wywali z tym sprzętem... A znów doszło parę magnetofonów...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 09-11-2016, 12:56
@koledzy czy taki miernik " MULTIMETR MT2017 Proskit ANALOGOWY HQ" w naszych pracach naprawczych się do czegoś nada ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 09-11-2016, 15:36
nie komentuje

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 09-11-2016, 19:50
Kiedyś (kilka lat temu ) widziałem ten analizer na ebay-u poszedł za bodajże 500 funtów...
Bardzo ciekawa maszynka wszystko w jednym.


@koledzy czy taki miernik " MULTIMETR MT2017 Proskit ANALOGOWY HQ" w naszych pracach naprawczych się do czegoś nada ?


W specyfikacji widać że dość miernie to wygląda 4% tolerancji , do tego napięcie zmienne najniższy zakres to 10V na pełnej skali. przy ustawianiu napięcia wyjściowego przydało by się na pełnej skali do 1V lub max 3V. By było dokładnie.
Nie podano także rezystancji wewnętrznej dla napięcia zmiennego i częstotliwości granicznej dla napięcia zmiennego .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 09-11-2016, 19:56
Polskie multimetry w bardzo ładnie uporządkowanej stronie łącznie z dokumentacją i zdjęciami :

Moim zdaniem super :)

http://multimetry.tzok.eu/ (http://multimetry.tzok.eu/)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 11-11-2016, 11:43
w wielu miernikach wow and flutter jest jeszcze pomiar typu "drift". Co to za parametr i jak to się mierzy?
Już doczytałem że jest to odstrojenie. Ale czego lub od czego?
I jeszcze jedno.
W części mierników parametry wow i flutter mierzy się oddzielnie a w części nie ma podziału na te dwa parametry. Jak to z tym jest?
Kolejne pytanie to jaka jest różnica w wykonaniu testu wow flutter z generatora wewnętrznego a z kasety z nagranym sygnałem z generatora zewnętrznego?
Który typ pomiaru jest dokładniejszy? bardziej polecany?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 11-11-2016, 22:51
W części mierników parametry wow i flutter mierzy się oddzielnie a w części nie ma podziału na te dwa parametry. Jak to z tym jest?
W zależności od miernika.
Kolejne pytanie to jaka jest różnica w wykonaniu testu wow flutter z generatora wewnętrznego a z kasety z nagranym sygnałem z generatora zewnętrznego?
Który typ pomiaru jest dokładniejszy? bardziej polecany?
To zależy czy mamy kasetę testową z danym sygnałem czy też nie, a pomiar z kasety można wykonać bez generatora wbudowanego w miernik, tak samo jak przy dwu czy trzy głowicowych magnetofonach. A który dokładniejszy tego nie wiem nie zastanawiałem się nad tym . Sądzę że oba są dokładne tak samo gdy mamy dobrze ustawiony tor zapisu w magnetofonie jeśli nie to wybieramy opcję z kasetą



Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Haka w 12-11-2016, 00:37
A jakiej gliceryny używacie do regeneracji/pielęgnacji gumowych części?

Takiej zwykłej z apteki?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-11-2016, 15:12
@koledzy czy taki miernik " MULTIMETR MT2017 Proskit ANALOGOWY HQ" w naszych pracach naprawczych się do czegoś nada ?
Jak Audiotone napisał (między słowami), ten się nadaje do mierzenia obecności napięcia w gniazdku 230V, do niczego innego.
Ale jak koniecznie uparłeś się na miernik analogowy to rozważ zakup takiego http://allegro.pl/multimetr-meratronic-v640-s641-i6601279345.html , ten przynajmniej nadaje się do naszych przeglądów czy napraw, nawet dość dokładnych.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-11-2016, 15:37
Kolejne pytanie to jaka jest różnica w wykonaniu testu wow flutter z generatora wewnętrznego a z kasety z nagranym sygnałem z generatora zewnętrznego?
Zostałem wyprzedzony,ale napiszę coś od siebie.
Pomiar z zewn. gen. i pomiar z kasety testowej, to dwa inne pomiary. Przedewszystkim przed jakimikolwiek pomiarami trzeba prawidłowo ustawić mechanizm, wymienić uszkodzoną elektronikę, a potem brać się za pomiary.
Do większości grajków są dostępne serwisówki, z których można wyczytać ustawienia mechaniczne i elektryczne. Są tam też wypisane urządzenia pomiarowe. Wystarczy trzymać się założonych parametrów regulacyjnych.
Wracając do różnicy między Generatorem, a Kasetą to pierwszy służy do regulacji wstępnych, kaseta do końcowych.
Generator podaje sygnał do zestrojenia elektroniki, Dolby, HXPro czy wskaźników. Kasetami testowymi ustawia się prędkość przesuwu, jakość sygnału, pasmo przenoszenia, Wow&Fluter i Drift, ale też zniekształcenia. Oczywiście przy naprawach zastosowań tak kaset testowych jak i generatora jest wiele więcej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 13-11-2016, 12:01
Jak Audiotone napisał (między słowami), ten się nadaje do mierzenia obecności napięcia w gniazdku 230V, do niczego innego.
Ale jak koniecznie uparłeś się na miernik analogowy to rozważ zakup takiego http://allegro.pl/multimetr-meratronic-v640-s641-i6601279345.html , ten przynajmniej nadaje się do naszych przeglądów czy napraw, nawet dość dokładnych.
dziękuję za wskazówki na jakim mierniku się skupić aby zakup był odpowiedni i przydatny do prac naprawczych naszego tutaj sprzętu ,czy uparłem się co do analogowego to powiem nie, szukam takiego ,który będzie odpowiedni dla amatora za rozsądne pieniądze.Pozdrawiam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 13-11-2016, 15:52
Paluch. tak jak Artur napisał z polskich multimetrów z  analogowym odczytem poleciłbym V640.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 13-11-2016, 20:29
ze tak zapytam
stosowalem kiedys chemiczna  obrobke machamizmow
dokladnie 
chodzi o trzpienie  metalowe  capstana
poprawialem w ten sposob tarcie miedzy trzpieniem / tasma a rolka dociskowa

jesli bylo to dajacie znac
jesli nie pokaze wam moja kuchnie  jak gotuje capstany .-)

nie bylo czyli  zrobie male  how to
na razie ale musze zrobic porzadek z kasetami
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 13-11-2016, 21:03
Hm.... nie było .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 15-11-2016, 00:33
A jakiej gliceryny używacie do regeneracji/pielęgnacji gumowych części?

Takiej zwykłej z apteki?

Wybacz że tak późno odpisuje post mi gdzieś umknął ... :(
Jak najbardziej może być.


Co do kaset pomiarowych (do pomiarów momentu obrotowego) firmy SONY była dyskusja odnośnie oryginalności.
Udało mi się znaleźć kasetę oryginalną a niema ich za wiele, niestety samo opakowanie i wkładka jest od innej kasety testowej mianowicie od SONY WS-48A (do pomiaru (Flutter) kołysania 3kHz). Można zatem porównać same kasety jak ktoś chce w stosunku do tego co proponują panowie z krajów azjatyckich...
Zdjęcia poniżej:



Spis kaset kalibracyjnych :
http://www.petervis.com/Vintage%20Misc/Vintage%20Cassettes/calibration-cassette/calibration-cassette.html (http://www.petervis.com/Vintage%20Misc/Vintage%20Cassettes/calibration-cassette/calibration-cassette.html)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Haka w 15-11-2016, 08:03
Dzięki  AUDIOTONE :)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 20-11-2016, 23:30
Jak by Ktoś chciał taki miernik https://www.olx.pl/oferta/miernik-nierownomiernosci-typ-nd-1481-CID99-ID9fyTx.html , to jest za 150+40 wysyłka. brać nie patrzeć, sprawny.
Chciałem kupić dwa takie, ale niestety mają tylko jeden.
TO NIE JEST REKLAMA, TYLKO POLECENIE DOBREGO MIERNIKA.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 21-11-2016, 21:20
Artur nie ukrywam że sam kupiłbym kolejny bo już jeden mam, ale koszty wysyłki do mnie są dość spore. Więc sobie odpuszczę. Ale miernik tak jak to napisałeś wart polecenia.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 27-11-2016, 14:37
Panowie,
zastanawia mnie jedna kwestia
Jak każdy kupuję od czasu do czasu paski do decków.
Szukając wymiarów często zdarzają się rozbieżności co do wymiarów
Nie są one duże: 1 do 2mm na długości i 0,1 mm na grubości
Czy mają one jakiekolwiek znaczenie na tor odtwarzania i nagrywania decków?
W serwisówkach zazwyczaj nie ma informacji o wymiarach pasków wiec skąd je brać?
Przy zakupie kompletu pasków zapakowanych przez handlarza nie mamy pewności że dostaniemy prawidłowe a np "podobnej" długości
Więc czy kupować zestawy pasków czy może oddzielnie samemu kompletować?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 27-11-2016, 16:12
Panowie,
zastanawia mnie jedna kwestia
Jak każdy kupuję od czasu do czasu paski do decków.
Szukając wymiarów często zdarzają się rozbieżności co do wymiarów
Nie są one duże: 1 do 2mm na długości i 0,1 mm na grubości
Czy mają one jakiekolwiek znaczenie na tor odtwarzania i nagrywania decków?
W serwisówkach zazwyczaj nie ma informacji o wymiarach pasków wiec skąd je brać?
Przy zakupie kompletu pasków zapakowanych przez handlarza nie mamy pewności że dostaniemy prawidłowe a np "podobnej" długości
Więc czy kupować zestawy pasków czy może oddzielnie samemu kompletować?

Ja paski kupuje od jednej sprawdzonej osoby i zawsze są identyczne z oryginałami tak zauważyłem , ale jak czegoś nie mogę dostać to staram się przeszukać serwisówki i dobrać identyczny ale od innego modelu danego producenta. A z kolei długość wydaje mi się że to porostu jeśli jest nowy pasek to jest nie "wyciągnięty" i dlatego może być krótszy. Co do grubości to nigdy nie przyglądałem się temu.
Dopiero jeśli naprawdę niema nigdzie pasków to wtedy dobieram paski na wymiar, z pasków które posiadam nowe luzem.

Celem jest złożenie magnetofonu wzorcowego do nagrywania taśm testowych, takiego z zabudowanym generatorem i całą menażerią przydatków.
Pomocnym będzie pierwszy obrazek, różne wskazania różnych wskaźników.
Przy okazji kolejna część moich wskaźników.


Dokładnie tak Arturze.
Dziękuje za zdjęcia Twoich sprzętów:)  Bardzo interesuje mnie ten miernik poziomu drugi od dołu możesz coś więcej o nim powiedzieć.
Dziękuje także za różnicę poziomów w różnych normach to bardzo ważna sprawa , by nie popełnić gafy przy ustawieniach zapisu.

Jak dojdzie TD-4600 to będę działał z nim .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: rollins w 30-11-2016, 10:56
co do fajnych mierników wracając.
Polecam wszystkim Lindos MS-20 - używam i jestem bardzo zadowolony. Wszystko w jednym, zawsze pod ręką.

http://www.lindos.co.uk/ms20.html

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-11-2016, 14:31
Jeszcze, co do pomiarów. Trzeba bardzo dokładnie czytać serwisówkę danego producenta. Na zrzucie info o co chodzi. Tu akurat od Tascam'a 32. W większości urządzeń 0dB=0,775V, a tu "zonk" 0dB=1V.
Rollins, tu nie mamy parcia na fajne "wszystko w jednym", a na czysty ANALOG. Nie żeby ten miernik był niefajny, ale z pomiarem analogowym nie ma on wiele wspólnego.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: rollins w 30-11-2016, 15:40
a to wybacz... myślałem, że celem jest strojenie i przywracanie do świetności urządzeń analogowych... ale że miernikami analogowymi? hmm... można.. osobiście używam Meratronika V640 także...

ale jaki problem, że współcześnie są mierniki które potrafią "więcej", "szybciej", "prościej"?

ja moje Studery, Telefunkena i inne studyjne magnetofony kalibruje raz w miesiącu pod różne typy taśm w zależności od potrzeb. Wtedy taki przyrząd "wszystko w jednym" to naprawdę duże ułatwienie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-11-2016, 18:16
Sorry, nie chcę się wdawać w dyskusję "benzyna/diesel".
 Tylko po własnych doświadczeniach wiem, że trzymając się instrukcji serwisowej, ustawień i urządzeń tam wymienionych jestem w stanie dokładnie przywrócić całkowitą sprawność, tym maszynom, które posiadam.
Oczywiście nie neguję możliwości naprawy, kalibracji z pomocą nowoczesnych mierników. Też posiadam kilka nowoczesnych wskaźników i używam je, z powodzeniem do napraw doraźnych. Ale do napraw, kalibracji Tascam'a, z 1986 i Revox'a, z 1974 roku używam mierników, mniej więcej z epoki. (takie moje zboczenie) Wiesz jak pięknie wyglądają takie stare mierniki w studio?
Poniżej kawałek Ins.Serw. Revox A-77 z 1974 roku, która dopuszcza użycie miernika cyfrowego, np. takiego:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 30-11-2016, 19:16
Sorry, nie chcę się wdawać w dyskusję "benzyna/diesel".

:) Hybryda. :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-11-2016, 22:01
Tu akurat od Tascam'a 32. W większości urządzeń 0dB=0,775V, a tu "zonk" 0dB=1V.


Będę musiał się wreszcie zabrać za czyszczenie mojej 32-ki i wymianę rolki dociskowej bo pasek już wymieniłem jakieś rok temu i widzę że muszę dokładnie prześledzić serwisówkę czy niema tam innych haczyków, bo to co znalazłeś Artur to może być wierzchołek góry lodowej z tym TASCAM-em...

rollins>>>>>
Pomijając to że cena jest dość jakby nie skromna to urządzenie bardzo ciekawe. Kiedyś polowałem ta starszą analogową wersję tego miernika także tej samej firmy (Lindos LA1 Audio Analyser). Ale chętnych było sporo i aukcja kończyła się chyba w godzinach mojej pracy i miernik poszedł za niewielkie pieniążki... nad czym okrutnie ubolewałem.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: rollins w 01-12-2016, 14:49


rollins>>>>>
Pomijając to że cena jest dość jakby nie skromna to urządzenie bardzo ciekawe. Kiedyś polowałem ta starszą analogową wersję tego miernika także tej samej firmy (Lindos LA1 Audio Analyser). Ale chętnych było sporo i aukcja kończyła się chyba w godzinach mojej pracy i miernik poszedł za niewielkie pieniążki... nad czym okrutnie ubolewałem.

Nie wiem czy uwierzysz ale ja tego Lindosa kupiłem jakiś rok temu za 600 zł na allegro....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 02-12-2016, 00:14
rollins>>>>>>>>>>>>
NO TO CENA  hahaha!!! wręcz jak za darmo! Gratuluje nie wydania wielkich pieniążków :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 04-12-2016, 14:22
Artur znalazłem coś takiego ciekawego i fajnego.
KENWOOD VT-176
Otóż to woltomierz napięcia przemiennego dwu kanałowy :) Dwie wskazówki dwa pomiary razem, idealny chyba do pomiarów różnic , lub zbieżności napięć wyjściowych . jakby dwa osobne woltomierze w jednej obudowie i jednym podwójnym wskaźnikiem chyba idealny do naszych pomiarów ? Co ciekawe jest także wyskalowany w dwóch różnych normach :
0dB/775mV i jak pisałeś o TASCAM-ie 0dB/1V... spójż na skalę miernika (górna skala decybelowa)  :)
Co sądzisz o takim mierniku ?

Chyba będę musiał na to ustrojstwo zapolować.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 04-12-2016, 15:33
Musisz go mieć, to nie żart.
Parę lat temu zdarzyło mi się używać takiego do koleżeńskiego Studera B67. Rewelacyjnie się spisał ze względu na dwie skale i dwa kanały.
PS: Myślę, że $150 to cena max.
Bardzo przepraszam, to był ten:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 04-12-2016, 20:12
Konstrukcja identyczna tak sądzę tylko marka BK Precision. Marka mi znana ale częściej występująca za oceanem niż u nas w Europie, ale także robią bardzo dobre urządzenia pomiarowe.
Prześledzę ebay i coś wymyślę :)
Dziękuje Arturze za szybka odpowiedz.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 05-12-2016, 22:18
O jego konstrukcji nic nie wiem, ponieważ tylko z nim pracowałem przez kilka dni. Ten jest z kalibracją.
Istnieje jeszcze jego młodszy brat (późniejszy projekt), ten jest bez kalibracji:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 05-12-2016, 22:57
Jest kilka tych KENWOOD-ów VT-176 na ebay-u , ale że wyczerpałem limit zakupów w tym miesiącu. Bo znów kupiłem kolejny ciekawy magnetofon to z miernikiem muszę się wstrzymać do stycznia. A szkoda.
Dziękuje za wszelkie wyjaśnienia dotyczące tych że mierników. Bo mierniki są bardzo dobre pod względem dokładności ustawienia napięcia wyjściowego w obu kanałach naraz. Wtedy niema mowy o żadnych rozbieżnościach miedzy kanałami.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 14-12-2016, 19:34
W tym linku jest w pdf'ie instrukcja użytkowania miernika MeraTronik V-640. Jak by znikła, a ja jeszcze będę żył, to mam ją na dyskach.
http://elektronik.tl.krakow.pl/lib/exe/fetch.php/miernictwo:01b1-multimetr_v-640-budowa_i_zasada_dzialania.pdf
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 18-12-2016, 23:49
My tutaj szukamy mierników i różnych urządzeń pomiarowych, a ja natrafiłem na taki zbiór jednego Japończyka który naprawia wzmacniacze i nie tylko...
Oglądałem tę stronkę z językiem wywalonym na zewnątrz. I moja ładniejsza połowa stwierdziła ze jest coś ze mną nie tak że tak się gapię w te pokrętła i wskazówki:

proszę oglądać w ciszy i samotności:

http://amp8.com/etc/annai/ja1mdn2.htm (http://amp8.com/etc/annai/ja1mdn2.htm)

http://amp8.com/etc/annai/lja1mdn.htm (http://amp8.com/etc/annai/lja1mdn.htm)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-12-2016, 07:48
no ja sobie obejrzalem w ciszy
nawet  gebe otworzylem


nie dziwie sie tojej lepszej polowie
ja to ... ilez mozna miernikow ogladac


no moze to jak z magnetofonami
ja to ..przemilcze to dalej w ciszy
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 19-12-2016, 21:49
A we mnie obie strony wywołały pewien rodzaj podniecenia, taki przypływ wspomnień. Praktyki szkolne miałem w zurit lublin, który dla 12 pracowników miał 3x mniej narzędzi :(
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-12-2016, 21:48
Zapomniałem wspomnieć jeszcze o jakiś suwmiarkach ... Bo do mierzenia jest to u nas nieodzowny przyrząd.
Ja użytkuje coś takiego jak Mitutoyo mogę polecić każdemu. Porządne suwmiarki.
 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 08-01-2017, 00:04
jak pasek licznika   na szybko zalozyc


zakladamy na szpulke przyklejamy pozadnym  plastrem  gdzies zeby nie przeskadzal  i juz
przyklad z nad 6325
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 08-01-2017, 00:15
rolka  dociskowa


najlepiej nowa


jesli nie  wbijamy ja na patyk z wacika du uszu
 do wiertarki wsio   i minimalnie scieramy powierzchnie


tu przyklad
zrobilem tak w nad 6325


potem kupilem nowa  bo myslem ze cos  skopalem


na samym koncu jedna rolka byla oki


 wlozylam nowa  do nada  i  moglem porownac

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 09-01-2017, 22:15
naprawa silniczkow  super



naprawa tasmy





ponizej
polerka reel silniczka za pomoca gumki
dobry sposob  he he


(http://i23.photobucket.com/albums/b376/zedex/nak%20cr5%203_zpsyut2n3iw.jpg)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-01-2017, 19:21
nie mamy nowej rolki dociskowej
jestesmy niecierpliwi


ten myk  pomaga na miesiac   potem guma znow twardnieje


gotujemy  10 min  gotowe
dziala
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: _arwas_ w 11-01-2017, 20:24
Przeleciałem na szybko temat i nie znalazłem fotki lutownicy, a to jedno z podstawowych naszych narzędzi. BYć może o niej zapomnieliśmy. Na zamieszczonym zdjęciu stacja lutownicza: kolba + hot air. Regulacja temperatury ze stabilizacją na termostacie. Szeroki wybór grotów i końcówek.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 12-01-2017, 17:41
Nano, taka mala rolka i taki wielki garnek? Toż to marnotrawstwo wolnego miejsca. Taki garnek to na 500 rolek jest. Na jedną wystarczy mały rondelek. :)))

Sorki, nie mogłem się powstrzymać, hehe. :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 15-01-2017, 10:50
Nie to żebym sobie uzurpował sobie bycie serwisantem ale parę osób pytało na PW stąd tu umieszczam tę informację (w wątku magnetofonowym zginie a tu może przyszłe pokolenia ją odgrzebią ;).
Programowy oscyloskop, częstotliwościomierz, miernik drżenia i kołysania.
Połączenie oczywiste - magnetofon: wyjście Line-Out (Play), komputer (karta dźwiękowa): wejście liniowe (Line-In, Line Input).
Przykładowe oprogramowanie:
* Oscyloskop: Zelscope, Osci, Soundcard Scope.
* Częstotliwościomierz: Frequency Counter, Musical Tuner.
* Miernik drżenia i kołysania: Software Wow & Flutter Meter.
M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 15-01-2017, 11:27
Maćku nie ukrywam że nie jestem zwolennikiem tego typu pomiarów, ale dla kogoś kto nie posiada aparatury pomiarowej to są bardzo pomocne rzeczy . Ponad to miałem właśnie poszukać gdzie to właśnie znikło w temacie "magnetofon".
Jeszcze raz dziękuje za poszukanie i wklejenie :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 15-01-2017, 13:44
Wiem Wojtku, wiem, dlatego długo się zastanawiałem, czy umieścić tu powyższe informacje ze zrzutami ekranu aplikacji, ale cóż może zrobić Niedzielny Amator po powrocie z Sumy, kiedy nie dysponuje tak zaawansowanym sprzętem pomiarowym a i szkoły kończył w zupełnie innym kierunku niż elektronika? Suma wartości moich decków nie pokryje kosztu zakupu oscyloskopu, a praktyka nakazuje domniemywać, że oscyloskopu użyję może 10 razy w ciągu pozostałego mi życia. Rozsądek nakazuje znalezienie Fachowca, ale ja takich w pobliżu nie znajduję, poza tym znów moje pechowe doświadczenia z fachowcami mówią, że czasem lepiej zrobić to powoli samemu (jeśli naprawa nie jest skomplikowana). Pozostaje więc - już nie młodzieńczy ale wciąż - entuzjazm, chęć nauki i pracy, informacje z InterNetu i dostępne środki - tu laptop i oprogramowanie.
   Oprogramowanie nie zastąpi sprzętu - wiem - ale np. ustawienie skosu za pomocą aplikacji Osci z pakietu AudioTester opisał Alex Nikitin z A.N.T. na swojej stronie: http://www.ant-audio.co.uk/Tape_Recording/Test_Tapes/AudioTester_azimuth_set/album/index.html - stąd też myślę, że jak dla amatora to dobry sposób. Taki początek - bo kiedyś w planach mam jednak nabycie jakiegoś prostego oscyloskopu (tylko do prac przy magnetofonach więc to chyba nie musi być full-wypas z ostatniego roku - może to być jakiś staruszek z kineskopem byleby dobrze działał w zakresie prac w jakim będę go używać - kiedyś na pewno się do Ciebie o poradę zgłoszę :-).
   Alternatywą przy braku sprzętu pozostaje oko i ucho - skos ustawiamy na słuch kiedy słyszymy najwięcej wysokich tonów, poziom nagrywania czy odtwarzania kiedy słyszymy mniej więcej równo w obu kanałach, a wysterowanie wskaźników na oko kiedy lewy i prawy wskaźnik mniej więcej pracuje tak samo do tego samego poziomu wskazania - ja nie jestem zwolennikiem takiego sposobu regulacji sprzętu stąd moja przygoda z oprogramowaniem - ale rozumiem, że nie wszyscy urodzili się w aptekarskich rodzinach i muszą mieć wszystko pomierzone i ustawione :-) - i większości ten sposób wystarcza.

Pozdrawiam,
Maciek
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 15-01-2017, 13:51
np  mnie
jestem sluchowcem
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 15-01-2017, 15:16
Też tak miałem dopóki nie ruszyłem potencjometrów odpowiedzialnych za charakterystykę odczytu, potem prąd zapisu i poziom odczytu a na koniec dodatkowo ustawienie prądu podkładu w M3016. Był to bodajże rok 1989 i od tego czasu nic już nie było takie samo dla mnie w dziedzinie ustawień elektroniczno-akustycznych sprzętu grającego :-). Jaki byłem z siebie zadowolony i dumny - poprawiłem fabrykę 8-0! Pojawiły się wysokie tony, dużo wysokich tonów, układ redukcji szumów CNRS2 ich nie tłumił - bajka! Mogłem zjechać z sopranami na wzmacniaczu - extra! Wszystkim się to podobało - do czasu aż pojawiły się na dłużej inne magnetofony - wtedy pojawiły się wątpliwości - czy to tak naprawdę ma grać? Chyba troszeczkę przedobrzyłem i chciałoby się wrócić do ustawień fabrycznych (tych, które poprawiłem :-). Wróciłem (w swoim mniemaniu - bo bez przyrządów), ale to nie było już to. Mam go do dziś, co więcej mam 2 inne sztuki M3016 (jeden z nich od znajomego pierwszego właściciela, sam zrywałem plastelinowe plomby na śrubach) i kiedy włączę mój egzemplarz to gra fajnie, ale kiedy odpalę ten niegrzebany to wtedy - bez przyrządów i na słuch - można stwierdzić, że ten dopiero gra fajnie a ten mój pierworodny to tylko gra, no może poprawnie - bo przecież ja go regulowałem :).
   To była Unitra i wtedy nie miałem wyjścia. Dziś, kiedy można mieć decki lepsze niż Kasprzak czy Diora to aż się prosi, aby użyć komputera i oprogramowania do ustawiania magnetofonu. Nie każdy ma przyrządy a komputer ma chyba większość, oprogramowanie jest za darmo, wiedza w InterNecie - to czemu z tego nie skorzystać?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 15-01-2017, 19:57
Maciek, bardzo wartościowe informacje, dziękuję.

Wojtku, brawo, jak zwykle profesjonalna robota i zegarmistrzowska precyzja. Czyli uporałeś się z W&F w Harmanie ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 15-01-2017, 23:37
Nano motorek poszedł do lekarza i został rozebrany przeczyszczony i już czuje się lepiej :) A powodem nie stałości obrotów była brudna podkówka do regulacji obrotów. Ale to już ujarzmione i jak widać na zdjęciu które podałem wyżej obroty (częstotliwość 3150Hz) stałe z minimalnymi wahaniami jakieś +-2Hz.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 15-01-2017, 23:43
tak tak widze
mnie ale jak wiesz zawsze  interesuje  w pierwszej lini  machanika he he he


ech super  ze wyszles   na  rowna droge


odetchnij teraz


jutro cegielnia
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-01-2017, 19:55
fajny praktyczny patent na naprawe machnizmow w locie


(http://bilder.hifi-forum.de/medium/706132/servicehilfe-ad-f660-eigenbau-2-14823-niemegk_706393.jpg)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 03-02-2017, 23:26
W związku z "sporym" zainteresowaniem preparatami do czyszczenia styków przełączników wklejam poniżej zdjęcia części preparatów których ja używam przy serwisowaniu magnetofonów i nie tylko. I do tego króciutki opis kontaktów 60,61 i WL do czego można ich używać:

KONTAKT 60 – czyści styki rozpuszczając tlenki. Jest szczególnie polecany do regeneracji skorodowanych, zużytych i zabrudzonych styków. Po jego użyciu przywracana jest niska rezystancja styku gwarantująca mały spadek napięcia.
•   Rozpuszcza tlenki na stykach, które w ten sposób są już gotowe
•   do przemycia preparatem KONTAKT WL. W końcowym etapie używa się preparatu KONTAKT 61, Który zabezpiecza i smaruje czyste już styki.
•   Nie wchodzi w reakcje z metalami, grafitami, materiałami
•   pochodzenia węglowego, materiałami termoplastycznymi, żywicami termo-utwardzanymi, izolatorami i innymi materiałami.
•   Własności dielektryczne co zapobiega powstaniu prądów błądzących.
Zastosowanie:
•   Zapewnia czystość styków przy stosowaniu technologii AM, FM i UHF i wszędzie gdziekolwiek styki elektryczne wymagają czystości.
•   Usuwa tlenki ze wszelkiego rodzaju styków stosowanych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych a w szczególności z:
o   przełączników
o   styków w gniazdach i wtykach
o   podstawek pod układy scalone
o   oprawek do żarówek
o   uchwytów bezpieczników
o   styków w kondensatorach

KONTAKT 61-  jest preparatem przeznaczonym do smarowania i ochrony przed korozją tych styków i elementów elektromechanicznych, które wcześniej zostały poddane oddziaływaniu preparatu KONTAKT 60 i przemyte preparatem KONTAKT WL. Wyjątek stanowią powierzchnie styków, które są nowe i czyste, wtedy wymagają one użycia jedynie preparatu KONTAKT 61. Zapewnia on doskonałą ochronę przed korozją i małą rezystancją przejścia styków dzięki ultra cienkiej zabezpieczającej nie izolującej warstwie preparatu.
•   Zapobiega powstawaniu prądów pełzających.
•   Własności antykorozyjne.
•   Posiada doskonałe właściwości smarujące.
Mechaniczne uszkodzenia powierzchni styku w złączach oraz ich długie, sprawne działanie w dużym stopniu zależy od usunięcia tlenków z ich powierzchni, dlatego najpierw należy oczyścić powierzchnie styku preparatem KONTAKT 60, a następnie przemyć preparatem KONTAKT WL. Ostatecznie czyste styki należy zabezpieczyć preparatem KONTAKT 61.

KONTAKT WL – środek czyszczący na bazie mieszanki rozpuszczalników, zapewniający odtłuszczanie i mycie części, komponentów elektronicznych oraz złącz elektrycznych.
•   stosowany do czyszczenia i odtłuszczania większości typów elementów elektrycznych i elektronicznych
•   rozpuszcza i czyści zabrudzenia nie wchodząc w reakcje z materiałami używanymi w elektronice

UWAGA!!! Styki, do których został użyty KONTAKT WL, należy zabezpieczyć preparatem KONTAKT 61.


Powinno wystarczyć :)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 04-02-2017, 14:59
Nigdy nie spotkałem się z kontaktami 60, 61, WL.
U mnie na wsi i w powiecie istnieje tylko kontakt s, u, pr i ipa.
(Pewnie to preparaty o tych samych lub zbliżonych właściwościach tylko innych firm...).

Kontakt S
Preparat do oczyszczania styków z tlenków i siarczków, który chroni przed korozją, oraz zapewnia swobodny przepływ prądu (zwłaszcza w przypadku utlenionych i zużytych kontaktów). Stosowany wszędzie tam, gdzie wymagane są czyste styki ( między innymi : przełączniki, gniazda, wtyki, podstawki pod układy scalone, oprawki do żarówek, uchwyty bezpieczników, styki w kondensatorach ). Środek nie wchodzi w reakcję z materiałami używanymi w elektronice.
* przywraca niską rezystencję złącza
* posiada właściwości czyszczące
* używany w technice audio
* ochrona przed wilgocią i korozją
* zapobiega powstawaniu prądów błądzących

Kontakt U
Preparat stanowi kompozycję rozpuszczalników, która umożliwia mycie oraz odtłuszczanie podzespołów i styków elektrycznych. Kontakt U to środek, który skutecznie usuwa zalegający tłuszcz, brud; stare smary, oleje, silikony, siarczki i tlenki rozpuszczone Kontaktem S, a także wszelkie pozostałości po lutowaniu (w tym kalafonię). Preparat chroni przed korozją i zapewnia małą rezystencję przejścia styków.
* odtłuszczanie podzespołów i styków
* mycie podzespołów i styków
* dobre właściwości smarujące

Kontakt PR
Specjalny preparat regenerujący potencjometry, który doskonale nadaje się do usuwania wszelkich zanieczyszczeń osadzających się podczas eksploatacji urządzeń. Produkt zawiera specjalny smar zapewniający prawidłowy poślizg.
* regeneracja potencjometrów
* właściwości czyszcząco- konserwujące
* usuwanie siarczków i tlenków

Kontakt IPA Plus
Wysokiej czystości alkohol izopropylowy „IPA”. Doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia z elementów optycznych . Nie pozostawia śladów i plam. Neutralny chemicznie wobec materiałów powszechnie stosowanych.
* czytniki CD-ROM
* czytniki DVD
* czytniki Audio- CD
* urządzenia Photo CD
* mechanizmy i głowice AV
* myjki ultradzwiękowe
* złącza światłowodów
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 04-02-2017, 18:42
Maciek, swego czasu używałem Kontaktów, o których piszesz, ale z mojego własnego doświadczenia mogę napisać, że poza Kontaktem PR nie spełniały moich oczekiwań. Działały, owszem, ale ich działanie było krótkotrwałe i starczało niestety tylko na kilka miesięcy. Później przesiadłem się na Kontakty marki Kontakt-Chemie, o których napisał Wojtek. I z działania jestem bardzo zadowolony. Nie używałem jeszcze tylko Kontaktu LR (obecnie PCC).
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 04-02-2017, 20:55
Dzięki Marku za informację. Ja używam tych o których pisałem z racji tego, że tylko takie spotykam (łażąc swojego czasu po Wolumenie też tylko na takie natrafiałem). Na polski sprzęt wydaje się, że działają. Jeśli trafię na te opisane przez Wojtka to się w nie zaopatrzę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 06-02-2017, 19:50
Maćku podejrzewam że masz rację odnośnie innych firm ja z kolei nie widziałem takich co Ty pokazałeś.
Co kraj to inna chemia :)
A ten co napisałeś Marku ten Kontakt LR teraz pod nazwą Kontakt PCC to używam do czyszczenia płytek drukowanych.
I znalazłem opis :
KONTAKT PCC jest preparatem usuwającym pozostałości po lutowaniu. Pozostałości topnika powstałe podczas lutowania płytek drukowanych nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także powodują korozję oraz przebicia i upływy prądu. Małe cząsteczki lutowia złączone topnikiem mogą powodować szereg zwarć w układzie.
WŁAŚCIWOŚCI
- Usuwa wszystkie typy topnika, nie pozostawiając żadnych osadów;
- Szybko wysycha;
- Nie uszkadza płytek drukowanych i ich warstwy ochronnej;
- Zapewnia doskonałą czystość płytek drukowanych;
- Przeciwdziała powstawaniu powierzchniowych prądów błądzących;
- Zapewnia wysoką wytrzymałość izolacji;
- Może być używany w pozycji odwróconej (do góry dnem);
- Wypełniany dwutlenkiem węgla, co zapewnia 95% aktywnego produktu w puszce.
ZASTOSOWANIE
- Usuwa pozostałości topnika z płytek drukowanych;
- Czyści płytki drukowane po reperacji i montażu.

Poniżej zdjęcia obydwu preparatów starszy LR i nowszy PCC.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-02-2017, 11:29
rolka dociskowa


przed i po   reanimacji 
szorowanie potem
w glicerynie   
wodzie destylowanej
proszku do prania 
plyn do mycia naczyn
mydlo
woda
suszenia




przed  i po ( dwie ostatnie fotki )
poweim tak w zaleznosci od stanu     rok powinna dzialac i pozniej znow trza zrobyic ten myk
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-02-2017, 15:40
w miedzyczasie eksperyment
rozwiercenie dzurki z 1.5 mm  na 2,5 mm    rolki dociskowej
zobaczyma czy  w2  head decku ma to szanse sukcesu


zaloze ja do jakiegos  tam technicsa
 i dam znac




okazuje sie ze  2 glowicowce nie maja zadnego problemu z takimi rolkami
czyli to dziala
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 20-02-2017, 13:08
narzedzie zbrodni  czy co  ?
wyskubalem sobie srubokret  z drewna
spisuje sie b b  dobrze
podkrecanie obrotow silniczka
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 28-02-2017, 23:23
kurcze
moja nie dotyka magnetofonow
dlaczego
odpowiedz
dla zasady
zeby tez je nie zbierac


he he he he


..


tu pokaze  po spartansku  jak ktos wymieni pasek na bezkwarcowym sprzecie
tak to statystycznie wyglada
fatalnie
wiec uwazajcie przy  wymianie
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-02-2017, 23:48
Dlatego zawsze po wymianie paska trzeba wykonać powtórne ustawianie obrotów. Różnice w naciągu nowego i starego paska, starzejąca się elektronika... Oto skutek.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 01-03-2017, 00:17
nano,
no kurczę, widzę nowoczesność w domu i zagrodzie :) zabrałeś się za pomiary ?
Szacuneczek Panie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 01-03-2017, 00:27
nano,
no kurczę, widzę nowoczesność w domu i zagrodzie :) zabrałeś się za pomiary ?
Szacuneczek Panie.

Artur wiesz że nie zwróciłem uwagi... :(

Nano oby tak dalej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-03-2017, 07:50
dowcipnisie  ..

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 01-03-2017, 10:00
Nano a jakiego programu używasz do ustawiania ...  :)


Jest wcześniej opisane , kilka stron wcześniej.

Paluch jak tylko ukończę proces to odrazu wszyscy się dowiedzą :)  Ale potrzebuje troszkę czasu, bo mało go mam na swoje hobby ostatnio...


EDIT: Ja się nie nabijam i na pewno nie robię sobie pośmiewiska  :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 01-03-2017, 10:23
Wojtku nie ponaglam czekam cierpliwie , co do programu to znam chodziło mi bardziej o to że @nano używa programu o nazwie ucho czy jakoś tak pozdrawiam.


PS wybacz @nano to tak dla wesołości .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-03-2017, 11:19
ech 
posmiewisko sobie robicie


..


tak  moj software  to
ucho
no i slysze od razu ze cos nie tak




ale  jak nie potrafie  sie dac rady  to musze
twarda reka walnac w stol
i zerknac  optycznie na pc ..na  magiczna cyferke  3200 ..  :-)


..


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 01-03-2017, 15:25
i zerknac  optycznie na pc ..na  magiczna cyferke  3200 ..  :-)
Te 6395.1 Hz to pojawiło się po odczycie jakiego sygnału z kasety testowej (np. 3000 Hz \ 3150 Hz)?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-03-2017, 17:33
to tylko tak dalem
zaimprowizowalem ,,


ech
.


normalnie mam sygnal  3150 ... do predkosci obrotow na kasecie
a 6300   tak na szybko sfotografowalem  to juz nie ten refleks co kiedys  he he


przepraszam  zapomnijcie to
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 02-03-2017, 11:07
oo oo oo 
czytam i czytam
niezle audiotone no no


...


a tutaj  zycie   serwisanta hobbysty    w fotkach
30 lat  zycia ...
od piwnicy  ... do pokoju  i mebili i urzadzen


niesamowite


nie trza nic rozumiec tylko fotki poogladajcie
na samym dole zawsze skok do nastepnego dziesiciolecia
nieamowite ze mus sie chcialo siebie tak opisac w fotkach    niesamowite


http://www.hobby-bastelecke.de/logbuch/index.htm (http://www.hobby-bastelecke.de/logbuch/index.htm)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-03-2017, 12:17
troche nie na temat  ale  opisze cos co sie moze przydac


rolki dociskowe / opony    :-)  na razie ominiemy  oki
 
 
tak sobie  jechalem samochodem i  wpadlo mi do glowy wytlumacznie   prowadzenia tasmy w kaseciakach
wiec opisze   na  dwoch przykadach
 
 
sony tc k750  (  itp )
kenwood kx9010
 
1
zalozmy  ze  samochod nam sie zepsol   nasze opony  sa  ale oki>>>   
kaseta wlozona nie dziala
 
2
kolega podjezdza z przodu  z letnimi pozadnymi oponami .. uff   super…bierze line holownicza   zapina  nas do niego  i   go ..  i szarpnal  o kuz  >>   
pierwsze szarpniecie   tasmy w  kasecie
 
3
i jazda teraz kolega nas ciagnie na prostej   >>
kuz  zjezdazym z kraweznika  o kuz ....   uff .  wsio w pozadku nic sie nie dzieje    jedziemy jakos   serce mamy  w gardle .. strach nas ogarnia
 
4
o kur ..kolega jedzie z gorki troszeczeke   trzba wyhamowac nasz samochod bo wjade  muw  tylek o kuz  >>
tasma sunie  jest jej mniej na pocztku
 
5
o kuz... jedzie  do gory  eee spoko  niech ciagnie   >>
tasmy  wiecej  z  przodu  ..  ale mu ciezko       odpoczywamy
 
6
o kuz... stop zatrzyml  sie  o kuz  >>>
stop tasmy gdzies tam  .. o kuz 
 
--
 
i teraz  tlumacze ale  mysle ze juz wecie o co chodzi
 
pkt 1
 
start
 
pk2
 
pyk start na poczatku  z rozbiegowki  wskakujemy na inna jezdnie  czyli poprawna tasma
i zeby nie walnac  w zderzak kolegi trza wyhamowac i dopasowac predkosc   oj jest trudno
opony  tocza sie  po kancie  kraweznika  udalo sie  jedziemy


to trudny moment w kaseciaku !!!!
 
 
sony tc k   ma tzw   FILC   ktory dotyka  szpulke  zeby hamowac caly czas nam tasme  w popsutym samochodzie he he he
kenwood kx  ma    GUMKE  !!   ktora nie moze byc ani za mocno  ani za slabo naciagnieta
za mocno  auto kolegi nie pocagnie  zedrze  gumy  a  za slabo to my polecimy na niego
 
 
pkt 3
 
I  tasma  leci ..  jest fajnie   napieta rownomiernie bo lecimy po prostej  ufff
 
pkt 4    i   5
 
teraz ale zaczyna sie cyrk   malo tasmy z przodu 
my hamujemy noga    (   patrz deck filc  lub gumka  )
ale jak tasmy duzo z przodu   
musi dac nam pasek  capstana  power   ...musi nam pomoc w ciegnieciu
a my musimy popuscic hamowanie  a najlepiej calkiem wysiac z samochodu ale sie nie da
czyli trzeba  mocnego samochodu z odp iloscia koni  ( capstan guma pasek  wsio musi byc oki )
 
 
pkt 6
 
stop kuz ..  zatrzymal sie jaki mam refleks zeby nie walnac  mu do tylka
w tapedeck widac jak zatrzymamy tasme  stop czy tylna szpulka  sie jeszcze obruci o pare mm
 
 
to tak lapatologicznie
a pomyslcie  do tego trzeba wliczyc rzeczy ... jakosc  gumek czy sa w jednaj linie  czy sa w pionie ( czy sa napompowane )   he he ….  I silnik pomocniczy  jesli jest ...czy szpulka prawa ma odp PS  konie machniczne  he he
 


PS_ teras moza sobie wyobrazic jaki wazny jest tzw hamulec w  deckach


i do tego katastroficzna sytuacja  jak dochodz dwa capstany



powodzenia
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 17-03-2017, 15:22
Jestem przekonany że tam siedzą takie małe w czerwonych czapeczkach i one to wszystko robią.Nie może być inaczej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 19-03-2017, 01:06
Jestem Świerzno po zakupie takiego analizatora. Myślę, że do piątku dojedzie do mnie. Jak tylko będę go miał to coś skrobnę. Jak go kupował em to zostały jeszcze trzy. Pośpiech wskazany. Jeśli to wbrew regulaminowi, to proszę o skasowanie tego linku http://allegro.pl/cyfrowy-generator-analizator-audio-i6746684486.html?reco_id=d953d054-0c38-11e7-9406-02243ee73e19&ars_rule_id=201
Tu można do czytać jego pozostałe parametry. http://www.aten.it/PAT100_Eng.html
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-03-2017, 17:35
arturp


chcialbym miec  chociaz  30% twoich elektonicznych wiadomosci ..
szach mat
nie moja dzialka
mimo to super ze podajesz link
moze ktos ..................
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 21-03-2017, 20:58
W niedzielę kupiony, we wtorek rano odebrany. Jeszcze nic nie wiem o nim, tylko tyle, że działa. Jak będę coś nim robił to postaram się coś napisać o nim.
A to jego wymiary i podstawowe funkcje, nie wszystkie, ale zawsze.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 21-03-2017, 23:04
artur
ja czytam i patrze co piszesz ale duzo nie rozumiem

czyli nie bede brac udzialu w dyskusji
chyba ze zadam glupie pytania typu
po co ta maszynka
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 22-03-2017, 01:52
Nano, ta maszynka służy do tego, co robią prawie wszystkie urządzenia w moim studio, tylko waży mniej niż 1% tych urządzeń. Jest zasilana z akumulatora i jest prosta w obsłudze, na występy gościnne jak znalazł.
To co w podanych linkach -> cyfrowy generator/analizator audio przeznaczony do kompleksowych pomiarów w zakresie 25Hz-120kHz.
Przyrząd zawiera w sobie następujące funkcje pomiarowe:
- generator M.CZ.
- generator białego szumu
- selektywny miernik poziomu
- miernik zniekształceń oraz szumu
- miernik tłumienia
Zarówno wejście jak i wyjście przyrządu są symetryczne, izolowane od masy. Impedancja wybierana z menu 600Ω lub 150Ω.
Ja jestem wzrokowcem i bez takich urządzeń radzę sobie średnio, nie ma tu znaczenia wiedza teoretyczna czy praktyczna, są pewne przeszkody, których nie da się obejść.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 22-03-2017, 07:41
wiesz ze ja nie neguje urzadzen elektr
ja ma np niesamowite problemy  ustwienia poprawnego obrotow silniczka  NA SLUCH !
czyli z doswiadzenia powiem


nie da sie bez elektronicznego miernika   tego ustawic poprawnie


itd  itp


robi ale mi frajde jak ustawie 
poslucham  i  pozniej na mierniku  okazuje sie ze trafilem prawie w 99 %  :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 27-03-2017, 21:25
chwilę mnie nie było bo jeżdzę po kraju i nie załapałem się na listę
Jakby był nastepny rzut to ja się wpisuję jako pierwszy.
Jakby dało radę to wziąłbym nawet 2 takie kasety w razie (odpukać) jakby jedna się zniszczyła

Na początku będzie tylko 8 kaset żelazowych i podejrzewam że także 8 chromowych .

Musze po prostu ogarnąć temat . Wiem że to się przeciąga, ale ilość czasu potrzebnego na wykonanie takich kaset tak jak to mam być poprawnie zrobione jest ogromna. Wobec sporego zainteresowania także z poza forum. Będzie na pewno później możliwość nagrania indywidualnego. Po zakończeniu nagrań dla forumowiczów .
Tak jak pisałem wcześniej początek nagrania będzie możliwy jak tylko wrócę z urlopu.


W niedzielę kupiony, we wtorek rano odebrany. Jeszcze nic nie wiem o nim, tylko tyle, że działa. Jak będę coś nim robił to postaram się coś napisać o nim.
A to jego wymiary i podstawowe funkcje, nie wszystkie, ale zawsze.


Arturze :) a to ciekawe urządzenie.
Czytałem o tym modelu w necie.

Zaś ilość funkcji jest imponująca:


Przyrząd zawiera w sobie następujące funkcje pomiarowe:
- generator M.CZ.
- generator białego szumu
- selektywny miernik poziomu
- miernik zniekształceń oraz szumu
- miernik tłumienia
Zarówno wejście jak i wyjście przyrządu są symetryczne, izolowane od masy. Impedancja wybierana z menu 600Ω lub 150Ω.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 28-03-2017, 18:26
Wojtek, ten miernik jest jeszcze dostępny. Wysyłka z Polski to mn. 80pln.
Przydatny będzie napewno, ale narazie nie mam potrzeby go używać. Wszystkie maszynki mam wystrojone, a nic na mieście się nie trafia.
Nie omieszkam sprawdzić go, w nie długim czasie, na moich maszynkach, tylko ten brak czasu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-03-2017, 22:33
Arturze bardzo bym chciał jak będziesz go używał pierwszy raz napisał coś o nim więcej. Jakie były spostrzeżenia i wrażenia :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 02-04-2017, 14:17
pchli targ dzis
oj przyda sie uchwyt na zebatki + noz do nacinania  na kola zamachowe z sztucznego tworzywa
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:08
sekundka juz sie rozpisuje


na poczatek szukalem jakiegos prostego sposobu ma rozpoznanie   kondesatrorow
ktore nie trzymaja  parametrow ...


1  zdobyle  najpierw  miernik analogowy
cel  mozna   takim miernikim naladowac kondesator i pozniej  przez zmiene    polaryzycji   + i  -  widac live  na wskazniku  jak sie kondensator fajnie  powoli wyladowuje


sposob ten ale  byl niezbyt dobry  i dokladny
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:14
cd


szukalem dalej
wiem  oscyloskop


ale   moja   fajniejasz polowa powiedziala nie


tak wic szukalem cos malego i dzialjacego i nagle
w forach zagranicznych    zreszat wszedzi pisza  o cudownym "dziecku"
ktory mierzy  hobbystcznie prawie wszystko


eeeeeeeeeeee co to




zyl sobie pewin czlek  nazwiska nie mam  to pozniej
jak my  i prywatnie wpadl na pomysle tego

lcr-t4

czyli to prywatny projekt ktory mozne  sciagnac  z Chin za  pare groszy

tak tez zrobilem  :-)

doszedl  jest  MOJ !!!


rozwalilem na szybko magnetofon na czesci i rzucilem sie na niego jak .... 
ostatnia fotka 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:24
niestety po wlaczeniu  nic nie dzialao jak trza  cza to skalibrlowac  znow strcilem kupe czasu


robi sie to tak


trza  3 koncowki razem zlutowac


wkladamy je tak do sprzetu i naciskamy guzilk
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:30
niestety do tego trzy jeszcze przygotowac   kondesator    > 100uF


tak to wyglada  to kalibracja


&t=137s
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:32
po kalibracji nareszcie dziala

pare  czesci do testu !


ni i do czego zmierzam !!


chce  w zabudowanym decku znalesc  zapsute czesci !!!
czyli  kabelki sobie pocialem  i dotykam nozek odp  kondensatorow 
wsio w zabudowanym stanie


na co patrze
na   dane  pojemnosc kondensatora ale co najwazniejsze  patrze na


ESR !  i


(https://www.mikrocontroller.net/attachment/250467/esr_meter_table_b.jpeg)




-----

jak i VLOSS




ESR  to jakby  opor wewnterzny  kondesatora   czym niejszy tym lepszy   sa tabele   do tego patrz u gory


VLOSS  >  to straty    czym niejsza liczba w prcentach tym lepiej


na dole przyklad  dobrego  kondka   ( fotka  dwa )
vloss  powinien  byc  mniejszy  od  2,5%    ( to zapodal mi elektronik )


trzecia fotka  oj  podjrzany  kond   duzy  VLOSS


CZY TAKA METODA UDA  MI SIE ZNALESC  ZEPSUTE KONDENSATORY


opowiem pozniej


zachecam do zabawy z tym malenstwem jest na serio super !!
mierzy  wsio  prawie


poszukajcie w net
polecam


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 17:55
oczywiscie dostalem po glowie ze nie mozna poprawnie  ESR  w stanie wbudowanym wyznaczyc


pozwolcie mi pomazyc
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 25-04-2017, 21:20
Kilka stron wcześniej pokazywałem swój podobny miernik. Faktycznie jest to bardzo przydatna rzecz . Nano gratuluje idziesz do przodu  w dobrym kierunku. Kondensatory zawsze powinny być wlutowane i najlepiej rozładowane . Pomiary wykonujemy bezpośrednio na podstawce w mierniku. Nie zaleca się wkładania przewodów i potem do badanego elementu.
Pomiar będzie prawie zawsze zafałszowany.  :)

Ale i tak jeszcze raz jest git :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 25-04-2017, 22:24
No q...de Karol, miałeś na marzenia prawie OSIEM godzin.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 28-04-2017, 21:14
dalej mam  pozytywne nastaawienie  do miernika
ale  nie mam  kabelkow
wsio w drodze


niby wiem ze nie mozna tak  skontrolowac  kondensatorow
mimo to che to live widziec
,,


dlatego ze mam szlabanik  rbilem pozadek w szufadzie  x


i nagle   he he he
ale sie ciesze
dlugo szukalem tego ech
zapasy
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: martingo w 05-05-2017, 07:51
Ja na zajączka dostałem kurczaczka więc zanim dorośnie to może go przekonam do kaset i magnetofonów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: martingo w 05-05-2017, 07:52
Także czasu dla ulubionego hobby mam coraz mniej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 09-05-2017, 22:54
A mi się jakoś tak trafiło że przytuliłem taki prosty generatorek 2Mhz GW Instek GFG-8020H . Będzie zamiast tego nietrafionego DDS-a który niestety sieje jak głupi i do audio się nie nadaje. A takim sposobem będzie do użytku codziennego :)  Takim sposobem muszę pomyśleć nad jakimś sposobem usadowienia całej aparatury bo stoi na podłodze  ... :( A że jest dość głęboka w tył. to nie za bardzo mogę coś ustawić na biurku . Notoryczny brak miejsca daje o sobie znać coraz mocniej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-05-2017, 11:56
no ten jest fajniejszy  od poprzednego
ma tylko 4  cyferki do wyswietlenia  :-)


zart


super


kur
 ty to juz masz wiecej przyzadow niz deckow
i to 100% wo


opanuj sie  :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 11-05-2017, 21:00
No tutaj w tym wypadku im więcej cyferek tym lepiej. Ale do naszych celów w zupełności wystarczy dokładność do 3 cyfr po przecinku. To i tak sporo ale zawsze myślę troszkę na wyrost.... :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 13-05-2017, 18:56
Bardzo fajne krokodylki takie zaczepne :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 13-05-2017, 18:58
No Nano,
nowości, nowości widzę!!
szacun!!
Szkoda tylko że nie nabyłeś drogą kupna takich chwytaków ale z gniazdem a nie lutowanych
Wtedy mając kabelek z końcówką "banan" byś mógł wtykać na niego różne końcówki( bez skojarzeń:))
zdecydowanie jest wygodniej
Ale i tak wielkie gratki za parcie do przodu ze sprzętem i akcesoriami do pomiarów
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: robinson w 16-05-2017, 15:12
Chłopaki,
Jeżeli ktoś potrzebuje jakieś części z Pioneer CT-757, oprócz mechanizmu, wzmacniacza słuchawkowego,nóżek i jednego małego pokrętła to dawajcie znak sygnał. Obudowa front panel prawie idealny, pokrywa idealna, wyświetlacz jasny i mocny. Wymyć tylko trzeba będzie :-). Idzie na części :-( bo taka jest potrzeba. Koszty pokrywa chętny tylko wysyłki, reszta za free.
Pzdr
Paweł
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-05-2017, 18:52
z pioneera   raczej na razie czesci nie potrzebuje  dzieki ale
..


ja dalej jade  na skladaniu  miernika
dzis sprawa zakonczona  uff


przyszla paczka z daleka he he


obudowa


zapakowna  byla  oki
niy  pyk i gotowe   az tu nagle
po sciagnieciu foli z acryla   zobaczylem dosc duzo dziwnych srubek
myslalem ze beda  4  i gotwe  kur


i  proby i bledy   i znow na nowa   az zajazylem
i nagle to


te lewe sruby nie pasuja    ja to krece  bo mnie
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-05-2017, 19:01
cd


no nie poskladam i wysle spowrotem
popatrzylem na rachunek
no  chyb sie nie oplaca  he he he he he


wziolem wiec ciezki sprzet
czyli  dremel
taz taki z kraju smokow
i go
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-05-2017, 19:07
cd
czyli za pare dni zabiore sie  za sprzet ktory mi elektronicznie nie domaga


no koniec  chcialem wyrzuci  paczke a co to


kuz


instrukcja


3h  spedzilem na takej zabawce  he he
ech
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: roban w 18-05-2017, 21:43
A propo mierników/testerów ja mam cos takiego i bardzo sobie chwalę:
http://www.peakelec.co.uk/acatalog/dca75-dca-pro.html
po podłączeniu do komputera wykreśla charakterystyki więc można używać nawet do parowania tranzystorów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 18-05-2017, 21:47
bardzo ciekawy miernik.
Zresztą produkty firmy Peak już się dobrze zadomowiły na rynku od jakiegoś czasu. I gama asortymentu coraz to się powiększa o ciekawe przyrządy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: robinson w 24-05-2017, 10:59
Witam!
Czy ktoś wie z jakim strumieniem magnetycznym została nagrana kaseta testowa Technics QZZCFM ? Ewentualnie ma może ktoś taka do sprzedania?

Pozdrawiam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 24-05-2017, 14:45
Witam!
Czy ktoś wie z jakim strumieniem magnetycznym została nagrana kaseta testowa Technics QZZCFM ? Ewentualnie ma może ktoś taka do sprzedania?

Pozdrawiam


wkleiłem zdjęcie tej kasety w dniu 27-07-2016, 21:16 w temacie kasety magnetofonowe ....
Może tam będziesz mógł na szybko spojrzeć :)
A takowa posiadam, ale nie jest na sprzedaż bo mam zawsze sporo do naprawy itp Technics-ow i zawsze to oryginał...

pozdr. Wojtas
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 24-05-2017, 18:39
Witam!
Czy ktoś wie z jakim strumieniem magnetycznym została nagrana kaseta testowa Technics QZZCFM ?
Na samej kasecie jest 160nWb/m, a na wkładce 160nWb/m dla -20dB i dla 0dB, co jest dla mnie trochę dziwne. Bo to dwa różne poziomy nasycenia. Może coś pomyliłem?
Teoria mówi, że przy -20dB tak 160nWb/m, ale już dla 0dB to jest 250nWb/m. Cholerka nie wiem o co chodzi.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 24-05-2017, 23:33
Zauważyłem to samo podejrzewam że jest błąd drukarski. Pomyłka dotyczy braku dopisku 250nWb/m obok napisanego 160nWb/m ...
Przecież sam poziom strumienia czyli 160nWb/m odnosi się do -20dB a 250nWb/m do 0dB   tak jak napisałeś Arturze :)

Tutaj także zauważyli to samo.... :

http://old-fidelity.de/thread-658-page-1387.html (http://old-fidelity.de/thread-658-page-1387.html)

wkleję jeszcze raz te zdjęcia posiadanego egzemplarza :
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 24-05-2017, 23:57
Jak sobie przypomnę, w której książce to było opisane, to napiszę jak się liczy nasycenie taśmy (nWb/m). Jest na to prosty wzór, ale muszę go znaleźć.
Przypomnienie sobie nie wchodzi w rachubę ze względu na wzgląd, w moim przypadku jest to zbyt duży wysiłek fizyczny, niech mnie nikt nie podejrzewa o takie zberezeństwa. ;+)))
Właśnie, zupełnym przypadkiem przewróciłem się o tą książkę: Miernictwo Akustyczne Zbigniew Żyszkowski
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 25-05-2017, 00:12
Alex  (A.N.T. ) już to wyjaśniał na  "tapeheads":

http://www.tapeheads.net/showpost.php?p=160005&postcount=8 (http://www.tapeheads.net/showpost.php?p=160005&postcount=8)

lub cała dyskusja na ten temat:

Is there a "level reference tape" standard?

http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=16511 (http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=16511)

Powinno wystarczyc :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 25-05-2017, 13:27
Właśnie kłania się tutaj znajomość owej tabelki, którą kiedyś byłem przedstawiłem już.
W niej to właśnie jest przedstawione klu gwoździa, albo jakoś takiego programu.
Zmienne określenie 0dB, zależnego od kilku czynników.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 26-05-2017, 22:18
Kurde, kiedyś miałem przez dwa tygodnie do dyspozycji identyczny model Generatora Sygnałów Mieszanych. Ale może lepiej się stało, że przy nim nie zostałem, bo od 32 lat byłbym niemcem. :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 26-05-2017, 23:29




A ja znów nie mogłem się oprzeć i zakupiłem takie ładne dwa dziwolągi jak dojdą to pokażę . Mam nadzieje że dojdą w całości. Bo to delikatny sprzęt .
Musi być ta nutka niepewności.....   Mogę dodać tylko że jeden to Kikusui a drugi to ELPO .....   :)


Kurde, kiedyś miałem przez dwa tygodnie do dyspozycji identyczny model Generatora Sygnałów Mieszanych. Ale może lepiej się stało, że przy nim nie zostałem, bo od 32 lat byłbym niemcem. :-)

To może to i dobrze . Zależy od rodzaju generatora czy wprowadza sporo sygnałów mieszanych czy tylko same harmoniczne....   :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 27-05-2017, 01:34
Odnośnie poziomów zapisu znalazłem Technical Bulletin wydany przez BASF-a #2  8/82. Zawiera od dokładny opis nagrania poziomów sygnałów.

i link do całości biuletynu:

https://drive.google.com/open?id=0B3tJTp5yDmakb3o4ZE1PeEpOVjg (https://drive.google.com/open?id=0B3tJTp5yDmakb3o4ZE1PeEpOVjg)

Wklejam tylko końcowa tabelkę:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 28-05-2017, 20:25
Historyczna już ciekawostka.Kiedyś serwisówki lepsze były.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 28-05-2017, 20:26
Historyczna już ciekawostka.Kiedyś serwisówki lepsze były.
Dwa razy wlazło.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-05-2017, 20:35
A czego dotyczy ona ? Jakiego magnetofonu ?
Mógłbyś dać więcej zdjęć ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 28-05-2017, 20:46
Dotyczy zasad serwisowania magnetofonów tego producenta.Jakie narzędzia,mierniki itp.40 lat to ma.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-05-2017, 22:28
Jest to na pewno bardzo ciekawa publikacja :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 28-05-2017, 22:50
mops


suuuuuuuuuuuuuuuuuuuper
dawaj troche wiecj info
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 29-05-2017, 16:41
W tygodniu zrobię zdjęcia tej publikacji ,ale to będzie strasznie duży plik gdyby ktoś chciał.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 29-05-2017, 19:20
mops


wrzuc potem  to tu  °°




http://www.filehosting.org/ (http://www.filehosting.org/)




...


ja dostalem  z krainy smokow
 takie cos do majsterkowania
zabki na kable
juz nie raz przeklinalem ze nie mam
teraz  to  spoko he he he he
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-05-2017, 21:46
Jako że mam kilka minut przed rozpoczęciem nagrywania kolejnych kaset typu II .
Pokażę co dziś do mnie przyszło nareszcie :)

1. Woltomierz lampowy Polskiej produkcji z 1972 roku ELPO U719. Kupiony oczywiście na ebayu.uk . Niestety bez sondy do pomiaru napięć zmiennych. Musze się uśmiechnąć do Artura by coś poradził w tej sprawie i postaram się dorobić takowa sondę, ponieważ chodziło przede wszystkim o pomiary napięć zmiennych. Napięcia stałe mierzy poprawnie, oporność także ale wymaga drobnej kalibracji. Stan określiłbym na dobry jak na te lata .

2. Woltomierz napięć zmiennych KIKUSUI AVM 23 . Ustrój pomiarowy podwójny bardzo fajna maszynka . brakowało mi pod ręką takiego dwu ustrojowego . Bo jeden mam ale jest zintegrowany z generatorem i niema miejsca na burku na taki spory przyrząd pomiarowy . Sprawny w pełni, odrobina czyszczenia i będzie jak nowy.


Na koniec małe porno dla lubiących mierniki.....    :)

pierwszy ELPO  U719:



cdn.....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-05-2017, 21:54
i kolejne zdjęcia tym razem KIKUSUI AVM 23 :)

zwróćcie uwagę na pomiar częstotliwości z tyłu.... do 500kHz   :)

i w jakim stanie są obudowy po prostu git.

i na koniec braciszki pomiarowe

Już micha mi się cieszy ....   :)




I zabieram się za nagrywanie kaset.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-05-2017, 22:26
Cieszę się z Tobą.
Co do sondy: str8, 3wpis/link w tym temacie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-05-2017, 22:47
Tylko która sondę wybrać szczytową czy miedzy szczytową ?

i czy bez tej sądy raczej pomiar nie będzie możliwy ? te elementy powinny być przy samej końcówce pomiarowej czy można je zastosować w obudowie miernika i przerobić gniazdo na BNC i samo wejście by pasowało do sądy np. od oscyloskopu x1 ? Bo to gniazdo w mierniku to nawet chyba nie jest jakieś gniazdo DIN nie znalazłem nawet wtyku do niego... I przewody są trzy a schematu niestety nie mam :( i nie mogę nigdzie znaleźć... A nie ukrywam że chciałbym uruchomić przede wszystkim pomiar napięć zmiennych.


Schemat znalazłem i tę nieszczęsną sondę także jak wygląda w środku, tam jest lampa EA52 . Dlatego sa trzy przewody ( żarzenie lampy EA52, wejście sondy i masa) .

Schemat poniżej:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 31-05-2017, 00:00
Same gniazda już są w standardzie BNC (konstrukcja do B.W.Cz. 75Ohm, nisko mocowe), dotyczy KIKUSUI AVM 23. Bez sondy, możesz mierzyć tylko DC. Powiem tak: mam trzy sondy do V640, 1- szczytową, 2- między-szczytową i 3- temperaturową. Dwie pierwsze mierzą identycznie na V640, na oscyloskopie już widać różnicę. Różnią się prostownikem, w 1- jest jednopołówkowy + rezystor, w 2- jest dwupołówkowy + gasik (kondensator w tej roli).
Generalizując dość mocno, 2- do 20kHz, 1- wszystko powyżej. Musisz pamiętać, że V640 ma 100Mohm Rwej, bez dzielników. Nie wiem jaką Rwej. ma Kikusui.
Mod: EA52 to dioda, a sam Elpo ma 100Mohm.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 31-05-2017, 00:26
Dziękuje Ci Arturze za wyjaśnienia.


Kikusui opanowałem jest podobny w pomiarach do miernika HP 427A co posiadam. Tylko AVM23 jest to miernik podwójny i takowego potrzebowałem w zasięgu ręki do pomiarów.

Problem jest tylko z tym lampowym polskim . Napięcia stałe mierzy bez sądy faktycznie. Oporność także. Tylko najważniejszy pomiar co mnie interesuje napięć zmiennych jest na razie nie dostępny do póty do puki nie zdobędę sondy oryginalnej (co raczej graniczy z cudem) lub sam jest nie zrobię.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 02-06-2017, 00:05
Nagranych na dziś jest 8 kaset typu II pozostało jeszcze 8 sztuk :)

Zaś co do  ELPO U719  to poszukam oryginalnej sondy lub zrobię takową z oryginalna lampa w środku bo lampa jest dostępna w dalszym ciągu na ebay-u. Czyli nie powinno być problemu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 02-06-2017, 16:46
Rozumiem, że nie chcesz używać tej z V640. Będzie pasować 1:1, ale w U719 trzeba jeden kabelek pominąć.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 02-06-2017, 21:14
Rozumiem, że nie chcesz używać tej z V640. Będzie pasować 1:1, ale w U719 trzeba jeden kabelek pominąć.

Jakby była gdzieś do kupienia... to pewnie że bym chciał :)

Dziś kolejne kasety się kręcą....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 06-06-2017, 00:32
Ja z kolei muszę zabrać się za rzeczy i sprzęty które leżą już u mnie od stycznia i czekają na swoja kolej...
A trochę się tego nazbierało.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 19-06-2017, 21:53
A teraz pokażę co udało mi się uzyskać droga kupna :)
Do woltomierza lampowego ELPO U-719 udało się nabyć oryginalną instrukcję z załączonym schematem i oryginalną kartę gwarancyjną . Całość jest w stanie idealnym :)
Teraz tylko poluje na oryginalne sondy, byłby wtedy cały komplet. Jak się uda, jeśli nie to zrobię takie jak wspominał Artur :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-06-2017, 22:05
na lozku taki papier rozciagnoles
ja bym mial szlaban


kurcze  takie rodzynki ludzie trzymaja po domach  szok
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 19-06-2017, 22:11
No to fakt rodzynek jest niebywały :) Zwłaszcza stan , czarna obwoluta ta z cienkiego plastiku nie popękana nigdzie . A dziwne że przeżyło to tyle lat. Może ktoś po prostu wsadził do szafki i nie ruszał . Woltomierz sprzedany w 1971 roku.

A co do łózka to już moja ładniejsza połowa nic nie mówi , bo i tak często lezą tam roznegliżowane ........ MAGNETOFONY OCZYWIŚCIE hahaha :)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 07-12-2020, 21:13
Tak sobie dziś uświadomiłem że bardzo przydatnym narzędziem (bardziej urządzeniem)w naszych warsztatach była by "sygnałowa skrzynka rozdzielcza" . Mianowice chodzi mi oto, że ciągle latamy po naszych biurkach z kablami to do oscyloskopu, to do mierników poziomu, to do miernika W/F itd.... A jak by połączyć to wszystko w jedną "rozdzielnię".
 
Żeby skrzynka posiadała wejścia:
- dla mierzonego urządzenia (mierzony magnetofon Line OUT) (stereo 2xRCA)
- generatora audio (mono 1xRCA)
- wejście z sygnałem muzycznym (stereo 2xRCA)
- wejście z miernika T-100 (stereo 2xRCA)

Wyjścia:
- dla mierzonego urządzenia (mierzony magnetofon Line IN) (stereo 2xRCA)
- miernik W/F (mono 1xBNC)
- miernik mV (stereo 2xBNC)
- miernik T-100 (stereo 2xRCA)
- oscyloskop (stereo 2xBNC)
- Wyjście na wzmacniacz (stereo 2xRCA)

To chyba tyle. Do tego kilka przełączników na froncie, gniazda z tyłu, całość połączona razem i na biurku leżą tylko 4 chinch-e do mierzonego magnetofonu. Proste :) Co myślicie o takim ustrojstwie ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 08-12-2020, 14:28
Wojciechu, z szacunku do Ciebie i do wszystkich Tu, na Forum, nie będę pisał nic, co ogólnie ludzie biorą za obraźliwe.
Jak wszystko, to i tak się da. Jest podstawowy PROBLEM. ZAKŁÓCENIA, które uniemożliwiają pomiary. Nie wyeliminują tego ekranowane kable czy gniazda i obudowy. W przewodach biegają takie małe skurwielki, które obijają się o te co biegną w inną stronę i nie zaradzi temu żaden ekran. Tylko odległość i prostopadłość przewodów (nierównoległość) może ten efekt zmniejszyć.
W muzyce i odsłuchu efekt taki jest mało odczuwalny (przesłuchy), ale w pomiarach zakłócenia wpływają czasem diametralnie na wynik.
A może inaczej, ja osobiście nie spotkałem się z taką skrzynką, używaną do pomiarów.
OK istnieją urządzenia wielofunkcyjne, ale można na nich jednocześnie zrobić jeden góra dwa pomiary(multimetr, oscyloskop, generator z częstościomierzem). Tyle, że takie urządzenia są projektowane od podstaw do góra dwóch pomiarów. A w naszym przypadku? Czym mniejszy prąd i napięcie w kablach pomiarowych, tym większa podatność na zakłócenia. Czasami wykonujemy pomiary bardzo małych sygnałów z dużą dokładnością i taka skrzynka będzie wprowadzać spore zakłamania.
Ale jeśli ktoś ma chęć i możliwości, to ................. .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 08-12-2020, 14:43
Arturze widzisz, zakłócenia... Dzięki za zwrócenie uwagi na ten problem ;)
Zgadzam się z Tobą w 100%. Tak sobie tylko pomyślałem że taka skrzynka rozdzielcza miała by rację bytu, ale nie wziąłem pod uwagę innych czynników. No cóż,  człowiek się uczy całe życie, i dalej zapomina co ważne.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 08-12-2020, 18:51
Nie odwodzę Cię od tematu, ale trzeba to poważnie przemyśleć.
Jakie pomiary będziemy robić, ile jednocześnie?
Gdzie umocować gniazda, czy wewnątrz obudowy kable mogą leżeć swobodnie, czy przymocowane?
Trzeba wziąć pod uwagę stratność połączeń. W pewnych warunkach każde połączenie przeciętego przewodu zabiera conajmniej 0,5dB z sygnału. Taka skrzynka będzie musiała mieć 2 gniazda wejścia i 2 gniazda wyjścia, więc min. 2dB.
Jeśli ktoś taką skrzynkę zrobił,  niech się pochwali jej zupełną przezroczystością i stabilnością w czasie, np.: sygnał 16744,46Hz/-51,33dB wchodzi, mierzymy przez minutę i jak jest na wyjściu. Pomijam stabilność źródła.
Nie mogę teraz więcej pisać, ale i tyle to jest i tak zbyt wiele jak dla mnie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 01-03-2021, 20:15
Dave testuje następcę miernika UT61E czyli UT61E+ :



Jednak model UT61E jest tańszy prawie o 30 $ i ma bardzo zbliżone parametry. Kiedyś polecałem zakup tego UT61E i jest w dalszym ciągu w dobrej cenie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: JaKub92 w 17-03-2021, 00:20
Też polecam UT-61E :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: PhantomLord w 19-04-2021, 10:42
Przy okazji grzebania w naszych staruszkach pojawia się temat sprawdzenia i wymiany kondensatorów elektrolitycznych, a przy tym wypływa temat ESR.
Jeśli dobrze sprawę rozumiem, to przy pomiarze danego kondensatora wypadałoby znaleźć jego notę katalogową i sprawdzić jaki dopuszczalny ESR podaje producent. Jednakże w przypadku kilkunasto-letnich kondensatorów to jest zadanie niewykonalne. Stąd pytanie, na które tabele patrzeć, gdy nie mamy dostępu do tabel producenta?

Przykład:
Kondensator Shoei 1uF na 50V (LN) z NAKa LX-5. Sprawdziłem losowa dwie sztuki i otrzymałem takie wyniki:
Pojemność #1 1028nF, ESR 3.8Ohm
Pojemność #2 990nF, ESR 5.5Ohm
Oba pomiary wykonałem kilkukrotnie i były powtarzalne. Miernik to niestety ten słynny tani chińczyk.

Teraz jak patrzę na jedną tabelę to wynika, że oba kondy mają zawyżony ESR, jak patrzę na drugą to tylko drugi kond ma zawyżone, a jak jeszcze na inną to okazuje, się że oba są "w normie".

Jak do tego tematu podejść?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 19-04-2021, 11:25
Tabele powinny mieć te same wartości ESR. Przykladowo 1uF/50V to 4.5 ohm. Jesli jest wiecej do kosza, itd.
 Link do blogu EEV :
https://www.eevblog.com/forum/beginners/esr-values-for-electrolytic-caps/
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 19-04-2021, 12:20
Właśnie jestem po pomiarach nowego 10uF/63V z 036 (2020 rok/ 36 tydzień) na dwóch różnych miernikach. Pierwszy to ten tani z chin, drugi to CEM dt9935. Pierwszy nie daje się kalibrować, drugi ma taką opcję. Na pierwszym wartość 11,55uF/0,54R, drugi pokazuje 10,577uF/6,4R. Wierzę drugiemu, dlatego że na kalibrowanym mostku pojemnościowym, pokazuje dokładnie to samo. Dla pewności wziąłem inny nowy kondziorek 100uF/10V SMD, pierwszy pokazał 103,4uF i 2,3R, drugi 100,67uF i 1R.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 19-04-2021, 14:31
Właśnie podobną sytuację miałem jak dobierałem kondy do ZX-7.  Wtedy mierzylem kondy swoim mietkiem EE5000. I sopiero było poprawnie.  Zależy, ale nie zawsze jest kwas z tymi chnolami, kilka pomiarów trzeba robić na dobrej bateryjce.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: PhantomLord w 19-04-2021, 19:19
Tabele powinny mieć te same wartości ESR. Przykladowo 1uF/50V to 4.5 ohm. Jesli jest wiecej do kosza, itd.
 Link do blogu EEV :
https://www.eevblog.com/forum/beginners/esr-values-for-electrolytic-caps/

Nie no Wojtek...trzymałem się dzielnie do 4 strony tego wątku, ale oni tam sami nie znają odpowiedzi na postawione na początku pytanie :-D. Znaczy znają...tylko jakieś 15 różnych odpowiedzi.

W temacie chinola do pomiarów ESR. No nic innego nie mam, więc czy jest sens w ogóle go używać czy nie?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 19-04-2021, 20:40
Dlatego ja nie mam do tej pory takiego miernika, jak Tomek każe wymieniać to jedziemy wszystkie ....hehehe jak leci.....
Tak trochę żartem, ale czy warto się babrać ponownie za parę lat ? bo inne siadają?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 19-04-2021, 21:50
Nie no Wojtek...trzymałem się dzielnie do 4 strony tego wątku, ale oni tam sami nie znają odpowiedzi na postawione na początku pytanie :-D. Znaczy znają...tylko jakieś 15 różnych odpowiedzi.
Dlatego wysłałem Ci tego linka, bo tam są ludzie kumaci i oni nie wiedza do końca a my takie szare ludziki....
Ja sprawdzam na chinolu, bo małe i średnie elektrolity w 80% mierzy poprawnie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: PhantomLord w 20-04-2021, 07:49
Ha! Czyli odczytałem Twoje przesłanie jak trzeba :D. No nic, zapakuję nową baterię do chinola i zobaczymy jak te pomiary będą wychodzić.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 20-04-2021, 11:09
Pierwszy to ten tani z chin, drugi to CEM dt9935.
Tak to niestety jest. Na wierzchu mam tani EM420B. Musiałem ostatnio pomierzyć jakieś kondensatory do zwrotnicy. Przy pomiarach wyszło mi gdzieś +10/15% do specyfikacji. Musiałem jeszcze pomierzyć indukcyjności, wyciągnąłem CEM dt9935 i stwierdziłem że przy okazji pomierzę esr tym kondensatorom. No i na nim pojemność zdecydowanie były poniżej +5% do specyfikacji.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 20-04-2021, 21:27
Z tego co widzę to oba przyrządy są podobne funkcyjnie CEM DT9935 i DER EE-5000. Ale CEM lekko droższy.

Specyfikacja DER EE-5000:
https://www.deree.com.tw/de-5000-lcr-meter.html

i CEM DT9935:
http://www.cem-instruments.com/en/Product/detail/id/1147
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 21-04-2021, 16:26
Z dokłądnej specki DER EE-5000 jest zauważalnie bardziej dokładny.

Ale CEM lekko droższy.

Chyba odwrotnie. DER jest prawie dwa razy droższy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 21-04-2021, 19:22
Z dokłądnej specki DER EE-5000 jest zauważalnie bardziej dokładny.

Ale CEM lekko droższy.

Chyba odwrotnie. DER jest prawie dwa razy droższy.
Der-a można taniej wyrwać z Japonii :

https://www.ebay.co.uk/itm/DER-EE-LCR-Meter-DE-5000-with-TL-21-TL-22/224320122520

Ja właśnie stamtąd zamawiałem kilka lat temu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 22-04-2021, 06:13
Ja swojego CEM'a kupowałem jak był świeżą nowością i nie było tańszych, tej klasy mostków wtedy na rynku, nie jest najwyższych lotów. Teraz można go wyrwać za 500pln, a cena nie jest mocno przesadzona, bo już są tańsze, dość fajne mierniki procesorowe z auto kalibracją, też chinole. Do tego co mi jest niezbędne wystarczy taki jak mam.
Mam jeszcze CEM DT9930, ale tego nie polecam, nawet do pomiarów  czy element to kondzior czy opornik ;). Taki tam wypadek przy zakupach ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 22-04-2021, 19:26
Teraz można go wyrwać za 500pln, a cena nie jest mocno przesadzona, bo już są tańsze, dość fajne mierniki procesorowe z auto kalibracją, też chinole.
Jakie Arturze masz na myśli.... ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 22-04-2021, 20:07
https://www.ebay.co.uk/itm/DER-EE-LCR-Meter-DE-5000-with-TL-21-TL-22/224320122520
Ja właśnie stamtąd zamawiałem kilka lat temu.

Jak dorzucą cło i vat to wyjdzie tyle co CEM także faktycznie dobra oferta. Lokalnie najtaniej chyba za coś koło 830 widziałem a CEM za 530.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 22-04-2021, 21:02
Czyli cenowo poszły do góry w PL w stosunku do 2018 roku. Jak kupowałem w Japonii tego DER-a to wyszło okolica 90 pandów parę lat temu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 23-04-2021, 07:26
Ja za CET płaciłem coś koło 380pln. Ale to parę lat temu było.
A dokładniej 399 w 2014
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 23-04-2021, 12:46
Backu, tego CET'a niestety nie znam, ale przypomniałem sobie o jeszcze jednym fajnym mierniczku (dokładnie mierniczku).
Nie chce mi się fotek pykać i wklejać,
https://www.gotronik.pl/mt-1632-multimetr-peseta-pomiarowa-do-smd-p-7533.html
tylko mój się nazywa MS8910 smart smd tester. Taka tam "pęsetka", ale pokazuje tylko jedną wartość, brak mu esr'a.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 28-04-2021, 18:53
Mostek to jednak mostek, mierzy sinusem i przy wybranych częstotliwościach. Te proste mierniczki jadą zazwyczaj prostokątem i jak fabryka dała.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-04-2021, 19:40
Czyli na chwilę obecną żadnej "taniej" i podobnie wyposażonej co DER i CEM alternatywy brak.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 29-04-2021, 09:03
Nie no jest tania opcja. Ten mierniczek wydaje się taką https://pl.aliexpress.com/item/32808276967.html?spm=a2g0o.detail.1000014.53.42604bc0P3j9lO&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.33416.213724.0&scm_id=1007.33416.213724.0&scm-url=1007.33416.213724.0&pvid=c33df73a-0aa4-4be1-9f74-b682880572c9&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.33416.213724.0,pvid:c33df73a-0aa4-4be1-9f74-b682880572c9,tpp_buckets:668%230%23131923%2341_668%23888%233325%2314_23416%230%23213724%230_23416%234721%2321967%23260_23416%234722%2321972%237_668%232846%238112%231997_668%235811%2327188%2381_668%232717%237565%23708_668%231000022185%231000066059%230_668%233422%2315392%23127_4452%230%23214000%230_4452%233474%2315675%2334_4452%234862%2324463%23442_4452%233098%239624%23990_4452%235108%2323442%236_4452%233564%2316062%23224
Ale niestety, by kupić coś poważniejszego to z tańszych, coś takiego https://pl.aliexpress.com/item/1005001830944853.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1c8b7f9aVgZ4uX&algo_pvid=null&algo_expid=null&btsid=2100bb5116196784050267314e7580&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 29-04-2021, 11:09
Bardziej chodziło mi o podobne wyposażenie co DER lub CEM.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 29-04-2021, 19:34
Znalazłem coś takiego : miernik ET430 LCR

https://www.ebay.com/itm/ET430-ET431-ET432-ET433-Multifunction-Handheld-LCR-Digital-Bridge-Meter-High-Pre/144013294343?hash=item2187dc7b07:g:iagAAOSw8HdgfMN2&var=443299634171
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 01-03-2022, 07:31
Przejrzałem oferty i jakoś nic nie widzę, pod 10 tke masakra, a szukam tylko jako pomiarową coby z sinusa piły nie robiła powyżej 1 khz .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 01-03-2022, 10:59
Piotrze coś słabo Ci szło to szukanie ;) .
Mi to zajęło tyle co wpisać w al...lo .
https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-plyty-glowne-4228?stan=nowe&string=Realtek%20ALC889&description=1&order=p
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 01-03-2022, 11:12
no super, ale mam 4 kompy dual i quad core i raczej płyty głównej nie zmienie, raczej potrzebna karta muzyczna na slot.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 01-03-2022, 12:44
swojej zintegrowanej karty dźwiękowej,
No ja zrozumiałem, że chodzi Ci o kartę zintegrowaną, a nie wewnętrzną na pci.
A na tych płytach jakie są układy audio?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 01-03-2022, 20:19
w jednym mam ALC888
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 01-03-2022, 22:26
To realne wyniki mogą się zawierać dla DAC -80dB (fabr. -97dB) i ADC -77dB (fabr. -90dB). To trochę za mało, bo w niektórych magnetofonach, z dobrą kasetą metalową, po włączeniu Dolby C poziom szumów spada do -80dB.
Tu są do niego sterowniki
https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/motherboard_driver_audio_realtek_azalia-ati.exe?v=2eb9d406999544078f30e43cd82871a4
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 04-03-2022, 15:24
Nie wiem czy te strony coś wniosą do waszej rzeczywistości serwisowej, ale wkleję.

Pierwsza to kalkulator (converter) wielkości elektrycznych Vrms/dBm/dBudBV: https://www.analog.com/en/design-center/interactive-design-tools/dbconvert.html .

Drugą jest kalkulator (converter) Konwersja : Strumień magnetyczny Φ w nWb/m na poziom strumienia w dB. Poziomy operacyjne taśmy (dB). Poziomy wyrównania taśmy (dB). https://www-sengpielaudio-com.translate.goog/calculator-magneticflux.htm?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

Kto będzie chciał, to coś z tego wywnioskuje.
POWODZENIA W OBLICZENIACH ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 04-03-2022, 16:43
Artur, ja Cio przestaje zadawać pytania w realu...... już mnie głowa boli....
Tytuł: Przydatne narzędzia serwisowe
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 09-03-2022, 22:51
Pochwale się fajną zdobycza ....lupą .
Ale nie jest to taka zwykła lupa, tylko lupa ze sznureczkiem.
Czasem mam ręce zajęte i takie cuś może się przydać w naprawach.

To takie czarne opieram sobie na klacie i wuala działa.
Tytuł: Przydatne narzędzia serwisowe
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 11-03-2022, 21:44
Może scalić to z tym tutaj : http://audiohobby.pl/index.php?topic=12066.msg469691#new

Ponieważ tam są opisane różne takie akcesoria i narzędzia używane w serwisie.
Tytuł: Przydatne narzędzia serwisowe
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 11-03-2022, 23:02
Jak uważasz ze będzie dobrze , bo miałem wkleić jeszcze pare innych , to może tam później.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Gamar w 24-03-2022, 22:18
Pan Krzysztof Popiel, którego kanał śledzę na yt opublikował właśnie materiał, w którym pokazuje metodę naprawy sprzęgła w magnetofonach Technics, może komuś się przyda:
. W przypadku gdyby metoda była powszechnie znana najmocniej przepraszam.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 24-03-2022, 23:40
Może ja nie kumam jak żabka, ale nie wiem o co chodzi ? bo widzę że gość zespolił ze sobą dwie części na stałe, klejem by było prościej i czy między tymi kołami zębatymi coś było ? bo sprzegło to coś co przenosi napęd ale i też rozłącza a tu tego nie widzę, wytłumaczy mi ktoś ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Gamar w 25-03-2022, 06:31
To takie w w cudzysłowie sprzęgło. Piszę na podstawie rozbiórki BX-501, 2 elementy plastikowe po złączeniu których słychać klik. Proszę wybaczyć mi bardzo skromną wiedzę. Niestety tworzywo jednego z elementów często pęka i wtedy pojawia się błąd F03. Metoda ze skręceniem elementów jest lepsza niż klejenie gdyż użycie zbyt mocnego kleju może doprowadzić do uszkodzenia w przypadku konieczności ich rozłączenia w przyszłości.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 25-03-2022, 07:20
Aha, ok, bo zazwyczaj sprzęgiełko to były dwie podobne części i filce co działało jako typowe sprzęgło a regulacja to był nacisk sprężyny
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 25-03-2022, 09:43
Moim skromnym bardzo zdaniem, to nie jest sprzęgło, a połączenie niestałe, ale niech każdy nazywa jak chce aby inni to dobrze rozumieli.
Ale ja nie o tym, a o dalszych pomiarach moich zewnętrznych kart dźwiękowych.
Otóż zapowiadało się, jak zwykle pięęęknie. Przywlekłem ze studia MOTU828mkIIIfw i podłączyłem do swego domowego kompa. No i chyba dlatego, że wlekłem te kartę to wyniki pomiarów wołają o pomstę do nieba, wstyd tu je przedstawiać. Miały być najlepsze ze wszystkich moich wyników, a wyszło jak zwykle. Szkoda, że tak się stało, narazie nie mam czasu szukać przyczyny owej niemocy. Załączam tylko plik *.htm, bez obrazków, bo to śmiech w żywe oczy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 25-03-2022, 10:31
Moim skromnym bardzo zdaniem, to nie jest sprzęgło, a połączenie niestałe, ale niech każdy nazywa jak chce aby inni to dobrze rozumieli.

Mechanik?
:)

Mnie czasami drażni mówienie >zębatka<   na każde koło zębate. 
Definicja:

Zębatka - w budowie maszyn jest to listwa zębata, współpracująca z kołem zębatym w przekładni zębatej liniowej.

ale niech każdy nazywa jak chce aby inni to dobrze zrozumieli :)

to też zębatka(https://us.123rf.com/450wm/lithian/lithian1510/lithian151000052/46512815-blisko-portret-opalona-brunetka-letniego-pi%C4%99kna-.jpg?ver=6)
   
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 28-09-2022, 07:35
Taki miernik przywiozłem i mam pytanie czy z tego co widać będzie możliwy dobry pomiar np poziomów audio, takie kalibracje czy nie .... jeszcze go nie podłączałem z braku czasu i baterii.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: bsw w 28-09-2022, 10:29
Miernik fajny. Bateria to tylko do pomiaru rezystancji i pojemności potrzebna - a reszta obywa się bez :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-09-2022, 10:29
Taki miernik przywiozłem i mam pytanie czy z tego co widać będzie możliwy dobry pomiar np poziomów audio, takie kalibracje czy nie .... jeszcze go nie podłączałem z braku czasu i baterii.
Ja bym sobie odpuścił ponieważ zaktes użyteczny dla nas jest zbyt mały. Skala dla pomiaru napięcia przemiennego jest od 0 do 5V nas interesuje zakres do 1.5V którego tutaj brak. Ten miernik nie nadaje się do pomiarów audio.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 28-09-2022, 11:48
a te pomiary w dB ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-09-2022, 11:55
a te pomiary w dB ?
Jeszcze bardziej nie czytelna skala. 0dB tutaj dla 1V mamy odrazu po lewej stronie skali, a gdzie będzie miejsce jak przyjdzie mierzyć bardziej standardowe napięcia dla 0.775V? Dokładność żadna. Do napięć stałych to ok, ale od tego są multimetry cyfrowe bardziej dokładne. Ten miernik to zabytek do pomiaru czy jest napięcie tylko tyle, niestety.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 28-09-2022, 17:29
Nie no ewiem źe to zabytek......ale jest japoński i ma duźą wskazówke ...hehehehe
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 28-09-2022, 20:17
Chciałbym wyjaśnić co nieco odnośnie mierników analogowych. Mianowicie chęci wyboru co idzie i zakupu takowych na co zwrócić uwagę. Pierwsze nie kupujmy bardzo starych mierników, które mogą wymagać napraw i co ważniejsze porządnej kalibracji. Której sami już nie przeprowadzimy, a koszt wykonania takowej w specjalistycznym warsztacie może przyprawić o zawrót głowy. Szukajmy mierników sprawnych w dobrym stanie wizualnym i technicznie nienagannych. Nie poobijanych i nie połamanych . Wiąże się to z możliwością uszkodzenia ustroju pomiarowego od wstrząsów. I kolejna sprawa to zakresy pomiarowe. Interesujący nas zakres to przede wszystkim od 0V do 1V lub 1.5V max. na pełnej skali ( w takim zakresie jesteśmy w stanie dokonać najdokładniejszego pomiaru). W miernikach nie posiadających zakresów pomiarowych do 1V lub 1,5V a zaczynających się dopiero 5V, pomiary nas interesujące nie będą dokładne. Częstotliwość pomiaru mierników analogowych nierzadko przekracza 20kHz. Czyli jest dobrze, im wyższe pasmo tym lepiej. Oczywiście mówimy o zakresach pomiaru dla napięć przemiennych (AC).

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 30-09-2022, 20:58
Kolejny ciekawy film o multimetrach. Tym razem już profesjonalny multimetr z PRL-u czyli V-543.



Polecam.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 30-09-2022, 21:23
Właśnie mi przypomniałeś dawne czasy że przecież robiłem na obronę pracy miernik częstotliwości ale z wyświetlaniem w kodzie binarnym dla oszczędności kasy na wyświetlacze..........testowany w laboratorium pokazywał perfekt wyniki....no ale to było dawno i pewnie zgnił w stercie prac potem, a teraz byłby jak znalazł.......
Taka retrospekcja....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: bsw w 30-09-2022, 22:40
Mam częstotliwościomierz z MERATRONIC - też na lampach Nixie...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 06-11-2022, 15:26
Z racji tego iż grzebię nie tylko w innych ale audio także szpejkach, łażąc po giełdach kupiłem sobie takie oto przydasie....
a śrubecki są naprawde malusie....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 06-11-2022, 22:01
Całkiem fajne przydasie, ale czy konieczne?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 07-11-2022, 07:57
Nie napisałem konieczne i obowiązkowe tylko jako ciekawostke.
Zestaw śrubowkręcików to zaledwie 8 zł u ruskich ze straganu, w zestawie są nasadowe kluczyki przydatne np do głowicy Denona 800 i mechanizmów Pioneera, przy okazji roboty sprawdze na 100%
Poza tym ja se kupiłem i się chwale !
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Wojciech7 w 07-11-2022, 09:49
Bardzo dobrze że kupiłeś. Trzeba się chwalić pozytywnymi rzeczami:)))) Teraz wszelkie naprawy, serwisowanie będzie sprawniejsze.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 07-11-2022, 13:38
Poza tym ja se kupiłem i się chwale !
A to przepraszam, jak tak (?) to Ci się chwali. ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 09-11-2022, 09:16
Bardzo  często używam zooomu do lutowania, choćby dzisiaj  udało się przelutować walkmana i odzyskać dźwięk w prawym kanale.
Warto zaopatrzyć się w lupke by móc zaglądnąć w d....e .....
Najprościej kupić okulary korekcyjne z dużym zoomem, ale uwaga, nie pracować z nimi długo bo się oczka męczą, mam dużą lupe a niedawno trafiłem na lupke z klipsami.
To wszystko niestety przydaje się w robocie ze sprzętem.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 28-11-2022, 14:55
Następne ciekawostki po odwiedzinach w sklepach modelarskich
Piny i śrubki do łączenie pękanych plastyków
W sam raz do uszytwnienia złamanego ząbka do blokady kieszeni w Nadzie.
Sklejony trzyma się super ale warto wzmocnić pinem.
No i hiper wiertełka.......
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Wojciech7 w 28-11-2022, 22:22
To bardzo dobra wiadomość i przydatna:)))
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 09-01-2023, 12:41
Hey :)
  Tutaj taki zakątek gdzie się przewijają różności :)  Śrubki, klucze, mierniki, gumki i sprężynki.
   Mam >listę<  co trzeba w 2023- zrobić-kupić-pojechać-wysadzić w powietrze itd....
 Jest na niej oscyloskop. 
    Jeszcze w starym próbowałem z jakimiś tam udawanym na laptopa ale mnie strasznie wpieniał z wielu powodów.  To się dla mnie nie liczy i cześć na amen z takimi rozwiązaniami.  Bo jeszcze od wk.....   zawała dostanę i kitę odwalę.

 No to jaki >prawdziwy< oscyloskop ?
  Zabytki techniki mnie nie interesują.   Może być średni, mały i najtańszy albo trochę droższy,  wystarczający na pomiary magnetofonowe i wzmacniaczowe :)
  Na bank wielu z Was ma takie urządzenie i może coś sensownego podpowiedzieć :)
     Tak więc - proszę o poradę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 09-01-2023, 13:09
Jakiś czas temu Arturo był na zakupie nowszego  oscyloskopu. Może coś napisze. ;-)
Ja ze swojej strony mogę polecić firmę Rigol i jej oscyloskopy. Sam mam już ponad 4 lata 1054Z po modyfikacjach i jestem zadowolony.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 09-01-2023, 13:35
Ja posiadam 3 analogowe - ale ich nie będę wymieniać bo Cię zabytki nie interesują (i słusznie oczywiście).
Cyfrowy nowy mam jeden: SIGLENT SDS 1104X-E
Kupiłem go po analizie rynku oraz z tego powodu, że w komplecie z dedykowanym generatorem potrafi sam rysować wykresy pasma przenoszenia badanych urządzeń.
Z innych zalet:
Ma ładny i duży monitor.
Ma wbudowany serwer WWW - czyli jak podpiąłem go po kablu sieciowym do sieci domowej (niestety nie ma wifi) to mogę nim sterować wygodnie z poziomu komputera - pojawia się wirtualny oscyloskop w przeglądarce - bardzo łatwo zrobić screenshoty no i odczyt łatwiejszy.
Wystarczająca jak na moje potrzeby analiza FFT.
Soft się nie zacina, nie laguje - wiadomo zawsze mógłby szybciej pracować - ale nie za takie pieniądze.

Ogólnie polecam, ja jestem zadowolony.

To nie jest oczywiście maszyna marzeń, ale działa ok od ponad 3 lat.
Do techniki audio wystarcza, trochę szumi mu wentylator i miałem po upływie gwarancji go sobie zmodować, ale jakoś mi parcie zeszło.
Z upierdliwych rzeczy to jest to maszyna 4 kanałowa ale regulacja pojedyncza - czyli trzeba sobie wybrać kanał, ustawić jego parametry i potem wybrać kolejny itd ...
Dwukanałowe mają czasem niezależne manipulatory.
Ale wersja 2 kanałowa (co nie jest opisane na stronie producenta) ma słabszego proca i działa wolniej i jakieś jeszcze ma rzeczy obcięte - tej nie polecam.

https://www.siglenteu.com/digital-oscilloscopes/sds1000x-e-series-super-phosphor-oscilloscopes/?gclid=EAIaIQobChMIo-qP9bu6_AIVpkeRBR06ewbSEAAYASAAEgK8WvD_BwE (https://www.siglenteu.com/digital-oscilloscopes/sds1000x-e-series-super-phosphor-oscilloscopes/?gclid=EAIaIQobChMIo-qP9bu6_AIVpkeRBR06ewbSEAAYASAAEgK8WvD_BwE)


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 09-01-2023, 14:14
Cyfrowy nowy mam jeden: SIGLENT SDS 1104X-E

Mam taki sam, ale zbyt krótko, żeby więcej o nim powiedzieć. Na razie go poznaję ;) I przestawiam się powoli z analoga na cyfrę.
Poza tym mam dwukanałowego analoga Hitachi 20MHz, świeci ładnie i działał ok, tylko przydałaby się mu konserwacja przełączników. W każdym razie, na emeryturę jeszcze nie pójdzie. Do moich zastosowań pewnie w zupełności by wystarczył, ale  zachciało mi się wygody cyfrzaka.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 09-01-2023, 18:08
A ja tam lubię i polecam analogowe. Bardzo ładne wykresy rysują. Przy naszym używaniu długo powinny posłużyć.
Mój nowy nabytek, Fluke PM3082 z funkcją autokalibracji:
 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 09-01-2023, 18:24
A ja tam lubię i polecam analogowe. Bardzo ładne wykresy rysują. Przy naszym używaniu długo powinny posłużyć.
Mój nowy nabytek, Fluke PM3082 z funkcją autokalibracji:
Piękna i trwała maszyna - gratulacje.
Obecnie u mnie wśród analogowych oscyloskopów to właśnie Fluke jest cały czas w użyciu, tylko wyższy model PM3092.
Jednak mam świadomość, że jak pierdyknie kiedyś coś w nim to mogę nie dać rady go naprawić :(
To jednak muzealne zabytki są, nowicjuszowi bym go nie polecał.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 10-01-2023, 11:16
Fluke nawet mnie się kojarzy pozytywnie :)   W mojej dawnej pracy używaliśmy-  z tym że to były zwykłe mierniki.

   Dziękuję Wszystkim za sugestie :)
Trzeba jednak brać pod uwagę że ja żadnym słynnym konstruktorem elektroniki nie będę heheheheh.   W zasadzie jestem na etapie krowy na rowie która rozkminia działanie łańcucha-  dzięki któremu wygryza  koło w trawie.
   Tak sobie grzebałem w necie i znalazłem np.  taki :

https://www.reichelt.de/de/de/digital-speicher-oszilloskop-25-mhz-2-kanaele-utd-2025-cl-p129858.html?PROVID=2788&gclid=CjwKCAiAk--dBhABEiwAchIwkXgn26uMAuHEEXUJ8_n9DO5heqpJHPSaiXB9gWVRlaoHKQu_YhF-qhoCZgYQAvD_BwE&&r=1

Do regulacji magnetofonu i sprawdzenia wzmaka chyba wystarczy?
  Popatrzcie proszę na cyferki :)  I wyraźcie opinię
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 10-01-2023, 11:49
Powinien wystarczyć do audio, tym bardziej, że cena niezła.

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 10-01-2023, 12:12
Wydaje się nie do pokonania w kwestii ceny do możliwości.
Jako podstawowy pierwszy oscyloskop to się pewnie sprawdzi.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 10-01-2023, 13:13
Mam model UTD2052CL i na moje potrzeby audio w zupełności mi wystarcza.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 10-01-2023, 14:03
Heheh  :)   A czym on się różni od tego co na filmie ?
  Niby tylko dwie cyferki przestawione ale coś pewno jest inaczej :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 10-01-2023, 14:47
Chyba tylko pasmem i próbkowaniem
 ten z filmiku ma 25 MHz,250 MS/s/ ten UTD2052CL ma 50MHz./500Msp. Mam go z 4 lata i sprawuje się dobrze.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: RedKoral w 20-01-2023, 00:46
Panowie, a tak przy okazji małej dyskusji odnośnie mierników w wątku magnetofonowym, co sądzicie o czymś takim.

TVT-322 podwójny wskaźnik wysokiej precyzji AC Millivoltmeter, przyrządy pomiarowe pomiar częstotliwości 5Hz-1MHz,
https://a.aliexpress.com/_mrkgxrC

Do kompletu można zaszaleć i sprawić sobie generator:
TAG-101 Generator sygnału Audio źródło sygnału 10Hz-1MHz
https://a.aliexpress.com/_mr33HKA
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 20-01-2023, 00:51
a cena za wysyłke ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: RedKoral w 20-01-2023, 01:06
Miernik ok. 200 zł a generator ok. 170 zł.
.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 20-01-2023, 08:45
Jak na dwu-kanałowy miernik to bardzo tanio. Do tego nowy :-) Ale nic więcej nie wiadomo jak z jakością wykonania... "wiadomo chińczyk".
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 20-01-2023, 09:35
Miernik ok. 200 zł a generator ok. 170 zł.
.

za cene wysyłki można cyfrowy kupić
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 21-01-2023, 13:18
Dobra- mała draka była ale dojechał :)

(https://obrazki.elektroda.pl/7313152000_1674302728_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7313152000_1674302728.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/2447266900_1674302726_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/2447266900_1674302726.jpg)


Teraz to ja wam wszystkim pokażę ......
(https://c.tenor.com/GeeFNAaJlrwAAAAM/hermione-angry.gif)
   Tylko instrukcję przeczytam-  chociaż wiem gdzie Power jest .....
(to do magnetofonów oczywiście :)  )
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 21-01-2023, 13:27
Ładny, nowiutki i pachnący, gratuluję zakupu na pewno się przyda.
Ja mam generator funkcyjny tego producenta i jestem zadowolony.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 21-01-2023, 13:39
Na razie ma czas na aklimatyzację-  czekam aż się dostosuje wyjęty wprost ze śniegu i lodów :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 21-01-2023, 14:44
Roberto gratuluję nabytku, bardzo przydatny przyrząd ;-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 21-01-2023, 18:45
Dzięki  :)
  Dzisiaj trochę piwa wypiłem to nie wnikam za bardzo jeszcze.  Ale używając terminologii małej,  z czasów gdy była mała :)  heheheh
Masakra, to normalnie Hogward jest a ja jestem zwykłym mogulem :)  Co to czary pierwszy raz na oczy widzi.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 21-01-2023, 19:46
Weź wypowiedz alohomora i sam się otworzy.... hahahhahahah   
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 21-01-2023, 20:48
Hehehe-  aż tak źle nie jest :)   Sam odpalił od wciśnięcia Power.   Kalibracja też OK   ale przydałby się jakiś eleksir wspomagający proces>
pokapowania się <  we wszystkim.    Mój sprawdzony, standardowy- piwo :)   Trochę słabo działa
hehehe.
  Młoda zapytana czy w tej sprawie może coś doradzić, odparła :   Trochę już za stary jesteś żeby byle zaklęcie działało a jakichś solidnych to ja nie znam :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 21-01-2023, 21:27
Jest takie jedno........Pani szanowna wino Leśne raz poproszę na zeszyt....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 22-01-2023, 12:31
No i masz babo placek, można by napisać :(
Zachciało się oscyloskopa.   Dzisiaj na pierwszy strzał postanowiłem zobaczyć jak sprawuje się generator którego używałem.

Sinus na szczęście OK ale reszta ?   Szczególnie ślicznie wypadł prostokąt
(https://obrazki.elektroda.pl/6811961500_1674386679_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6811961500_1674386679.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3139810100_1674386725_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3139810100_1674386725.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5337810600_1674386712_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5337810600_1674386712.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1961015200_1674386722_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1961015200_1674386722.jpg)

choroba-  będą wydatki coś czuję

W kolejce leżą zasilacze od malinki i dac-a .  W sumie kilka sztuk i teraz boję się popatrzeć jak śmiecą bo jeszcze przyjdzie się w kosz walnąć jak leci.

sondy skalibrowane ma się rozumieć
ed:   poza tym w instrukcji pisze że ma mnóstwo języków i można swój wybrać.   No tak, całe mnóstwo chińskich, japońskich itp..   Jest Hiszpański, Ruski, Niemiecki  i na szczęście Angielski.   Polskiego ni ma :(    Albo nie wiedzą że taki jest albo uważają że każdy polak to nie taki cep jak ja ---- hehehehehe
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 22-01-2023, 14:53
Czasem tak jest że jak coś nie widać to nie słychać........ 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 22-01-2023, 15:00
No niestety, generator do wymiany. Chyba że będziesz urzywał tylko sinusa Robercie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 22-01-2023, 15:55
Nie no, sinus przyda się ale oczywiście to nie wszystko,  reszta przebiegów  bezużyteczna.   Z takim prostokątem np.  wzmaka sprawdzić?
   Tak więc, trzeba coś normalnego do osprzętu dołożyć.
 Macie jakieś propozycje?    Generatorów :)

chorazy3 :)  wspomniał że z tej firmy generator OK  ale inne też mogą być :)

Na pierwszy zgrubny mój strzał takie coś popadło:

https://www.pollin.de/p/joy-it-signalgenerator-und-frequenzzaehler-jds6600-lite-joy-it-830923?utm_source=google&utm_medium=fshopping&gclid=EAIaIQobChMItPGW17nb_AIVhp3VCh1rJg8fEAQYASABEgJfCfD_BwE

ed:

Teraz mam nową zabawkę to będę tutaj marudzić :)  Sorry
   Tak więc-  generator do kibla :(       Następne w kolejce były zasilacze.   No ale chyba one akurat dobrze utrafione bo jak mi się wydaje nie udało mi się oscyloskopem zobaczyć czy walą jakimś pikami napięć czy cóś.
     Albo ew.  ja się jeszcze nie znam i nie wiem jak to ew. zobaczyć.
Na obrazku wyniki tego który mi DAC-a  zasila-   próbowałem coś wyłowić na wszystkich zakresach, poziomach spustu itp...    ale generalnie prosta krecha na wyjściu zasilacza.   Jedyne osyclacje napięcia widać już na bardzo krótkich odcinkach czasu i w sumie mieszczą się w 3mV
  ?   jeżeli dobrze interpretuję zygzaka z ekranu
Podobnie jest z tym od Malinki-  oba to impulsowce są.    Tego z trafo gdzieś zawieruszyłem-  ale odpadł na samym początku bo nawet mój stary sprzęt wykrywający zakłócenia (mikrofon od kompa)   odrzucił go razem z jakimś innym impulsowym.

(https://obrazki.elektroda.pl/6129453600_1674406833_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6129453600_1674406833.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8166124800_1674406852_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8166124800_1674406852.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7545516900_1674406858_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7545516900_1674406858.jpg)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 22-01-2023, 19:23
Ja mam model UTG9005C, analogowy. Mam go od ok. 2 lat i nie mam zastrzeżeń.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 22-01-2023, 20:47
Pień - może wiesz a może nie wiec lepiej napiszę.

Pamiętaj, ze masa sondy pomiarowej jest bezpośrednio połączona z bolcem w gniazdku gdzie wpięty jest oscyloskop.
Absolutnie w żadnym wypadku nie można tym oscyloskopem robić pomiarów jak zwykłym multimetrem gdzie sondy pomiarowe możesz swobodnie wtykać PRAWIE wszędzie w układzie.
Musisz zawsze o tym pamietać zanim dotkniesz masą sondy czegoś w badanym urządzeniu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 22-01-2023, 21:16
  Wiem :)   Ale i tak dzięki :)
W sumie to mi zostało już od jakiegoś czasu żeby sprawdzać czy przypadkiem na obudowie czegoś co nie ma we wtyczce bolca z uziemieniem  czy na obudowie nie ma fazy :)   I w sumie to nawet o pomiary nie chodziło tylko o sąsiadkę i jej radio w kuchni- które miało fazę na budzie ale kran również nie był daleko.   Tylko trochę ją podładowało na szczęście.
   
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 22-01-2023, 22:01
Pień - może wiesz a może nie wiec lepiej napiszę.

Pamiętaj, ze masa sondy pomiarowej jest bezpośrednio połączona z bolcem w gniazdku gdzie wpięty jest oscyloskop.
Absolutnie w żadnym wypadku nie można tym oscyloskopem robić pomiarów jak zwykłym multimetrem gdzie sondy pomiarowe możesz swobodnie wtykać PRAWIE wszędzie w układzie.
Musisz zawsze o tym pamietać zanim dotkniesz masą sondy czegoś w badanym urządzeniu.
To bardzo cenna uwaga.
Czasami ludzie o tym zapominają a potem jest problem i oscyloskop do kosza. A wystarczy tylko urzyć sondy różnicowej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 23-01-2023, 08:41
Ja znam takich co nowym oscyloskopem w przypływie euforii sprowadzali nawet jakość sinusa w gniazdku sieciowym.
Byli zachwyceni, gdy czytali na obudowie oscyloskopu, ze max. nap. wejściowe to 400 V. Czyli powinno wytrzymać pomiar w gniazdku.
Wiec mierzyli nap. w gniazdku i kończyli w ten sposób przygodę z nowym oscyloskopem  :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 23-01-2023, 09:10
Eforia swoją drogą ale aż tak ciekawy jak wygląda sinus w gniazdku sieciowym to mnie nie interesuje :)
   Poza tym- to faktycznie urządzenie to jest wielce przydatne- aż zastanawiam się dlaczego wcześniej nie miałem.

------------

Przez te moje eksperymenta-  bo wczoraj męczyłem jednego biednego Kenwooda żeby zobaczyć jak mu nagrywanie idzie, wpadłem na pewien pomysł.
 Będzie szło tak-   robię próbkę tonów z generatora-   zapisuję to w postaci jakiego waw-a   czy coś.   Dla uproszczenia - niech to bedzie powiedzmy 10 tonów o długości np 10 sek każdy z z częstotliwościami powiedzmy od 5 do 20 kHz.
Następnie biorę magnet bez automatyki- źródło próbek sygnału >wyjście na określone napięcie<   jeszcze nie wiem jakie hahahahaah   dokładnie.  No ale powiedzmy takie że przy bardzo dobrej taśmie byłoby to zero dB  na magnetofonie.
  Nagrywam
A potem patrzę się jaki poziom mają poszczególne tony w nagraniu.  Oscyloskop do tego niekoniecznie potrzebny :)
    Wydaje mi się (może jestem w błędzie)   że dałoby to szybką odpowiedź która taśma jest OK a która kiepska.
Krótko mówiąc takie zdjęcie charakterystyki konkretnej taśmy taka pomoc w posortowaniu ich na kategorie jakościowe.
   Ma to sens?

no bo trochę tych taśm się nazbierało- a nagrywać wszystko na Kenwoodach które w zasadzie na każdym g......    nagrywają dobrze to trochę wprowadza w błąd.   Już parę razy miałem że >łoooooo   to niezła taśma jest !!
Daję tą niby zajebistą taśmę np.  dla JVC na pożarcie   a tu lipa
 (a poza tym to JVC wczoraj w pewnej kategorii  dosłownie rozszarpał na strzępy wszelkie inne magnetofony jakie sprawdzałem)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 23-01-2023, 10:24
A wystarczy tylko urzyć sondy różnicowej.

Można też użyć transformatora separującego. To tańsza opcja.
Właśnie jestem na etapie zakupu takowego.

Znalazłem taki:
https://allegro.pl/oferta/transformator-separacyjny-ochronny-250w-to-250-t03-8789707427 (https://allegro.pl/oferta/transformator-separacyjny-ochronny-250w-to-250-t03-8789707427)

W takim przypadku lepiej podłączyć przez niego magnetofon (czy inny sprzęt w którym dokonujemy pomiarów) czy oscyloskop?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 23-01-2023, 12:52
Przez te moje eksperymenta-  bo wczoraj męczyłem jednego biednego Kenwooda żeby zobaczyć jak mu nagrywanie idzie, wpadłem na pewien pomysł.
 Będzie szło tak-   robię próbkę tonów z generatora-   zapisuję to w postaci jakiego waw-a   czy coś.   Dla uproszczenia - niech to bedzie powiedzmy 10 tonów o długości np 10 sek każdy z z częstotliwościami powiedzmy od 5 do 20 kHz.
Następnie biorę magnet bez automatyki- źródło próbek sygnału >wyjście na określone napięcie<   jeszcze nie wiem jakie hahahahaah   dokładnie.  No ale powiedzmy takie że przy bardzo dobrej taśmie byłoby to zero dB  na magnetofonie.
  Nagrywam
A potem patrzę się jaki poziom mają poszczególne tony w nagraniu.  Oscyloskop do tego niekoniecznie potrzebny :)
    Wydaje mi się (może jestem w błędzie)   że dałoby to szybką odpowiedź która taśma jest OK a która kiepska.
Krótko mówiąc takie zdjęcie charakterystyki konkretnej taśmy taka pomoc w posortowaniu ich na kategorie jakościowe.
   Ma to sens?

Sens jak najbardziej posiada Robercie i narzędzia gotowe są do dyspozycji ;)
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13748.msg450059#msg450059
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: RedKoral w 23-01-2023, 18:06
Panowie, ponieważ dyskusja kręci się koło urządzeń pomiarowych, przypomniało mi się, że chciałem się Was poradzić. Chodzi mi o pomiar i regulację z wykorzystaniem generatora. Będę niebawem zmieniał głowice w 828 i być może w 765 i dobrze byłoby sprawdzić i ew. ustawić należycie to co trzeba.
Generalnie wiem i (wydaje mi się przynajmniej, że tak) rozumiem co napisano w serwisówkach, ale mam pewne "ale" :-)
Otóż, i tu odwołam się do serwisówki Technicsa, zalecają żeby zapodać referencyjny sygnał 1 kHz (-24 dB) z generatora. No dobra, ale fizycznie jaki to ma być sygnał? Chodzi mi o jego "moc" - 1V, czy jakaś inna wartość i jaka?
Serwisówka np. od RSBX828 nic na ten temat nie mówi (załączyłem wycinki na ten temat), ale już w RSBX701 jest wzmianka na ten temat gdzie podano (jeżeli dobrze to rozumiem) żeby ustawić generator "output level" na 0 dB (1kHz) = 1V.
Ale już w samym opisie jak mierzyć wzmocnienie i ogólną charakterystykę przenoszenia, w tej samej instrukcji od 701 podano: podać sygnał, którego poziom jest o 20dB niższy niż sygnał referencyjny (1kHz, -24 dB = approx. 63mV). No i tu się trochę pogubiłem. 1V czy 63mV - różnica wszak spora.
Mam nadzieję (a nawet na to liczę), że dla Was jest to banalnie proste i możecie w prostych chłopskich słowach wytłumaczyć co jak i z czym :-)
Oczywiście w tych i wielu innych SM jest mowa o podawaniu sygnału referencyjnego poprzez tłumik (attenuator) w celu stłumienia go o 20dB. Używacie czegoś takiego?
Zaopatrzyłem się nawet w taki retro tłumik Leader LAT-45 tyle, że internety nie mają do niego instrukcji. Samo urządzenie jest proste rzecz jasna, ale nie chciałbym popełnić jakiegoś głupiego błędu.
Czyli podaję na wejście sygnał (tylko powiedzcie jak "głośny") i jednym z potencjometrów (a dlaczego są trzy?) tłumię go o 20 dB. Tak?
Aha, no i co z tym opornikiem 600omów? Podłączacie coś takiego? W tłumiku jest przełącznik INT/EXT 600 ohm - czy dobrze rozumiem, że należy przełączyć na EXT kiedy podłączę rezystor "na zewnątrz" urządzenia?

I chyba ostatnie pytanie, czy generator może być z kompa z któregoś z programowych zamienników, czy jednak lepiej zaopatrzyć się w jakiś chociażby najprostszy, ale fizyczny generator tj. urządzenie?

Jeżeli moje pytania są Waszym zdaniem banalne, to przepraszam - ale liczę, że mimo wszystko zechce się komuś wyjaśnić moje wątpliwości. Jestem humanistą i pewne rzeczy muszę sobie przyswajać niejako od zera bo w szkołach nie było o tym, a w internecie też jest bałagan i trudno o jednoznaczną odpowiedź. Z góry serdecznie Wam dziękuję za pomoc!

 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 23-01-2023, 18:32
 W tym wpisie 30-11-2016, 14:31 http://audiohobby.pl/index.php?topic=12066.75 jest tabelka z różnymi danymi. Zwróć uwagę na oznaczenia dBV i dBm, tyczą się różnych napięć. Dla 0dBV jest to 1V, dla 0dBm 0,775V.
 Jak producent napisał serwisówkę niezrozumiale, to nic na to nie poradzimy i musimy się domyślać "co autor miał na myśli". Ale można jeszcze odezwać się na tym forum i zawsze ktoś pomoże. ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: RedKoral w 23-01-2023, 18:56
jest tabelka z różnymi danymi.
Faktycznie zapomniałem o tej tabelce, ale przyznam, że nie rozwiewa ona moich wątpliwości.
Teraz przyszło mi do głowy, że może niepotrzebnie rozbijam g..no na atomy. Może taki fizyczny generator generuje sygnał taki jak trzeba i nie ma co się zastanawiać? Może któryś z Kolegów zechce jeszcze podzielić się swoją wiedzą?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 23-01-2023, 19:17
Z tego co wiem generatory dają sygnał regulowany w mV (i oczywiście w Hz) i niektóre mają wbudowane tłumiki -10dB -20dB i -40dB. Spójrz np. na zdjęcie mojego wyżej.
Stąd może być potrzebne przeliczanie dB na mV. Super dokładność co do 1 mV przy ocenie frequency response nie jest konieczna, bo chodzi tu stosunek poziomów dla różnych częstotliwości względem siebie a nie o poziom bezwzględny (w najprostszej postaci, w wielu deckach oceniamy poziom sygnału dla 10kHz względem 1kHz i zwykle te poziomy są sobie równe lub dla 10kHz sygnał jest nieco wyższy, tak do +1dB).
Zwykle używa się tu poziom referencyjny -20dB lub niższy (w twoim Technics jest to -24dB), przy wyższych taśmy saturują się dla wysokich częstotliwości. Te -20dB to poziom rzędu kilkudziesięciu mV.
Do tego miliwoltomierze analogowe (nie wiem jak cyfrowe) mają skalę w mV i jednocześnie dB, co ułatwia pomiary.

Dla przykładu wyjątek z SM od Aiwy F770, tu opisali to trochę jaśniej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 23-01-2023, 19:29
W moim przypadku w obu generatorach które posiadam są dodatkowe tłumiki. W jednym GWInstek mam tylko standardowy tłumik -20dB. Zaś w Leader 192A mam już dokładny co 1dB aż do -10dB i zgrubny -10, -20, 40dB. Bardzo to pomaga w kalibracji.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: RedKoral w 23-01-2023, 23:06
Bardzo Wam dziękuję. Jak to mówią "mądrego przyjemnie posłuchać". Zaczyna mi się rozjaśniać w tym temacie. Faktycznie serwisówki czasami wydają się napisane na zasadzie skrótów myślowych, albo po prostu odwołują się do zakładanej wiedzy ówczesnych serwisantów który nie mieli takich rozterek jak ja :-)
Przyjrzałem się na spokojnie posiadanemu tłumikowi Leadera i widzę, że ma on możliwość precyzyjnego ustawienia tłumienia rzędu dziesiątych części dB. Pierwsze pokrętło to tłumienie o 10,20,30 itd. db, kolejne o 1 dB (od 0 do 10) i ostatnie o 0,1 db. Czyli chyba nieźle.
Pozostaje mi zatem pokombinować z generatorem. Czy waszym zdaniem programowy wystarczy czy lepiej sprzętowy? Serce i tzw. chęci podpowiadają "kupuj sprzęt" a rozum mówi "spokojnie, programowy". Ale czy w programowym mam pewność odpowiedniego poziomu sygnału wyjściowego? Przecież są różne karty dźwiękowe, kwestia ustawionej głośności w systemie itd.
Sprzętowy wydaje się pewniejszy, bo przecież (tak sądzę) każdy powinien dawać taki sam poziom (oczywiście pomijając wbudowane tłumiki itd.) 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Wojciech7 w 23-01-2023, 23:21
Tak napiszę-sprzętowy na 100%. Co będzie jak komputer z oprogramowaniem będzie niesprawny-? Teraz z innej dziedziny-krótkofalrstwo.Tam używa się prawie tylko generatorów/oscyloskopów/mierników mocy , sprzętowych przy wszelkich naprawach, strojeniach i tak dalej.Dlaczego aby mieć pewność -tam już nie ma przelewek,bo sygnał jest nadawany drogą radiową.Odpowiednie służby monitorują jaki sygnał wychodzi w eter, czasami tak bywało i jest nadal jeśli
naprawdę jest niedobrze zabierają licencje i mogą też zabrać sprzęt-a to bardzo boli-:(((
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 23-01-2023, 23:22
To przede wszystkim kwestia finansów i potrzeb. Dla 1-2 decków sprzętowy generator to zbytek, wystarczy programowy lub jest jeszcze trzecia opcja - nagrane na CD odpowiednie sygnały testowe.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Wojciech7 w 23-01-2023, 23:34
Oczywiście że pierwsze skrzypce grają-finanse potem reszta. Zainteresowała mnie "trzecia opcja - nagrane na CD odpowiednie sygnały testowe". Domyśla się że to będą sygnały jakie są podawane w serwisówkach do magnetofonu.
Teraz tak nagrywam taki sygnał,w programie do nagrywania mam możliwość  takie:
Metoda RSM ustala średnią głośność na ustaloną wartość
Metoda  Maximum ustala głośność do wartości przy której unika się obcinania
Nie wiem która z tym możliwości byłaby najodpowiedniejsza -?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 24-01-2023, 08:02
Ja nie stosuje tłumika. Za to używam zakresu dB w multimetrze i nim kontroluje poziomy sygnału.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 24-01-2023, 08:32
Tłumiki ułatwiają pracę. Nie trzeba kręcić ustawieniami, tylko pyk już poziom niższy o 20dB.

Co do sygnałów na CD to poziom nagrany nie jest aż tak ważny bo i tak potem musisz ustawić odpowiedni poziom na wyjściu decka pokrętłem rec volumebi go zmierzyć multimetrem. Może więc być 0dB, -10dB czy -20dB.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 05-02-2023, 20:48
Panowie, banalna sprawa by się zdawało.
   Jakieś dobre końcówki- groty na lutownicę  - gdzie wyrwać ?
Te co mam to mnie do szału doprowadzają.  Nie dość że znikają szybciej niż cyna to jeszcze syfią się-utleniają się normalnie w oczach.
No i wiadomo- wszystko z nich spada a nic się nie przylepia.   
  Miałem kiedyś lutownicę Ersy  ale gdzieś zagubiłem w przeprowadzkach.   Lutownica jak lutownica - nawet bez stacji była i zasilałem ją wprost z jakiegoś trafa 24V  ale grot na niej był genialny.   Wyczochrało się go w czyścik-kalafonia-cyna- elegancja francja :)   Cały syf uciekał do góry po grocie-trochę się oczyściło i znowu elegancja francja.    A grot wykonany z cholera wie czego bo nie ulegał zużyciu.
  >no ale jak popatrzyłem na cenę fajnej stacji Ersy to zleciałem z krzesła.
   Chodzi mi o same groty- resztę mam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 05-02-2023, 20:58
A do jakiej lutownicy Robercie poszukujesz grotów? Podaj model, jeśli to możliwe. Bo rodzajów grotów i ich mocowań  jest ogromna ilość.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 05-02-2023, 21:17
Wojtku :)   Nie wiem -  nie pamiętam ale na bank stacja nie jest Ersą -  tabliczka odleciała  - jednakowoż bardzo fajna z dużą regulacją mocy i zakresu temperatury.   Wyposażona w dwie lutownice -znaczy to co trzymamy w łapie :)
Jedna duża i mocna-  można by chyba dachy z blachy lutować ale nie wiedzieć czemu mocowanie grota na gwint M4
Druga bardzo fajna w obejściu ze zdublowanymi guziczkami temperatury i wyświetlaczykiem malutkim pakazującym aktualną temperaturę
z grotami nasuwanymi-  tak jak miałem w Ersie.   Grzałka tej końcówki ma średnice również 4 mm
(taka nie za duża, nie za mała do trzymania doskonała i kabelek fajny mieńciśki jakiś silikonowy co do stacji leci)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 05-02-2023, 21:23
Ja swoje kupowałem na jebaju. Szukałem oryginałów Hakko ponieważ tej firmy mam małą lutownice,  wszystkie chińskie groty były do bani i kończyły się w ciągu miesiąca.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 05-02-2023, 21:38
Kurna-  kto wie czy ta moja to też nie Hakko  było na tabliczce.
   Groty mają dziurę 4 mm?
A jakie długie zaraz zmierzę

ed:  zmierzyłem
4mm średnica   24mm  na obsadzenie grota-   normalnie te Hakko jakby do mojej pasowały-   patrzę szybko na ebaya >:)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 05-02-2023, 21:49
Z grotami do Hakko trzeba uważać bo jest multum chińskich  podrubek.
Na blogu u Dave (EEV) jest taki temat: https://www.eevblog.com/forum/reviews/fake-hakko-tip-size-and-relative-quality/
Sprawdz Watsapp... ;-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 05-02-2023, 21:55
Masz jakiś knyf na rozpoznawanie?    Bo to że są japońskie krzaczki a dla nas na paczusce pisze Made in Japan   ----   fakt  mało co może znaczyć hehehehe

ed:   dopisałeś heheh   Dzięki- obczaję co tam piszą
--tylko gdzieś nie wklej przez przypadek tego mojego nagrania w sprawie grotów-  bo Linda to się rozpłacze :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 06-02-2023, 19:25
Także tutaj koledzy z EEVblog-a już opisali to dokładnie jak odróżnić oryginał od podróbki : https://www.eevblog.com/forum/reviews/genuine-vs-fake-hakko-solder-tip/
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 10-02-2023, 09:46
W - reichelt-  gdzie kupiłem oscyloskop to dostałem jakiś tam kod użytkownika strony-  przysłali mi też grubaśny katalog (jak za dawnych czasów z OTTO )   --chyba pomyśleli że jak frajer kupił oscyloszkopa to będzie się go doić hehehehe
  Drapnąłem maila do nich z zapytaniem >które groty brać żeby nie wnerwiały i było przynajmniej tak dobre jak Hakko <   heheheheh
  Dostałem odpowiedź  że  groty Hakko są wprawdzie fajne ale mam brać bo niby jeszcze fajniejsze-  ATTEN-  jakaś helmicka firma chyba.   Końcówki kute z jakiegoś stopu co to w cynie się nie rozpuszcza- nie koroduje itd....   Sama obsada z miedzi też czymś innym pokryta żeby nie korodowało i takie tam.  I że mają 400 godzin gwarancji że żadna cholera ich nie rozpuści.
   Cena jakoś nie jest tragicznie duża w porównaniu z ebayem   gdzie wszystko profi itp....
Uległem sugestii  i zamówiłem kilka.
będzie test  :)
Jeżeli w ciągu minuty od rozgrzania nie będe rzucał słowami na k--  ch--   i inne takie to znaczy że faktycznie niezłe są :)
   ostatnio trochę drażliwy jestem co do takich drobiazgów typu grot czy inny zaj......   przełącznik
w sumie to filma walnę na youtuba-  na wszelki wypadek w dziale dla dorosłych
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 10-02-2023, 09:52
Też dostałem od nich taki ogromny katalog jak kupowałem tester kondensatorów:)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 22-03-2023, 14:33
Po części z potrzeby serca, po części z potrzeby pomocy koledze, kupiłem miernik bardzo małych rezystancji YR-2050. Odebrałem dziś, a zamówiony 10 marca.
Nie jest przeraźliwie drogi, "prosty" w obsłudze, ma podstawowe zakresy, mały, z własnym zasilaniem.
"prosty" w cudzysłowie, bo niestety język instrukcji i menu jest chiński. Narazie próbuję to jakoś przetłumaczyć, trochę słabo mi to idzie.
 Teraz się ładuje, pobiera 620mA, a ładuje się już 1h. Tymczasem nie będzie żadnych pomiarów, czekam na pełne naładowanie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 22-03-2023, 21:25
Ciekawy zakup. Jaka konkretna potrzeba stoi za tym zakupem?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 23-03-2023, 11:06
Potrzeba kalibracji boczników prądowych.
Coś więcej napiszę po 19.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 23-03-2023, 19:24
Instrukcja przetłumaczona, pozostało ją opisać mniej więcej po polsku, bo tłumaczenie, niestety tylko przypomina j. polski.
Fotki poglądowe, tylko.
Miernik jest najprawdopodobniej  na ATMEGA, więc nie powinno być problemów z jego spolszczeniem, o ile program nie jest zablokowany albo zabezpieczony przed  odczytem. Napisy też niestety są zamazane laserem na wszystkich scalakach, nie do odczytania, ale daje to obraz użycia raczej prostych scalaków.
 Pewnie w niedalekiej przyszłości będę z tym działał.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 05-10-2023, 18:57
Kolejny ciekawy oscyloskop do Rigol-a, nowy model z serii DHO800. Z tego co Dave mówi to godny następca udanego modelu DS1054Z. Posiadam 1054Z już kilka lat i jest to bardzo dobry budżetowy oscyloskop.  Polecam film poniżej.

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 06-10-2023, 13:57
Dzięki za linka, może zrobię updejt z modelu SDS 1104X-E, ciekawe czy rozdzielczość 12 bitowa da wyraźnie lepsze rezultaty w przypadku analizy sygnałów audio.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 06-10-2023, 18:27
Głupoty napisałem, przecież nie mogę zmienić oscyloskopu - razem z dedykowanym generatorem tworzą system automatycznego przemiatania torów audio.

Ale ten nowy Rigol ciekawy, nie wiem czy ten dotykowy ekran to aż tak ergonomiczne jest, ale ogólnie fajny sprzęcik.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 06-10-2023, 19:11
razem z dedykowanym generatorem tworzą system automatycznego przemiatania torów audio.
Przecież to żaden problem, w czym to szkodzi? Jeśli oba (osc. i gen.) są z tej samej firmy podejrzewam że da się to razem skalibrować.
A teraz widzę że Siglent ma ..."Bode plotting function controls external generator (SIGLENT SDG or SAG generators, 4 channel models only)... "
Myślałem że masz Rigola, sorki. To "troszkę" komplikuje sprawę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 06-10-2023, 22:29
Skoro weszliśmy na oscyloskopy, polecam taki https://pl.aliexpress.com/item/1005005622419480.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.77.2d011c245ltAzR&gatewayAdapt=glo2pol .
Uniezależnia on od bolca w gniazdku. Zasilanie bateryjne pozwala na pomiary w dwóch kanałach wzmacniaczy klasy D i wszelkich mostkowych, ale też nadawanie sygnału generatora od 1Hz do 20MHz/sinus. Nie jest to oscyloskop o powalających parametrach, ale do pobieżnych pomiarów jest świetny. Ma też sporo możliwości pomiarów audio, mn. FFT spectrum. Coś w rodzaju analizatora FFT.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 06-10-2023, 23:13
razem z dedykowanym generatorem tworzą system automatycznego przemiatania torów audio.
Przecież to żaden problem, w czym to szkodzi? Jeśli oba (osc. i gen.) są z tej samej firmy podejrzewam że da się to razem skalibrować.
A teraz widzę że Siglent ma ..."Bode plotting function controls external generator (SIGLENT SDG or SAG generators, 4 channel models only)... "
Myślałem że masz Rigola, sorki. To "troszkę" komplikuje sprawę.
Dlatego napisałem, że głupoty wypisuję posiadając generator i oscyloskop Sigilent.
U mnie generator i oscyloskop są spięte kablem USB (ale po sieci LAN połączenie też działa) i wtedy ładnie mam wykresy generowane z przemiatania z parametrami zadanymi prosto z oscyloskopu.

Oczywiście to jest jasne, iż to kwestia czasu aż Sigilent zaprezentuje swoją odpowiedź dla Rigola, ponieważ obszar budżetowych sprzętów to nieustanne ich pole bitwy.
Mimo, że chwalę sobie i generator i oscyloskop, to natura gadżeciarza nie pozwala mi spocząć na laurach ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 07-10-2023, 10:47
to natura gadżeciarza nie pozwala mi spocząć na laurach ;)

Chyba większość z nas tak ma haha ;-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 07-10-2023, 14:38
Też się zastanawiam nad zakupem takiego przenośnego maleństwa. Chciałbym użyć tego do ustawiania biasu podczas nagrywania na magnetofonach które mają tylko pokrętło bias fine. Ale nie wiem czy taki sprzęt może jednocześnie działać jako generator i oscyloskop.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 07-10-2023, 20:16
Między gniazdami BNC a USB są takie "pipki" do przypięcia pazurków, jeden jest masą, a drugi wyjściem generatora. Wyjście to jest regulowane i niezależne od oscyloskopu, mimo zajmowania miejsca na ekranie.
Tak działa jednocześnie. Generator ma 14 swoich przebiegów i 1 użytkownika, narazie nie wiem jak go się ustawia, ale wystarczy mi to co jest fabrycznie. Na stronie sprzedawcy jest większość jego parametrów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 08-10-2023, 12:08
Też się zastanawiam nad zakupem takiego przenośnego maleństwa.
Jeszcze jedno. Bardzo ciekawa rzecz z ceną się stała, pierwszy raz tak miałem i do dziś zastanawiam się o co chodzi.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 01-11-2023, 21:31
Częstotliwościomierz Kabid Zopan PFL-30 polskiej produkcji, na lampach Nixie, kupiłem w stanie nowy, nieużywany.
Wyprodukowany w 1983, podałem mu sygnał z generatora 1kHz i jak widać mierzy dokładnie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_M w 01-11-2023, 21:46
Klimacik NIXIE jest absolutnie niepowtarzalny.
No i ten ZOPAN po tylu latach od wyprodukowania ciągle w normie :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 01-11-2023, 22:24
Pawle super, NIXIE rewelacja ;-)
Kiedyś szukałem jakiegoś fajnego woltomierza na nixie (stare Fluki) ale ceny powalały... i dalej powalają ;-(
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: bsw w 03-11-2023, 11:23
Coś o naprawie wyłamanych zębów - próbował ktoś w ten sposób:

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 03-11-2023, 11:27
Ciekawy i pomysłowy sposób. Ciekawe jak z trwałością.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: judasz94 w 03-11-2023, 14:09
zębatki magnetofonowe muszą być wykonane z wysoką precyzją. Jedynie formy wtryskowe. Jakikolwiek niedopracowany detal będzie powodował szybkie zużycie się innych zębatek i może też spowodować pęknięcie wykonanego zamiennika. Temat trudny
Tytuł: Znaleziska
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 06-11-2023, 20:08
Chińczycy specjalnie na nasze potrzeby wyprodukowali dwukanałowy analogowy miliwoltomierz:

https://www.ebay.pl/itm/185817264459?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=4908-175131-2357-0&ssspo=n_lcl8nytbo&sssrc=4429486&ssuid=1md6VveaRVS&var=693771890583&widget_ver=artemis&media=COPY (https://www.ebay.pl/itm/185817264459?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=4908-175131-2357-0&ssspo=n_lcl8nytbo&sssrc=4429486&ssuid=1md6VveaRVS&var=693771890583&widget_ver=artemis&media=COPY)
Tytuł: Znaleziska
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 06-11-2023, 21:35
Na ulubionym portalu ich nie mało   
https://www.aliexpress.us/w/wholesale-TVT%2525252d322.html?spm=a2g0o.detail.search.0

a dla pieńka takie cudeńka do wzmaka
https://www.aliexpress.us/item/33012330232.html?spm=a2g0o.detail.1000014.51.790aQ6ryQ6rygV&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.40050.362094.0&scm_id=1007.40050.362094.0&scm-url=1007.40050.362094.0&pvid=b4b8aac2-fa70-4a51-b0ce-b85e69e5a26d&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.362094.0,pvid:b4b8aac2-fa70-4a51-b0ce-b85e69e5a26d,tpp_buckets:668%232846%238108%231977&pdp_npi=4%40dis%21PLN%2174.91%2174.91%21%21%2117.60%21%21%40211b600516993033771853975ec21f%2167112533763%21rec%21PL%21120909947%21

ewentualnie
https://www.aliexpress.us/item/1005005801490725.html?spm=a2g0o.detail.1000013.3.39348CKu8CKutl&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.291025.0&scm_id=1007.13339.291025.0&scm-url=1007.13339.291025.0&pvid=046e0a4f-9a15-4771-895e-45898017ef8e&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.291025.0,pvid:046e0a4f-9a15-4771-895e-45898017ef8e,tpp_buckets:668%232846%238108%231977&pdp_npi=4%40dis%21PLN%21134.92%21134.79%21%21%2131.70%21%21%402103253416993034951767249e4bb7%2112000034399556939%21rec%21PL%21120909947%21
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 07-11-2023, 00:08
Fajne :)
  Ten pierwszy to taki zbyt sowiecki jak na mój gust :)
  Włosi lubią rzeźbę i podobne wpychają tu i tam ale dla nich to egzotyka.  Ja na takie już się napatrzyłem wystarczająco.  Ew  coś w klimacie steam ulepić.   
Ten drugi dla odmiany wbrew pozorom ma potencjał :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: MinTax w 08-11-2023, 09:58
Gdzie indziej (;) ) pień napisał:'lutownica to podstawa.
  Podstawa podstaw powiedziałbym :)    Teraz stoję przed koniecznością zakupu bo stara zdechła a zamiennik za akceptowalne pieniądze heheh   znaczy z Lidla jest okropny.   Tzn..  grzeje itd..  groty tanie wkręcane ale kabel ze stacji do d.....   sztywny okrutnie a całośc tak nieergonomiczna że skoda gadać.   Wcześniej sobie człowiek nie zdawał sprawy nawet jaka to ważna cecha w tym narzędziu.'

Polecicie jakąś stację o wystarczającej jakości i znośnej cenie?
Muszę zachować zdrowy rozsądek z wydatkami, bo w tej chwili w kwestii hobbystycznej, grzebanie w urządzeniach audio jest u mnie na trzecim miejscu (a te wyżej notowane wyciągają z kabzy sporą kasę ;) ). A i tak, jak wiadomo życie potrafi zaskakiwać (miałem nie kupować Technics'a, ani żadnego dwukasetowca - a mam już dwa 555 i myślę o czymś trzecim na graty) ;P
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 08-11-2023, 10:10
Stacje lutownicze Zhaoxin chińskiej producji są ok. Mam taka już od kilku lat i jestem zadowolony.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: MinTax w 08-11-2023, 10:23
Stacje lutownicze Zhaoxin chińskiej producji są ok. Mam taka już od kilku lat i jestem zadowolony.

Dzięki Pawle, poszukam.

Czy taka wystarczy, czy trzeba szukać jakiegoś wyższego modelu?

https://www.gotronik.pl/936a-stacja-lutownicza-zhaoxin-p-559.html
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 08-11-2023, 10:31
Ja mam model 936DH o zwiększonej mocy do 75W.
Ta co Ty pokazujesz ma 60 W, powinno wystarczyć ale może niech się jeszcze ktoś wypowie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: MinTax w 08-11-2023, 10:59
Czyli pewnie masz tą?
https://allegro.pl/oferta/stacja-lutownicza-936dh-75w-zwiekszona-moc-13457441485?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_Dom_Narzędzia_dsa-of&ev_adgr=Narzędzia&ev_campaign_id=20682553421&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIrbTp-ZG0ggMVvBiiAx2-JQXtEAAYAiAAEgKJ5fD_BwE

Różnica w cenie prawie żadna, a komfort pracy zapewne większy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: pień w 08-11-2023, 12:26
Mnie się takie coś na oczy rzuciło i mam ochotę kupić.
  Ze względu na suszarkę :)   Ostatnio brak takiego ustrojstwa dał mi się we znaki.  Wprawdzie poradziłem sobie z pomoce kuchenki heheheheeh   ale to jednak słabo komfortowe rozwiązanie.

https://www.ebay.de/itm/314202607876?hash=item4927ef5104:g:Lj4AAOSw2NJimIXf&amdata=enc%3AAQAIAAAA4KQ57hzuXG1lj%2BdePt6xEj8sxQ0KXWiSgfwQKqTTQinpbRfsHcMFYIzEAjJ4XU0w9DNVMy%2BudR3QaRYcuuaBRQVYwPZKq%2FMMmiktoFyWvXkkg7lSjO1isrW50mFWXTRBooqKIwEt8ZUTCdmWynmbu8RxTNUplwbWQMSMCr2USDYWsWPxsRqtRFC921IsHt2a8QHsL3cWC5Q1UBekBQieBqMYkT50p5eGPYbmXJx5puuyaVp9ag4HW7%2F7Ch7wKBASgw9jXycXU%2FVWvTwzHPFvN%2BxQKS44J%2FVh8CzwJxs04iSj%7Ctkp%3ABk9SR4bTsd_1Yg

Ktoś coś?
  Chodzi głównie o to żeby nie były sztywne jak szczur w ogonie.   Na obrazku chyba >zwisa  :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 08-11-2023, 17:10
to bzdury./
W starym temacie napisałem jakie .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: MinTax w 08-11-2023, 18:11
W starym temacie napisałem jakie .

'Stary temat' to niestety ten właśnie ;)

Tamten 'nie stary', założony niefortunnie przeze mnie, chyba rzeczywiście lepiej posłać do forumowego kosza, bo się kiełbasi ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: MinTax w 09-11-2023, 16:47
W temacie lutowania wiadomo, że niezbędna jest sensowna stacja lutownicza.
A co powiecie o lutownicy transformatorowej, do czego w sprzęcie audio można ją stosować, a czego lepiej nią nie ruszać?
Wielu z nas pamięta pewnie czasy, gdy były one powszechnie używane w serwisach RTV, a określenie 'stacja lutownicza', brzmiało wówczas równie abstrakcyjnie jak 'stacja kosmiczna' ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: judasz94 w 09-11-2023, 16:53
W temacie lutowania wiadomo, że niezbędna jest sensowna stacja lutownicza.
A co powiecie o lutownicy transformatorowej, do czego w sprzęcie audio można ją stosować, a czego lepiej nią nie ruszać?
Wielu z nas pamięta pewnie czasy, gdy były one powszechnie używane w serwisach RTV, a określenie 'stacja lutownicza', brzmiało wówczas równie abstrakcyjnie jak 'stacja kosmiczna' ;)

To zależy od Twojego "skila" Ja lutowałem nią nawet smd (trafko zdz 45/70W). Trafówką dobrze się montuje/demontuje jak masz długie interwały pomiędzy kolejnymi elementami. Trafo nie nadaje się do układów MOS. Można uszkodzić je wyładowaniem statycznym lub większym napięciem, grot nie jest uziemiony.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 09-11-2023, 16:53
Transformatorowa się tu raczej nie nadaje.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 09-11-2023, 17:14
Nie czytałeś tamtego wpisu bo po co .
Stacja lutownicza i groty T12   https://allegro.pl/oferta/zestaw-grotow-lutowniczych-t12-t12-x-10szt-14196835420    [poczxtaj info dlaczego)

Sam się o tym przekonałem w czasie prac, stacja najlepiej ze standbyem.
Nawet spoko procki polutujesz
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: MinTax w 09-11-2023, 17:20

Trafówką dobrze się montuje/demontuje jak masz długie interwały pomiędzy kolejnymi elementami.

Czyli w 'recap' i wymianę innych elementów biernych spokojnie można nią realizować? Kiedyś trochę się bawiłem w składanie różnych, niezbyt skomplikowanych urządzeń, ale scalaki zawsze miałem montowane w podstawki, nie było też w nich jakichś specjalnie wrażliwych tranzystorów, więc stąd mam jeszcze jakąś 'trafówkę' lub nawet dwie ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: MinTax w 09-11-2023, 17:23
Nie czytałeś tamtego wpisu bo po co .

Czytałem, ale jeśli transformatorówkę już mam i do czegoś się jednak może przydać, to czemu tego nie robić? ;)
A stację i tak mam zamiar kupić.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 09-11-2023, 19:23
Najlepiej to transformatorówką odmagnesowywuje się głowice....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Tede w 09-11-2023, 19:49
W temacie lutowania wiadomo, że niezbędna jest sensowna stacja lutownicza.
A co powiecie o lutownicy transformatorowej, do czego w sprzęcie audio można ją stosować, a czego lepiej nią nie ruszać?
Wielu z nas pamięta pewnie czasy, gdy były one powszechnie używane w serwisach RTV, a określenie 'stacja lutownicza', brzmiało wówczas równie abstrakcyjnie jak 'stacja kosmiczna' ;)

To zależy od Twojego "skila" Ja lutowałem nią nawet smd (trafko zdz 45/70W). Trafówką dobrze się montuje/demontuje jak masz długie interwały pomiędzy kolejnymi elementami. Trafo nie nadaje się do układów MOS. Można uszkodzić je wyładowaniem statycznym lub większym napięciem, grot nie jest uziemiony.

Tu się w 100% zgadzam ,umiejętności przede wszystkim. Może na forum nie jestem długo i mało postów ale lutowaniem zajmuję się praktycznie całe życie zawodowo więc dodam coś od siebie.
Mi do polutowania w domu wystarczy taka lutownica : https://allegro.pl/oferta/lutownica-kolbowa-precyzyjna-z-regulacja-temperatury-6-grotow-60w-14483723160  i jeden czy 5 komponentów mogę sobie polutować który będzie jakościowo akceptowalny np. w przemyśle kosmicznym.Minus tej lutownicy to szybko zużywające się groty i regulacja temperatury nie prawidłowa.W pracy mamy lutownice gdzie podstawowe modele to koszt min 3k. i nie wyobrażałbym sobie całego dnia z lutownicą  gdybym miał lutować czymś innym jak stacją Metcal innej serii niż 5...  bo już na niższym modelu bym się męczył a co dopiero na jakimś bez markowym sprzęcie.W życiu wlutowałem/ wylutowałem setki tysięcy komponentów a może już przeszło milion przez okres 30 lat ale zdarzyło mi się w domu aby polutować za pomocą wyszlifowanego kawałka drutu i kuchenki gazowej i też luty OK.
Dziś jest tak wielki wybór stacji za niewielkie pieniądze że modeli nie jestem wstanie wszystkich wymienić , ponad 20lat temu stacje najpopularniejsze były Weller a cena wysoka , nie było wtedy wielkiego wyboru więc się kupowało coś tańszego , sam jako nastolatek chciałem lutownice i dostałem w prezencie transformatorową ale już lata z niej nie korzystam a czasem jakiś kabelek polutowałem.Dla mnie do domu obojętnie jaką chińską stacje bym kupił ,będzie spełniać moje oczekiwania jeśli nie będę lutować godzinami zawodowo.Odradzam początkującemu profesjonalne stacje , kiedyś znajomemu podrzuciłem porządną lutownicę i stwierdził że jego stacja za 250zł lepiej lutuje bo ma płynna regulacje temperatury itp. Oczywiście prócz tej bardzo taniej lutownicy mam też z górnej półki ale za wielka i nie wygodna na drobne rzeczy więc jak mam coś dużo do polutowania lub na wymagających laminatach to dopiero ją uruchamiam.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: MinTax w 09-11-2023, 20:11
...

Też myślę o takiej stacji do 250zł, na moje amatorskie i 'od wielkiego dzwonu' potrzeby powinna wystarczyć ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: chorazy3 w 09-11-2023, 20:31
A stacje Weller są rzeczywiście takie dobre?
Np. taka podstawowa Weller WE 1010 70W będzie dużo lepsza od chinola Zhaoxin?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Tede w 09-11-2023, 21:03
Możliwe że nie będzie gorsza a może i lepsza w lutowaniu ale w profesjonalnych markach liczy się bardziej niezawodność w każdych warunkach.W firmach gdzie jest stanowisko lutowania często lutuje się 24/h przez 7 dni w tygodniu z produkcją non stop a tylko zmieniają się osoby i nie można pozwolić sobie na awarie sprzętu bo stanie linia a straty będą większe niż koszt lutownicy zanim ktoś ją wymieni na sprawną.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 09-11-2023, 22:32
Możliwe że nie będzie gorsza a może i lepsza w lutowaniu ale w profesjonalnych markach liczy się bardziej niezawodność w każdych warunkach.W firmach gdzie jest stanowisko lutowania często lutuje się 24/h przez 7 dni w tygodniu z produkcją non stop a tylko zmieniają się osoby i nie można pozwolić sobie na awarie sprzętu bo stanie linia a straty będą większe niż koszt lutownicy zanim ktoś ją wymieni na sprawną.

Dokładnie, i już dawno temu wybrałem Hakko ;-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: RetroTape w 10-11-2023, 19:10
Mi do codziennych domowych prac z lutowaniem, spokojnie wystarcza budżetowa stacja lutownicza Yihua 936, trochę ponad stówkę teraz kosztuje. Szybko się nagrzewa, regulacja temperatury działa jak trzeba. Na razie bez większych problemów z użytkowaniem, czasem trzeba tylko sprawdzić czy nakrętki dociskające na kolbie się nie poluzowały.

Przez wiele lat używałem najzwyklejszych, bardzo tanich lutownic kolbowych 30, 40, 50 i 60W w zależności od wielkości wylutowywanych elementów i też dawałem radę, ale jednak stacja to inny komfort pracy.