Audiohobby.pl

Audio => Stereo => Wątek zaczęty przez: Rumcajs w 09-10-2016, 14:01

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 09-10-2016, 14:01
Zauważyłem, że nie ma tematu na AH odnośnie serwisowania decków. Nadejszła ta wiekopomna chwiła i rozpoczynam dyskusję co "serwisant" powinien powinien w swojej pracowni posiadać. Temat MAGNETOFON to jeden wielki burdel i znaleźć coś tam graniczy z cudem. Na początek zamieszczę znalezioną na ebay'u tabelkę z oznaczeniami kaset pomiarowo/serwisowych.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 11-10-2016, 00:50
Może by na początku napisać faktycznie co powinien posiadać taki domorosły naprawiacz.
Zacznę w punktach.
1. Miernik cyfrowy (multimetr) , miernik analogowy najlepiej woltomierz (może być multimetr analogowy)z możliwie dużą rezystancją wewnętrzną (od 600 ohm do 47Kohm ) i wysokim pasmem częstotliwości pomiaru dla napięć zmiennych (ok 100-400khz) .
2. Generator akustyczny najlepiej analogowy (20hz-20khz) lub generator funkcyjny, DDS (tego ostatniego nie polecam)
3. Oscyloskop analogowy do 20-50Mhz wystarczy do naszych napraw, lub cyfrowy .
4. Kasety pomiarowe.
5. Kasety testowe.
6. Płyny czyszczące i różnego rodzaju smary.
7. Lutownica stacjonarna z możliwością regulacji temperatury .

To tyle co na początek na szybko. Było by dobrze gdyby jakby coś komuś przyszło do głowy wpisywał , mianowicie chodzi o rodzaje kaset pomiarowych, testowych, narzędzia, przyrządy lub inne urządzenia do pomiaru i napraw .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 10:59
Masz w zupełności rację. Czekałem tylko by inni byli trochę aktywniejsi.

Poniżej kaseta do ustawiania prędkości. Opakowanie niestety zastępcze bo dostałem kiedyś tylko same taśmy na szpulkach. Tak to do fabryki magnetofonów dostarczano. Zwraca uwagę spora ilość rozbiegówki.

Częstotliwość pomiarowa: 3150 Hz
Poziom: -20dB
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 11:00
Kaseta do ustawiania skosu głowicy:

Częstotliwości pomiarowe: 333Hz i 12000Hz
Poziom: -20dB
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 11:02
Urządzenie do rozmagnesowywania głowic i toru przesuwu taśmy. Wersja zasilana prądem z sieci (220V). O tyle bardziej uniwersalna, że można zastosować w magnetofonach szpulowych.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 11:19
Co do generatora. Jestem w posiadaniu dwóch płyt CD typowo pomiarowych i z użyciem odtwarzacza CD mam powiedzmy generator. Owszem, nie ma on tej mnogości kształtu i możliwości ustawiania zadanej częstotliwości, ale do serwisowania decków, wzmacniaczy i napędów CD w zupełności jego możliwości zaspokajają moje potrzeby.
Dokładność i rodzaje sygnałów jak na fotce:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 11-10-2016, 14:01
Postaram się jutro zrobić spis kaset testowych tzn. opisać dokładnie jakie częstotliwości były używane i do czego i co najważniejsze różni producenci używali różnych częstotliwości i to jest zawarte zawsze w instrukcjach serwisowych .
Np. do pomiaru obrotów i kołysania normą japońską (JIS) i amerykańską (NAB) było 3kHz a normą europejską (DIN) było już 3,15kHz .
I takie różnice trzeba także wiedzieć (znać) by wykonać dokładny pomiar według danej normy zawartej w instrukcji serwisowej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 15:10
Alkohol izopropylowy 99,9% . Tylko do czyszczenia, nie nadaje się do spożycia.  1 litr to koszt 9,90zł i taka ilość jest dość opłacalna. Mniejszych ilości nie opłaca się kupować. Co czyścimy? Głowice - nie pozostawia śladów, zafajdane rolki gumowe ale tylko za pierwszym razem i nie za mocno. Niestety może nadmiernie wysuszać gumę. Rolki najlepiej czyścić wodą z mydłem. Można przemywać elektronikę (elementy na płytkach drukowanych spokojnie znoszą mycie izopropanolem), co do tworzyw sztucznych to nie ma zasady - trzeba wpierw sprawdzić na niewidocznym fragmencie.


Do czyszczenia używamy patyczki, którymi zwykle czyścimy uszy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 17:14
Ważne są kontakty i KONTAKTY

Kontakt PR - do potencjometrów
Kontakt S - do styków
Kontakt U - mycie (np. po kontakcie S)

Zamrażacz - np. do miejscowego zamrażania elementów podejrzanych o uleganie awarii o nagrzaniu się
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 17:17
Gliceryna też się przydaje - moczenie stwardniałych gumek. Często pomaga.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 11-10-2016, 19:04
Software'owy miernik W&F. Ściągnąłem i będę testować. Dla Linuksiarzy: pod WINE też działa

(http://pvdm.xs4all.nl/pic/4520-3.PNG)

link do ściągnięcia:

pvdm.xs4all.nl/dump/WFGUI_V6_00.zip
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 12-10-2016, 02:26
Rumcajs wydaje mi się że przydało by się to jakoś posegregować na początku.
Podzielimy to jakoś w punktach czy jak ?
Mówiłem o miernikach uniwersalnych, może jakieś typy dostępne w Polsce, wiem że jakieś nasze grono mieszka także za granicami kraju. I w tym wypadku prosiłbym o jakieś sugestie dotyczące mierników używanych lub sprawdzonych w naszych naprawach które dokonujemy na bieżąco . Prosiłbym o modele i rodzaje z polski i zagranicy. Może i troszkę danych technicznych , prostych by każdy mógł to zrozumieć nawet laik .
Potem weźmiemy się za resztę urządzeń.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 12-10-2016, 10:56
Hmmm ... ja myślę sobie, że jak już trochę w tym temacie sobie popiszemy, to w pewnym momencie zbierzemy całą wiedzę "do kupy" i sporządzimy jakiś biuletyn, np. w formie ściągalnego pdf'u . Link do takiego biuletynu będziemy mogli sobie umieścić w sygnaturkach. Jak za parę lat tej wiedzy zbierze się sporo megabajtów to zrobimy obraz ISO z płytą, którą każdy sobie będzie mógł ściągnąć. Tam może być nie tylko wiedza pisana ale też np. darmowy software przydatny w naszych zainteresowaniach i tutoriale do tego. Ja osobiście zapisuję na dysku wszystko to co mi wpadnie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 12-10-2016, 15:24
miernik analogowy najlepiej woltomierz (może być multimetr analogowy)z dość niską rezystancją wewnętrzną (od 600 ohm do 47Kohm ) i wysokim pasmem częstotliwości pomiaru dla napięć zmiennych (ok 100-400khz) .
Mi jako laikowi z aspiracjami niewiele to mówi stąd wolałbym coś na ten sposób jak poniżej:
[...] może jakieś typy dostępne w Polsce,[...]prosiłbym o jakieś sugestie dotyczące mierników używanych lub sprawdzonych w naszych naprawach które dokonujemy na bieżąco . Prosiłbym o modele i rodzaje [...]
czyli np. Meratronik Multimetr Elektroniczny V640.
Jasny przekaz - nie muszę sprawdzać i porównywać rezystancji wewnętrznej czy częstotliwości pomiaru przed zakupem - wiem, że ktoś to z Kolegów już sprawdził i polecił. A kiedyś i tak doczytam całą specyfikację techniczną (bo posiadanie aspiracji zobowiązuje ;-).
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 12-10-2016, 16:22
miernik analogowy najlepiej woltomierz (może być multimetr analogowy)z dość niską rezystancją wewnętrzną (od 600 ohm do 47Kohm ) i wysokim pasmem częstotliwości pomiaru dla napięć zmiennych (ok 100-400khz)
Hmmm... ja się tak zastanawiam, czy nie lepiej aby voltomierz napięć zmiennych nie posiadał dużej rezystancji wewnętrznej, która by nie wpływała na wynik pomiarów, zwłaszcza sygnałów o niskim czy bardzo niskim poziomie. Wydaje mi się, że stare voltomierze miały rezystancję wewnętrzną rzędu megaoma. Miernikiem o rez.wewn. np. 600omów ciężko będzie precyzyjnie zmierzyć sygnał wychodzący prosto z głowicy.

jmaciek Słuszna uwaga odnośnie podawania używanych i sprawdzonych narzędzi, bo po co wyważać otwarte drzwi?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 12-10-2016, 18:15
Przy pomiarach miernikami z rezystancją wewnętrzna większą od ok 47 kohm rzędu Mohm-ów  wyniki pomiarów będą zafałszowane.
W każdej instrukcji serwisowej jest napisane dokładnie czym mamy dokonywać pomiarów, są to przede wszystkim VTVM (woltomierze lampowe ) wraz z podłączonym równolegle rezystorem 47 kohm lub bez w zależności od instrukcji .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 12-10-2016, 19:52
W każdej instrukcji serwisowej jest napisane dokładnie czym mamy dokonywać pomiarów, są to przede wszystkim VTVM (woltomierze lampowe ) wraz z podłączonym równolegle rezystorem 47 kohm

I tu tkwi istota problemu,bo czym innym jest mierzenie miernikiem z rezystancją wewnętrzną 47kohm a mierzenie z podłączonym równolegle do miernika rezystorem 47kohm. Piszącemu instrukcję poprzez dołączenie  równoległe rezystora do miernika chodzi o wywołanie określonego obciążenia i związanego z tym spadkiem napięcia. Voltomierze lampowe jeśli mnie pamięć nie zawodzi mają właśnie dużą rez.wewn.  Teraz rozważmy sytuację : voltomierz o rez.wew. 1 Mohm i rezystor 47kohm. Obciążeniem mierzonego ustroju będzie 47kohm (wpływ 1Mohm jest pomijalny). Jezeli rez.wewn. miernika będzie mieć 47kohm to obciążeniem będzie rezystancja wypadkowa 23,5kohm . A jeśli rez.wewn.miernika będzie wynosić 600ohm? To po podpięciu rezystora 47kohm wypadkowa rezystancja będzie poniżej 600ohm a chyba nie o to chodziło twórcy instrukcji.

Reasumując: jeżeli do pomiaru mamy użyć podpiętego rezystora o określonej rezystancji to rez.wewn. miernika nie może być zbliżona lub mniejsza, lecz winna być sporo większa od tej podłączanej rezystancji.  Zakres 600ohm-47kohm dla rez.wewn.voltomierza wydaje mi się zbyt szeroki. W skrajnych przypadkach w/w zakresu otrzymamy różne wyniki. Gdy mierzone źródło ma niską wydajność prądową (dużą rez.wy.)  to pomiar ustrojem o zbyt niskiej rez.wewn. spowoduje zafałszowanie pomiarów.

Z tego co pamiętam rez.wewn.  voltomierza winna być jak największa a amperomierza jak najmniejsza by nie miało to wpływu na wynik pomiaru. Możemy spotkać się więc z sytuacją, w której sugeruje się podłączenie konkretnej rezystancji dla wywołania określonego  obciążenia/spadku napięcia celem symulowania normalnych warunków pracy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-10-2016, 21:14
Bardzo dziękuję za zaproszenie.
Obaj macie rację po trochu, raczej większym.
Rumcajs, zgadza się, umiejętność czytania Instrukcji Serwisowej to podstawowa podstawa.
Wojtek, można zrobić pomiary jakimkolwiek wskaźnikiem, najważniejsza jest wiedza o sprawności i dokładności tegoż. A pomiary można przeliczyć.
Do pomiarów równoległych, już obciążonych dalszym układem, używam miernika wysoko ohmowego. Do wyjść nie obciążonych, też takiego, ale z obciążeniem z braku takiego innego. Chodzi tylko o zapewnienie odpowiedniego napięcia/prądu potrzebnego do prawidłowego pomiaru.
1- Woltomierz Lampowy
2- W. Tanzystorowy
3-Zestaw, nie mój, ale podobnego używam.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 13-10-2016, 01:16
To ja też dodam kilka rzeczy od siebie

1. Odsysacz do cyny - podstawowe narzędzie przy rozlutowywaniu
2. Plecionka miedziana - często używana do zbierania nadmiaru cyny przy rozlutowywaniu
3. Smar silikonowo-teflonowy - do smarowania elementów mechanizmu
4. Pęsety antymagnetyczne - używam takich, gdyż na zwykłych potrafią się zgromadzić ładunki elektrostatyczne a to nie jest najlepsze dla elektroniki
5. Pianka do monitorów lub chusteczki nawilżane do monitorów - bardzo dobrze się nimi czyści szybki i wyświetlacze
6. Antystatyczna  pianka do czyszczenia komputerów - pianka do czyszczenia plastików, rewelacyjnie potrafi "wyciągnąć" brud z plastiku. Natryskujemy na powierzchnię plastiku i zostawiamy na kilka minut. Po tym czasie ręcznikiem kuchennym zmywamy. Działa rewelacyjnie
7. Zestaw dobrych przewodów silikonowych do mierników i dużą ilością końcówek ( banany, krokodylki zabudowane, chwytaki itp)
8. Miska magnetyczna - na śubki i drobne elementy metalowe. Trzymać z daleka od mechanizmu!!!

Z przyrządów można jeszcze dopisać częstościomierz

Jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 14-10-2016, 20:20
Jak już tylko będę wiedzieć, jaki konkretnie model miernika czy też np. oscyloskopu powinienem zakupić to postaram się taki zdobyć, oczywiście przy założeniu, że będzie to sprzęt do ogarnięcia i w cenie jak dla amatora i początkującego adepta tej dziedziny wiedzy.
Tymczasem korzystając z młotka, dłuta i przecinaka wyrzeźbiłem kasetę do ustawiania toru przesuwu taśmy - po naszemu 'kaseta serwisowa z lusterkiem', a w pogańskim języku 'mirror cassette'. Od dawna o tym myślałem a i kupić też nie było okazji.
M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-10-2016, 12:24
Wybaczcie że piszę tak późno problemy natury sieciowej... :(
Co do rezystancji wewnętrznej mierników to Rumcajs ma racje zgłębiłem temat. Ten miernik co mam HP427A niema rezystancji 600 ohm bo było by to bardzo nie pożądane ale ma rezystancję 1Mohm. I faktycznie mierniki powinny mieć rezystancję powyżej 100kohm. Byłem w błędzie twierdząc inaczej.
Moja wina, co było następstwem nie dokładnego zgłębienia tematu pomiarów napięć zmiennych, za co wszystkich bardzo przepraszam że wprowadziłem w błąd, i wyszedł z tego niepotrzebny chaos.

jmaciek>>>>>

Wydaje mi się że w Twojej kasecie docisk taśmy powinieneś usunąć bo nie będzie widać dokładnie prowadzenia taśmy po głowicy. Reszta super :) Też chyba taką uczynię bo ceny oryginałów są obłędne...


Upiorek77>>>>

co do ostatniego punktu:
"8. Miska magnetyczna - na śubki i drobne elementy metalowe. Trzymać z daleka od mechanizmu!!!"

Raczej bym się wstrzymał bo zawsze coś nam tam może wpaść jakaś część mechaniki  lub śruby od mechanizmu i mamy problem gotowy... Nic co ma jakieś właściwości magnetyczne bym nie używał do napraw magnetonów.
To oczywiście moje zdanie na ten temat. Ja używam woreczków strunowych zapinanych takich przeźroczystych z dokładnym opisem na podzespołu i części mechanizmy i inne elementy .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 16-10-2016, 18:40
jmaciek>>>>>

Wydaje mi się że w Twojej kasecie docisk taśmy powinieneś usunąć bo nie będzie widać dokładnie prowadzenia taśmy po głowicy. Reszta super :) Też chyba taką uczynię bo ceny oryginałów są obłędne...

Wzorowałem się na kasecie Sony MC-112C która taki docisk posiada:

(https://s23.postimg.org/v27xizyhn/Sony_MC_112_C_Mirror_Cassette_03.jpg)

podobnie jak i ABEX TCC-903:

(http://i.ebayimg.com/images/g/6KkAAOSwsFpWR0iD/s-l300.jpg)

Ponadto w odróżnieniu od naszej krajowej produkcji te kasety nie mają usuniętej przedniej części obudowy tuż przed lusterkiem.

Patrząc zaś na kasetę Unitry i jej sposób wykonania podejrzewam, że tak było łatwiej ale pytanie czy lepiej?
(więcej zdjęć tej kasety znajduje się na sąsiednim forum w wiadomości :http://www.audiostereo.pl/magnetofon_126669.html/page__st__31170#entry2746020 (http://www.audiostereo.pl/magnetofon_126669.html/page__st__31170#entry2746020), można tam też znaleźć rysunek techniczny opisujący wykonanie takiej kasety):

(http://www.audiostereo.pl/uploads/monthly_02_2013/post-26690-0-35799900-1361981116_thumb.jpg)

Pozostawienie tego fragmentu obudowy wpływa na sztywność całości a przecież kaseta jest elementem toru przesuwu taśmy stąd im dokładniej wykonana tym lepiej - nawet w przypadku kaset serwisowych, a może zwłaszcza w przypadku kaset serwisowych.

M.

PS. Zdjęcia z InterNetu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-10-2016, 18:50
jmaciek>>> Masz zupełna rację odnośnie prowadzenia taśmy im dokładniejsza sama kaseta tym lepiej i dlatego sądzę że ta kaseta z lusterkiem co wkleiłem wcześniej Philips-a jest to odlew z tego co widzę . Poza tym ta nieszczęsna Sony MC-112C to jest podróbka , wiele ostatnim razem jest ich na różnych  portalach aukcyjnych wszystkie pochodzą z Chin lub temu podobnych miejsc. Zaś A-BEX to już porządna firma , wobec tego widać różne rodzaje i myśli produkcyjne.

A mi chodziło oto, że bez docisku dokładniej widać jak taśma przesuwa się po czole samej głowicy. I wtedy można łatwiej stwierdzić czy idzie dobrze czy też nie . Ja to tak widzę .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 16-10-2016, 20:05
Poza tym ta nieszczęsna Sony MC-112C to jest podróbka , wiele ostatnim razem jest ich na różnych  portalach aukcyjnych wszystkie pochodzą z Chin lub temu podobnych miejsc.
O! A o tym nie wiedziałem. Przeglądałem wiele stron i nie trafiłem na taką informację (nawet na TH nic o tym nie  ma pod zdjęciem tej kasety).
Teraz jak się przyglądam zdjęciom to widzę, że ta Sony występuje w kilku wariantach - czy wszystkie to podróbki?

MC-112C:
(http://www.coollpe.com/DSCN2241.JPG)

CQ-009C:
(http://img.usaudiomart.com/uploads/large/1139342-sony-test-tape-mirror-cassette-cq009c.jpg)

CQ-012C:
(http://www.stereo2go.com/fileSendAction/fcType/0/fcOid/288255372207748108/filePointer/288536847235364813/fodoid/288536847235364793/imageType/LARGE/inlineImage/true/IMG_1679.JPG)

Jak docisk będzie przeszkadzać to go usunę - nie ma z tym problemu.
W sieci trafiłem na stronę, gdzie ktoś robił kasety z lusterkiem z obecnie dostępnych kaset - jak tylko ją odnajdę to ją załączę.

M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-10-2016, 20:33
jmaciek>>>
Odnośnie kaset SONY z lusterkiem. Były to kasety nie dostępne dla normalnego zjadacza chleba nawet kilka naście lat temu, kasety te były bardzo drogie, zresztą każda kaseta serwisowa była bardzo droga. Dopiero niedawno pojawił się wysyp kaset z lusterkiem i do pomiaru momentu akurat firmy SONY większość z Chin , Hong-Kongu, Taiwanu itp...Potem dopiero pojawiły się w europie i w stanach.  Tak nie udolnie zrobionych że czasem zdarza się że widać czasem na kasetach do mierzenia momentu są te same numery seryjne...i jakość samej kasety , druku i sama koncepcja wkładki budzi tylko same zastrzeżenia . przykład : firma Sony która maiła w tamtym czasie wielką produkcję kaset brała nie oznakowane przez siebie nigdzie na samej kasecie żadnym znakiem towarowym (SONY) jak to robiła na każdej kasecie (tłoczonym w prawym górnym rogu) do tego opakowanie było na wytłoczonym napisem SONY w prawym górnym rogu. Do tego wkładka jakby wydrukowana na drukarce ... bez żadnego opisu procedury sprawdzania... Z kolei te kasety do mierzenia momentu zdarza się że logo jest inne na lewej szpuli a inne na prawej...
Takie małe szczegóły a czasem ważne...
I wszystkie kasety są nowe ... to co ktoś trzymał setki bardzo drogich kaset w domu i teraz akurat kiedy jest popyt na tego typu kasety wrzuca je na rynek...po cenach z kosmosu??? po 100-200 dolarów ??? Dla mnie to już zbyt wiele faktów przemawiających że to wałek!

A kasety oryginalne pomiarowe z tamtych czasów zdążają się bardzo rzadko na portalach aukcyjnych i nie są aż tak drogie i co najważniejsze mają znamiona używania i nie kosztują fortuny max 30-50 funtów.

A że teraz są możliwości zrobienia wszystkiego na co jest akurat popyt to trudno nam będzie odróżnić oryginał od kopii . W związku z tym że oryginałów jest bardzo mało. Tylko w przypadku kaset do mierzenia momentu obrotowego warto się zastanowić co one naprawdę mierzą i czy w ogóle takie kasety są przydatne do czegokolwiek ? Bo kaseta z lusterkiem spełni nasze założenia na 100% ale czy inna pomiarowa też ?
Obiecuję że niedługo pojawią się kasety testowe z sygnałami pomiarowymi także "oryginalne" nowe hehe.
Bo na nie jest także popyt i to spory .

Mam nadzieję że choć troszkę przybliżyłem Ci sprawę jak ja to widzę :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 16-10-2016, 22:49
I wszystkie kasety są nowe ... to co ktoś trzymał setki bardzo drogich kaset w domu i teraz akurat kiedy jest popyt na tego typu kasety wrzuca je na rynek...po cenach z kosmosu??? po 100-200 dolarów ??? Dla mnie to już zbyt wiele faktów przemawiających że to wałek!
Samo pochodzenie sprzedawcy z Chin zapala u mnie czerwoną lampkę. Dziwnie Chińczycy "archiwizowali" kasety pomiarowe, lampy elektronowe i inne cuda.

Mam zasadę: jak tylko mogę nie kupuje towaru chińskiego, zwłaszcza elektroniki - strach by coś czasem nie eksplodowało lub zniszczyło sprawną resztę. Taka moja "mała zemsta" za podrabianie wszystkiego. Co innego wierna (również funkcjonalnie) kopia a co innego szmelc-podróba.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 17-10-2016, 11:33
W sieci trafiłem na stronę, gdzie ktoś robił kasety z lusterkiem z obecnie dostępnych kaset - jak tylko ją odnajdę to ją załączę.

Mam! Sam zastanawiam się jak znalazłem tą stronę bo drugi raz też odnaleźć ciężko ją było (choć to może nie jest dziwne bo japońskie strony raczej dobrze ukryte są). A Japonia to magnetofonowy raj i szkoda, że człowiek nie uczył się swego czasu odpowiednich języków (np. japońskiego ;) bo teraz to można sobie tylko pooglądać, przeczytać ciężko i pozostaje tylko automatyczny tłumacz. A są to ciekawe sprawy (przynajmniej dla mnie). Widać, że osoba tam pisząca tym żyje no i ma odpowiednie narządzia i materiały aby ładnie takie kasety wykonać (a nie wyrzeźbić :).

Jak zrobić kasetę z lusterkiem':
(Przewija się tam owa Sony MC-112C którą autor też traktuje bodajże jako kasetę odniesienia)

http://www.video-koubou-topaz.jp/MIRROR-CASSETTE-HOMEBUILT-MACHINES.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/MIRROR-CASSETTE-HOMEBUILT-MACHINES.html)

Obiecuję że niedługo pojawią się kasety testowe z sygnałami pomiarowymi także "oryginalne" nowe hehe.
Bo na nie jest także popyt i to spory .

A tu opis 'Zrób kasetę z taśmą testową':
(nie jest to jeszcze produkcja seryjna)

http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART1.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART1.html)
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE.html)
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART3.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART3.html)
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART4.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART4.html)
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART5.html (http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART5.html)

Zresztą takie 'współczesne' kasety pomiarowe można zamówić w paru miejscach, np. na stronie A.N.T. Audio http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes (http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes) <- to chyba nie reklama a informacja?

M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 17-10-2016, 15:07
Zresztą takie 'współczesne' kasety pomiarowe można zamówić w paru miejscach, np. na stronie A.N.T. Audio http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes <- to chyba nie reklama a informacja?
Jak możesz to napisz email'a i zapytaj o ceny. Później nam napisz ile kosztuje taka "przyjemność". Przypuszczam, że nie będzie tanio, nie będzie chyba też drogo. Raczej będzie b.drogo ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 17-10-2016, 15:58
Jak możesz to napisz email'a i zapytaj o ceny. Później nam napisz ile kosztuje taka "przyjemność". Przypuszczam, że nie będzie tanio, nie będzie chyba też drogo. Raczej będzie b.drogo ;)
A kto powiedział, że będzie tanio, bardzo tanio :)? Gospodarka rynkowa, prawo popytu i podaży a wypadkową jest ta cena :).
Natomiast jeśli ktoś profesjonalnie się zajmuje tym tematem to dobrze, że są jeszcze miejsca, gdzie może kupić takie kasety. Jeśli ta opcja z jakiś powodów nie wchodzi w grę to tak jak napisał Audiotone:
A kasety oryginalne pomiarowe z tamtych czasów zdążają się bardzo rzadko na portalach aukcyjnych i nie są aż tak drogie i co najważniejsze mają znamiona używania i nie kosztują fortuny max 30-50 funtów.
Mi migneła w internecie ta kaseta Sony za 65$ a ABEX za 73$, pan z Japonii swoje ma za 3000¥ a na naszym alle kaseta z lusterkiem ostatnio była za 30zł - dla każdego coś miłego :-), zawsze pozostaje w ostateczności ten przysłowiowy młotek i wolny weekend. Z kasetami sygnałowymi i młotkiem jest gorzej ale dla moich zastosowań sprawdzają się kasety nagrane przez zaufanych kolegów na sprawdzonych magnetofonach a jeśli dla kogoś to jest niewystarczające to patrz wyżej...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 17-10-2016, 18:07
Tutaj jest cennik kaset z sygnałami testowymi od Alex-a  (A.N.T.)
Kasety nagrywane na specjalnie modyfikowanym full track Revox b215.
http://www.tapeheads.net/classifieds/showproduct.php?product=1246 (http://www.tapeheads.net/classifieds/showproduct.php?product=1246)

ceny na kwiecień 2015 roku.

Po aktualne ceny trzeba by było się zgłosić do niego osobiście na maila .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 18-10-2016, 09:31
Znalazłem w sieci czujniki nacisku, tzn. przetworniki siła-rezystancja. Małe, ale chyba za duże jak na zmieszczenie do wnętrza kasety (7mm średnicy)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 20-10-2016, 21:51
Do pomiaru siły docisku rolek do wałka używamy takich oto dynamometrów , dla naszych potrzeb wystarczy taki o wartościach do 500 gram.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Rumcajs w 23-10-2016, 17:22
Do pomiaru siły docisku rolek do wałka używamy takich oto dynamometrów , dla naszych potrzeb wystarczy taki o wartościach do 500 gram.
Ja miałem na myśli wykorzystanie tych miniaturowych czujników w kasecie do pomiaru momentu dowijania.

Ma do Ciebie Wojtku taką prośbę: czy mógłbyś doświadczalnie sprawdzić jak wygląda W&F gdy odczytujemy kasetę pomiarową a jak wygląda gdy mierzymy ten parametr podczas odczytu "po taśmie" w decku trójgłowicowym, jak również jaki będzie W&F gdy będziemy mierzyć sygnał nagrany w decku dwugłowicowym.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 25-10-2016, 22:35
Jak już znajdę troszkę czasu to ogarnę temat . Narazie mam jeszcze gości....kilka dni...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 26-10-2016, 11:26
porada ma przyszlosc z doswiadczenia :-) 

prosze zawsze ustawiac kalibracje deckow w ten sposob


japonskie  japonskimi kasetami

a

niemieckie niemieckimi  kasetami np. BASF

to rada na przyszlosc

..

przyklad
jak  sie wam zdazy ze np  AKAI 75  nie lubi   BASF     to tak ma byc
poniewaz firmy japonskie dostosowane byly do japonskich kaset

wkladamy nagrana  na sony kasete do    Dual c   i nagle wydaje sie ze jakby byla  za glosno nagrana
tak ma byc

mam nadzieje ze sie dobrze wyrazilem

...  przychodzi kolega co ma nagrane ze 100 kaset na dualu
a my chcemu mu  dopiescic sprzet
nie uzywamy wtedy   japonskich kaset do jego wysterowania
poniewaz jak magnetofon naprawiony kolega znow wlaczy  to bedzie zgrzyt zebow
---
oczywiscie nie mowie tu o korekcji wszystkich deckow pod  jadna kasete
co mozna zrobic ale to nie ten temat
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 29-10-2016, 01:01
Magnetofony produkowane w krajach jak Japonia były ustawiane bodajże na taśmach TDK AD typ I, SA typ II i MA typ VI.
Taśmy z najbardziej liniową charakterystyką . Zaś magnetofony pochodzące z Europy (głównie Niemieckie) nie wiem dokładnie ale chyba taśmy BASF-a  były tam używane do firmowej kalibracji.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-10-2016, 15:11
Były już zestawy do pomiarów dla początkujących, dla średnio zaawansowanych też były.
Dla osłody i dla nas najbardziej zaawansowanych (tych z leniem też) zestaw zaawansowany:
1/-Woltomierz do mierzenia napięcia wejścia
2/-Amperomierz do prądu podkładu
3/- miernik równomierności kanałów
i najważniejszy
4/-wskaźnik azymutu głowic.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-10-2016, 17:45
ArturP
Ładniutkie te przyrządy zabytki już :)  Nie do zdobycia na rynku wtórnym hehe .

Ja wziąłem się za miernik do pomiaru drżenia i kołysania Kenwood FL-180 i poczyniłem taka oto instrukcje obsługi :


Magnetofon 3 głowicowy możemy zmierzyć bez kasety serwisowej, używamy tylko czystej kasety i generatora wbudowanego w miernik. Sygnał porównujemy w czasie rzeczywistym przy użyciu przycisku "MONITOR" w magnetofonie. Tak samo robimy przy magnetofonach 2 głowicowych tylko najpierw nagrywamy sygnał z generatora (ustawiamy poziom nagrania między -20dB a 0dB), po czym cofamy kasetę i odtwarzamy nagrany sygnał i dokonujemy wtedy pomiaru.

To samo możemy zrobić przy użyciu kasety pomiarowej (testowej) z odpowiednimi sygnałami testowymi dla danej normy 3khz lub 3,15khz . Wtedy tylko odtwarzamy kasetę testową z sygnałami i wynik odczytujemy ze wskazań miernika .


Magnetofon powinien mieć wyłączony wszystkie układy redukcji szumów i filtry (MPX itp).


Mamy do wyboru dwie stałe częstotliwości w zależności od norm:
1. DIN(norma Niemiecka) 3,15khz.
2. JIS(Japonia), NAB(USA), CCIR(Francja) 3khz.
Wybieramy przyciskiem "OSC" najczęściej jest to norma DIN lub taka w jakiej były podane pomiary zawarte w instrukcji serwisowej danego magnetofonu.
Potem przełącznikami "INDICATION" wybieramy odpowiednią normę .
Przełącznik "LEVEL" ustawiamy w pozycji 5mV-30V.
Przełączniki "FUNCTION" ustawiam w zależności od rodzaju co chcemy mierzyć mamy do wyboru 4 pozycje:
1. WTD -  pomiar drżenia i kołysania w przedziale częstotliwości 0,2-200Hz (ważony)
2. WOW- drżenie
3. FLUTTER- kołysanie
4. UNWTD - pomiar drżenia i kołysania w przedziale częstotliwości 0,5-200Hz (nie ważony)
Przełącznikami "RANGE(%)" wybieramy odpowiedni poziom wskazań miernika w procentach, jest to najczęściej 1%(skala dolna), 0,3%(skala górna), 0,1%(skala dolna), i wskazania odpowiednio przeliczamy.

Chciałem w miarę jasno przedstawić obsługę tego prostego miernika, mam nadzieję że przyda się ten króciutki opis.

Poczyniłem 3 filmy w zależności od zastosowanej metody, ale muszą się wgrać...  :(
Jak tylko będą dostępne to wrzucę .

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-10-2016, 17:55
Mnie straszliwie korci, by do swojego miernika dorobić wewnętrzny częstościomierz. Narazie używam zewnętrznego:
Jest to źródło częstotliwości o dokładności ok. 0,2%, ale niestety tylko jednej, jak na mierniku: 3156Hz- 431mV i -5,12dB.
Miernik jest co rok kalibrowany. Właśnie w październiku to robiłem.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-10-2016, 18:09
Jest to źródło częstotliwości o dokładności ok. 0,2%, ale niestety tylko jednej, jak na mierniku: 3156Hz- 431mV i -5,12dB.


Czyli jest to norma DIN , dobry miernik ND-960 widzę. A ten metex to co to za model ?

Co do dorobienia częstotliwościomierza to nie lepiej kupić osobny? Ja właśnie takowego szukam , osobnego coś starszej daty, do różnych niezależnych pomiarów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-10-2016, 19:17
To może ja przedstawię swoją kolekcję mierzarek i co do czego, może ktoś coś podpatrzy coś dopowie.
1. Najprostszy chiński miernik do tranzystorów i kondensatorów i diod (bardzo przydatna rzecz i co najważniejsze tania)
2,3. Laserowy podręczny miernik temperatury Fluke 59 Mini ( do pomiarów temperatury w wrażliwych miejscach zasilaczy itp.)
4. Chiński generator DDS 2Mhz z częstotliwościomierzem (do bani, różnica wskazań zabójcza kupa szmelcu) szukam czegoś lepszego, osobno generator i osobno częstotliwościomierz .

dcn...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-10-2016, 19:25
kolejne mierzarki :
1,2. Miernik uniwersalny kieszonkowy UNI-T UT120A (poręczny, tani, tylko do pomiarów na szybko że coś tam jest lub niema wcale... hehe, żeby nie brać niepotrzebnie większych mierzarek )
3. Miernik LCR DER EE DE-5000 "mostek LCR" dość poprawny miernik do pomiarów cewek, kondensatorów i rezystorów.
4. Analogowy miernik z zasilaniem bateryjnym ( teraz przerobiony na zasilacz ) HP427A z sporym pasmem częstotliwości na napięciu zmiennym do 30V, idealny do pomiarów napięcia wyjściowego.

cdn...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-10-2016, 19:35
i kolejne...
1. Miernik uniwersalny Metex-NDN M-3270D mój pierwszy miernik cyfrowy już jest ze mną od 20 lat i nawet daje radę czasem :)
2. Mierniki uniwersalne Fluke 83III i 189II używane na co dzień do pomiarów 198II trochę za duży jak na normalny multimetr ale za to dokładny.
3. Miernik uniwersalny KEITHLEY 2015 THD najdokładniejszy bo 6 cyfr po przecinku i do tego ogromna szybkość odświeżania pomiarów , do tego wbudowany precyzyjny generator akustyczny 20Hz-20kHz i miernik zniekształceń THD.
4. Oscyloskop cyfrowy RIGOL DS1054Z o częstotliwości 50Mhz i 4 kanałach wejściowych (najlepszy stosunek jakości do ceny) jak na moje potrzeby nic lepszego mi nie jest potrzebne.

Jeszcze miernik WOW-FLUTTER Kenwood FL-180 ale to już pokazywałem wcześniej . Video od niego  jeszcze się nie wgrało ale jak tylko będzie gotowe to wkleję.

To by było chyba wszystko.


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-10-2016, 20:55
NOOO szacun WOW.
U mnie nie ma takiego parku maszynowego, ale mam wszystko co mi potrzebne do aktywnych, amatorskich napraw, mojego sprzętu w studio.
Miernik z fotki to Metex M-4660RS, a W&Fmeter rozpoznałeś.
Moje mierniki będę przedstawiał w miarę podejmowanych napraw. Z prostego powodu, brak miejsca na rozstawienie wszystkiego w jednym miejscu. Biurko 50x95 z jedną szufladą i wysuwaną półką na klawiaturę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 31-10-2016, 19:56
Obiecuję że niedługo pojawią się kasety testowe z sygnałami pomiarowymi także "oryginalne" nowe hehe.
Bo na nie jest także popyt i to spory .
Co sądzicie o tej (http://allegro.pl/zestaw-kaset-serwisowych-regulacja-magnetofon-i6574010111.html (http://allegro.pl/zestaw-kaset-serwisowych-regulacja-magnetofon-i6574010111.html)) inicjatywie?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 31-10-2016, 20:01
Cena świetna, ale warto by zapytać czy jeszcze ma te kasety?
Poradnik rewelacyjny nie tylko dla początkujących, napisany i zobrazowany pięknie.
To ktoś od Nas?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 31-10-2016, 20:04
No fajne ale takie "coś" to sobie każdy może zrobić jak ma jakiś magnetofon dobrze ustawiony. Taśmy użyte do tego nie powinny być takie marne! Ale faktem jest że pomysł przedni . Tylko ja bym jakoś nie ufał takim nagraniom. Musze sam nagrać i ustawić , lub kupić oryginał. Wtedy jestem pewien.


Wiem znów jestem prawie na "nie" hehe :) Ale jakoś bym nie ustawiał "naszych deków" na takich kasetach.
Faktem jest także że, jak już napisałem wcześniej pomysł przedni, i jak to zauważył Artur poradnik rewelacyjny.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 31-10-2016, 21:22
Qurde, jest tu kilku z Nas Mocno Skrzywionych. Żaden nie pozwoli sobie na wskazywanie, że coś jest lepsze od naszego. TO OCZYWISTY ŻART, i niech nikt nie waży się obrazić.
Ale posiadając dwa czy trzy kaseciaki, ktoś mógłby spróbować takimi kasetami ustawić sobie głowicę, prędkość.
 A w ogóle to często ustawiam głowicę i inne na bardzo dobrze nagranej oryginalnie kasecie, która obfituje w dźwięki pożądane.
Kiedy taki magnetofon dociera do mnie, to po  przeglądzie i próbie napędu na wciąganie, wkładam taką kasetę i słyszę, czy potrzebna regulacja czy nie. Zwykle jest potrzebna, bo głowica jest często nie nowa. A zawsze widać to pod mocną lupą, rzędu 50x-70x.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 31-10-2016, 21:48
ArturP>>>
Do obrażania to ja jestem ostatni hehe :)
Przyjmuje każde słowa krytyki.
Piszę oczywiście to co myślę i jak ja to widzę. Nic więcej.
Masz rację pisząc że można by spróbować ustawić takimi kasetami magnetofon i nie potrzeba super kaset testowych by uporać się z problemem regulacji. Jeśli się ma dwa lub trzy, tylko wiesz sam jak to jest, podejrzewam że byłbyś bardziej pewny swoich nagrań testowych (bo wiesz jak zostały wykonane) lub oryginalnych niż branych od kogoś.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 31-10-2016, 22:13
Kiedyś miałem jakąś kasetę pomiarową od Technics'a, ale teraz jej za żadne skarby nie znajdę. Od bardzo dawna nie zajmuję się naprawami zarobkowymi, kaseciakami ( nie żeby gorsze od szpulaków), ale mam kilka mało wymagających, takich które mi są potrzebne w studio. Czasem przeprowadzę pobieżną regulację, wymienię głowicę, czy kondensatory, ale bez przesady.
Moim priorytetem jest dobre (czyt. przezroczyste) nagranie materiału na taśmie 1/4" przy prędkości 38,1cm/s. Czasem oczywiście potrzebuję też nagrań ewidentnie zepsutych (chyba częściej) do uzyskania odpowiednich efektów.
Co do lepszości swego od obcego, masz świętą rację: dobra Twoja, lepsza moja i tak ze trzy razy i poszło sześć flaszek ;<) YYyyt jaakDoBŻe licze
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-11-2016, 11:20
tan kto mnie troche tu na forum zna

to wie ze od lat ustwiam wsio na sluch

jak opisal ktos poprzednio

i to jest 100% rozwiazanie
ale dla mnie   o  tak

mimo to czytam  wsio i co piszecie
czlek sie zawsze czegos nauczy

..

jak mi uszy padna
ato bedzie wkrotce
wtedy skonczy sie hobby  :-(
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 01-11-2016, 14:03
takie "coś" to sobie każdy może zrobić jak ma jakiś magnetofon dobrze ustawiony
byłbyś bardziej pewny swoich nagrań testowych (bo wiesz jak zostały wykonane) lub oryginalnych niż branych od kogoś
I to jest chyba clou sprawy - 'ufać i kontrolować' jak mawia znajomy kierownik.
Do amatorskich ustawień i software'owych regulacji tak nagrana kaseta wystarczy pod warunkiem, że trzeba mieć jednak 100% pewność, że została ona nagrana na 100% sprawnym sprzęcie, inaczej każdy następny wyregulowany na podstawie takiej kasety magnetofon będzie obarczony potencjalnymi błędami tego pierwszego.
Mi taką kasetę nagrał kolega z Forum, który miał pomierzone swoje magnetofony. Sprawdziłem ją na dwóch fabrycznie ustawionych magnetofonach u pierwszych właścicieli - idealnie. Tyle, że wiedziałem, kto mi nagrywa taką kasetę i na jakim sprzęcie, w tym przypadku nie wiadomo kto to robi, nie ma też podanej marki magnetofonu, ale jeśli ktoś nie ma kolegów to taka kaseta jest jakimś rozwiązaniem.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 01-11-2016, 17:55
Tak jak obiecałem trzy testy wykonane miernikiem KENWOOD FL-180 .
1. Test magnetofonu dwu-głowicowego przy użyciu czystej kasety.
2. Test magnetofonu trzy-głowicowego przy użyciu czystej kasety.
3. Test magnetofonu trzy-głowicowego przy użyciu kasety z sygnałem testowym w normie DIN 0dB 3,15kHz.


1.
https://www.youtube.com/embed/poUhWvQ8oJ0[/youtube]" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>]<iframe width="560" height="315" src="
" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> (http://<iframe width="560" height="315" src="[youtube)


2.
https://www.youtube.com/embed/h66Ac75SK8Q[/youtube]" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>]<iframe width="560" height="315" src="
" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> (http://<iframe width="560" height="315" src="[youtube)


3.
https://www.youtube.com/embed/By9a6LOL48w[/youtube]" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>]<iframe width="560" height="315" src="
" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> (http://<iframe width="560" height="315" src="[youtube)


Jeśli macie jakieś pytania, sugestie lub coś trzeba by poprawić proszę pisać :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 01-11-2016, 17:56
Maciek, jak napisałem: miałem kiedyś taką kasetę..... .
W szpulakach, co kilka tygodni czyszczę cały tor przesuwu taśmy, co kilka miesięcy w środku i z zewnątrz, a co rok-półtora pełną konserwację. W kaseciakach wystarczy co dwa lata pełna konserwacja i już.
Zawsze, zanim cokolwiek zrobię to słyszę zmiany dźwięku. I to jest powodem częstszych ingerencji. Potem, wstępnie reguluję tor przesuwu pobieżnie wzrokowo-słuchowo. A na końcu, jak coś nie gra, używam taśm kalibracyjnych i urządzeń dedykowanych.
Zaznaczam, mam tylko taki sprzęt który jest mi potrzebny do napraw i konserwacji mojego sprzętu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 06-11-2016, 19:49
ArturP czy do naszych pomiarów magnetofonowych wystarczy generator o tylko sinusoidalnym przebiegu czy także kwadratowe i trójkątne będą potrzebne do czegoś ? Bo znalazłem taki tylko nie wiem czy nie wtopię tylko kasy... jest to dość wiekowy Fluke 6011A. Czy miałbyś jakieś swoje inne typy?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 07-11-2016, 20:49
z tego co pamietam ze szkoły, a było to bardzo dawno i nieprawda, to z sinusa korzystało się w analogówce a prostokąt w cyfrówce. Co do trójkąta to nie mam pojęcia. Pewnie w jakichś układach zasilających impulsowych gdzie bada się narastanie impulsów
Jeżeli chodzi o ten generator to ma bardzo dobre parametry. Szczególnie, jak na generator "nie RC" zniekształcenia ma bardzo niskie, niższe niż znaczna część generatorów RC
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 07-11-2016, 22:40
Wojtek, nie jestem pewien czy ten gen. będzie za dokładny. Ja stawiam raczej na konstrukcje w pełni analogowe i raczej proste. Ważne by gen. trzymał w dłuższym czasie zadaną częstotliwość, a nie jeździł nią 5kHz wte i wewte.
Częstotliwość podawana z rezonatora kwarcowego do dzielnika, a z tego na wzmacniacz i wyjście 75R. Rezonator stabilizowany termicznie i tyle.
Bez urazy, ale to przerost formy.
Jeśli chodzi o przebiegi, to sinus do sprawdzania pasma, prostokąt i trójkąt do zniekształceń i nasycenia taśmy.
Sorry, jutro coś wkleję, bom dziś jebutnie ujeban.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 07-11-2016, 22:46
Bez urazy, ale to przerost formy.
Jeśli chodzi o przebiegi, to sinus do sprawdzania pasma, prostokąt i trójkąt do zniekształceń i nasycenia taśmy.


O i to mi się podoba :)

Poza tym cena jego była przyzwoita i dlatego zapytałem . Bo do 100 funtów niema kompletnie nic prócz chińszczyzny a jedną już mam i jest kiszka. Bo nie trzyma częstotliwości...A ten Fluk 6011A był do stówki właśnie .
Ale poszukam czegoś innego, ale na ebayu-uk nic ciekawego niema...  :(

Dziękuje za wyjaśnienia :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 08-11-2016, 07:58
Pierwszego używam do pobieżnych napraw, a drugiego do poważniejszych. Ten polecam, jest świetny do badań porównawczych kanałów równoległych. http://allegro.pl/zestaw-2-generatorow-20hz-20khz-tlumik-110db-i5252791379.html
Fotki, niestety z sieci. Moje gdzieś w cyfrowych zaświatach się zapodziały, a żywcem nie zrobię, chyba że za parę dni.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 08-11-2016, 23:00
Dwa generatory i cena do przyjęcia ale dość spory skubaniec hm.... gdzie ja go postawie :(
Musze coś upolować mniejszego, bo moja pani mnie z mieszkania wywali z tym sprzętem... A znów doszło parę magnetofonów...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 09-11-2016, 12:56
@koledzy czy taki miernik " MULTIMETR MT2017 Proskit ANALOGOWY HQ" w naszych pracach naprawczych się do czegoś nada ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 09-11-2016, 15:36
nie komentuje

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 09-11-2016, 19:50
Kiedyś (kilka lat temu ) widziałem ten analizer na ebay-u poszedł za bodajże 500 funtów...
Bardzo ciekawa maszynka wszystko w jednym.


@koledzy czy taki miernik " MULTIMETR MT2017 Proskit ANALOGOWY HQ" w naszych pracach naprawczych się do czegoś nada ?


W specyfikacji widać że dość miernie to wygląda 4% tolerancji , do tego napięcie zmienne najniższy zakres to 10V na pełnej skali. przy ustawianiu napięcia wyjściowego przydało by się na pełnej skali do 1V lub max 3V. By było dokładnie.
Nie podano także rezystancji wewnętrznej dla napięcia zmiennego i częstotliwości granicznej dla napięcia zmiennego .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 09-11-2016, 19:56
Polskie multimetry w bardzo ładnie uporządkowanej stronie łącznie z dokumentacją i zdjęciami :

Moim zdaniem super :)

http://multimetry.tzok.eu/ (http://multimetry.tzok.eu/)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 11-11-2016, 11:43
w wielu miernikach wow and flutter jest jeszcze pomiar typu "drift". Co to za parametr i jak to się mierzy?
Już doczytałem że jest to odstrojenie. Ale czego lub od czego?
I jeszcze jedno.
W części mierników parametry wow i flutter mierzy się oddzielnie a w części nie ma podziału na te dwa parametry. Jak to z tym jest?
Kolejne pytanie to jaka jest różnica w wykonaniu testu wow flutter z generatora wewnętrznego a z kasety z nagranym sygnałem z generatora zewnętrznego?
Który typ pomiaru jest dokładniejszy? bardziej polecany?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 11-11-2016, 22:51
W części mierników parametry wow i flutter mierzy się oddzielnie a w części nie ma podziału na te dwa parametry. Jak to z tym jest?
W zależności od miernika.
Kolejne pytanie to jaka jest różnica w wykonaniu testu wow flutter z generatora wewnętrznego a z kasety z nagranym sygnałem z generatora zewnętrznego?
Który typ pomiaru jest dokładniejszy? bardziej polecany?
To zależy czy mamy kasetę testową z danym sygnałem czy też nie, a pomiar z kasety można wykonać bez generatora wbudowanego w miernik, tak samo jak przy dwu czy trzy głowicowych magnetofonach. A który dokładniejszy tego nie wiem nie zastanawiałem się nad tym . Sądzę że oba są dokładne tak samo gdy mamy dobrze ustawiony tor zapisu w magnetofonie jeśli nie to wybieramy opcję z kasetąTytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Haka w 12-11-2016, 00:37
A jakiej gliceryny używacie do regeneracji/pielęgnacji gumowych części?

Takiej zwykłej z apteki?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-11-2016, 15:12
@koledzy czy taki miernik " MULTIMETR MT2017 Proskit ANALOGOWY HQ" w naszych pracach naprawczych się do czegoś nada ?
Jak Audiotone napisał (między słowami), ten się nadaje do mierzenia obecności napięcia w gniazdku 230V, do niczego innego.
Ale jak koniecznie uparłeś się na miernik analogowy to rozważ zakup takiego http://allegro.pl/multimetr-meratronic-v640-s641-i6601279345.html , ten przynajmniej nadaje się do naszych przeglądów czy napraw, nawet dość dokładnych.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-11-2016, 15:37
Kolejne pytanie to jaka jest różnica w wykonaniu testu wow flutter z generatora wewnętrznego a z kasety z nagranym sygnałem z generatora zewnętrznego?
Zostałem wyprzedzony,ale napiszę coś od siebie.
Pomiar z zewn. gen. i pomiar z kasety testowej, to dwa inne pomiary. Przedewszystkim przed jakimikolwiek pomiarami trzeba prawidłowo ustawić mechanizm, wymienić uszkodzoną elektronikę, a potem brać się za pomiary.
Do większości grajków są dostępne serwisówki, z których można wyczytać ustawienia mechaniczne i elektryczne. Są tam też wypisane urządzenia pomiarowe. Wystarczy trzymać się założonych parametrów regulacyjnych.
Wracając do różnicy między Generatorem, a Kasetą to pierwszy służy do regulacji wstępnych, kaseta do końcowych.
Generator podaje sygnał do zestrojenia elektroniki, Dolby, HXPro czy wskaźników. Kasetami testowymi ustawia się prędkość przesuwu, jakość sygnału, pasmo przenoszenia, Wow&Fluter i Drift, ale też zniekształcenia. Oczywiście przy naprawach zastosowań tak kaset testowych jak i generatora jest wiele więcej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 13-11-2016, 12:01
Jak Audiotone napisał (między słowami), ten się nadaje do mierzenia obecności napięcia w gniazdku 230V, do niczego innego.
Ale jak koniecznie uparłeś się na miernik analogowy to rozważ zakup takiego http://allegro.pl/multimetr-meratronic-v640-s641-i6601279345.html , ten przynajmniej nadaje się do naszych przeglądów czy napraw, nawet dość dokładnych.
dziękuję za wskazówki na jakim mierniku się skupić aby zakup był odpowiedni i przydatny do prac naprawczych naszego tutaj sprzętu ,czy uparłem się co do analogowego to powiem nie, szukam takiego ,który będzie odpowiedni dla amatora za rozsądne pieniądze.Pozdrawiam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 13-11-2016, 15:52
Paluch. tak jak Artur napisał z polskich multimetrów z  analogowym odczytem poleciłbym V640.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 13-11-2016, 20:29
ze tak zapytam
stosowalem kiedys chemiczna  obrobke machamizmow
dokladnie 
chodzi o trzpienie  metalowe  capstana
poprawialem w ten sposob tarcie miedzy trzpieniem / tasma a rolka dociskowa

jesli bylo to dajacie znac
jesli nie pokaze wam moja kuchnie  jak gotuje capstany .-)

nie bylo czyli  zrobie male  how to
na razie ale musze zrobic porzadek z kasetami
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 13-11-2016, 21:03
Hm.... nie było .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-11-2016, 00:33
A jakiej gliceryny używacie do regeneracji/pielęgnacji gumowych części?

Takiej zwykłej z apteki?

Wybacz że tak późno odpisuje post mi gdzieś umknął ... :(
Jak najbardziej może być.


Co do kaset pomiarowych (do pomiarów momentu obrotowego) firmy SONY była dyskusja odnośnie oryginalności.
Udało mi się znaleźć kasetę oryginalną a niema ich za wiele, niestety samo opakowanie i wkładka jest od innej kasety testowej mianowicie od SONY WS-48A (do pomiaru (Flutter) kołysania 3kHz). Można zatem porównać same kasety jak ktoś chce w stosunku do tego co proponują panowie z krajów azjatyckich...
Zdjęcia poniżej:Spis kaset kalibracyjnych :
http://www.petervis.com/Vintage%20Misc/Vintage%20Cassettes/calibration-cassette/calibration-cassette.html (http://www.petervis.com/Vintage%20Misc/Vintage%20Cassettes/calibration-cassette/calibration-cassette.html)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Haka w 15-11-2016, 08:03
Dzięki  AUDIOTONE :)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 19-11-2016, 22:19
niema sprawy Haka :)


odnośnie kaset pomiarowych:

Ostatnio zaistniała w mojej głowie koncepcja zbudowania ... tak zbudowania lub przerobienia kilku magnetofonów by stworzyć jeden do nagrywania kaset testowych. Będzie to na pewno dwu głowicowiec, z pełna kalibracją i generatorami sygnałowymi. Dlatego dwu, bo nie udało mi się kupić głowicy uniwersalnej w małej obudowie.
Będzie to na początku konstrukcja  TC-K520 z mechaniką od 700ES lub 730ES i generatorami własnej konstrukcji. Ponad to będzie możliwość pomiaru napiec sygnałów( poziomów) nagrywanych na miernikach analogowych dołączanych zewnętrznie bez zdejmowania obudowy.

Kolejny w planach jest inny projekt bardziej zaawansowany ale o tym potem.....

Jak ten prototyp przejdzie testy pokaże na pewno na forum.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 19-11-2016, 22:41

Wojtek,
mam taki, lub prawie taki magnetofon, który mógłby być bazą : Harman TD-4500.
Wynalazek dwugłowicowy z generatorem i kalibracją :)

Może poczekam na Twóją produkcję, bo właśnie rozglądam się za kasetami serwisowymi.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 20-11-2016, 23:30
Jak by Ktoś chciał taki miernik https://www.olx.pl/oferta/miernik-nierownomiernosci-typ-nd-1481-CID99-ID9fyTx.html , to jest za 150+40 wysyłka. brać nie patrzeć, sprawny.
Chciałem kupić dwa takie, ale niestety mają tylko jeden.
TO NIE JEST REKLAMA, TYLKO POLECENIE DOBREGO MIERNIKA.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 21-11-2016, 21:20
Artur nie ukrywam że sam kupiłbym kolejny bo już jeden mam, ale koszty wysyłki do mnie są dość spore. Więc sobie odpuszczę. Ale miernik tak jak to napisałeś wart polecenia.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 24-11-2016, 00:53
Artek właśnie podałeś mi dobry trop... A o Soniaku pomyślałem że by się nadał bo jest dwu-głowicowy. Ale było by sporo przeróbek... I teraz zapolowałem na TD-4600 także dwie głowice. Okaże się jutro.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 24-11-2016, 15:33
Artek właśnie podałeś mi dobry trop... A o Soniaku pomyślałem że by się nadał bo jest dwu-głowicowy. Ale było by sporo przeróbek... I teraz zapolowałem na TD-4600 także dwie głowice. Okaże się jutro.

Weź pod uwagę, że te Harmany mają bardzo średnie mechanizmy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 24-11-2016, 22:12
Oj troszkę mnie zmartwiłeś bo właśnie jedzie do mnie TD-4600 :(
A jaki tam siedzi mechanizm ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 24-11-2016, 22:45
Wojtek, obawiam się, że to jest jakiś ALPS biedny. Nic się nie dzieje, tylko widać "taniość" i kultura pracy taka sobie. Ale z magnetofonu będziesz zadowolony, mój TD-4500, czyli TD-4600 bez Dolby S gra bardzo dobrze, choć inaczej niż TD-4800. TD-4600 był drogim magnetofonem, w UK kosztował 700 funtów !
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 24-11-2016, 23:16
700 stówek to bardzo dużo jak na 2 głowicowy magnetofon... Ale ten alps.... zobaczymy jak wypadnie w testach ale i tak wszystkie paski wymienię i go ustawie. Ale o tym będzie w temacie "Magnetofon" a już same przeróbki w tym temacie zresztą zobaczymy jak to wyjdzie :)
Ja za swojego TD-4600 dałem 30 pandów z oryginalnym pilotem i instrukcją :) i na dodatek wysyłka gratis hehe.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 24-11-2016, 23:36
Piękny strzał :) Tam jest jeden pasek, minuta i wymieniony.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 24-11-2016, 23:44
moglby ktos do  walnietego hobbysty jak ja
wytlumaczyc
do  czego zmierzacie


PS:  nie zapomnialem  chemicznogo    eksperymentu z capstanem
mam tylko malo czasu ostatnio
przepraszam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 27-11-2016, 00:04
Celem jest złożenie magnetofonu wzorcowego do nagrywania taśm testowych, takiego z zabudowanym generatorem i całą menażerią przydatków.
Pomocnym będzie pierwszy obrazek, różne wskazania różnych wskaźników.
Przy okazji kolejna część moich wskaźników.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 27-11-2016, 14:37
Panowie,
zastanawia mnie jedna kwestia
Jak każdy kupuję od czasu do czasu paski do decków.
Szukając wymiarów często zdarzają się rozbieżności co do wymiarów
Nie są one duże: 1 do 2mm na długości i 0,1 mm na grubości
Czy mają one jakiekolwiek znaczenie na tor odtwarzania i nagrywania decków?
W serwisówkach zazwyczaj nie ma informacji o wymiarach pasków wiec skąd je brać?
Przy zakupie kompletu pasków zapakowanych przez handlarza nie mamy pewności że dostaniemy prawidłowe a np "podobnej" długości
Więc czy kupować zestawy pasków czy może oddzielnie samemu kompletować?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-11-2016, 16:12
Panowie,
zastanawia mnie jedna kwestia
Jak każdy kupuję od czasu do czasu paski do decków.
Szukając wymiarów często zdarzają się rozbieżności co do wymiarów
Nie są one duże: 1 do 2mm na długości i 0,1 mm na grubości
Czy mają one jakiekolwiek znaczenie na tor odtwarzania i nagrywania decków?
W serwisówkach zazwyczaj nie ma informacji o wymiarach pasków wiec skąd je brać?
Przy zakupie kompletu pasków zapakowanych przez handlarza nie mamy pewności że dostaniemy prawidłowe a np "podobnej" długości
Więc czy kupować zestawy pasków czy może oddzielnie samemu kompletować?

Ja paski kupuje od jednej sprawdzonej osoby i zawsze są identyczne z oryginałami tak zauważyłem , ale jak czegoś nie mogę dostać to staram się przeszukać serwisówki i dobrać identyczny ale od innego modelu danego producenta. A z kolei długość wydaje mi się że to porostu jeśli jest nowy pasek to jest nie "wyciągnięty" i dlatego może być krótszy. Co do grubości to nigdy nie przyglądałem się temu.
Dopiero jeśli naprawdę niema nigdzie pasków to wtedy dobieram paski na wymiar, z pasków które posiadam nowe luzem.

Celem jest złożenie magnetofonu wzorcowego do nagrywania taśm testowych, takiego z zabudowanym generatorem i całą menażerią przydatków.
Pomocnym będzie pierwszy obrazek, różne wskazania różnych wskaźników.
Przy okazji kolejna część moich wskaźników.


Dokładnie tak Arturze.
Dziękuje za zdjęcia Twoich sprzętów:)  Bardzo interesuje mnie ten miernik poziomu drugi od dołu możesz coś więcej o nim powiedzieć.
Dziękuje także za różnicę poziomów w różnych normach to bardzo ważna sprawa , by nie popełnić gafy przy ustawieniach zapisu.

Jak dojdzie TD-4600 to będę działał z nim .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 27-11-2016, 17:05
Jak dojdzie TD-4600 to będę działał z nim .

tak się zastanawiam, czy do tego celu, nie byłoby wskazane, by był to deck z napędem direct drive ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-11-2016, 17:10
Jak dojdzie to zmierzymy mu WOW-FLUTTER i pomyślimy . Najlepiej by było gdyby był DD.

Takie pytanie mnie nurtuje cały czas: jak ustawić skos głowicy mono by był idealny proszę o poradę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 28-11-2016, 00:21
Skos gł. mono ustawiasz tak jak dla stereo, na najwyższy możliwy poziom, kasetą 400Hz/mono i ok. 10% dalej (podobnie ustawiasz Bias). Wtedy masz domniemanie, że sygnał będzie kompatybilny z Dolby na innym magnetofonie.
Co do tego miernika to jest Selektywny Miernik Poziomu, od 250Hz do 620kHz. Mierzy szeroko-pasmowo i wąsko-pasmowo z najmniejszymi szumami i najmniejszymi zniekształceniami. Nadaje się świetnie do mierzenia harmonicznych od sygnału audio. Ma możliwość kalibracji, wyjścia sinus 1304kHz do 1924kHz regulowaną i 1MHz stałą. Wejście transformatorowe mierzy prawidłowo sinus od 10Hz do 690kHz.
Ostatnio musiałem go trochę przekonserwować, dlatego porobiłem foty. Stabilność częstotliwości, po wymianie wszystkich kondensatorów, elektrolitów i zwykłych, na poziomie 60ppm. To jakieś 0,006%. Wszystkie rezystory trzymają swoje wartości w pełnym paśmie.
Pomysłem jeszcze jest wymiana częstościomierza na 6-cyfrowy z możliwością pomiaru odbiór/nadawanie, bo fabrycznie ma tylko odczyt przy kalibracji i nadawaniu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-11-2016, 16:14
Artur dziękuje za wyjaśnienia :) Odnośnie skosu i miernika . Na ebay-u takie mierniki się nie zdążają , a jak już coś się pokaże to kosztuje kosmiczne pieniądze, i przeważnie taki sprzęt jest opisany że "sprawdzony  sprawny" tzn. "lampki się świecą"....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 28-11-2016, 19:40
Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd czytających. Otóż do ustawienia skosu używa się, zależnie od producenta sprzętu, sygnałów sinusoidalnych ok. 6kHz do 12kHz. Czyli jeśli nie mamy serwisówki to dla polskich kaseciaków 6,3 kHz, a dla japońskich i zachodnich ok. 10kHz. Najlepiej to wyjaśnia inst. serw. danego producenta.
Tu trochę dokładniej
- Sinus 333Hz +/- 1Hz, poziom 0db +/-0,5 - wzorzec znamionowego wysterowania (poziom zapis/odczyt);
- Sinus 6300Hz +/- 3%, poziom -20dB - skos głowicy
- Sinus 3150Hz +/- 1Hz, poziom -20dB - prędkość i nierównomierność przesuwu taśmy
Do ściągania charakterystyki odczytu 3 sygnały:
- Sinus 63Hz, poziom -20dB z odchyłką +/- 1dB
- Sinus 4000Hz, poziom -20dB z odchyłką +/- 2dB
- Sinus *8000Hz, poziom -20dB z odchyłką +2/- 3dB
- Dla taśmy chromowej częstotliwość 12500Hz.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: rollins w 30-11-2016, 10:56
co do fajnych mierników wracając.
Polecam wszystkim Lindos MS-20 - używam i jestem bardzo zadowolony. Wszystko w jednym, zawsze pod ręką.

http://www.lindos.co.uk/ms20.html

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-11-2016, 14:31
Jeszcze, co do pomiarów. Trzeba bardzo dokładnie czytać serwisówkę danego producenta. Na zrzucie info o co chodzi. Tu akurat od Tascam'a 32. W większości urządzeń 0dB=0,775V, a tu "zonk" 0dB=1V.
Rollins, tu nie mamy parcia na fajne "wszystko w jednym", a na czysty ANALOG. Nie żeby ten miernik był niefajny, ale z pomiarem analogowym nie ma on wiele wspólnego.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: rollins w 30-11-2016, 15:40
a to wybacz... myślałem, że celem jest strojenie i przywracanie do świetności urządzeń analogowych... ale że miernikami analogowymi? hmm... można.. osobiście używam Meratronika V640 także...

ale jaki problem, że współcześnie są mierniki które potrafią "więcej", "szybciej", "prościej"?

ja moje Studery, Telefunkena i inne studyjne magnetofony kalibruje raz w miesiącu pod różne typy taśm w zależności od potrzeb. Wtedy taki przyrząd "wszystko w jednym" to naprawdę duże ułatwienie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-11-2016, 18:16
Sorry, nie chcę się wdawać w dyskusję "benzyna/diesel".
 Tylko po własnych doświadczeniach wiem, że trzymając się instrukcji serwisowej, ustawień i urządzeń tam wymienionych jestem w stanie dokładnie przywrócić całkowitą sprawność, tym maszynom, które posiadam.
Oczywiście nie neguję możliwości naprawy, kalibracji z pomocą nowoczesnych mierników. Też posiadam kilka nowoczesnych wskaźników i używam je, z powodzeniem do napraw doraźnych. Ale do napraw, kalibracji Tascam'a, z 1986 i Revox'a, z 1974 roku używam mierników, mniej więcej z epoki. (takie moje zboczenie) Wiesz jak pięknie wyglądają takie stare mierniki w studio?
Poniżej kawałek Ins.Serw. Revox A-77 z 1974 roku, która dopuszcza użycie miernika cyfrowego, np. takiego:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 30-11-2016, 19:16
Sorry, nie chcę się wdawać w dyskusję "benzyna/diesel".

:) Hybryda. :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-11-2016, 22:01
Tu akurat od Tascam'a 32. W większości urządzeń 0dB=0,775V, a tu "zonk" 0dB=1V.


Będę musiał się wreszcie zabrać za czyszczenie mojej 32-ki i wymianę rolki dociskowej bo pasek już wymieniłem jakieś rok temu i widzę że muszę dokładnie prześledzić serwisówkę czy niema tam innych haczyków, bo to co znalazłeś Artur to może być wierzchołek góry lodowej z tym TASCAM-em...

rollins>>>>>
Pomijając to że cena jest dość jakby nie skromna to urządzenie bardzo ciekawe. Kiedyś polowałem ta starszą analogową wersję tego miernika także tej samej firmy (Lindos LA1 Audio Analyser). Ale chętnych było sporo i aukcja kończyła się chyba w godzinach mojej pracy i miernik poszedł za niewielkie pieniążki... nad czym okrutnie ubolewałem.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: rollins w 01-12-2016, 14:49


rollins>>>>>
Pomijając to że cena jest dość jakby nie skromna to urządzenie bardzo ciekawe. Kiedyś polowałem ta starszą analogową wersję tego miernika także tej samej firmy (Lindos LA1 Audio Analyser). Ale chętnych było sporo i aukcja kończyła się chyba w godzinach mojej pracy i miernik poszedł za niewielkie pieniążki... nad czym okrutnie ubolewałem.

Nie wiem czy uwierzysz ale ja tego Lindosa kupiłem jakiś rok temu za 600 zł na allegro....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 02-12-2016, 00:14
rollins>>>>>>>>>>>>
NO TO CENA  hahaha!!! wręcz jak za darmo! Gratuluje nie wydania wielkich pieniążków :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 04-12-2016, 14:22
Artur znalazłem coś takiego ciekawego i fajnego.
KENWOOD VT-176
Otóż to woltomierz napięcia przemiennego dwu kanałowy :) Dwie wskazówki dwa pomiary razem, idealny chyba do pomiarów różnic , lub zbieżności napięć wyjściowych . jakby dwa osobne woltomierze w jednej obudowie i jednym podwójnym wskaźnikiem chyba idealny do naszych pomiarów ? Co ciekawe jest także wyskalowany w dwóch różnych normach :
0dB/775mV i jak pisałeś o TASCAM-ie 0dB/1V... spójż na skalę miernika (górna skala decybelowa)  :)
Co sądzisz o takim mierniku ?

Chyba będę musiał na to ustrojstwo zapolować.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 04-12-2016, 15:33
Musisz go mieć, to nie żart.
Parę lat temu zdarzyło mi się używać takiego do koleżeńskiego Studera B67. Rewelacyjnie się spisał ze względu na dwie skale i dwa kanały.
PS: Myślę, że $150 to cena max.
Bardzo przepraszam, to był ten:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 04-12-2016, 20:12
Konstrukcja identyczna tak sądzę tylko marka BK Precision. Marka mi znana ale częściej występująca za oceanem niż u nas w Europie, ale także robią bardzo dobre urządzenia pomiarowe.
Prześledzę ebay i coś wymyślę :)
Dziękuje Arturze za szybka odpowiedz.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 05-12-2016, 22:18
O jego konstrukcji nic nie wiem, ponieważ tylko z nim pracowałem przez kilka dni. Ten jest z kalibracją.
Istnieje jeszcze jego młodszy brat (późniejszy projekt), ten jest bez kalibracji:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 05-12-2016, 22:57
Jest kilka tych KENWOOD-ów VT-176 na ebay-u , ale że wyczerpałem limit zakupów w tym miesiącu. Bo znów kupiłem kolejny ciekawy magnetofon to z miernikiem muszę się wstrzymać do stycznia. A szkoda.
Dziękuje za wszelkie wyjaśnienia dotyczące tych że mierników. Bo mierniki są bardzo dobre pod względem dokładności ustawienia napięcia wyjściowego w obu kanałach naraz. Wtedy niema mowy o żadnych rozbieżnościach miedzy kanałami.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 14-12-2016, 19:34
W tym linku jest w pdf'ie instrukcja użytkowania miernika MeraTronik V-640. Jak by znikła, a ja jeszcze będę żył, to mam ją na dyskach.
http://elektronik.tl.krakow.pl/lib/exe/fetch.php/miernictwo:01b1-multimetr_v-640-budowa_i_zasada_dzialania.pdf
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 18-12-2016, 23:49
My tutaj szukamy mierników i różnych urządzeń pomiarowych, a ja natrafiłem na taki zbiór jednego Japończyka który naprawia wzmacniacze i nie tylko...
Oglądałem tę stronkę z językiem wywalonym na zewnątrz. I moja ładniejsza połowa stwierdziła ze jest coś ze mną nie tak że tak się gapię w te pokrętła i wskazówki:

proszę oglądać w ciszy i samotności:

http://amp8.com/etc/annai/ja1mdn2.htm (http://amp8.com/etc/annai/ja1mdn2.htm)

http://amp8.com/etc/annai/lja1mdn.htm (http://amp8.com/etc/annai/lja1mdn.htm)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-12-2016, 07:48
no ja sobie obejrzalem w ciszy
nawet  gebe otworzylem


nie dziwie sie tojej lepszej polowie
ja to ... ilez mozna miernikow ogladac


no moze to jak z magnetofonami
ja to ..przemilcze to dalej w ciszy
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 19-12-2016, 21:49
A we mnie obie strony wywołały pewien rodzaj podniecenia, taki przypływ wspomnień. Praktyki szkolne miałem w zurit lublin, który dla 12 pracowników miał 3x mniej narzędzi :(
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-12-2016, 21:48
Zapomniałem wspomnieć jeszcze o jakiś suwmiarkach ... Bo do mierzenia jest to u nas nieodzowny przyrząd.
Ja użytkuje coś takiego jak Mitutoyo mogę polecić każdemu. Porządne suwmiarki.
 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 08-01-2017, 00:04
jak pasek licznika   na szybko zalozyc


zakladamy na szpulke przyklejamy pozadnym  plastrem  gdzies zeby nie przeskadzal  i juz
przyklad z nad 6325
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 08-01-2017, 00:15
rolka  dociskowa


najlepiej nowa


jesli nie  wbijamy ja na patyk z wacika du uszu
 do wiertarki wsio   i minimalnie scieramy powierzchnie


tu przyklad
zrobilem tak w nad 6325


potem kupilem nowa  bo myslem ze cos  skopalem


na samym koncu jedna rolka byla oki


 wlozylam nowa  do nada  i  moglem porownac

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 09-01-2017, 22:15
naprawa silniczkow  supernaprawa tasmy

ponizej
polerka reel silniczka za pomoca gumki
dobry sposob  he he


(http://i23.photobucket.com/albums/b376/zedex/nak%20cr5%203_zpsyut2n3iw.jpg)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-01-2017, 19:21
nie mamy nowej rolki dociskowej
jestesmy niecierpliwi


ten myk  pomaga na miesiac   potem guma znow twardnieje


gotujemy  10 min  gotowe
dziala
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: _arwas_ w 11-01-2017, 20:24
Przeleciałem na szybko temat i nie znalazłem fotki lutownicy, a to jedno z podstawowych naszych narzędzi. BYć może o niej zapomnieliśmy. Na zamieszczonym zdjęciu stacja lutownicza: kolba + hot air. Regulacja temperatury ze stabilizacją na termostacie. Szeroki wybór grotów i końcówek.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 12-01-2017, 17:41
Nano, taka mala rolka i taki wielki garnek? Toż to marnotrawstwo wolnego miejsca. Taki garnek to na 500 rolek jest. Na jedną wystarczy mały rondelek. :)))

Sorki, nie mogłem się powstrzymać, hehe. :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 12-01-2017, 21:26
Nareszcie doszedł oczekiwany miernik LEADER 192A. Jest to takie dwa w jednym, miernik dwukanałowy (dwa mierniki i dwa ustroje pomiarowe niezależne ) z wygodnymi gniazdami chinch, do tego generator akustyczny z tłumikami. Idealna rzecz do pomiarów napiec wyjściowych w magnetofonach przy użyciu generatora.
U mnie będzie to używane do nagrywania kaset testowych. Brakuje tylko częstotliwościomierza do kompletu :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 13-01-2017, 15:05
Wojtek, ja mam taki MC66. Świetnie się spisuje w pomiarach audio, bo pokazuje nawet poniżej 1Hz na 6-ciu cyfrach. Ma własną kalibrację i można go kupić w fajnej, niedużej obudowie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 15-01-2017, 10:50
Nie to żebym sobie uzurpował sobie bycie serwisantem ale parę osób pytało na PW stąd tu umieszczam tę informację (w wątku magnetofonowym zginie a tu może przyszłe pokolenia ją odgrzebią ;).
Programowy oscyloskop, częstotliwościomierz, miernik drżenia i kołysania.
Połączenie oczywiste - magnetofon: wyjście Line-Out (Play), komputer (karta dźwiękowa): wejście liniowe (Line-In, Line Input).
Przykładowe oprogramowanie:
* Oscyloskop: Zelscope, Osci, Soundcard Scope.
* Częstotliwościomierz: Frequency Counter, Musical Tuner.
* Miernik drżenia i kołysania: Software Wow & Flutter Meter.
M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-01-2017, 11:27
Maćku nie ukrywam że nie jestem zwolennikiem tego typu pomiarów, ale dla kogoś kto nie posiada aparatury pomiarowej to są bardzo pomocne rzeczy . Ponad to miałem właśnie poszukać gdzie to właśnie znikło w temacie "magnetofon".
Jeszcze raz dziękuje za poszukanie i wklejenie :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 15-01-2017, 13:44
Wiem Wojtku, wiem, dlatego długo się zastanawiałem, czy umieścić tu powyższe informacje ze zrzutami ekranu aplikacji, ale cóż może zrobić Niedzielny Amator po powrocie z Sumy, kiedy nie dysponuje tak zaawansowanym sprzętem pomiarowym a i szkoły kończył w zupełnie innym kierunku niż elektronika? Suma wartości moich decków nie pokryje kosztu zakupu oscyloskopu, a praktyka nakazuje domniemywać, że oscyloskopu użyję może 10 razy w ciągu pozostałego mi życia. Rozsądek nakazuje znalezienie Fachowca, ale ja takich w pobliżu nie znajduję, poza tym znów moje pechowe doświadczenia z fachowcami mówią, że czasem lepiej zrobić to powoli samemu (jeśli naprawa nie jest skomplikowana). Pozostaje więc - już nie młodzieńczy ale wciąż - entuzjazm, chęć nauki i pracy, informacje z InterNetu i dostępne środki - tu laptop i oprogramowanie.
   Oprogramowanie nie zastąpi sprzętu - wiem - ale np. ustawienie skosu za pomocą aplikacji Osci z pakietu AudioTester opisał Alex Nikitin z A.N.T. na swojej stronie: http://www.ant-audio.co.uk/Tape_Recording/Test_Tapes/AudioTester_azimuth_set/album/index.html - stąd też myślę, że jak dla amatora to dobry sposób. Taki początek - bo kiedyś w planach mam jednak nabycie jakiegoś prostego oscyloskopu (tylko do prac przy magnetofonach więc to chyba nie musi być full-wypas z ostatniego roku - może to być jakiś staruszek z kineskopem byleby dobrze działał w zakresie prac w jakim będę go używać - kiedyś na pewno się do Ciebie o poradę zgłoszę :-).
   Alternatywą przy braku sprzętu pozostaje oko i ucho - skos ustawiamy na słuch kiedy słyszymy najwięcej wysokich tonów, poziom nagrywania czy odtwarzania kiedy słyszymy mniej więcej równo w obu kanałach, a wysterowanie wskaźników na oko kiedy lewy i prawy wskaźnik mniej więcej pracuje tak samo do tego samego poziomu wskazania - ja nie jestem zwolennikiem takiego sposobu regulacji sprzętu stąd moja przygoda z oprogramowaniem - ale rozumiem, że nie wszyscy urodzili się w aptekarskich rodzinach i muszą mieć wszystko pomierzone i ustawione :-) - i większości ten sposób wystarcza.

Pozdrawiam,
Maciek
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 15-01-2017, 13:51
np  mnie
jestem sluchowcem
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 15-01-2017, 15:16
Też tak miałem dopóki nie ruszyłem potencjometrów odpowiedzialnych za charakterystykę odczytu, potem prąd zapisu i poziom odczytu a na koniec dodatkowo ustawienie prądu podkładu w M3016. Był to bodajże rok 1989 i od tego czasu nic już nie było takie samo dla mnie w dziedzinie ustawień elektroniczno-akustycznych sprzętu grającego :-). Jaki byłem z siebie zadowolony i dumny - poprawiłem fabrykę 8-0! Pojawiły się wysokie tony, dużo wysokich tonów, układ redukcji szumów CNRS2 ich nie tłumił - bajka! Mogłem zjechać z sopranami na wzmacniaczu - extra! Wszystkim się to podobało - do czasu aż pojawiły się na dłużej inne magnetofony - wtedy pojawiły się wątpliwości - czy to tak naprawdę ma grać? Chyba troszeczkę przedobrzyłem i chciałoby się wrócić do ustawień fabrycznych (tych, które poprawiłem :-). Wróciłem (w swoim mniemaniu - bo bez przyrządów), ale to nie było już to. Mam go do dziś, co więcej mam 2 inne sztuki M3016 (jeden z nich od znajomego pierwszego właściciela, sam zrywałem plastelinowe plomby na śrubach) i kiedy włączę mój egzemplarz to gra fajnie, ale kiedy odpalę ten niegrzebany to wtedy - bez przyrządów i na słuch - można stwierdzić, że ten dopiero gra fajnie a ten mój pierworodny to tylko gra, no może poprawnie - bo przecież ja go regulowałem :).
   To była Unitra i wtedy nie miałem wyjścia. Dziś, kiedy można mieć decki lepsze niż Kasprzak czy Diora to aż się prosi, aby użyć komputera i oprogramowania do ustawiania magnetofonu. Nie każdy ma przyrządy a komputer ma chyba większość, oprogramowanie jest za darmo, wiedza w InterNecie - to czemu z tego nie skorzystać?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-01-2017, 19:27
Uporałem się z naszym projektem :)
Magnetofon gotowy do nagrań. Poniżej prezentuje zdjęcia pomiarów i co z tego wyszło :)
Na chwilowe potrzeby zamiast częstotliwościomierza został użyty miernik uniwersalny, w miarę dokładny.

Na pierwszym zdjęciu zapis 315 Hz 0dB na taśmę wskaźnik po prawej pokazuje aktualną zapisywaną częstotliwość, zaś po lewej  czerwona wskazówka pokazuje poziom wyjściowy z generatora zaś czarna poziom odczytu z magnetofonu (tutaj przydał by się 3 głowicowy "wtedy pomiar w czasie rzeczywistym" ale to więcej przeróbek, na nasze potrzeby i tak jest super).

Na zdjęciu nr. 2 nagranie sygnału 1kHz 0dB.
Na zdjęciu nr. 3 nagranie sygnału 3,15kHz 0dB.
Zdjęcie nr. 4 to sygnał 10kHz 0dB.

cdn...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-01-2017, 19:33
teraz co z tego wyszło:

Pierwsze zdjęcie sygnał odczytywany z kasety 3,15kHz jak widać z prawej strony na mierniku , na wskaźniku po lewej czarna wskazówka pokazuje poziom w (dB) odczytu z taśmy, zaś czerwona sygnał z generatora także w dB.

na drugim zdjęciu widać dokładniej z jaką dokładnością mogę nagrać kasety testowe. Skala miernika oczywiście ta czerwona (0dB=0,775V) . Okolica 0,20 dB tolerancji. Moim zdaniem wynik zadowalający :)


Tak to wygląda moi drodzy. Spędzone połowa soboty i cała niedziela. Ale zestaw prawie gotowy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 15-01-2017, 19:57
Maciek, bardzo wartościowe informacje, dziękuję.

Wojtku, brawo, jak zwykle profesjonalna robota i zegarmistrzowska precyzja. Czyli uporałeś się z W&F w Harmanie ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 15-01-2017, 20:20
Gratulacje Wojtku! Super sprawa - ja zawsze jestem pod wrażeniem!
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-01-2017, 20:25
Tak jest :) 
Kołysanie w okolicy 0.15% a drżenie z tego co pamiętam 0,1%. Czyli jak na ten prostacki mechanizm i jedną rolkę to jest dobrze.

Teraz tylko ten częstotliwościomierz. Bo miernika potrzebuje do innych pomiarów bieżących . A to ma stać cały czas i tylko służyć do tego celu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 15-01-2017, 21:22
Kołysanie w okolicy 0.15% a drżenie z tego co pamiętam 0,1%. Czyli jak na ten prostacki mechanizm i jedną rolkę to jest dobrze.

kiedyś wrzucałem tu test TD-4600 chyba z HIFI Choice, Angole dziwili się, że w tym Harmanie tak dobre wyniki pomiarów mechaniki były.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 15-01-2017, 23:34
no no no no
geba otwarta 
no no no no


..


a co bylo z tym motorkiem  wyczysciles  czy cos bylo innego
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-01-2017, 23:37
Nano motorek poszedł do lekarza i został rozebrany przeczyszczony i już czuje się lepiej :) A powodem nie stałości obrotów była brudna podkówka do regulacji obrotów. Ale to już ujarzmione i jak widać na zdjęciu które podałem wyżej obroty (częstotliwość 3150Hz) stałe z minimalnymi wahaniami jakieś +-2Hz.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 15-01-2017, 23:43
tak tak widze
mnie ale jak wiesz zawsze  interesuje  w pierwszej lini  machanika he he he


ech super  ze wyszles   na  rowna droge


odetchnij teraz


jutro cegielnia
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-01-2017, 23:51
jutro cegielnia

A no tak....znów...
Ale dziękuje za przypomnienie bo żyłem od soboty w magnetofonowym błogostanie martwiłem się tylko czy obroty się ustabilizują i czy magnetofon przyjmie obce "organy" tzn. głowice. Ale przeszczep się udał pacjent zdrowy.

Będzie trzeba zrobić listę jakie kasety by nam się przydały. Do jakich pomiarów, z jakimi częstotliwościami i z jakimi poziomami . Ale to chyba by się podeprzeć kasetami testowymi znanych firm tj. ABEX, TEAC lub inne. I wybrać też Normy bo jest ich cztery. Do każdych magnetofonów inne. Bo w serwisówkach jest dokładnie opisane jakiej użyto kasety i w jakich normach dokonano pomiarów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 16-01-2017, 18:53
No, no. Pod wrażeniem jestem. Do tego mam nieodparte wrażenie, że powstaje poważny serwis magnetofonów z prawdziwego zdarzenia.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-01-2017, 21:35
A tam odrazu serwis :)   I to do tego jeszcze poważny hehe :)

Po prostu chciałem zrobić coś co mogło by nam się przydać do dalszych prac przy naszych ślicznościach .
Na wszelakie pytania dotyczące takiego ustrojstwa chętnie odpowiem. Jeśli takowe będą. A kiedy będę nagrywał już dla nas? Na pewno uprzedziłem pytanie kilku osób. Muszę znaleźć taśmę żelazową dostępną teraz nową z w miarę liniową charakterystyką. Może to być coś z TDK D, SONY HF-S, lub coś w tym guście żeby były dostępne najlepiej nowe.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 16-01-2017, 23:04
Dostepny jest jeszcze Maxell UR wersja B, dla wielu bardzo dobra kaseta ( choć to nie to samo co wersja A produkowana w latach 1988-1992).
Jest łatwo dostępna, ale żadnej dokładnej specyfikacji i charakterystyki nie widziałem

 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 16-01-2017, 23:23
ja moge udostepnic nowki  te
(https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41C4FPS6HJL.jpg)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-01-2017, 23:32
Myślałem coś o tych TDK D46


Zaś u mnie są dostępne takie maxell-e UR tylko:
Mam ich trochę (ok.60 sztuk)  i uważam je za taśmę poniżej przeciętnej...   :(


A co do SONY HF-S to myślałem o tych...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-01-2017, 23:44
A już w ogóle najlepiej było by zakupić takie TDK AM. Taśma o najbardziej płaskiej charakterystyce jak czytałem na "Tapeheads" to była by dobra taśma do naszych nagrań.
link do tego artykułu:
http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=8305 (http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=8305)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 16-01-2017, 23:56
tdk ma   chyba jeszcz nigdy nie widzialem
..


maxell ur    takie cale przezroczste .
to dobre na jeden sezon do samochoduTytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-01-2017, 19:55
fajny praktyczny patent na naprawe machnizmow w locie


(http://bilder.hifi-forum.de/medium/706132/servicehilfe-ad-f660-eigenbau-2-14823-niemegk_706393.jpg)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-01-2017, 22:28
Wydaje mi się że odnośnie kasety testowej to warto zainwestować w coś dobrego lub choćby nowego z klasy średniej z tego względu że kaseta będzie miała lepszą trwałość, lepiej (dłużej) będzie trzymać parametry co w przypadku kasety testowej jest bardzo ważne . I skłaniam się za kupnem kaset nowych lepszych wiem że to będzie spory wydatek jeśli chodzi o kasety a będziemy potrzebować chyba dwóch żeby pomieścić na całej stronie wszystkie częstotliwości testowe. Mam na myśli kasetę C-60. Bo w niektórych przypadkach jest to grubsza taśma, odporniejsza na długotrwałe (częste) użytkowanie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 26-01-2017, 22:32
Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale większość serwisówek podaje taśmę testową C-60, często chromową. Ale mogę się mylić.
W związku z powyższym, warto byłoby zrobić testowe C-60, w trzech typach Fe- I, CrO2- II i Met- IV.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-01-2017, 22:44
Do testu nagrania jako czystą to tak. Ale 80% kaset testowych z jakimi się spotkałem to kasety typy Normal IEC I, i mały odsetek kaset chromowych . I co najważniejsze były to kasety podejrzewam C-0 konfekcjonowane już przez samego producenta nagrywającego sam test na taśmę. A obudowy kasety ze szpulkami były dostarczane przez osobną firmę.

Co do trzech typów to masz rację. Ale koszty wtedy drastycznie rosną takiego zestawu. Chodzi mi o sam zakup kaset. Nie mówię o nagrywaniu bo to dla forumowiczów zrobię za darmo.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 26-01-2017, 22:55
Wojtek, dla kogoś kto posiada kilka czy kilkanaście maszyn, to taki wydatek jest mały. Zakładając, że metalową kasetę kupi za zdrową ceną, czyt. ok. 10 funtów, 50pln, 15dol., a nie za 300pln. Pozostałe kasety, cenowo pomijalne. Do tego wysyłka do Ciebie i odsyłka. Myślę, że dalibyśmy radę w 120- 150pln, się zmieścić.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-01-2017, 23:01
To fakt. Tylko wiesz Arturze że takich "zdrowych" cen to jak ze świecą szukać... Ale także nie każdy będzie chciał pełen zestaw 3 kaset to może sobie na początek sprawić tylko żelazówkę.
I koszty były by o wiele niższe.

W przyszłym miesiącu kupię kilka kaset żelazowych do testów:
TDK AM, AD
SONY HF-S
MAXELL XL-I-S

Z tych lepszych właśnie i jeszcze dostępnych jako nowe nie rozpakowane i porównam je jak wypadną w zapisie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 26-01-2017, 23:27
http://www.ebay.com/itm/TDK-MA-60-Audiokassette-Type-IV-Metal-OVP-1990-1991-Tape-Compact-Cassette-/172499467096?hash=item2829c4fb58:g:Bd8AAOSw44BYTbhO
http://www.ebay.com/itm/Set-of-2-New-Sony-Metal-SR-Type-IV-100-min-MTL-SR100B-Blank-Audio-Cassette-Tapes-/152306236085?hash=item237628bab5:g:m0wAAOSw5cNYHSSl
http://www.ebay.com/itm/NEW-AGFA-METAL-60-MIN-CASSETTE-TAPE-/281934684928?hash=item41a49de300:g:iiAAAOSwgQ9Vx6HN
http://www.ebay.com/itm/Set-Of-4-New-Sealed-Maxell-110-MX-Metal-Type-IV-Cassette-Tape-Made-in-Japan-/272526477184?hash=item3f73d80780:g:V1UAAOSwo4pYf2x2
http://www.ebay.com/itm/Thats-METAL-MG-X60-vintage-audio-cassette-tape-Type-IV-NEW-RARE-/192080529258?hash=item2cb8e4476a:g:FvUAAOSwvzRXyJkj
http://www.ebay.com/itm/SONY-TYPE-IV-METAL-BIAS-SR-100-BLANK-CASSETTE-TAPE-LOT-10-NEW-VINTAGE-NOS-JAPAN-/192048480490?hash=item2cb6fb40ea:g:xYkAAOSwo4pYSddi
Myślę, że można kupić za normalną cenę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-01-2017, 23:31
Chodziło mi o Serwisy Polskie (aledrogo itp.) bo nie każdy z nas ma dostęp do ebay-a...
Na ebay-u owszem. Ale wtedy trzeba doliczyć czasem wygórowana przesyłkę... Masz rację.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 27-01-2017, 09:12
Wojtek,
myślę, że mocna, gruba taśma żelazowa C60 lub nawet C46 z neutralną chrakterystyką będzie najlepszą opcją do tego celu.

Tu fajny opis TDK AM : http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=8305
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-01-2017, 10:35
tak na szybko z cegielni Artur spójrz na poprzednia stronę jak pisałem o TDK AM...... :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 27-01-2017, 10:41
o kurczę, faktycznie dubla walnąłem :)

A jak tam, maszyneria do nagrywania testówek zwarta i gotowa ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-01-2017, 11:33
Zestaw jest gotowy to nagrywania testowego, trzeba wybrać najpierw kasety jak pisałem wcześniej. Kilkanaście kaset już testowałem ale to kiszka bo nie trzymają parametrów. Więcej napisze wieczorem, bo mi cegły się przypalá w piecu.   "Cegielnia"  hehehe :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 27-01-2017, 20:46
ja czatm co piszesz ,,,
mowiac szczerze nie ma zbyt pojecia o co piega.. he he
ale jak mowisz ze cos nie tak to tak musi byc .


.


czytam
..
jak potrzbujesz cokolwiek to pisz jak wiesz  mam  niekiedy ,,cosik ..  na  skrzynke
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-01-2017, 23:01
Arturze jak pisałem z "cegielni" temat nie odszedł u mnie w zapomnienie tylko cały czas się rozwija ale potrzebuje czasem czasu by to ogarnąć. Poza tym już cześć z kupionych kaset doszła. Ale nie wszystkie bo nie które idą z za oceanu np. TDK AM i TDK SM. I tutaj już dochodzą koszty przesyłki i cło... :( i robi się cena dość nie ciekawa... jak za metalkę kupioną w Europie . Ale coś pomyślimy . Wiem że czas pogania ale chcę by to było wybrane dobrze i zrobione dobrze .
Starałem się kupować kasety nie większe niż 74 minuty, ale czasem po prostu już ich niema. A wybierałem te modele by nie były jakieś horrendalnie drogie i były bez problemu dostępne.

Typy są trzy jak widać na zdjęciach poniżej to są te przeznaczone do testów. Jak dojdzie reszta to wybierzemy coś z szeregu.

Jak macie jakieś pomysły jeszcze to piszcie na temat kaset nadających się do naszych celów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 27-01-2017, 23:05
audiotone
wisz ze jestes totalnie walniety


ty wiesz o tym ..
zreszta nie tylko ty ,,,


ale ty na 100 %


..
ale do rzeczy


chrome  maxell ud ii cd
protestuje
..
masz taki zbior ze szok
powiedz lepiej co chcesz miec

poszedlbym do szafy ,,,
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-01-2017, 23:23
nano

słyszałem że te Maxell-e UD-II-CD są do kitu z wytrzymałością ale muszę sprawdzić są nie drogie a może wytrzymałe i będą trzymać parametry.

Bo zestaw do testowania kaset już sobie wymyśliłem : techniol RS-TR979 i odtwarzanie kaset nagranych z sygnałem testowym co najmniej przez 5 dni non stop, może technics wytrzyma hehe... i po takim długotrwałym przebiegu sprawdzenie na innym deku jak wypada zapisany materiał na oscyloskopie czy są jakieś odchyłki od oryginału przed 5 -dniowym testem. Tak to widzę. Chyba że ktoś ma inny pomysł... ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 27-01-2017, 23:27
jedna jestes chory ..


szok


nie mam slow
(http://i.wp.pl/a/f/film/088/86/96/0279686.jpg)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 28-01-2017, 00:38
ja moze jakiś inny jestem, ale stoję za żelazem, jak napisałeś większość testówek, to typ I.
Może TDK AD, AR, Maxell XLI, super taśmy, o ile są jeszcze dostępne w większych ilościach ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-01-2017, 00:49
Z tych kaset co pokazałem to każdą można kupić na aledrogo w Polsce lub na Ebay-u bez większego problemu. I jak napisałem wyżej w dwóch wpisach wcześniejszych nie kosztują majątku. To ważne przy większych zakupach.

TDK AD są 60-tki , AR 60 także , Maxell Xl-I-S gorzej z 60-tkami mało na rynku i dlatego kupiłem kilka 90-tek...

Z kolei sądzę że AD będzie niezła, zaś AR może dać o sobie z tendencją do bicia na wysokich częstotliwościach tak samo MAXWLL XL-I-S . Ale testy pokażą . Jak dojdzie reszta kaset to zaczynam testy pokaże co i jak na zdjęciach niedługo :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 28-01-2017, 15:21
aretk


ja przyznaje ze mam wiekszosc chromowek
ale 
fe  typ1
ma zawsze lepszy  bas
i jak nagrywam  rock   to biore zawste  fe typi
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 03-02-2017, 23:26
W związku z "sporym" zainteresowaniem preparatami do czyszczenia styków przełączników wklejam poniżej zdjęcia części preparatów których ja używam przy serwisowaniu magnetofonów i nie tylko. I do tego króciutki opis kontaktów 60,61 i WL do czego można ich używać:

KONTAKT 60 – czyści styki rozpuszczając tlenki. Jest szczególnie polecany do regeneracji skorodowanych, zużytych i zabrudzonych styków. Po jego użyciu przywracana jest niska rezystancja styku gwarantująca mały spadek napięcia.
•   Rozpuszcza tlenki na stykach, które w ten sposób są już gotowe
•   do przemycia preparatem KONTAKT WL. W końcowym etapie używa się preparatu KONTAKT 61, Który zabezpiecza i smaruje czyste już styki.
•   Nie wchodzi w reakcje z metalami, grafitami, materiałami
•   pochodzenia węglowego, materiałami termoplastycznymi, żywicami termo-utwardzanymi, izolatorami i innymi materiałami.
•   Własności dielektryczne co zapobiega powstaniu prądów błądzących.
Zastosowanie:
•   Zapewnia czystość styków przy stosowaniu technologii AM, FM i UHF i wszędzie gdziekolwiek styki elektryczne wymagają czystości.
•   Usuwa tlenki ze wszelkiego rodzaju styków stosowanych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych a w szczególności z:
o   przełączników
o   styków w gniazdach i wtykach
o   podstawek pod układy scalone
o   oprawek do żarówek
o   uchwytów bezpieczników
o   styków w kondensatorach

KONTAKT 61-  jest preparatem przeznaczonym do smarowania i ochrony przed korozją tych styków i elementów elektromechanicznych, które wcześniej zostały poddane oddziaływaniu preparatu KONTAKT 60 i przemyte preparatem KONTAKT WL. Wyjątek stanowią powierzchnie styków, które są nowe i czyste, wtedy wymagają one użycia jedynie preparatu KONTAKT 61. Zapewnia on doskonałą ochronę przed korozją i małą rezystancją przejścia styków dzięki ultra cienkiej zabezpieczającej nie izolującej warstwie preparatu.
•   Zapobiega powstawaniu prądów pełzających.
•   Własności antykorozyjne.
•   Posiada doskonałe właściwości smarujące.
Mechaniczne uszkodzenia powierzchni styku w złączach oraz ich długie, sprawne działanie w dużym stopniu zależy od usunięcia tlenków z ich powierzchni, dlatego najpierw należy oczyścić powierzchnie styku preparatem KONTAKT 60, a następnie przemyć preparatem KONTAKT WL. Ostatecznie czyste styki należy zabezpieczyć preparatem KONTAKT 61.

KONTAKT WL – środek czyszczący na bazie mieszanki rozpuszczalników, zapewniający odtłuszczanie i mycie części, komponentów elektronicznych oraz złącz elektrycznych.
•   stosowany do czyszczenia i odtłuszczania większości typów elementów elektrycznych i elektronicznych
•   rozpuszcza i czyści zabrudzenia nie wchodząc w reakcje z materiałami używanymi w elektronice

UWAGA!!! Styki, do których został użyty KONTAKT WL, należy zabezpieczyć preparatem KONTAKT 61.


Powinno wystarczyć :)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 04-02-2017, 14:59
Nigdy nie spotkałem się z kontaktami 60, 61, WL.
U mnie na wsi i w powiecie istnieje tylko kontakt s, u, pr i ipa.
(Pewnie to preparaty o tych samych lub zbliżonych właściwościach tylko innych firm...).

Kontakt S
Preparat do oczyszczania styków z tlenków i siarczków, który chroni przed korozją, oraz zapewnia swobodny przepływ prądu (zwłaszcza w przypadku utlenionych i zużytych kontaktów). Stosowany wszędzie tam, gdzie wymagane są czyste styki ( między innymi : przełączniki, gniazda, wtyki, podstawki pod układy scalone, oprawki do żarówek, uchwyty bezpieczników, styki w kondensatorach ). Środek nie wchodzi w reakcję z materiałami używanymi w elektronice.
* przywraca niską rezystencję złącza
* posiada właściwości czyszczące
* używany w technice audio
* ochrona przed wilgocią i korozją
* zapobiega powstawaniu prądów błądzących

Kontakt U
Preparat stanowi kompozycję rozpuszczalników, która umożliwia mycie oraz odtłuszczanie podzespołów i styków elektrycznych. Kontakt U to środek, który skutecznie usuwa zalegający tłuszcz, brud; stare smary, oleje, silikony, siarczki i tlenki rozpuszczone Kontaktem S, a także wszelkie pozostałości po lutowaniu (w tym kalafonię). Preparat chroni przed korozją i zapewnia małą rezystencję przejścia styków.
* odtłuszczanie podzespołów i styków
* mycie podzespołów i styków
* dobre właściwości smarujące

Kontakt PR
Specjalny preparat regenerujący potencjometry, który doskonale nadaje się do usuwania wszelkich zanieczyszczeń osadzających się podczas eksploatacji urządzeń. Produkt zawiera specjalny smar zapewniający prawidłowy poślizg.
* regeneracja potencjometrów
* właściwości czyszcząco- konserwujące
* usuwanie siarczków i tlenków

Kontakt IPA Plus
Wysokiej czystości alkohol izopropylowy „IPA”. Doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia z elementów optycznych . Nie pozostawia śladów i plam. Neutralny chemicznie wobec materiałów powszechnie stosowanych.
* czytniki CD-ROM
* czytniki DVD
* czytniki Audio- CD
* urządzenia Photo CD
* mechanizmy i głowice AV
* myjki ultradzwiękowe
* złącza światłowodów
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 04-02-2017, 18:42
Maciek, swego czasu używałem Kontaktów, o których piszesz, ale z mojego własnego doświadczenia mogę napisać, że poza Kontaktem PR nie spełniały moich oczekiwań. Działały, owszem, ale ich działanie było krótkotrwałe i starczało niestety tylko na kilka miesięcy. Później przesiadłem się na Kontakty marki Kontakt-Chemie, o których napisał Wojtek. I z działania jestem bardzo zadowolony. Nie używałem jeszcze tylko Kontaktu LR (obecnie PCC).
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 04-02-2017, 20:55
Dzięki Marku za informację. Ja używam tych o których pisałem z racji tego, że tylko takie spotykam (łażąc swojego czasu po Wolumenie też tylko na takie natrafiałem). Na polski sprzęt wydaje się, że działają. Jeśli trafię na te opisane przez Wojtka to się w nie zaopatrzę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 06-02-2017, 19:50
Maćku podejrzewam że masz rację odnośnie innych firm ja z kolei nie widziałem takich co Ty pokazałeś.
Co kraj to inna chemia :)
A ten co napisałeś Marku ten Kontakt LR teraz pod nazwą Kontakt PCC to używam do czyszczenia płytek drukowanych.
I znalazłem opis :
KONTAKT PCC jest preparatem usuwającym pozostałości po lutowaniu. Pozostałości topnika powstałe podczas lutowania płytek drukowanych nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także powodują korozję oraz przebicia i upływy prądu. Małe cząsteczki lutowia złączone topnikiem mogą powodować szereg zwarć w układzie.
WŁAŚCIWOŚCI
- Usuwa wszystkie typy topnika, nie pozostawiając żadnych osadów;
- Szybko wysycha;
- Nie uszkadza płytek drukowanych i ich warstwy ochronnej;
- Zapewnia doskonałą czystość płytek drukowanych;
- Przeciwdziała powstawaniu powierzchniowych prądów błądzących;
- Zapewnia wysoką wytrzymałość izolacji;
- Może być używany w pozycji odwróconej (do góry dnem);
- Wypełniany dwutlenkiem węgla, co zapewnia 95% aktywnego produktu w puszce.
ZASTOSOWANIE
- Usuwa pozostałości topnika z płytek drukowanych;
- Czyści płytki drukowane po reperacji i montażu.

Poniżej zdjęcia obydwu preparatów starszy LR i nowszy PCC.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-02-2017, 11:29
rolka dociskowa


przed i po   reanimacji 
szorowanie potem
w glicerynie   
wodzie destylowanej
proszku do prania 
plyn do mycia naczyn
mydlo
woda
suszenia
przed  i po ( dwie ostatnie fotki )
poweim tak w zaleznosci od stanu     rok powinna dzialac i pozniej znow trza zrobyic ten myk
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-02-2017, 15:40
w miedzyczasie eksperyment
rozwiercenie dzurki z 1.5 mm  na 2,5 mm    rolki dociskowej
zobaczyma czy  w2  head decku ma to szanse sukcesu


zaloze ja do jakiegos  tam technicsa
 i dam znac
okazuje sie ze  2 glowicowce nie maja zadnego problemu z takimi rolkami
czyli to dziala
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 20-02-2017, 13:08
narzedzie zbrodni  czy co  ?
wyskubalem sobie srubokret  z drewna
spisuje sie b b  dobrze
podkrecanie obrotow silniczka
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 20-02-2017, 19:44
Doszły dziś kasety TDk AM-60 które zamawiałem jakieś 3 tygodnie temu. Niestety kasety szły tak długo bo dostępne są tylko za oceanem :(
Co za tym idzie doliczane jest także cło...
W tym tygodniu zacznę nagrywać pierwsze testy i sprawdzać kasety. I wybiorę najlepsze by nam pasowały . Aczkolwiek sądzę że właśnie te zamówione ostatnio TDK AM-60 będą najlepsze jako taśma podstawowa typu pierwszego, do naszych potrzeb.
Poniżej paczuszka z tasiemkami.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 21-02-2017, 12:32
super
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 21-02-2017, 21:55
Musze wcześniej wrócić z "cegielni" by usiąść do próbnego nagrywania testów. Chyba że w sobotę na spokojnie po pracy, bo skończę wcześniej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 22-02-2017, 23:27
Kaseta rozpakowana.
Zmartwiło mnie tylko że to obudowa klejona. Taśma sama w sobie dość ciemna na pewno inna niż TDK "D" .
W jakimś drastycznym przypadku jeśli zerwie się taśma to pozostaje tylko przekładka do innej obudowy z możliwością rozkręcania. Sądziłem że ten rocznik będzie rozkręcany.. no cóż trudno. W sobotę testy.  :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 22-02-2017, 23:45
Wojtek, normalnie rozkładówka męskiego czasopisma wyszła :) W tle cukiereczki widzę.
Nie martw się, będzie dobra.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 22-02-2017, 23:54
Tam jak pisałem wcześniej są przygotowane do sprawdzenia inne popularne i co najważniejsze dostępne kasety na rynku. W trzech różnych rodzajach żelazo , chrom i metal. Wybiorę jedna z rodzaju i na takich będę nagrywał testowe taśmy.
W sobotę powalczę z żelazówkami. Ponagrywam je i jako że RS-TR979 się nie sprzedał jednak to posłuży jako maszyna do katowania kaset kilkunastu-godzinnym ciągłym odtwarzaniem. I zobaczymy kiedy i w której kasecie parametry będą w dalszym ciągu dobre a w której już nie i nie będzie nadawać się do narywania sygnałów testowych. Chodzi mi przede wszystkim o poziom nagrania. Bo niedopuszczalne jest by był jakiś spadek nawet o 0.5 dB po takim maratonie. Dotego dochodzi jeszcze samo zużycie taśmy, jakieś ślady itp. Zobaczymy:)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 23-02-2017, 07:53
kuz  az szkoda rozpakowywac  takie cos  :-)
..
no tak  czytam co piszezs  i chyle szola   
ciekawe co z tego wyjdzie
pisz ja zawsze czytam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 24-02-2017, 21:50
Nano rozpakować musiałem niestety , ale sam zapach nowych kaset po rozpakowaniu jest piękny :)
A co z tego wyjdzie dowiemy się już niebawem. Jutro sobota.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 24-02-2017, 22:49
:-)
kurcze  na zapach kasety  jeszcze  nie bralem  :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-02-2017, 12:19
Wobec tego że mamy weekend. A ja coś obiecałem na sobotę ....
A że w sobotę musiałem poczynić inne sprawunki, top dziś ruszyłem z kopyta.

Pierwsze testowe zapisy już porobione. Poniżej zdjęcia z możliwości generatora (dokładność i trzymanie parametrów). Mogą wystąpić różnice wielkości 0,01-0,03dB odnośnie poziomu sygnału, i różnice w częstotliwości rzędu 9999Hz-1,0002Hz takie mogą być wahania na 1kHz. czyli uważam że do przyjęcia :)

Ponagrywam dziś żelazówki dwie sztuki:

1. TDK AM 60 te co zamówiłem
2. TDK D 60 najbardziej popularna i jeszcze dostępna taśma na rynku.

Sygnały na poczatek:

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB
sygnał 333Hz  0dB

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  0dB


tak to będzie wyglądało na początku. To są raczej najbardziej przydatne częstotliwości do naszych potrzeb serwisowania. Jeśli macie jakieś pytania lub spostrzeżenia odnośnie dodania lub ujęcia jakiś wartości częstotliwości lub ich zmiany to proszę pisać :)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-02-2017, 15:19
Dopiero teraz skończyłem nagrywać pierwsza kasetę łączny czas zapisu to 15 min. 20 sec.

14 częstotliwości o wartościach podanych we wcześniejszym wpisie. Orientacyjny czas nagrania jednej kasety 3 godziny, 15 minutowego materiału z częstotliwościami... ale jazda.. hehehe :) Wiedziałem że nie będzie łatwo i prosto, biorąc pod uwagę ze jest to magnetofon 2 głowicowy. Z każda częstotliwością jest sporo roboty:
Skalibrować kasetę w magnetofonie. Potem ustawić na generatorze wybrana częstotliwość jak najdokładniej (miernik ma 2-4 cyfr po przecinku w zależności od częstotliwości) ruchy gałką w generatorze np. godzina 12.03 a godzina 12.04 to już po przecinku robią się hocki -klocki .Potem ustawiamy poprawne napięcie wyjściowe z generatora ( 0dB napięcie odniesienia) bo -20dB jest na przełącznikach. Po czym ustawiamy w magnetofonie poziom zapisu według serwisówki odpowiadający poziomem 0dB lub innym np. (-20dB 338mV poziom odniesienia w Harmanie TD4600) mierząc napięcia na wyjściu magnetofonu. Następnie wykonujemy próbny zapis danej częstotliwości i sprawdzamy cofając ja i odtwarzając jakieś uchybienia w poziomie kalibrujemy. I nagrywamy próbnie powtórnie. I tak kilka razy, aż do otrzymania wyniku gdy poziom i częstotliwość odpowiada naszym założeniom . Każda częstotliwość wymaga innego poziomu zapisu by uzyskać żądany poziom nagranego sygnału.
Tak to wygląda w wielkim skrócie....    :)
Jest na razie jedna kaseta. Sprawdziłem na innych dostępnych magnetofonach. Na razie pobieżnie. Teraz wziąć się za TDK D 60 i nagrać to samo. Po czym dwie kasety wylądują w Technics-ie 979 na 48 godzin ciągłego odtwarzania. Następnie do magnetofonu np. Sony 6ES z podłączonym oscyloskopem i miernikiem poziomu. I zbadamy która z kaset lepiej znosi użytkowanie. I na taka kasetę będę nagrywał już docelowo.


A miało być tak prosto... nagrać kasety z sygnałami testowymi...... hahahaha :)


Sprawdzenie w kilku używanych non-stop magnetofonach częstotliwość: 333Hz poziom 0dB.

1. AIWA XK-S7000
2. SONY TC-KA6ES
3. Technics RS-B100

cdn...

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-02-2017, 15:46
i ostatnie
SONY TC-K555ESR
Technics RS-B905
Technics RS-TR979


Zabieram się za kolejną kasetę co pisałem TDK D 60.

nagram ją i wrzucam obydwie kasety do 979 i jazda.. do wtorku...
Każda z kaset będzie odtwarzana non stop przez 24 godziny na przemian...
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 26-02-2017, 17:15
no tez jestem ciekaw
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 26-02-2017, 18:55
ale jazda Wojtek :)
Tak na marginesie pięknie masz swoje decki ustawione.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-02-2017, 19:10
Ja tylko ustawiam je tak jak pisze w serwisówkach , nic poza tym :)

Kończę już nagrywać kasetę TDK D 60. tylko posprawdzam i będzie gotowa do maratonu :)


Edit....
Przy okazji dowiemy się ile razy Technics RS-TR979 może odtwarzać kasety w pętli non-stop.
Maraton rozpoczęty :
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 26-02-2017, 22:24
Wojtek od kiedy pamiętam babram się w magnetofonach. Urządzenia do pomiarów zacząłem zbierać pod koniec lat 80 tych. Mam dostęp do Kalibratorów laboratoryjnych i powiem szczerze, robotę wykonujesz na 6+. Bo to co robisz w domu, to istny szok ze stresem.
Służę swoją wiedzą i trzymam kciuki za to co robisz.
ArturP.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 26-02-2017, 22:42
Wojtek - ja nawet nie wiem co powiedzieć ale to co Ty robisz to pełny profesjonalizm - dobrze że są jeszcze tacy ludzie jak Ty którym się chce! Z przyjemnością się śledzi postępy Twojego Projektu - od pomysłu poprzez wykonanie do finalnego rezultatu - dzięki!
M.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-02-2017, 23:05
Arturze i Macieju.
Staram się wykonać jak najlepiej potrafię dostępnymi środkami coś co powinno być wykonane troszeczkę inaczej .
Miałem dziś bardzo miłą rozmowę z kolegą który dał mi kilka wskazówek odnośnie nagrywania kaset tego typu.
Ale ze względu na to że nie posiadam odpowiedniego urządzenia do zapisywania pełnego śladu ( na całej szerokości taśmy) a tylko zaadoptowaną głowicę mono to jakby ( pół śladu ). A już dowiadywałem się że było by możliwe wykonanie takich głowic do magnetofonu 3 głowicowego z wykorzystaniem pełnego śladu. Próby były wykonane w firmie JRF Magnetics i niema problemu , ale koszty zakupu takich głowic by pasowały do odpowiedniego magnetofonu (np. TC-KA6ES lub XK-S7000) to głowica kasująca pełny ślad około 400$ i zestaw głowic zapis-odczyt 680$. Były by to głowice nie do zdarcia . Ale wtedy musiałbym się zając nagrywaniem takich kaset na ilości hurtowe, a to nie oto chodziło. Lub było by taniej kupić używaną Nagrę 3 lub 4 z prędkością 4,76cm/s one mają ful-track w oryginale i było by po problemie . Koszt zakupu takiej Nagry to rząd 400-600 funtów. Ale znów kłania się produkcja hurtowa i konfekcjonowanie samemu kaset C-0, bo same obudowy ze szpulkami są dostępne i taśmy do kaset także. Czyli znów ilości by musiały być duże żeby cokolwiek się zwróciło ...


Więc już sam nie wiem. A nie chcę się w coś władować bo to by już musiał być robota czysto profesjonalna i koszty dożo większe. To raczej w moim wypadku odpada bo brak miejsca w domu. A nie chcę się stać producentem kaset testowych... hahahah


Chłopaki dziękuje za dobre słowa. Jak to ktoś już napisał kiedyś ..."robim co możem".....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-02-2017, 21:59
Kasety po maratonie :)

Technics RS-TR979 przeżył może odtworzyć w maratonie tylko po cztery razy jedną kasetę... Było trochę zabawy , a że moja lepsza połowa jest w domku to ona włączała powtórnie start jak mnie nie było...

Jutro usiądę jak wrócę z cegielni i pomierzę kasety co z nich pozostało. Jakie wykazują wartości.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 28-02-2017, 23:23
kurcze
moja nie dotyka magnetofonow
dlaczego
odpowiedz
dla zasady
zeby tez je nie zbierac


he he he he


..


tu pokaze  po spartansku  jak ktos wymieni pasek na bezkwarcowym sprzecie
tak to statystycznie wyglada
fatalnie
wiec uwazajcie przy  wymianie
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-02-2017, 23:48
Dlatego zawsze po wymianie paska trzeba wykonać powtórne ustawianie obrotów. Różnice w naciągu nowego i starego paska, starzejąca się elektronika... Oto skutek.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 01-03-2017, 00:17
nano,
no kurczę, widzę nowoczesność w domu i zagrodzie :) zabrałeś się za pomiary ?
Szacuneczek Panie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 01-03-2017, 00:27
nano,
no kurczę, widzę nowoczesność w domu i zagrodzie :) zabrałeś się za pomiary ?
Szacuneczek Panie.

Artur wiesz że nie zwróciłem uwagi... :(

Nano oby tak dalej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-03-2017, 07:50
dowcipnisie  ..

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 01-03-2017, 09:49
Wojtku także obserwacje Twój projekt kaset testowych i widzę że zbliżasz się ku końcowi :) oczywiście zapisuję się w kolejkę .

Nano a jakiego programu używasz do ustawiania ...  :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 01-03-2017, 10:00
Nano a jakiego programu używasz do ustawiania ...  :)


Jest wcześniej opisane , kilka stron wcześniej.

Paluch jak tylko ukończę proces to odrazu wszyscy się dowiedzą :)  Ale potrzebuje troszkę czasu, bo mało go mam na swoje hobby ostatnio...


EDIT: Ja się nie nabijam i na pewno nie robię sobie pośmiewiska  :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 01-03-2017, 10:23
Wojtku nie ponaglam czekam cierpliwie , co do programu to znam chodziło mi bardziej o to że @nano używa programu o nazwie ucho czy jakoś tak pozdrawiam.


PS wybacz @nano to tak dla wesołości .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-03-2017, 11:19
ech 
posmiewisko sobie robicie


..


tak  moj software  to
ucho
no i slysze od razu ze cos nie tak
ale  jak nie potrafie  sie dac rady  to musze
twarda reka walnac w stol
i zerknac  optycznie na pc ..na  magiczna cyferke  3200 ..  :-)


..


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 01-03-2017, 15:25
i zerknac  optycznie na pc ..na  magiczna cyferke  3200 ..  :-)
Te 6395.1 Hz to pojawiło się po odczycie jakiego sygnału z kasety testowej (np. 3000 Hz \ 3150 Hz)?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-03-2017, 17:33
to tylko tak dalem
zaimprowizowalem ,,


ech
.


normalnie mam sygnal  3150 ... do predkosci obrotow na kasecie
a 6300   tak na szybko sfotografowalem  to juz nie ten refleks co kiedys  he he


przepraszam  zapomnijcie to
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 01-03-2017, 22:42
Więc tak kasety pomierzone.
Kasety przeszły maraton 48 godzin. Każda była odtworzona ciągle przez 24 godziny, więc nagranie jakby było odtworzone 96 razy. Trwałość parametrów na oryginalnych taśmach testowych jest określona na okolicę 30-50 odtworzeń. Czyli zafundowałem im więcej...
Co zaobserwowałem po takim maratonie spadek poziomu nagrania.
Przy zapisie xxxHz 0dB spadek wyniósł około 1,5 dB TDK D,  około 0,5dB TDK AM.
Przy zapisie xxxHz -20dB spadek wyniósł w okolicach 5-10 dB  TDK D i około 2 dB TDK AM...


Spadek jest widoczny na wskaźnikach wysterowania.

Wniosek:

Kasety które przetestowałem to TDK AM60  i TDK D60. Taśma TDK AM ma mniejsze zniekształcenia i nie ma aż tak dużego spadku poziomu, lepiej także układa się w samej obudowie (równiej nawinięta). Moim zdaniem kaseta TDK D raczej nie nadaje się wcale do naszych celów biorąc pod uwagę to że będzie ona używana dość często. Do rzadszych czynności można uznać TDK D za możliwą ale niezbyt trwałą .
Także kasety testowe nie są wieczne ilość odtworzeń TDK AM bym ocenił na okolice 40-50 odtworzeń. Bez widocznej zmiany w parametrach.

Poniżej wybrane częstotliwości i obydwie kasety. Odtworzony materiał na technics-ie RS-B905.

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 02-03-2017, 11:07
oo oo oo 
czytam i czytam
niezle audiotone no no


...


a tutaj  zycie   serwisanta hobbysty    w fotkach
30 lat  zycia ...
od piwnicy  ... do pokoju  i mebili i urzadzen


niesamowite


nie trza nic rozumiec tylko fotki poogladajcie
na samym dole zawsze skok do nastepnego dziesiciolecia
nieamowite ze mus sie chcialo siebie tak opisac w fotkach    niesamowite


http://www.hobby-bastelecke.de/logbuch/index.htm (http://www.hobby-bastelecke.de/logbuch/index.htm)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 02-03-2017, 21:27
Wojtek,
zatem wszysto jasne, czekamy cierpliwie :) Oczywiście jak zwykle full profeska :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 02-03-2017, 22:22
W tygodniu ciężko mi się jest zabrać za dłuższa prace na czymkolwiek ze względu na późne powroty z "cegielni".
I tak długo to trwa... :(
Pozostają tylko weekend-y, wtedy mogę usiąść na spokojnie do działania.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: roban w 03-03-2017, 21:47
Wojtek, chyle czola, naprawwde profesjonalne podejscie. Znalazlem takiego sprzedawce:
http://www.ebay.com/sch/theworldismyoyster11/m.html?item=201840496195&hash=item2efea18e43%3Ag%3ABNwAAOSwTM5YuVk5&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562
Moze od niego jakies kasety by sie nadaly?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 03-03-2017, 21:59
Robercie ale tam są tylko jakieś trzy kasety oryginalne chyba że on już coś ciekawego sprzedał... :(


Przydały by się na pewno do naszych celów kasety o podwyższonej wytrzymałości.
TDK AM spisuje się idealnie. Ale jest ich mało na rynku.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 05-03-2017, 13:43
Stronę wcześniej dałem przykładowe częstotliwości z opisem. Prosiłbym was oto by może przejrzeć które by nam się przydały, a które wcale nie będą potrzebne, lub nie będą używane. I co najważniejsze jakie długości czasowe poszczególnych wartości. Bo ja myślałem o 60 sekundach. Ale niektóre przydały by się chyba dłuższe tylko które ?
Mając te pomoce mógłbym już wziąć się za nagrywanie. Może jakiś króciutki opis dotyczący danej częstotliwości do czego ona ma być użyta na dodatkowej wkładce w kasecie by się także znalazł :) Wiem że to nie będzie jakaś dobra poligraficzna robota ale prosty wydruk z drukarki z małym opisem, by chyba wystarczył.

Więc czekam na wasze pomysły i spostrzeżenia dotyczące tego co napisałem :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 05-03-2017, 14:52
http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes
Co do czasów poszczególnych zadań, to ok. 60s wystarczy spokojne. Są takie ustawienia, których nie da się w tym czasie zrobić, ale to rzadkość .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 05-03-2017, 15:52
Arturze znam chyba na pamięć stronę Alex-a (A.N.T.) kilka ciekawych rzeczy właśnie wziąłem stamtąd .
Czyli ok . Częstotliwości będą miały po 60 sekund długości. Taśma jest 30 min na stronie więc , troszku pozostanie...
Czy te częstotliwości co podałem wcześniej mają zostać czy dodać jeszcze jakieś inne?
Do konkretnych pomiarów ?
Cały czas mówimy o taśmie oczywiście typu pierwszego (IEC I). Jak uczynię taśmę żelazową to zabiorę się za typ drugi (IEC II) i czwarty (IEC IV)  .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 05-03-2017, 17:53
Nie dopisałem, zapomniałem o tym, że firmowe taśmy też nagrywane są: jeden sygnał na jednej stronie.
Może na początek spróbuj nagrać jedną Fe i z jej pomocą coś popracuj. Napewno coś znajdziesz w domu do kalibracji.
 
Ja chwilowo walczę ze swoim Tascamem, bo padło mi sterowanie Play, Rec i Pause, przewijanie jest, ale elektromagnes hamulca nie łapie. Ze schematu wynika, że wszystko to jest na jednym drucie. Poprostu padł M54410P, odpowiadający za sterowanie wszystkim. Mam ten scalak i z wymianą nie będzie żadnego problemu, ale jeszcze szukam od czego te funkcje padły. Narazie szukam.
Muszę to do środy zrobić, bo Chłopaki z Zespołu się zapowiadają.
Dwuślad też musi poczekać, bo głowice jeszcze nie doszły. Dopiero wyszły ze Stanów, zanim dopłyną, trochę minie, a potem jeszcze na Cle poleżą. Obecnie przerabiam w nim obroty, muszę podnieść je 32x, z 1,19cm/s do 38,1cm/s. Znalazłem odpowiedni silnik, wymiarowo zamienny, ale mocniejszy od oryginału.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 06-03-2017, 00:27
Dziś nagrałem kolejną testową kasetę i jak dojdą paski do Onkyo K-622 to ustawie według niej magnetofon, jak będzie wszystko dobrze to rozpoczniemy nagrywanie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-03-2017, 00:25
Paski do Onkyo K-622 doszły więcej w dziale magnetofon.
Jutro jak dam radę to po testuje na nowo nagranej kasecie Onkyo.

Co do kaset testowych rodzaju drugiego (chromówki) to są dwa dostępne rodzaje:

1. TDK SM 60 lub krótsza ale koszty dośc nie małe wysyłka z USA plus cło
2. MAXELL MS-30 lub nowsze MS-60 także koszty sporawe wysyłka z USA i plus także cło

Kasety nadające się dla nas do nagrania testów tego typu tylko dostępne za oceanem.. niestety...

poniżej zdjęcia zaczerpnięte z netu "poglądowe" Maxell-i  starszych i nowszej i TDK "nowszej SM" :
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 15-03-2017, 09:00
witam krotko


chodzi powoli o twoje straty finansowe  audiotone


prosilbym cie  o czarne napisy   na bialym tle  :-)  czyli


o  napisanie  ile potrzebujesz kasy na ile kaset i od kogo
lub inaczej
napisz  oficjalnie  teraz trza cos zainwestowac   my sie zamldujemy na skrzynke
zliczysz sobie ile nas  jest i juz wiesz 
czy to ma sens


zreszat  rozumiesz co pisze
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 15-03-2017, 18:32
Przyłączam się do APELU
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 15-03-2017, 21:46
Sugerowałem to jakiś czas temu, chyba w styczniu, o ile dobrze pamiętam. Jestem za :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-03-2017, 22:22
Koledzy :)

Koszty na razie nie były zbyt drastyczne. Dlatego nic nie pisałem. Kupiłem na razie ostatnio tylko tę paczkę kaset tych TDK AM60. Paczka z przesyłką kosztowała mnie w okolicach 50 funtów z cłem.
kaset było 10 ale pozostanie tylko 8 sztuk bo jedną zajeździłem w testach hehe i już nie trzyma parametrów, a jedną zostawiam sobie.

Więc koszty jednej kasety nagranej prze zemnie to jak łatwo policzyć wynoszą 5 funtów. Nie doliczam nic więcej.
Pierwsza paczka czyli te 8 sztuk będzie dla osób tylko z forum. Jeśli będą jakieś kolejne zamówienia dla osób z poza forum itp...ponad te 8 sztuk będę musiał doliczyć koszty związane z czasem wykonania nagrania. Ponieważ nagranie jednej kasety to jakieś 3 godziny "ślęczenia" nad magnetofonem i generatorem itp. Wydaje mi się to oczywiste.

Tak to wygląda z mojej strony.
Kasety testowe żelazowe dla forumowiczów mogę zacząć nagrywać jak wrócę z polski czyli koniec kwietnia.

Prosiłbym o zapisywanie się na listę :
miejsca od 1-8 wolne :)
1. Artek
2. Nano
3....

itp...

INFO:
Kasetę testową chromową będę nagrywał w dopiero okolicach czerwca. Powód prosty okrutny brak czasu :(

EDIT:

NANO Ty już poniosłeś wielkie koszty.... nic więcej. Kaseta nr 2 jest dla Ciebie. Wybacz za nieopatrzne stwierdzenie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 15-03-2017, 22:28
1. artekk :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-03-2017, 22:36
Kasety testowe żelazowe lista:

1. artekk :)
2. nano :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 15-03-2017, 23:23
Jakby można było się załapać na 3 medalowe miejsce to byłbym zobowiązany :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-03-2017, 23:33
Oczywiście Maćku :)


Lista się powiększa:


1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 16-03-2017, 02:15
Prosiłbym o zapisywanie się na listę :
miejsca od 1-8 wolne :)
1. Artek
2. Nano
3....
No oczywiście ja 1szt.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 16-03-2017, 09:13
6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  0dB
Wojtek, nie zacytowałem całego Twojego postu.
Do pomiaru przesłuchu, dobrze by było gdyby, sygnał zapisany "stereo". Jeden kanał nie nagrany, a na drugim szum biały + 1kHz/ -20dB. Pomiar kanału cichego na obecność sygnału. Ten sygnał pozwala też na pomiar zakłóceń i zniekształceń dodanych.
PS: Przepraszam za wnoszenie nowych zakłóceń do Twoich prac.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-03-2017, 09:51
Lista :

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)

Arturze oczywiście :)
Odnośnie sygnału do pomiaru przesłuchu to będę musiał ten sygnał nagrać na innym magnetofonie. Ponieważ harman TD4600 jest MONO i zapis sygnału stereo wiązałby się z ponownym wymontowaniem głowicy i zamontowaniem głowicy stereo.

Mam kilka porządnie ustawionych magnetofonów to może na którymś z nich będę dogrywał ten sygnał... (SONY TC-KA6ES, SONY TC-K555ESR, TECHNICS RS-B100, AIWA XK-S7000) te by się nadawały.

Lista częstotliwości jest oczywiście do modernizacji jeśli tylko zajdzie takowa potrzeba jak na przykład teraz :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 16-03-2017, 10:38
oj bedzie pieknie
ja juz sie ciesze


a najlepasza uciecha  to przeduciecha  :-) jak powiada nano
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Leszek w 16-03-2017, 13:23
Jeśli można to się dopisałem :O)
Lista :
1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5.Leszek
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-03-2017, 14:21
Leszku  niema sprawy :)

Pozostały tylko trzy sztuki .
6......
7......
8......
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 16-03-2017, 14:53
audiotone


jak bedzie tak daleko   zrob notatke co ma byc  na  okladce na tych kasetach


zrobie fajny   
cover !  ale to na   skrzynke please
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 16-03-2017, 16:37
A mi się marzy własnoręczny podpis autora projektu na samej kasecie...
będący potwierdzeniem jakości i gwarantem oryginalności nagrań - a przede wszystkim jako świadectwo, że są jeszcze ludzie którym coś się chce :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: roban w 16-03-2017, 18:01
Ja tez sie dopisuje:
1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5.Leszek
6. roban
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 16-03-2017, 20:12
Ja tez sie dopisuje:
1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5.Leszek
6. roban
7.mops
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 16-03-2017, 20:46
8. Radmar. :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Leszek w 16-03-2017, 21:35
Pomysł z autografem twórcy na kasecie bardzo mi się podoba :O)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-03-2017, 21:36
Lista kaset zamknięta.

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)


Ok dziękuje za szybki odzew. Tak jak pisałem wcześniej każda kaseta jest nagrywana indywidualnie nie jest to jakaś produkcja seryjna.

Termin rozpoczęcia nagrań był podany bodajże wczoraj...
cyt:
....Kasety testowe żelazowe dla forumowiczów mogę zacząć nagrywać jak wrócę z polski czyli koniec kwietnia....


Musze jeszcze coś pomyśleć na ten temat na co zwrócił uwagę Artur w tym wpisie :


Arturze oczywiście :)
Odnośnie sygnału do pomiaru przesłuchu to będę musiał ten sygnał nagrać na innym magnetofonie. Ponieważ harman TD4600 jest MONO i zapis sygnału stereo wiązałby się z ponownym wymontowaniem głowicy i zamontowaniem głowicy stereo.

Mam kilka porządnie ustawionych magnetofonów to może na którymś z nich będę dogrywał ten sygnał... (SONY TC-KA6ES, SONY TC-K555ESR, TECHNICS RS-B100, AIWA XK-S7000) te by się nadawały.

Lista częstotliwości jest oczywiście do modernizacji jeśli tylko zajdzie takowa potrzeba jak na przykład teraz :)


Nano odnośnie szaty graficznej i załączonych treści na pewno zgłoszę się do Ciebie :) .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 16-03-2017, 22:50
Cytuj
Nano odnośnie szaty graficznej i załączonych treści na pewno zgłoszę się do Ciebie :) .

super
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 17-03-2017, 02:33
chwilę mnie nie było bo jeżdzę po kraju i nie załapałem się na listę
Jakby był nastepny rzut to ja się wpisuję jako pierwszy.
Jakby dało radę to wziąłbym nawet 2 takie kasety w razie (odpukać) jakby jedna się zniszczyła
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-03-2017, 12:17
troche nie na temat  ale  opisze cos co sie moze przydac


rolki dociskowe / opony    :-)  na razie ominiemy  oki
 
 
tak sobie  jechalem samochodem i  wpadlo mi do glowy wytlumacznie   prowadzenia tasmy w kaseciakach
wiec opisze   na  dwoch przykadach
 
 
sony tc k750  (  itp )
kenwood kx9010
 
1
zalozmy  ze  samochod nam sie zepsol   nasze opony  sa  ale oki>>>   
kaseta wlozona nie dziala
 
2
kolega podjezdza z przodu  z letnimi pozadnymi oponami .. uff   super…bierze line holownicza   zapina  nas do niego  i   go ..  i szarpnal  o kuz  >>   
pierwsze szarpniecie   tasmy w  kasecie
 
3
i jazda teraz kolega nas ciagnie na prostej   >>
kuz  zjezdazym z kraweznika  o kuz ....   uff .  wsio w pozadku nic sie nie dzieje    jedziemy jakos   serce mamy  w gardle .. strach nas ogarnia
 
4
o kur ..kolega jedzie z gorki troszeczeke   trzba wyhamowac nasz samochod bo wjade  muw  tylek o kuz  >>
tasma sunie  jest jej mniej na pocztku
 
5
o kuz... jedzie  do gory  eee spoko  niech ciagnie   >>
tasmy  wiecej  z  przodu  ..  ale mu ciezko       odpoczywamy
 
6
o kuz... stop zatrzyml  sie  o kuz  >>>
stop tasmy gdzies tam  .. o kuz 
 
--
 
i teraz  tlumacze ale  mysle ze juz wecie o co chodzi
 
pkt 1
 
start
 
pk2
 
pyk start na poczatku  z rozbiegowki  wskakujemy na inna jezdnie  czyli poprawna tasma
i zeby nie walnac  w zderzak kolegi trza wyhamowac i dopasowac predkosc   oj jest trudno
opony  tocza sie  po kancie  kraweznika  udalo sie  jedziemy


to trudny moment w kaseciaku !!!!
 
 
sony tc k   ma tzw   FILC   ktory dotyka  szpulke  zeby hamowac caly czas nam tasme  w popsutym samochodzie he he he
kenwood kx  ma    GUMKE  !!   ktora nie moze byc ani za mocno  ani za slabo naciagnieta
za mocno  auto kolegi nie pocagnie  zedrze  gumy  a  za slabo to my polecimy na niego
 
 
pkt 3
 
I  tasma  leci ..  jest fajnie   napieta rownomiernie bo lecimy po prostej  ufff
 
pkt 4    i   5
 
teraz ale zaczyna sie cyrk   malo tasmy z przodu 
my hamujemy noga    (   patrz deck filc  lub gumka  )
ale jak tasmy duzo z przodu   
musi dac nam pasek  capstana  power   ...musi nam pomoc w ciegnieciu
a my musimy popuscic hamowanie  a najlepiej calkiem wysiac z samochodu ale sie nie da
czyli trzeba  mocnego samochodu z odp iloscia koni  ( capstan guma pasek  wsio musi byc oki )
 
 
pkt 6
 
stop kuz ..  zatrzymal sie jaki mam refleks zeby nie walnac  mu do tylka
w tapedeck widac jak zatrzymamy tasme  stop czy tylna szpulka  sie jeszcze obruci o pare mm
 
 
to tak lapatologicznie
a pomyslcie  do tego trzeba wliczyc rzeczy ... jakosc  gumek czy sa w jednaj linie  czy sa w pionie ( czy sa napompowane )   he he ….  I silnik pomocniczy  jesli jest ...czy szpulka prawa ma odp PS  konie machniczne  he he
 


PS_ teras moza sobie wyobrazic jaki wazny jest tzw hamulec w  deckach


i do tego katastroficzna sytuacja  jak dochodz dwa capstanypowodzenia
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 17-03-2017, 15:22
Jestem przekonany że tam siedzą takie małe w czerwonych czapeczkach i one to wszystko robią.Nie może być inaczej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 19-03-2017, 01:06
Jestem Świerzno po zakupie takiego analizatora. Myślę, że do piątku dojedzie do mnie. Jak tylko będę go miał to coś skrobnę. Jak go kupował em to zostały jeszcze trzy. Pośpiech wskazany. Jeśli to wbrew regulaminowi, to proszę o skasowanie tego linku http://allegro.pl/cyfrowy-generator-analizator-audio-i6746684486.html?reco_id=d953d054-0c38-11e7-9406-02243ee73e19&ars_rule_id=201
Tu można do czytać jego pozostałe parametry. http://www.aten.it/PAT100_Eng.html
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-03-2017, 17:35
arturp


chcialbym miec  chociaz  30% twoich elektonicznych wiadomosci ..
szach mat
nie moja dzialka
mimo to super ze podajesz link
moze ktos ..................
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 21-03-2017, 20:58
W niedzielę kupiony, we wtorek rano odebrany. Jeszcze nic nie wiem o nim, tylko tyle, że działa. Jak będę coś nim robił to postaram się coś napisać o nim.
A to jego wymiary i podstawowe funkcje, nie wszystkie, ale zawsze.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 21-03-2017, 23:04
artur
ja czytam i patrze co piszesz ale duzo nie rozumiem

czyli nie bede brac udzialu w dyskusji
chyba ze zadam glupie pytania typu
po co ta maszynka
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 22-03-2017, 01:52
Nano, ta maszynka służy do tego, co robią prawie wszystkie urządzenia w moim studio, tylko waży mniej niż 1% tych urządzeń. Jest zasilana z akumulatora i jest prosta w obsłudze, na występy gościnne jak znalazł.
To co w podanych linkach -> cyfrowy generator/analizator audio przeznaczony do kompleksowych pomiarów w zakresie 25Hz-120kHz.
Przyrząd zawiera w sobie następujące funkcje pomiarowe:
- generator M.CZ.
- generator białego szumu
- selektywny miernik poziomu
- miernik zniekształceń oraz szumu
- miernik tłumienia
Zarówno wejście jak i wyjście przyrządu są symetryczne, izolowane od masy. Impedancja wybierana z menu 600Ω lub 150Ω.
Ja jestem wzrokowcem i bez takich urządzeń radzę sobie średnio, nie ma tu znaczenia wiedza teoretyczna czy praktyczna, są pewne przeszkody, których nie da się obejść.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 22-03-2017, 07:41
wiesz ze ja nie neguje urzadzen elektr
ja ma np niesamowite problemy  ustwienia poprawnego obrotow silniczka  NA SLUCH !
czyli z doswiadzenia powiem


nie da sie bez elektronicznego miernika   tego ustawic poprawnie


itd  itp


robi ale mi frajde jak ustawie 
poslucham  i  pozniej na mierniku  okazuje sie ze trafilem prawie w 99 %  :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-03-2017, 21:25
chwilę mnie nie było bo jeżdzę po kraju i nie załapałem się na listę
Jakby był nastepny rzut to ja się wpisuję jako pierwszy.
Jakby dało radę to wziąłbym nawet 2 takie kasety w razie (odpukać) jakby jedna się zniszczyła

Na początku będzie tylko 8 kaset żelazowych i podejrzewam że także 8 chromowych .

Musze po prostu ogarnąć temat . Wiem że to się przeciąga, ale ilość czasu potrzebnego na wykonanie takich kaset tak jak to mam być poprawnie zrobione jest ogromna. Wobec sporego zainteresowania także z poza forum. Będzie na pewno później możliwość nagrania indywidualnego. Po zakończeniu nagrań dla forumowiczów .
Tak jak pisałem wcześniej początek nagrania będzie możliwy jak tylko wrócę z urlopu.


W niedzielę kupiony, we wtorek rano odebrany. Jeszcze nic nie wiem o nim, tylko tyle, że działa. Jak będę coś nim robił to postaram się coś napisać o nim.
A to jego wymiary i podstawowe funkcje, nie wszystkie, ale zawsze.


Arturze :) a to ciekawe urządzenie.
Czytałem o tym modelu w necie.

Zaś ilość funkcji jest imponująca:


Przyrząd zawiera w sobie następujące funkcje pomiarowe:
- generator M.CZ.
- generator białego szumu
- selektywny miernik poziomu
- miernik zniekształceń oraz szumu
- miernik tłumienia
Zarówno wejście jak i wyjście przyrządu są symetryczne, izolowane od masy. Impedancja wybierana z menu 600Ω lub 150Ω.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 28-03-2017, 18:26
Wojtek, ten miernik jest jeszcze dostępny. Wysyłka z Polski to mn. 80pln.
Przydatny będzie napewno, ale narazie nie mam potrzeby go używać. Wszystkie maszynki mam wystrojone, a nic na mieście się nie trafia.
Nie omieszkam sprawdzić go, w nie długim czasie, na moich maszynkach, tylko ten brak czasu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-03-2017, 22:33
Arturze bardzo bym chciał jak będziesz go używał pierwszy raz napisał coś o nim więcej. Jakie były spostrzeżenia i wrażenia :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 29-03-2017, 21:37
W związku z wieloma pytaniami odnośnie kaset testowych. Doszedłem do wniosku że będzie możliwość wysłania swojej własnej NOWEJ kasety żelazowej (IEC I) (jakiej najlepiej ? - to już było napisane wiele razy, więc nie będę się powtarzał ) do mnie a ja wykonam takie nagranie z sygnałami testowymi. Będzie to możliwe oczywiście w czasie gdy rozpocznę nagrywanie 8 kaset już zarezerwowanych. Ponieważ jak pisałem wcześniej nie będzie mnie w domku, a chciałbym nagrać to w jednym czasie. Dokładną datę podam przed rozpoczęciem nagrywania żeby każdy mógł wysłać swoje kasety na czas, odnośnie adresu do wysyłki to już proszę o kontakt osobisty na PW.


To powinno rozwiać wszelakie pytania :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 02-04-2017, 14:17
pchli targ dzis
oj przyda sie uchwyt na zebatki + noz do nacinania  na kola zamachowe z sztucznego tworzywa
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:08
sekundka juz sie rozpisuje


na poczatek szukalem jakiegos prostego sposobu ma rozpoznanie   kondesatrorow
ktore nie trzymaja  parametrow ...


1  zdobyle  najpierw  miernik analogowy
cel  mozna   takim miernikim naladowac kondesator i pozniej  przez zmiene    polaryzycji   + i  -  widac live  na wskazniku  jak sie kondensator fajnie  powoli wyladowuje


sposob ten ale  byl niezbyt dobry  i dokladny
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:14
cd


szukalem dalej
wiem  oscyloskop


ale   moja   fajniejasz polowa powiedziala nie


tak wic szukalem cos malego i dzialjacego i nagle
w forach zagranicznych    zreszat wszedzi pisza  o cudownym "dziecku"
ktory mierzy  hobbystcznie prawie wszystko


eeeeeeeeeeee co to
zyl sobie pewin czlek  nazwiska nie mam  to pozniej
jak my  i prywatnie wpadl na pomysle tego

lcr-t4

czyli to prywatny projekt ktory mozne  sciagnac  z Chin za  pare groszy

tak tez zrobilem  :-)

doszedl  jest  MOJ !!!


rozwalilem na szybko magnetofon na czesci i rzucilem sie na niego jak .... 
ostatnia fotka 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:24
niestety po wlaczeniu  nic nie dzialao jak trza  cza to skalibrlowac  znow strcilem kupe czasu


robi sie to tak


trza  3 koncowki razem zlutowac


wkladamy je tak do sprzetu i naciskamy guzilk
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:30
niestety do tego trzy jeszcze przygotowac   kondesator    > 100uF


tak to wyglada  to kalibracja


&t=137s
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 10:32
po kalibracji nareszcie dziala

pare  czesci do testu !


ni i do czego zmierzam !!


chce  w zabudowanym decku znalesc  zapsute czesci !!!
czyli  kabelki sobie pocialem  i dotykam nozek odp  kondensatorow 
wsio w zabudowanym stanie


na co patrze
na   dane  pojemnosc kondensatora ale co najwazniejsze  patrze na


ESR !  i


(https://www.mikrocontroller.net/attachment/250467/esr_meter_table_b.jpeg)
-----

jak i VLOSS
ESR  to jakby  opor wewnterzny  kondesatora   czym niejszy tym lepszy   sa tabele   do tego patrz u gory


VLOSS  >  to straty    czym niejsza liczba w prcentach tym lepiej


na dole przyklad  dobrego  kondka   ( fotka  dwa )
vloss  powinien  byc  mniejszy  od  2,5%    ( to zapodal mi elektronik )


trzecia fotka  oj  podjrzany  kond   duzy  VLOSS


CZY TAKA METODA UDA  MI SIE ZNALESC  ZEPSUTE KONDENSATORY


opowiem pozniej


zachecam do zabawy z tym malenstwem jest na serio super !!
mierzy  wsio  prawie


poszukajcie w net
polecam


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 25-04-2017, 17:55
oczywiscie dostalem po glowie ze nie mozna poprawnie  ESR  w stanie wbudowanym wyznaczyc


pozwolcie mi pomazyc
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 25-04-2017, 21:20
Kilka stron wcześniej pokazywałem swój podobny miernik. Faktycznie jest to bardzo przydatna rzecz . Nano gratuluje idziesz do przodu  w dobrym kierunku. Kondensatory zawsze powinny być wlutowane i najlepiej rozładowane . Pomiary wykonujemy bezpośrednio na podstawce w mierniku. Nie zaleca się wkładania przewodów i potem do badanego elementu.
Pomiar będzie prawie zawsze zafałszowany.  :)

Ale i tak jeszcze raz jest git :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 25-04-2017, 22:24
No q...de Karol, miałeś na marzenia prawie OSIEM godzin.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 28-04-2017, 21:14
dalej mam  pozytywne nastaawienie  do miernika
ale  nie mam  kabelkow
wsio w drodze


niby wiem ze nie mozna tak  skontrolowac  kondensatorow
mimo to che to live widziec
,,


dlatego ze mam szlabanik  rbilem pozadek w szufadzie  x


i nagle   he he he
ale sie ciesze
dlugo szukalem tego ech
zapasy
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 29-04-2017, 21:29
Cały najbliższy tydzień będę zbierał zamówienia, na nagrywanie kaset testowych . Jest to przeznaczone dla osób które nie załapały się na wcześniej robioną listę. Osoby już umówione proszę także o przypomnienie się bym kogoś nie pominął :)

Od okolicy 20 maja rozpoczynam nagrywanie kaset testowych typu I . Więc do tego okresu prosiłbym by kasety które mają być nagrane były już nadesłane do mnie.

Proszę o kontakt na PW.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-04-2017, 22:09
Więc tak co dziś uczyniłem .
Zakupiłem jeszcze jedną paczkę TDK AM 60 identyczną jak wcześniej czyli mamy do dyspozycji 18 kaset typu I :)

Idąc za ciosem.....

Poczyniłem zakup kaset chromowych , kupiłem dwie paczki Maxell MS-30 czyli mamy 19 sztuk bo jedna idzie dla mnie :)

Przepraszam osoby już oczekujące bo sprawa się przedłużyła , ale wolę nagrać całość za jednym razem. A nie czekać w późniejszym czasie na kolejne paczki z kasetami i inne osoby.

I więc że tak wyszło to lista jest znów otwarta na kasety typu I (TDK AM-60) jest dodatkowo 10 miejsc więc proszę się dopisywać :

Osoby już zapisane wcześniej są na liście która przedstawiam poniżej :


Lista kaset typu I TDK AM-60

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9.  .......
itd...


Druga lista będzie obejmować ten sam test ale nagrany na kasecie MAXELL MS-30 i jest ich 19 sztuk.
Więc tutaj robię druga listę na zapisy kasety typu II.

proszę się zapisywać


1. ........
Tak chyba będzie lepiej dla nas i kolegów którzy szukają kompletu kaset czyli dwóch sztuk (jedna type I i jedna type II :)

Koszty się nie zmieniły 5 funtów za jedną kasetę . Czy to typu I czy II cena jest identyczna , bo koszty dzisiejszego zakupu były takie same jak wcześniej co kupiłem jedną paczkę TDK AM-60 (ok.50 $) więc 3 paczki około 150-160 $ . A jeszcze nie znam kosztów cła bo kasety muszą dojść. Ale cena końcowa nie powinna wzrosnąć . Może o 1 funta na kasecie. To chyba powinno wszystko wyjaśnić.

Jakieś pytania proszę pisać :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 30-04-2017, 22:20
Lista kaset typu I TDK AM-60

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77


Lista kaset typu II Maxell MS-30

1. Upiorek77
2. Upiorek77


Oczywiście jeżeli dla kogoś miałoby zabraknąć to wezmę tylko po jedenej sztuce żelaza i chromu

Jeszcze raz dzięki Audiotone:)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 30-04-2017, 22:40
Lista kaset typu II Maxell MS-30

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 30-04-2017, 22:47
Lista kaset typu II Maxell MS-30

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4.mops
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-04-2017, 23:05
Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. ....Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. .....


Dodam że jakiś czas temu udało mi się upolować nareszcie częstotliwościomierz do pełnego kompletu nagrywania kaset testowych. Wcześniej używałem miernika uniwersalnego, ale on jest potrzebny do innych zadań. I musiałem kupić coś tylko do tego celu. Zakupiony egzemplarz poniżej. Musi tylko dojść przesyłka :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 01-05-2017, 10:50
Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11.paluch.
12.  .....


Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. ....


wreszcie i ja się załapałem
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 01-05-2017, 11:30
Wojtku,
Jeśli pojawiła się taka możliwość to poproszę o wpis na listę oczekujących na kasetę typu II (MAXELL MS-30) na pozycji numer 6 :).
Pozdrawiam,
Maciek

Dzięki flyingcircus za dopisanie :)!
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: flyingcircus w 01-05-2017, 11:53
Do serwisowania magnetofonów to mi daleko, ale kaseta napewno sie przyda na przyszłość.


1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11.paluch.
12.  flyingcircus


Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
Wpisałem jmaciek :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: roban w 01-05-2017, 21:15
Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:


1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11.paluch.
12.  flyingcircus


Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 01-05-2017, 21:22
Jeśli mogę się dopisać także do tej listy
Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 01-05-2017, 21:50
Lista będzie otwarta do osiągnięcia ilości którymi będę dysponował.
Czyli żelazo 18 sztuk i 19 sztuk chromu .

Po ustabilizowaniu się listy czyli sądzę tak do 3 tygodni. Jak przyjdą zamówione kaset ze stanów, rozpocznę nagrywanie . I dokładnie policzę jak to będzie wyglądało z kosztami. Przybliżone podawałem w wcześniejszych wpisach. Jeśli pozostaną jakieś kasety z list, będą one dostępne w dalszym ciągu do zamówienia. To powinno nam wystarczyć.

Listy:

Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:


1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13 ......


Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. ......Nano
Bardzo bym prosił o wypowiedzenie się w sprawie wykonania stosownego projektu wkładek dla dwóch rodzai kaset :) Jak to by wyglądało. I co miało by się na nich znajdować. itd.   :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 01-05-2017, 22:11
wrzuc mi  na skrzynke
fachowe


zdania typu


frekwencje   ich dlugosci czasowe   
po prostu jakis  opis
skrobnij na mail


grafike zrobie
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 01-05-2017, 22:14
Niema sprawy.

Już przygotowuje.......   :)


W sprawie danych częstotliwości. Ponownie wklejam spis które częstotliwości będą zapisane na taśmie typu I.

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB
sygnał 333Hz  0dB

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  -20dB + szum biały kanał (L lub R) a drugi kanał jak pisał ArturP pusty nie nagrany .
To dogram na SONY TC-KA6ES na końcu taśmy.


Arturze (ArturP) piszę tak bo Arturów mamy w gronie chyba dwóch, więc powiedz mi jak to wykonać. Jak zgrać jednocześnie sygnał z generatora 1kHz (-20dB) + szum biały  do jednego kanału. Bo już się pogubiłem... :(
Bo odnośnie szumu białego to mnie całkowicie zbiło z tropu...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szum_bia%C5%82y (https://pl.wikipedia.org/wiki/Szum_bia%C5%82y)


Nano jak tylko Artur odpisze lub zdecyduje o zapisie tego testu wyślę ci to co ma być na taśmie typu I czyli żelazo .
Bo z kolei taśma typu II chrom ma tylko 15 minut na stronie czyli mamy do dyspozycji tylko 15 minut.
A test od numeru 1 do 6 zajmuje w przybliżeniu jak pisałem wcześniej okolica 15 minut i na kolejny test brakło by miejsca. Ale to dotyczy tylko taśmy chromowej.

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 02-05-2017, 00:12
Tak sobie patrzę, że Nakamichi do ustawiania skosu zalecało taśmę z sygnałem 15 kHz...
Do ustawienia charakterystyki odczytu była też  taśma z 20 kHz :)
Wojtek, co o tym sądzisz ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 02-05-2017, 00:24
Owszem że można by zapisać 15kHz do regulacji skosu tylko po co ? W 95% serwisówek jest podane 8kHz, nie wiem co ma na celu podwajanie tej częstotliwości. Dokładniej i tak nie ustawimy bo wystarczy malutki ruch o ułamki stopni i już jest rozjechane. Kto ustawiał skos według oscyloskopu to wie jak to się robi. I ile wymaga pracy by dobrze ustawić skos.

Ale powiem tak. Nagram na jakiejś taśmie 15kHz na próbę i dam wam znać. To rozwiąże problem :) Czy warto czy nie.

Zaś co do 20kHz to wydaje mi się bez sensu, bo i tak nasze zabawki będąc już wiekowe sądzę że rzadko która przeniesie pasmo do 20Khz z poziomem 0dB.... raczej żadna. A taśmy tym bardziej...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 02-05-2017, 10:41
okladka dla kasety typ I


zrobilem na szybko


fotka tylko dla pogladu


prosze zaladowac   ten plik pdf


PDF !!!!

http://www.filedropper.com/testcassette1 (http://www.filedropper.com/testcassette1)

--------
wydrukowac i odpowiednio  " zorigamowac "  he he he


powiedzcie  czy  oki


jeszcze raz ta
fotka to tylko podglad   nie do wydruku !!
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 02-05-2017, 10:47
A Wojciech nie ma mniej zębów z przodu?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 02-05-2017, 13:33
bezzebny dziwnie wyglada  :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 02-05-2017, 18:55
Zgadzam się z Nano, Wojtek raczej jeszcze ma zęby. :)
Wojtek sygnał szumu -20dB i 1kHz -15dB miksujesz i to nagrywasz na jeden z dwóch kanałów. Wystarczyłby sygnał szumu, ale    łatwiej jest potem znaleźć ten 1kHz na oscyloskopie lub analizatorze.
No no Karolu okładka to Ci wyjszła wzięłła. ;)
Nano fajnie by było, by druga strona okładki zawierała informację co trzeba wykonać przed włożeniem tej Kasety do magnetofonu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 02-05-2017, 22:17
Nano

Wkładka mi się podoba bardzo :)
Przepraszam że nie sprawdziłem poczty, odpisze jak najszybciej...... :)
Co do czasów to testy będa po minucie .
Małe korekty:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SYGNAŁY (MONO)

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB
sygnał 333Hz  0dB
sygnał 1kHz   0VU

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB
16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz
 
SYGNAŁY STEREO

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  -15dB + szum biały -20dB ( 1 kanał, 2 kanał czysty)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czynności do wykonania przed włożeniem kasety do magnetofonu:
1. Tor prowadzenia taśmy (rolki, wałki, głowice) powinien być wyczyszczony.
2. Głowice powinny być rozmagnesowane (kaseta demagnetyzującą lub urządzeniem demagnetyzującym).

NIE POZOSTAWIAĆ KASETY NIE PRZEWINIĘTEJ. NIE COFAĆ KASETY OD POCZĄTKU, PRZEWINĄĆ DO KOŃCA I WTEDY PRZEWINĄĆ DO POCZĄTKU.

UWAŻAĆ BY NIE POZOSTAWIAĆ KASETY BEZ OPAKOWANIA I W POBLIŻU PÓL MAGNETYCZNYCH (MAGNESY, GŁOŚNIKI)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co więcej chyba wszystko :)

Jeśli coś zobaczycie to piszcie że trzeba coś dodać.


A co do zębów zwierzaka to on ma ich dokładnie siedem. A ja swoich trochę więcej hahahaha   :)
Zdjęcie mojej tapety w oryginale a nie jak zawsze na video lub na zdjęciu za sprzętem...  :)


Arturze
Z tym nagraniem to będę musiał pokombinować coś z generatorem z komputera i poprzez DAC dograć już na końcu indywidualnie do każdej kasety na końcu testów jako nr. 6 .
Bo to chyba jedyne wyjście tak sądzę w moim przypadku.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 02-05-2017, 22:55
Wcale nie koniecznie jedyne: podłączasz jeden i drugi generator do przełącznika (masz taki, sam widziałem), ustawiasz na pierwszym 1kHz/-15dB, na drugim White Noise od 20Hz do 22kHz/-20dB(to -15dB to nie koniecznie, może być i -19dB, chodzi o tyle by się sygnał przebijał przez szum). Ideą takiego nagrania jest zmierzenie separacji kanałów, można nagrać ten sygnał na tym kanale od środka taśmy, zyskujemy jednocześnie i separację kanałów i przesłuch stron kasety. Pomiar oczywiście zbieramy z kanału nie nagranego. Można też nagrać ten sygnał na przemian w obu kanałach, mamy wtedy namiastkę niegdysiejszego sygnału do ustawiania Balansu Stereo.
                  Jeszcze coś mi się przypomniało, ten szum, dobrze by było by przed nagraniem potraktować go korektorem parametrycznym, po to by wyrównać pasmo -/+ 0,1dB przynajmniej. Będzie to skutkowało zmierzeniem na analizatorze całości pasma przenoszenia sprawdzanego magnetofonu.
      Wojtek, jak nie masz generatora białego szumu to można użyć radia FM nastawionego poza jakąś stacją i z wyjętą anteną.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 02-05-2017, 23:28
Wcale nie koniecznie jedyne: podłączasz jeden i drugi generator do przełącznika (masz taki, sam widziałem), ustawiasz na pierwszym 1kHz/-15dB, na drugim White Noise od 20Hz do 22kHz/-20dB(to -15dB to nie koniecznie, może być i -19dB, chodzi o tyle by się sygnał przebijał przez szum). Ideą takiego nagrania jest zmierzenie separacji kanałów, można nagrać ten sygnał na tym kanale od środka taśmy, zyskujemy jednocześnie i separację kanałów i przesłuch stron kasety. Pomiar oczywiście zbieramy z kanału nie nagranego. Można też nagrać ten sygnał na przemian w obu kanałach, mamy wtedy namiastkę niegdysiejszego sygnału do ustawiania Balansu Stereo.
                  Jeszcze coś mi się przypomniało, ten szum, dobrze by było by przed nagraniem potraktować go korektorem parametrycznym, po to by wyrównać pasmo -/+ 0,1dB przynajmniej. Będzie to skutkowało zmierzeniem na analizatorze całości pasma przenoszenia sprawdzanego magnetofonu.

Arturze zrozumiałem :)
To da się zrobić masz racje zrozumiałem koncepcję nagrania , tylko że w obydwu generatorach co mam nie posiadam generatora szumów, niema ani różowego ani białego. Kanał oczywiście będzie prawy nagrany wewnątrz taśmy. A szum biały po prostu gdzieś znajdę na necie i zassam. Bo i ten generator co mam na windoze to niema białego . Tylko różowy... :( Tylko go obrobię w jakimś programie by go wyrównać jak mówiłeś. i potem zgram razem z generatorem.

Doczytałem z tym radiem fakt.... tylko że mój ostatni tuner sprzedałem 2 lata temu :(


takie znalazłem... sporo różnych częstotliwości i szumów :
http://realmofexcursion.com/downloads.htm (http://realmofexcursion.com/downloads.htm)

będzie dobre ?


Szum biały już mam. teraz tylko go obronie i wyrównam... i będzie chyba dobry.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 02-05-2017, 23:48
Szum biały jest zbiorem wszystkich częstotliwości, od 0Hz do kilku GHz, o charakterystyce liniowej, dlatego nadaje się do takich zastosowań.
To co pokazałeś, nadaje się http://realmofexcursion.com/audio/testtones/white_noise_stereo.mp3 z tym, że tylko do 16kHz, bo to mp3.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 02-05-2017, 23:56
Wiem że to nie jest miarodajne urządzenie pomiarowe ale widać na analizatorze poniżej że idzie jakby dalej niż do 16kHz... czy to jakieś błędy ?

ostatni pasek wskazuje 21kHz...
To jest ten sam plik co pokazałeś . Zdjęcie poniżej z fobara...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 03-05-2017, 08:28
okladki na dwie kasety typ  I  i  typ  II

opis zrobie  na samym koncu bo jak widac projekt audiotone jest  w trakcie

mozna ale juz sobie wydrukowac i poskladac
jakby cos wymiarowo nie bylo tak prosze skrobac

nie zrobie drugiej strony poniewaz mysle ze nikt nie bedzie kleic dwie rozne kartki papieru  lub obracac ta sama i wrzucac do drukarki jeszcze raz


tak wiec  jeden wydruk  poskladac   gotowe

download pdf
http://www.filedropper.com/testcassette11111
http://www.filedropper.com/testcassette2 (http://www.filedropper.com/testcassette2)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 03-05-2017, 14:33
idzie jakby dalej niż do 16kHz... czy to jakieś błędy ?  ostatni pasek wskazuje 21kHz...
Qrde, chyba to nie są błędy. w moim odtwarzaczu idzie max 16. Co prawda nie sprawdzałem tego na analizatorze, ale jeśli to nagrasz na taśmę to będzie rewelacja. Przedewszystkim trzeba będzie mocno podnosić górę pasma, by po taśmie było liniowo. Chodzi o to, że ok. 14kHz zaczyna się spadek charakterystyki i tam trzeba zacząć podnoszenie jej, nawet o 12dB. Abo i więcej.
Nano okładki więcej jak profi, JATEŻ TAK CHCĘ ŁUMNIĆ. :).
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Leszek w 03-05-2017, 17:06
Jak się powiedziało I to trzeba i II
Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:


1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13 ......


Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 03-05-2017, 21:04
wyciolem sprawdzilem   wyglada  okiTytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 03-05-2017, 22:46
Arturze
Z tym podbiciem to oczywiście masz rację zrobię kilka prób i popatrzę jak to śmiga.


nano

Te wkładki to po prostu mistrzostwo świata :)

Co do opisu wkładek (poszczególnych częstotliwości ) to kaseta typu I będzie się różniła od typu II ponieważ chrom jest tylko 15 minutowy na stronie.
Wobec tego trzeba wyrzucić kilka testów.

Ostatecznie będzie wyglądało to tak:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KASETA TYPE I:

SYGNAŁY (MONO)                                                czasy:

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)                               60s
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)                60s


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                             60s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                               60s
sygnał 333Hz  0dB                                               60s
sygnał 1kHz   0VU

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB                                              60s

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB                                                     po 30s każda z częstotliwości

16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz
 
SYGNAŁY STEREO

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  -15dB + szum biały -20dB ( 1 kanał, 2 kanał czysty)    60s

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czynności do wykonania przed włożeniem kasety do magnetofonu:
1. Tor prowadzenia taśmy (rolki, wałki, głowice) powinien być wyczyszczony.
2. Głowice powinny być rozmagnesowane (kaseta demagnetyzującą lub urządzeniem demagnetyzującym).

NIE POZOSTAWIAĆ KASETY NIE PRZEWINIĘTEJ. NIE COFAĆ KASETY OD POCZĄTKU, PRZEWINĄĆ DO KOŃCA I WTEDY PRZEWINĄĆ DO POCZĄTKU.

UWAŻAĆ BY NIE POZOSTAWIAĆ KASETY BEZ OPAKOWANIA I W POBLIŻU PÓL MAGNETYCZNYCH (MAGNESY, GŁOŚNIKI)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KASETA TYPE II


SYGNAŁY (MONO)                                              czasy :

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)                                60s
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)                 60s


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                              60s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                               60s
sygnał 333Hz  0dB                                               60s
sygnał 1kHz   0VU                                                60s

4. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB                                                  po 30s każda z częstotliwości
16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz
 
SYGNAŁY STEREO

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  -15dB + szum biały -20dB ( 1 kanał, 2 kanał czysty)                       60s

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czynności do wykonania przed włożeniem kasety do magnetofonu:
1. Tor prowadzenia taśmy (rolki, wałki, głowice) powinien być wyczyszczony.
2. Głowice powinny być rozmagnesowane (kaseta demagnetyzującą lub urządzeniem demagnetyzującym).

NIE POZOSTAWIAĆ KASETY NIE PRZEWINIĘTEJ. NIE COFAĆ KASETY OD POCZĄTKU, PRZEWINĄĆ DO KOŃCA I WTEDY PRZEWINĄĆ DO POCZĄTKU.

UWAŻAĆ BY NIE POZOSTAWIAĆ KASETY BEZ OPAKOWANIA I W POBLIŻU PÓL MAGNETYCZNYCH (MAGNESY, GŁOŚNIKI)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Takie zmiany doszły co do rodzajów poszczególnych częstotliwości. Jest ich więcej. I dodałem poziom 0VU prócz poziomu 0dB.

Ponad to dostałem informację że kasety już są wysłane z usa :) czyli idą tzn lecą, lub płyną.


A ja dostałem dziś sporo prezentów ale to będzie wszystko w odpowiednich tematach .
Tutaj mogę zaprezentować częstotliwościomierz który dotarł dziś do moich pomiarów w zupełności wystarczający.

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 03-05-2017, 22:59
jutro zrobie okladki   i znow  odnowie linki


..


o twoim nowy urzadzeniu sie nie wypowiadam
blada ciemnosc mnie ogarnela tylko
jak na taki cos spojrzalem   he he he


knight reider  z  heselhofem  czy jakos tak

http://img.cineclub.com/images/1982/knight-rider-3.jpg
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 03-05-2017, 23:35
Faktycznie teraz skojarzyłem, a podobne wyświetlacze LED były montowane w różnych sprzętach audio i pomiarowych w latach 80-90.

Co do wkładki to może na razie się wstrzymaj  . Wzór znamy i się podoba :)  A w razie jakiejś korekty podanych wartości częstotliwości to na samym końcu już udostępnisz gotową. Jak zakończę nagrywanie dla osób z listy :)

Lista otwarta:

Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:


1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13 ......


Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 04-05-2017, 11:51
Tak wygląda opis kasety pomiarowej Unitra ZRK  ,oczywiście to tylko do pokazania a może coś się przyda .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 04-05-2017, 20:54
Dzień dobry po majówce. :) Właśnie wróciłem po kilku dniach nieobecności i znów mnie coś prawie omija. :P
Ale jeszcze się załapię. Chromówkę Wojtku też poproszę.

Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13 ......


Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. ...

No i oczywiście wkładki są super. Reflektuję. :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Sławo1 w 04-05-2017, 22:44
Cześć.

Ja też się dopisuję do listy.

Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13.  Sławo1
14.

Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. Sławo1
13.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: martingo w 05-05-2017, 07:47
Mnie też trochę nie było i prawie by mnie ominęło więc
Ja też się dopisuję do listy.

Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13.  Sławo1
14. martingo
15.

Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. Sławo1
13. martingo
14.
[/quote]
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: martingo w 05-05-2017, 07:51
Ja na zajączka dostałem kurczaczka więc zanim dorośnie to może go przekonam do kaset i magnetofonów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: martingo w 05-05-2017, 07:52
Także czasu dla ulubionego hobby mam coraz mniej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: kaczanoga w 05-05-2017, 13:11
W takim razie ja też się dopisuję.

Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13.  Sławo1
14. martingo
15. kaczanoga
16.

Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. Sławo1
13. martingo
14. kaczanoga
15.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 08-05-2017, 23:24
Aktualna lista :

Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13.  Sławo1
14. martingo
15. kaczanoga
16.

Pozostały tylko 3 kasety typu I .
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. Sławo1
13. martingo
14. kaczanoga
15.

Pozostało 5 kaset typu II.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Zoot w 09-05-2017, 16:37
Witam wszystkich,
dzięki uprzejmości Autora ja też dopisuję się do listy.

Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13.  Sławo1
14. martingo
15. kaczanoga
16. Zoot

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. Sławo1
13. martingo
14. kaczanoga
15. Zoot

Pozdrawiam.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 09-05-2017, 22:54
A mi się jakoś tak trafiło że przytuliłem taki prosty generatorek 2Mhz GW Instek GFG-8020H . Będzie zamiast tego nietrafionego DDS-a który niestety sieje jak głupi i do audio się nie nadaje. A takim sposobem będzie do użytku codziennego :)  Takim sposobem muszę pomyśleć nad jakimś sposobem usadowienia całej aparatury bo stoi na podłodze  ... :( A że jest dość głęboka w tył. to nie za bardzo mogę coś ustawić na biurku . Notoryczny brak miejsca daje o sobie znać coraz mocniej.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-05-2017, 11:56
no ten jest fajniejszy  od poprzednego
ma tylko 4  cyferki do wyswietlenia  :-)


zart


super


kur
 ty to juz masz wiecej przyzadow niz deckow
i to 100% wo


opanuj sie  :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 11-05-2017, 21:00
No tutaj w tym wypadku im więcej cyferek tym lepiej. Ale do naszych celów w zupełności wystarczy dokładność do 3 cyfr po przecinku. To i tak sporo ale zawsze myślę troszkę na wyrost.... :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 11-05-2017, 21:25
 Wojtku tak patrzę na te czasy kaset testowych i nie będą za krótkie ? ostatnio pobawiłem się w ustawianie i powiem że miałem sygnały po 2min i ledwo się wyrobiłem he he . zwłaszcza o te sygnały mi chodzi.
2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                              60s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                               60s
sygnał 333Hz  0dB                                               60s
sygnał 1kHz   0VU                                                60s

pozdrawiam Tomek
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 11-05-2017, 21:48
Tomku dlatego wcześniej pisaliśmy i ustalaliśmy długości czasów.

W kasecie typu I czyli żelazowej mogę czasy wydłużyć bo pozwala na to długość taśmy. Zaś w chromie już nie. Bo mam tylko 15 minut. I tak będę musiał się sprężać :)

W przyszłym tygodniu zaczynam nagrywać bo kasety powinny dojść do poniedziałku teraz w przyszłym tygodniu .

To byłby ostatni dzwonek na zmiany.


Więc proszę o wypowiedzi osób zainteresowanych, powtórnie o to czy zmieniamy czasy na dłuższe na żelazie do 120 sec.  ? Wszystkie czy tylko wybrane ?

Skos głowicy (8kHz) i poziomy sygnału (315Hz, 333Hz, 1kHz)  po 120 sec ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 11-05-2017, 22:10
  jestem za wydłużeniem czasów do 120 sekund a dzięki dłużnym czasom kasety także dłużej pożyją
 
pozdrawiam 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-05-2017, 08:47
Witam.
Biorąc pod uwagę używanie Tych kaset przez mało zaawansowanych, z tym czasem 120s, może być racja. Żelazówka pozwala na taką opcję, więc można rozważyć taką możliwość. Wiele to nie skomplikuje nagrań. Myślę, że taśma Typ I, będzie podstawową przy wstępnych ustawieniach.
Wojciechu, z własnego doświadczenia wiesz, które czynności zajmują najwięcej czasu. Trzeba wziąć pod uwagę możliwość sięgnięcia do potencjometrów w różnych konstrukcjach. A niektóre tego nie ułatwiają.

Wczoraj miałem rozmowę z kolegą (30-to letnie doświadczenie w naprawach elektroniki) na temat regulacji magnetofonów, nieopatrznie pochwaliłem się kasetami od Wojciecha. Padło pytanie "a po kiego taka taśma, przecież nie ustawię nią toru zapisu?". Chcę wierzyć, że wszyscy zamawiający Te taśmy, mają świadomość ich użycia.
  Tor odtwarzania jest dokładnie tym samym, co tor nagrywania. Jak pierwszy będzie perfekcyjny, to w drugim właściwie dokonujemy tylko kosmetyki.
Nikt nie mówi, że będzie łatwo. W końcu mamy do czynienia z maszynami kilkudziesięcio-letnimi, nierzadko mocno używanymi. Więc musimy przyjąć, że LETKO TO BYŁO, bo jak wiecie ciężko jest lekko żyć, co by to nie znaczyło ;-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 12-05-2017, 09:47
zrobie glupi wpis zeby   rozluznijc atmosfere !!


kuz  .,.  ja bede musial zmienic  okladke     z 60 s  na 120 s     jestem wiec  przeciwny


to byl zart
jakby ktos nie zajazyl he he eh he


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-05-2017, 11:07
Qrde KAROL, a ile to będzie kosztować???? Bo może nas być nie stać!!!!!!!!!!!!!!!
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 12-05-2017, 17:01
graficy są drodzy oj drodzy tyle zmian cena 100% do góry
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Radmar w 12-05-2017, 19:26
Wojtku, jeśli nie sprawi to zbyt dużego problemu, to szczerze powiedziawszy również przychylałbym się do tego, aby wydłużyć czasy do 120 s.

Nano, zostaw czasy tak jak są, a do każdej kasety dorobi się karteczkę z informacją o zmianie czasu i będzie grało. Każdy otrzyma kasetę z erratą. :))) To też żarcik oczywiście. :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 12-05-2017, 19:33
radamar
tak tez myslalem ze to zart
he he he he he he ehe
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 12-05-2017, 21:50
Już jestem.

Czasy na taśmie żelazowej będą zwiększone do 120 sec. tylko te wybrane więc skos głowicy i poziomy sygnału.

Przyszły kasety chromowe MAXELL MS-30, dziś ledwo co odebrałem.
Cło zapłaciłem w wysokości 23,14 panda.
Jak dojdą kasety jeszcze żelazowe to policzę całość i będziemy wiedzieć ile to będzie kosztować.

Taśma wydaje się identyczna z XLII nawet jest napisane "XL II FORMULATION"  czyli będzie płasko żadnych podbić super :) I rozkręcana obudowa także dobrej jakości .

Zdjęcia robione na szybko tego co doszło.

cdn....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 12-05-2017, 22:08
cd...


Na pewno lepiej wykonane od TDK AM .... ale identyczne z taśmą TDK SM ale te ciężko dostać w większej ilości i w miarę w przyzwoitej cenie...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 12-05-2017, 22:14
szok
..

ja siedze  sobie nad moim  projektem   he he he
i nie popuszczam jeszcze
dostalem   chwytaki z krainy smokow
wlasnie montuje to wsio
trza polutowac  wrrr
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 13-05-2017, 18:56
Bardzo fajne krokodylki takie zaczepne :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 13-05-2017, 18:58
No Nano,
nowości, nowości widzę!!
szacun!!
Szkoda tylko że nie nabyłeś drogą kupna takich chwytaków ale z gniazdem a nie lutowanych
Wtedy mając kabelek z końcówką "banan" byś mógł wtykać na niego różne końcówki( bez skojarzeń:))
zdecydowanie jest wygodniej
Ale i tak wielkie gratki za parcie do przodu ze sprzętem i akcesoriami do pomiarów
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 14-05-2017, 02:22
nano nie ukrywam ale upiorek77 dobrze prawi z tymi wejściami na wtyki bananowe było by super...
Musze sobie takowe sprawić :)EDIT......


Doszła paczka dziś z TDK AM-60
Więc jak pisałem wcześniej od soboty w przyszłym tygodniu tzn.20.05.2017 zaczynam nagrywać taśmy żelazowe.
wklejam ponownie listę osób oczekujących .Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13.  Sławo1
14. martingo
15. kaczanoga
16. Zoot
17. ...
18. ...

zostały dwie sztuki.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. Sławo1
13. martingo
14. kaczanoga
15. ZootEDIT:
Dwie kasety zachowuje dla siebie więc pozostają tylko dwa wolne miejsca .


16.  ...
17.  ... w razie pytań proszę o kontakt na skrzynkę lub pocztę:
audiotone@wp.pl
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 14-05-2017, 08:55
moglbys   mi    po jednaj  typ i  typ ii
sfotografowac z  tylu
rozpakowana kasete z foli to jasne  .-)


musze dopasowac .. kartke papieru co zrobilem  :-)
a tyly kaset sa rozne
chcialbym to zobyczyc   jak  jest  w tych typach
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 14-05-2017, 23:35
Już zrobione :)

Te drugie TDK AM co doszły ostatnio są w obudowach typu SLIM czyli wkładka będzie troszkę węższa .

Poniżej różnice i rodzaje:


cdn...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 14-05-2017, 23:36
i teraz tylko TDK AM60 z przodu:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 15-05-2017, 10:33
dzieki

czyli

Punkt  1 


dwie  rozne 


> TDK    slim
> TDK normalna


i

Punkt 2    


> maxell


do tej  ( maxell  prosze jeszcze z przodu fotke
w net nie znalazlem  wrrrr )


dzies wieczorem pokaze cover
musialem troche kolory dopasowac... :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-05-2017, 22:59
Już jestem :)

Wybaczcie że tak późno.
I wklejam front Maxell MS-30
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 15-05-2017, 23:05
dzieki jutro  przytne i zerkne na te okladki dzis nie dam rady

...

normalna   ,  slim  i maxellmusze to wyciac teraz  i live sprawdzic  co i jak
tak to wyglada


 czasy i opis zrobimy pozniejTytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: robinson w 16-05-2017, 15:12
Chłopaki,
Jeżeli ktoś potrzebuje jakieś części z Pioneer CT-757, oprócz mechanizmu, wzmacniacza słuchawkowego,nóżek i jednego małego pokrętła to dawajcie znak sygnał. Obudowa front panel prawie idealny, pokrywa idealna, wyświetlacz jasny i mocny. Wymyć tylko trzeba będzie :-). Idzie na części :-( bo taka jest potrzeba. Koszty pokrywa chętny tylko wysyłki, reszta za free.
Pzdr
Paweł
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-05-2017, 18:52
z pioneera   raczej na razie czesci nie potrzebuje  dzieki ale
..


ja dalej jade  na skladaniu  miernika
dzis sprawa zakonczona  uff


przyszla paczka z daleka he he


obudowa


zapakowna  byla  oki
niy  pyk i gotowe   az tu nagle
po sciagnieciu foli z acryla   zobaczylem dosc duzo dziwnych srubek
myslalem ze beda  4  i gotwe  kur


i  proby i bledy   i znow na nowa   az zajazylem
i nagle to


te lewe sruby nie pasuja    ja to krece  bo mnie
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-05-2017, 19:01
cd


no nie poskladam i wysle spowrotem
popatrzylem na rachunek
no  chyb sie nie oplaca  he he he he he


wziolem wiec ciezki sprzet
czyli  dremel
taz taki z kraju smokow
i go
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-05-2017, 19:07
cd
czyli za pare dni zabiore sie  za sprzet ktory mi elektronicznie nie domaga


no koniec  chcialem wyrzuci  paczke a co to


kuz


instrukcja


3h  spedzilem na takej zabawce  he he
ech
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 18-05-2017, 21:27
Nano widzę że praca wre :) taki prosty mierniczek na pewno Ci się przyda nawet do sprawdzenia wspomnianych kondensatorów. Bardzo mnie cieszy twój zapał do prac elektronicznych  :)  Sam posiadam podobny. Ale kupiłem do przede wszystkim do sprawdzania tranzystorów itp. A do kondensatorów to mam mostek RCL. Pokazany poniżej na zdjęciu .

Nagrywanie kaset się zbliża zaczynam w ten weekend.
Dostałem pewne wiadomości od kolegi z Japonii odnośnie kaset testowych (okazuje się że tam ten temat także czytają hehe ) i chciałbym dopisać go do listy oczekujących. Jeśli wam to nie będzie przeszkadzało. Jest to osoba z po za forum....To były te dwie kasety zachowane dla mnie w moim ostatnim wpisie ale to będzie jedna Fe i jedna CrO2. A nie dwie chromówki...

Wobec tego lista wyglądał by tak an dzień 18.05.2017:
Lista kaset typu I (TDK AM-60)
Jest dostępnych 18 sztuk:

1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13.  Sławo1
14. martingo
15. kaczanoga
16. Zoot
17. Sogo.
18. ...

została jedna sztuka.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)
Jest dostępnych 19 sztuk:

1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. Sławo1
13. martingo
14. kaczanoga
15. Zoot
16. Sogo.
17......
18......
19......


pozostały trzy sztuki

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: roban w 18-05-2017, 21:43
A propo mierników/testerów ja mam cos takiego i bardzo sobie chwalę:
http://www.peakelec.co.uk/acatalog/dca75-dca-pro.html
po podłączeniu do komputera wykreśla charakterystyki więc można używać nawet do parowania tranzystorów.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 18-05-2017, 21:47
bardzo ciekawy miernik.
Zresztą produkty firmy Peak już się dobrze zadomowiły na rynku od jakiegoś czasu. I gama asortymentu coraz to się powiększa o ciekawe przyrządy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 19-05-2017, 23:30
Dziś minutę temu ukończyłem małe testy przed jutrzejszym nagrywaniem kaset. Aparatura podłączona i przetestowana . Nagrałem na próbę TYPE II  1kHz 0dB wynik pokazałem na Aiwie.. wygląda dobrze.

Najpierw nagram całość kaset na Harmianie sygnały w MONO i po tym będę dogrywał tylko do każdej z kaset na SONY sygnał do pomiaru przesłuchu między kanałami. Zapowiada się pracowity weekend :) i cały kolejny tydzień także biorąc pod uwagę 3 godziny na kasetę...
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 20-05-2017, 09:06
ech audiotone
ech
co tu mowiic


sie wpakowales  w  ,,,
ech


a my tylko mozemy kibicowac  ech


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 20-05-2017, 23:44
Na chwilę obecną nagrałem 3 kasety od godziny 3pm.(15.00) do teraz...czyli wychodzi dokładnie 3 godziny na kasetę.
Proces żmudny ale satysfakcjonujący. Bardzo zmartwiło mnie to że wskaźniki w naszych magnetofonach są takie niedokładne mianowicie różnica wskazań na wyświetlaczu dochodzi do 1 dB przy mniej dokładnych wskaźnikach (harman, Sony Onkyo Denon Technics itp... ) Gdyby nie wskaźnik analogowy w mierniku mierzącym poziom wyjściowy i wejściowy niestety nie w czasie rzeczywistym (dwie głowice w Harmanie)to było by bardziej przejrzyście i prościej by wykonać tego typu nagranie.
Muszę pomyśleć nad głowicami do magnetofonu 3-głowicowego. Które będą na pełnym śaldzie.
Już się orientowałem i chyba zamówię zrobienie (wykonanie głowic na zamówienie ) do np. Aiwy XK-S7000 , lub Soniaka TC-KA6ES ale mono w pełnym śladzie (tzw. FUL TRACK) ale zobaczymy...

Na chwile obecną jest bardzo dużo pracy ale warta jest tego poświęconego czasu.

 :)

Jutro kolejna partia....   :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 22-05-2017, 17:48
Muszę pomyśleć nad głowicami do magnetofonu 3-głowicowego. Które będą na pełnym śaldzie.
Już się orientowałem i chyba zamówię zrobienie (wykonanie głowic na zamówienie ) do np. Aiwy XK-S7000 , lub Soniaka TC-KA6ES ale mono w pełnym śladzie (tzw. FUL TRACK) ale zobaczymy...
Ja nie pakowałbym się w zamówienie. Poprę to ostatnim doświadczeniem z półcalowym dwuśladem. Otóż, jak pisałem wcześniej, zakupiłem tak ową głowicę do mojego wyczynowca Uher/Assmann w USA, za nie duże gotówkie. Niestety, po 6 tygodniach, przyjechała i okazała się uszkodzona. Więc, co zrobiłem? Wymierzyłem oryginalną głowicę 18-to śladową, połączyłem odpowiednio każdy ślad i narazie hula jak ta lala, ze wzmacniaczami z Revox'a.
Moja sugestia jest taka, byś spróbował połączyć głowicę stereo w mono, na "Z" w szeregu i tak podłączył do wzmacniacza zapis/odczyt. Dlatego "Z" by były zgodne fazy obu kanałów. Co prawda podniesie się 2x oporność, ale to można skorygować na płytce wzmacniacza.
Jak masz jakiegoś mało wartego 3-głowicowca, to co Ci szkodzi spróbować?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 22-05-2017, 20:40
Arturze doszedłem do wniosku że nie będę szalał z zakupem głowic bo na to około 40 kaset to niema sensu.
Pomęczę się troszkę i będzie po kłopocie.
W poprzednią sobotę nagrałem 3 sztuki a wczoraj w niedziele dwie, dziś jak usiądę na spokojnie to jedną nagram. To będzie 6 sztuk nagranych, sądzę że w normalne dni nagrywać będę 1 sztukę a w weekend to do 3 sztuk max...

Jest troszkę pracy bo trzeba wiele razy powtarzać nagranie i sprawdzać. Ale to nie miało być proste hehe :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 22-05-2017, 20:57
Wiem, LETKO TO JUŻ BYŁO ;-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 22-05-2017, 23:44
audiotone
najgorsze to to  ze  tyle musisz jednakowych nagran   czy zrobic  zrobic


ta jakbym mial 60 NAD-ow  do naprawienia
tasmowo
no no no no no
szacunek
mooznaaaaaaaaa zwariowacccccccccccccccc
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 23-05-2017, 01:34
Na dziś skończyłem :) Jest 6 sztuk.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 23-05-2017, 07:48
czyli  teraz  teoretycznie wiesz  juz na 100%  co  na kasetach jest nagrane

prosze jeszcze raz o
tekst  tylniej wkladki z  sekundami   itp

wkleje  ten  tekst i  zobaczymy jak to wyglada  oki
dzieki
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 23-05-2017, 22:33
Tak to nagrywam , częstotliwości podstawowe główne zwiększyłem do 120s.
I ostatecznie wygląda to tak:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KASETA TYPE I:

SYGNAŁY (MONO)                                                czasy:

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)                               60s
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)                60s


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                             120s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                              120s
sygnał 333Hz  0dB                                              120s
sygnał 1kHz   0VU  (+4dB)                                  120s

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB                                              60s

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB                                                     po 60s każda z częstotliwości

16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz
 
SYGNAŁY STEREO

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  -15dB + szum biały -20dB ( 1 kanał, 2 kanał czysty)    60s

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czynności do wykonania przed włożeniem kasety do magnetofonu:
1. Tor prowadzenia taśmy (rolki, wałki, głowice) powinien być wyczyszczony.
2. Głowice powinny być rozmagnesowane (kaseta demagnetyzującą lub urządzeniem demagnetyzującym).

NIE POZOSTAWIAĆ KASETY NIE PRZEWINIĘTEJ. NIE COFAĆ KASETY OD POCZĄTKU, PRZEWINĄĆ DO KOŃCA I WTEDY PRZEWINĄĆ DO POCZĄTKU.

UWAŻAĆ BY NIE POZOSTAWIAĆ KASETY BEZ OPAKOWANIA I W POBLIŻU PÓL MAGNETYCZNYCH (MAGNESY, GŁOŚNIKI)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Wpierw sygnały MONO nagrywam .
Ten sygnał stereo ostatni będzie dograny na końcu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: robinson w 24-05-2017, 10:59
Witam!
Czy ktoś wie z jakim strumieniem magnetycznym została nagrana kaseta testowa Technics QZZCFM ? Ewentualnie ma może ktoś taka do sprzedania?

Pozdrawiam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 24-05-2017, 11:08
slim  i  normalna  TDK


jesli ktos  zauwazy blad  pisac
dzieki
PDF
http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=04881149262367975515 (http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=04881149262367975515)
http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=07223717048391873374 (http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=07223717048391873374)
audiotone  jak bedzie tak daleko   co do   CHROM  ?
prosze o dane tekstowe
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 24-05-2017, 14:45
Witam!
Czy ktoś wie z jakim strumieniem magnetycznym została nagrana kaseta testowa Technics QZZCFM ? Ewentualnie ma może ktoś taka do sprzedania?

Pozdrawiam


wkleiłem zdjęcie tej kasety w dniu 27-07-2016, 21:16 w temacie kasety magnetofonowe ....
Może tam będziesz mógł na szybko spojrzeć :)
A takowa posiadam, ale nie jest na sprzedaż bo mam zawsze sporo do naprawy itp Technics-ow i zawsze to oryginał...

pozdr. Wojtas
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 24-05-2017, 18:39
Witam!
Czy ktoś wie z jakim strumieniem magnetycznym została nagrana kaseta testowa Technics QZZCFM ?
Na samej kasecie jest 160nWb/m, a na wkładce 160nWb/m dla -20dB i dla 0dB, co jest dla mnie trochę dziwne. Bo to dwa różne poziomy nasycenia. Może coś pomyliłem?
Teoria mówi, że przy -20dB tak 160nWb/m, ale już dla 0dB to jest 250nWb/m. Cholerka nie wiem o co chodzi.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 24-05-2017, 23:33
Zauważyłem to samo podejrzewam że jest błąd drukarski. Pomyłka dotyczy braku dopisku 250nWb/m obok napisanego 160nWb/m ...
Przecież sam poziom strumienia czyli 160nWb/m odnosi się do -20dB a 250nWb/m do 0dB   tak jak napisałeś Arturze :)

Tutaj także zauważyli to samo.... :

http://old-fidelity.de/thread-658-page-1387.html (http://old-fidelity.de/thread-658-page-1387.html)

wkleję jeszcze raz te zdjęcia posiadanego egzemplarza :
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 24-05-2017, 23:57
Jak sobie przypomnę, w której książce to było opisane, to napiszę jak się liczy nasycenie taśmy (nWb/m). Jest na to prosty wzór, ale muszę go znaleźć.
Przypomnienie sobie nie wchodzi w rachubę ze względu na wzgląd, w moim przypadku jest to zbyt duży wysiłek fizyczny, niech mnie nikt nie podejrzewa o takie zberezeństwa. ;+)))
Właśnie, zupełnym przypadkiem przewróciłem się o tą książkę: Miernictwo Akustyczne Zbigniew Żyszkowski
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 25-05-2017, 00:12
Alex  (A.N.T. ) już to wyjaśniał na  "tapeheads":

http://www.tapeheads.net/showpost.php?p=160005&postcount=8 (http://www.tapeheads.net/showpost.php?p=160005&postcount=8)

lub cała dyskusja na ten temat:

Is there a "level reference tape" standard?

http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=16511 (http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=16511)

Powinno wystarczyc :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 25-05-2017, 13:27
Właśnie kłania się tutaj znajomość owej tabelki, którą kiedyś byłem przedstawiłem już.
W niej to właśnie jest przedstawione klu gwoździa, albo jakoś takiego programu.
Zmienne określenie 0dB, zależnego od kilku czynników.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 25-05-2017, 22:55
No tak norm jest sporo i niektóre kasety są nagrywane w różnych normach i na takie szczegóły trzeba zwracać uwagę .


Poza tym nagranych już jest 10 kaset typu I .... zawaliłem kilka nocek i nagrywam po dwie sztuki....To zdjęcie tak na rozluźnienie .....jest akurat w odpowiednim temacie.....   :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 26-05-2017, 09:55
:-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 26-05-2017, 22:18
Kurde, kiedyś miałem przez dwa tygodnie do dyspozycji identyczny model Generatora Sygnałów Mieszanych. Ale może lepiej się stało, że przy nim nie zostałem, bo od 32 lat byłbym niemcem. :-)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-05-2017, 23:29
A ja znów nie mogłem się oprzeć i zakupiłem takie ładne dwa dziwolągi jak dojdą to pokażę . Mam nadzieje że dojdą w całości. Bo to delikatny sprzęt .
Musi być ta nutka niepewności.....   Mogę dodać tylko że jeden to Kikusui a drugi to ELPO .....   :)


Kurde, kiedyś miałem przez dwa tygodnie do dyspozycji identyczny model Generatora Sygnałów Mieszanych. Ale może lepiej się stało, że przy nim nie zostałem, bo od 32 lat byłbym niemcem. :-)

To może to i dobrze . Zależy od rodzaju generatora czy wprowadza sporo sygnałów mieszanych czy tylko same harmoniczne....   :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-05-2017, 01:34
Odnośnie poziomów zapisu znalazłem Technical Bulletin wydany przez BASF-a #2  8/82. Zawiera od dokładny opis nagrania poziomów sygnałów.

i link do całości biuletynu:

https://drive.google.com/open?id=0B3tJTp5yDmakb3o4ZE1PeEpOVjg (https://drive.google.com/open?id=0B3tJTp5yDmakb3o4ZE1PeEpOVjg)

Wklejam tylko końcowa tabelkę:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-05-2017, 23:29
Na dziś koniec nagrywania pozostały tylko do nagrania 2 kasety tupu pierwszego.


Od poniedziałku zaczynam nagrywać typ II. Ale wpierw muszę pomyśleć jak pozmniejszać czasy nagrania by zmieściło się w 15 minut...

Macie jakieś propozycje ? Które częstotliwości usunąć na kasecie tupu II  ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-05-2017, 14:03
Właśnie ukończyłem nagrywanie kaset typu I, bez ostatniej fazy z szumem białym.
Będzie to dograne na TC-KA6ES ale jak ukończę nagrywanie kaset typu II.
Po czym wszystkie kasety zostaną sprawdzone i  zapakowane i będą oczekiwać na wysyłkę :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 28-05-2017, 18:40
A będą w tych cudnych folijkach?
Oczywiście godnie opłacone.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-05-2017, 19:03
A będą w tych cudnych folijkach?
Oczywiście godnie opłacone.

pewnie że tak :)


A teraz powiedzcie mi odnośnie kasety typu II jak poskracać te czasy by się zmieściło na 15 minutach.
Które mają zostać a których można się pozbyć ?

Czekam na propozycje bo niechałbym robić samowolki.... a potem nagrywać powtórnie czegoś.

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 28-05-2017, 20:25
Historyczna już ciekawostka.Kiedyś serwisówki lepsze były.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 28-05-2017, 20:26
Historyczna już ciekawostka.Kiedyś serwisówki lepsze były.
Dwa razy wlazło.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-05-2017, 20:35
A czego dotyczy ona ? Jakiego magnetofonu ?
Mógłbyś dać więcej zdjęć ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 28-05-2017, 20:46
Dotyczy zasad serwisowania magnetofonów tego producenta.Jakie narzędzia,mierniki itp.40 lat to ma.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 28-05-2017, 22:28
Jest to na pewno bardzo ciekawa publikacja :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 28-05-2017, 22:50
mops


suuuuuuuuuuuuuuuuuuuper
dawaj troche wiecj info
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 29-05-2017, 00:56
Wybaczcie że pogrubione ale mało czasu zostało....

Prosił bym bardzo by napisać jakich częstotliwości się mam pozbyć lub skrócić z taśmy typu II. Do jutra tak do wieczorka bo nie ukrywam że chciałbym rozpocząć nagrywanie jutro jak wrócę z pracy czyli wieczorem.
Taśma ma 15 minut do dyspozycji.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 29-05-2017, 06:23
Wojtek, na 23str. punkty 2. 3. 5. skracasz do 30s i zostaje na taśmę 660s (11min).
Dlaczego tak? 90% roboty zrobi kaseta Typ I, a Typ II jest właściwie tylko do parametrów szumowo-nasyceniowych.
Tak sobie przypominam, sygnał stereo w radio lat '70 i'80. Na przemian kanały Lewy i Prawy, szum różowy, mono też był.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stereofonia , może to coś by jeszcze dodać? Byłby pełny komplet kaset testowych CC.
Dzięki za wysłuchanie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 29-05-2017, 16:41
W tygodniu zrobię zdjęcia tej publikacji ,ale to będzie strasznie duży plik gdyby ktoś chciał.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 29-05-2017, 19:20
mops


wrzuc potem  to tu  °°
http://www.filehosting.org/ (http://www.filehosting.org/)
...


ja dostalem  z krainy smokow
 takie cos do majsterkowania
zabki na kable
juz nie raz przeklinalem ze nie mam
teraz  to  spoko he he he he
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 29-05-2017, 21:01
Wojtek, na 23str. punkty 2. 3. 5. skracasz do 30s i zostaje na taśmę 660s (11min).
Dlaczego tak? 90% roboty zrobi kaseta Typ I, a Typ II jest właściwie tylko do parametrów szumowo-nasyceniowych.
Tak sobie przypominam, sygnał stereo w radio lat '70 i'80. Na przemian kanały Lewy i Prawy, szum różowy, mono też był.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stereofonia , może to coś by jeszcze dodać? Byłby pełny komplet kaset testowych CC.
Dzięki za wysłuchanie.To zostało nagrane do tej pory na kasecie typu I :

KASETA TYPE I:

SYGNAŁY (MONO)                                                czasy:

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)                                     60s
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)                            60s


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                              120s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                               120s
sygnał 333Hz  0dB                                               120s
sygnał 1kHz   0VU (+4dB)                                        120s

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB                                              60s

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB                   po 60s każda z częstotliwości

16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz
 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A tak będzie wyglądać kaseta typu II:


KASETA TYPE II:

SYGNAŁY (MONO)                                                czasy:

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)                                     60s
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)                            60s


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                              30s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                               30s
sygnał 333Hz  0dB                                               30s
sygnał 1kHz   0VU (+4dB)                                        30s

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB                                              60s

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB                   po 30s każda z częstotliwości

16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak zakończę nagrywanie sygnałów MONO to dogram dopiero resztę sygnałów w Stereo.


Dziękuje za wyjaśnienie rozpoczynam nagranie typu II.

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-05-2017, 00:27
Pierwsze dwie kasety typu II nagrane z takimi czasami jak wyżej.

Wojtek, na 23str. punkty 2. 3. 5. skracasz do 30s i zostaje na taśmę 660s (11min).
Dlaczego tak? 90% roboty zrobi kaseta Typ I, a Typ II jest właściwie tylko do parametrów szumowo-nasyceniowych.
Tak sobie przypominam, sygnał stereo w radio lat '70 i'80. Na przemian kanały Lewy i Prawy, szum różowy, mono też był.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stereofonia , może to coś by jeszcze dodać? Byłby pełny komplet kaset testowych CC.
Dzięki za wysłuchanie.Starczy miejsca by dograć swobodnie resztę to co napisał Artur :) Ale to po zakończeniu nagrań Mono. Wtedy zabiorę sie za nagrywanie Stereo.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-05-2017, 21:46
Jako że mam kilka minut przed rozpoczęciem nagrywania kolejnych kaset typu II .
Pokażę co dziś do mnie przyszło nareszcie :)

1. Woltomierz lampowy Polskiej produkcji z 1972 roku ELPO U719. Kupiony oczywiście na ebayu.uk . Niestety bez sondy do pomiaru napięć zmiennych. Musze się uśmiechnąć do Artura by coś poradził w tej sprawie i postaram się dorobić takowa sondę, ponieważ chodziło przede wszystkim o pomiary napięć zmiennych. Napięcia stałe mierzy poprawnie, oporność także ale wymaga drobnej kalibracji. Stan określiłbym na dobry jak na te lata .

2. Woltomierz napięć zmiennych KIKUSUI AVM 23 . Ustrój pomiarowy podwójny bardzo fajna maszynka . brakowało mi pod ręką takiego dwu ustrojowego . Bo jeden mam ale jest zintegrowany z generatorem i niema miejsca na burku na taki spory przyrząd pomiarowy . Sprawny w pełni, odrobina czyszczenia i będzie jak nowy.


Na koniec małe porno dla lubiących mierniki.....    :)

pierwszy ELPO  U719:cdn.....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-05-2017, 21:54
i kolejne zdjęcia tym razem KIKUSUI AVM 23 :)

zwróćcie uwagę na pomiar częstotliwości z tyłu.... do 500kHz   :)

i w jakim stanie są obudowy po prostu git.

i na koniec braciszki pomiarowe

Już micha mi się cieszy ....   :)
I zabieram się za nagrywanie kaset.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 30-05-2017, 22:26
Cieszę się z Tobą.
Co do sondy: str8, 3wpis/link w tym temacie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 30-05-2017, 22:47
Tylko która sondę wybrać szczytową czy miedzy szczytową ?

i czy bez tej sądy raczej pomiar nie będzie możliwy ? te elementy powinny być przy samej końcówce pomiarowej czy można je zastosować w obudowie miernika i przerobić gniazdo na BNC i samo wejście by pasowało do sądy np. od oscyloskopu x1 ? Bo to gniazdo w mierniku to nawet chyba nie jest jakieś gniazdo DIN nie znalazłem nawet wtyku do niego... I przewody są trzy a schematu niestety nie mam :( i nie mogę nigdzie znaleźć... A nie ukrywam że chciałbym uruchomić przede wszystkim pomiar napięć zmiennych.


Schemat znalazłem i tę nieszczęsną sondę także jak wygląda w środku, tam jest lampa EA52 . Dlatego sa trzy przewody ( żarzenie lampy EA52, wejście sondy i masa) .

Schemat poniżej:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 31-05-2017, 00:00
Same gniazda już są w standardzie BNC (konstrukcja do B.W.Cz. 75Ohm, nisko mocowe), dotyczy KIKUSUI AVM 23. Bez sondy, możesz mierzyć tylko DC. Powiem tak: mam trzy sondy do V640, 1- szczytową, 2- między-szczytową i 3- temperaturową. Dwie pierwsze mierzą identycznie na V640, na oscyloskopie już widać różnicę. Różnią się prostownikem, w 1- jest jednopołówkowy + rezystor, w 2- jest dwupołówkowy + gasik (kondensator w tej roli).
Generalizując dość mocno, 2- do 20kHz, 1- wszystko powyżej. Musisz pamiętać, że V640 ma 100Mohm Rwej, bez dzielników. Nie wiem jaką Rwej. ma Kikusui.
Mod: EA52 to dioda, a sam Elpo ma 100Mohm.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 31-05-2017, 00:26
Dziękuje Ci Arturze za wyjaśnienia.


Kikusui opanowałem jest podobny w pomiarach do miernika HP 427A co posiadam. Tylko AVM23 jest to miernik podwójny i takowego potrzebowałem w zasięgu ręki do pomiarów.

Problem jest tylko z tym lampowym polskim . Napięcia stałe mierzy bez sądy faktycznie. Oporność także. Tylko najważniejszy pomiar co mnie interesuje napięć zmiennych jest na razie nie dostępny do póty do puki nie zdobędę sondy oryginalnej (co raczej graniczy z cudem) lub sam jest nie zrobię.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 02-06-2017, 00:05
Nagranych na dziś jest 8 kaset typu II pozostało jeszcze 8 sztuk :)

Zaś co do  ELPO U719  to poszukam oryginalnej sondy lub zrobię takową z oryginalna lampa w środku bo lampa jest dostępna w dalszym ciągu na ebay-u. Czyli nie powinno być problemu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 02-06-2017, 16:46
Rozumiem, że nie chcesz używać tej z V640. Będzie pasować 1:1, ale w U719 trzeba jeden kabelek pominąć.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 02-06-2017, 21:14
Rozumiem, że nie chcesz używać tej z V640. Będzie pasować 1:1, ale w U719 trzeba jeden kabelek pominąć.

Jakby była gdzieś do kupienia... to pewnie że bym chciał :)

Dziś kolejne kasety się kręcą....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 03-06-2017, 21:09
Zostały 3 kasety na jutro....


Na dziś koniec, od 2pm do teraz...

Muszę odpocząć hehe :)


I od poniedziałku zaczynam nagrywać sygnały stereo z TC-KA6ES....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 04-06-2017, 00:00
ech  co tu powiedzec  ech
powzdycham tylko  niesamwita praca
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 05-06-2017, 23:55
Dziś zakończyłem nagrywanie kaset TYPU II .
Jutro nagram do końca TYP I.   I kasety będą gotowe do wysyłki.
Wklejam spis testów które już znalazły się docelowo na kasecie typu II , jest to już finalna wersja :

KASETA TYPE II:

SYGNAŁY (MONO)                                                czasy:

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)                                          60s
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)                            60s


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                                     30s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                                    30s
sygnał 333Hz  0dB                                                    30s
sygnał 1kHz   0VU (+4dB)                                          30s

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB                                                   60s

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB                                                  po 30s każda z częstotliwości

16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz


SYGNAŁY (STEREO)

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  -15dB + szum biały -20dB ( PRAWY kanał, LEWY kanał czysty)         60s


7. Test kanałów stereo                     30s
 

Jak jutro dogram typ I to wkleję to samo dla typu pierwszego z innymi czasami trwania częstotliwości i na koniec listę osób które prosiłbym o adresy do wysyłki.

   :)  Wojtek.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 06-06-2017, 00:00
Zasłużyłeś na nie w pełni:
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 06-06-2017, 00:05
Na TC-KA6ES to idzie szybko bo mamy podgląd a w TD-4600 niestety :( i dlatego czas się okrutnie wydłuża .
Ale cóż jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć i B .... hehehe :)

Ale nie ukrywam że cieszę się że proces zmierza ku końcowi . Bo moja lepsza połowa dziwnie się patrzyła jak słucham tylko jakiś pisków i trzasków w sypialni przez ostanie dwa tygodnie od powrotu z pracy do 1 w nocy.....
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 06-06-2017, 00:12
No to jeszcze do tego B:
Tylko nie pokazuj tego Piękniejszej Połowie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 06-06-2017, 00:28
To jak tylko dotrą do mnie te kasety, to po regulacji natychmiast nagram sobie Motorhead i zatopię się w słuchaniu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 06-06-2017, 00:32
Ja z kolei muszę zabrać się za rzeczy i sprzęty które leżą już u mnie od stycznia i czekają na swoja kolej...
A trochę się tego nazbierało.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 06-06-2017, 10:04
ja jednak odczekam az wsio nagrasz ,... do konca
wtedy  dopiero  powklejam te teksty  do okladek ..
..


wyobrazam sobie  jak nasluchajesz  te szmery  pipsanie  itp
he he he


wyobrazam to sobie
przewalona sytuacja
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 06-06-2017, 22:47
A więc tak. Nagrywanie zakończone :)
Wszystkie kasety nagrane .

Wkleję teraz odpowiednio czasy i częstotliwości dla danego typu kaset.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KASETA TYPE I:

SYGNAŁY (MONO)                                                czasy:

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)                                     60s
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)                        60s


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                              120s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                               120s
sygnał 333Hz  0dB                                               120s
sygnał 1kHz   0VU (+4dB)                                     120s

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB                                              60s

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB                   po 60s każda z częstotliwości

16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz


SYGNAŁY (STEREO)

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  -15dB + szum biały -20dB ( PRAWY kanał, LEWY kanał czysty)    60s


7. Test kanałów stereo                  30s----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


KASETA TYPE II:

SYGNAŁY (MONO)                                                czasy:

1. ustawianie prędkości:
sygnał: 3150Hz -20dB (DIN)                                     60s
sygnał: 3000Hz -20dB (JIS,NAB,CCIR)                       60s


2. skos głowicy:
sygnał 8kHz -20 dB                                              30s

3. poziom sygnału:
sygnał 315Hz  0dB                                               30s
sygnał 333Hz  0dB                                               30s
sygnał 1kHz   0VU (+4dB)                                     30s

4. poziom "DOLBY" "
sygnał 400Hz  -2dB                                              60s

5. pomiar pasma przenoszenia:
sygnały -20dB                   po 30s każda z częstotliwości

16kHz
12,5kHz
8kHz
4kHz
1kHz
250Hz
125Hz
63Hz
40Hz
20Hz


SYGNAŁY (STEREO)

6. pomiar przesłuchu :
sygnał 1kHz  -15dB + szum biały -20dB ( PRAWY kanał, LEWY kanał czysty)    60s


7. Test kanałów stereo                  30s
 


 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Osoby z listy prosiłbym o kontakt na maila w celu podania adresu do wysyłki

mail:  audiotone@wp.pl

Lista:


Lista kaset typu I (TDK AM-60)


1. artekk :)
2. nano :)
3. jmaciek :)
4. ArturP :)
5. Leszek
6. roban
7. mops
8. Radmar :)
9. Upiorek77
10. Upiorek77
11. paluch.
12.  flyingcircus
13.  Sławo1
14. martingo
15. kaczanoga
16. Zoot
17. Sogo.


Lista kaset typu II (MAXELL MS-30)


1. Upiorek77
2. Upiorek77
3. artekk
4. mops
5. paluch.
6. jmaciek
7. roban
8. ArturP
9. jedna kaseta dla NANO.
10. Leszek
11. Radmar :)
12. Sławo1
13. martingo
14. kaczanoga
15. Zoot
16. Sogo.W razie jakiś kolwiek pytań proszę o kontakt .

Poniżej efekt mojej pracy :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 06-06-2017, 23:19
szok
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 06-06-2017, 23:28
W wysyłanym mailu proszę podać NIK z forum   :)


W tym tygodniu postaram się podać dokładne kwoty za kasety i wysyłkę. To będzie wszystko jasne :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 07-06-2017, 08:06
FINE

http://www.filedropper.com/cassettetypi (http://www.filedropper.com/cassettetypi)


http://www.filedropper.com/slimcassettetypi (http://www.filedropper.com/slimcassettetypi)


http://www.filedropper.com/cassettetypii
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 07-06-2017, 22:18
nano dziękuje bardzo za wkładki są super!!!!

Ja czekam na wszystkie adresy osób i w przyszłym tygodniu zaczynam wysyłanie kaset do odbiorców :)

EDIT:
brakujące adresy :

1. Radmar
2. Sławo1
3. kaczanoga

stan na 08.06.2017


Co do kosztów wysyłki to jeszcze nie wiem bo dopiero w sobotę mogę zajść na pocztę (jak wracam z pracy to już za późno) i się dokładnie dopytać co i jak. Więc w weekend podam ceny wysyłki i ceny poszczególnych kaset .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 08-06-2017, 23:31
edytowanie się skończyło.. :(

Znalazłem kwoty na swoim ebay-u za ile kupiłem kasety.

Pierwszy zakup :
TDK AM-60 10 sztuk 19,37 panda + 16,56 wysyłka z USA + 11,86 cło.

Drugi zakup :
TDK AM-60 10 sztuk 34,87 panda + 23,25 wysyłka z USA + 17.99 cło.
MAXELL MS-30 20 sztuk 42,38 panda + 29,46 wysyłka z USA + 23,14 cło.

Czyli koszt zakupu:
1. TDK AM60 pojedynczej wychodzi : 6,19 panda
2. MAXELL MS-30 pojedynczej wychodzi : 4,74 panda


Jeśli gdzieś popełniłem błąd w obliczeniach to proszę napisać ale powinno się zgadzać .Jak pisałem wcześniej podam koszty wysyłki w weekend. Związane jest to z wybraniem się na pocztę i wypytaniem się o wysyłki a kraje odbiorców są różne .
 
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 09-06-2017, 08:03
wyprzedze fakty  bo o nich tez chce teraz cos powiedziec 
znajac zycie .. jest roznie  ... jasna sprawa

nabazgram od siebie za ciebie  chociaz tego nie chcesz
mimo to zrobie to

Panowie

mam nadzieje ze nikt teraz nie wpadnie na taki pomysl 

1 jak bez opakowania  to moze bedzie taniej
2 kupie na raty
3 nie moge wziasc teraz przytrzymaj       poniewaz mam inne wydatki ale wktrotce sie zamedluje
3 a ja wezme jednak tylko jedna   ta druga mi nie jest potrzebna
4 a moze  GLS  bedzie tanszym przewoznikiem ..  zerknij na koszty  przesylki i zrob  malutka paczke
5 "ja na przyklad nie zapłacę w pandach, bo żadnej nie mam :)"

przepraszam ale chcialem to napisac i sie tego nie wstydze
nie trza komentowac
wiem z doswiadczenie ze takie prosby  itd nie wychodz na swiatlo dzienne
ale niestety  sie zdazaja i to czesto
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: flyingcircus w 09-06-2017, 09:16
i jeszcze jedna wymowka...
ja na przyklad nie zapłacę w pandach, bo żadnej nie mam :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 09-06-2017, 21:37
brakujące adresy :


1. Sławo1
2. kaczanoga

stan na 09.06.2017

5 "ja na przyklad nie zapłacę w pandach, bo żadnej nie mam :)"


padłem jak to zobaczyłem  :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: kaczanoga w 10-06-2017, 19:06
brakujące adresy :


1. Sławo1
2. kaczanoga

stan na 09.06.2017

Sorki za opóźnienie ale nie miałem ostatnio czasu, żeby zajrzeć na forum. Adres wysłałem na PW.

pozdrawiam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 10-06-2017, 21:50
brakujące adresy :


1. Sławo1

stan na 10.06.2017

Dziś poszły pierwsze cztery przesyłki do adresatów:

osoby będą ce na liście zapisywane kolejno:

2. nano :)          1xI   1xII     --------  wysyłka dnia 10.06.2017
3. jmaciek :)      1xI   1xII     --------  wysyłka dnia 10.06.2017
4. ArturP :)        1xI   1xII     --------  wysyłka dnia 10.06.2017
5. Leszek          1xI   1xII     -------- wysyłka  dnia 10.06.2017

Koszty wysyłki takiej paczuszki z dwiema kasetami do Polski lub innych krajów EU to 4,10 panda.

Co do konta w Polsce to muszę poczekać bo nie mam na razie kontaktu z bratem....a jego chciałem prosic o udostępnienie swojego konta    :(

Zaś jeśli ktoś posiada PAY PAL to było by najlepiej.Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 11-06-2017, 01:16
Czy dobrze rozumiem, koszt całości mieści się w 14,16₤ ?
Jeśli tak, to jest ok. 67pln, czyli świetna cena.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 11-06-2017, 12:04
Czy dobrze rozumiem, koszt całości mieści się w 14,16₤ ?
Jeśli tak, to jest ok. 67pln, czyli świetna cena.

Arturze koszt pary kaset (TYP I i TYP II) z wysyłką  to kwota 15,03 panda.
Może w błąd wprowadziło Ciebie to co napisałem obok wyrazu wysyłka moja niedopatrzenie  ( to jest oczywiście data wysyłki ). Powinno być tak 10.06.2017 .

ponieważ :
1. TDK AM60 pojedynczej wychodzi : 6,19 panda
2. MAXELL MS-30 pojedynczej wychodzi : 4,74 panda

wysyłka 4,10 panda dwóch kaset
razem koszty całościowe 15,03 panda


Przepraszam za zamieszanie :)

EDIT Już poprawiam daty wysyłki na prawidłowy format... :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 11-06-2017, 13:15
brakujące adresy :


1. Sławo1


stan na 11.06.2017

EDIT:

Na chwilę obecną wpłaty możliwe są poprzez :
- PAY-PAL
- Konto (przelew na konto w Szkocji)Co do przelewu na konto polskie pracuję nad tym... muszę złapać brata w Polsce a jest z tym mały problem...
EDIT: godzina 18.10 oczywiście mojego czasu czyli +1g

Dziś wieczorem lub najpóźniej jutro będę miał numer do brata na konto wiec będą możliwe przelewy bankowe w Polsce :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 11-06-2017, 22:27
Mam paypal, i co z tego jak mimo wystarczających środków na koncie, piszą że nie wyśle bo mam jakąś zaległość. Już do nich napisałem o wyjaśnienie tego, ale pewnie to potrwa chwilę.
Dobrze, że będzie opcja wpłaty na polskie konto.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 11-06-2017, 22:40
Mam paypal, i co z tego jak mimo wystarczających środków na koncie, piszą że nie wyśle bo mam jakąś zaległość. Już do nich napisałem o wyjaśnienie tego, ale pewnie to potrwa chwilę.
Dobrze, że będzie opcja wpłaty na polskie konto.

To dziwne Arturze.
Ale to nie szkodzi nikomu sie nie śpieszy .

Jak tylko dostanę numery konta od brata to odrazu podam do wiadomości.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: paluch. w 12-06-2017, 16:30
Jak tylko dostanę numery konta od brata to odrazu podam do wiadomości
Wojtku byłoby super jak dla mnie wpłacić na konto w PL, tylko dla Ciebie dodatkowy kłopot ech.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 12-06-2017, 20:28
Dziś dzięki mojej ładniejszej połowie poszły kolejne przesyłki do adresatów:


Numery przed osobami są to numery z listy osób zapisanych na kasety ( w/g. kolejności zapisywania ). Kolejność wysyłki jest oczywiście przypadkowa, więc proszę się nie denerwować :)

1.   artekk           1xI   1xII     --------  wysyłka dnia 12.06.2017
6.   roban            1xI   1xII     --------  wysyłka dnia 12.06.2017
7.   Mops             1xI   1xII     --------  wysyłka dnia 12.06.2017
8.   Radmar         1xI   1xII     --------  wysyłka  dnia 12.06.2017
15. Zoot              1xI   1xII     --------  wysyłka  dnia 12.06.2017

Kolejne przesyłki będą wysyłane na bieżąco jak tylko będę mógł.


brakujące adresy :


1. Sławo1


stan na 12.06.2017

EDIT:

Na chwilę obecną wpłaty możliwe są poprzez :
- PAY-PAL
- Konto (przelew na konto w Szkocji)
- Konto wpłata w Polsce ( posiadam nareszcie użyczone konto przez mojego brata w Polsce, pytania o numer proszę na PW)Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 12-06-2017, 20:33
Dziękuję.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 12-06-2017, 20:41
Dziękuję.

Ależ nie ma za co :)

Podziękowania zostały przekazane mojej połowie :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 12-06-2017, 22:31
To dziwne Arturze.
Ale to nie szkodzi nikomu sie nie śpieszy .
Ok. 20.06.2017, moja miła koleżanka wraca do pracy w Banku, to będziemy wyjaśniać sprawę.
Z PayPal'a jeszcze się nikt nie odezwał, więc czekam do 20.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 12-06-2017, 23:02
Osoby które chcą wpłacić na konto w Polsce proszę o kontakt na PW.


Wszystkie adresy są już skompletowane , dziękuje.
To dziwne Arturze.
Ale to nie szkodzi nikomu sie nie śpieszy .
Ok. 20.06.2017, moja miła koleżanka wraca do pracy w Banku, to będziemy wyjaśniać sprawę.
Z PayPal'a jeszcze się nikt nie odezwał, więc czekam do 20.


niema sprawy :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 13-06-2017, 20:36
Dziś poszły kolejne przesyłki do adresatów za przysługa mojej ładniejszej połowy :)
Poniżej lista :

1. artekk :)        1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 12.06 
2. nano :)          1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 10,06
3. jmaciek :)       1xI   1xII           adres jest --------  wysyłka 10,06 
4. ArturP :)         1xI   1xII           adres jest --------  wysyłka 10,06
5. Leszek           1xI   1xII            adres jest --------  wysyłka 10,06
6. roban            1xI   1xII            adres jest --------  wysyłka 12.06 
7. mops             1xI   1xII             adres jest --------  wysyłka 12.06 
8. Radmar :)      1xI   1xII            adres jest --------  wysyłka 12.06
9. Upiorek77     2xI   2xII             adres jest --------  wysyłka 13.06
10. paluch.        1xI   1xII  1x T            adres jest ---                     
11. flyingcircus    1xI   ----                    adres jest --------  wysyłka 13.06   
12. Sławo1        1xI   1xII                     adres jest                         
13. martingo      1xI   1xII                     adres jest --------   wysyłka 13.06
14. kaczanoga   1xI   1xII                     adres jest --------  wysyłka 13.06
15. Zoot            1xI   1xII                     adres jest --------   wysyłka 12.06 
16. Sogo.           1xI   1xII                     adres jest ---                     
     

To na chwile obecną zostało wysłane :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 15-06-2017, 20:26
Zostały tylko trzy paczuszki do wysyłki ale to wyślę dopiero w sobotę 17.06.2017, po prostu się nie wyrobie wcześniej ze względu na pracę :(


1. artekk :)        1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 12.06
2. nano :)          1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 10,06
3. jmaciek :)       1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 10,06
4. ArturP :)         1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 10,06
5. Leszek           1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 10,06
6. roban            1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 12.06
7. mops             1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 12.06
8. Radmar :)      1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 12.06
9. Upiorek77     2xI   2xII                   adres jest --------  wysyłka 13.06
10. paluch.        1xI   1xII  1x T           adres jest --------  wysyłka dopiero w sobotę 17.06                   
11. flyingcircus    1xI   ----                   adres jest --------  wysyłka 13.06   
12. Sławo1        1xI   1xII                   adres jest --------   wysyłka dopiero w sobotę 17.06                          
13. martingo      1xI   1xII                   adres jest --------   wysyłka 13.06
14. kaczanoga   1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 13.06
15. Zoot            1xI   1xII                    adres jest --------   wysyłka 12.06
16. Sogo.           1xI   1xII                    adres jest --------  wysyłka dopiero w sobotę 17.06                       
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 17-06-2017, 17:06
Wszystkie paczki już wysłane dziś poszły ostatnie trzy sztuki. Prosiłbym o to jak przesyłki dojdą to mała wiadomość na "PW" ze jest wszystko ok.... lub nie za bardzo jeśli coś będzie nie tak :)

1. artekk :)        1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 12.06
2. nano :)          1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 10,06
3. jmaciek :)       1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 10,06
4. ArturP :)         1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 10,06
5. Leszek           1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 10,06
6. roban            1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 12.06
7. mops             1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 12.06
8. Radmar :)      1xI   1xII                  adres jest --------  wysyłka 12.06
9. Upiorek77     2xI   2xII                   adres jest --------  wysyłka 13.06
10. paluch.        1xI   1xII  1x T           adres jest -------- wysyłka 17.06                   
11. flyingcircus    1xI   ----                   adres jest -------- wysyłka 13.06   
12. Sławo1        1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 17.06                         
13. martingo      1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 13.06
14. kaczanoga   1xI   1xII                   adres jest --------  wysyłka 13.06
15. Zoot            1xI   1xII                    adres jest --------   wysyłka 12.06
16. Sogo.           1xI   1xII                    adres jest --------  wysyłka 17.06
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 19-06-2017, 21:53
A teraz pokażę co udało mi się uzyskać droga kupna :)
Do woltomierza lampowego ELPO U-719 udało się nabyć oryginalną instrukcję z załączonym schematem i oryginalną kartę gwarancyjną . Całość jest w stanie idealnym :)
Teraz tylko poluje na oryginalne sondy, byłby wtedy cały komplet. Jak się uda, jeśli nie to zrobię takie jak wspominał Artur :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-06-2017, 22:05
na lozku taki papier rozciagnoles
ja bym mial szlaban


kurcze  takie rodzynki ludzie trzymaja po domach  szok
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 19-06-2017, 22:11
No to fakt rodzynek jest niebywały :) Zwłaszcza stan , czarna obwoluta ta z cienkiego plastiku nie popękana nigdzie . A dziwne że przeżyło to tyle lat. Może ktoś po prostu wsadził do szafki i nie ruszał . Woltomierz sprzedany w 1971 roku.

A co do łózka to już moja ładniejsza połowa nic nie mówi , bo i tak często lezą tam roznegliżowane ........ MAGNETOFONY OCZYWIŚCIE hahaha :)

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 26-06-2017, 11:44
cover-y odnowione
byly niestety zle !
A strona nagrana
B  pusta


ja oczywiscie nie   zajerzylem  he he
teraz ale powinno byc  oki
http://www.filedropper.com/slimtestcassette1 (http://www.filedropper.com/slimtestcassette1)
http://www.filedropper.com/testcassette1_2 (http://www.filedropper.com/testcassette1_2)


http://www.filedropper.com/testcassette2_1Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 26-06-2017, 20:02
Dziękuje NANO  :)Kolegów z listy poniżej prosiłbym o wiadomość czy doszły już kasety które wysłałem :


Edit na dzień 26.06.2017

1. artekk :)       
2. jmaciek :)             
3. roban           
4. Upiorek77     
5. paluch.         
6. Sławo1         
7. kaczanoga       


Z tego względu że nie mam żadnej odpowiedzi, a chciałbym być pewny ze kasety doszły do Was koledzy w całości.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 27-06-2017, 03:02
Mam paypal, i co z tego jak mimo wystarczających środków na koncie, piszą że nie wyśle bo mam jakąś zaległość. Już do nich napisałem o wyjaśnienie tego, ale pewnie to potrwa chwilę.
Sprawa się o tyle wyjaśniła, że po rozpoczęciu i rezygnacji z zakupu, wisi cały czas kwota do zapłaty. Nieświadomy tego, chciałem robić kolejne, już udane zakupy i za każdym razem dostawałem komunikat o zaległościach.
W odpowiedzi na mojego meila, dostałem odpowiedź, że do czasu wyjaśnienia, przez PayPal nie mogę robić żadnych zakupów.
Potrwa to ok. miesiąc, więc mam czas na pewne przemyślenia :-) .
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 27-06-2017, 07:53
Artur

paypal to taka wrdena organizacja
dla ostrzezenia dam przyklad

sprzedajesz cos
kupijacy powie  paypapl   eeee   nie nie podoba mi sie zglasza to  do paypal
paypal zatrzymuje kase   nie informujac  ciebie czy ten ktos ma racje !!!!!!!!!
a ty nic nie zrobisz   czaksz na wyjasnienie !    bez sensu    !  piszesz listy  maile  prosby  itp
jedynie wyjscie
musisz im wplacic  dana  kwote   na  konto  poniewaz
nie chca wtedy sobie pobierac pieniazkow z konta  z automata
po prostu jestes na minusie do wyjasnienia sytuacji
calkowicie wrednie !!!

to tak dla ostrzezenia
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-06-2017, 16:49
Mam paypal, i co z tego jak mimo wystarczających środków na koncie, piszą że nie wyśle bo mam jakąś zaległość. Już do nich napisałem o wyjaśnienie tego, ale pewnie to potrwa chwilę.
Sprawa się o tyle wyjaśniła, że po rozpoczęciu i rezygnacji z zakupu, wisi cały czas kwota do zapłaty. Nieświadomy tego, chciałem robić kolejne, już udane zakupy i za każdym razem dostawałem komunikat o zaległościach.
W odpowiedzi na mojego meila, dostałem odpowiedź, że do czasu wyjaśnienia, przez PayPal nie mogę robić żadnych zakupów.
Potrwa to ok. miesiąc, więc mam czas na pewne przemyślenia :-) .


a no tak to tak działa w PAy-PAL-u

niema stresu :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: upiorek77 w 27-06-2017, 20:48
Kasetki oczywiście doszły:)
Dzięki Wojtek za kawał dobrej roboty
Pozdrawiam
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 27-06-2017, 22:09
Kolegów z listy poniżej prosiłbym o wiadomość czy doszły już kasety które wysłałem :


Edit na dzień 28.06.2017

1. artekk :)       
2. jmaciek :)                       


Kasetki oczywiście doszły:)
Dzięki Wojtek za kawał dobrej roboty
PozdrawiamNiema sprawy :) Poszło do Ciebie PW :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: jmaciek w 29-06-2017, 11:26
Mam, mam - mam i ja! Wreszcze dotarła do mnie przez Pocztę Polską pod postacią listonosza na rowerze pedałującego z maksymalną dozwoloną prędkością przez wieś :). Jeszcze raz dzięki Wojtku!
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 29-06-2017, 12:46
Arturze (artekk) czekam tylko na potwierdzenie że kasety dotarły do Ciebie :)

Także prawie wszystkie dotarły już do każdego .


Mam, mam - mam i ja! Wreszcze dotarła do mnie przez Pocztę Polską pod postacią listonosza na rowerze pedałującego z maksymalną dozwoloną prędkością przez wieś :). Jeszcze raz dzięki Wojtku!


Macieju nawet nie wiesz jak się ciesze :)
super.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 29-06-2017, 15:32
a ja powiem tylko ze juz robilem  nimi  pare kalibracji silniczkow ... i  azymutu
niesamowita frajda !
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 09-07-2017, 14:19
Bardzo mnie to cieszy że się kasety przydały :)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: flyingcircus w 09-07-2017, 18:51
Ja też uzyłem tej kasety i tylko dziwne piski słyszę.
Tez tak macie? ;)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 10-07-2017, 07:44
Te "dziwne piski" to jest, nagrany przez Wojtka sygnał kontrolny.
Wojciechu, po sprawdzeniu Kenwood KX-3030, pasek do wywiany. Delikatne poszarpywanie.
Kenwood KX-7030, pasek do wymiany. Elektronika do regulacji.
Yamaha MT4-X, wymiana paska, ogólna regulacja. Brak kontroli obrotów, wymieniony potencjometr w silniku.
Grundigi, CF-740, CF4 i CCF3 sprawne, aż dziw, że tak jest. Drobna regulacja głowic w CCF3.
Sony TC-K670 sprawny cały czas, wzorcowy. Paski wymienione ok. 3 lata temu, wyczyszczony, przesmarowany.
Technics'y, RS-B565 i RS-TR333, drobne regulacje azymutu i przesłuchu.
Narazie tyle z pola bitwy, kolejna relacja po zakończeniu działań.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: flyingcircus w 11-07-2017, 21:09
Te "dziwne piski" to jest, nagrany przez Wojtka sygnał kontrolny.

łeee... sluchac sie tego nie da, ani potańczyć przy tym ;D
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: leo w 16-08-2017, 22:42
Szukam pomocy w kwestii "opornego" Kenwooda KX`a 9010.
Krótki opis "choroby":
Po zakupie, przy pierwszym włączeniu decka, wszystko było ok przez około 10 minut, potem się sam zatrzymał, a taśma wyszła dołem.....
Rozkręciłem i stwierdziłem, że brakuje jednego paska

(https://s2.postimg.org/isrrikjd5/Dscf4559.jpg) (https://postimages.org/)

Przy okazji, a co ten pasek napędza ?

Pasek (po kliku dniach poszukiwań w sklepach stacjonarnych) kupiłem na allegro. Po jego założeniu, nic się nie zmieniło, deck nadal się zatrzymywał tj. prawy "nawijacz" stawał w miejscu, a taśma wyłaziła dołem....
Jedynym pozytywem było to, że przy okazji pracy nowego paska, niejako "wyczyścił" on z rolek poprzedni pasek nawijając jego resztki na siebie.

Ponieważ nie miałem pomysłów, co może przyczyną problemów, zaniosłem go do "elektronika", który naprawia wszystko .... jak się okazało też nie dał rady.
Stwierdził, że problemem jest przekaźnik (sterownik ??) silnika - wymienił go i podobno było wszystko ok. Podobno, bo w domu deck nadal się wyłączał.

(https://s17.postimg.org/g70vh70j3/Dscf4557.jpg) (https://postimages.org/)

Przy okazji „bojów” z 9010, sprawdziłem dlaczego inny mój deck (KX 7030), też się wyłączał podczas odtwarzania kaset. Wyczyściłem w nim microstyki w kieszeni i sprawa została rozwiązana.
Podobnie zrobiłem w KX 9010, ale ich wyczyszczenie nie pomogło.

(https://s4.postimg.org/v3ze4xnd9/Dscf4560.jpg) (https://postimages.org/)

Wczoraj czyściłem cały mechanizm, wkładając go do pojemnika z denaturatem (do wysokości silników), po wyjęciu i osuszeniu nadal to samo – zatrzymuje się. Co ciekawe, gdy nie ma kasety wszystko pracuje ok.
Gdy włożę kasetę, "nawijak" prawej szpulki pracuje nie równo,  co chwile się zatrzymuje. Kręcą się tylko rolki.

(https://s22.postimg.org/dywh3koxt/Dscf4559.jpg) (https://postimages.org/)

Czyli bez kasety:


I z kasetą (przy dwóch pierwszych próbach nawet nie chciał ruszyć,  dopiero za trzecim włączeniu raczył się ruszyć i to z tym przerywaniem):


Czy ktoś jest w stanie mi coś doradzić ?

P.S.
Im coś nowsze, tym bardziej problematyczne. W starym KX 40, nie zmieniam żadnych pasków, nie czyszczę microstyków, a on gra i gra….

(https://s23.postimg.org/7lknyr53f/DSCF4555.jpg) (https://postimages.org/)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 16-08-2017, 23:11
Do regeneracji lub wymiany silnik napędzający prawą szpulkę (ten po środku mechanizmu).
Spróbuj na początek wyczyścić szczotki (uważaj, żeby zachowały oryginalny kształt) i komutator.
Jeśli taka konserwacja nie pomoże, to czeka Cię wymiana silnika.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: leo w 17-08-2017, 08:57
Lekko mnie przeraża wizja rozkręcania mechanizmu, żeby wyjąć silnik.
Orientujesz się, czy są tam elementy, na które trzeba szczególnie uważać przy rozkręcaniu ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: artekk w 17-08-2017, 12:12
Na początek nie musisz wyjmować silnika. Odlutuj od niego przewody. Delikatnie zdejmij dekielek, wtedy będziesz miał dostęp do wszystkiego.

Robi się to mnie więcej, jak w tym wątku, mechanizm prawie ten sam http://forum.stereo-hifi.com/index.php/topic,25.0.html

Jeśli czyszczenie nie przyniesie efektu, wtedy trzeba będzie poszukać nowego silnika i wymontować stary.
A robi się to tak :
https://get.google.com/albumarchive/117302122985582895308/album/AF1QipO8awoBcnGtcujdWwX8a4fjlxJdLb5ESezg2kaR
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-08-2017, 15:16
leo

wyciagnij kasete

lewa reka mikrostyki  tak przytrzymaj zeby   play dzialalo
teraz jak ruszy  !
obraca sie szpulka prawa !
to wez szybko  i przytrzymaj palcem ta szpulke z play   prawa !  ( nie rolke dociskowa )
jak poczujesz czy  silnik ma  tzw czarna moc !!!
jesli nie

nie kombinuj tylko  jak kolega mowile zajmij  sie tym  silniczkiem i zostaw elektronike w spokoju

to na poczatek  !!!

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: leo w 17-08-2017, 21:54
Tak zrobiłem.
Nie wiem co znaczy określenie "czarna moc", ale zatrzymywałem stopniowo szpulkę, ale stanęła całkiem.
Pomimo narastającego oporu, szpulka obracała się równomiernie (bez efektu "skoków").

Przy okazji zauważyłem, że jak jest początek taśmy, to wszystko jest ok.
Problem jest od gdy taśma się lekko przewinie (tak od 1/4), wtedy prawa szpulka pracuje z efektem "skoków", aż całkiem się zatrzymuje.

nano - zobaczyłem twój opis z Nakamichi CR-4. Mechanizm w moim 9010 wygląda niemal identycznie.
Czy spinacze przy rozkręcaniu silnika służyły tylko do odsunięcia szczotek ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-08-2017, 22:02
jak mowilem
silnik do regenracji lub wymiany


nr  silnika pasujacego /nowka   jest podany w linku u gory u kolegi
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: leo w 17-08-2017, 22:17
Ten RF-520T-16340 (?)
A czy nie miałbyś chęci/ochoty zając się moim sprzętem ?
Jakoś tak małe mechanizmy mnie stresują, ze coś zepsuję w nich
Wolę grzebać w motocyklach... tam wszystko jest większe
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 18-08-2017, 21:46
Leo.

To po lewej to kółko z tym krótkim paskiem to hamulec lewej rolki wraz z sprzęgłem które ma być pozycji środkowej. Zaś silnik masz do wymiany lub do czyszczenia. Proponuje poszukać silniczka lub jakiegoś dawcy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 27-09-2017, 09:40
mialem duzo  roznych  lampek  szkielek powiekszajcych  lup   itp
jakos  tak  albo  zawadzaly mi przy deckach  bo podstawka za duza   albo sie udezylem ..  lokciem walnalem
i nagle   znalazlem to


polecam ten sprzet kosztuje  z 25 zl na  all,,,
i jest super
na 3 AAA  baterie    super  2  LED swiatlo super   
mozna  ustawic  kat  odleglosc    ech super
nie meczy sie czlek     male to  nie przeszkadza
zalety przewazaja


a a powiekszenie  2 x  wystarcza calkowicie


bo wiecie   czym wieksze powiekszenie   tym mniejsza odleglosc od sprzetu  a  to  tez wazne&feature=youtu.be
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 04-01-2018, 11:31
witam
bylem w warsztacie ... spojrzalem na przewody silikonowe z jakiegos motoru  waz  gdzie chyba  plynie benzyna i  chcialem sprawdzic  juz wiecie na co he he he he he he
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 04-01-2018, 11:32
cd
:-)


czy cos z tego wyjdzie
pogadamy  po testach
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 04-01-2018, 22:48
Gumki od wężyków do umywalkowej baterii stojącej pasują do tłoczków hamulca kieszeni.
Trzeba naciągnąć na ołówek,ołówek w wiertarkę,papier ścierny i kilka minut dopasowywania średnicy.
Koszt 5 sztuk = 3 zł.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 05-01-2018, 07:40
:-) 
dobre ,.,  zanotowane
super
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 05-01-2018, 19:58
Wszedłem w posiadanie drogą kupna sprzedaży.Sprawuje się bardzo dobrze.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 05-01-2018, 20:01
A to wyprosiłem,także robi co powinno.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 05-01-2018, 20:08
fajna firma
ma nazwe


naga oka


he he he
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 10-01-2018, 18:01
Przywracam do stanu fabrycznego jeden z pierwszych magnetofonów hi fi na świecie Philips N-2510.I tu ciekawostka.Posiada on sześć żarówek.Wyglądają jak te ze starych latarek,ale mają nietypowe parametry.10 volt i 50 miliamperów.Udało mi się kupić 12 volt 50 miliamperów.świecą porównywalnie z oryginałami,tylko ta cena. 8 złotych za sztukę.Ogólnie żarówki kosztowały więcej,niż suma którą dałem za decka.Ale czego się nie robi dla pasji.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: eMandDe w 10-01-2018, 18:25
Marku.

Tak bywa w tej naszej nieuleczalnej chorobie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 11-01-2018, 15:04
Dalej walczę z N-2510.Myślałem,że już mam mechanikę z głowy,ale gdzie tam.Okazało się,że od góry była zastana.Uruchomiłem wszystko,ale jest problem z wałkiem przesuwu.Stoi na amen.Powinien być na stałe połączony z kołem zamachowym,a obraca się samo koło.Teraz jak drania bezinwazyjnie wyjąć.Będę musiał go delikatnie wybić.Na razie nalałem w obudowę preparatu na bazie nafty i zobaczymy.Gdzieś leżał porzucony.Jednak rzeczywiście był mało używany.Na głowicach nie ma śladu po taśmie.Jak ktoś ma pomysł inny to chętnie wysłucham.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: eMandDe w 11-01-2018, 15:19
No tak. Stał i sie zastał.

A ja może powiem tak. Jak jużmasz bardzo daleko rozebrany ten deck to spróbój - jeżeli to części metalowe, a myslę, że takie właśnie są - podgrzać trochę suszarką do włosów albo opalarką z lekka, a potem spróbować ruszyć.

Przy zatartych starych metalowych śrubach etc. niekiedy to pomagało.

Nie wiem ?

A może źle myśle. ?

Próbuje tylko podpiowiedzieć. Jakoś pomóc.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 11-01-2018, 17:44
Spróbuję to ostrożnie podgrzać.Kolega też mi już to doradzał.Dzięki.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-01-2018, 18:42
co
znaczy


walek posowu ?
fotka?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 11-01-2018, 18:51
No i udało się.Teraz to tylko wyczyścić i złożyć jak należy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-01-2018, 19:01
moglbys dla mnie / nas
zrobic
fotke
...


nie bierz teraz tego do serca co napisze
po prostu mi sis tak chce i juz
akurat mialem zly dzien mam dola
i walne haslo


,,


piszesz i piszesz ale my nie wiemy czy ty nie jestes bajkopisarzem
prosze o fotke
wsio jedno jaka
,
ja mam pare lat na "karku"   i z roznymi ludzmi mialem do czynienia
,,


A MOZE TY TO WSIO WYMYSLASZ
,,
prosze wiec o fotke
..
przepraszam cie ale  tak samo kiedys napislaem koledze numerycznemu
o  przepieknym haslem wirtulanym
edmande
,,
on ze stockim spokojem pokazal nam cos  co nie potrzebuje najmniejszych notatek
jego juz nigdy nie poprsze o fotke
,,
przepraszam cie
mam  dola
wysli bez komnatarz fotke .. zeby to co pisze wypilo nam sie do muzgownicy
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 11-01-2018, 20:00
No i uprze się taki.Zrób mu fotkę.Nie ważne ,że aparat zepsuty.No ale dobrze .Zrobiłem komórką.Przepraszam za marną jakość.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-01-2018, 20:03
i sie poplakalem
zsikalem
cos wspanalelego
daj ochlonac
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-01-2018, 20:23
ja to krece gadaj co to ca syf  ...wokol  cos sie wylalo
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: eMandDe w 11-01-2018, 20:38

A MOZE TY TO WSIO WYMYSLASZ
,,
prosze wiec o fotke
..
przepraszam cie ale  tak samo kiedys napislaem koledze numerycznemu
o  przepieknym haslem wirtulanym
edmande
,,
on ze stockim spokojem pokazal nam cos  co nie potrzebuje najmniejszych notatek
jego juz nigdy nie poprsze o fotke
,,
przepraszam cie
mam  dola
wysli bez komnatarz fotke .. zeby to co pisze wypilo nam sie do muzgownicy

He he he

Pamietam nano. Pamietam.

Dokładnie tak zrobiłeś. A ja Tobie fotkę pokoju strzeliłem.

A Ty powiedziałeś, (napisałeś) cyt.

"jutro pokażę to swojej  żonie
i jak powie że ja jestem walnięty to się obrażę".

He he he.

Powiedziałeś też, tzn, napisałeś cyt.

"jesteć chory
wiesz o tym
mam nadzieję że

albo nie masz rodziny
a jeśli masz  to  jest  MOCNA"

He he he

..........

A co to za dołek nano ?

Może pomożemy wyjść !?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-01-2018, 20:50
ja musze powoli  robic sobie notatki


ech ze ty/wy to wsio pamietacie ech szok


tak tak
jakos tak to bylo


to tzw
przelamanie lodow na artktyce
,,
dol jest prywatny
,,,
brniemy dalej w naszym hobby tak lepiej
to oskocznia od wrednej miedzyludzkiej rzeczywistosci
oj tak to jest hardkore


nesze habby to  nic ,,  he he  troche boli ekenomicznie


wzialem decka na ktorym bede robic eksperymenty
tzw przestrzepy
ech


wsio pozniej

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 11-01-2018, 20:53
Samemu chciałbym wiedzieć,gdzie to leżało i co zrobiło takie wredne ślady.Ale to się da wyczyścić.Ważne,że żadne napisy nie są pościerane i głowice jak nowe.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-01-2018, 20:57
kuz
marek ..
jakbym mial to bym ci wyslal kamere   
kuz nie mam
postaraj sie
zreszta wiem ze sie starasz
ale wiesz
to robimy nie dla nas
to slady w numerycznym swiecie na kiedys
postaraj sie troszku o lepsze fotki


do roboty

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: eMandDe w 12-01-2018, 18:25
I jak tam Marku postępy przy reanimacji tego Philipsa ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 13-01-2018, 18:02
Na razie klej sobie schnie,a ja muszę zapracować na papu.Biedaczyna leży sobie rozłożona na dywanie,a moja sunia grzecznie omija nie swoje zabawki.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 14-01-2018, 00:30
jak jak zawsze prosze o fotki
zdjecia  to zastepuje 100000 slow
jak bedzie tak daleko oczywiscie
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 17-01-2018, 18:27
No i mam problem.Magnetofon ma problem z przesuwem taśmy.Taśma ślizga się pomiędzy wałkiem i rolką.Zwiększanie docisku nie pomaga.Gumowa rolka jest w idealnej kondycji i co ciekawe nie posiada gładkiej powierzchni,lecz radełkowaną.Wrażenie jest takie,jak by wałek był pokryty olejem.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 17-01-2018, 20:37
pyk  fotka
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: eMandDe w 18-01-2018, 11:32
Pyk i jest nano !
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 19-01-2018, 12:36
Zakupiłem akumulatorki do aparatu,więc w końcu będą te fotki.A teraz do rzeczy.Ponownie rozebrałem i złożyłem mechanikę.Delikatnie na mokro bardzo drobnym papierkiem przetarłem końcówkę wałka.I wszystko działa jak należy.Aby rozruszać zastałą mechanikę wcześniej popsikałem sprajem silikonowym wszystkie dzwigienki.Oczywiście nie psikałem po wałkach,ale nie dało się tego uniknąć.Mechanika działa teraz idealnie,ale to mógł być powód kłopotów z przesuwem taśmy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: eMandDe w 19-01-2018, 12:39
Super Marku.

Najważniejsze, ze działa.

Pewnie tak mogło być, że cała mechanika była zastana jak sam wspominałeś wcześniej, co mogło wpłyną pośrednio na tor przesuwu taśy, ale papier też na pewno też pomógł.

Fajnie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 19-01-2018, 12:54
teraz musisz uwazac  zeby   male rys z kapsatan   ci nie pocely nafajniejszych kaset
dlatego galwanizacja  jest lepsyzm sposobem
uwazaj wiec na poczatku
niech leca jakies  stare kasety  do wyrzucenia    na poczatek
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 19-01-2018, 20:29
Też się tego obawiałem,więc po pierwsze zrobiłem to na mokro,a po drugie tylko tyle,aby usunąć mechanicznie silikon.Z drugiej strony,takie posmarowanie kołków prowadzących i następnie wytarcie do sucha może zmniejszyć opory przesuwu.Bardzie do zastosowania w szpulowych.Chyba zrobię test.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 19-01-2018, 20:47
A nie jest lepszy spray silicon/teflon ?.Jest suchy.Szlifowałem wałki na mokro papierem 3000.
Żadnych problemów jak na razie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 19-01-2018, 21:32
Wygląda na to,że zostały ,tylko problemy elektryczne.Muszę wymienić tranzystor w kluczu, przełączającym rodzaj taśmy "normal"I nie działa prawy wskaznik poziomu.Będzie problem,skąd taki zdobyć.Był co prawda popularny,nawet w szpulowcach philipsa,ale może być go trudno zdobyć.
No i jest w końcu zdjęcie wykonane aparatem.Zrobi ktoś podobne telefonem?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 20-01-2018, 15:08
ale rolka ja to krece ale zuzycie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 20-01-2018, 16:50
Jakie zużycie?To ogromne powiększenie,a rolka ma bieżnik jak opona samochodowa.Jest mięciutka.Taki był pomysł Philipsa.Nie gładka powierzchnia,lecz radełkowana.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 20-01-2018, 19:02
Skoro tak mówisz to pewnie tak jest.Natomiast radełkowanie dość inaczej wygląda.Coś temu Philipsowi nie wyszło.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 20-01-2018, 19:55
Prawdą jest,że takie rozwiązanie zostało zarzucone z czasem.Widać okazało się niepotrzebne.Gładka powierzchnia też sobie radzi.Ale za to jest ciekawostka.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 20-01-2018, 20:06
https://goo.gl/photos/YQpFraVkdWAf6wPEA

Jeśli lubisz dokładne fotki aparatem to proszę.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 20-01-2018, 21:37
Pełen szacun. Wspaniałe zdjęcia.Ja zrobię pojutrze jeszcze kilka,a mam nadzieje,że przed końcem tygodnia ,sprzęt zagra jak nowy.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 20-01-2018, 23:51
Następne wieści z naprawy philipsa.Prawy wskaznik wysterowania jest mechanicznie przyblokowany.Teraz pytanie,jak drania bezinwazyjnie otworzyć?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 21-01-2018, 00:18
tylko tak skrobne  z zoladka
twoja rolka powinna w tym kierunku optycznie tendyncyjnie wygladac  :-)


jak zawsze ja jestem hobbysta moge sie mylic ale  hm


(http://makarateyp.magnetofon.de/MG/N2510/N2510MechX3.JPG)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 22-01-2018, 19:01
Walcze dalej.Jak by się kto pytał. Wskaznik jutro idzie do znajomego zegarmistrza.Dla moich oczu,to już za duży wysiłek.No i znalazłem dwie przerwane ścieżki.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 23-01-2018, 14:38
No i po robocie,choć nie do końca.sprzęt działa prawidłowo,lecz do naprawy,lub wymiany jest prawy wskaznik wysterowania.Odlutowała się sprężynka od dołu wskaznika.Jak naładuje akumulatorki do aparatu,to zamieszczę zdjęcia.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 23-01-2018, 14:52
a co z rolka ? chyba tego tak nie zostawisz
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 23-01-2018, 15:17
Chyba będę musiał.jest nietypowa,a magnetofon gra na niej idealnie.Guma na niej jest miękka,a te rowki na niej są fabryczne.Ma co prawda ślady użytkowania i swojego wieku ,ale niegrozne.W końcu wyprodukowano ją w 1972 roku.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 31-01-2018, 21:57
Jednak nie jest idealnie.Taśma jest prowadzona z prawidłową prędkością.Nie ślizga się,ale są małe problemy z nierównomiernością przesuwu.Postanowiłem jednak wymienić tą nieszczęsną rolkę.Tylko nigdy tego nie robiłem i jak na razie nie znalazłem miejsca,skąd takowe ustrojstwo zdobyć.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: eMandDe w 31-01-2018, 22:13
Pomierz Marku wałeczek i spróbuj zapytać na alledrogo sprzedawcę rolek i pasków, który sie tym ima. A jest takowy i chyba nie jeden.
Może cos dobierze od innego decka.

A apropo to jednak nie dobra droga Philipsa z ta bierznikowana rolka. Chcieli dobrze a chyba nie wyszło - no chyba, że to tylko u Ciebie tj. w Twoim decku tak sie zachowuje ta roleczka ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Filwoj w 31-01-2018, 23:22
Marku, napisz jakie są wymiary tej rolki. Może z innego decka coś podpasuje.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 02-02-2018, 20:44
Przepraszam,ale dopiero teraz jestem w domu.Zmierzę jutro zewnętrzne wymiary tej rolki,ale aby zmierzyć ośkę trzeba by chyba całość rozebrać,tylko jak.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Filwoj w 03-02-2018, 00:27
Przepraszam,ale dopiero teraz jestem w domu.Zmierzę jutro zewnętrzne wymiary tej rolki,ale aby zmierzyć ośkę trzeba by chyba całość rozebrać,tylko jak.
A tej końcówki osi co wystaje nie złapiesz suwmiarką ? Powinno się udać.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 03-02-2018, 18:53
Niestety muszę drania całego rozebrać,aby to pomierzyć.
No i rozebrałem drania.
średnica  11,9
grubość    6,1
średnica ośki 1,4.
Bardzo trudno jest zmierzyć grubość.Poprzedni wynik,to grubość bieżni.Całość ma 7,4.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 04-02-2018, 21:31
srednica   oski jeste  pewny  1,4 ?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 04-02-2018, 23:48
Nie do końca,bo mogłem zmierzyć,tylko to co wystaje,ale na tyle wygląda.Jest bardzo cieniutka.Zupełnie nie wiem jak to draństwo wymontować.Może to 2,4.Raczej się pomyliłem.masz racje.To nie mogło być 1,4.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: mops w 17-02-2018, 15:17
Troszkę nie na temat,ale Kontakt U stosujemy.Co się okazało znakomicie zmywa silicon.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 05-03-2018, 14:25
W końcu znalazłem czas i wymontowałem rolkę z tego Philipsa N 2510.Wymiary rolki,już pewne to;średnica 12 milimetrów,grubość 8 milimetrów,a średnica ośki to 1,4 milimetra.Cały mechanizm wygląda tak, jak by był zaadaptowany z przenośnego magnetofonu .W końcu jest to jedna z pierwszych takich konstrukcji na świecie.
Wygląda więc,że również rolka jest z przenośnego magnetofonu. Może ktoś mi pomóc zdobyć takie cudo?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Hammer w 29-03-2018, 21:26
http://allegro.pl/unitra-rolka-dociskowa-1-5x12-mm-z-oska-i6524097657.html

porównaj
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 29-03-2018, 23:55
Dzięki.Widziałem tą aukcje,ale ta nie za bardzo pasuje.Ma swoją plastikową ośkę i zbyt duża średnica.
Jednak już sobie poradziłem.Mój kolega ma spory zapas różnych rolek i udało mi się znaleść i wymienić samą gumową oponkę.Magnetofon działa perfekcyjnie.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Marek-41 w 02-04-2018, 21:14
Oponka wymieniona i oczywiście magnetofon musiał trochę intensywniej popracować.Z początku chyba z nierównomiernością przesuwu nie było idealnie,ale po paru godzinach pracy ,jest świetnie.Odtwarzam kasety nagrywane na kilku różnych magnetofonach.Z systemem dolby i bez.Philips radzi sobie z nimi nadspodziewanie dobrze.A nie chciałem z początku na tego dziadka w ogóle patrzeć.Doszło do tego,że słucham sobie kaset,a trzy szpulowce podłączone do tego samego amplitunera sobie czekają.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 04-08-2018, 14:14
kaseta  doustawianie predkosci :-)
wizualnie  he he he


(http://bilder.hifi-forum.de/medium/514524/28709913yo_762868.jpg)
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 04-08-2018, 16:11
jakaś dziwna bo prędkość ustawiamy w/g. normy 3kHz lub 3,150Hz a tutaj mamy podwojenie...dziwne.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 16-09-2018, 19:15
dostam takie cos 
ale to stare jak  diabli


dziala


i to najwazniejsze


po wlaczeniu ma sie wrazenie ze glowice  beda wssane przez urzadzenie
taki maly czarno czerwon diabelek

Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: Jan61 w 16-09-2018, 22:41
Jeszcze nigdy nie korzystałem z demagnetyzera. Dziwne. Podobno trzeba, bo wysokie zanikają. Ale ja tego nie słyszę. Może moje decki za mało grają - no i same głowice się w nocy rozmagnesowują?
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 16-09-2018, 23:37
jan
powiem tak


oczywiscie niktore glowice   np technics  nie mozna rozmagnetyzowac
ale zostawmy to na pozniej

audiotonne
napisal ktore
dzieki

................
ale dalej


ja rowniez niekiedy nie slysze zadnej roznicy ..
to tak z praktyki


czyli nie boj nic
nie jestes jedyny
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE :) w 16-09-2018, 23:54
Głowic Technics-a "AZ" czyli magnetorezystywnych się nie rozmagnesowuje. Jest to napisane na wewnętrznej stronie kieszeni magnetofonu.
Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-10-2018, 13:51
naprawa silniczka
ale w ten sposob jeszcze nigdy mi sie nie udalo naprawic


ale jak widac  tez tak mozna       
no no   gosc mial szczescie  lub jest zdolny


Tytuł: Kącik deckowego serwisanta
Wiadomość wysłana przez: nano w 11-12-2018, 20:19
lza sie kreci
https://www.staff.science.uu.nl/~tel00101/FotoAlbum/RadioCorner/Sets/BelMG100.htm


(https://www.staff.science.uu.nl/~tel00101/FotoAlbum/RadioCorner/Fotos/BelMG100.jpg)