Audiohobby.pl

Hurricane - High Efficiency 2way

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
27-12-2010, 15:24
Po odjęciu mat bitumicznych oraz kratownicy było z tego co pamiętam około 41-42 litrów. Nie widzę problemu w przesunięciu przegrody o kilka centymetrów jeśli chcemy uzyskać inna objętość.

MARER

  • 22 / 5349
  • Użytkownik
27-12-2010, 22:36
Witam

Ja równiez jak poprzednik zachęcony obiecującymi opiniami zdecydowałem się na projekt Hurricane ...w tym miejscu chciałbym z góry podziękować Krs47 za poświęcony bezinteresownie czas i wiedzę podpartą praktyką przy tworzeniu tego projektu ...opis jego brzmienia trafia w moje preferencje ...mam nadzieję ze odtworzę go jak najwierniej.

Dziś dotarla do mnie paczka z Polinku ...zdecydowałem sie na wariant zwrotnicy Premium ...jak zawsze wszystko ładnie popakowane :-)
Jest jeden problem ...cewki C-Coil wg. zaleceń 2,7mH z indeksem poprawnym jak zalecił Krs47 maja wartość ok. 2,3mH wg. mojego miernika ...a zakładam, że działa poprawnie, bo wszystkie pozostałe cewki wskazuja prawidłowe wartości.
Czy tolerancja takich cewek moze być aż tak duża, czy raczej jest to jakiś błąd produkcyjny ??
Na zdjęciach widoczny jest odczyt z miernika.

Krs47 ...gdzie można zamówić takie grawerowane płytki do terminali ...że wzgledu na wielkość zwrotnicy ( 25x15 ) z Superiorami ( niezłe baniaczki ) chciałbym ją umieścić w dolnej ( wolnej pod pochyłą przegrodą ) części obudowy pod taką właśnie płytką grawerowana ( oczywiście z napisem autora projektu ) z terminalami.


cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
27-12-2010, 22:45
Czy tylko toroidalne cewki mają różną wartość indukcyjności?

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
27-12-2010, 22:49
Jeżeli to jest cewka rdzeniowa, to pomiar takim miernikiem można sobie włożyć między bajki. Przede wszystkim dlatego, że odbywa się na znacznie mniejszej indukcji niż ta cewka będzie docelowo pracować, a wynika to zarówno z wydolności prądowej takiego miernika, jak i używanej przez niego częstotliwości.

Rzetelny pomiar indukcyjności to albo metoda techniczna albo mostek RCL z minimum przestrajaną częstotliwością, najlepiej zaciskami Kelvina i po skalibrowaniu przewodów.

MARER

  • 22 / 5349
  • Użytkownik
28-12-2010, 07:44
Tak ...właśnie tylko te toroidalne mają inną wartość ...pozostałe taśmowe i powietrzne, które również przyszły z Polinku są w odczycie tym miernikiem OK ...czyżby miernik miał problemtylko z cewką toroidalną ?
Może jest tak jak wyjaśnił to majkel ...nie podważam jego wiedzy zważywszy, że moja jest słaba w tym temacie ...z ciekawości zadzwonię do producenta ...poznam jego stanowisko w tej sprawie.

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
28-12-2010, 08:42
Powietrze jest ośrodkiem idealnie liniowym, stąd przy małej indukcji jest to samo co przy dużej, a jak mierzysz miernikiem podzespół z rdzeniem szczególnie ze stali magnetycznej, to on ma inną przenikalność różniczkową dla małych amplitud, a inną dla dużych - większą. Poza tym w stali o średniej jakości przenikalność z częstotliwością spada - głównie od strat na prądy wirowe. Dlatego cewki powietrzne są bardziej cenione, ale i droższe, bo trzeba namotać dużo więcej miedzi dla uzyskania takiej samej indukcyjności.

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
28-12-2010, 08:58
Szczerze nie zwróciłem wcześniej uwagi na róznicę pomiarową cewek toroidalnych względem wartości katalogowej. Wątpię żeby w Polinku się pomylili i jednocześnie zgadzam się z tym ,co napisał Majkel. Niedługo znów będę miał na stanie wspomniane cewki do Hurricane i z ciekawości kontrolnie je zmierzę.

Najlepszym wyjściem będzie telefo do Polinku, oni są ekspertami w dziedzinie cewek i napewno wytłumaczą dokładnie o co chodzi. W każdym razie widoczne pomiary kolumn są zrobione z uwzględnieniem toroidu dla woofera, więc mając te same cewki nie masz co się martwić.

Takie płytki oferuje wiele zakładów zajmujących się grawerką laserową, moje są wykonae z laminatu z cieńką warstwą aluminium. Takie rozwiązanie jest w porządku jeśli nie chcesz na tym bezpośrednio montować terminali. Wtedy polecam wykonać płytki z pelnego aluminium. W każdym razie google "grawer laserowy", rysunek np. w corelu i temat zalatwiony (nawet nie pamiętam dokładnie, w którym zakładzie sam zamawiałem).

Powodzenia z budową :)

MARER

  • 22 / 5349
  • Użytkownik
28-12-2010, 11:21
Dzwoniłem dziś do żródła ...po miłej rozmowie z szefem potwierdziła się teza majkela ( mądrego to i dobrze posłuchać ) ...ciekawość zaspokojona.
Bardzo dziękuję za klarowne wyjaśnienie zagadnienia :-)

pozdrawiam

piotrek

  • 148 / 4894
  • Aktywny użytkownik
06-01-2011, 20:41
Mam pytanie o umiejscowienie cewki toroidalnej, spece z Polinku poinformowali mnie, że może oddziaływac na głosniki i/lub inne elementy zwrotki, chodzi mi o miejsce zamontowania, ułożenie itp
Krs47 widzę, że masz coraz większą rzeszę fanów, moje kolumny są na etapie klejenia skrzynek, wprowadziłem kilka niewielkich modyfikacji wynikajacych z dostępu do materiałów i możliwości składania skrzynek (całość z MDF 28mm łącznie z kratownicą, akurat taki miałem pod ręką, montowane na kleju i konfirmatach, , wytłumienie z wełny owczej, podobno filc czasami łapie wilgoć z pomieszczenia i po kilku latach capi ;) Oczywiście o wynikach mojego rzeźbienia poinfirmuję, ale to jeszcze kilka tygodni,
pozdrawiam fanatyków Hurricanów
Piotrek

piotrek

  • 148 / 4894
  • Aktywny użytkownik
10-01-2011, 10:34
Witam, mam jeszcze jedno pytanie - okablowanie kolumn, czym i dlaczego ? Linki, taśmy, plecionki, czy np. porządne kable głośnikowe ? skoro w kolumnie jest ok. 2 m kabla (dwużyłowego) a kolumny od wzmacniacza są oddalone o ok. 2-3m więc czemu nie ? Wiem, że to wykracza trochę poza ramy projektu i nadaje się na ddzielny temat, ale gdyby Koledzy mieli ciekawe sugestie będę wdzięczny
pozdrawiam Piotrek

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
10-01-2011, 13:20
Kup zwykłe kable głośnikowe.

EMiL

  • 531 / 5879
  • Ekspert
10-01-2011, 21:22
Na Twoim miejscu kupiłbym 4m kabla jantzen solid core bi-wire na kolumnę. Wyciągnąłbym żyły, 0,5mm2 (czyli te cieńsze) zastosował podwójnie na tweeter i tak samo z grubszym żyłami na woofer.
Ten kabel sprawdza się świetnie:)

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
10-01-2011, 21:36
Gdzie i za ile ten kabel można kupić bo właśnie szukam głośnikowego czterożyłowego?

EMiL

  • 531 / 5879
  • Ekspert
10-01-2011, 21:41
no jak to gdzie?
W polinku:D

Ps. Ma ktoś jakieś info o ewentualnym powstaniu 8- calowej wersji trzcinowego seasa?

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
11-01-2011, 00:37
W kwestii cewek, u siebie dawałem torid po przekątnej względem cewki powietrznej, obie "na płasko", na płytce o rozmiarach około 240 x 150 mm. Nie bylo przy tym żadnego wpływu na mierzalną wartośc cewki powietrznej. Podobnie z głosnikami, nawet umieszczając zwrotkę na ściance tylnej bezpośrednio za wooferem, w tak dużej obudowie odległość od głośnika jest zupelnie wystarczająca. Spodziewałbym się ewentualnych negatywnych oddziaływań w małym monitorze, przy położeniu zwrotki na spodzie, z cewką toroidalną zaraz obok układu magnetycznego ale nie tutaj.

8 calowy, trzcinowy Seas nie wiadomo czy w ogole się pojawi. Dokopalem się do starego newsa kiedy wprowadzali ER18RNX i jest tam wyraźnie zaznaczone, że membrana trzcinowa jest dostępna dla klientów OEM w rozmiarach 15, 18 oraz 22cm. Mijają lata i jakoś po niemal równocześnie zaprezentowanej 15-tce oraz 18-tce, nic więcej się nie dzieje dla DIY.

W kwestii okablowania nadal jestem dość sceptyczny. Polecam solidnie wykonane przewody wiadomego pochodzenia, chociażby wspomniane solid core z Polinku. Nie powiem co optymalnie brzmi, bo osobiście wpływu przewodów nie słyszę.