Audiohobby.pl

Niemęczące słuchawki ogólnego stosowania

Rolandsinger

  • 2894 / 5884
  • Ekspert
09-02-2009, 15:26
Szanowni Koledzy,

Moje doświadczenia ze słuchawkami podpowiadają mi, iż istnieją dwa wykluczające się nawzajem obszary cech, które są w równym stopniu pożądane przez każdego NIE-audiofila słuchajacego muzyki, a nie słuchawek.

Albo mamy do czynienia z dużą rozdzielczością prezntacji, dobrą lokalizacją i separacją instrumentów, masą powietrza, często idzie za tym szeroka i głęboka scena, a na okrasę dostajemy zwiewność, lekkość brzmienia, sybilanty obecne w większości realizacji, ostrą górę lub górną średnicę, BEZBARWNĄ, chudą i dla mnie skrajnie nieprzyjemną wokalizę, dokładnia tak jak w nieniejszym opisie GS1000:

http://www.headphonereviews.org/headphone.php?action=view&headphoneId=204

lub mamy gęsty, słodki, barwny wokal, mocny, mięsisty bas, wycofaną górę (wszystko to, co lubię)  i...niestety granie w głowie, bez finezji i detali.

Istnieją wprawdzie słuchawki zbliżające się do ideału, ale mają one jedną, dwie cechy, z którymi również ciężko żyć. Np. DT880Pro mają słodkie, naprawdę plastyczne wokale, ale bas w niektórych gatunkach jest zbyt słaby (metal) i góra zbyt kłująca, co sprawia, że ta muzyka brzmi na nich karykaturalnie. k701 choć przestrzenne i dokładne do rocka czy soulu się nie nadają.

Mam śiwadomość tego, że być może oczekuję zbyt wiele, jednak jestem gotów nawet zrezygnować z dalszego słuchania na słuchawkach, jeśli nie będzie się to wiązało po prostu z przyjemnością, tylko z drażnieniem bazbasiem na rocku, sybilantami na jazzie wokalnym, graniem w głowie na koncertach live, etc.

Co najważniejsze słucham wielu gatunków, dla których różne aspekty brzmienia mają kluczowe znaczenie, nie szukam przeto słuchawek-ideału, lecz bardzo udanego kompromisu. Priorytetami są:

mocny, dokładny bas, słodka, plastyczna średnica bez sybilacji (NAJWAŻNIEJSZA), w miarę dobra rozdzielczość, analogowa góra, dynamika i szybkość również mile widziane, ale nie muszą powalać

z cech użytkowych:

impedancja: 32-60 Ohmów
wysoka efektywność: najlepiej pow. 100 dB/mW
preferuję słuchawki otwarte
asymetryczny kabel (niekoniecznie, ale miło by było)
skórzane pady (niekoniecznie, ale miło by było)

Co z góry odpadają:

- wszelkie wysokie Grado (to nie słuchawki, lecz narzędzia tortur słuchu)
- AKG K1000 (kompletne bezbasie)
- słuchawki grające dobrze tylko w towarzystwie nietypowowej elektroniki za min. 1 mln zł, którą notabene mają 2 osoby w kraju

Co znam dobrze, więc proszę nie proponować:

AKG K701 i wszystkie niższe z wyj. K601, DT880, DT990, DT150, większość Grado, Senki HD600/650, E9, Sony MDR V900, SA1000/2000/5000, Denony D5000.

Budżet 2,5 kzł

Rozważam też opcję zakupu tanich słuchawek do 0,7-1 kzł + ciepły, słodki wzmak, pytanie tylko jaki? Całość musi się zamknąć w budżecie.


Z góry dziękuję za propozycję.

____________________________________

Sprzedam: AKG K701 - stan fabryczny + nowe pady, 1500h przebiegu; cena: 850 zł/  Beyery DT880Pro, igła/fabryka (używane kilkanaście godzin), ok. 700h, cena: 700 zł
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

aasat

  • 2263 / 5866
  • Ekspert
09-02-2009, 15:31
Poczekajmy na aż opinie Intuos\'a o Vivanco SR 470 potwierdzi więcej osób, to mogłyby być naprawdę nieżle niemęczące muzycznie i fizycznie (bo mocno otwarte) słuchawki

Rolandsinger

  • 2894 / 5884
  • Ekspert
09-02-2009, 15:38
Też o nich myślałem, a także o modelach ortho (to mogłby być rozwiązanie moich problemów), ale jako że nie mam w tej materii rozeznania czekam na jakies konkretne propozycje.

_____________________________________

Sprzedam: AKG K701 - stan fabryczny + nowe pady, 1500h przebiegu; cena: 850 zł/  Beyery DT880Pro, igła/fabryka (używane kilkanaście godzin), ok. 700h, cena: 700 zł
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

aasat

  • 2263 / 5866
  • Ekspert
09-02-2009, 15:50
Vivanco SR 470

> impedancja: 32-60 Ohmów
Impedanz: 32 Ohm

> wysoka efektywność: najlepiej pow. 100 dB/mW
Sensitivity: 113 dB

> preferuję słuchawki otwarte
Open ear pads

> asymetryczny kabel (niekoniecznie, ale miło by było)
Single-sided cable exit

>skórzane pady (niekoniecznie, ale miło by było)
Velour ear pads

Prawie pasuje do Twoich założen

fallow

  • 6457 / 5853
  • Ekspert
09-02-2009, 16:00
Ta konturowa, sucha, ostra prezentacja np. GS1000 nie bierze sie z nikad. Dlatego po wizycie u znajomego i sluchaniu z lampowego OTLowca zdecydowalem sie sprzedac Yamamoto. Tam graly znacznie lepiej z masa i wypelnieniem o  poziomy wyzej.

Tak czy siak, nie wierzylem poki sam nie uslyszalem. Wiem, ze i Ty nie wierzysz ze one tak moga zagrac.

Ja proponuje takie drogi:

1) JVC HP/HA DX1000 - spelniaja wszystkie Twoje kryteria poza tym, ze nie sa owarte.
2) Zostawic K701 albo inne i kupic slodki lampowy wzmacniacz, ktory bedzie gral z duza moca, cieplo i troche zetnie przelem gornej srednicy i niskiej gory. Taki typowy tubey sound, wprowadzi jeszcze wiecej analogowosci. Ba, nie myslic oczywiscie z jakims zamulaczem, bo przeciez nie o to sie rozchodzi :)

Zeby ze sluchawek o wysokiej rozdzielczosc zrobic grajace slodko i milo - to tor musi tak grac. AudioNemesis po upgrejdach gra jak wiesz neutralnie (jak dla mnie) Moonlight w wersji ktorego masz raczej "tubowy" tez nie jest.

No to i takie K701 graja dokladnie po prostu to, co dostaja z toru.

Co do Yamaha YH100 - mysle, ze byloby blisko ale musilabys sie przyzwyczaic do wrodzonej lagodnosci tych sluchawek. Oczywiscie nie przecze, ze to mozliwe ale jakos nie widze Slayera brzmiacego na nich z wykopem.

Mnie osobiscie najlepsza droga wydaje sie niezly lampowy grajacy jak to sie niby nie powinno mowic bo kazdy powie, ze lampa gra roznie (i ma racje) tak czy siak - grajacy "lampowo" :))

Jest tez wersja dla sofciarzy - po prostu zakup HD 595 :D :)

aasat

  • 2263 / 5866
  • Ekspert
09-02-2009, 16:09
>> fallow, 2009-02-09 16:00:53
Co do Yamaha YH100 - mysle, ze byloby blisko ale musilabys sie przyzwyczaic do wrodzonej lagodnosci tych sluchawek. Oczywiscie nie przecze, ze to mozliwe ale jakos nie widze Slayera brzmiacego na nich z wykopem.

Tutaj twierdze inaczej. YH-100 są dobre do ciezszej muzyki doskonale oddają masę ciezkich riffów
Np kawałek Satrianiego One Robot Dream na YH-100 zabrzmaił najlepiej w porównaniu z HD600 i DT880

Rolandsinger

  • 2894 / 5884
  • Ekspert
09-02-2009, 16:10
Fallow, a masz jakieś propozycje takich wzmaków, tak do 2 kzł?

Przeprowadzam się, meble kupuję, audiofilem nie jestem, muzyki słucham, bo lubię, więc wzmak za 5 kzł, nawet gdyby grał miodnie odpada z przyczyn światopoglądowych (wolę kupić nową skórzną sofę za tę kasę :)))).

PS. Teraz słucham AC/DC z toru za 8 kzł na słuchawkach za 200 zł po niewielkich przeróbkach i te taniochy rozpie...ją te wszystkie hi-endy na starcie, na nich taka muzyka brzmi jak żart, jakby wtyczka jack był wsadzona nieprawidłowo.

_____________________________________

Sprzedam: AKG K701 - stan fabryczny + nowe pady, 1500h przebiegu; cena: 850 zł/  Beyery DT880Pro, igła/fabryka (używane kilkanaście godzin), ok. 700h, cena: 700 zł
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

kopaczmopa

  • 786 / 5823
  • Ekspert
09-02-2009, 16:14
trafny post Roland, tyle ze nie bedzie tak latwo:)

A sluchales HD580? one graja nieco inaczej od 600 a z lampa bywa miodzio...Nie bij, tak tylko sugeruje, moga sie podobac i wcale nie sa meczace.
Generalnie tez sie zgadzam ze niektore sluchawki maja za dobra opinie - np DT880Pro mi nie podchodza bo maja za malo basu i bywa zbyt jasne brzmienie, 990Pro wcale nie sa lepsze ale ich mocniejszy bas powoduje ze mi sie lepiej nich slucha.

HD595 moga byc rozwiazaniem ale one dla mnie graja jak majkel napisal - trącą garnkowatoscia.
ciekawosc brzmienia

aasat

  • 2263 / 5866
  • Ekspert
09-02-2009, 16:14
Co do YH-100 i ogólnie słuchawek Vintage to istnieje jeszcze ryzyko, ze każdy egzemplarz gra inaczej

fallow

  • 6457 / 5853
  • Ekspert
09-02-2009, 16:19
Roland:

Sam bardzo chetnie nabylbym taki w takiej wlasnie cenie :) Jeszcze nie zdecydowalem sie na Woo2 i dalej szukam co gdzie i jak.

Generalnie w tej cenie da sie takze nabyc Woo6. Ampy Woo maja uogolniajac opinie grajacych "lampowo".
http://www.wooaudio.com/products/wa6.html

Rolandsinger

  • 2894 / 5884
  • Ekspert
09-02-2009, 16:20
Aha, z super-wzmakiem jest jeszcze jeden kłopot: jak masz słuchawki, które grają dobrze tylko z tego wzmacniacza, to:

- same słuchawki bez niego są bezwartościowe, np. podczas wyjazdów

- w wypadku awarii wzmacniacza (egzotycznego, więc na pewno bardziej awaryjnego od masówki, naprawa potrwa rok - wysyłka do Chin, etc.) nie posłuchasz sobie już na niczym innym.

- Rafaell, z tego co wiem, miał rozegrane K701 i pędził je z dwóch różnych Lake People, a one jasne raczej nie są, a mimo to cięło jak ch...j blady

- takie słuchawki, które potrzebują super-wzmaka i toru za milion są bardzo mało uniwersalne



_____________________________________

Sprzedam: AKG K701 - stan fabryczny + nowe pady, 1500h przebiegu; cena: 850 zł/  Beyery DT880Pro, igła/fabryka (używane kilkanaście godzin), ok. 700h, cena: 700 zł
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

fallow

  • 6457 / 5853
  • Ekspert
09-02-2009, 16:24
ad1) Ja raczej nie zabieralbym w podroz K701 albo GS1000 nawet gdyby zadowalalo mnie jak graja z playera :) Od tego sa sluchawki przenosne.

ad2) Wysylka EMSem do USA czy Chin to 5 dni roboczych, przy naprawie pisze sie specjalna notke dla celnikow.
Powiedzmy trwa to okolo miesiac w 2 strony z naprawa. Dodatkowo te ampy to nie sa konstrukcje skomplikowane, mozna sobie naprawic samemu.

ad3) Jasne, ze sa malo universalne, mozna zawsze kupc Denony ktore sa 1000 razy bardziej uniwersalne niz Grado czy K701 lub HD 650.

MS3

  • 38 / 5606
  • Użytkownik
09-02-2009, 16:37
Z tym, że Denony są zamknięte (a Roland zaznaczył, że mają być otwarte)....ale takie D2000 są tanie i przyzwoite.
Co do wysyłek...ja już swego czasu wysyłałem obiektyw z UK na naprawę/wymianę do HK...po trzech miesiącach użerania paczka się znalazła....nawet finalnie nie byli w stanie stwierdzić czy coś było ze szkłem robione.

fallow

  • 6457 / 5853
  • Ekspert
09-02-2009, 16:45
Dla kontrastu ja kiedys wyslalem wadliwe Westony UM2 do USA (EMSem) i dostalem rowniez EMSem nowe w okolo 2 tygodnie.

Rolandsinger

  • 2894 / 5884
  • Ekspert
09-02-2009, 16:50
I jeszcze w kwestii kupowania ciepło i słodko grającego napędu pod ostre hi-endowe słuchawki.

- w świecie głośnikowym jest raczej odwrotnie: najlepsze paczki mają barwę i dobry bas same w sobie (np. WLM czy Sonusy), elektronikę dobiera się raczej neutralną lub nawet chłodną

- kupowanie toru pod słuchawki przypomina kupowanie za ciasnych spodni, a nastepnie stosowanie diety by się w nie wbić

- są słuchawki klasy hi-end grające naturalnie z neutralnych gratów, np. najwyższe Sennheisery

- słuchawki prędzej niż głośniki czy elektronika ulegną zużyciu, gdyż mamy z nimi ciągły fizyczny kontakt, a co będzie jeśli dany model słuchawek przestanie być produkowany (kryzys), a inni posiadacze będą wołali za nie kosmiczne kwoty: zostaniemy z nietypowym torem pod nieprodukowane słuchawki?



____________________________________

Sprzedam: AKG K701 - stan fabryczny + nowe pady, 1500h przebiegu; cena: 850 zł/  Beyery DT880Pro, igła/fabryka (używane kilkanaście godzin), ok. 700h, cena: 700 zł
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)