Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

lancaster

  • Gość
30-03-2018, 14:39
juz od paru lat nie mam

tetejro

  • 2745 / 2976
  • Ekspert
30-03-2018, 18:25

Ocenianie basu po niskim Qms to jest amatorka


Tak samo jak struganie przez rok patyka z gówna. Zupełna amatorka połaczona z mania wynalazczą w której działanie wyprzedza wiedzę.

lancaster

  • Gość
30-03-2018, 18:39
tetejro wex nie cisnij po melo, pewnie dawno zadnego projektu nie machnales ?

a ten ala Bose moze dobrze ci zrobic na krazenie, takie przestrzenny dxwięk uwalnia :-)))

tetejro

  • 2745 / 2976
  • Ekspert
30-03-2018, 18:43
Łooo jak nie zrobiłem? Zrobiłem. Tylko ja najpierw liczę a potem płacę.
A Melo liczy, że się uda :-D
On to nazywa zdobywaniem experience :-) Fajnie, po co chodzic do szkoły, najlepiej od razu do instytutu fizyki teoretycznej, żeby zdobywac experience. U sowietów było to "rozpoznanie bojem" ;-)

tetejro wex nie cisnij po melo,
Kiedy on się robi taki uroczy gdy sie go trochę poczochra :-)

Irytuje sie chłopina bo struga. mierzy , waży i na koniec wychodzi mu to co zaprognozowałem na poczatku. No to sie mozna irytować. Ale trzeba się było uczyć ;-)

PS. może nasz nieobecny kolega powinien mu przepisac LDN? Myślę że by mu to dobrze zrobiło
« Ostatnia zmiana: 30-03-2018, 18:48 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
30-03-2018, 18:48
Łooo jak nie zrobiłem? Zrobiłem.
Pokaz te swoje projekty z wiora Castoramy, to sie razem posmiejemy.

tetejro

  • 2745 / 2976
  • Ekspert
30-03-2018, 18:50
Ale ja wole posmiac się z Twoich :-) Taki eładne dopieszczone przez rok a wyszła pipa już od piwerszego pomiaru. Tak jak mówiłem :-)
Trzeba było wydawać na nauke to byś teraz nie wydawał na stolarkę :-)

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
30-03-2018, 18:52
Ciekawe. Jakiez to kolumny robilem rok czasu i w pomiarach wyszla lipa?

tetejro

  • 2745 / 2976
  • Ekspert
30-03-2018, 18:56
Te z tego wątku :-)
Lipa była w pomiarach głosników. A ostrzegałem przed nimi :-)
Tak samo jak przed obudowa rezonansowa do głosników które - okazało sie ze nadaja się do OZ...
No chyba że się pomyliłes w pomiarach???


PS. ale spokojnie... Na szczęście Lancaster podjał się zadania na przyzwoitych Tonsilach więc temat tego wątku zostanie uratowany :-)

lancaster

  • Gość
30-03-2018, 18:59
nooo tetejro teraz mnie uspokoiles, przed perszingiem nie ostrzegales wiec bedzie dobrze ;-)

tetejro

  • 2745 / 2976
  • Ekspert
30-03-2018, 19:09
Nie tylko. zawsze pisałem ze to najlepszy tubowiec na swiecie :-)

No dobrze moze za bardzo zachecam, ale moim zdaniem jest to najbardziej udany głosnik wysokotonowy Tonsila który z udanych głosników wysokotonowych raczej nigdy nie słynął.

PS. a troche jednak ostrzegając , miałem stare katalogi Conrad i odesłania do recenzji głosników Tonsila w niemieckich pismach hobbystycznych. Żaden z pomiarów i parametrów nie zgadzał się z pomiarami które zamieścił Pro-Tonsil po 2004 roku. Wersje pomiarów niemieckich wygładały zawsze lepiej.

Np. GTC (czyli GDWK) 11/100 który ma jakięs dziwne odbicia od zawieszenia, dziurę na 10 khz itp. Na pomiarach niemieckich był piekny i gładki.  Z innymi bylo podobnie - czasem jedynie im wyższe Fs wychodziło co akurat jest normalne bo tolerancje na Fs to jest jakięs 20% w każda stronę :-) A ludki se to mierzą w domach i zasmucają się kiedy wychodzi im inaczej niż podaje producent :-)

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
30-03-2018, 19:10
No i widzisz, Ty o niebie, ja o chlebie. Teoretyk jestes i tyle. Sprawdzilem te glosniki w zarowno w obudowie zamknietej jak i rezonansowej. W  MLTL mam wieksza wytrzymalosc mocowa i lepszy dol niz z OZ bez utraty jakosci basu.

Nie, nie robilem ich rok czasu. Nie siedzialem na nimi 365 dni w roku, tylko z doskoku, w wolnej chwili, a ze tyle zeszlo? Tyle zeszlo, bo mi sie szybciej nie chcialo. Mogles rowniez zajac sie tym projektem, pewnie zrobilbys ladniejsze, lepiej brzmiace i to w tydzien czasu.

Skoro juz jestesmy przy pomiarach, to mozesz sobie pokukac teoretyku. Pomiar pasma od 20hz do 1khz bez wygladzania.

lancaster

  • Gość
30-03-2018, 19:16
Melo sadzac po warunkach pomiar z duzego pomieszczenia z ktrego foty wklejales, w realnym pomieszczeniu bas bedzie sporo nizszy, jakbys kiedys oddawal projekt zrob tez pomiar w bardziej realnych warunkach z wiekszym wygladzeniem, bedzie lepiej dzialal na wyobraxnie :-)
wyglada b.ładnie

tetejro

  • 2745 / 2976
  • Ekspert
30-03-2018, 19:19
Aha ah jakie ładne :-)

Zupełnie jak pomiary GDWK z niemieckich pism hobbystycznch... Znaczy nie, że takie same tylko takie ładne :-)
« Ostatnia zmiana: 30-03-2018, 19:22 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
30-03-2018, 19:21
To nie jest pomiar z pomieszczenia. To jest pomiar bliski, laczona odpowiedz portu, glosnikow w bliskim polu i pomiar daleki. Inaczej piszac - przewidywana odpowiedz w komorze bezechowej.
W pomieszczeniu dostaniesz podbicie z room gain, dzieki ktoremu kolumny wlasciwie liniowo schodza do 30hz.

Projekt jest ukonczony, tylko musze zebrac dupe w troki, zrobic opis i umiescic na forum.

tetejro

  • 2745 / 2976
  • Ekspert
30-03-2018, 19:38
pomiar w bardziej realnych warunkach z wiekszym wygladzeniem, bedzie lepiej dzialal na wyobraxnie :-)
wyglada b.ładnie

No własnie NUUUDAAA.

Bas nie ma byc niski tylko ma być wyrażny - czytelny i zróżnicowany, ma mieć też pierdykniecie - o ile pomieszczenie na to pozwala, a jak ni epozwala bo chcemy nizej niż długosc fali w pomieszczeniu to musi byc pompka na wielkim głosniku z wielkim napędem o wielkim wychyleniu.
Nie trzeba od razu 30Hz - na 30Hz w pomieszczeniu juz i tak gówno słychać bo przy przestrzeniach nmiędzy przegrodami mniejszych niz 10m. taki bas będzie przenoszony kompresyjnie. Zeby było doczuwalnie podobny do akustycznego to musi mieć w pomiarze z przestrzeni otwartej spore podbicie ;-)
Jak jebnie stopa to wystarczy 60 Hz ale ma cie wbijać w fotel, masz wychodzić po koncercie jakby ktoś się puścił z koniem do potańczenia pogo :-)
Dlatego głosnik basowy ma być duży, ma miec wielki napęd, szczyty rezonansowe impedancji w ch... pod niebiosa.
Robienie 30 hz z popierdołek 6" srednicy to lowendowa papka - jest już taki jeden producent z Łodzi szyjacy w ten sam sposób, zreszta nie on jeden :-)

Jak nie wierzysz zapytaj Youytomeczka, jak wyglądają męskie kolumny do męskiego grania :-)
« Ostatnia zmiana: 30-03-2018, 19:41 wysłana przez tetejro »