Audiohobby.pl

Kącik deckowego serwisanta

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
06-02-2023, 19:25
Także tutaj koledzy z EEVblog-a już opisali to dokładnie jak odróżnić oryginał od podróbki : https://www.eevblog.com/forum/reviews/genuine-vs-fake-hakko-solder-tip/
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
10-02-2023, 09:46
W - reichelt-  gdzie kupiłem oscyloskop to dostałem jakiś tam kod użytkownika strony-  przysłali mi też grubaśny katalog (jak za dawnych czasów z OTTO )   --chyba pomyśleli że jak frajer kupił oscyloszkopa to będzie się go doić hehehehe
  Drapnąłem maila do nich z zapytaniem >które groty brać żeby nie wnerwiały i było przynajmniej tak dobre jak Hakko <   heheheheh
  Dostałem odpowiedź  że  groty Hakko są wprawdzie fajne ale mam brać bo niby jeszcze fajniejsze-  ATTEN-  jakaś helmicka firma chyba.   Końcówki kute z jakiegoś stopu co to w cynie się nie rozpuszcza- nie koroduje itd....   Sama obsada z miedzi też czymś innym pokryta żeby nie korodowało i takie tam.  I że mają 400 godzin gwarancji że żadna cholera ich nie rozpuści.
   Cena jakoś nie jest tragicznie duża w porównaniu z ebayem   gdzie wszystko profi itp....
Uległem sugestii  i zamówiłem kilka.
będzie test  :)
Jeżeli w ciągu minuty od rozgrzania nie będe rzucał słowami na k--  ch--   i inne takie to znaczy że faktycznie niezłe są :)
   ostatnio trochę drażliwy jestem co do takich drobiazgów typu grot czy inny zaj......   przełącznik
w sumie to filma walnę na youtuba-  na wszelki wypadek w dziale dla dorosłych
« Ostatnia zmiana: 10-02-2023, 09:53 wysłana przez pień »

chorazy3

  • 1483 / 1596
  • Ekspert
10-02-2023, 09:52
Też dostałem od nich taki ogromny katalog jak kupowałem tester kondensatorów:)
Paweł

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
22-03-2023, 14:33
Po części z potrzeby serca, po części z potrzeby pomocy koledze, kupiłem miernik bardzo małych rezystancji YR-2050. Odebrałem dziś, a zamówiony 10 marca.
Nie jest przeraźliwie drogi, "prosty" w obsłudze, ma podstawowe zakresy, mały, z własnym zasilaniem.
"prosty" w cudzysłowie, bo niestety język instrukcji i menu jest chiński. Narazie próbuję to jakoś przetłumaczyć, trochę słabo mi to idzie.
 Teraz się ładuje, pobiera 620mA, a ładuje się już 1h. Tymczasem nie będzie żadnych pomiarów, czekam na pełne naładowanie.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
22-03-2023, 21:25
Ciekawy zakup. Jaka konkretna potrzeba stoi za tym zakupem?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
23-03-2023, 11:06
Potrzeba kalibracji boczników prądowych.
Coś więcej napiszę po 19.

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
23-03-2023, 19:24
Instrukcja przetłumaczona, pozostało ją opisać mniej więcej po polsku, bo tłumaczenie, niestety tylko przypomina j. polski.
Fotki poglądowe, tylko.
Miernik jest najprawdopodobniej  na ATMEGA, więc nie powinno być problemów z jego spolszczeniem, o ile program nie jest zablokowany albo zabezpieczony przed  odczytem. Napisy też niestety są zamazane laserem na wszystkich scalakach, nie do odczytania, ale daje to obraz użycia raczej prostych scalaków.
 Pewnie w niedalekiej przyszłości będę z tym działał.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
05-10-2023, 18:57
Kolejny ciekawy oscyloskop do Rigol-a, nowy model z serii DHO800. Z tego co Dave mówi to godny następca udanego modelu DS1054Z. Posiadam 1054Z już kilka lat i jest to bardzo dobry budżetowy oscyloskop.  Polecam film poniżej.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
06-10-2023, 13:57
Dzięki za linka, może zrobię updejt z modelu SDS 1104X-E, ciekawe czy rozdzielczość 12 bitowa da wyraźnie lepsze rezultaty w przypadku analizy sygnałów audio.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
06-10-2023, 18:27
Głupoty napisałem, przecież nie mogę zmienić oscyloskopu - razem z dedykowanym generatorem tworzą system automatycznego przemiatania torów audio.

Ale ten nowy Rigol ciekawy, nie wiem czy ten dotykowy ekran to aż tak ergonomiczne jest, ale ogólnie fajny sprzęcik.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
06-10-2023, 19:11
razem z dedykowanym generatorem tworzą system automatycznego przemiatania torów audio.
Przecież to żaden problem, w czym to szkodzi? Jeśli oba (osc. i gen.) są z tej samej firmy podejrzewam że da się to razem skalibrować.
A teraz widzę że Siglent ma ..."Bode plotting function controls external generator (SIGLENT SDG or SAG generators, 4 channel models only)... "
Myślałem że masz Rigola, sorki. To "troszkę" komplikuje sprawę.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
06-10-2023, 22:29
Skoro weszliśmy na oscyloskopy, polecam taki https://pl.aliexpress.com/item/1005005622419480.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.77.2d011c245ltAzR&gatewayAdapt=glo2pol .
Uniezależnia on od bolca w gniazdku. Zasilanie bateryjne pozwala na pomiary w dwóch kanałach wzmacniaczy klasy D i wszelkich mostkowych, ale też nadawanie sygnału generatora od 1Hz do 20MHz/sinus. Nie jest to oscyloskop o powalających parametrach, ale do pobieżnych pomiarów jest świetny. Ma też sporo możliwości pomiarów audio, mn. FFT spectrum. Coś w rodzaju analizatora FFT.
« Ostatnia zmiana: 06-10-2023, 22:32 wysłana przez ArturP »

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
06-10-2023, 23:13
razem z dedykowanym generatorem tworzą system automatycznego przemiatania torów audio.
Przecież to żaden problem, w czym to szkodzi? Jeśli oba (osc. i gen.) są z tej samej firmy podejrzewam że da się to razem skalibrować.
A teraz widzę że Siglent ma ..."Bode plotting function controls external generator (SIGLENT SDG or SAG generators, 4 channel models only)... "
Myślałem że masz Rigola, sorki. To "troszkę" komplikuje sprawę.
Dlatego napisałem, że głupoty wypisuję posiadając generator i oscyloskop Sigilent.
U mnie generator i oscyloskop są spięte kablem USB (ale po sieci LAN połączenie też działa) i wtedy ładnie mam wykresy generowane z przemiatania z parametrami zadanymi prosto z oscyloskopu.

Oczywiście to jest jasne, iż to kwestia czasu aż Sigilent zaprezentuje swoją odpowiedź dla Rigola, ponieważ obszar budżetowych sprzętów to nieustanne ich pole bitwy.
Mimo, że chwalę sobie i generator i oscyloskop, to natura gadżeciarza nie pozwala mi spocząć na laurach ;)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
07-10-2023, 10:47
to natura gadżeciarza nie pozwala mi spocząć na laurach ;)

Chyba większość z nas tak ma haha ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1596
  • Ekspert
07-10-2023, 14:38
Też się zastanawiam nad zakupem takiego przenośnego maleństwa. Chciałbym użyć tego do ustawiania biasu podczas nagrywania na magnetofonach które mają tylko pokrętło bias fine. Ale nie wiem czy taki sprzęt może jednocześnie działać jako generator i oscyloskop.
Paweł