Audiohobby.pl

Dekalog początkującego audiofila

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
03-09-2021, 05:58
...dwa sinusy o różnej częstotliwości jak się zmodulują na nieliniowości stopnia wyjściowego...

majkelu,  skąd się biorą dwa sinusy w stopniu wyjściowym DAC? DAC miksujący?
Wpada sygnał cyfrowy a wypada sygnał sinusoidalny, jeden i tylko jeden. No może dwa - prawy i lewy. Czasami kilka w dźwięku wielokanałowym, ale wtedy na pewno nic się tam nie miksuje i nie moduluje.
Proszę o przykład pomiarów, bo Twoje teorie stawiają moją ufność do świata nauki na głowie.
Wg maga, mój wujek ściemniał na covida i bardzo realistycznie - umarł a tu cały świat robiąc pomiary sinusem znów ściemnia? Jedna wielka ciemnia :P

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
03-09-2021, 08:29
cytat co prawda nie ze mnie, i nie mam rozleglej wiedzyw temacie, ale wiem tyle ze sygnal muzyczny to sygnal zlozony a nie pojedynczy czy pdowojny sinus.
Pojedynczy sinus wystepuje np. podczas rozkoszowania sie ciągłymi 15Hz z generatora popijajac szkocka i palac cygaro przy kominku. A pod stopami futro z niedxwiedzia. Polarnego. Godzinami, w dlugie zimowe wieczory.

I tak sobie swoim malym rozumkiem jeszcze mysle, ze dla takich fanow dobrego brzmienia wymyslono wlasnie procedure badania pojedynczym sinusem. Od razu mie sie przypomniala zasada dzialania popularnego ostatnio testu na plage gorsza niz ebola. Wiarygodnosc dokladnie taka sama, tzn jak juz wiemy ze generujemy 15Hz to on potwierdzi ze to jest 15Hz, ale jak generujemy np. 600Hz, albo nic nie generujemy to tez moze potwierdzic ze 15Hz :-)
« Ostatnia zmiana: 03-09-2021, 08:33 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
03-09-2021, 08:55
Ale zabijają zapotrzebowanie na witaminę M 

Czekam na pomiar pokazujący zniekształcenia potwierdzające wysłuchaną dziurę w paśmie tajemniczego urządzenia Gustawa :)
Poważny zarzut powinien być  udokumentowany.

Już biegnę kupić miernik aby coś udokumentować. Może zgrzewkę piwa, szanownemu panu też kupić, albo gazetkę? :)

Sprawa wygląda tak, bez dzielenia włosa na czworo.

Jest facet, który chce kupić DAC-a. Większość sklepów jest pozamykana, ze względu na obostrzenia.
No to facet podchodzi logicznie, rzuca okiem na pomiary na ASR i zamawia DAC-a o dobrym stosunku ceny do pomiarów. Wychodzi z tego dupa bo DAC nie gra. No to zamawia kolejnego, z jeszcze lepszymi pomiarami i też mu nie gra. Nie robi tego aby napisać testy, pomacać i szybciutko oddać, tylko zwyczajnie potrzebuje DAC-a a odsprzedawanie lub oddawanie to tylko dla niego strata czasu i kłopot. Czy ten facet ma coś udowadniać pomiarami, które okazały się bezużyteczne, w odniesieniu do jego potrzeb?

Ja nikomu nie zabraniam wydawania pieniędzy w oparciu o pomiary sprzętu. Opisuję tylko, że w moim konkretnym przypadku, w moim konkretnym systemie, taka metoda okazała się bezużyteczna.
« Ostatnia zmiana: 03-09-2021, 09:09 wysłana przez Gustaw »

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
03-09-2021, 09:14
Zaraz skończymy na inwektywach :) Władza ma dobry kierunek dyskusji :P:P
Zmelmagu, na wyjściu jest ZAWSZE pojedynczy sygnał sinusoidalny. Czy modulowany przed (!!) cyfryzacją czy też jest to jedna próbka czystej (ha ha) sinusoidy  np 1 kHz ma już mniejsze znaczenie.

Wczoraj kupiłem najszybszy rower świata,tak było w folderach i go oddałem, Nie potrafię go rozpędzić do 75 km/h lipa, panie lipa do kwadratu.
« Ostatnia zmiana: 03-09-2021, 09:16 wysłana przez colcolcol »

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
03-09-2021, 09:52
...dwa sinusy o różnej częstotliwości jak się zmodulują na nieliniowości stopnia wyjściowego...

majkelu,  skąd się biorą dwa sinusy w stopniu wyjściowym DAC? DAC miksujący?
Wpada sygnał cyfrowy a wypada sygnał sinusoidalny, jeden i tylko jeden. No może dwa - prawy i lewy. Czasami kilka w dźwięku wielokanałowym, ale wtedy na pewno nic się tam nie miksuje i nie moduluje.
Proszę o przykład pomiarów, bo Twoje teorie stawiają moją ufność do świata nauki na głowie.
Wg maga, mój wujek ściemniał na covida i bardzo realistycznie - umarł a tu cały świat robiąc pomiary sinusem znów ściemnia? Jedna wielka ciemnia :P
Ja tu widzę tak dużo dziur w wiedzy, że nie podejmuję się edukacji. Zacznijmy może od totalnych podstaw - jak wygląda na oscyloskopie np. dźwięk fletu? Co to są harmoniczne? A co jak jest więcej instrumentów nagranych?

Zadanie domowe nr 1 - posłuchaj jak brzmi pojedynczy sinus. Są w necie.

Zadanie dodatkowe nr 1 - znajdź instrument muzyczny, który gra sinusem. Dla ułatwienia dodam, że jak olejesz to zadanie, to i tak będziesz miał zaliczone jako zrobione.

Zadanie domowe nr 2 - znaleźć wzór na rozwinięcie w szereg Fouriera i zrozumieć.

Kolejna sprawa, relatywnie to będzie "level high" - znajdź artykuł o modulacji, zniekształceniach IMD i TIM. Co ma do tego wszystkiego przetwarzanie z cyfry? Oczywiście nic. Ja cały czas piszę o świecie analogowym. Aha, film Reduktora Szumu na YT na wspomniane tematy nie zawiera ani grama wyjaśnienia źródeł tych zjawisk aparatem matematycznym, a przecież chcemy widzieć jak to "się robi", prawda? :)

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
03-09-2021, 14:44
Zaraz skończymy na inwektywach :) Władza ma dobry kierunek dyskusji :P:P

Tak. Będą inwektywy - "Colcolcol. Ty audiofilu !!!" ;-)

P.S. Zmian filtrów w tych DAC-ach też za bardzo nie słyszałem, więc chyba jestem przygłuchy.

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
03-09-2021, 15:12
colcol, przyznaj sie, przez chwile myslales ze jak slyszysz bas(np. kontrabas) to jest pasmo do np 200Hz o okreslonej czestotliwosci(pojedyncza struna) ? :-)
Po czym odpaliles stope perki i dopoki pasmo nie weszlo na okolice 2-3KHz brzmiala nienaturalnie, jak z suba KD...wykopu, krawedzi nie miala.

I wtedy pomyslales jako Ajsztajn akustyki ze cos w tym musi byc,
nie bylo to czasami we wannie ?:-)))

https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
03-09-2021, 15:21
colcol, przeprosiny za mala szydere, mam podly charakter.

Zrob test domowy posluchaj perki solo na samym wooferze a poxniej dopnij reszte zestawu.
Od razu lepiej, prawda ?
Takie jest wlasnie spektrum tego instrumentu, sinusem o jakiej czestotliwosci chcialbys wykonac pomiar urzadzenia by stwierdzic ze ten jeden tylko w np. calej kapeli rockowej instrument zostanie odtworzony bez znieksztalcen ?

https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
03-09-2021, 15:23
dlatego pomiary nie musza korelowac z wrazeniami subiektywnymi. Mozliwe ze poswieca sie wiele by bylo w tabelkach lepiej od tego co z podobnymi "dokladnosciami" wzgedem realnych zlozonych przebiegow mierzy np. konkurencja.
dla mnie nie tedy droga
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
03-09-2021, 18:33
posłuchaj jak brzmi pojedynczy sinus.
Wiesz majkelu, ja w ogóle innych dźwięków nie słucham - tylko czysty sinus. W zależności od pory dnia albo jest to 16 Hz albo 22 Hz.
Czy z szyderą się wpasowałem?
Napisałem:
sygnał sinusoidalny.
i taki miałem na myśli. Czyli "normalny", powszechnie słuchany i akceptowany - dźwięk. Razem z jego częstotliwością podstawową, modulacją (16 Hz? :P) z szumu klimy, autobusów a`la diesel czy generatorów midi a`la Hans Zimmer i jeszcze te nieszczęsne harmoniczne, w parze i bez...
Mag uważa, że sygnał jest modulowany wyłącznie przez wyższe a to co niżej dźwięku podstawowego jest moim wymysłem ok, ok ma rację :P
Wykres tego sygnału nigdy nie będzie cosinusem a dlaczego - to poczytaj. Dlatego cosinosoidóf nie słucham. Nawet jak dodamy do niego dwa tryliony harmonicznych będzie to sygnał SINUSOIDALNY - mocno soczysty.
Moje prowokacyje są do:
 
Kupiłem przetwornik (nie ważne jaki) w oparciu o jego pomiary na audiosciencereview.com.
To był jeden ze słabszych przetworników jakich miałem okazję posłucha.... pożyczyłem, droższy x4 przetwornik, z jeszcze lepszymi pomiarami...[/quot]



« Ostatnia zmiana: 03-09-2021, 18:36 wysłana przez colcolcol »

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
03-09-2021, 18:36
I o tym rozmawiamy. Nie o wzmacniaczach.
Prosze o odpowiedź: w którym momencie w przetworniku (DAC) zachodzi modulacja w domenie analogowej, która może wpływać na słyszalne siodło na średnich i będzie jednocześnie niemożliwa do zobrazowania na ekranie monitora czy innym w formie obrazka? :)
Sygnał sinusoidalny z harmonicznymi wyżej.
Aha, znajdź instrument, który gra cosinusem.

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
03-09-2021, 21:12
ladna pogoda, to najwazniejsze, troche witamin i reszta sie ulozy.
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
03-09-2021, 21:20
"Mag uważa, że sygnał jest modulowany wyłącznie przez wyższe a to co niżej dźwięku podstawowego jest moim wymysłem"

masz racje, tak uwazam, teraz tylko znajdx na to cytat we wpisie,
ktory dalbys sobie pewnie klate ogolic ze widziales :-)))

A wzrok masz nie od parady przeciez, tak jak sluch i wiedze o strukturze dxwieku....zatem do dziela, ogary w las, szukaj :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
03-09-2021, 21:35
colcol, majkel tumaczyl tak ze prosciej ciezko, ja tlumaczylem pewnie mniej czytelnie i jak widac jestesmy slabymi prelegentami dla tak pojetnej osoby jak Ty.

rozmawiamy o niewielkiej celowosci pomiaru pojedynczym sinusem (bo nie tak wyglada realny sygnal muzyczny), na co sie obruszyles, jesli pamietasz ? Pewnie pamietasz, wzrok masz sokoli, sluch perfekcyjny to i pamiec musi byc absolutna.

to jest naprawde proste, jak cos powiewa sucharem i/ale ma swietne parametry ktore przedstawil producent, a dla takiego smakosza jak Ty sa przez sam ten fakt kompletne to nie oznacza ze dla kogos komu powiewa sucharem przestanie.

dla Ciebie przedstawiane parametry sa wystarczajace zeby ocenic urzadzenie. Dla wielu osob nie. Niektorym jak sie teoria nie zgrywa z praktyka to mysla ze rzeczywistosc jest problemem i ku mojemu zdziwieniu przekonalem sie ze takich osob jest wiekszosc. Sa tez ludzie ktorym kiedy teoria nie pasuje do rzeczywistosci to pomysla ze moze cos z teoria jest nie hallo, nie przejmuj sie takimi wariatami ;-)
« Ostatnia zmiana: 03-09-2021, 21:37 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
04-09-2021, 06:21
... a już dwa sinusy o różnej częstotliwości jak się zmodulują na nieliniowości stopnia wyjściowego,
Poniżej jest fala sinusoidalna kanału lewego Love Story Wielkopolska. Jest jedna(!!) poszarpana, z częstotliwością podstawową 16 Hz i tysiącem, może milionem harmonicznych.
Proszę o urządzenie, w którym można zmiksować i zmodulować dwa czyste sinusy w stopniu wyjściowym. Jak doprowadzić dwa czyste sinusy do stopnia wyjściowego DAC i kiedy zachodzi takie zjawisko podczas słuchania muzyki. Jaka jest celowość takich zabaw?
ASR może co najwyżej zmiksować 1 kHz oraz 5  kHz i tak przygotowaną falę sinusoidalną (jedną) poddać badaniu. Najpierw robiąc z niej informację cyfrową a potem przepuszczając przez przetwornik C/A.  One się nie zmiksują (zmodulują) w stopniu wyjściowym żadnego ze znanych mi urządzeń.
Mocna macie Whisky w Wielkopolsce.