Audiohobby.pl

Stax SR-009 najlepsze słuchawki, tak czy nie?

pastwa

  • 3815 / 5886
  • Ekspert
31-12-2018, 15:31
Koledzy staxowcy pewnie podpowiedza wiecej. Ja tylko dodam, ze dla mnie wzmacniacze obecne Staxa raczej do wybitnych nie naleza, z seria L500/L700 jeszcze sie sprawdzaja ale z 009 (bez S) gra to za chudo/lekko, na dluzsza mete meczaco, choc strasznie detalicznie.

Majac wysokiej klasy wzmacniacz kolumnowy szedlbym w przystawke.

escaflowne

  • 190 / 5150
  • Aktywny użytkownik
31-12-2018, 15:33
Jaki jest poziom sygnału na wyjściu za phonostage MM a jaki na wyjściu bufora?
Ten konkretnie wzmacniacz został zbudowany na zamówienie zza Atlantyku (można go ustawić na 230 i 110V ;-) ) ale ma konstrukcję modułową i może zrobić serię. Zamiast potencjometru ma właśnie drabinkę rezystorową "quadro" na rezystorach mmelf do pełnego wysterowania potrzebuje 0.4V. 
gnuśny kocur

Milimetr

  • 27 / 1936
  • Użytkownik
31-12-2018, 15:38
Jaki jest poziom sygnału na wyjściu za phonostage MM a jaki na wyjściu bufora?
Ten konkretnie wzmacniacz został zbudowany na zamówienie zza Atlantyku (można go ustawić na 230 i 110V ;-) ) ale ma konstrukcję modułową i może zrobić serię. Zamiast potencjometru ma właśnie drabinkę rezystorową "quadro" na rezystorach mmelf do pełnego wysterowania potrzebuje 0.4V.

Sorry, ale jestem nie techniczny na tyle by na to pytanie odpowiedzieć. Przypuszczam że na wyjściu monitor out jest normalny sygnał bez wzmocnienia rzędu 2V.

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
31-12-2018, 18:40
@Milimetr

Lepiej trafić nie mogłeś. To jest miejsce na pisanie o dziewiątkach i nie tylko.


Jeśli właściwie zrozumiałem to:

- pierwszy wariant odpowiadał położeniu przełącznika Level control - dioda świeci na zielono - Foto nr 1

- drugi wariant... pod przełącznikiem dioda świeci na czerwono  - Foto nr 2

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
31-12-2018, 19:26
Moim zdaniem problem nie leży po stronie wzmacniacza. Wybór selektorem trybu pracy odcina tylko potencjometr w Stax. Takiej różnicy jak opisałeś z tego powodu być nie może.

Milimetr

  • 27 / 1936
  • Użytkownik
31-12-2018, 20:53
Wiktorze, dziękuję za odpowiedź. Nie wiem, czy mieliśmy okazję się poznać, ale mamy wspólnego znajomego, który wiele mi opowiadał na Twój temat zawsze przedstawiając jako słuchawkowego człowieka legendę :-)

Wracając do meritum - tak jak pokazałeś na zdjęciu, tyle że dla wariantu 1 (zielona dioda) wychodziłem z preampu od razu za phonostage z wyjścia monitor out, zaś dla wariantu 2 (czerwona dioda) wychodziłem z preampu z wyjścia głównego, czyli ze stopnia line stage. W tym drugim wariancie za preamplifikację odpowiadał w całości mój preamp Jadisa i to brzmienie było znacznie pełniejsze i lepiej dociążone. 

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
31-12-2018, 21:06
Wariant nr 2 to optymalne rozwiązanie. W moim systemie wszystkie źródła wpięte są do przedwzmacniacza, a dopiero potem do wzmacniaczy słuchawkowych.

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
31-12-2018, 21:11
Stop, jeszcze  korekta... otóż w ten sam sposób, w zależności od modelu wzmacniacza. można podłączyć się z potencjometrem lub bez. W przypadku lampowego T8000 masz przełącznik trybu, natomiast w lampowych wzmacniaczach Staxa serii 007t i 007tII nie ma takiej opcji. Tylko tranzystorowe 727 i 717 pod pokrywą kryją mały switch i w ten sposób użytkownik dokonuje wyboru w jakim trybie ma pracować wzmacniacz.

Milimetr

  • 27 / 1936
  • Użytkownik
31-12-2018, 21:55
Stop, jeszcze  korekta... otóż w ten sam sposób, w zależności od modelu wzmacniacza. można podłączyć się z potencjometrem lub bez. W przypadku lampowego T8000 masz przełącznik trybu, natomiast w lampowych wzmacniaczach Staxa serii 007t i 007tII nie ma takiej opcji. Tylko tranzystorowe 727 i 717 pod pokrywą kryją mały switch i w ten sposób użytkownik dokonuje wyboru w jakim trybie ma pracować wzmacniacz.

Ok. Czyli regulację głośności realizujesz na preampie, nie na wzmacniaczu Staxa?
W ten sam sposób u mnie jest na razie najlepsze brzmienie.

Który z tych wzmacniaczy 727, 007tII, T8000 sprawdza się u Ciebie najlepiej z 009?

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
31-12-2018, 22:13
W tej chwili słucham na T8000, w którym wymieniłem seryjne EH na CCa Siemensa ze złotych czasów analogu. Lampowe Staxy dają więcej przestrzeni i ten parametr dziewiątkom na pewno pomaga. Tranzystor może i bardziej dokładny, jeśli to dobre określenie, za to mniej w nim staksowego czarowania. Mnie bardziej odpowiada brzmienie wzmacniaczy serii 007x, T8000 już polubiłem.

Milimetr

  • 27 / 1936
  • Użytkownik
31-12-2018, 22:38
W tej chwili słucham na T8000, w którym wymieniłem seryjne EH na CCa Siemensa ze złotych czasów analogu. Lampowe Staxy dają więcej przestrzeni i ten parametr dziewiątkom na pewno pomaga. Tranzystor może i bardziej dokładny, jeśli to dobre określenie, za to mniej w nim staksowego czarowania. Mnie bardziej odpowiada brzmienie wzmacniaczy serii 007x, T8000 już polubiłem.

Dzięki. Wnioskuję z tego, że da się w T-8000 wymieniać lampy.
Czy w chwili kiedy T-8000 pracuje w trybie końcówki mocy te lampy są nadal zaprzęgnięte w torze audio?

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
31-12-2018, 22:57
Tak, bez problemu możesz to zrobić sam wymianę lamp.

Drugie tak, cały wzmacniacz działa, tylko nie ma regulacji głośności.

Milimetr

  • 27 / 1936
  • Użytkownik
31-12-2018, 23:00
Tak, bez problemu możesz to zrobić sam wymianę lamp.

Drugie tak, cały wzmacniacz działa, tylko nie ma regulacji głośności.

Jeśli możesz napisz proszę jakie są sonicznie różnice między 007tII a T-8000. Ten ostatni energizer jest strasznie krytykowany w prasie i na forach. Pytanie, czy koniecznie należy go rozważać, czy 007tII byłby ok, zakładając że poruszamy się tylko w obrębie Staxa.

ductus

  • 1247 / 4831
  • Ekspert
03-01-2019, 13:30
Hmm, jak to wszystko tu czytam... Jeżeli chce się poszybować w wyższe rejony, to wzmacniaczy Staxa (może prócz legendy T2) nie powinno się polecać. Miałem je wszystkie w domu i robiłem porównania do mojego toru. Oczywiście, można próbować kombinować z takim np. T1S - jakieś mody czy podawanie sygnału z dobrego preampa. Co do energiserów - porównywaliśmy w Holandii LST z WooWee: z opłakanym rezultatem dla tego drugiego (pisałem na innym wątku).
I jeśli jakikolwiek adapter plus wzmacniacz konwencjonalny - to nie muszę tu łamać tabu: Obecne specjalnie produkowane MOSFET tranzystory mocy w konwencjonalnych ampach osiągnęły już dawno możliwości lamp i pomiarami nawet je zamiatają. Nie tylko mocą. Są i ciepłe i analityczne i potrafią oddać specyficzny soniczny czar, jeżeli tylko tor i nagranie na to pozwala. Jednak zawsze będą legendy i wrażenia wzrokowe rzucające się na uszy, co dużo mówić - skąd się bierze ten "czar" powinniśmy się zastanowić. Sam pan Burmester czy Nelson Pass wypowiadali się na temat porównań tranzy do lampy i współczesny dobry tranzystor wypada w tych wypowiedziach nadzwyczaj dobrze. Co też potwierdzają produkty np. Accuphase i co najmniej tych dwu producentów - Burmester i Pass.
Tym niemniej, jeżeli już lampa to w dedykowanych elektrostatom wzmacniaczach i tu uważam, kolega Escaflowne jest niedoceniany. Robi świetne wzmaki właśnie na 6E5P i 6E6P, a pozamiatać kompletnie, to Adam może superkonstrukcją na lampkach 814...  Ten jego wynalazek, z nazwy ESCAF, na  6E5P i 6E6P mam u siebie (ostatnio przez Adama zmodyfikowany) i postawiłem koło Staxa T8k, żeby toto pokazało co umie. Po czym... flagowego Staxa szybko sprzedałem. Wnioski wyciągnijcie sami, a niedowiarków zapraszam serdecznie do siebie.

Milimetr

  • 27 / 1936
  • Użytkownik
04-01-2019, 12:26
A czy miałeś możliwość posłuchać któregoś z nowych KGSSHV lub KGSSHV Carbon?