Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
27-10-2016, 15:04
Mozna dac Seasa i git ale IV rząd nadal bym proponował. Daje wieksze mozliwoeści kształtowania pasma.

Nie widzielm nigdy pomiarów THD od GDWK wiec nie wypowiem sie o ich rozkładzie. Calkiem to jednak mozliwe bo kopulki sa twarde.
Ta celuloza bawełniana to w przybliżeniu takie tworzywo jak to z którego robiło sie kiedys kule bilardowe. Do tego mało elastyczne zawieszenie z tego samego materiału i jedynie krażek filcowy na wytłumienie i stąd moze być to ich harakterystyczne szorstkie brzmienie.
Jeszcze jak jest  zaschnięty ferrofluid to po właczeniu jest juz kaszana, póki sie nieco nie rozgrzeje.

Były jeszcze kopułki poliamidowe - niektóre nawet fajnie brzmiały w wersjach 19mm. I z tkaniny poliestrowej - te nie miały takiego szorstkiego brzmienia ale za to wczystko w nich było jakieś przytłumione.


PS/ Tubka "perszing" tez moze być dobrym wyjściem. Te głosniki maja bardzo przyjemna barwę. Ogólnie nawet gdy rośnie druga harmoniczna to zabarwienie dzwięku zmienia sie najczęściej w strone lekkiego ocieplenia. W razie uzycia GDWT 9/100fp trzeba bedzie także złozonej zwrotnicy dla wyrównania pasma.

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
27-10-2016, 15:09
o perszingu pomyslalem bo Gustaw jest dziko najarany wiec bedzie pilot oblatywacz ;-)
Aaaa chyba że tak. Tego akurat powinienem miec w którymś symulatorze.

PS. jak zuciłes tym ohm 13vm to przeszukałem wszystkie strony od Tonsila, Formfocusa i Ohma - ale głosników luzem pod tą marką nie znalazłem :-)

Więc rozumiem ze chodzi o np. MTM na GDN 13/40/4 i GDWT 9/100fp ?

gdwt wygładaja jak kupa jerza.  Ten korektor nie jest porządnie wyszlifowany i anodyzowany.

Będzie projekt pod nazwą Omm13 :-D

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
27-10-2016, 15:45
Wiec tak sobie menageruję.
MTM
na 2x GDN 13/40/4 lub 13/40/2 -8 om równolegle
obudowa ok. 18 litrów br strojona na 53 hz

zwrotnica L=1mH/0,5om C=22uf

1x GDWT 9/100 fp

Zwrotnica C= 2,2uF + 15uF + L=0,15mH/0,5om (to wszystko szeregowo z głosnikiem)
oraz pomiędzy C równolegle z głosnikiem L=0,33mH/0,5om

L-pad 3,3om+8,2om a przed filtrem mozna jeszcze dac rezystor 3,3om

głośnik połaczony afazowo.

Wysoki bedzie pik impedancji ok. 45om przy 3,5kHz a podział przy ok. 3kHz.

Tak se wyszło - nie mierzyłem tego. Obawiam się, że rezonans tej tubki bedzie leżał zaledwie -10 db od  spl wypadkowego przy 2000 hz co moze dac nieprzyjemną metaliczność brzmienia.

lancaster

  • Gość
27-10-2016, 19:46
"Więc rozumiem ze chodzi o np. MTM na GDN 13/40/4 i GDWT 9/100fp ?"

dokladnie tak, tylko glosniki 8om (:-)) zeby wzmacniaze dobrze trawiły.
Nigdy nie aplikowalem perszinga

co do podzialu, pomysl yakiej konstrukcji jest na tyle pojechany ze granie wypadaloby zrobic klimatowe, neutralnoscia bym sie nie rpzejmowal, wiekszosc tzw neutralnych kolumn jest nie wiedziec czemu nudnawa moim zdaniem. Wiem ktos powie ze bajerowanie go wkurza i woli neutralnie. Neutralnych projektow w sieci ma setki wiec no problem, nie po to sie berze takiego perzinga zeby gladzic pasmo jak dla mnie. jjurek wkleil ostatnio pomiar totemow staffow, podobnie we "V" sa machniete Zingali, Żaden wstyd, czy kazda kolumna musi byc neutralna ?
jak bedzie do wyboru metalicznosc albo akceptowalny dolek w pasmie no problem, zrobi sie.

tetejro jako weteran walk o uzycie tonsilu wymysl nazwe :-)

jjurek

  • 2059 / 5822
  • Ekspert
27-10-2016, 20:13
"Więc rozumiem ze chodzi o np. MTM na GDN 13/40/4 i GDWT 9/100fp ?"

dokladnie tak, tylko glosniki 8om (:-)) zeby wzmacniaze dobrze trawiły.


Są 15-to omowe GDNy:
http://allegro.pl/tonsil-oryg-gdn-13-40-14-15ohm-nowy-faktura-i5117386587.html

cadam

  • 4401 / 5893
  • Ekspert
27-10-2016, 22:00
Może do tańszej wersji użyjemy głośniki Pylon gdy pojawią się w sprzedaży? Gdyby była możliwość powstałaby specjalna wersja pod forumowy projekt np. 16 om, faradaj w napędzie i konkretne parametry T-S?

lancaster

  • Gość
27-10-2016, 22:38
JAk beda zawsze mozna wrocic do tematu z 3 projektem. Jeszcze nigdy nie bylo tak szerokich planów :-)

lancaster

  • Gość
27-10-2016, 22:49
"Więc rozumiem ze chodzi o np. MTM na GDN 13/40/4 i GDWT 9/100fp ?"

dokladnie tak, tylko glosniki 8om (:-)) zeby wzmacniaze dobrze trawiły.


Są 15-to omowe GDNy:
http://allegro.pl/tonsil-oryg-gdn-13-40-14-15ohm-nowy-faktura-i5117386587.html


jak sa 16-ki to moznaby zaszalec WMTMW 2,5 drogi  to juz wyglada kozacko oby ladnie sie szylo
i wersja mini WTW

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
27-10-2016, 23:12
Ta, najchętniej to bym widział w tym miejscu jakis jeden przyzwoity głosnik 18, ale za cenę dwóch pierdołek Tonsila nie dostanie sie nic sensownego. Juz sprawdzałem, trzeba wydac razy cztery to można dopiero wybierać.

A niech się projekt nazywa Tomm13 :-D .

tutaj mała inspiracja
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/60-bc-acoustique-a1

BC-Acoustic  robi jednakowe modele od wielu lat w nowych szatach i z nowymi głosnikami. Zawsze jest to jeden lub dwa (w układzie 2,5 droznym) głosnik z membraną polipropylenową oraz wysokotonowy tubowiec. Pierwszy model jaki widziałem był na Seasie (charakterystyczny czarny polipropylen i odwrocone zawieszenie) oraz głosniku wysokotonowym tubowym Fostexa. Ten z recenzji ma taki sam układ.

Jeżeli chodzi o te 13 tonsila, wersji 15 omowej sie nie dostanie w normalnej sprzedazy, glosniki w tej wersji omowej miały zawsze mocno inne parametry od wersji 8 omów.
Nalezałoby sie pogodzic z wersją 8-omową. One maja 6,6 plus 0,5 na filtr to mamy 7,2 oma Re impedancja będzie prawdopodobnie ze dwa omy wyższa wiec i tak po łaczeniu równoległym wyjdzie minimum  powyżej 4,5 oma spokojnie jest to 6 omów znamionowo. Nie ma sie czym martwić.

Warto rozważyc układ 2,5 drozny nawet jezeli jest to MTM.

Lienearyzacje pasma z tych glosników i tubki da się przeprowadzic. Nie wyjdzie z tego prosta kreska bo perszing na to nie pozwoli ale nie będzie też szerokopasmowych podbić. Jeżeli juz to bardziej jakieś uskoki i oslabienia w weższych pasmach. Kolumienka raczej powinna byc podłogowa przypuszczam ze 18 litrów na dwa głosniki bedzie potrzeba, a to już trudno jest zamknąc w jakimś skromnym podstawkowcu - ale moze sie uda.

Trzeba bedzie powalczyc o zgodnosć fazową przy tym tubowcu to będzie troche trudne.  Nie mam pomiarów tych głosników z mikrofonu więc moge tylko przewidywać przesunięcie fazy od odsadzenie - ono faktyczne dla tuby zmienia sie inaczej niż dla kopułki wiec raczej nalezy uzyć ostrej filtracji. - drugi rzaad dla niskotonowych i trzeci rząd dla tubki z korektorem i l-padem bo tubka bedzie o 10db efektywniejsza niż para GDNów.

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
27-10-2016, 23:27
Ja jebie, ale bigos mieszacie :D

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
27-10-2016, 23:51
Mogłoby to wygłądać tak - Wymiary zewnętrzne szerokość x wysokosc x głebokośc 17,6cm x 50,6cm x 33cm - czyli brutto wychodzi ponad 19 litrów. Wykonany z płyty 18mm. Dwa porty szczelinowe z przodu o szerokosci 14x 1,8 - 1,2mm wydzielone sklejką 6mm wewnątrz na środku powinno byc wzmocnienie jedno albo dwa w postaci pochyłych płaszczyzn.

Szczerze powiedziwszy niepiekne te proporcje ale jest duzy podstawkowiec coś w rodzaju starych zestawów Foniki do radia Meluzyna czy jakś Tosca.

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
27-10-2016, 23:52
Ja jebie, ale bigos mieszacie :D
No co?
Nie lubisz Tommsila.

PS. Wygląda na troche skomplikowany... Jak to zagra to mi kaktus wyrośnie ... - o tu ! :-)

Probowałem kiedyś łączyć perszinga z 8". Do neutralnosci bylo daleko. :-) Brzmienie takie blizej lata 70-te w wersji Tonsil na meblościance, choć tubka brzmiała całkiem płynnie.
« Ostatnia zmiana: 28-10-2016, 00:00 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
28-10-2016, 00:24
A jednak, po długich poszukiwaniach znalazłem cos co może warto nie tyle sklonować a raczej rozwinąć, bo idealnie sklonowac się juz nie da.

były kiedyś takie oto RLSy
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/151-rls-phobos-ii

Jest tylko zgryz z głosnikiem był inny niz obecnie dostępny

http://loudspeakershop.eu/pdf/830657.pdf ten peerless ma malutki magnesik ale moze udałoby sie dostac podobnej średnicy i dołozyć. Głosnik kosztuje tylko 156zl. z magnesem iprzesyłka moze wyjdzie po 180.

Drugie 180 na nastepcę Vify DX
http://loudspeakershop.eu/glosnik-scan-speak-discovery-d2604830000-p-1928.html

720 złotych za komplet głośników.

lancaster

  • Gość
28-10-2016, 09:30
wysokotonowca bym wymienil, uwazam ze pierscinowr Vify nie brzmiały jakos specjalnie fajnie. To juz bym wolal jakies miekko slodkie historie typu dayton jakiego zaproponowal jjurek

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
28-10-2016, 16:18
Ale ten peerless SDS też nie jest zadne cudo. Raczej zwykły blaszak. Może po dołozeniu magnesu byłoby to cos warte.

RLS oczywiście ma zwrotnice I rzędu z jakąś linearyzacją impedancji chyba. A pomiar na osi wygląda naprawdę dobrze w porównaniu do komerchy z spl w stylu uśmiech dyskoteki i to tej znacznie droższej.

No dobrze. ja sie z tej dyskusji wyłaczam. W tej chwili nie jest mi potrzebny żaden nowy zestaw. Mam jeszcze głosnik TLkę nie wykończoną i spore pudło do zagospodarowania, do którego pasowałby mi AC180F gdyby nie ta jego absurdalna cena.
Gdybym cos miał robić na nowy rok to prawdopodobnie jakiś mały minimonitor własnie na Tosnilu ze siest lub z FenixIII i na Vifie albo małym seasie pierścieniowym, Ale to dla młodej laski, bo takich wynalazków też nie potrzebuję.
« Ostatnia zmiana: 28-10-2016, 16:32 wysłana przez tetejro »