Audiohobby.pl

Elektrostatyczny świat DIY

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
18-09-2015, 13:04
W takim razie muszę się podjąć wykonania tego urządzenia, mam nadzieję na wsparcie bo nie jestem elektronikiem ani konstruktorem.Z Waszą pomocą mam nadzieję wykonać to urządzenie.
Czy transformatory muszą być z Lundahl a czy ktoś może zaproponować inne?
Chcę zrobić to co kiedyś zaproponował Andrea C.

1.Obudowa.
2.Podzespoły.
3.Metoda łączenia punkt-punkt.
4.Połączenia srebrzana miedź.

Jakieś sugestie? Tylko nie piszcie żeby się za to nie brać, raczej oczekuję wsparcia i pomocy, jeśli ktoś chciałby mnie zniechęcać niech w ogóle nie pisze ww sprawie.

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
22-09-2015, 11:04
Etap pierwszy obudowa:

Mam pomysł na obudowę ale jeszcze się zastanawiam nad tym czy nie będzie jednak lepiej zrobić dwie obudowy odrębnie dla kanału prawego i lewego.
Jeśli uzyska się przez to np: lepszą separację kanałów, i jeszcze innych ważnych czynników to jak najbardziej to się może opłacić.
Znalazłem również inne transformatory niż popularne Lundahle , wybór nie będzie prosty.
Jest możliwość nawinięcia takich jakie były by najlepsze, zobaczymy jak temat się rozwinie.
Pomimo tego że nikt tutaj na forum mnie nie wspiera nie znaczy to że jestem sam w podjęciu konstruowania energizera do elektrostatów.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
22-09-2015, 12:28
Rozdział na dwie obudowy nie ma sensu. Wystarczy dobrze rozdzielić trafa od siebie, odległość zrobi swoje. To nie są trafa w aktywnym układzie wzmacniającym, więc ewentualne przesłuchy są pomijalne dopóki ich do siebie nie przytulisz.
Ostatecznie w środku obudowy postaw ekran z permaloju i zadbaj aby obudowa była niemagnetyczna.

Nawinięcie takich traf jakie byłyby najlepsze - a kto zdecyduje, jakie parametry ma mieć najlepsze trafo, kto je zaprojektuje, jaką metodą je nawinąć, jak to fizycznie wykonać i kto na końcu by to wykonał i kto na końcu zdecyduje, na którym z tych etapów popełniono błąd i wyszło słabo?
No i z jakimi innymi trafami to porównasz by określić czy jest lepiej, trochę lepie, dużo gorzej , czy tylko lekko inaczej?
Nie istnieją na świecie najlepsze elementy w kategoriach absolutnych. To zawsze jest kompromis pierdyliona drobiazgów.

Co to znaczy, że Cię nikt nie wspiera? Ja Ci z całego serca kibicuję i staram się wybić z głowy ścieżki, którymi w pierwszej kolejności dojdziesz do urwiska i się zatrzymasz :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
22-09-2015, 12:45
Krzysztof pomimo tego że mi początkowo odradzałeś dziękuję za wsparcie bardzo to doceniam no i zrobię to aby wynieść jakieś doświadczenie z tego procesu prób i błędów.

Bo jak wcześniej wspomniałeś to nie jest żadna trudność.
Nie myśl że człowiek się nie uczy, ależ tak całe życie i głupim umrze i żadna z dziedzin nauki nie jest zapieczętowaną tylko dla wybranych.

Transformatory to też nie jest nie wiadomo co jak ktoś nawija i produkuje sam trafa do wzmacniacza lampowego lub pre ampu mikrofonowego gdzie nie można się mylić bo bardzo dobre mikrofony nie tolerują złych układów, to myślę że i z tym energizerem sobie poradzi.Można spróbować Lundahli i takich zrobionych przez specjalistę ? myślę że tak.

Obudowa z założenia będzie dzielona być może w jednej obudowie ale podział zdecydowanie będzie na dwa bloki.

Żadna z innych niż niemagnetyczna stal nie wchodzi w rachubę.

Transformatory zastosowane w konstrukcjach Diy i tu na forum i np u Andrea C są od Lundahla wiem że są bardzo dobre ale czemu nie spróbować innego transformatora?

Widzisz można dojść do urwiska i się zatrzymać ale można próbować rozwiązać problem i iść dalej czy jest to możliwe tak:)


Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
22-09-2015, 14:38
Marku - aby coś ulepszać trzeba to coś najpierw zbudować, uruchomić, użytkować, zrozumieć zasadę działania itd ...
Nie wiem czy zauważyłeś, ale ja budując lampowca, nie szukałem tutaj na forum wsparcia, ani porady.
Wiedziałem co robię, nie pytałem się, czy taką lampę można zastąpić inną i gdzie wstawić kondensator itd ...

Albo znasz się doskonale na tym co zamierzasz i eksperymentujesz świadomie i chwalisz się postępami, albo błądzisz we mgle, poprawiając coś, czego wcale jeszcze nie zrobiłeś a co dopiero zaprojektować i zbudować lepsze.

Ucieszyłbym się bardzo gdybyś przedstawił działający taki energizer, przygotowany np. pod wymianę traf od różnych producentów (albo własne). Ale trzeba mieć jakaś bazę wyjściową.

Czemu rozdzielasz obudowę? Policzyłeś, że tak trzeba, wyszło Ci z eksperymentów?
W świecie audio czynności voodoo-podobnych mamy mnóstwo. Co chwilę ktoś tworzy nowe zasady fizyki i likwiduje nieistniejące problemy.
Pół biedy jak to robisz, bo to lubisz albo od strony estetycznej tak się bardziej podoba.
Gorzej jak w to tylko wierzysz.

α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
22-09-2015, 15:10
Krzysztof

Spokojnie nie pretenduje do roli konstruktora.
Kiedyś i to zupełnie nie dawno ziemia miała być całkiem płaska czego to dowodzi?

To co napisałeś powyżej nie mobilizuje mnie zupełnie więc dajmy spokój takim wywodom.
Ile trwało zanim coś pokazałeś od siebie? a masz doświadczenie w budowaniu więc nie pisz że nie mogę tego zbudować, może się czegoś nauczę przy okazji...

Widzisz nie trzeba eksperymentów żeby wiedzieć że  dobrze zaprojektowana obudowa to podstawa.
Sam wiesz że za mała obudowa to też nie jest dobre rozwiązanie są za i przeciw.

Żeby było jasne to napiszę tak: jestem w fazie projektu obudowy jakiej to wyniknie wkrótce z obliczeń.

Nie zamierzam zmieniać zasad fizyki, nie wierzę jak niektórzy w różne gusła tak że chyba mamy sprawę wyjaśnioną.

Marku - aby coś ulepszać trzeba to coś najpierw zbudować, uruchomić, użytkować, zrozumieć zasadę działania itd ...

Tak jak wyżej napisałem wszystko po kolei i masz rację trzeba to wszystko zrobić co napisałeś.


Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
22-09-2015, 16:49
Marku - no to do boju :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

4m

  • Gość
12-02-2016, 12:40
Panowie, potrzeba mi 1 szt. (female connector) słuchawkowego gniazdora do staksiorów na przeżycie :) Zalega może komuś z Was w szufladzie? Albo zaoszczędźcie mi parę dni szukania i napiszcie proszę skąd zamawiacie towar dobrej jakości i w dobrej cenie.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
12-02-2016, 14:05
Nie posiadam na stanie wolnego gniazda. Ale proponuję przeczesać ebay (hasło "stax socket") - tam kupiłem swoje gniazdo teflonowe.

Tutaj bardzo podobne, ale wykonane z innego materiału:

http://www.ebay.pl/itm/Stax-Headphones-Kopfhorer-Earspeaker-Pro-Bias-Socket-Jack-Chassis-Panel-Mount-/182009633295?hash=item2a609e9a0f:g:O9IAAOSwDNdV11Bz
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

brodacz

  • 1780 / 3800
  • Ekspert
12-02-2016, 14:39
Panowie, potrzeba mi 1 szt. (female connector) słuchawkowego gniazdora do staksiorów na przeżycie :) Zalega może komuś z Was w szufladzie? Albo zaoszczędźcie mi parę dni szukania i napiszcie proszę skąd zamawiacie towar dobrej jakości i w dobrej cenie.

Konwerter już bliski ukończenia czy dopiero początek ?

4m

  • Gość
12-02-2016, 14:40
Jaki konwerter? :)

brodacz

  • 1780 / 3800
  • Ekspert
12-02-2016, 19:18
Przepraszam pomyliłem Cię z kim innym.

4m

  • Gość
14-02-2016, 09:25
Tutaj bardzo podobne, ale wykonane z innego materiału:
Dzięki za info :) Jeżeli nic mi się nie zmieni w najbliższych dniach to postawię jednak na sprawdzone rozwiązanie - teflon :) A poza tymi 2 dostawcami na ebayu i 1 z ali na rynku nie ma nic więcej? Bardzo podobają mi się gniazda z skośnymi oczkami, z okrągłymi mniej :)
« Ostatnia zmiana: 14-02-2016, 10:43 wysłana przez 4m »

brodacz

  • 1780 / 3800
  • Ekspert
14-02-2016, 09:44
.
« Ostatnia zmiana: 14-02-2016, 09:46 wysłana przez brodacz »

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
14-02-2016, 10:43
A poza tymi 2 dostawcami na ebayu i 1 z ali na rynku nie ma nic więcej?
Nie znalazłem, ale też jakoś namiętnie nie szukałem. Wystarczyło mi to teflonowe.
Ale jest jeszcze jedno źródło - stare transformatorowe zasilacze do Staxów. Czasami da się takie zdobyć za małe pieniądze. Najlepiej jeszcze uszkodzone. Stanowią dobre źródło gniazd :-)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −