Audiohobby.pl

Ear Stream - wątek informacyjny

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
13-01-2011, 18:26
Nie robiłem takich porównań, żebym wszystkie trzy konstrukcje miał jednocześnie w obecności K 701. Biorąc pod uwagę wyniki testów z udziałem innych słuchawek to bym powiedział, że Moonlight operuje co najmniej na poziomie jakości przerobionego klona, a Black Pearl na wyższym. Biorąc pod uwagę koszt nabycia klona + przeróbki ja bym się skłaniał w kierunku Black Pearl. Moje wzmacniacze mają tę przewagę, iż w razie awarii słuchawki nie są zagrożone spaleniem prądem stałym jak w przypadku układów na bazie BCL. Moonlight mocno ograniczy taki niespodziewany prąd stały, a Black Pearl w ogóle go nie przepuści przez słuchawki. Sprawa tego typu awarii nie jest wyssana z palca, bo awaria klona spaliła mi przetwornik w Grado PS1000, a przyczyną był niedolutowany kondensator z tych, których ja nigdy nie wymieniałem. Z prądem stałym jest ta lipa, że jak muzyka nie leci to nie słychać, że coś się smaży.

Imacman

  • 102 / 5562
  • Aktywny użytkownik
13-01-2011, 18:55
Super, wielkie dzięki za wyjaśnienia. Czy jest jakaś kolejka na BP?

Pozdrawiam. Marek

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
13-01-2011, 19:19
Kolejka jest do wypożyczeń. Do zakupu nie ma w tej chwili, tzn. można zwrócić w ustawowym terminie gdy się nie spodoba, ale osoby rozważające zakup są niejako poza kolejnością odsłuchów dla samego zaspokojenia ciekawości. Mam akurat daleko zaawansowany w budowie egzemplarz BP, nie licząc mojego "objazdowego".

Makduf

  • 499 / 5479
  • Zaawansowany użytkownik
13-01-2011, 20:39
>> majkel, 2011-01-13 14:52:05

Modyfikacja wzmacniacza Lehmann Black Cube Linear lub jego kopii - 500zł


Z Twoich doświadczeń wynika, że oryginał potrzebuje modyfikacji? Co takowa daje i na czym polega? Pytam jako posiadacz. Black Cube sam w sobie jest naprawdę świetnym wzmacniaczem i radzi sobie z szeroką gamą słuchawek.

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
14-01-2011, 00:38
Nie mam doświadczenia z oryginałem, ale widziałem jego zawartość na zdjęciach. W porządku, ale bez szaleństw. Schemat zapewne jest ten sam, co wszelkich jego klonów. Kolega posiadający zmodyfikowaną przeze mnie przeróbkę porównywał do oryginału i wyszło, że przerobiony klon brzmi znacznie lepiej. Radzenie sobie ze słuchawkami wynika z zapasu mocy, natomiast ja poprawiam jego zdolności odtwórcze co najmniej nie psując umiejętności napędowych. Instaluję najlepszy według mnie op-amp, zapewniam mu optymalne warunki pracy pod względem zasilania i otoczenia elementów biernych w torze sygnału, usuwam rozwiązania ograniczające pasmo od góry i powodujące przesłuchy między kanałami, daję diody prostownicze o innej zasadzie działania. Jak do tej pory, ciągle trafiałem na zastosowanie diod lawinowych, co jest dla mnie jako elektronika niezrozumiałe, a w ich miejsce daję najszybsze jakie znam o charakterystyce soft recovery. Dźwięk na tym wyraźnie zyskuje, podobnie jak na dołożeniu czterech tranzystorów do bufora wyjściowego celem usztywnienia punktów pracy tranzystorów mocy. Podnoszę też pojemności kondensatorów wejściowych za pomocą moich ulubionych kondensatorów sygnałowych. Do niedawna robiłem przejście na krótko, ale stwierdziłem, że tak też jest bardzo dobrze, a prąd stały nie przelezie.

Makduf

  • 499 / 5479
  • Zaawansowany użytkownik
14-01-2011, 08:13
Dzięki majlkel za odpowiedź. Ja z kolei nie mam doświadczenia z klonami, a bardzo bym chciał dokonać porównania. Jak na mój słuch oryginałowi niczego nie brakuje; ba z pewnością przewyższa jakością dźwięku kilka innych i droższych konstrukcji. Prawdę mówiąc swojego Black Cube\'a nabyłem okazyjnie - za połowę ceny nowego egzemplarza; a ten mój jest prawie nowy. Pomimo jego ++ raczej nie wyłożył bym za niego większej kwoty, niż zaoferowałem. Cóż...jeśli chciałbym kiedyś coś jednak poprawić, będę pamiętał o takiej możliwości i skontaktuję się z Tobą na PW.

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
20-01-2011, 15:12
Do wzięcia "schodzący" model Black Pearl. Z aprobatą co najmniej dwóch kolegów z forum. ;) Zmiana konstrukcyjna od 2011 wynika wyłącznie z faktu, iż wyschło źródło kondensatorów do układu zasilania. Zastąpi je inny model tej samej firmy. Odnośnie sprzedawanego egzemplarza zapraszam tutaj:
http://forum.mp3store.pl/topic/73224-wzmacniacz-sluchawkowy-black-pearl/page__pid__698986#entry698986

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
08-02-2011, 14:56
Zgodnie z zapowiedzią oferta zostaje poszerzona o dedykowaną baterię akumulatorów do wzmacniacza Black Pearl. W komplecie jest ładowarka, którą można podłączyć także w trakcie słuchania. Jest to możliwe między innymi dlatego, że bateria posiada osobne wejście ładowania i wyjście na wzmacniacz, natomiast sama ładowarka jest urządzeniem liniowym, a nie impulsowym i operuje stabilizowanym prądem stałym, a nie jak to często bywa - jedynie wyprostowanym. Można więc uznać, iż czystość prądu nie odbiega od typowego zasilacza stabilizowanego, a ze względu na pracującą równolegle baterię efekt elektryczny i bardziej interesujący - brzmieniowy, są wciąż całościowe lepsze od użycia standardowego zasilacza liniowego. Oczywiście bateria jest przewidziana do użytku samodzielnego, co pozwala zapomnieć o jakości prądu w gniazdku lub przychodzących zakłóceniach z sieci energetycznej. Odpada też problem zgodności polaryzacji wtyczki zasilającej wzmacniacz i inne rozterki jak np. użycie filtra sieciowego lub specjalnej listwy zasilającej, audiofilsko purystycznie zbudowanej, filtrującej EMI czy przeciwprzepięciowej.
Inne zalety baterii to ogromna wydajność prądowa. Zasilacz nie oddaje więcej niż 2A w szczycie, podczas gdy słuchawki, zwłaszcza niskoomowe, potrafią "zawołać" o dużą porcję prądu w dynamicznych partiach muzyki i wtedy zasilanie akumulatorowe lepiej wspomaga pracę kondensatorów zasilających wzmacniacza poprzez ich szybsze ładowanie. Bateria nie stawia ograniczenia tym bardziej, że połączenie jej ze wzmacniaczem ma niską rezystancję poprzez zastosowanie krótkiego kabla. Bateria stojąca obok wzmacniacza nie potrzebuje kabla dłuższego niż 25cm, choć oczywiście ten będzie wykonany na podaną przez zamawiającego długość. Niemniej obecność baterii przy wzmacniaczu może nawet dodać waloru estetycznego zestawu, gdyż jest ona wykonana w takiej samej obudowie jak wzmacniacz tylko 40mm dłuższej wgłąb. Gniazda połączeniowe znajdują się oczywiście z tyłu.

Pojemność baterii to 2.6 Ah w technologii niklowo-wodorkowej o dobranej pod względem napięcia ilości ogniw. Zależnie od modelu słuchawek pozwoli to na pracę bez ładowania do kilkudziesięciu godzin. Przy czym im wyższa ich impedancja i skuteczność, tym dłużej będzie pracować wzmacniacz na jednym ładowaniu. Na słuchawkach 32-omowych udało mi się posłuchać kilkukrotnie po kilka godzin i nie było objawów całkowitego rozładowania baterii. Skądinąd nie dziwi taki wynik przy urządzeniu pobierającym 60mA prądu kiedy nie płynie muzyka przez słuchawki.

Cena za zestaw 1 bateria + ładowarka: 599zł. Dwie baterie i ładowarka: 999zł. Ta druga propozycja jest dedykowana nie tylko purystom, ale też osobom, które dużo czasu spędzają w podróży i chcą używać wzmacniacza do współpracy z innym urządzeniem, które nie potrzebuje prądu z sieci, aby działać, jak np. laptop + ewentualny USB DAC lub odtwarzacz mp3. Wtedy druga bateria jest na zapas i podłączamy ją po rozładowaniu poprzedniej.

Można także nabyć Black Pearl od razu z zasilaniem akumulatorowym i nawet zrezygnować wtedy z zasilacza sieciowego do wzmacniacza. Ceny to odpowiednio:
Black Pearl, 1 bateria, ładowarka - 1799zł + wysyłka
Black Pearl, 2 baterie, ładowarka - 2199zł
Black Pearl, 1 bateria, ładowarka, zasilacz - 1899zł + wysyłka
Black Pearl, 2 baterie, ładowarka, zasilacz - 2299zł

Przy zakupie drugiej baterii wysyłka gratis, nawet jeśli jest to zakup samej baterii w późniejszym terminie.

SI_WY1975

  • 42 / 5159
  • Użytkownik
11-02-2011, 11:29


Witam!

Rozumiem że cena "starej konfiguracji" czyli Black Pearl + zasilacz nadal wynosi 1300 + koszty przesyłki.

Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

Pozdrawiam
SI_WY1975

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
11-02-2011, 11:35
Cena standardowego zestawu zasilacz + wzmacniacz nie uległa zmianie. 1350zł + koszt przesyłki, żadnych zaliczek przy zamówieniu i okres próbny do 10 dni roboczych.

Akira931

  • 44 / 4842
  • Użytkownik
23-02-2011, 22:23
Może trochy mały offtop : Jaka kaucja jest za wypożyczenie BP ?? (Jeśli jest)

A masz może w ofercie "do wypożyczenia" inne modele swojej konstrukcji ?? (i ile chciałbyś za wypożyczenie powiedzmy na tydzień)

Pytam, bo chciałbym zestawić kilka najciekawszych pozycji i zderzyć je ze sobą w bezpośredniej konfrontacji - a najlepszą zakupić ;3 (za źródło będzie robił xonar st ).
I used to be atheist, until I realized I'm God =3
_______________________
Posiadam : dt880, V-dac, Rafael's UP, dużo lamp
Planuję    : okraść bank po czym zakupić dobry DAC

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
24-02-2011, 00:29
Jest dopuszczalny zwrot sprzętu do 10 dni roboczych. Wtedy zwracam wpłatę pomniejszoną o koszty wysyłki. Najciekawsza pozycja z mojej oferty to Black Pearl z baterią i ładowarką. Łączny czas użytkowania może przekroczyć 40 godzin z całkowicie naładowanej baterii, jeśli będzie po cichy i na wysokoomowych słuchawkach.

Ultrasoniak

  • 92 / 4916
  • Użytkownik
24-02-2011, 10:55
Ciekawi mnie ile dobrego wnosi do brzmienia zasilanie z aku. Sam planuje dorobić takie zasilanie do daca  wtedy miał bym pełną mobilność.

Tomek

  • 42 / 5890
  • Użytkownik
25-02-2011, 13:30
Nie tak dawno pochwaliłem się, że uzytkuję fajny wzmacniacz słuchawkowy zasilany z akumulatorów żelowych, które są ładowane w trybie uśpienia wzmacniacza.
Majkel napisał wtedy, że jeśli wzmacniaczowi to pomaga to znaczy, że jest do dupy.
Teraz widzę, że mistrz sam zaczął stosować to rozwiązanie i teraz jego wzmacniacz stał się jeszcze lepszy.
No ale pewnie jak zwykle miał/ma rację.
Tomek

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
25-02-2011, 14:03
Poproszę o cytaty z datą i o jakie urządzenie chodzi? Do ogólnie sformułowanych "pamięciówek" nie zamierzam się odnosić.