Audiohobby.pl

Dekalog początkującego audiofila

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
31-08-2021, 20:34
Dekalog młodego audiofila przykazanie pierwsze jak chcemy żeby na każdym sprzęcie nam grało cudnie wystarczy flaszka, to tańsze niż wypasiony cd
Bo ja wiem? Wątroba tania też nie jest.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
31-08-2021, 21:28
się regeneruje, skrzywione uszy nie .

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
01-09-2021, 08:31
trzeba z tym uwazac i nie chodzi o watrobe, mnie zeszloroczne naduzywanie szkockiej (zaczelo sie przed sciemą jakos przed ostatnim odbytym warszawskiem audioszolem) doprowadzilo do repertuaru typu bracia figo fagot.

Rzucilem po tym jak uslyszalem pytanie : "gramy dalej ?" ;-) 
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5284
  • Ekspert
01-09-2021, 09:29
To prawie jak spowiedź, doceniamy! Jak do mnie zajrzysz - przygotuję ciepłe mleko.

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
01-09-2021, 11:30
(...) fagot.
No, ten, to ma barwowo fajny dol... Od razu slychac, ze to z drewna wychodzi, wiec sadze, ze jak uslyszales ten dol, to rzuciles naduzywanie szkockiej, a nie tyle po uslyszeniu pytania czy "gramy dalej"  :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
01-09-2021, 15:03
spokojnie Panowie, szklanka dobrej szkockiej ma dzienne zapotrzebowanie vit C, w okresie jesienno zimowym dla pewnosci lepiej wypic dwie.
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5284
  • Ekspert
02-09-2021, 07:25
Ale zabijają zapotrzebowanie na witaminę M 

Czekam na pomiar pokazujący zniekształcenia potwierdzające wysłuchaną dziurę w paśmie tajemniczego urządzenia Gustawa :)
Poważny zarzut powinien być  udokumentowany. Np zrobione pomiary asr były wykonane w takich a takich warunkach a pominięto to i to. Tutaj powinno nastąpić potwierdzenie w postaci własnego pomiaru pokazującego problem wychwycony własnymi uchami.
Sokrates mawiał zanim go zabito: „Strzeż się ludzi, którzy są pewni tego, że mają rację”

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
02-09-2021, 08:30
colcol, Majkel ladnie wszystko napisal. Przekladajac na mniej techniczny i: to ze komus jest zimno bo stoi stopami w zimnej wodzie nie zmierzysz "procedurowym'' termometrem wetknietym pod pache.

Zalozmy nawet ze te Gustawowe DAC byly perfekt w kazdych mozliwych technicznych aspektach dowolnie mierzac.
Co to zmienia jesli jemu subiektywnie nadal brakuje srodka ?
A moze byc wiecej bo Benchmark ma. I slyszalem u Gustawe rozne urzadzenia ktore tego srodka mieaja wiecej.
Pewnie znieksztalcone ;-)

Nawet jesli to co z tego ?

i cytujac Ciebie

"Tutaj powinno nastąpić potwierdzenie w postaci własnego pomiaru pokazującego problem wychwycony własnymi uchami."

"Sokrates mawiał zanim go zabito: „Strzeż się ludzi, którzy są pewni tego, że mają rację”

albo jak z jakiegos filmu:

- ale Ty masz cierpliwosc dla idiotow, jak to robisz ?
- mowie im ze maja racje
- przeciez to jest zupelnie bez sensu
- masz racje
https://banbye.pl polecam :-)

majkel

  • 7476 / 5896
  • Ekspert
02-09-2021, 09:07
Czekam na pomiar pokazujący zniekształcenia potwierdzające wysłuchaną dziurę w paśmie tajemniczego urządzenia Gustawa :)
Poproś admina ASR o coś więcej niż przeczesanie FR częstotliwościami w sinusie i użycie metody "połącz kropki" z wyokrąglaniem wielomianowym, żeby nie było kantów. Jak już pisałem, pojedynczy sinus na urządzeniu bogatym w TIM lub IMD nie "dorobi" niczego, a już dwa sinusy o różnej częstotliwości jak się zmodulują na nieliniowości stopnia wyjściowego, to może się pojawić składnik, który będzie w przeciwfazie do częstotliwości w sygnale użytecznym akurat w środku pasma i może być efekt ubytku średnicy. Oczywiście, jak się słucha muzyki, to tam jest więcej sinusów niż dwa na raz, więc i takich "dodanych" lub "odjętych" będzie sporo, a efekty tak nieprzewidywalne, że nikt jeszcze tego naukowo nie rozpracował mimo, że Nobel się uśmiecha pod wąsem.

Te testy ASR to są trochę takie, jakby zrobić egzamin ze sprawności, gdzie trzeba wykonać przysiad. No i oceny wychodzą między ponad 99% do 100% za wrażenia ogólne i zgodność czynności z poleceniem. :) Wszyscy sprawni jak ta lala, więc nie wiadomo, czemu dowódca oddziału potem marudzi, że niektórzy zostają z tyłu, albo muszą sobie na chwilę usiąść podczas ćwiczeń na poligonie.
- żołnierz się rusza? tak
- strzela? strzela
Reszta to autosugestia albo czepianie się z powodu uprzedzeń, bo z punktu widzenia walki nie ma różnicy. :)

colcolcol

  • 925 / 5284
  • Ekspert
02-09-2021, 13:22
- masz racje
...masz rację :)
W klimatach anegdot i mitów:
moja mama była krawcową i nie taką od skracania spodni, ale konkret. Dostała zlecenie na układankę (to taka spódniczka plisowana, która wymaga sporo papieru, rozplanowania cięć i łączeń) i spódniczka wyszła cudo. Niestety, nikt nie był zadowolony i finalnie skończyło się awanturą oraz oddaniem spódniczki za frico. Mama uszyła spódniczkę na wyraźne życzenie zleceniodawcy i uprzedzała, że dziewczynka mająca 120 cm i ważąca prawie 50kg nie jest modelką i ta układanka nie dla niej.
Nie twierdzę, że system Gustawa nie udźwignie hi`ednu i że jest jak ta dziewczynka, ot taka myśl ...

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
02-09-2021, 17:59
"więc nie wiadomo, czemu dowódca oddziału potem marudzi"

bo w telewizji mu powiedzieli ze rezerwista z cukrem ponad norme i codziennym czteropakiem do wiadomosci wywija tak :



tak apropos wczoraj dla jaj ogladalem kilka odcinkow dziennika telewizyjnego z lat 80-ch. poziom wyzszy od wspolczesnej wersji, bo choc publicystyka na podobnym poziomie (tylko bez "prosze mi nie przerywac Panie posle, ja Panu nie przeszkadzalem" :-))) ) co tvp i tvn ale sporo wydarzen teatralnych, baletu, sztuki, dzieci nie zajmowaly sie wpadaniem w depresje, graly w szachy...historia zatoczyla kolo, mamy ten sam lvl propagandy tylko pogadanki o Zenku a nie o Szekspirze. Co to bedzie co to bedzie :-)
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5284
  • Ekspert
02-09-2021, 20:16
Poproś admina ASR
Chyba Ty :) ja jestem gawędziarz.
Na całym świecie nie ma nikogo, kto podważyłby metodę robienia pomiarów sinusem i udowodnił, że do audio się najzwyczajniej nie nadaje? A może są inne metody pomiaru THD i pasma niż przestrajany sinus i ktoś udowodnił na przykładowym urządzeniu różnice w pomiarach wynikające z metodyki?
Czy droczysz się próbując jakoś wytłumaczyć fenomenalny słuch audiofili?
Napiszę jeszcze raz: miałem trzy DAC i jedno DVD Pioneera i wszystkie grały tak samo, łącznie z aktualnym DSP. Różnice słychać jak przytne w FIR. Pojawia sie różnica w przestrzeni i barwie. A i to nie zawsze i nie w sposób oczywisty.

Wuelem

  • 201 / 1705
  • Aktywny użytkownik
02-09-2021, 20:32
Ja przełączam we wzmacniaczu wejście cinch oraz Toslink (czyli raz gra przetwornik w odtwarzaczu CD, a innym razem we wzmacniaczu - chyba dobrze rozumiem?) i... nie ma różnicy. Klik, klik, znowu klik i jest ciągle to samo. Wzmacniacz z wyświetlaczem, więc widać, że wejścia przeskakują. Powiedzmy, jeszcze nie miałem czasu pomyśleć, dlaczego tak jest i tylko z tego powodu nie tłumaczę jakim cudem...

Drogie przetworniki są łączone z drogimi kolumnami, stąd ich lepszy dźwięk.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
02-09-2021, 22:42
Ja przełączam we wzmacniaczu wejście cinch oraz Toslink (czyli raz gra przetwornik w odtwarzaczu CD, a innym razem we wzmacniaczu - chyba dobrze rozumiem?) i... nie ma różnicy. Klik, klik, znowu klik i jest ciągle to samo. Wzmacniacz z wyświetlaczem, więc widać, że wejścia przeskakują. Powiedzmy, jeszcze nie miałem czasu pomyśleć, dlaczego tak jest i tylko z tego powodu nie tłumaczę jakim cudem...

Drogie przetworniki są łączone z drogimi kolumnami, stąd ich lepszy dźwięk.
Wystarczyłoby, żeby sygnał z CD miał niższą albo wyższą wartość niż ten z wbudowanego DAC'a we wzmacniaczu i usłyszałbyś różnice.
I trzeba wiele samokrytyki i pokory aby rozpoznać, że różnice w brzmieniu niekoniecznie wynikają z jakiejś znaczącej różnicy między źródłami a jedynie z minimalnie różnych poziomów.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
02-09-2021, 23:35
dajesz, to chyba nie jakis produkt z darknetu ? :-)

O nie, @pień chciał fotkę (Ty też!) mojego wynalazku w obudowie suba - zamieściłem i... ani słowa Waszego komentarza. Żadnych zachwytów, gratulacji, przejawów zazdrości. Ewentualnie krytyki, że to nie może zagrać (oczywiście bez słuchania). Sytuacja jakby podzielić się dymem z papierosa i po godzinie oczekiwać czegoś namacalnego. Niestety, nie palę. Dałem się raz namówić na zaciągnięcie się, ale mi nie smakowało :-)

Efektów patrzenia nie ma, to i nie podejrzewam u Was efektów słyszenia. Wiem już swoje...

Przepraszam, biję się w pierś-szczerze.
 Nie przeszło mi nawet przez myśl że to>nie może zagrać.  Gdybym był audiofilem to co innego.
Zasmucił mnie tylko brak ogonka :)   Poważnie.
A co do krytyki to poczekaj.   Obiecuję w ramach rewanżu poszukać foty ustrojstwa własnego wyrobu.
Zrobionego ze złości po sprzeczce z synem- który naczytał się bredni jakich w necie i zaczął mi robić wykłady o jakoś specjalnie ciągniętych drutach. Jakoś niby magicznie czego nikt nie robi i podawał mi szczegóły procesu.
No cóż- wyjaśniłem młodemu że takie magiczne sposoby to nawet są przy produkcji drutu na siatki ogrodzeniowe. 
No ale w sumie szło o kolumny.  Zrobił (idąc niestety w moje ślady) jakąś techniczną pokrakę za kupę kasy która grała >tak sobie<
Ja zrobiłem w ciągu jednego dnia z tego co popadło- jakąś starą szafę z paździerza zużyłem na obudowę i wsadziłem głośniki z jakiejś
plastikowej wytłoczki typu >panasonix   czy inny sonix.
   Ku mojemu zdziwieniu zagrały całkiem ładnie :)
Aaaaa, ponieważ grały >jasno
To na drugi dzień walnąłem wałkiem na biało.  Taką farbą jak do ściany :::)))