Audiohobby.pl

Jakich daców używacie?

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
02-06-2017, 17:05
Czy może mi ktoś powiedzieć, skoro ten Korg jest wyłącznie 1-bitowy, to jakim cudem odtwarza materiał PCM ? W Audiogate puszczam np. PCM 16/44.1 (bez konwersji do DSD) i Korg wyświetla na panelu 44.1.
Kłóci mi się to z informacją i schematem zamieszczonym na stronach korga, gdzie widać że jedynym sygnałem jaki przyjmuje ten przetwornik jest 1-bit...

zyzio

  • 960 / 5759
  • Ekspert
02-06-2017, 18:54
Pracując w trybie DSD jest 1-bitowy.
« Ostatnia zmiana: 02-06-2017, 18:56 wysłana przez zyzio »

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
06-06-2017, 16:50
Mirhon, 

Jakie wrażenia po tygodniu grania Na Korgu ?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2017, 17:33
Mirhon, 

Jakie wrażenia po tygodniu grania Na Korgu ?

PCM to DSD - na korgu jest inaczej niż pcm na Myteku. I nie jest to kwestia typu gorzej/lepiej. Pierwsze wrażenie jest takie że Mytek wydaje się bardziej rozdzielczy (analityczny). Po dłuższym odsłuchu dochodzę do wniosku że jest to kwestia innego bardziej "przerysowanego" budowania całości obrazu. To trochę tak jakby porównywać dobry telewizor LCD z dobrą plazmą... oba są inne i oba mogą się podobać.
Korg (dsd to pcm) podaje wszystko łagodniej, nie tracąc na detalu. Podobnie grał w moim zestawie hegel hd12, ale tam słyszałem nierówności w paśmie - była pewna dysproporcja np. gitara elektryczna była złagodzona. Korg tego nie robi, no może wysokie są faktycznie nieco złagodzone, ale za to są gładsze. Lepsza jest też separacja.
Spokojnie mogę sobie jednak wyobrazić ze przekaz z myteka może się komuś bardziej podobać... mnie na stare lata podoba się nieco lepiej korg :-). Problemem jest dodatkowa inwestycja w PC (malina odpada) i jakiś sensowny soft ze sterowaniem z tabletu - niestety (cena!) roon jest nie do pobicia (robi też konwersje pcm do dsd - i lepiej mi to gra niż natywny soft korga)

artekk

  • 1694 / 5850
  • Ekspert
06-06-2017, 18:21
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Roon ponoć świetnie działa z Tidalem, więc dobre wieści przekazujesz.
Widzę, że Mytek wylądował w ogłoszeniach, to jest chyba wystarczająca rekomendacja dla Korga.
Również preferuję płynne, gładkie granie, nawet kosztem mniejszej ilości wysokich tonów i analityczności.

Gram z Daphile postawionego na pasywnie chłodzonym komputerku na płycie Intela z Atomem, który nie udźwignie konwersji do DSD i tym podobnych wygibasów. Jak piszesz inwestycja w mocniejszy komputer wydaje się nieunikniona, gdyby Korg miał się u mnie pojawić.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2017, 18:32
Co do roona to jeszcze taka ciekawostka.
Mam 2 iPady i niestety oba nie są w stanie wspópracować z roonem. Są za stare  wg supportu roona.
Dokupiłem sobie iPada mini ( i tak go kiedyś chciałem...), obsługa roona bajka.
Z ciekawości spróbowałem zainstalować apkę roona na swoim telefonie (huawei p8 lite) i o dziwo zadziałała. Ten model nie jest na liście wspieranych urządzeń. Gdybym wiedział to wcześniej to być może nie spieszyłbym się z tym iPadem...

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2017, 18:38
Gram z Daphile postawionego na pasywnie chłodzonym komputerku na płycie Intela z Atomem, który nie udźwignie konwersji do DSD i tym podobnych wygibasów. Jak piszesz inwestycja w mocniejszy komputer wydaje się nieunikniona, gdyby Korg miał się u mnie pojawić.

Miałem dokładnie ten sam problem. Kupiłem na Allegro intela NUC na i5. Używka z dyskiem ssd 256gb i 8gb ram.
Dałem 1000 zł - zatem nie ma dramatu z tym mocnym PC. Mój laptop na i5 bez problemu robił konwersje (roon) pcm to dsd128.

zyzio

  • 960 / 5759
  • Ekspert
06-06-2017, 19:22
Czy ja wiem czy wysokie złagodzone, właśnie są niecyfrowe ;) Ja akurat na Korgu w ogóle przestałem analizować w stylu - tego za mało, tego za dużo itd., po prostu gra jak grać powinno, a w ślepym teście jakby mi ktoś powiedział że gra DAC za 5 czy 10.000 to powiedziałbym - ok, fajny - podaje płynnie muzę, więc musi trochę kosztować :-)))
Nie wiem czy go jeszcze nie można poprawić np. Tomankowym ULPS-em usb, ale mi się w sumie już nie chce szukać niewiadomo czego, bo on odtwarza muzę tak jak odtwarzana być powinna, na dodatek wciąga na słuchawkach i kolumnach, a to wszystko za marne kilka setek, a nie tysięcy :))))
« Ostatnia zmiana: 06-06-2017, 19:25 wysłana przez zyzio »

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2017, 19:34
Co do tego poprawiania usb via tomanek. Czy tam nie idzie jakaś specyficzna transmisja? W końcu potrzeba dedykowanego sterownika aby ten dać był widoczny pod usb.

Sam sobie odpowiedziałem. Ten zasilacz nic nie robi z sygnałem. Podaje tylko poprawione zasilanie. Sam jestem ciekaw czy to by coś dało.
« Ostatnia zmiana: 06-06-2017, 19:38 wysłana przez mirhon »

zyzio

  • 960 / 5759
  • Ekspert
06-06-2017, 19:40
ULPS to jest taka "przelotka" -  do jednego gniazda usb w ULPS-ie podłączasz DAC-a, do drugiego kompa - dac jest podłączony do kompa jakby przez huba zasilanego liniowym zasilaczem, na pewno by chodził.
Wiem, że Nostromo też pracuje nad zasilaczem do dac-ów usb, nieco inaczej ma być to rozwiązane jak w Tomanku, a efekty podobne lub lepsze - tak więc spokojnie ;)) Za miesiąc/dwa będzie wybór tego typu gadżetów od dwóch polskich producentów. Nie wykluczam, że coś by to jeszcze dało ;)
« Ostatnia zmiana: 06-06-2017, 19:48 wysłana przez zyzio »

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2017, 23:46
Coś mnie zaraz trafi...
Kupiłem Intela NUC na i5. Zainstalowałem Windows 10 i dupa - Korg nie działa na żadnym porcie usb.
Ten NUC ma tylko porty 3.0.
Zainstalowałem najnowszy bios, sterowniki do chipsetu i dalej dupa.
W menedżerze urządzeń niby wszystko ok. Korg jest widoczny, tylko soft i driver go nie widzi...
Kurcze nie mam już pomysłu co z tym zrobić. FAQ korga mówi że jak usb 3.0 nie działa to podepnij do 2.0 - super tylko jak to zrobić jak mam same porty 3.0...

zyzio

  • 960 / 5759
  • Ekspert
08-06-2017, 08:12
Użyj huba aktywnego usb 2.0 np. takiego: https://www.ceneo.pl/46372791
« Ostatnia zmiana: 08-06-2017, 08:19 wysłana przez zyzio »

Synthax

  • 2323 / 4083
  • Ekspert
08-06-2017, 13:44
własnie przez takie akcje ciągle gram z coaxiala, nie miałbym cierpliwości do USB.

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
08-06-2017, 20:29
Po zabawie z upgradem biosa, sterowników chipsetu, pomogła na koniec zwykła reinstalacja driverów korga.

misiekkb

  • 92 / 4389
  • Użytkownik
08-06-2017, 20:34
własnie przez takie akcje ciągle gram z coaxiala, nie miałbym cierpliwości do USB.

Maćku a Ty nie masz OS, tam nie ma takich jazd.