Audiohobby.pl

Audio => DIY => Kolumny i głośniki => Wątek zaczęty przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:50

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:50
WSTĘP

Autor projektu nie gwarantuje satysfakcji z budowy poniższego projektu. Budowanie na własną rękę kolumn glośnikowych wymaga, przynajmniej podstawowej umiejętności obślugi narzędzi elektrycznych i wiąże się z ryzykiem odniesienia urazów, za które autor projektu nie ponosi odpowiedzialności.
Poniższy projekt jest darmowy i przeznaczony wyłącznie do użytku NIEKOMERCYJNEGO. Wszelkie prawa do projektu są własnością jego autora.


W chwili publikacji projektu nie czerpię z niego żadnych zysków. Projekt kosztował mnie dużo pracy i miałem co do niego pewne plany, jednak zostały one zawieszone. W związku z powyższym, jego publikacja była dla mnie trudną decyzją. Chciałbym jeszcze, z tego miejsca złożyc ogromne podziękowania dla Jacka (jzagaja na forum), za pomoc przy pomiarach i sfotografowaniu skończonych kolumn.


Układ 8+1 cali jest dość rzadko spotykanym rozwiązniem we współczesnym, "klasycznym" HIFI. Stwarza on pewne problemy, ze względu na duże wymagania stawiane obu przetwornikom w kwestii rozciągnięcia użytecznego pasma przetwarzania oraz potencjalnego ograniczenia charakterytyk kierunkowych. Zarówno woofer jak i tweeter powinny być zdolne do pracy w bardzo szerokim, jak na swój rozmiar zakresie.


Podstawową zaletą układu 8+1 jest jego zdolość do znacznie lepszej reprodukcji niskich rejestrów, niż w układach 7+1, a często nawet 2,5 way opartych o 7 calowe woofery. CA22RNY ma 230cm2 powierzchni drgającej, podczas gdy pojedyńczy CA18RNX ma 136cm2, dla dwóch sztuk uzyskujemy 272cm2. Oba przetworniki mają niby takie samo Xmax 6mm w jedną stronę, ale jest to tylko wartość dla skrajnego liniowego położenia cewki względem szczeliny magnetycznej. Nie mówi zbyt wiele o użytecznej wartości wychylenia, gdyż nielinowości w układzie magnetycznym oraz zawieszeniach mogą i zazwyczaj pojawiają się wcześniej. Większy przetwornik generalnie będzie bardziej linowy przy tym samym wychyleniu od mniejszego o podobnej konstrukcji, za sprawą większych zawieszeń i lepszej wentylacji.
W praktyce pojedyńczy CA22RNY powinien  wytworzyć przynajmniej podobne SPL na basie zachowując linowość pracy, co 2xCA18RNX. Dodatkową zaletą użycia pojedyńczego woofera jest mniejsza sumaryczna powierzchnia zawieszenia górnego, 8 ohmowa impedancja i mniejsza odległość dla prawidłowego sumowania przetworników układu TM w stosunku do TMM.

Ten konkretny projekt jest dość wyjątkowy również za sprawą sekcji wysokotonwej opartej o tweeter Seasa 27TBCD/GB-DXT z unikalną konstrukcją zintegrowanego waveguide.


Rys. 1-5 Skończone kolumny.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:51
Cd.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:52
PRZETWORNIKI

Seas CA22RNY to klasyczny woofer z powlekaną, papierową membraną i nowoczesnym, odlewanym koszem. Jest to dość wyjątkowy przetwornik w kategorii 8 cali, ze względu na parametry dobrane głównie z myślą o aplikacji w układach dwudrożnych. Mms jest bardzo niski (17g), a układ magnetyczny ogromny (magnes ma ten sam rozmiar co w 10-cio calowcach Seasa). W rezultacie efektywność jest wysoka, a pasmo jest bardzo rozciągnięte.

Seas CA22RNy nie posiada miedzi w napędzie w postaci pierścieni farady\'a, a jednak osiąga niskie znieksztalcenia. Dzieje się tak z kilku powodów, duża efektywność oznacza większe nasycenie cewki i mniejsze obicążenie termiczne dla uzyskania danego SPL w stosunku do mniej efektywnych konstrukcji. Zarówno membrana jak i zawieszenia są świetnie zaprojektowane, coating membrany częsciowo zachodzi na zawieszenie górne w celu eliminacji jego rezonansów. Na basie pomaga świetna wentylacja, zarówno pod dolnym zawieszeniem, jak i od strony cewki. Samo górne zawieszenie ma bardzo dużą podatność.

Jako ciekawostkę dodam, że zgodnie z założeniami wielu inżynierów zajmujących się projektowaniem przetworników, dla uzyskania optymalnych rezultatów aż 80% podatności powinien ustalać dolny resor, czyli tzw. spider. Górne zawieszenie jest trudniejsze w optymalizacji i wprowadza większe nielinowości stąd służy głównie, jako bariera dla dźwięku od tylniej strony membrany, czasem też jako ograniczenie maksymalnego wychylenia dla ochrony cewki przed zniszczeniem i tylko częściowo jako element resorujący.Seas 27TBCD/GB-DXT to rownież wyjątkowy glośnik za sprawą zintegrowanego waveguide o specyficznej konstukcji, składającej się z kilku pierścieni dyfrakcyjnych. Profil tubki jest tak zoptymalizowany, że poza wzmocnieniem środkowego zakresu częstotliwości, zapewnia świetne charkterystyki kierunkowe, nawet w najwyższej oktawie i za razem nie powoduje żadnych niepożądanych rezonansów, czy zafalowań na charkterystyce. W rezultacie po wyrównaniu podbitego zakresu, uzyskujemy znacznie niższe znieksztalcenia w okolicach nisko (w tym wypadku 1,7kHz) przeprowadzonego podziału. Dodatkowo tubka sprawia, że dźwięk promienuje ze źródła o większej średnicy niż standardowe 25mm dla konwencjonalnych kopułek. W tym wypadku jest to ponad 80mm i w praktyce sprawia, że średnica nisko ciętego tweetera brzmi bardziej swobodnie i lepiej integruje się z dużym, 22cm midwooferem.


Rys. 1-6 zdjęcia uzytych przetworników.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:53
Cd
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:54
OBUDOWY

Obudowa ma objętość około 40 litrów i jest strojona w okolicach 35-37Hz. Dobranie odpowiedniej objetości i strojenia dla danego przetwornika wymaga troche więcej niż zwykłej symulacji w WinISD. Paramtery T/S mają zwykle spore wahania względem danych producenta, więc dla symulacji dobrze jest uśrednić wyniki z kilku źródeł. Równie istotne jest uwzglednienie szeregowej cewki dla woofera zwiększającej jego Qts. Kolejny aspekt to room gain i jego wpływ na charakterystykę w pomieszczeniu odsłuchowym, płaskie storjenia z niskim f3 i ostrym spadkiem poniżej zwykle wyglądają dobrze tylko w programach symulacyjnych.

W tym konkretnym przypadku uśredniłem paramtery T/S podane przez producenta oraz zmierzone przez Klang&Ton. Zakładane strojenie przewiduje stosunkowo wczesny ale lagodny spadek basu, który jak się później okazało w pomieszczeniu zapewnia równomierny poziom aż do okolic 30Hz. Port bass reflex jest strojony stosunkowo wysoko jak na 8 calowy przetwornik i efektywnie odciąża go od dużych amplitud na większości materiału muzycznego. CA22RNy ma również wysoką efektywność, w rezultacie pojedyńczy głośnik wytwarza teoretycznie ponad 106dB/1m w zakresie od 40Hz w górę.

W praktyce bas jest bardzo dynamiczny, a zapas SPL naprawdę bardzo duży. O ile nie puścimy na głośnik silnych sygnałów poniżej strojenia, bardzo ciężko jest go przesterować amplitudowo. Po "przekopaniu" bardzo szerokiego spektrum materiału muzycznego znalazłem dosłownie kilka utworów,  w których coś się dzieje poniżej 30Hz. Nawet muzyka elektroniczna typu drum&bass rzadko schodzi niżej niż 35Hz i nawiasem mówiąc, dostarcza ciekawych wrażeń na tych kolumnach.


Rozmieszczenie przetworników było wstępnie optymalizowane symulacjami dyfrakcyjnymi w Edge. Pomiary potwierdziły bardzo równą charkterystykę przy symulowanym ułożeniu głośników i żeby odtworzyć prawidłowo ten projekt należy się trzymać wytycznych z załączonych rysunków. Można zmieniać objętość zmniejszająć lub zwiększając głębokość kolumny ale rozplanowanie frontu musi pozostać bez zmian względem orygniału. Za sprawą tubki DXT, sama kopułka jest mniej wrażliwa na odbicia od krawędzi frontu i ewentualne odpuszczenie wyoblenia może być w tym wypadku akceptowalne. Poza bardzo drobnym zafalowaniem charkterystyki nie powinno przynieść znaczących negatywnych efektów. Samo położenie kopułki nie powinno być zmieniane, gdyż spowoduje większe odchyłki charakterystyki.


Konstrukcja ścianek jest warstwowa, wewnątrz kratowica z płyty wiórowej 18mm, same ścianki to 12mm MDF i 12mm sklejka. Można wykonać obudowę również z pojedyńczego materiału ale warto zachować rozbudowaną kratwonicę składającą się z poziomych i pionowych wzmocnień.


Rys.1 Front i ułożenie przetworników. Ten konkretny rysunek to projekt przygotowany pod CNC, stąd nietypowe wyoblenie o zmiennym promieniu. Poza tym wyobleniem cala reszta zgadza się z wykonanym projektem i należy zachować zaznaczone na rysunku wymiary. Tak jak wspomniałem wcześniej wyoblenie raczej zbyt wiele nie zmieni, u mnie jest staly promień ok. 10-11mm, jak ktoś ma możliwości, nie widzę przeszkód z wykonaniem tego tak jak na rysunku.

Rys.2 Zwymiarowany i uproszczony rysunek zewwnętrznej bryły. Mój ma w środku przegrodę pod kątem wydzielającą objetośc 40 litrów i ograniczającą falę stojącą góra/dół.

Rys.3 Render przekrojowy z widocznym wzmocnieniem kratownicowym, brakuje na nim tylko skośnej przegordy


Rys.4-13 Zdjęcia z budowy opisywanej pary kolumn.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:55
Pomylilem kolejność, teraz załączniki 1-3.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:56
Cd zdjęć z budowy
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:56
Cd
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:58
ZWROTNICE

Na wstępie zanznaczę, że pomiary pod symulacje były wykonywane w nieporównywalnie lepszych warunkach niż końcowy pomiar, czyli w częściowo otawrtej przestrzeni, a nie w pomieszczeniu, stąd mniejszy udział odbić w charkterystyce woofera. Szkoda, że tak wyszło ale jeśli miałbym wybierać, wolałbym dokładniejsze pomiary pod symulacje. Pomiar końcowy jest na tyle dokładny w górnym zakresie, że potwierdza prawidłowość symulacji.


Zastosowałem fitry akustycznie 4-tego rzędu z podziałem na około 1700Hz. Elektrycznie dla woofera jest 2-gi rząd, z dużą cewką dla kompensacji baffle step i pojedyńczym kondensatorem. Dla tweetera jest elektrycznie 3-ci rząd składający się z większej ilości komponentów, ze względu na konieczność korekcji podbicia pochodzącego od waveguide. Jako ciekawostkę można uznać fakt braku równoległego rezystora w gałęźi wysokotonowca.

Cała zwrotnica składa się z minimalnej ilości komponentów, jakie można było zastowosować dla uzyskania pożądanego efektu. Miałem trochę bardziej złożoną wersję zwrotki, jednak nie brzmiała lepiej pomimo minimalnie lepszego zgrania fazowego.

Próbowałem też układu dla DXT podobnego do fabrycznego kitu Seasa Idunn. Nie chciał zbytnio zgrać się w tej konfiguracji, podział był za wysoki i po wyrównaniu efektywności z CA22RNY, spadek najwyższej oktawy był nawet większy więc układ został odrzucony już na etapie symulacji.

Reverse null ma około 20-tu kilku db. Zwrotnice akustycznie 4-tego rzędu mają jednak to do siebie, że najlepsze zgranie fazowe uzyskują odrobinę powyzej osi wysokotnówki, więc tam reverse null będzie nawet głębszy.
Opcje:

Aby dostroic voicing pod swoje preferencje można zmienić wartości malego kondensatora i rezystora. Zmiana z 3.9 na 3.3uF i z 5,6 na 6,8Ohm spowoduje większe tłumienie niemal całego zakresu wysokotonowego o około 1-1,5db, kosztem odrobinę gorszego zgrania fazowego. Sam jeszcze rozważam tą opcję i możliwę, że ją przetestuję. W każdym razie zalecam zakup tych dodatkowych komponentów żeby mieć możliwość manewru, koszt jest niewielki a ewentualny zysk spory.

Cała zwrotnica jest zgrana dośc precyzyjnie, więc nie zalecam innych modyfikacji.


Rys.1 Schemat zwrotnicy.

Rys.2 Charakterystyki poszczególnych przetworników i ich charakterystyka wypadkowa.

Rys.3 Zbliżenie kluczowego zakresu podziału między przetwornikami

Rys.4 Reverse null.

Rys.5 Przebieg fazy.

Rys.6 Przebieg impedancji.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 06-06-2010, 23:59
Cd
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 07-06-2010, 00:00
POMIARY

Rys.1 Pomiar charakterystyki częstotliwościowej wykonany w pomieszczeniu o powierzchni około 22m2. Zakres od około 1kHz w gorę jest zupełnie wolny od odbić, jak widać pasmo jest wyjątkowo równe, podziałka na wykresie co 5db i całkowity brak wygładzania tego zakresu!
Mikrofon ustawiony w odlegołości 1m na osi glośnika wysokotonowego i skalibrowany pod kątem SPL. Napięcie wyjściowe 2.83V.

Niżej stopniowo swój udział pokazuje pomieszczenie, spory dołek w okolicach 500Hz to tzw. floor bounce, czyli odbicie od podłogi docierające do mikrofonu w przeciwfazie. Poniżej około 250Hz wykres był łączony z pomiarem w bliskim polu ale nawet tu ze względu na wymaganą dla mierzenia niskich częstotliwości długą bramkę, wkradł się rezonans główny pomieszczenia na 70Hz. Swoją drogą puszczenie sygnału sinusoidalnego o tej częstotliwości powodowało słyszalny i silny rezonans.

Mierzenie kompletnej charakterystyki w normalnym pomieszczeniu jest bardzo trudne i ten wykres przed wszystkim pokazuje zgranie ze sobą przetworników oraz świetne wyrównanie kluczowego pasma od górnego środka do okolic 10kHz.

Na wykresie jest również wykres minmalnofazowy i faza akustyczna, pokazująca punkt podziału w okolicach 1.7kHz.Rys.2 Charakterystyka wodospadowa, popularne skalowanie 25db.


Rys.3 Charakterystyka wodospadowa, wysokie skalowanuie 35db i moim zdaniem, bardzo dobre zachowanie przetworników.


Rys.4 Step response


Rys.5 Pomiar impedancji, minimum to aż 6.7Ohm, kolumna spelnia wymagania zestawu nominalnie 8Ohm i nie powinna sprawiać żadnych problemów, nawet wzmacniaczom lampowym.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 07-06-2010, 00:00
Cd
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 07-06-2010, 00:01
WYKAZ KOMPONENTÓW

Poniżej zamieszczam wykaz komponentów użytych do budowy prezentowanej pary kolumn, w oparciu o indexy z Polinku. Zamieściłem dwie wersję "Standard" (aktualnie zbudowana) oraz "Premium" dla ludzi, którzy preferują tego typu rozwiązania. Powiem szczerze, że nie przeprowadzałem porównania i jestem ciekawy, czy byłbym w stanie usłyszeć różnicę między nimi. Zaznaczam, że wykaz jest przykładowy, mozna mieszać droższe komponenty z tańszymi, ważne tylko żeby trzymać się podanych wartości.

Chciałbym jeszcze dodać, że obie rezystancje cewek (DCR) są dopasowane do zwrotnicy i nie zalecam eksperymentów, również w gałęźi wysokotonowca.


Przetwotrniki:

Seas CA22RNY                       INDEX: H1471-08  2sztuki
Seas 27TBCD/GB-DXT                 INDEX: H1499-06  2sztukiZwrotnice (Standard)

C1, C4  12 uF  Cross-cap         INDEX: 400/ 12.00       4sztuki
C2     3.9 uF  Cross-cap         INDEX: 400/  3.90       2sztuki
C3     8.2 uF  Cross-cap         INDEX: 400/  8.20       2sztuki

R2     5.6 Ohm                   INDEX: MET-TY10/  5.60  2sztuki

L1     2.7 mH;   DCR 0.07 Ohm (toroidalna)      INDEX: *TZA 2.7 1.6 30 2sztuki
L2     0.330 mH; DCR 0.194  Ohm (powietrzna)    INDEX: *1712 CEWKA 2sztuki


Voicing (opcjonalnie):

C2     3.3 uF  Cross-cap         INDEX: 400/  3.30       2sztuki
R2     6.8 Ohm                   INDEX: MET-TY10/  6.80  2sztuki


Zwrotnice (Premium)

C1, C4  12 uF (10+2.2uF)  Z-Superior  INDEX: Z-SUPERI  10.00  4sztuki
                          Z-Superior  INDEX: Z-SUPERI   2.20  4sztuki
C2     3.9 uF  Z-Superior     INDEX: Z-SUPERI  3.90  2sztuki
C3     8.2 uF  Z-Superior     INDEX: Z-SUPERI  8.20  2sztuki

R2     5.6 Ohm    INDEX: MET-TY10/  5.60  2sztuki

L1     2.7 mH;   DCR 0.07 Ohm (toroidalna)             INDEX: *TZA 2.7 1.6 30 2sztuki
L2     0.330 mH; DCR 0.187 Ohm (taśmowa impregnowana)  INDEX: *CTPI-16/ 0.33 2sztuki


Voicing (opcjonalnie):

C2     3.3 uF  Z-Superior    INDEX: Z-SUPERI  3.30  2sztuki
R2     6.8 Ohm    INDEX: MET-TY10/  6.80  2sztuki
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 07-06-2010, 00:02
BRZMIENIE

Tym razem poświęcę tej częsci opisu więcej uwagi, gdyż chcialbym uniknąć późniejszego dopytywania w tym temacie. Wykrzesałem z siebie sporą dawkę subiektywizmu więc ponownie zaznaczam, że taki opis jest stronniczy i podczas ewaluacji projektu nie powinno się w całości opierać na nim swojej opinii.Zanim doszedłem do finalnego strojenia zwrotnicy wykonałem kilka modyfikacji, dzięki czemu końcowa równowaga tonalna jest bardzo neutralna. Mimo układu 8+1 z "nadwymiarowym" głośnikiem niskośredniototnowym, integracja przetworników jest znakomita. Oba głośniki mają podbny profil zniekształceń nielinowych, które nawiasem mówiąc są bardzo niskie i świetnie ze sobą współgrają. Nie sposób podczas odsłuchu znaleźć miejsca łączenia między nimi, są tak ze sobą "zszyte", że z odległości odsłuchu ok. 2-2,5m sprawiają wrażenie punktowego źródła dźwięku.Seas CA22RNY ma dużą powierzchnię drgającą i potężny układ magnetyczny, co więcej jest to bardzo świerza konstrukcja Seasa, więc najprawdopodobniej była optymalizowana z uzyciem systemu pomiarowego Klippela.
W efekcie powyższego, bas jest niesamowity, w pomieszczeniu trzyma poziom aż do 30Hz i cakowicie przeczy sterotypowym opisom, brzmienia kolumn z układem bass reflex. Stopa jest natychmiastowa, a głębokie basowe zejścia mają wyraźne natęźenie i kończą się dokładnie wtedy kiedy powinny. Na wyższych poziomach glośności można nawet poczuć dźwięk i nie ma przy tym wrażenia utraty klarowności/kontroli przekazu. Co ważne bas jest bardzo zróżnicowany, nie ma problemu z odróżnieniem poszczególnych nut gitary basowej w połączeniu ze stopą perkusyjną. Nie wybija się zbytnio na pierwszy plan (chyba że tak zostalo zrealizowane nagranie) i nie tworzy wszechobecnej "poduszki" dla wyższych dźwięków.Jednak, tak naprawdę świetny bas jest tu tylko dodatkiem, to co najciekawsze w muzyce i w tych kolumnach dzieje się na środku i w wyższych rejestrach. Dobrego basu (choć nie aż tak) spodziewałem się od początku ale średnica mnie bardzo zaskoczyła. Scena jest duża i daje wyraźne wrażenie trówymiarowości,które nie zanika przy wysokich SPL, a sweet spot jest bardzo szeroki. Słychać dużo "smaczków" w nagraniach, zaś mocne transienty mogą wręcz przestraszyć swoją dynamiką.
Można na tych kolumnach słuchać każdego instrumentu i każdej linii melodycznej osobno, albo równie dobrze odebrać wszystko jako jedną, zgraną całość.


Kolumny nie nadają muzyce swojego charkteru, nie mają żadnych mocnych zafalowań na charakterystyce, czy peaków w znieksztalceniach i dzięki temu nie podbarwiają poszczególnych częstotliwości, co ujednolicałoby przekaz. Jednocześnie za sprawą bardzo płaskiej charakterytyki, bez strojenia z tzw. BBC dip nie wybaczają zbyt dużo kiepskim realizacjom muzycznym. Bardzo latwo na nich usłyszeć kompresję dynamiki w nagraniach, czy przesadnie bliskie ustawienie mikrofonu wolaistki/wokalisty, skutkujące nadmiernym wyeksponowaniem sybilantów.
Płyty brzmią dokładnie tak, jak zostały nagrane i niestety czasem bywa to przykre. Nie nadają się też do cichego "plumkania" w tle, wypełniają dźwiękiem całe pomieszczenie i od razu  angażują słuchacza, zachecając do w pełni świadomego odsłuchu.


Nie zdążyłem sprawdzić jak kolumny współpracują ze wzmacniaczami lampowymi. Impedancja i efektywność jest wysoka więc teoretycznie nie powinno być z tym problemu. Osobiście nie lubię lamp i uważam, że wzmacniacz powienien być możliwie liniowy oraz mieć niskie zniekształcenia. Dla tej konstrukcji wystrczy już 10-20 wat ale żeby mieć pełną kontrolę przy bardzo wysokich SPL solidne 50-100 wat nie zaszkodzi.


Żeby osiągnąć podobne efekty zalecam bardzo solidną konstrukcję obudowy, jestem pewien, że zastosowana kratownica i warstwowe ścianki mają swój udział w końcowym, bardzo przejrzystym i nie podbarwionym rezonansami brzmieniu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: WaldeK w 07-06-2010, 00:03
Gratulacje , podziekowania i kolejny raz - wielki szacunek za PRAWDZIWE  DIY - non -profit


Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 07-06-2010, 00:16
WaldeK dziękuję.


Przed chwilą zauważyłem, że ostatni post okazał się za długi. Tutaj dokończenie, ktore nie weszło:

Jest jeszcze ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, czyli SPL z jakim słuchamy. Efektywność, jak na klasyczną konstrukcję jest bardzo wysoka i kolumny "podkręcone" brzmią bardzo czysto, wręcz zachęcając do głośnego grania. Sam bardzo cżęsto łapałem się na tym, że słucham zdecydowanie zbyt głośno, owszem daje to sporo frajdy ale na dłuższą metę jest zdecydowanie nie zdrowe.Nie zamierzam piasać, że są to najlepsze kolumny na świecie i używać oklepanego, nic nie znaczącego określenia "hi end". Nie daję też, nikomu żadnych gwarancji poza poprawnością techniczną projektu. Dla mnie są to rewelacyjnie brzmiące kolumny i dają mi taki poziom satysfakcji, że zamierzam się zatrzymać w tym miejscu na jakiś, prawdopodobnie dłuższy czas. Nie zdziwiłbym się też, gdyby ktoś inny też chciał pozostać przy takim dźwięku na dłużej, jest bardzo angażujący i zawsze potrafi zaskoczyć czymś nowym.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 07-06-2010, 07:56
krs47, warto było poczekać. Bardzo fajnie przygotowany projekt dla mnie osobiście jeden z ciekawszych tego typu jakie widziałem. Jak oceniasz pod względem reprodukcji średnicy(bo bas wiadomo, ze Seas 22cm jest tu poza konkurencją) 18cm STX i 22RNY Seasa ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 07-06-2010, 14:42
>> Krs47

Szacunek i uznanie dla Twojej pasji i pracy.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 07-06-2010, 14:44
Właśnie tego brakuje na forum, nowych projektów. Gratulacje.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 07-06-2010, 14:50
Mnie interesuje to zjawisko chęci zwiększania głośności. Skąd się to bierze, ma ktoś jakąś teorię wyjaśniającą?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 07-06-2010, 15:07
Znaczy chodzi Ci o efektywność?

Jedna z teorii mówi że im większa efektywność tym mniejsze zniekształcenia.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 07-06-2010, 15:08
W każdym razie na mojej Top 5 większość pozycji to > 94 dba
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 07-06-2010, 17:58
>> Bacek, 2010-06-07 15:07:02
Znaczy chodzi Ci o efektywność?

Nie chodzi mi o efektywność a o chęć kręcenia potencjometrem w prawo czyli słuchania z większą głośnością.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konrad w 07-06-2010, 18:35
Domyślam się że mniejsze zniekształcenia, spowodowane wychylaniem się membrany. W 22cm będą mniejsze niż w 18cm(wychylenia i zniekształcenia)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 07-06-2010, 21:07
>Nie chodzi mi o efektywność a o chęć kręcenia potencjometrem w prawo czyli słuchania z większą głośnością.


Taki myk mam jak słucham dobrych słuchawek i w zasadzie podobnie to sobie tłumaczę. Jak jest mniej "syfu" w dźwięku to b ez skrzywienia na twarzy i natychmiastowego znużenia, mogę słuchać głośniej a jak jest głośniej to więcej słychać.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: magus w 07-06-2010, 21:23
mam podobne wrażenie jak Bacek

dobry (niezniekształcony) dźwięk pozwala na silne podkręcenie gałki bez bólu w uszach
a jednocześnie jego prawdziwość zachęca do ustawienia głośności na poziomie naturalnym dla instrumentu grającego na żywo

(i wtedy zupełnie nie zdaję sobie sprawy z głośności dźwięku, dopóki nie próbuję z kimś rozmawiać)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konrad w 07-06-2010, 21:25
Chyba każdy tak lubi :-), do czasu...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: WaldeK w 07-06-2010, 21:53
A ja myślę ze chodzi o to ze jeżeli słuchamy dobrego , niezniekształconego i prawdziwego  dźwięku
to po prostu odruchowo próbujemy zbliżyć się no naturalnej skali głośności dźwięku. 

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: magus w 07-06-2010, 22:19
WaldeK

a co ja napisałem? :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 07-06-2010, 23:57
a może nasz słuch przyzwyczaja się do coraz głośniejszej muzyki i z każdym nastepnym kawałkiem chcemy głośniej i głośniej. I gdy ktoś wtedy wchodzi do pokoju to tak jak by wlazł do gorącej wody do której my przyzwyczajaliśmy się stopniowo.  
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 07-06-2010, 23:58
o kurcze to poleciałem z komentarzem :) zmęczenie...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 08-06-2010, 10:44
Lancaster mogę napisać tylko odnosnie całych kolumn, nie mam zwyczaju odsłuchiwania samych wooferów.

3SM więcej wybczało nagraniom,  a jednocześnie nadal pozwalało sporo usłyszeć. Brzmienie było uniwersalne i bardzo rzadko natarczywe.

Hurricane ma zupełnie inną dynamikę i nie mówię tu tylko o basie ale o całym dżwięku. Z jednej strony dobrze zrealizowana płyta koncertowa, np. Korn "Unplugged" (wersja akustyczna, zupelnie inne granie niż studyjny Korn) na Hurricane powoduje niekontrolowany opad szczęki. Napradę można się poczuć jak na koncercie. Ciężko mi definować "barwę" dźwięku, po prostu tak jak jest na płycie, tak to słychać. Generalnie każdy, kto do tej pory wpadł do mnie na odsłuch wychodził z dużym uśmiechem.
Mnie osobiście jeszcze odrobinę nie pasuje voicing, zastnawiam się nad zdjęciem 1-1,5db z tweetera, choć przydałaby się jakaś porządna referencja, bo może powinno być właśnie tak jak jest.


Co do tematu głośnych odsłuchów, moim zdaniem to właśnie kwestia niskich zniekształceń dla wysokich SPL. Brak kompresji dźwięku zachęca do podkręcania głośności, nie bez znaczenia jest też nasz słuch, który wyrównuje się wraz ze wzrostem SPL. Dodatkową atrakcją jest spore ciśnienie na basie pozwalające poczuć muzykę. Nie jest to efekt ogromnych subwooferów i litrów przepompowanego powietrza ale mimo wszystko, jest zupełnie inaczej niż z parą 18-tek :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 08-06-2010, 10:47
P.S. wczoraj obejrzałem dobrze naglośniony film na tych kolumnach i już wiem, że nie potrzebuję 5.1 :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 08-06-2010, 11:02
Jeden z forumowiczów zwrócił mi uwagę na brak wymiarów tunelu br oraz kratownicy.

Tunel Bass Reflex ma średnicę 68mm i długość 120mm
INDEX:   RURA BASS900027  2 sztuki


Kratownicę opiszę później i dołącze dodatkowe rysunki.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: magus w 08-06-2010, 11:07
 >> Krs47, 2010-06-08 10:47:41
>P.S. wczoraj obejrzałem dobrze naglośniony film na tych kolumnach i już wiem, że nie potrzebuję 5.1 :)

mam podobnie - absolutnie nie rozważam tzw. kina domowego :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 08-06-2010, 11:25
>> Krs47, 2010-06-08 10:47:41
P.S. wczoraj obejrzałem dobrze naglośniony film na tych kolumnach i już wiem, że nie potrzebuję 5.1 :)

ja wolałbym nagłośnienie z pięciu kolumn, np: JBL K2 S9900


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 09-06-2010, 11:12
Jarek to wstaw sobie te 5 x K2 w 22m2 i będziesz miał super dźwięk.

Ahmed zgadzam się, aczkoliwek jest spore wrażenie przestrzeni i ten samolot nie tyle przelatuje z tyłu do przodu, co zaczyna gdzieś nad głową. Dla mine wystarczy a same efekty i ich dynamika są świetne.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 09-06-2010, 11:31
>> Krs47, 2010-06-09 11:12:20

nie robiłeś żadnych zastrzeżeń !


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 09-06-2010, 17:20
Z resztą, co ja się będę produkował, dorzucę jeszcze tą kratownicę i róbcie sobie co chcecie. Myślałem, ze to wątek dotyczący konkretnego projektu.

P.S. Dlatego zwykle unikam subiektywnych opisów, później znajdą się mądrzejsi i wklejają JBL, czy swoje inne "hi endowe" wydumki. Napisałem tylko, że mi wystarczy, nie interesuje mnie, co komu potrzeba.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: magus w 09-06-2010, 17:33
Krs47

opierdol dziadów za off-topy i tyle

p.s.

piszesz kilkakrotnie, ze głośniki mają wysoką skuteczność
ale nigdzie nie znalazłem, ile ci konkretnie wyszło?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 09-06-2010, 18:06
W sekcji "pomiary" jest skalibrowany pod kątem SPL i napięcia wyjściowego (2,83V) wykres, na którym widać że w całym paśmie jest w okolicach 90db. Jako, że kolumny są 8ohmowe, również 90db jest dla 1 wata.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: magus w 09-06-2010, 18:13
OK. dzięki
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: chrees w 09-06-2010, 19:19
Nie umiem nawet trzymać lutownicy, ale chciałem wyrazić wielki szacunek dla ludzi takich jak Ty, bezinteresownie dzialących się owocami swojej ciężkiej pracy.
Serdecznie pozdrawiam kolego Krs47 :)


-------------------------------------------------------------------------------
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 09-06-2010, 22:24
>> Krs47, 2010-06-09 17:20:04
Z resztą, co ja się będę produkował, dorzucę jeszcze tą kratownicę i róbcie sobie co chcecie. Myślałem, ze to wątek dotyczący konkretnego projektu.
P.S. Dlatego zwykle unikam subiektywnych opisów, później znajdą się mądrzejsi i wklejają JBL, czy swoje inne "hi endowe" wydumki. Napisałem tylko, że mi wystarczy, nie interesuje mnie, co komu potrzeba.

Nerwowy dzień, ale doprowadził do pojednania audiofilii z rozumem, czyli w końcu wyszło O.K!

Krs47, ten wątek był o kolumnach Huragan twojego projektu do twojego wpisu dotyczącego kina. Gdybyś napisał >oglądałem film nagłośniony przez dwa Huragany ORAZ ten sam film w systemie 5.1 i bardziej podobało mi się w systemie 2.0< nie dotknąłbym klawiatury. O gustach nie dyskutuję.
Ale niestety napisałeś subiektywną .......... . Ochłoń i wpisz w wykropkowane miejsce co chcesz.


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 11-06-2010, 10:27
Mało tego, p. Gerhard, założyciel AudioPhysic i autor uważam najlepszych konstrukcji firmy(obecne uważam są niestety słabsze i poza linią wzorniczą nie są jak dla mnie w ogóle interesujące) sam w domu słucha na dipolu :) Zresztą podobnych bezeceństw dopuszcza się np. Nelson Pass.
Znajomy bardzo ładnie ujął takie zachowanie. Szefostwo McDonaldsa raczej nie stołuje się w restauracjach firmowych ;)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 11-06-2010, 12:23
Rysunki kratownicy. Te, które załączam są pod materiał 22mm i były przygotowywane jako część projektu pod CNC, z którego zrezygnowałem. W zawiązku z tym przedstawiona kratownica jest większa od wymiarów wewnętrznych, gdyż miała być wpuszczona w podfrezowania ścianek na 10mm.

Myślę, że znając wymiary zewnętrzne kolumn i grubość użytwgo materiału nie będzie problemu z przeskalowaniem. Najważniejsze jest rzomieszcznie półek poziomych w kratownicy, pierwsza i druga od góry jest ułożona idealnie na skrajnych krawędziach otworu woofera, dalej co 200mm.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 11-06-2010, 12:25
cd
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: fakamada w 11-06-2010, 14:17
>> jzagaja, 2010-06-11 10:33:16
Dokladnie - to jest jego decha na Exoticach :)

To nie exotic. Ten głośnik robiony jest na zamówienie dla p. Gerharda w fabrykach po Audaxie. Być może w przyszłosci będzie dostępny w sprzedaży w wersji Alnico i tańszej Neo.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 12-06-2010, 23:35
Chyba przetestuje jeszcze jedną zwrotkę. Różnice komponentów nie będą duże. Dam znać jak to wyjdzie za kilka dni.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 12-06-2010, 23:52
Od razu powiem, że różnić się będą tylko niektóre kondensatory i rrezystor. Cewki zostają te same i większość dużych kondensatorów też.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 13-06-2010, 21:49
Prawdopodobnie zostanę przy nowej, zmienionej zwrotce. Muszę jeszcze ją w pełni zweryfikować. Jeśli ktoś już chce zbudować ten projekt, proponuję zaczekać kilka dni z zakupem komponentów do zwrotki.

Nawet jeśli są już kupione tragedii nie będzie, gdyż różnice są stosunkowo niewielkie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 14-06-2010, 20:08
Dalej osłuchuję się z tą zwrotką i może jeszcze zrobię pomiar. Zobaczymy.

Tymczasem wklejam schemat, żeby pokazać te stosunkowo nieduże różnice komponentów. W miejsce rezystorów 2x 3.3 Ohm można dać pojedyńczy 6.8 Ohm, po prostu takie wartości miałem pod ręką.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 15-06-2010, 17:05
Według Lspcad nowa zwrotka zdejmuje około 1-1,5db z zakresu 1,5-3,5kHz, który na załączonym pomiarze jest  delikatnie podbity. Ze względu na dużo lepsze charakterystki kierunkowe DXT i niski podział, nawet tak nieduże podbicie, powodowało nadmiar w tym zakresie. Z nową zwrotką jest, jak dla mnie zdecydowanie lepiej i nawet tolerancja dla kiepskich nagrań wzrosła.

Zostaję przy nowej zwrotce ale nie obiecuję szybkiego pomiaru. Poprzednio lspcad zbytnio się nie mylił więc tu "kwiatków" raczej też nie będzie. W razie wątpliwości, cała różnica to dodatkowy kondensator 1,8uF i jeden rezystor. Groszowe sprawy, a można samemu zdecydować jak jest lepiej.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 18-06-2010, 10:35
Startuję z projektem Hurricane na stopie komercyjnej. W związku z tym będę musiał ograniczyć support w temacie DIY. Projekt oczywiście nadal jest dostępny ale niestety nie będę już dalej rozwijał opisu i mogę nie mieć czasu na "prowadzenie za rączkę" w kwestii jego budowy. Z resztą nie jest to projekt dla początkujących i wszystko co trzeba jest już na miejscu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: ulan66 w 18-06-2010, 11:25

Życzę powodzenia z projektem. Bardzo mi się podoba. Mam tylko jedno pytanie odnośnie bass reflexu. Być może jeszcze dasz radę odpowiedzieć? Jeśli nie zrozumiem to. Chodzi mi o jego położenie. Koniecznie tył czy przód też może być (kolumna bardzo blisko tylnej ściany)? A może promieniujący w podłogę też da radę?
Tak czy siak powodzenia.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 18-06-2010, 17:15
Wszystkie 3 rozwiązania są dopuszczalne. W przypadku umiejscowienia na dolnej ściance można zwiększyć średnicę portu i tym samym odpowiednio jego dlugość, żeby uniknąć wydostawania się fal stojących, ktore najmocniej "hulają" na skrajach obudowy.

Podobnie z przednim i tylnim umiejscowieniem portu, oba są poprawne tylko nie zaraz przy spodzie/ górze obudowy.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 18-06-2010, 17:18
mialo być "tylnym".
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 11-07-2010, 11:13
Gratuluję projektu i chylę czoła za bezinteresowność. To chyba jeden z najlepiej przygotowanych i zaprezentowanych publicznie projektów na polskich forach.  
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 21-09-2010, 15:21
huragan przeszedł nad Hi-Fi Choice

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: pcfilmy w 27-12-2010, 11:26
Witam,
Bardzo ciekawy projekt, przyjrzałem się dokładniej gdyż jeszcze nigdy nie miałem prostego dwudrożnego systemu.

Nie zgadza mi się pojemność skrzynki "ok. 40 litrów". Po odjęciu grubości ścianek wychodzi 19,6x31,6x91,6cm, czyli 56 litrów. Po odjęciu ślepej komory nad wysokotonowcem, nadal jest sporo - 48 litrów. Ta odrobina kratownicy aż tak dużo nie zabierze, może kolejny litr, a przecież dodane wygłuszenie pozornie zwiększa pojemność obudowy.

Czy ktoś może wytłumaczyć laikowi o co chodzi? Nie ukrywam że ten projekt chętnie bym zrealizował ze względu na świetny opis autora.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 27-12-2010, 15:24
Po odjęciu mat bitumicznych oraz kratownicy było z tego co pamiętam około 41-42 litrów. Nie widzę problemu w przesunięciu przegrody o kilka centymetrów jeśli chcemy uzyskać inna objętość.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 27-12-2010, 22:36
Witam

Ja równiez jak poprzednik zachęcony obiecującymi opiniami zdecydowałem się na projekt Hurricane ...w tym miejscu chciałbym z góry podziękować Krs47 za poświęcony bezinteresownie czas i wiedzę podpartą praktyką przy tworzeniu tego projektu ...opis jego brzmienia trafia w moje preferencje ...mam nadzieję ze odtworzę go jak najwierniej.

Dziś dotarla do mnie paczka z Polinku ...zdecydowałem sie na wariant zwrotnicy Premium ...jak zawsze wszystko ładnie popakowane :-)
Jest jeden problem ...cewki C-Coil wg. zaleceń 2,7mH z indeksem poprawnym jak zalecił Krs47 maja wartość ok. 2,3mH wg. mojego miernika ...a zakładam, że działa poprawnie, bo wszystkie pozostałe cewki wskazuja prawidłowe wartości.
Czy tolerancja takich cewek moze być aż tak duża, czy raczej jest to jakiś błąd produkcyjny ??
Na zdjęciach widoczny jest odczyt z miernika.

Krs47 ...gdzie można zamówić takie grawerowane płytki do terminali ...że wzgledu na wielkość zwrotnicy ( 25x15 ) z Superiorami ( niezłe baniaczki ) chciałbym ją umieścić w dolnej ( wolnej pod pochyłą przegrodą ) części obudowy pod taką właśnie płytką grawerowana ( oczywiście z napisem autora projektu ) z terminalami.


Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 27-12-2010, 22:45
Czy tylko toroidalne cewki mają różną wartość indukcyjności?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: majkel w 27-12-2010, 22:49
Jeżeli to jest cewka rdzeniowa, to pomiar takim miernikiem można sobie włożyć między bajki. Przede wszystkim dlatego, że odbywa się na znacznie mniejszej indukcji niż ta cewka będzie docelowo pracować, a wynika to zarówno z wydolności prądowej takiego miernika, jak i używanej przez niego częstotliwości.

Rzetelny pomiar indukcyjności to albo metoda techniczna albo mostek RCL z minimum przestrajaną częstotliwością, najlepiej zaciskami Kelvina i po skalibrowaniu przewodów.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 28-12-2010, 07:44
Tak ...właśnie tylko te toroidalne mają inną wartość ...pozostałe taśmowe i powietrzne, które również przyszły z Polinku są w odczycie tym miernikiem OK ...czyżby miernik miał problemtylko z cewką toroidalną ?
Może jest tak jak wyjaśnił to majkel ...nie podważam jego wiedzy zważywszy, że moja jest słaba w tym temacie ...z ciekawości zadzwonię do producenta ...poznam jego stanowisko w tej sprawie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: majkel w 28-12-2010, 08:42
Powietrze jest ośrodkiem idealnie liniowym, stąd przy małej indukcji jest to samo co przy dużej, a jak mierzysz miernikiem podzespół z rdzeniem szczególnie ze stali magnetycznej, to on ma inną przenikalność różniczkową dla małych amplitud, a inną dla dużych - większą. Poza tym w stali o średniej jakości przenikalność z częstotliwością spada - głównie od strat na prądy wirowe. Dlatego cewki powietrzne są bardziej cenione, ale i droższe, bo trzeba namotać dużo więcej miedzi dla uzyskania takiej samej indukcyjności.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 28-12-2010, 08:58
Szczerze nie zwróciłem wcześniej uwagi na róznicę pomiarową cewek toroidalnych względem wartości katalogowej. Wątpię żeby w Polinku się pomylili i jednocześnie zgadzam się z tym ,co napisał Majkel. Niedługo znów będę miał na stanie wspomniane cewki do Hurricane i z ciekawości kontrolnie je zmierzę.

Najlepszym wyjściem będzie telefo do Polinku, oni są ekspertami w dziedzinie cewek i napewno wytłumaczą dokładnie o co chodzi. W każdym razie widoczne pomiary kolumn są zrobione z uwzględnieniem toroidu dla woofera, więc mając te same cewki nie masz co się martwić.

Takie płytki oferuje wiele zakładów zajmujących się grawerką laserową, moje są wykonae z laminatu z cieńką warstwą aluminium. Takie rozwiązanie jest w porządku jeśli nie chcesz na tym bezpośrednio montować terminali. Wtedy polecam wykonać płytki z pelnego aluminium. W każdym razie google "grawer laserowy", rysunek np. w corelu i temat zalatwiony (nawet nie pamiętam dokładnie, w którym zakładzie sam zamawiałem).

Powodzenia z budową :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 28-12-2010, 11:21
Dzwoniłem dziś do żródła ...po miłej rozmowie z szefem potwierdziła się teza majkela ( mądrego to i dobrze posłuchać ) ...ciekawość zaspokojona.
Bardzo dziękuję za klarowne wyjaśnienie zagadnienia :-)

pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 06-01-2011, 20:41
Mam pytanie o umiejscowienie cewki toroidalnej, spece z Polinku poinformowali mnie, że może oddziaływac na głosniki i/lub inne elementy zwrotki, chodzi mi o miejsce zamontowania, ułożenie itp
Krs47 widzę, że masz coraz większą rzeszę fanów, moje kolumny są na etapie klejenia skrzynek, wprowadziłem kilka niewielkich modyfikacji wynikajacych z dostępu do materiałów i możliwości składania skrzynek (całość z MDF 28mm łącznie z kratownicą, akurat taki miałem pod ręką, montowane na kleju i konfirmatach, , wytłumienie z wełny owczej, podobno filc czasami łapie wilgoć z pomieszczenia i po kilku latach capi ;) Oczywiście o wynikach mojego rzeźbienia poinfirmuję, ale to jeszcze kilka tygodni,
pozdrawiam fanatyków Hurricanów
Piotrek
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 10-01-2011, 10:34
Witam, mam jeszcze jedno pytanie - okablowanie kolumn, czym i dlaczego ? Linki, taśmy, plecionki, czy np. porządne kable głośnikowe ? skoro w kolumnie jest ok. 2 m kabla (dwużyłowego) a kolumny od wzmacniacza są oddalone o ok. 2-3m więc czemu nie ? Wiem, że to wykracza trochę poza ramy projektu i nadaje się na ddzielny temat, ale gdyby Koledzy mieli ciekawe sugestie będę wdzięczny
pozdrawiam Piotrek
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 10-01-2011, 13:20
Kup zwykłe kable głośnikowe.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 10-01-2011, 21:22
Na Twoim miejscu kupiłbym 4m kabla jantzen solid core bi-wire na kolumnę. Wyciągnąłbym żyły, 0,5mm2 (czyli te cieńsze) zastosował podwójnie na tweeter i tak samo z grubszym żyłami na woofer.
Ten kabel sprawdza się świetnie:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 10-01-2011, 21:36
Gdzie i za ile ten kabel można kupić bo właśnie szukam głośnikowego czterożyłowego?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 10-01-2011, 21:41
no jak to gdzie?
W polinku:D

Ps. Ma ktoś jakieś info o ewentualnym powstaniu 8- calowej wersji trzcinowego seasa?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 11-01-2011, 00:37
W kwestii cewek, u siebie dawałem torid po przekątnej względem cewki powietrznej, obie "na płasko", na płytce o rozmiarach około 240 x 150 mm. Nie bylo przy tym żadnego wpływu na mierzalną wartośc cewki powietrznej. Podobnie z głosnikami, nawet umieszczając zwrotkę na ściance tylnej bezpośrednio za wooferem, w tak dużej obudowie odległość od głośnika jest zupelnie wystarczająca. Spodziewałbym się ewentualnych negatywnych oddziaływań w małym monitorze, przy położeniu zwrotki na spodzie, z cewką toroidalną zaraz obok układu magnetycznego ale nie tutaj.

8 calowy, trzcinowy Seas nie wiadomo czy w ogole się pojawi. Dokopalem się do starego newsa kiedy wprowadzali ER18RNX i jest tam wyraźnie zaznaczone, że membrana trzcinowa jest dostępna dla klientów OEM w rozmiarach 15, 18 oraz 22cm. Mijają lata i jakoś po niemal równocześnie zaprezentowanej 15-tce oraz 18-tce, nic więcej się nie dzieje dla DIY.

W kwestii okablowania nadal jestem dość sceptyczny. Polecam solidnie wykonane przewody wiadomego pochodzenia, chociażby wspomniane solid core z Polinku. Nie powiem co optymalnie brzmi, bo osobiście wpływu przewodów nie słyszę.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 11-01-2011, 12:11
Odpowiadasz na wpis
>> Krs47, 2011-01-11 00:37:14

W kwestii okablowania nadal jestem dość sceptyczny. Polecam solidnie wykonane przewody wiadomego pochodzenia, chociażby wspomniane solid core z Polinku. Nie powiem co optymalnie brzmi, bo osobiście wpływu przewodów nie słyszę.


Ja to widzę tak, że drogimi kablami nie ma sobie co zawracać głowy przed zrobieniem porządku ze zwrotnicą i okablowaniem i połączeniami terminale - zwrotnica - głośniki. Wiadomo jak ten temat wygląda w konstrukcjach firmowych...
Do większości systemów kable sprzedawane w polinku będą w zupełności wystarczające. Miałem płaską plecionkę 2,5mm2, zamieniłem na kimbera 4tc i jakoś zmiany nie rzuciły mnie na kolana, to te same granie, zmieniły się tylko niuanse. Myślę, że bi-wire solid core do przyzwoitych systemów byłby jeszcze lepszy od tej plecionki.
Po modyfikacji dynek, opis w linku:
http://www.audiostereo.pl/klub-milosnikow-dynaudio_41368.html/page__st__950
nawet postronne osoby słyszą różnicę in plus, a koszt jej wykonania to niewiele więcej jak 1m kimbera 4tc:D
Drogie kable (ten kimber jak na standardy audiofilskie to jeszcze taniocha:)) to przykład audiofilskiego leczenia dżumy cholerą.

Jeżeli chodzi o temat kondensatorów to polecam Clarity CAP SA, ceny są w porządku a to już kondensator przez duże K:
http://www.hificollective.co.uk/components/claritycap_sa.html

No i pamiętajcie, że voicing kolumny zmienia się po zastosowaniu innego kondensatora. Dziwne, ale prawdziwie:)

 

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 11-01-2011, 12:34
dziękuję za wyjaśnienia, szczególnie odnośnie cewek. Wczoraj przyszły części z Polinku, kondensatory to prawdziwe giganty, szczególnie w porównaniu z tymi w moich starych Avancach - oryginalnie były elektrolity :)

pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 05-03-2011, 19:08
Witam

Temat przymarł ...a szkoda ...dla rozruszania budujacych ten projekt do wymiany spostrzeżeń zamieszczę kilka fotek z budowy projektu Hurricane.
Do końca pozostalo już niewiele ...głośniki i zwrotnice wygrzane ...może jakieś podpowiedzi ?

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 05-03-2011, 19:14
Kilka fotek :

http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane1.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane2.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane3.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane4.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane5.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane6.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane7.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane8.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane9.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane10.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane11.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane12.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane13.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane14.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane15.JPG
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: dankam w 06-03-2011, 09:24
Pięknie to się zapowiada.
Też mam w planach zrobienie tych kolumn. a raczej zamówienie zrobienia obudów bo nie mam warunków żeby to złożyć i pofornirować. Mam dostęp do ciętego CNC na każdy wymiar mdf.
Z kąd jesteś bo bardzo chciałbym je posłuchać.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 06-03-2011, 14:57
mieszkam w Wołowie ...okolice Wrocławia ...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 07-03-2011, 10:06
No Krzysztof pogratulować !! Widzę, że idziesz jak burza :) zmobilizowałeś mnie żeby wrzucić kilka fotek z mojej budowy kolumienek, a tak z innej beczki to wielkie podziękowania dla Krs47 za tak świetny projekt znajdujący wielu naśladowców i zwolenników
pozdrawiam Piotrek
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 07-03-2011, 10:25
budowa nie tak świetnie udokumentowana jak Krzysztofa, ale kilka fotek wrzucam. Tak jak pisałem wcześniej całość z MDF grubości 28mm łącznie z kratownicą, wytłumienie bitumen, potem akustyczne - pierwsza warstwa z filcu (jednak :) impregnowanego środkiem pleśnio i grzybobójczym (tak na wszelki wypadek), druga warstwa z wełny owczej ale tu na mole nic nie mam ;) zwrotnice na SILVER Z-CAP, okablowanie z linki srebrzonej w teflonie, kolce Monacor
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 07-03-2011, 20:46
Klepiemy z kumplem skrzynki wieczorkami po 2-3 godzinki ...jak zwykle przeszkodą jest czas, ale i tak zabawa jest przednia ...co dzień bliżej konca :-) , Twoje Piotr już obie złożone ?
pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 08-03-2011, 08:19
Witajcie!
i ja się skusiłem na zrobienie tych właśnie kolumn, przekonał mnie rzeczowy i profesjonalny opis autora projektu, wielkie dzięki za upublicznienie go. Macie może jakieś wskazówki do budowy, na które powinienem głównie zwrócić uwagę ? Przetworniki mam już w domu, obudowy chcę wykonać z płyty MDF o grubości 30mm oczywiście zachowując litraż wewnętrzny, oprócz wycięcia płatów z MDF przez firmę zewnętrzną całą resztę planuje wykonać sam.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konrad w 08-03-2011, 11:23
Najlepsza jest sklejka.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 08-03-2011, 12:08
>>konrad, 2011-03-08 11:23:38
>>Najlepsza jest sklejka.

Dlaczego?

--
Pzdr
Tomek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 08-03-2011, 15:21
Genialne są odpowiedzi, które tak naprawdę niczego nie wnoszą typu "najlepsza jest sklejka" ale może jakies uzasadnienie ? Można w ten sposób zasmieć forum niczego nie wnoszącymi postami. Zanim przystąpiłem do budowy sporo poczytalem o materiałach, wybrałem MDF z racji podobno najlepiej i najrówniej rozpraszanych drgań i naprężeń (ma to wynikać z użytego materiału i technologii produkcji MDF) . Wracając do "najlepsza jest sklejka" - jaka ? drewno liściaste, iglaste, mieszane, elastyczna, twarda, wodoodporna, szkutnicza, do ciecia laserem, czy do frezowania, a może z wkładem aluminiowym ? Nie bronię MDF bo być może są lepsze materiały, a ja o tym nie wiem, ale starajmy sie pisać konkretnie i z uzasadnieniem, wtedy to się może naprawde przydać innym forumowiczom.
pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Dudeck w 08-03-2011, 15:48
" ... wybrałem MDF z racji  *podobno*  najlepiej i najrówniej ... "

" ... ale może jakies uzasadnienie ... "


Dudeck
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 08-03-2011, 16:00
>>Dudeck, 2011-03-08 15:48:56
>>" ... ale może jakies uzasadnienie ... "

MDF ma strukturę marchewki. W każdą stronę jest jednakowy. Zatem drgania będą się rozchodzić jednakowo we wszystkie strony co powoduje, że mniej chętnie będą się tworzyć rezonanse i fale stojące. Dodatkowo z uwagi na to z czego jest MDF zrobiony ma dobre właściwości tłumiące sam z siebie.

W przeciwieństwie do MDFu sklejka nie jest jednorodna. Ma strukturę warstwową z wyraźnie ułożonymi słojami. To sprzyja rozchodzeniu się fal i tworzeniu stojących. Większa sztywność to lepsze rezonanse i konieczność dodatkowego tłumienia. Dodatkowo tania sklejka tzw. gospodarcza, to gówno, które potrafi się rozwarstwić samo z siebie. Użyte kleje w tanich sklejkach nie są wodoodporne. Warstwy sklejone są byle jak a kolejne warstwy nie stykają się całą powierzchnią.

Dlatego IMO lepiej używać MDFu.

--
Pzdr
Tomek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: rafaell.s.cable w 08-03-2011, 16:04
Zalety obu materiałów bez ich wad ma HPL robiony już chyba ponad 20 lat ale towarzystwo dalej w tym XX wieku tkwi.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Dudeck w 08-03-2011, 16:38
Z mojej strony to była ironia .
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konrad w 08-03-2011, 17:50
Na PWr na zajęciach robią badania akcelerometrem i z nich wynika że najlepsza jest sklejka, zresztą weźcie do łapy mdf i dla porównania sklejkę. Toż ten mdf to taki trochę lepszy-mocniejszy karton jest. Mdf jest popularny bo jest łatwy w obróbce, a profesjonalne frezy, tarcze "trochę" kosztują. Nie miałem czasu pisać poematów, liczyłem że ktoś pociągnie temat dalej.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konrad w 08-03-2011, 17:54
Mdf też pod wpływem wilgoci lubi puchnąć, klawiszować, więc za bardzo nie przejmowałbym się brakiem wodoodporności sklejki (zawsze też można kupić wodoodporną)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konrad w 08-03-2011, 18:00
Jeszcze odp. na pytanie jaka sklejka: nie wiem, kupowałem najtańszą.
Aha i polecam jeszcze okleić całość hdfem 3mm, skurczybyk jest twardy. Robiłem porównanie 19mm mdf vs 19mm mdf + 3mm hdf i czuć różnicę nawet po puknięciu ręką, nie słychac aż tak tego pustego dźwięku. Ale ten wątek nie jest na te rozważania.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 08-03-2011, 18:28
>>konrad, 2011-03-08 17:50:34
>>Na PWr na zajęciach robią badania akcelerometrem i z nich wynika że najlepsza jest sklejka,

Mógłbyś rozwinąć temat. Jakie badania akcelerometrem? Co jest mierzone? Sklejka jest najlepsza w czym?

--
Pzdr
Tomek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konrad w 08-03-2011, 19:01
Mierzone są drgania, nie znam szczegółów. Było o tym na ałdiostereło, nie pamiętam gdzie, pamiętam kto pisał, więc ew. mogę na pw napisać o kogo chodzi.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 08-03-2011, 19:07
http://www.picosound.de/D_gehmat.htm
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 08-03-2011, 20:20
>> konrad, 2011-03-08 19:01:51
>Mierzone są drgania, nie znam szczegółów. Było o tym na ałdiostereło, nie pamiętam gdzie, pamiętam kto pisał, więc >ew. mogę na pw napisać o kogo chodzi.


Pisał to hhf_pm w zakładce "Kolumny - Wasze konstrukcje DIY" - warto poczytać

http://www.audiostereo.pl/kolumny-wasze-konstrukcje-diy_18821.html/page__st__3200__p__1310363#entry1310363
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 08-03-2011, 23:26
>> cadam, 2011-03-08 20:20:21
>>Pisał to hhf_pm w zakładce "Kolumny - Wasze konstrukcje DIY" - warto poczytać

O tak! Fascynująca polemika..... Przypomina mi się cytat z innego forum:

"Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak cenna jest cytowana wiedza, nawet błędna"

To tak ogólnie, bez szczególnego odniesienia, przypomina mi się każdorazowo, gdy zamiast argumentów i faktów ktoś kogoś cytuje licząc, że zamknie interlokutorowi usta.

P.S.1. Porównywanie ścianki z MDFu 16 czy 19mm i ścianek giętych (!) klejonych ze sklejek z fikuśnymi wypełnieniami między warstwami o łącznej grubości 27mm (!) i na tej podstawie udowadnianie, że sklejka jest lepsza, jest... no nie potrafię znaleźć odpowiednio inteligentnego słowa...., o mam, jest zwykłą demagogią?

P.S.2. Niestety nie znam niemieckiego na tyle by zrozumieć o co chodzi w artykule, a translate.google.com jaki jest taki jest. Sklejki się tam nie dopatrzyłem. Jednak wniosek, po oglądnięciu wykresów jest jeden. Dużo ważniejsze od tego jak bardzo drgania są przenoszone na zewnątrz jest JAK SZYBKO mogą być wytłumione. Na wykresach MDF jest lepszy od płyty wiórowej, sądzę, że byłby lepszy również i od sklejki identycznej grubości.

--
Pzdr
Tomek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 08-03-2011, 23:35
Słynne monitorki BBC LS3/5A zrobiono ze sklejki.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 08-03-2011, 23:40
http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/reports/1977-03.pdf
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konrad w 09-03-2011, 01:36
Nie, wiem róbcie jak chcecie, ja wcześniej używałem mdfu, a ostatnio sklejkę i do poważniejszych konstrukcji (ze względu na cenę) będę brał sklejkę, bo jak pisałem dla mnie w porównaniu do sklejki mdf to "karton". BTW nie pamiętam dokładnie co oni tam pisali i nie chce mi się teraz czytać, ale WYDAJE MI SIĘ że hhf_pm nie pisał o porównaniu (pomiarach) tych swoich gietych z piaskiem do zwykłego mdfu, tylko jak mogę przypuszczać (skoro robili to na zajęciach) obudowy były ze sobą porównywalne.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 09-03-2011, 08:49
nie znam się na tym (żeby nie było że się mądrzę), ale:

- MDF i sklejka to różne matriały

- trudno powiedzieć który jest lepszy, a który gorszy, bo w zależności od porównywanych cech wynik będzie różny

- MDF bardzo dobrze tłumi drgania i nadaje się do kolumn przy których projektowaniu zakłada się uzyskanie całkowitego wytłuminia energii tylnej strony membrany (dominująca większość kolum na rynku)

- są jednak kolumny projektowane przy założeniu, że ścianki także "grają" (sporo starych konstrukcji angielskich)

- są kolumny wykonywane z b. cienkiej sklejki gdzie ich "granie stanowi bardzo istotny składnik dźwięku (w ich konstrukcji wykorzystuje się głośniki szerokopasmowe)

- bardzo dobre efekty tłumienia drgań uzyskuje się wykonując ścianki kolumn jako konstrukcje warstwowe (np. w budowanych przeze mnie kolumnach ścianka składa się z MDF+pł.wiórowa+MDF, 3x10mm=30mm)
 
Chyba nie ma jednej uniwersalnej recepty. Zależy to od koncepcji kolumny. Ostatecznym rozstrzygnięciem nie będą teoretyczne wywody ale odsłuch. Zbudować dwie obudowy z różnych materiałów i posłuchać - mamy swój własny indywidualny gust.Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 09-03-2011, 09:24
No dobrze, widzę że włożyłem kij w mrowisko, ale to dobrze bo przynajmniej temat trochę ożył :) Swego czasu miałem z racji swoich zainteresowań sporo do czynienia ze sklejką, nawet zrobiłem sobie kolumienki na Tonsilach (tylko takie głośniki wtedy były dostępne)  kilka lat później wykonałem podobne kolumny ale dla kolegi i to z MDF ponieważ kumpel dysponował takim materiałem. Odczucia subiektywne moje i kolegi były takie, że te z MDF grały jakby ciut lepiej, szczególnie w zakresie niskich częstotliwości, poza tym nie podskakiwały tak jak moje ze sklejki. Dla zaintersowanych polecam stronę www.sklejki.pl sa tam naprawde dobrzy fachowcy potrafiący doradzić, firma wykonuje również usługi CNC.  Poza tym konsultowałem materiał do budowy z moim znajomym stolarzem, on równiez doradzał mi wykonanie z MDF z racji na jego własciwości. Czy MDF puchnie, pewno tak, ale w typowych warunkach w mieszkaniu, przy nawet różnych warunkach wilgotności nie zauważyłem żadnych zmian, a kolumny montowałem i w domu i w garażu, rózne temperatury i wilgotności pomieszczeń. Co do narzędzi, więc muszę rozczarować kolegę, narzędzia przy obrabianiu MDF znacznie szybciej się zużywają niż przy sklejce i płycie wiórowej i jest to utrapienie stolarzy, a mam kilku znajomych.
Krzysztof - od kilkunastu dni moje uszy cieszy piękny dźwięk kolumienek, w najbliższy weekend zaczynam fornirowanie, mam trochę obaw bo nigdy tego nie robiłem, ale jestem dobrej mysli i wierzę, że wyjdzie super, a wiara to podstawa ! Później bejcowanie i woskowanie, a w załączeniu fotki

pozdrawiam Piotr

PS. czas powoli zacząć budowę wzmacniacza, mam 2 typy lampa vs tranzystor w czystej klasie A
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 09-03-2011, 09:42
Ja również chciałbym poczynić zastrzeżenia. Nie chciałbym by ktokolwiek pomyślał sobie, że pryncypialnie cokolwiek twierdzę. Ja po prostu nie wiem, nie mam pewności. Moje twierdzenia opieram na skromnym konstruktorskim (modelarsko-lotniczym) doświadczeniu, które podpowiada mi, że im sztywniejszy materiał tym lepiej i dłużej drga. W konstrukcjach obciążanych dynamicznie istnieje nawet pojęcie "przesztywnienia konstrukcji". Dlatego też przeczytałem ze sporym zdziwieniem informacje, że ktoś czynił próby zbudowania obudów z laminatu węglowego, którego to moduł Younga jest wyższy (!) niż stali sprężynowej. Na dodatek taki laminat jest bardzo lekki.

IMO obudowa, która ma dobrze izolować tył membrany powinna spełniać dwa warunki: być ciężka by trudno było ją wzbudzić do drgań i szybko tłumić ew. drgania. Na "czuja" MDF świetnie spełnia te dwa warunki.

Oczywiście im bardziej wyrafinowana konstrukcja, np. taka jak Kris\'owych Hurricanów w tym wątku, tym bliżej ideałowi. Jednak ja hołduję zasadzie ekonomii. By poprawić brzmienie kolumny, zamiast pakować pieniądze i roboczogodziny w skomplikowaną i drogą konstrukcję obudowy.... kupuję po prostu lepsze przetworniki i pakuję je do MDFu ;)

>> cadam, 2011-03-08 23:40:18
>> http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/reports/1977-03.pdf

Dzięki za wrzutę. Z angielskim radzę sobie dużo lepiej. ;)

BTW. Może moderator w swojej łaskawości do naszego OTpowania wydzieliłby dyskusję o materiałach na obudowę do nowego wątku?

--
Pzdr
Tomek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 09-03-2011, 11:07
Koledzy moim zdaniem jest istotne, że wątek ożył, da to być może "kopa" do budowy Hurricanów kolejnym forumowiczom. Konstrukcja została zbudowana i sprawdzona nie tylko przez ich autora KRS47 lecz również przez innych zapaleńców, a wymiana doświadczeń co do użytych materiałów (zwrotnice, kable, obudowy) powinna pomóc przyszłym "budowniczym" tego projektu, ważne jest jedno, czy MDF, czy konstrukcje kanapkowe jak KRS47, czy inne Hurricany grają świetnie !!

pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: fakamada w 09-03-2011, 13:39
Piotrek moze napiszesz cos o dzwieku ? Porownywales z jakimis innymi paczkami ? Jesli jeszcze ktos mial okazje posluchac skonczonej konstrukcji to niech skrobnie cos proszę.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 09-03-2011, 14:47
fakamada - nie jestem fachowcem w dziedzinie muzyki i niektóre terminy audiofilskie są mi obce, po prostu lubię posłuchać muzyki. Dla mnie dźwięk jest super, wysokie tony czyste, nie natarczywe, chodzi mi o to, że nawet przy dłuższym słuchaniu nie męczą, średnie są po prostu świetne, na nowo odkrywam płyty, które wydawało mi się, że znam na pamięć, np. brawa na płycie 4 pory roku ( Berlińscy Filharmonicy pod dyrekcją von Karajana) do tej pory brzmiały jak jeden wielki zlepek, teraz słyszę poszczególne oklaski, niskie są znakomicie kontrolowane, nie rozwlekłe i takie ciągnące się, ale krótkie, szybkie tam gdzie faktycznie są takie (np. Metallica z płyty BIG 4) a melodyjne i miękkie (Pink Floyd The Wall lub koncert Gary Moora z Montreux) ostatnio słuchałem jazzu, chociaż nie za bardzo lubię, trąbki, gitary no i kontrabas (podobno schodzi do 45Hz), kurczę to naprawdę słychać :) Nestety jak widac na fotce ustawienie nie jest zbyt fortunne, są w takiej wnęce, pomieszczenie do nagłośnienia to praktycznie cały parter domu, jakieś 60m2 otwartej przestrzeni. Nie miałem możliwości porównać z innymi kolumnami, słuchałem tylko w salonach jakiś Usherów i Focall Electra, ale warunki jak to w salonie, ktoś rozmawia, gra muzyka umta-umta (mimo to starałem się wsłuchać w ich brzmienie) - wolę Hurricany, jak ktoś chce je porównać może się wprosić do mnie ze swoim sprzętem, mieszkam na Śląsku
pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 09-03-2011, 16:10
>>piotrek, 2011-03-09 14:47:54
>>jak ktoś chce je porównać może się wprosić do mnie ze swoim sprzętem, mieszkam na Śląsku

No to wygląda, że się pospieszyłem. Stałem przed wyborem Hurricany czy VIB170AL Visatona. Obie konstrukcje praktycznie identycznie cenowo.  Wybrałem Visatony, bo mam do ich konstrukcji zaufanie (bodajże to moja 4 czy 5 konstrukcja na ich przetwornikach). VIBy mam skończone ( http://prv.neteasy.pl/pic/index.php?dir=vib170al ) i tak sobie myślę... ja też jestem ze Śląska (okolice Bielsko-Biała) i strasznie jestem ciekawy czy wybrałem dobrze ;)

Mam też klona Passa F5 w wersji mocno prototypowej niemniej bezbłędnie działającej i kładącej na łopatki jak na razie wszystkie wzmacniacze jaki przyszło z nim porównywać.

Co Ty na to?

--
Pzdr
Tomek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 09-03-2011, 17:18
Coś mi to przypomina, kolega ostatnio testuje F5 (na razie w formie mocno przestrzennej wiszącej na kablach) i Visatona B 200 w obudowie 100l, straszny potwór ale podobno gra świetnie. Zapraszam, możemy zrobić mały test, a F5 chetnie poslucham bo to jeden z dwóch typów wzmacniaczy, które chciałem robić, a tu mam gotowca do testów :)  Mieszkam w Tychach, zapraszam (niestety ja na razie nie mogę się wybrać, lekka kontuzja) pisz na priv.
Sądzę, że rownież forumowicze skorzystają, będziemy mogli ten maly eksperyment porównawczy opisać
 
pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 09-03-2011, 21:19
Piotr ...ja mam ofornirowane przody i tyły ...musiałem to zrobic przed podfrezowaniami ...też robiliśmy z kumplem pierwszy raz i powiem Ci, niema się czego obawiać ...kupiłem fornir zebrano modyfikowany na fizolinie w www.eurofornir.pl ...zapłaciłem ok. 45PLN za arkusz 250cm x 64cm ...do tego klej Pattex Uniwersal Classic ( wali jak budapren ) 26PLN puszka 800ml ...potrzeba 2 szt. ...gruntowałem wstępnie scianki, odczekałem do wyschniecia ...następnie smarowałem i sciankę i fornir ...odczekałem kilka minut do momentu nie łapania kleju i do siebie tylko uwaga ...kładziesz tylko raz ...niema możliwości poprawienia klej mocno kontaktowy ...docisnełem twardym wałkiem i drugą płytą docisnęłem ściskami na godzinkę i gotowe ...trzyma pięknie ...ważne dokładnie smarować klejem na krawędziach.

Odnośnie materiałów z których wykonujemy kolumny ...używajac przy tej konstrukcji czy to grubego MDF-u czy sklejki otrzymujemy krępego, ciężkiego monstera wzmacnianego kratownicą ...wewnątrz mamy niewielkie płaszczyzny oklejone matami bitumicznymi i różnego typu tłumieniem ...nie wierzę żeby miało to znaczący wpływ na dźwięk.

Piotr dziekuję za utwierdzenie Twoja opinią w słuszności budowy tego projektu ....super że jesteś zadowolony ...ja jeszcze muszę troszkę poczekać na ten miód dla uszu :-)

pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 09-03-2011, 21:23
Piotr ...nie próbowałeś odwrotnego ustawienia kolumn ...wysokotonowymi wewnątrz ?
Jak mozesz spróbuj i daj cynk jaki ma to wpływ na scenę.
Gdzieś kiedyś czytałem że takie ustawienie jest zalecane przy wykorzystaniu kolumn z nie symetrycznymi tweeterami.

pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: fakamada w 09-03-2011, 21:36
Przy tym ustawieniu (blisko ścian) dogiąłbym także kolumny bardziej do środka.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cytrus w 13-03-2011, 22:00
jest to mój pogląd i podzielam go całkowicie


Witam,

tweeterami zdecydowanie do środka, kolumny trzeba koniecznie odsunąć od tylniej ściany ok. 1 m, dogiąć lekko do środka a wtedy robi się fantastyczna scena i całkowicie znikają  głośniki...

Mówię Wam - fajna jazda!- mam egzemplarz Demo :)

pzdr

W
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 14-03-2011, 08:56
Dzieki za rady wzgledem ustawienia kolumn , właśnie ze wzgledu na ustawienie kolumn blisko tynych ścian zdecydowałem się na bas reflex z przodu ...zobaczymy co wyjdzie z tego rozwiazania.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 16-03-2011, 21:30
Kilka fotek z budowy :-)


http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane.16JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane17.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane18.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane19.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane20.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane21.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane22.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane23.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane24.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane25.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane26.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane27.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane28.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane29.JPG

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Zigi w 17-03-2011, 15:23
Heloł.

Popraw linka do zdjęcia 16.

Jak dla mnie zajebista robota :D
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: kuben w 17-03-2011, 16:06
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane16.JPG
Trzeba bylo kropke zmienic.

--------------------------------------------------------------
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 17-03-2011, 17:00
No to już po problemie ....każdy sobie zmieni koropkę i będzie git :-)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 25-03-2011, 18:58
ufffff... zrobione
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: ulan66 w 25-03-2011, 22:26
Gratuluję.To teraz napisz coś o dżwięku.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 29-03-2011, 16:08
Cieszę się, że projekt spotkał się z tak dużym odzewem ze strony pasjonatów DIY. Życzę wielu udanych chwil przy odsłuchach.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: sheykk w 29-03-2011, 19:24
krs 47
gdym chciał zrobić obudowę w krztałcie lutni i ustawić wysokotonowy na środku obudowy to
-zmieni to odległość między głośnikami ?
-zmieni coś w zwrotnicy ?
-zmieni wysokośc br ?
będę wdzieczny za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: WaldeK w 29-03-2011, 19:32


obudowę w krztałcie lutniO Matko !

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 02-04-2011, 16:00
Projekt Hurricane by Krs47 ukończony ...podsumowaniem prac jest opróżniona butelka STOCKa z Arturem ...kolegą który zajmował się stroną stolarską projektu.
Od początku byłem optymistycznie nastawiony do projektu Krzysztofa i nie zawiodłem się ...opis brzmienia z pierwszej strony wątku jest jest jak najbardziej prawdą ...kolumny graja wyśmienicie.
Prosze zwrócić uwagę na cieżar kolumny ...fotka Hurricane47 ...jednej osobie jest cieżko powywijać z kolumnami.
W tym miejscu chciałbym jeszcze raz podziekować Krzyśkowi za oddanie w nasze ręce bardzo udanego projektu ...powodzenia w dalszych dokonaniach.

pozdrawiam Krzysiek


http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane30.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane31.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane32.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane33.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane34.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane35.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane36.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane37.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane38.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane39.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane40.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane41.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane42.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane43.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane44.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane45.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane46.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane47.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane48.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane49.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane50.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane51.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane52.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane53.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane54.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane55.JPG
http://idea.internetdsl.pl/marer/foto/Hurricane56.JPGTytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Arek_50 w 02-04-2011, 16:14
Ladne  ale.....zmien wzmacniacz to naprawde uslyszysz co to za kolumny...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 02-04-2011, 16:59
To poleć mi jakiś wzmacniacz do 1000PLN, który pokaże wszystkie walory Hurricane ...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 02-04-2011, 17:10
A wady ? Może być ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 02-04-2011, 17:11
Przepraszam żle się wyraziłem ...poleć mi wzmacniacz, który zagra lepiej od MF A2 w tej klasie cenowej ...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 02-04-2011, 17:11
Pewnie ...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 02-04-2011, 17:12
Ile mf2 kosztuje ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 02-04-2011, 17:24
Bierzesz Reelopa do 1 kpln i wszystko jasne.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 02-04-2011, 17:27
kosztował mnie z przesyłka niecałe 1000PLN ...zakupiłem na www.ebay.co.uk ...i zdecydowanie przypadł mi do gustu ...modyfikacja dodała mu walorów, a z nowymi kolumnami radzi sobie całkiem dobrze.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Arek_50 w 02-04-2011, 17:29
Mam kolege ktory juz ponad 10 lat ma w systemie ten wzmacniacz..zawsze mowilem jakie ma braki ale na prozno...miesiac temu kupilem jego znajomemu wzmacniacz NVA AP 20 taki stary 16 letni , to byl  zakup awaryjny - zepsul wzmacniacz - a ten za ok 450zl byl dobrym wyborem na chwilowe zastepstwo ....wlasciciel  MF A 2 pozyczyl oczywiscie to malenstwo i przejrzal na oczy ...   to byla kleska MF calkowita bez dyskusji ..to jego slowa nie moje...ten ktory mi zaufal  twierdzi ze to najlepiej wydane 450zl w jego zyciu ...a zastepstwo to raczej nie bedzie tylko chwilowe...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 02-04-2011, 17:53
NVA gra przyjemnie , ale zbyt dużo ich naprawiałem. Są że tak napiszę zrobione a\'la jednorazówka.
Działa to o\'kay ale jak padnie to jest słabo.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Arek_50 w 02-04-2011, 18:10
"ale zbyt dużo ich naprawiałem"...no tak tyle ich w Polsce ...wiecej niz  wzmacniaczy Technics czy innych...bzdury piszesz ...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 02-04-2011, 19:00
Marer rewelacyjne wykończenie, szczerze gratuluję.

Co do wszystkich pytań, ktore wtórnie przewijają się na każdej stronie. Odpowiadam ostatni raz, z objetością, położeniem portu i strojeniem można sobie robić co się chce. W każdym pomieszczeniu inna konfiguracja może zagrać optymalnie.

Ruszanie któregokolwiek z głośników spowoduje zmiany, jak duże nie wiem i nie będę sprawdzał. Projekt jest zrobiony i opisany pod konkretne ustawienie.

Co do reszty pytań, proszę zamiast pisać do mnie na PW, przeczytajcie przynajmniej 2 pierwsze strony wątku. Nie mam już siły się powtarzać po raz setny.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 02-04-2011, 19:06
>Arek50

Bzdurą jest twoje zachowanie.

Praktyka nie teoria.

A> częsty brak jakichkolwiek zabezpieczeń
B> przyklejane tranzystory mocy do spodniej blachy, niejednokrotnie trzeba je było żabką odrywać !

Układowo prosty jak cep, klasa B lub płytka AB.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: WaldeK w 02-04-2011, 19:24
Znalezione gdzieś w sieci :


Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 02-04-2011, 19:31
Jeszcze były w st.końcowym Tip142/147 jak i Tip122/127 Darlingtony jak BDV.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: WaldeK w 02-04-2011, 19:36
>> ZAGRA, 2011-04-02 19:31:01
Jeszcze były w st.końcowym Tip142/147 jak i Tip122/127 Darlingtony jak BDV.A to źle czy dobrze? jak sie spisują Darlingtony w audio ?


Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 02-04-2011, 19:42
Jak wszystko mają swoje plusy i minusy.
Mają bardzo dużą wartość wzmocnienia i łatwo je spolaryzować.
Do minusów można zaliczyć ograniczone Ft min.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: w 02-04-2011, 19:43
MJ11032/11033 są bardzo dobrymi do mocnych końcówek.Obudowa to-3.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 04-04-2011, 08:34
Koledzy chyba trochę zboczyliście z tematu, ten wątek poświęcony jest kolumnom głośnikowym Hurricane, proponuję założyć nowy wątek dotyczący wzajemnego udowadniania sobie wyższości jednego wzmacniacza nad drugim
pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 04-04-2011, 08:50
Krs47 ...Dzięki

Piotr ...święte słowa ...koledzy pitu pitu nie na temat a zainteresowanych Hurricane sporo ...szkoda czasu na przegladanie wypocin nie na temat.

pozdrawiam

Piotr ...jak porównania o których wspominałeś ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 04-04-2011, 09:10
z przyczyn obiektywnych ;) spotkanie zostało przesunięte na najbliższy weekend

Krzysztof co do kolumienek...  niestety nie miałem wsparcia tak jak Ty, samemu męczyłem się ze stolarką, fornirowaniem (dąb modyfikowany i lakierobejca) i tego Stocka dla uczczenia końca budowy i oddania Hurricanów do eksploatacji chyba wypiję sam ze sobą ;)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 04-04-2011, 20:31
Piotr ...Twoje hurricane są również super ...odpalaj kamerę i przez Skype wywalimy toast za powodzenie projektu :-)

pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cypher w 10-07-2011, 21:41
Cześć,
Dwa pytania jaki jest orientacyjny koszt wykonania takich kolumn.
Druga sprawa czy ktoś miał możliwość słuchania ich z SET-em 6-8W ?

Pozdrawiam,
Artur
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 11-07-2011, 08:54
Dostałem swego czasu kilka zapytań w tej kwestii więc opiszę wszystko tutaj. Wersja komercyjna Hurricane nie ma zbyt wiele wspólnego z projektem DIY. Poza głośnikami i ogólną koncepcją obudowy wszystko jest inne, cała zwrotnica, strojenie/objętość obudowy, wytłumienie itp.

Dogranie projektu komercyjnego zajęło ponad rok od momentu publikacji wersji DIY. Miałem wiele pytań na temat różnic w brzmieniu i powiem tyle, DIY to zbliżony ogólny charkter, jednak w wersji komercyjnej każdy aspekt został doszlifowany i różnica jako całokształt jest duża. Projekt DIY jest poprawny technicznie i brzmi dobrze, natomiast wersja to komercyjna to maksimum jakie udało się osiągnąć w ramach założonej koncepcji. Nie udostępniam żadnych informacji konstrukcyjnych na temat wersji komercyjnej.

Powyższy tekst to nie reklama komercyjnych Hurricane tylko szczere podsumowanie odpowiedzi na zadawane pytania. Jeśli ktoś będzie miał przyjemność odsłuchu jednej z wersji, powinien wziąć poprawkę na duże różnice między nimi.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 25-07-2011, 09:54
Jako, że stolarz ze mnie żaden, w dodatku nie mam ani miejsca ani narzędzi do tego typu pracy, jestem ciekawy czy któryś z forumowiczy podjąłby się zrobienia dla mnie obudów do tych głośników, aby nie zaśmiecać tego wątku proszę o kontakt PW w celu ustalenia szczegółów. Dzięki!
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 27-07-2011, 22:37
Skontaktuje się z Arturem tel. 509356442 ...robił skrzynki do moich hurricane ...fotki masz w linkach powyżej.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 28-07-2011, 13:40
Dzięki!
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 17-10-2011, 09:01
Chłopaki, mam pytanie odnośnie poprawionej zwrotnicy, na schemacie rezystor R2 wisi w powietrzu, gdzie powinna być podłączona druga nóżka ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jamess8 w 17-10-2011, 15:05
Czyli jak zwykle - sam nie zrobisz/kupisz zwrotnicy to nie będziesz miał dobrze grającego zestawu :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 17-10-2011, 19:24
Tam ma być jeden rezystor 6.8 ohm.Lutujesz go równolegle do C2.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 17-10-2011, 19:27
A jeżeli masz dwa rezystory 3.3 ohm, to rezystory łaczysz szeregowo i połączone wpinasz równolegle do C2.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 18-10-2011, 11:47
Dzięki. Nie miałem pewności, podglądając zdjęcia zwrotnic zamieszczonych przez innych forumowiczów różnie to wyglądało, wolałem się upewnić. Dzięki jeszcze raz.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: vitous w 19-10-2011, 22:21
Czy porównywał ktoś Hurricane do jakiejkolwiek konstrukcji AkustyKa?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: dankam w 08-11-2011, 12:26
Przymierzam się do budowy kolumn o efektywności wyższej niż średnia i łatwych do napędzenia. Mam wzmacniacz dayens ampino 25/40 W 8/4 Ohm. Czy taka moc wystarczy do ich napędzenia? Z jakim wzmakami grają u was?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 08-11-2011, 12:32
Moc wzmacniacza jest wystarczająca do wysterowania Hurricane bezproblemowo, kolumny mają realne 90-91dB przy impedancji 8ohm.
miałem kontakt ze wzmacniaczem jedynie przelotnie więc ciężko mi powiedzieć jak się zgra z Hurricane i czego można się po takim zestawieniu spodziewać.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cytrus w 09-11-2011, 13:32
Dynaco ST 35 ma 18 W i zgrał się ślicznie - aż mnie ciary przeszły:)

jest to mój pogląd i podzielam go całkowicie
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: dankam w 09-11-2011, 16:36
Mam dostęp do MDF z możliwością przycięcia go na CNC, jednak nie mam gdzie złożyć w całość takiej kolumny. Czy jest ktoś z szeroko pojętych okolic trójmiasta kto za odpłatą zgodziłby się złożyć kolumny z powierzonych części? Ewentulanie wchodziłby w grę fornirowanie ale to nie jest konieczne.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 13-11-2011, 09:55
Szanowne grono:

Planuje na początku misiaca (jak wpłynie pensja) zamówić pełen set na Hurricane.
Pozwoliłem sobie podsumować to jakie są tam potrzebne komponenty oraz jaka powinna być obudowa, proszę o poprawki jeśli są jakieś błędy.


Zwrotnice (Premium)

C1, C4 12 uF (10+2.2uF) Z-Superior INDEX: Z-SUPERI 10.00 4sztuki
Z-Superior INDEX: Z-SUPERI 2.20 4sztuki
C2 3.9 uF Z-Superior INDEX: Z-SUPERI 3.90 2sztuki
C3 8.2 uF Z-Superior INDEX: Z-SUPERI 8.20 2sztuki
R2 5.6 Ohm INDEX: MET-TY10/ 5.60 2sztuki
L1 2.7 mH; DCR 0.07 Ohm (toroidalna) INDEX: *TZA 2.7 1.6 30 2sztuki
L2 0.330 mH; DCR 0.187 Ohm (taśmowa impregnowana) INDEX: *CTPI-16/ 0.33 2sztuki

Dokupie też C2 i R2 na innych wartościach co by sprawdzić jak zmieni się brzmienie.

Voicing
C2 3.3 uF Z-Superior INDEX: Z-SUPERI 3.30 2sztuki
R2 6.8 Ohm INDEX: MET-TY10/ 6.80 2sztuki

Tunel Bass Reflex ma średnicę 68mm i długość 120mm
INDEX: RURA BASS900027 2 sztuki

Obudowa:
Gwizdek przesunięcie:
Pionowe 89mm od bocznej krawędzi, Poziome 110mm od górnej krawędzi
Bas przesunięcie:
Pionowo 162mm od gwizdka w pionie

Pojemność:
szerokość 24cm (ta należy zachować bezwzględnie), głębokość 36cm, wysokość 96cm
To daje ok 48 lit po odjęciu przegród i mat wychodzi ok 42l


Czy Waszym zdanie wszystko jest ok?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jamess8 w 13-11-2011, 10:15
To za kondensatory zapłacisz więcej niż warte są głośniki:)
Dla mnie kompletny bezsens, absurd.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 13-11-2011, 11:03
dobre brzmienie to nie tylko głośniki, jeżeli przetworniki masz super, a zastosujesz elektrolity... co tu dużo mowić, dobre kondensatory kosztują. Jeżeli wydaje się sporo pieniędzy na głośnki, cewki, obudowę to czy warto oszczędzać na kondensatorach, efekt będzie taki, że cała praca pójdzie na marne, ale to tylko moje zdanie. Hurricane grają świetnie, a jantzeny możesz zbocznikować np. teflonami... ruskimi
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 13-11-2011, 15:46
Projekt był wykonany,dostrajany i odsłuchiwany na kondensatorach Cross-cap.Nawet sam autor projektu nie słuchał na droższych kondensatorach.Skąd wiesz że będzie lepiej a nie gorzej?Zrób jak w oryginale.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 13-11-2011, 16:00
nie muszę robić jak w oryginale, bo kolumny grają u mnie od lutego br i są po kilku modyfikacjach
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 13-11-2011, 20:55
Panowie
Zwrotnica w oryginale  - mam rozumieć na komponentach NIE premium ale podstawowych zasugerowanych przez autora ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 13-11-2011, 22:05
ja zrobiłem na zwykłych kondach jantzena, miałem trochę w zapasie i dobrałem tak aby uzyskać zbliżone pojemności, później na jantzen silver, na koniec zbocznikowałem teflonami 10n, każda zmiana coś dodawała in plus. Ale tak naprawdę dopiero po jakimś czasie, po kilku miesiącach dźwięk "zrobił" się super
to tyle z mojej strony jeśli chodzi o te kolumienki
pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jamess8 w 13-11-2011, 22:25
Dźwięk zrobił się super? A może przyzwyczaiłeś się do nowego dźwięku. Lepiej wydać kasę na lepszej klasy głośniki, wtedy dźwięk będzie zdecydowanie lepszy. Nie będzie się wtedy tylko wydawało, że jest lepiej, lub tylko trochę lepiej. Może i warto kupować lepsze kondensatory, ale stosownie do wartości głośników.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 14-11-2011, 00:32
placek , tak zwrotnica standard.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 14-11-2011, 01:00
Zwrotnica jest na tyle skomplikowana, że ładowanie setek zł na droższe jantzeny może być bezsensowne. Co innego gdyby to był 1st order...
Chcecie lepiej niż standard to kupcie białe mundorfy na wysokie napięcie:
http://www.hificollective.co.uk/

Strojenie odbywało się na zwykłych jantzenach i wiedzcie o tym, że zwrotnica wyglądałaby trochę inaczej na droższych kondensatorach. Zakup kondensatorów droższych niż tweeter to świetny sposób na szybkie wydanie pieniędzy, co niekoniecznie oznacza że będzie lepiej.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 14-11-2011, 05:25
wszyscy "gdybacie" ja to zrobiłem i przetstowałem, to jest właśnie ta subtelna różnica między nami ! kolumny słuchało u mnie kilkaosób, na różnym sprzęcie... wszyscy mamy omamy dźwiękowe ?? a przetworniki można wsadzić znacznie lepsze tylko czy to zagra ? gdyby to było takie łatwe wtedy dajemy najlepsze głosniki i mamy najlepsze kolumny hi end na świecie... tylko tak nie jest
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 14-11-2011, 07:25
>> piotrek, 2011-11-14 05:25:14
>> przetworniki można wsadzić znacznie lepsze tylko czy to zagra ? gdyby to było takie łatwe wtedy dajemy
>> najlepsze głosniki i mamy najlepsze kolumny hi end na świecie... tylko tak nie jest

Idąc tą drogą. Do byle gównianych przetworników jak damy zwrotkę na elementach za pierdylion złotych to zagra jak Sonus Faber?

IMHO wartość zwrotki musi być adekwatna do wartości całej reszty. Inaczej jest to niepotrzebne wydanie pieniędzy. "Łańcuch jest tak mocny jak najsłabsze ogniwo". Nie poprawisz "łańcucha" instalując jedno oczko dużo silniejsze.

Zamiast wydawać kasę na drogie elementy zwrotnicy wydałbym ja na lepsze przetworniki. To jest szybsza i skuteczniejsza metoda poprawy brzmienia.

P.S. Ja też testowałem różne kondensatory ale i, w przeciwieństwie do Ciebie (z tego co wiem), testowałem różne przetworniki. Z MOJEGO doświadczenia wynika, że lepiej jest złożyć kolumnę na droższych przetwornikach i tańszej zwrotnicy niż na odwrót.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 14-11-2011, 13:03
Cypis, dobrze prawi. Lepiej inwestować w głośniki.
Jak ktoś chce zastosować lepsze kondensatory niż budżetowego jantzeny - proszę bardzo, na rynku dostępne są inne ciekawe kondensatory w dobrej cenie. Cena z-cap jest przegięta a w stosunku do tweetera horrendalna.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jamess8 w 14-11-2011, 13:25
Jak już ktoś wspomniał białe Mundorfy to już jest bardzo wysoka klasa. Do tych przetworników, na dodatek przy tak kosztownej zwrotnicy nie ma sensu ładować droższych kondensatorów. To jest takie spostrzeżenie. Kupiłeś już te kondensatory więc nie ma co już dyskutować, ale może inni zastanowią się zanim stracą mnóstwo kasy.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jamess8 w 14-11-2011, 13:27
Ktoś porównywał to do wsadzenia silnika z Porsche do Malucha.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 14-11-2011, 20:02
A kto komu broni budowanie projektu z części jakie sobie zażyczy ?
Nie podważam masz swoje racje, a ja będę popierał Piotrka ...w końcu buduje sprzęt dla siebie za swoje pieniądze i robi przyjemność dla siebie ...czyż nie o to tu chodzi ?
W czym droższy np.  illuminator jest lepszy od użytego seasa, że ma dostać lepsze elementy ?
Jak ktoś niema takiego doświadczenia jak Ty ...ma się domyślać czy będzie lepiej czy gorzej jak użyje tańszych czy droższych elementów ? Kogo stać tak robi, bo robi to dla swojej satysfakcji.

pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-11-2011, 21:19
Użycie droższych przetworników nie determinuje brzmienia. Bywają podzespoły drogie i znakomite, ciężkie do zastąpienia tańszymi rzeczami ale jest to raczej wyjątek niż reguła.
Oczywiście dla prestiżowości projektu dobrze jest kiedy głośniki mają ładne nazwy:-)

Zabawę DIY proponuję zaczynać od tanich rozwiązań. Sam przed 15 laty popełniłem błąd kupując na początek SS 9900 Revelator(prawda że ładna nazwa ?:-)) i węglową 18-kę.
Myślicie że miałem dobry dźwięk ? 9900 jest specyficzny brzmieniowo i gdybym go posłuchał wcześniej to na 10000% bym nie kupił (rozdzielczy, suchy, beznamiętny z barwą mocno taką sobie, ale za to wycyzelowany dźwiękowo....można powiedzieć "audiofilski").
Wszystkim początkującym proponuję posłuchać gotowych zestawów na stosunkowo niedrogich dostępnych głośnikach i zbudować coś równie ciekawego albo i lepszego.
Dopiero następnym krokiem niech będzie zakup "docelowych" rozwiązań. Mówię o DIY a nie kopiowaniu czegokolwiek.

Seas DXT nie jest banalny w aplikacji, ale daje ładne wrażenia pod kilkoma względami (obecność, dosadność, wrażenie że nie gra sprzęt). Nie jest to głośnik doskonały, tak jak i wiele rzeczy (żeby nie powiedzieć wszystko wokół) nie jest. Nie liczcie na to ze jakiś przetwornik sprawi że sama jego obecność zaowocuje doskonałym brzmieniem. Metki i ładne nazwy nie grają....choć miło poczytać :-)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-11-2011, 21:29
Jeżeli szukacie dobrych i niedrogich kondensatorów do tego projektu to niezmiennie polecam rosyjskie papierowo olejowe militarne. Naprawdę nie ma się czym podniecać przy nich Mundorfami i to nie tylko tymi białymi, ale również Silver Oil. Jesli ktos potrzebuje bardziej zaakcentowaną górę pasma można olejaka zbocznikowac teflonowym.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: nsk w 14-11-2011, 21:50
Mówisz o K75-10? Miałeś stycnzość może z PETP?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-11-2011, 13:28
Pod ręka mam np. K75-24, K40y-9, FT2, FT3, MBGO, MBGcz i pewnie jeszcze sporo innych, tak sobie rzuciłem przed chwilą okiem do pudełka z kondensatorami.
PETP mniej mi podeszły.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: fakamada w 15-11-2011, 14:31
Ja słuchałem PEPT K73-16. W porównaniu do zieleńców bardziej neutralne. Mają mniej charakterystycznego nalotu. Ja wolę zielone, ale jeśli szukasz neutralności to K73-16 są bardzo OK.

Ciekawostka: Występują też w wersji niskonapięciowej, bodajże 63v i wartości 22uF.  Te kondy świetnie nadają się do zwrotnic głośników.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: fakamada w 15-11-2011, 14:31
Szczególnie jak potrzebne są duże pojemności.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 15-11-2011, 16:00
Panowie
Polecacie "lepsze przetworniki"...

pomimo iż popełniłem już kilka konstrukcji - ostatnia wg. http://www.zaphaudio.com/audio-speaker17.html

Teraz marzy mi się podłogowe 2-way i pomyślałem że Hurricane będzie pewnym postępem.
Niestety muszę robić wg kompletnego projektu ponieważ nie znam się na pomiarach i testach różnych konfiguracji elementów cewek - zatem projekt kompletny.

Czy macie na myśli jakieś inne konstrukcje mówić o przetwornikach ?
Pozdrawiam
Placek
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 15-11-2011, 17:47
Ja niezmiennie polecam projekty DIY Visatona. Nie dlatego, że są najlepsze (nie ma takiej pewności) ale dlatego, że jako jedyny producent przetworników udostępnia je w takiej ilości i tak dobrze "supportuje". Projekty są sprawdzone przez wielu konstruktorów DIY a przetworniki łatwo dostępne w dobrych cenach w Polsce.

Wykonałem już kilka ich kolumn i każde jedne brzmią bardzo dobrze relatywnie do wydanych pieniędzy i nakładów pracy. Firmowanych projektów przez Visatona szukaj na www.visaton.de a autorskich modyfikacji na ich forum http://www.visaton.de/vb/forumdisplay.php?s=&forumid=45 . Masz ich tam do wyboru do koloru. Można zrobić np. świetnie grające podłogówki 2-way za ok. 600,- - Topas Light - (same przetworniki) albo i za 2,5 kPLN i więcej ;). Dobrych cen przetworników szukaj na www.grelton.mycom.pl

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 16-11-2011, 11:32
Znalazłem dwie bardzo ciekawe konstrukcje:

http://www.visaton.de/en/bauvorschlaege/stand/587/index.html
http://www.visaton.de/vb/showthread.php?t=18227

dziwi mnie nieco fakt że w drugim przypadku autor podpiął takie smoki pod amplituner który skutecznością nie grzeszy..
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 16-11-2011, 16:54
Placek,
Hurricane są fajne a Ty już z nich rezygnujesz z powodu, że są na rynku droższe głośniki?

Miotasz się od lat, pamiętam tematy na AS. Napisz czego słuchasz, na czym i w jak dużym pokoju.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 17-11-2011, 12:16
Jeżeli tak zostałem odebrany to przepraszam.
Zupełnie nie miałem tego na myśli. Rodzina nie pozwoli mi wydać "każdych" pieniędzy na głośniki zatem nie mam zupełnie celu by kupować "aby droższe".

Aktualnie zestaw klasyczny-bez ekstrawagancji czyt komplet wzm+cd PMA-1500AE.
Pomieszczenie 18m2 z sofą i TV bez zbędnych gratów.

A w napędzie:
Depeche Mode
Sting
U2

Nie ukrywam że raczej popularno niż klasycznie.

Z góry dziękuję za propozycje konstrukcji sprawdzonych czyt kompletnych w których będę mógł skupić się na paczkach a nie pomiarach zwrotnic.


Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cytrus w 17-11-2011, 12:24
wszystko to prawda...

Tylko jeśli chodzi o tą konkretną konstrukcję, która jest naprawdę wyjątkowa pod wieloma względami (prawie doskonale martwa obudowa, jeśli zrobić jak pierwowzór, który mam) to jednak warto złamać tą logiczną relację cenową między kondensatorami a przetwornikami...

pzdr
W

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-11-2011, 15:26
Placek,
poszukaj opinii na sąsiednim forum na temat duetu denon 1500ae i seas 27tbfc (DXT to praktycznie to samo) kolegi kondraxa. Dla ułatwienia dodam, że długo ten tweeter nie pograł...
Jeżeli nie chcesz zmieniać swojego zestawu to kup po prostu kolumny dynaudio.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 17-11-2011, 17:34
DXT gra zupełnie inaczej od 27TBFCG, miałem oba w wielu aplikacjach i porównywałem je bezpośrednio. Nie powiem, który gra lepiej, bo to kwestia gustu, natomiast różnica w brzmieniu jest niezaprzeczalna. Jedyne cechy wspólne tych głosników materiał membrany. Sama membrana z zawieszeniem jest już inna, podobnie komora wytłumiająca, a dodatkowo waveguide w DXT diametralnie zmienia chakter prezentacji.

DXT ma lepszą dynamikę i większą "masę dźwięku", 27TBFCG ma więcej detali i "powietrza" na górnym skraju pasma, tyle w skrócie. Osobiście preferuję brzmienie DXT, jest dla mnie bardziej prawdziwe, szczególnie przy odtwarzaniu perkusji oraz instrumentów dętych, ale tak jak wspomniałem to kwestia gustu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-11-2011, 17:57
Jak dla mnie to określenie "zupełnie inaczej" bardziej pasuje do tweeterów tekstylnych.  
Tak czy siak czy DXT czy 27tbfc do denonka nie pasują.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 17-11-2011, 18:49
27tbcf graja u mnie z L18RNX i jak do tej pory jestem zadowolony - może i słon mi nadepnął na ucho ale mój subiektywizm je akceptuje.
Dynaudio - chętnie ale nawet gdyby kosztowały te same pieniądze co DIY to nigdy nie dadzą ttej radośc z tworzenia paczek a to dla mnie jet bezcenne.
Dlatego uwielbiam DIY do momentu kiedy zaczyna się zabawa ze zwrotkami - dla mnie musi byc gotowiec do polutowania - niestety:(
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jamess8 w 18-11-2011, 07:03
Prawdziwe DIY zaczyna się właśnie od zabawyze zwrotnicami:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 18-11-2011, 13:31
Placek,
skoro brzmienie alu seasa Ci pasuje to spokojnie możesz tę konstrukcję robić.

Czego Ci brakuje z obecnej konstrukcji na L18? Czy to zwrotnica zapha?

Zwróć też uwagę na:
http://www.audioheuristics.org/projects_gallery/ER18DXT/ER18DXT.htm
jeżeli nie jesteś "basolubem"  to w 18 metrach to może być super rozwiązanie, w tym przypadku warto byłoby poszaleć z jakością elementów i popracować nad wytłumieniem obudowy.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: ppiszc w 18-11-2011, 22:36
Witam,

Jak oceniacie Hurricane w roli frontów do kina domowego? Tj. głównie to będę słuchał muzyki na nich (jazz/rock/trochę elektronicznej), ale także chce ich użyć jako fronty do KD.
Jak do nich dobrać kolumnę centralna aby była dopasowana do Hurricane (aby nie odstawała akustycznie od frontów)?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 20-11-2011, 13:34
Emil

tak zwrotnica Zapha. Dźwięk mi pasuje z wyjątkiem dwóch rzeczy:
1. Brakuje mi trochę "powietrza" miękkiego podłoża które dla jednych będzie basem a dla innych cechą charakterystyczną aluminiwej L18 - mam nadzieję że "wysokosktueczna" podłogówka na 21cm przetworniku  pozwoli zniwelować ten efekt przy okazji nie wymuszając rozkręcania gałki na max.
2. Druga sprawa to stereofonia - niestety nie udało mi się spowodować żeby głośniki zniknęły z pokoju.  - obawiam się że ten efekt będzie ciężej uzyskać bo tu poza przetwornikami decyduje także pomieszczenie ,wytłumienie itp.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: misiomor w 20-11-2011, 14:27
>> ppiszc, 2011-11-18 22:36:44

"Jak do nich dobrać kolumnę centralna aby była dopasowana do Hurricane (aby nie odstawała akustycznie od frontów)?"

Przede wszystkim tak, żeby miała taki sam przebieg charakterystyki fazowej a więc podział akustycznie 4th order w okolicach 1.7kHz. To niestety oznacza 2-way a więc jest problem - poziome MTM to kłopoty z rozfazowaniem się midwooferów dla słuchaczy siedzących z boku - tych którzy najbardziej potrzebują centra do "związania" dialogów z ekranem. Sam spróbowałbym może konstrukcji na dwóch STX GDN-18-140-15-AWX, z Seasem DXT pośrodku, przesuniętym do górnej krawędzi i midwooferami zsuniętymi ze sobą ile się da (w ramach pożądanej wysokości centra w tej koncepcji). Byłaby podobna powierzchnia drgająca, zbliżona efektywność i co ważne 8ohm impedancja mimo dwóch midwooferów. Może dałoby się nawet użyć filtru gwizdka bez zmian albo tylko lekko zmodyfikowanego.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 21-11-2011, 13:20
Placek,
powietrze to mi się kojarzy z tweeterem. Jeżeli chodziło Ci o swobodę brzmienia to rzeczywiście z głośnika 8 cali w dużo większej obudowie będzie ona większa.
Kilka osób zrobiło już hurricane może po prostu podjedź i posłuchaj na swoim denonie?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 02-02-2012, 21:58
Panowie
Miotam się z wyborem ale chyba jednak padnie na Hurricane.

mam tylko 2 pytania.

1. Kris napisał że obudowa po odliczeniu mat i przegród ma ok 40l natomiast z pomiaru zewnętrznego 96x24x36 wyszło mi ok 56l. Powiedzcie w jakim litrażu u Was gra ta konstrukcja  - chodzi mi o wartość netto dla midbasu? Pytam bo u mnie przy zewn 110x24x25cm jest 42l i urządzała by mnie taka właśnie obudowa

2. Czy port BR można zastąpić kanałem prostopadłościennym wykonanym z mdf - oczywiście pod warunkiem że pojemność oraz długość  BR i kanału są takie same? czy taki manewr można stosować zamiennie ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 03-02-2012, 07:07
podane wymiary są chyba zewnętrzne, powinieneś odjąć grubość scianki płyty, wewnątrz są przegrody, które też mają pewną objętość oraz  na dole odgroda (ta skośna), jak to wszystko odejmiesz powinno wyjść ok 40l.

BR - tak na czuja ważny jest przekrój otworu i jego długość, tylko po co chcesz rzeźbić z mdf jak możesz kupić gotowca za kilkanaście złotych
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 03-02-2012, 07:45
budując kolumny zachowałem wymiary wewnętrzne, krs miał sciankę warstwową sklejka 12 + mdf 12, ja dałem mdf 28mm, stąd moje wymiary zewnetrzne są ciut większe niż podałeś czyli  97x25x37, minus grubość mdf i wytłumienia to daje ok 60l. Pojemność odgrody to ok 9l, czyli mamy 51l minus kratownica ok 4l, czyli mam pojemność 46l :)
Wpakowałem dodatkowo (oprócz filcu 1,5cm) sporo wełny owczej modyfikownej poliestrem, grubość welny to 3cm, dałem łącznie 5 worków z Monacor, ale faktyczna objętośc po ściśnięciu do może 2 - 3 litry

pozdrawiam i życzę udanej budowy, Piotrek
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 03-02-2012, 07:48
przepraszam, 51l - 4l to 47l ;)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 03-02-2012, 15:11
Piotrek

Dzieki za info

Z tym BR to może faktycznie przesada - zakupie 120tkę.

To co mi zostało to zabawa głębokością/wysokością. Czy uważasz że 11x24x25 nie zepsuje projektu - kolumna będzie znacznie wyższa ale i płytsza niż u Ciebie i u Krisa.

Ty zrobiłeś wymiary zewn 97x25x37 czyli nie trzymałeś się wymiaru 24 szerokości ścianki frontowej - zatem na ile jest to wielkość której należy się bezwzględnie trzymać? można tak +/- 1cm sobie manewrować?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 03-02-2012, 16:12
placek wysokość i głębokość kolumny nie ma żadnego znaczenia.Musisz tylko pamiętać o zachowaniu szerokości ścianki frontowej i rozmieszczeniu na niej przetworników zgodnie z projektem.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 03-02-2012, 16:24
piotrek co Ty odliczasz wełnę od objętości?Wełna zwiększa objętość widzianą przez głośnik.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 03-02-2012, 16:58
>> jacky72, 2012-02-03 16:12:02
>> Musisz tylko pamiętać o zachowaniu szerokości ścianki frontowej i rozmieszczeniu na niej przetworników zgodnie z projektem.

A ja dodam, że szerokość (wymiary) ścianki przedniej mają _niewielkie_ znaczenie. Programy symulacyjne pokazują różnice dla średnich i więcej w granicach od 0-2dB dla różnych wymiarów - IMO nie do wysłyszenia. Ja bym się tym również nie przejmował.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 03-02-2012, 18:04
Zgadza się +/-1cm to musiałby być nietoperzem żeby to usłyszeć.Objętość dla tego przetwornika wydaje się optymalna, 40-45 litrów i strojenie 35-40Hz.Tym się możesz bawić dowolnie i dopasować do własnych preferencji i warunków mieszkaniowych,pozdrawiam.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 03-02-2012, 18:15
Ok, nie będe bawił się w aptekarza:)
Mówicie o strojeniu 35-40hz. Czy mam rozumie że ta roznica będzie wynikała z tego jak długi port zakupię czy jednak musze coś grzeba w zwrotce? - wiem straszna ze mnie lebiega elektroniczna
Autor użył 120x68mm ale pewnie żeby osiągnąć 35Hz musiało by być ze 30cm.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 03-02-2012, 18:39
>> placek, 2012-02-03 18:15:22
>> eby osiągnąć 35Hz musiało by być ze 30cm.

Jeśli to ma grać w małym pokoju (pisząc "mały" myślę o jakimś 15-20m2) to ja bym tak nisko tego nie stroił. Strojąc tak nisko dostaniesz stromą "górkę" w tych okolicach co objawi się "dudnieniem" (czyt. modami/rezonansami) w niskich rejestrach.

Miałem okazję posłuchać jak grały piotrka Hurricany w moim pokoju (16m2) i było w miarę OK. Moje VIBy też są jakoś tak podobnie strojone. Następne kolumny postroję ciut wyżej na łagodniej opadającą charkę w dole pasma. Pozwoli to uzyskać fajny basik w małym pomieszczeniu z kolumn przysuniętych blisko do ściany.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 03-02-2012, 20:23
Cypis

Zatem nie powinienem się bardzo pomylić i zacząć od 120x68 a w razie braku basu po prostu wydluzać o kolejne cm?

W kwestii zwrotki jako że nie ma sprzeciwu to obstawiam że niezależnie od zabaw ze strojeniem pozostaje bez zmian w stosunku do oryginału?

Cypis
Masz VIB-y 170? pokusił byś się o porównanie z Hurricanem ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 03-02-2012, 20:32
placek BR 68/120 w 40 litrach da Ci strojenie ok.38Hz.Możesz kupić 3 szt BR 68/160,taka rurka da Ci strojenie ok.33Hz,a następnie jedną z nich będziesz przycinał po 2cm i słuchał.Obcinanie rurki będzie powodowało podwyższanie strojenia.Po ustaleniu rurką testową strojenia które Ci odpowiada,obetniesz pozostałe dwie i zamontujesz w kolumnach.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 03-02-2012, 20:43
placek

"Zatem nie powinienem się bardzo pomylić i zacząć od 120x68 a w razie braku basu po prostu wydluzać o kolejne cm?"

Jest dokładnie odwrotnie,wydłużając rurkę odchudzisz wyższy bas, czyli ten który jest odbierany jako kop,ale spowodujesz że głośnik będzie schodził niżej.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 03-02-2012, 20:45
>> placek, 2012-02-03 20:23:21
>> w razie braku basu po prostu wydluzać o kolejne cm?

Eeee... No to jest robota w ciemno z niewiadomym efektem. Raczej użyj jakiegoś programu do zasymulowania takiego zestawu (BassBox, LspCAD, BoxSim - darmowy!) i strój go wg potrzeb. Albo zrób zgodnie z przepisem - oryginałem - zachowując podstawowe zmienne: drivery, zwrotkę, objętość, BR. Będzie OK. BTW. Mój brat zrobiły VIBy 170AL "półkowe" całkowicie zmieniając proporcje ale z zachowaniem objętości. Moje i jego grają praktycznie identycznie.

Poniżej pomiary moich VIBów i piotrkowych Hurricanów. Ta charka bardziej poszarpana to zniekształcenia. Jak widać Hurricany przodują w niskich rejestrach (nie ma dziwne, mają większy woofer -> mniejsze wychylenia -> mniejsze zniekształcenia). Za to VIBy przodują w średnicy i wysokich. Grały bardzo podobnie, z podobnym wykopem ale IMO (i zdaje się piotrek też się skłaniał ku tej opinii) VIBy lepiej kontrolowały dół pasma - IMO to była kwestia różnego strojenia, wytłumienia. Cenowo, wtedy gdy robiliśmy pomiary, drivery Visatona wychodziły taniej.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 03-02-2012, 21:11
Dzięki Cypis

Widzę że Hurricane nie ma czego się wstydzić. Moja lawina pytań wynika z tego że stoję przed wyborem sklecenia 2.1 albo 2.0 ale za to takim które obejdzie się bez suba. Małżonka już prawie z chałupy mnie wywala ale gdy usłyszała że mogą być 2 skrzynki zamiast 3 to wyluzowała. Ja zawsze chciałem mieć podłogówki i tak na prawdę batalia toczy się o wymiary zewnętrzne. taki VIB170 jest jednak skromniejszy i zastanawia mnie o ile jego bas ustępuje Hurricane - czy to jest tylko kwestia filmowych wybuchów czy także nasycenia basu na całym paśmie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: placek w 03-02-2012, 21:13
VIB170 to jednak wg projektu 28l netto vs Hurricane 40l.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 03-02-2012, 21:37
>> placek, 2012-02-03 21:11:56
>> zastanawia mnie o ile jego bas ustępuje Hurricane -
>> czy to jest tylko kwestia filmowych wybuchów czy także nasycenia basu na całym paśmie.

Nie ustępuje. VIBy mają pasma bardzo równe. A suba nie będziesz potrzebował. Gwarantuję. ;)

P.S. Nie wiem skąd jesteś ale zapraszam na odsłuch.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 03-02-2012, 21:43
>> placek, 2012-02-03 21:13:57
>> VIB170 to jednak wg projektu 28l netto vs Hurricane 40l.

Tak. To zdecydowanie mniejsze gabarytowo kolumny. Załączyłem zdjęcia, to będziesz miał wyobrażenie o różnicy w rozmiarach.

P.S. Ta trzecia kolumna to Cubeaudio F155.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cytrus w 03-02-2012, 22:00
Witam,

że się przypomnę - jestem posiadaczem Hurricane "de ferst" - dokładnie TYCH PIERWSZYCH SZARYCH  ze zdjęć w Hi Fi Choice:)

Zdecydowanie Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że wysokość kolumny nie ma żadnego znaczenia. Otóż, w stosunku do umieszczenia tweetera ma zasadniczą rolę - jak jest dobrze, to jest dobrze ( cyt. z Alternatywy 4), jak jest za nisko to pochylamy głowy bo...mamy wokale 30 cm nad podłogą...

pzdr

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 03-02-2012, 22:34
Placek, ja na twoim miejscu nie eksperymentował bym z objętościami, masz miejsce zrób Hurricany, nie zrób VIBy. Ale jeżeli lubisz niższe rejestry bardziej niż resztę pasma to wybór nasuwa się sam.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 05-02-2012, 12:20
Cypis moje kolumienki po roku grają zupełnie inaczej, Jantzeny maja to do siebie, że potrzebują czasu, a teraz to już nie jantzeny u mnie siedzą tylko zupełnie inne kondy i jest znacznie lepiej. Co do basu to pamiętaj, że odsłuchy robiliśmy u Ciebie w niewielkim pokoju jakierś 12-14m2 na moje oko, ja w mieszkaniu miałem sewgo czasu Avance i mi zupełnie wystarczały, bas był wystarczający, jakież było moje zdumienie jak postawiłem je w salonie 60m2 i zagrały tylko średnimi i wysokimi, niskie gdzieś wyparowały ;)  Za to Hurricane dają sobie w salonie bardzo dobrze radę, a teraz z lampą po prostu wymiatają !! Kolumny należy dobrac min do wielkości pomieszczenia, pyatnie jak Twoje by zagrały u mnie ?? może jakieś testy powtórkowe po roku ? Tylko muszę do ładu doprowadzić wzmacniacz lampowy, taka kosmetyka
pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 06-02-2012, 07:17
>> piotrek, 2012-02-05 12:20:16
>> moje kolumienki po roku grają zupełnie inaczej,

Co do "zupełnie inaczej" to jestem bardzo sceptyczny. ;) IMO nie zmieni tego ani wygrzewanie ani wymiana elementów w zwrotnicy. Nawet jak zmienisz zwrotkę na inna, inaczej ciętą, innego stopnia to zagrają tylko _trochę_ inaczej.

>> piotrek, 2012-02-05 12:20:16
>> Kolumny należy dobrac min do wielkości pomieszczenia,

Z tym się zgadzam w 100% i to też sugerowałem.

>> piotrek, 2012-02-05 12:20:16
>> pyatnie jak Twoje by zagrały u mnie ?? może jakieś testy powtórkowe po roku ?

No czemu nie :) Ale z lampą? :( Wzmacniacze lampowe są bardzo wybredne jeśli chodzi o kolumny. A jeszcze sugerujesz, że z lampą poprawił się bas (ilość). To niezbyt dobrze świadczy o wzmacniaczu i sugeruje wysoką impedancję wyjściową. Ćwiczyłem już ten temat z lampową Mantą. Dziękuję, postoję. Z lampy się wyleczyłem. Wystarczająco trudno robi się/kupuje dobrze grający wzmacniacz krzemowy. :) Przywiozę swój. BTW. Pamiętasz czy myśmy słuchali tych kolumn na klonie Passa F5 czy tylko na czarnym Marantzu?

P.S. Co to masz za wzmacniacz lampowy?

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 06-02-2012, 09:23
ech... już się przyzwyczaiłem, że ktoś wie lepiej co słyszę i jak słyszę, a co do lampy to jest to tak przez wielu wyszydzana 6c33c, podobno niestabilna, tylko do zasilaczy, jednym słowem śmieć. Problem w tym, że jeżeli aplikacje robi się byle jak, z byle czego, żeby zobaczyć jak gra... no właśnie - efekt jest jw., ja miałem tą przyjemność, że udało mi się trafić na ludzi pozytywnie nastawionych do problemu, nie negujących lecz szukających rozwiązań, efektem tego jest mój wzmacniacz, w którym nie ma tzw szumu lampy, nie ma przydźwięku (nie cierpię słowa brum), jest wspaniała dynamika, nic nie muli, a dźwięk jest krystaliczny, mocny i sprężysty, no i nie wiem co to takiego niestabliność 6c33c tak przez wielu podkreślana ?
Na koniec - nie zamierzam nikogo przekonywać, udowadniać itp, mam to w nosie, a projekt opiszę w odpowiednim watku poświęconym temu wzmacniaczowi

pozdrawiam Piotr
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 06-02-2012, 11:13
>> piotrek, 2012-02-06 09:23:49
>> już się przyzwyczaiłem, że ktoś wie lepiej co słyszę i jak słyszę,

Nigdzie nie napisałem, że się mylisz. Nawet nie miałem takiego zamiaru. Napisałem "że jestem sceptyczny" i "IMO" (In My Opinion czyli "wg. mnie").

Moje doświadczenia z wygrzewaniem, lampami  i żonglerką elementami uprawniają mnie do sceptycyzmu wobec entuzjastycznych zachwytów. "Audiofilskie przepaści" w brzmieniu, po własnousznym przekonaniu się, okazują się być DLA MNIE niewiele znaczącymi (przy normalnym słuchaniu muzyki, nie sprzętu!, a do tego służy mi sprzęt) niuansami i to bynajmniej nie przesądzającymi o wyższości jednego nad drugim. I tyle. Jeśli Ty przywiązujesz do takich zmian większą wagę, która powoduje, że używasz słów "znacząca różnica" to, rzekłbym, jest to Twój problem. Mnie tam jest wszystko jedno czy w zwrotce jest węglowy, metalizowany czy też ceramiczny rezystor. :)

BTW.1 Ciekaw jestem tego Twojego wzmacniacza, bo byłby to pierwszy, który usłyszę z dobrą dynamiką (czyli taki który nie muli).

BTW.2 Co do stabilności lamp. Pogadamy za 100-300h pracy. ;)

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 06-02-2012, 14:38
ten temat to Hurricane i niech tak zostanie, jest temat SET 6C33C, powiem tylko tyle, że (moim subiektywnym zdaniem) 60-70% sukcesu w dźwięku lampy to uład zasilający i zapewniam Ciebie, że nie jestem pierwszym któremu lampa nie muli !!
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: arczi87 w 13-03-2012, 15:42
Krs47

Mam pytanie jak wyznaczona jest oś akustyczna zestawu czy jest ona pomiędzy głośnikami czy na osi wysoko tonowego głośnika?

Bo wspominałeś, że jest powyżej osi głośnika wysoko tonowego to znaczyło by, że oddalanie się od zestawu powinno powodować rozjechanie się faz. Bo jeśli oś akustyczna była by wyznaczana pomiędzy to wtedy nie ma znaczenia odległość słuchacza od kolumny.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: arczi87 w 20-03-2012, 16:12
Hej mam pytanie czy ktoś dysponuje projektem tak abym mógł go dać stolarzowi?
Z tego co się orientuję używa on CNC.
Pozdrawiam Arczi
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: stmaniak w 20-03-2012, 17:58
cześć
moze ma ktoś z was na zbyciu parke seas-ów dxt ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 20-08-2012, 19:17
Ja jestem właśnie na etapie końcowym budowy tych kolumn, mam mały dylemat, czy Seas CA22RNY ma polaryzację ? Na moich egzemplarzach z polinku brak oznaczeń "plus" i "minus"
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 20-08-2012, 20:47
Sprawdź baterią paluszek. Jeśli membrana wychyli się do przodu, to plus jest tam gzie został podłączony dodatni biegun baterii
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 21-08-2012, 08:25
oznaczenia z tego co pamiętam są, jak nie ma +/- to powinny być kolory czerwony i czarny
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 21-08-2012, 09:09
Tak to wygląda
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 21-08-2012, 10:31
Tak jak powyżej, czerwony plus. A w ostateczności test z paluszkiem (baterią) podłączasz pod głośnik na chwilkę i jeżeli membrana się wychyliła na zewnątrz to tam gdzie plus baterii tam plus głośnika.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 21-08-2012, 10:47
Dzięki chłopaki!
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 23-09-2012, 18:06
I ja jakiś tydzień temu dołączyłem do klubu Hurricane, zainwestowałem nieco w zwrotnice, czy było warto się okaże za jakieś około 100h wygrzewania, na razie po 25h jest mocno obiecująco :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 30-09-2012, 12:18
Bardzo ładne:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 30-09-2012, 12:26
Ostre krawędzie wyglądają ok przy tej konstrukcji, nadają jej charakteru. Umiejscowienie głośników na przedniej ściance - klasa.

Czy ktoś próbował zmienić cewkę rdzeniową na powietrzną w tej konstrukcji? IMO to jedyny słaby punkt tej konstrukcji.
Oryginał ma poniżej 0,1ohm. W polinku dostępna jest 2,7mh 0,38ohm za 150zł. Średnica na 100% ulegnie poprawie, warto spróbować - oczywiście zmieniając odpowiednio L-pady.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 03-10-2012, 08:57
Krs47 wyraźnie zaznaczył, cytuję "Chciałbym jeszcze dodać, że obie rezystancje cewek (DCR) są dopasowane do zwrotnicy i nie zalecam eksperymentów, również w gałęźi wysokotonowca." ale po to są zasady aby je łamać ;)
Być może po wygrzaniu moich egzemplarzy po pewnym czasie poeksperymentuję szukając innego brzmienia, na razie jeszcze za wcześnie, ale chętnie poczytam o doświadczeniach innych.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 03-10-2012, 21:12
Cewka rdzeniowa IMO strasznie chrzani brzmienie, warto pokombinować nad jej wymianą.

0,3ohma to nie jest jakaś ogromna różnica i być może nie trzeba będzie nic zmieniać w sekcji tweetera.
Dodatkowo kwota, którą wydałbyś na cewki powietrzne jest relatywnie niewielkia przy tym ile "wsadziłeś" w kondensatory;)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 01-11-2012, 21:02
Z jakim sprzętem grają wasze hurricany? proszę o wasze opinie i spostrzeżenia.
dzięki i pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 14-11-2012, 10:25
W moim przypadku to NuForce uDAC V2 jako transport z komputera do DAC-a z forum http://www.audiostereo.pl/prosty-wm-dac-mk2_75388.html, końcówka mocy to GainClone z przerobionym zasilaczem (32.000uF na kanał) ale poważnie zastanawiam się nad wymianą GC na lampę, ktoś napędza swoje huragany lampowcem i może coś podpowiedzieć ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Zigi w 14-11-2012, 15:47
Witam.

Wszyscy prezentują fotki swoich pięknych kolumn to i ja zamieszczę zdjęcia głośników mojego znajomego. Gają bardzo ładnie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Zigi w 14-11-2012, 15:48
.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Zigi w 14-11-2012, 15:48
.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Zigi w 14-11-2012, 15:48
.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: mieciu77 w 22-11-2012, 13:27
Piękne wykonanie,gratulacje!
Też jestem w trakcie budowy Hurricanów i mam 2 pytania do Ciebie:
- w jaki sposób uzyskałeś tak piękne wykończenie lakierem- samemu,czy robił to lakiernik?
- w jaki sposób łączone były ścianki- klej/kołki/wkręty czy jeszcze inną metodą?
Dzięki za info,pozdrawiam:-)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Zigi w 03-12-2012, 06:34
Witam.
Lakierowanie robił właściciel kolumn sam, ale miał już pewne doświadczenie w lakierowaniu samochodów.
Wszystkie materiały lakiernicze były przeznaczenia samochodowego.
Lakierowanie wyglądało mniej więcej tak:
1 warstwa szpachlówka natryskowa 4 warstwy
4 warstwy podkład wypełniający
4 warstwy biała baza
3 krotne po 4 warstwy lakierowanie lakierem bezbarwnym z dodatkiem perły

Co do obudowy, to nie wiem jak była robiona bo zamawialiśmy obudowy u jednego z userów.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: maklum w 27-12-2012, 08:15
Jaki jest orientacyjny koszt całego projektu ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: MARER w 08-01-2013, 20:23
Świetnie zrobione ...jak do tej pory najlepsza wariacja tych kolumn jakie widziałem
Gratulacje !!
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 09-01-2013, 22:05
A to moje klocki :)
już rok minął od kiedy wykonałem, jakoś nigdy nie było czasu żeby udostępnić foty.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/682badacaaf7b426.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/085667caf39fe37b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a11cda2a72900ea0.html
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 09-01-2013, 22:06
Podziękowania i pozdrowienia dla Krzysztofa
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: mollto w 27-01-2013, 23:20
Koledzy, czy ktoś z was ma te kolumny gdzieś na mazurach i czy była by możliwość żebym przyjechał ze swoim wzmacniaczem i sobie posłuchał?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: arkglo w 24-02-2013, 19:53
Panowie, właśnie mam na warsztacie swoje Huragany. Jak przyjdzie czas, to się pochwalę, ale tymczasem zastanawiam się, czym je napędzić. Zależy mi na wzmacniaczu sterowanym zdalnie i jako tako wyglądającym. Zastanawiałem się więc nad NADem :) C320, C340 lub C350 (podobno dobrze grają, ale na pewno są brzydkie), brałem pod uwagę również Cambridge Audio A500 lub A5 (tańsze i dość ładne) lub Marantza P7000 (śliczny, ale trudno dostępny i raczej drogi). Może to i offtop, ale generalnie wpisuje się w dyskusję o kolumnach Krzysztofa, więc na upartego może coś mi doradzicie, a będzie to z pożytkiem dla wszystkich członków klubu Huragana.  
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: kremien w 24-02-2013, 20:33
Ja zasilam swoje Huragany właśnie MARANTZem PM 7000 i jest świetnie. Faktycznie piec jest bardzo ładny, ale można też poszukać marantza PM68 - Jest to dokładnie ten sam wzmacniacz, tylko w brzydszej obudowie. Zdecydowanie polecam ten piec.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: arkglo w 27-02-2013, 10:02
Dzięki, tyle że w obecnej chwili nie znajduję żadnej oferty. Kusi mnie ten Marantz, ale nie wiem, czy nie zdecyduję się na coś tańszego. W każdym bądź razie najpierw wyprodukuję kolumny i sprawdzę na jakimś Technicsie, co być może mi powie, jaki jest ich charakter w ogóle i jakiego klocka potrzebuję.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lukevipno1 w 07-05-2013, 21:11
Witam,
jestem na etapie zmontowania zwrotnicy. Wszystko jest juz gotowe czekam tylko na cewki. Ale mam dosc spry problem bo nie znam sie na elektronice. Prosil bym o rozrysowanie co z czym i w jakiej kolejnosci zlutowac.
Dziekuje za pomoc:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 10-07-2013, 18:29
Szkoda ze temat troche zamarł. Ja wlasnie złożyłem zamówienie ibedzie to mój pierwszy raz. Ciekaw jestem jak Ci poszlo lutowanie? Ja schemat będe wspierał czałączonymi zdjęciami zwlotnic :) Ale zapewne pojawie sie tu niebawem z jakimś pytaniem/i...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 11-07-2013, 20:04
Kilka dni temu złożyłem Hurricany, zrobiłem nieco inna obudowę, niższą, nieco  szerszą i głębszą. Przy zachowaniu objętości. Wysokie monitory. Przyznam, że dzwięk jest wyjątkowy. Nie spodziewałem się aż tak dobrego. Nawet w porównaniu ze swoimi Akustykami AR3 nie ma niedosytu. Zwraca uwagę doskonała przestrzeń, detaliczność i dynamika przekazu. Jedno jedynie zastrzeżenie dotyczy basu, mógłby być głębszy. Choć to może być subiektywne bo jak dorównać w tej kwestii 32 cm basowcowi ATC. Doskonały projekt. Spisuje się dobrze zarówno z triodą 845SE, tetrodą KT88 jak i tranzystorem.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: zeneca w 12-07-2013, 13:31
Witam.

Czy na forum, któryś z szanownych kolegów jest posiadaczem Hurricanów i do tego jest z Łodzi lub okolic ? Potrzebowałbym umówić się na odsłuch, by zobaczyć czy Hurricany, to faktycznie krok w dobrym kierunku. Chodzi mi o walory brzmieniowe stricte jak i możliwości tych zestawów w dużym pomieszczeniu odsłuchowym. Moje dotychczasowe Zaphy SR-71 w aktualnym miejscu odsłuchowym nie zawsze dobrze radzą sobie przy wyzszych poziomach głośności i stąd poszukiwania czegoś co dawałoby bas lepszej jakości (ilość już w SR-71 jest wystarczająca).

Pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: a_men w 16-07-2013, 18:20
>lulu
Możesz zamieścić zdjęcie swoich kolumn? Rozumiem, że zrobiłeś obudowę a\'la Audio Note?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 19-07-2013, 09:41
spróbuję, musze zrobiś zdjęcia, kolumny są węższe od AN mają 26cm szer. 65 wys. i 35 gł.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 29-07-2013, 23:26
Wlasnie skrecilem swoje jestem wstepnie zadowolony ale na szybko moge powiedziec ze bass jest bardzo dobry w porownaniu z wyzszymi zakresami. Elektronika brzmi dobrze ale akustyczne badz rokowe kawalki juz mniej. Perfekt life nie daje sie sluchac-"sz" "cz" i w wokalu i oklaski to ogolny trzask. - To tak na szybko, pierwsze godziny- moze jak sie wygrzeje to sie poprawi. Mam nadzieje ze znajde przyczyne sposob na poprawe tege i jest to jakis moj blad  (Bede wdzieczny jesli ktos mnie oswieci jaki) a nie charakter kolumn. Potpiete sa do PMA AE1500 sprawdze za kilka dni na HK KD jak brzmi gora. Niestety mieszkam henhen :)
Zupdejtuje niebawem..
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 30-07-2013, 07:13
jeśli wszystko jest świeże to zaczekaj do wygrzania co najmniej kilkadziesiąt godzin grania. Poza tym należy wytłumić obudowę zwłaszcza za głośnikiem niskotonowym. To o czym piszesz jest typowym zjawiskiem dla niewygrzanych głośników.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 30-07-2013, 07:20
>> konjow, 2013-07-29 23:26:30
>> Perfekt life nie daje sie sluchac-"sz" "cz" i w wokalu i oklaski to ogolny trzask

Ocena kolumn ma sens tylko w odniesieniu do ceny. Za c.a. 1,5kPLN za komplet przetworników nie oczekiwałbym brzmienia przetworników dziesięciokrotnie droższych. Mówiąc inaczej nie licz za bardzo na zmianę "klas". ;)

Miałem okazję posłuchać jak brzmią Huragany i w tej klasie cenowej (piszę oczywiście o cenie przetworników a nie cenie rynkowej kolumn "sugerowanej" przez producenta) to bardzo dobrze brzmiące podłogówki.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 30-07-2013, 08:00
Panowie, jesli mówimy o ofercie rynkowej to Hurricane zostanie niebawem zastąpiona kolumną brzmieniowo z napewno wyższej od siebie półki (a jest to uwazam bardzo uczciwa rynkowa propozycja), przy tym cenę powinno się utrzymać o ile nie obniżyć :-)
Premiera prawdopodobnie po wakacjach. Więcej szczegółów niebawem i nie tu. W kazdym razie będzie to konstrukcja pod conajmniej 1 względem unikalna w skali światowej (zastosowany przetwornik).

Co do wersji DIY i komercyjnej. Obie niestety różnią się. Czy sporo ? Z technicznego punktu widzenia zdecydowanie tak (inna objętość obudowy, inna topologia gałęzi filtru oraz modyfikacja drugiej gałęzi). Kolumny w wersji komercyjnej zyskaly jeszcze większy impakt na basie, oraz co dla mnie najistotniejsze poszly w  kierunku uplastycznienia brzmienia bez utraty detali czy przestrzeni.

Porozmawiam z Krzyśkiem, być może po wprowadzeniu nowej kolumny do oferty (powiedzmy sobie szczerze sprzedaż konstrukcji postrzeganej jako ogólniedostępne DIY - choć de facto tak nie jest ma średni sens ;-))
udostępnimy update projektu.


Pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 30-07-2013, 08:25
Cypis, jako osobie zaangazowanej w komercyjny projekt nie wypada mi takich rzeczy pisac, ale nie znalexlismy podczas porónań z innymi kolmnami w cenach "sugerowanych przez producentow" nic lepszego w zakresie cenowym do ok 15Kzl.
Nie pisze tego żeby sobie podmaślac czy robic sztuczny pijar, tylko faktycznie tak jest.  Byc moze sa takie konstrukcje ale się nie trafiło, lub nie zgralo sie lepiej w konkretnych systemach....trochę tego było a i same sprzedaże Hurricane odbywały sie najczęsciej podczas porównań bezpośrednich z innymi zestawami i z droższą od siebie elektronika towarzyszącą (sporo lamp).

Niemniej produkt rynkowy musi zapewniac rentowność sprzedawcy i producentowi. Do tego powinien mieć odniesienie do podobnie zbudowanych rynkowych konstrukcji zawierających podobne rozwiązania techniczne i będących wykonanych w podobnym standardzie. Stąd sie biorą ceny. A ze audio to branża stojaca manufakturami a nie przemysłem i do tego jest to rynek dobr luksusowych (czyt. nie sprzedajacych sie w ilościach w jakich sprzedaja sie drozdżówki) to marże odpowiednio większe. Niekiedy przegięte, ale to juz osobny temat (kazdy ma prawo do ustalenia takich jakie mu pasują lub wiadomo ze klient zapłaci za logo).


Pozdrowienia
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 30-07-2013, 08:46
>> lancaster, 2013-07-30 08:25:14
>> ale nie znalexlismy podczas porónań z innymi kolmnami w cenach "sugerowanych przez producentow"
>> nic lepszego w zakresie cenowym do ok 15Kzl.

To rzeczywiście nie miejsce na pisanie o produkcie komercyjnym ale...

Wartość produktu ZAWSZE weryfikuje rynek. Chciałem ich posłuchać w bielskiem HiFi Studio ale wycofali z oferty,  bo... nie było szans na sprzedaż (dokładnego cytatu nie przytoczę, by nie robić antyreklamy i nie zdradzać informatora). Więc albo nie są tak świetne jak to sugeruje ich cena komercyjna ( i Wasze zadowolenie z osiągniętych efektów), albo są inne kolumny w tej cenie które mimo wszystko grają lepiej ale Wyście na nie nie trafili, albo są kolumny sporo tańsze bez wyraźnych różnic w brzmieniu, albo nieznana (mało znana marka) marka ma marne szanse przebić się na rynku audio. Dowolny z tych powodów jest wystarczający by oceniać, że cena komercyjnych Hurricanów jest nieadekwatna do możliwości (sprzedażowych na pewno i akustycznych prawdopodobnie).

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 30-07-2013, 09:10
Cypis, oooo, a to zdziwiony jestem. Podczas rozmow z partnerem handlowym mieliśmy zgola inne komentarze, stąd podjęliśmy wspólpracę. Dobrze ze piszesz takie rzeczy.
Nie wnikając w detale Twój informator powie Tobie jedno a komu innemu co innego - tyle widać.
W tym konkretnym przypadku i tak byśmy nie zaszaleli bo życzono sobie nienormalnych marż nawet jak na warunki panujące w branży.

Odnośnie tego, ze nieznana marka ma za zadanie przebic sie na rynku i nie jest to sprawa banalna - normalna sprawa.
Wiadomo, ze sprzedawcy łątwiej sprzedać towar który jest dobrze rozpoznawalny/reklamowany/wieloletnia tradycja. Mam na myśli klienta, który jest mało doświadczony i prawdopodobnie za jakiś czas bedzie zmieniał sprzęt (kwestia szybszej odsprzedaży), lub jest mu wszystko jedno co kupi, ma po prostu budzet na zakupy.
Koszty wytworzenia Hurricanów nie są niskie w stosunku do ceny finalnej. W podobnych cenach czesto widzimy tańsze przetworniki, obudowy bez wzmocnien, uzyliśmy cewek na rdzeniu toroidalnym. Tyle od strony kosztów wytworzenia, ocene dxwieku pozostawialem i pozostawiam klientom.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: zdezintegrowany w 30-07-2013, 09:17
Lan -->
A kiedy pojawi się jakiś komercyjny produkt z tubami?

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 30-07-2013, 09:40
zdezi, jak tylko sie zrobi ;-)

Z tubami sprawa jest nieco bardziej złożona niz z klasycznymi glosnikami. W tzw. miedzyczasie biegalo mi po glowie kilka koncepcji, testowałem sporo rozwiazan (i nie jest to opowiesc o "wieloletnich badaniach", tylko faktycznie troche czasu zajelo przetestowanie chyba wszystkich od strony technicznej (bo wszystkich przetworników rzecz jasna nie mialem okazji) rozwiązań. Przykladowo oprocz profili tub, zakresów uzytecznych testowano kilka jesli nie kilkanascie komor kompresyjnych do głośnikow średniotonowych (średniotonowy bez komory kompresyjnej sporo traci i w zasadzie jest to moim zdaniem marnotrastwo potencjalu a co za tym idzie slabszy dźwiek) bo typowe drivery kompresyjne śrdniotonowe nawet te najlepsze (np. DCM50 B&C) za duzo zyskiwały w polaczeniu z lampą ;-) Tak jak kazdą konstrukcję czy glośnik jaki proponuję zanim pokażę porównam z innymi na rynku. Zostawię ocenę takim zrzędom jak Gustaw, co to jak jest lipa (dla niego) to suchej nitki nie zostawi (choć nie mówię ze ktokolwiek ma 100% patent na rację).
Będzie gotowe to się 100% pochwalę.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 30-07-2013, 11:22
Niezadowoleni z brzmienia Hurricane obwiniają za to głośniki wysokotonowe czy niskotonowe?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 30-07-2013, 12:39
Wygrzewam wiec moje i czekam. Wygluszone mam dosc dobrze - 10mm filc. Do basu i tak nie mam zastrzezen.
Cieszy mnie ze watek ozyl choc troche zboczyl ;). Swoja droga zanim zrobilem swoje hurricany bezskutecznie probowalem szukac wersji komercyjnej-online oczywiscie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 30-07-2013, 13:47
>> konjow, 2013-07-30 12:39:38
>> bezskutecznie probowalem szukac wersji komercyjnej-online oczywiscie.

Eeeee. Coś słabo szukałeś....

http://audiohobby.pl/topic/7/5500/all

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 30-07-2013, 21:14
Dzieki.. google Hurricane kolumny nie pomoglo. Nieszkodzi ze nie znalazlem bo narazie i tak nie dosiegnal bym cenowo. Co jeszcze bardziej mnie motywuje mnie do polubienia "Perfektu life" takim jakim jest. Chociaz jakbym wiedzial jak zmniejszyc detalicznosc to by moglo pomoc.Wygrzewanie trwa 24h
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 31-07-2013, 07:26
>> konjow, 2013-07-30 21:14:39
>> jakbym wiedzial jak zmniejszyc detalicznosc

Aleś teraz zasunął slogan reklamowy. Sporo ludzi poszukuje właśnie detaliczności a tu masz - kupując Hurricany będziesz błagał o mniejszą detaliczność przekazu! :)

Jeśli natomiast chodzi Ci o zbyt dużą ilość wysokich to po prostu spróbuj przyciąć ją delikatnie rezystorem włączonym w szereg PRZED gałęzią filtra dla wysokotonowca LUB zwiększ rezystor, który jest połączony równolegle z kondensatorem w gałęzi wysokotonowca I/LUB zmniejsz wartość tego kondensatora.

Pierwsza modyfikacja zmniejszy ilość wysokich ogólnie. Druga powinna przyciąć nieładną (mnie się nie podoba na wykresie) górkę w okolicach 1-5kHz i/lub przycinanie przesunąć wyżej (gdy manipulujesz kondensatorem), która to może być odpowiedzialna za "detaliczność".

Wykonuj drobne kroczki (nie więcej niż zmiana wartości z typoszeregu o jeden) bo wprawdzie na papierze zmiany będą niewielkie to odsłuchowo możesz przeoczyć optimum, które Ci odpowiada i zaniechać metody.

Sam konstruktor pisze gdzieś na pierwszej stronie wątku:

>> Aby dostroic voicing pod swoje preferencje można zmienić wartości malego kondensatora i rezystora.
>> Zmiana z 3.9 na 3.3uF i z 5,6 na 6,8Ohm spowoduje większe tłumienie niemal całego zakresu
>> wysokotonowego o około 1-1,5db, kosztem odrobinę gorszego zgrania fazowego.
>> Sam jeszcze rozważam tą opcję i możliwę, że ją przetestuję. W każdym razie zalecam zakup
>> tych dodatkowych komponentów żeby mieć możliwość manewru, koszt jest niewielki a ewentualny zysk spory.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 31-07-2013, 09:35
Przy opisywanych klopotach moim zdaniem dobrym pomyslem bedzie rozpoczac od zmiany kondensatora w galezi filtru gornoprzepustowego. Z 8,2 na 4,7-6,8 (4,7 pewnie za mala wartosc, ale warto miec pod ręką).

DXT na pewno nie ma za duzo samego gornego skraju pasma, a wrazenie zwiekszonej detalicznosci moze wynikac z 2 rzeczy :
1. elektronika z mala iloscia "miecha", bo kolumny maja ładnie skompensowany baffle step w kazdej wersji
2. zwyczajnie za duzo górnego srodka w danym systemie.

Zmniejszenie kondensatora w podanym przeze mnie miejscu na wartosc jaka podałem powinna schowac sporo detali. I mniejszy kondensator tym bardziej.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 31-07-2013, 10:11
Dzieki Cypis i Lancaster to dardzo pomocne-Potestuje w dlugie jesienne wieczory :)

Haslo reklamowe gratis - zasluguja i ciesza wiec sie odwdzieczam :)
Nie wiem jednak czy detalicznosc byla wlasciwym okresleniem ale juz nie bede tego rozgrzebywal.

 "Zmiana z 3.9 na 3.3uF i z 5,6 na 6,8Ohm spowoduje większe tłumienie niemal całego zakresu "
ta zmiana juz dokonana.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 31-07-2013, 12:09
nie chodzi tylko o wytłumienie ścianek filcem ale o luźny materiał wytłumiający i ze względu na miękką membranę głośnika powinno się go stosować bezpośrednio za głośnikiem.

Co do jakości samych przetworników i ich ceny która rzekomo wpływa na cenę całości to nie jest tak do końca. Stosunkowo tanie głośniki implementowane np. przez firmę ART (dwudrożne z 26 cm. Seasem prestige) kosztują ok. 50 tys. Poza tym w zestawach po kilkanaście-kilkaset tys. jaki odsetek kosztów stanowią przetworniki? Kosztuje know how a nie materiał.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 31-07-2013, 12:10
ani nisko ani wysoko, raczej zestrojenie w systemie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 31-07-2013, 15:30
@lulu "luźny materiał wytłumiający" to dla mnie cos nowego moglbys wkleic linka do przykladowego lub polecanego. Czyli jest to jakis material ktory mocuje sie na filc? Moge jeszcze udoskonalackolumny sa nie wykonczone.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 31-07-2013, 15:38
>> konjow, 2013-07-31 15:30:53
>> "luźny materiał wytłumiający"

Ja stosuję z powodzeniem coś takiego: http://allegro.pl/owata-watolina-wloknina-tapicerska-ocieplina-300-i3406623482.html

Bardzo lekkie, bardzo tanie, nie chłonące wilgoci, nie strzępi się i nie kruszy. Wypełnia się tym luźno lub bardziej zwarcie obudowę. W zależności od potrzeb.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 31-07-2013, 15:53
Ponoć dobrym materiałem wytłumiającym jest włókno para-aramidowe (te same z którego tkany jest KEVLAR). Wie ktoś gdzie to można kupić za rozsądne pieniądze?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 31-07-2013, 16:35
Dzieki. Czy dobrym rozwiazaniem jest pokryc tym materialem wszystkie scianki zszywaczem na filc?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 31-07-2013, 16:39
hm wydaje sie to dosc grube, czy nie zmniejszy to za bardzo pojemnosci kolumny? Filc zabral mi juz kolo 7 litrow i musialem kombinowac bo objetosc zeszla mi ponizej 40 litrow co bylo nie wskazane...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 31-07-2013, 16:54

materiał jest luźno rozłozony w kolumnie, stosowanie tego rodzaju wytłumienia powoduje modelowanie dzwieku. Im wiecej tym srednica jest mniej wyrazista, bas gluchy im mniej tym wyostrzamy środek. Poza tym tłumienie jest "powiekszeniem" objetosci skrzynki, głosnik tak to "widzi". W zalezności od rodzaju materiału mozna uzyskać nawet do 15% wiekszą objetośc przy tych samych wymiarach. (tak podają niektóre źródła)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 31-07-2013, 16:56
okolicę bas reflexu należy pozostawić wolną od matriału tłumiącego.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 31-07-2013, 16:59
czy ktoś próbował inna cewkę niż rdzeniową, toroidalną w zwrotnicy? a może inaczej zaprojektowaną zwrotnicę?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 31-07-2013, 17:11
Dzieki ponownie. Jest duzo jasniej. Powiesze sobie z teko materialu dwie "firanki". Beda luzno wisialy a tylnej scianie na wysokosci obu glosnikow.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 31-07-2013, 21:01
lepiej zwinąć w rulon i wsunąć do środka, rozprężając się oprze na sciankach.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 01-08-2013, 07:15
>> konjow, 2013-07-31 17:11:57
>> Powiesze sobie z teko materialu dwie "firanki".

Dwie firanki to "ciut" za mało by zauważyć, że dołożyłeś wytłumienie. Wytłumienie ma WYPEŁNIAĆ komorę by gasić fale stojące. Filc, masa bitumiczna ma za zadanie tłumić drgania obudowy (filc też trochę rozprasza wew. wyższe rezonanse).

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 01-08-2013, 07:36
nie tylko wygasza fale stojące ale wpływa na sam dźwiek, znacząco. zrób eksperyment, usuń całą włókninę ze środka, następnie z wyczuciem wypełnij całą objętość kolumny ale bez "upychania" i porównaj jaki to ma wpływ na brzmienie w obu przypadkach.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 01-08-2013, 15:20
Niestety wysylke (z linku allegro) do mnie pan wycenil na 110zl. Znalazlem wiec cos fajnego w dobrej cenie i zamowilem porcje. Wklejam link moze sie komus przyda http://www.ebay.ie/itm/300715136687?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
Wloze calosc to jednej kolumny jesli sie sprawdzi dokupie drugi woreczek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 01-08-2013, 20:16
Ponoć niezłe ale jadalne... dla moli ;)

Jakby co to tu też jest i chyba ciut taniej: http://www.grelton.pl/page8.php?view=productPage&product=169&category=7#

P.S. Ovatę nie kupuje się na allegro (BTW. gościa z aukcji pogięło) ale w dowolnej hurtowni tekstylnej. Kawałek 160x100, 2 cm gruby kosztuje 6,70.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 01-08-2013, 21:42
tak, tak, można też dopaść owcę na hali... będzie najtaniej
u mnie jakoś moli "ani widu ani słychu", jeszcze jedna uwaga, wełna w kolumnach pod wpływem drgań ma tendencję do "sypania się" aby temu zapobiec wełnę do kolumn domieszkuje się 15-20% dodatkiem syntetyku
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 01-08-2013, 21:56
W Polinku też mają wełnę owczą.
http://polink.com.pl/html/pol/galeria/foto.php?nazwa=galeria_d_247.jpg
http://polink.com.pl/html/pol/galeria/foto.php?nazwa=galeria_d_248.jpg
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 01-08-2013, 22:44
Link ktory podalem to wlasnie owcza z domieszka poliestru. W oczekiwaniu na dostawe rozgladam sie za owcami a na zakupach w aldi ukazala mi sie poduszka 100% poliester (to jak prezent na swieta:) Jest juz wmontowana i slucham plyt o nowa - Ogulnie jest lepiej:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 01-08-2013, 23:47
BTW odnalazlem kawalek ktory najbardziej reprezenuje czestotliwosc naznosna do sluchania - Hej Unpuged -Missy Seepy. Przewodni instrument (ktorego nazwy nie nasmienie) w tym numerze powoduje dzwiek jakby ktoj mi wsykal w glosnik garsc metalowych wiorow i kawalek brzeszczota :)(rzezacy rezonans)
Jesli jednak niema tych czestotliwosci a przewaznie naszczescie nie to jestem bardziej niz zadowolony.
ps Sorry za bledy brakuje mi tu opcji "edit" zwykle widze je po fakcie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 15-08-2013, 16:19
Tak wiec tak to wyglada. W srodku jedna sztuka) prawie metr kwadratowy filcu 10mm,
welna od baranka 75%/25 piliester o grubosci 35mm i polyester w klebkach - razem okolo 325 gramow.
Jak ktos radzil tu wczesniej brak welny w okolicach reflexu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 16-08-2013, 00:29
I jaki efekt tego wytłumienia?, swoją drogą też zastanawiam się nad złagodzeniem góry, pomyślałem o olejowym kondzie jak to radził kolega lancaster. Problemem u mnie jest strumieniowiec marantza NA 7004 który zauważalnie "rozjaśnił" mi górę.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 16-08-2013, 13:14
Z podobnym wytlumieniem z poliestru z poduszki tak jak pisalem nastapila wyrazna poprawa. Z ta wersja jeszcze niewiem bo utknalem na na frezowaniu nowych frontow.(jeszcze z tydzien:) Ale moze byc telko lepiej ba przyszedl baranek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 19-08-2013, 01:05
@thomas. Sprawdz prosze jak brzmi u Ciebie wspomniany kilka postow wczesniej kawalek Hey unpluged
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Armfighter w 19-08-2013, 10:11
Jest to mój pierwszy wpis, więc mówię CZEŚĆ.
Widzę że temat Hurricane ożył, świetnie bo kto ich jeszcze nie ma ten gapa :-)
A tak poważnie to jestem na etapie budowy drugiego kompletu w wykończeniu klasycznym czyli fornir, zobaczymy jak wyjdzie, choć nie jest to tak istotne, kwestia gustu, będą dla kolegi który ma już kilka firmowych  kompletów za które płacił grubo ponad 10 tysi i ma doświadczenie w temacie. Hurricane nie mają się czego wstydzić, można się doszukiwać niedoskonałości, ale ideału chyba nie ma, zawsze można na coś po narzekać ale za taką kwotę to grzech.
Ja dziękuję koledze Zigi że mi ten projekt wskazał i pomógł przy budowie, i oczywiście Krs47 za bardzo dopracowany i udany projekt - gratulacje.
Ps. te białasy z 13-tej strony są moje.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 21-08-2013, 21:22
Hej

Mam już ten album, podłączyłem też inne głośniki które mi się walały po domy STX MX 140 i na jednych i na drugich góra jest podobna, słychać te sybilanty i oklaski, trochę to przeszkadza. Nie jest to może jeden trzask ale jak się na tym skupić to może przeszkadzać. Wyraźnie słychać wyższy podział na zwrotce Hurricane. Jak znajdę czas to skombinuję kondy i zobaczę jak może zmienić się dźwięk.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 21-08-2013, 21:25
pisząc podobna góra miałem na myśli sybilanty a nie jakość dźwięku.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 23-08-2013, 00:39
@thomas dzieki za odluch heya i zdefinjowanie nowego dla mnie terminu - sybilanty. Wytlumianie niewiele tu pomaglo ale dzieki temu pomoglo mi w calosci brzmienia. Z ciekawostek dodam ze poliester calkowicie wysiada przy welnie. Na dleciu ktore zamiescilem wmontowalem welne zamieniajac wczesniej wlozony poliester-dzwiek byl tak wytlumiony jakbym sluchal imprezy u sasiada :). Niedoszedlem jeszcze do optymalnego rozwiazania ale na chwile obecna zostaly tylko trzy kawalki welny 35mm grubos spod, gora i tyl za glosnikami trwaja testy ale jeszcze chyba sie zmniejszy.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 23-08-2013, 23:56
ja zamówiłem kondy 3,3uf, niestety jantzen cross cap, olejowych 3,3 nie mogłem nigdzie dostać. Najbliżej do zakupu to N75 PIO 2,2uf+1uf
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 24-08-2013, 00:32
Mowisz o wymianie sugerowanej przez Krisa z pierwszej strony?

Voicing (opcjonalnie):

C2 3.3 uF Cross-cap INDEX: 400/ 3.30 2sztuki
R2 6.8 Ohm INDEX: MET-TY10/ 6.80 2sztuki

Kesli tak to mam to juz zrobione. Ja musze  najpierw skonczyc i wykoonczyc konstrukcje. Potem bede testowal zmiany elektroniczne. Moze do tego czasu pojawi sie tu zloty srodek na moj wzmacniacz :)
Updejtuj na biezaco twoje sukcesy w miare mozliwosci plis:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 24-08-2013, 13:41
Tak chodzi o voicing.
A jakiego rodzaju kondensatory wlutowałeś w torze wysokotonowym?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 27-08-2013, 01:21
Zwrotnica jest jak z pierwszej strony z opcjonalnym voisingiem na zdjeciu pod kablemi. Moze nie jest to piekne ale ma grac a nie wygladac :)
Odkrylem ze zamiana plusa z minusem kablach glosnikonwych nie zmienia nic. Mialem przypadkowo przez chwile podlaczony plus do minusa-gralo tak samo. Jak to mozliwe?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 27-08-2013, 09:44
Hurricane mają dosyć wysoko podział i niskotonowiec również przenosi sporą dawkę średnich tonów, a to wymaga stosowania w całym torze porządnych kondensatorów, cross cap to raczej zasilanie niż audio, takie moje zdanie. Ja mam w całym torze silver, kolega wymienił jantzeny na olejowe telpody kupione na allegro i jest super.
Ostatnio z braku odpowiedniej wartości dałem w przedwzmacniaczu lampowym jantzen cross cap, po kilku dniach mundorf biały pożyczony od kolegi, następnie doszły jantzeny superior, różnice spore.
Jeszcze jedna uwaga, nota katalogowa jantzen mówi, że kondensatory (przynajmniej superior i silver) nie wymagają tzw. wygrzewania, osobiście bym się z tym nie zgodził.

pozdrawiam i życzę miłych wrażeń w słuchaniu Hurricane

PS. dla próby - jedna zwrotnica na cross cap, a druga na np. olejowych telpodach, porównajcie jak grają obie kolumny
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 27-08-2013, 14:41
Czy ktos wie moze gdzie takowe-olejowe mozna zakupic? chetnie wyprobuje. Jak narazie caly czas porownuje gwosnik do glosnik bo czyms sie roznia:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 27-08-2013, 14:48
Ja właśnie jestem na etapie zakupu olejaków, ciężko z nimi w dobrych cenach.
Ale szukam i pytam. Jak wymienię to dam znać jak wyszło.
dzięki za pomoc.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 27-08-2013, 16:21
http://allegro.pl/kondensator-telpod-kbg-mp-2uf-200v-i3494720038.html
kup wszystkie, to tylko 24 zł ;)  są też 1uF po parę złotych

albo na ebay, z tym, że trochę poczekasz, przesyłki z byłego CCCP idą 3-4 tygodnie, mój rekord to prawie 2 miesiące i przesyłka przepakowana przez celników
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 27-08-2013, 20:56
kupione, czekam aż przyjdą.
dzięki
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: almagra w 27-08-2013, 21:38
Pewnie myślicie,że każdy olejak jest O.K.?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 27-08-2013, 23:29
niekoniecznie, ale za tą cenę warto spróbować... prawda?
a jaki jest ok, nie kosztujący majątku i można go kupić bez problemu?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 28-08-2013, 16:36
nie sądzimy, przynajmniej ja nie sądzę, jednak do Telpodu jestem przekonany, testowałem kilkakrotnie w różnych aplikacjach nie tylko zwrotnicach i uważam, że są naprawdę dobre. Ponieważ co niektórzy mogą mieć zastrzeżenia do mojego słuchu od razu powiem, że testowaliśmy z kolegą, zawodowym muzykiem, co prawda żadna wielka orkiestra symfoniczna tylko gitara prowadząca, ale słuch ma ok., porównywane z mundorf, jantzen, jupiter, ruskie olajaki, ruskie teflony
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: szeryf82 w 07-09-2013, 06:55
Witam wszystkich,

W najbliższym czasie zamierzam podjąć się konstrukcji hurricane. Ale mam takie pytanie do już posiadających te kolumny. Czy ktoś je porównywał z altusami 140? Bo ja takie posiadam i zastanawiam się czy skok jakościowy jest na tyle duży, że warto wydać te pieniądze na konstrukcję.

pozdrawiam

Adam

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 07-09-2013, 09:47
Jesli elektronika towarzysząca jest adekwatna do Altusa to nie warto.

Pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: szeryf82 w 07-09-2013, 13:46
Jeśli chodzi o amplituner to denon 2805.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 07-09-2013, 19:45
W takim razie Altus jest sensowniejszym wyborem.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: thomas w 10-09-2013, 19:29
Będę zamawiał takie kondy do zwrotnic
http://www.ebay.com/itm/MBGP-2-Paper-PIO-capacitors-3-9uF-200V-10-Lot-2-/251095918815
jeżeli jest ktoś zainteresowany, to proszę o info, (wspólne zamówienie)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 13-09-2013, 16:08
I tak zaplacisz 7$ za pierwsze i 4$ za kazdy nastepny chyba ze dogadasz sie wczesniej ze sprzedawca. Zeby wymienic wszystkie to trzeba ich okolo 20 sztuk. Troche duzy koszt. Czy wymieniasz tylko po jednym 12uf?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lulu w 31-10-2013, 13:04
wykonałem kolejna modyfikacje zwrotki w/g poprawek z voicingiem jak podał Krs z nieco wiekszym tłumieniem wysokotonowego o 2dB szeregowym rezystorem. Poprawie uległy wszystkie aspekty brzmienia, przede wszystkim barwa. Dzwięk bardziej plastyczny, mniej nachalny przy utrzymaniu dobrej detaliczności. Sprawdza się zarówno z tranzystorem jak lampą.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: camil211 w 04-11-2013, 21:06
Mam pytanie, jak ma się ta konstrukcja do projektu ze strony zapha SR71 (ER18RNX + 27TBFCG). Miał może ktoś okazję słuchać obu konstrukcji?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jacky72 w 05-11-2013, 21:52
SR71 jest na seasie 27TDFC. Z seasem 27TBFC/G jest konstrukcja Jay\'a.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 06-11-2013, 09:09
http://audiohobby.pl/topic/1/215/1#poczatek
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Alik w 11-11-2013, 14:42
Słuchałem tych kondensatorów w tym projekcie jest cięcie powietrza i małe szczegóły! MKP Mundorf MCap rząd wielkości lepiej!) Sory za tłumacza google))
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 28-11-2013, 12:52
Ponieważ dzięki wielkiej uprzejmości kolegi Krs47 mam prawo korzystać z jego pomysłu na bardzo dobry (mam nadzieję) projekt dwudrożnych kolumn głośnikowych, który obecnie powoli realizuję, postanowiłem również całkowicie nieodpłatnie podzielić się swoimi pracami dotyczącymi projektu.

Założenia jakie przyświecają mojej konstrukcji:
1. ograniczenie kosztów całości,
2. uproszczenie konstrukcji bez dużej straty jakości,
3. zmniejszenie wymiarów kolumny.

Obecnie posiadam kolumny zbudowane z płyt MDF 18mm z kilkoma wzmocnieniami poziomymi wewnątrz i muszę przyznać,  że cała konstrukcja jest bardzo sztywna. W związku z tym postanowiłem zbudować całość z płyty MDF 22mm zmniejszając jednocześnie ilość pionowych wzmocnień kratownicy. Pozostawiłem jedynie wzmocnienie znajdujące się zaraz pod płytą górną.
Przybliżone obliczenia dotyczące objętości oryginalnej kolumny dają wynik ok 44 l, a więc trochę zbyt dużo. Kolumna, której projekt umieszczam poniżej ma objętość netto 41l, co w zależności od ilości stosowanego wytłumienia z mat bitumicznych da ok 39-40 litrów końcowej objętości. Oczywiście istnieje możliwość obniżenia pochylonej płyty dolnej i zwiększenia objętości wedle uznania.
Dla dodatkowego uproszczenia zrezygnowałem ze żłobień w ściankach, a kratownice zostały dopasowane do wewnętrznych wymiarów kolumny. Mam wewnętrzne odczucie, że nie wpłynie to radykalnie na sztywność kolumny.
W dolnej części kolumny zgodnie z oryginalnym projektem została stworzona przestrzeń na zwrotnicę, do której bez problemu będzie można się dostać od spodu poprzez specjalnie przygotowane wieczko. Do wieczka przymocowana będzie płytka, na której znajdzie zwrotnica. Gniazda głośnikowe wkręcane będą w tylną, dolną część kolumny w taki sposób, aby ich końce mieściły się w przestrzeni dla zwrotnicy.
W projekcie brakuje otworu dla rury bass-reflex, który należy samemu odpowiednio dobrać w zależności od miejsca, w którym planujemy wylot portu oraz jego parametrów.
Całość wykroju zajmuje ok. 3 m2 płyty, tak więc jest to trochę więcej niż połowa standardowej płyty.

Mój projekt będzie stworzony jako całkowicie aktywny w zasadzie bez zwrotnicy. Jedynym elementem zwrotnicy będzie kondensator zabezpieczający głośnik wysokotonowy. Jako zwrotnica posłużą odpowiednio dobrane filtry FIR uruchomione na komputerze. Początkowo postaram się odzwierciedlić zwrotnicę oryginalną, a w miarę wygrzewania kolumn i wolnego czasu spróbuję wykonać pomiary i dobrać odpowiednie filtry na ich podstawie.

Obecnie jestem na etapie poszukiwania dobrego i jednocześnie niedrogiego stolarza oraz poszukuję sposobu na tani zakup głośników. Niestety ani Polink ani Qba nie są zainteresowani udzieleniem rabatu (co mnie dziwi).
Będę wdzięczny wszystkim kolegom za podpowiedzi odnośnie moich poszukiwań. Może pojawią się chętni do projektu i jako wspólna grupa nacisku wynegocjujemy dobry rabat.

Mam nadzieję, że moja wariacja oryginalnego projektu będzie przydatna i pozwoli kolejnym osobom zrealizować projekt kolegi Krs47, któremu raz jeszcze chciałbym podziękować za wykonaną pracę!

Będę informował o postępach moich prac.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 28-11-2013, 13:16
Linki do dużych zdjęć (poprzednie zmniejszył silnik forum):

http://zapodaj.net/images/64cd0e72996d3.png
http://zapodaj.net/images/6b8d7681a563f.png
http://zapodaj.net/images/9056120d5494d.png
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 28-11-2013, 13:20
>> Olekbiker, 2013-11-28 13:16:14
>>Linki do dużych zdjęć (poprzednie zmniejszył silnik forum):


"Zakaz hotlinkowania"
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 28-11-2013, 13:40
http://audiotransducers.com/pl/4_seas
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 28-11-2013, 13:45
>> Olekbiker, 2013-11-28 12:52:03
"Mój projekt będzie stworzony jako całkowicie aktywny w zasadzie bez zwrotnicy. Jedynym elementem zwrotnicy będzie kondensator zabezpieczający głośnik wysokotonowy. Jako zwrotnica posłużą odpowiednio dobrane filtry FIR uruchomione na komputerze. Początkowo postaram się odzwierciedlić zwrotnicę oryginalną, a w miarę wygrzewania kolumn i wolnego czasu spróbuję wykonać pomiary i dobrać odpowiednie filtry na ich podstawie."

Jaki soft i hardware użyjesz?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 28-11-2013, 14:06
Dziękuję za zwrócenie uwagi odnośnie hotlinkowania. Niestety nie jestem w stanie już tego zmienić.

Sklep http://audiotransducers.com to według mnie jest oszustwo polegające na niepłaceniu VAT, a gwarancja na głośniki w mojej opinii żadna. Sklep zastępuje audiodrivers.eu, który już nie istnieje i opierał się na takiej samej zasadzie. Wolę dopłacić 100 zł, ale mieć gwarancję i pewność.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 28-11-2013, 14:18
Hardware to komputer jako serwer plików, E-MU 1616m, CA22RNY- Ugoda, 27TBCDGB-DXT- GainClone.
Soft: pomiary HolmImpulse, filtry FIR- RePhase, następnie łączenie w HolmImpulse i generowanie odpowiedzi impulsowej, soft do wtyczek VST, który odpowiednio pokieruje również sygnałem, wszystko oparte o ASIO, na końcu Patchmix E-MU i powinno działać :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 28-11-2013, 18:26
Jaki soft do wtyczek VST?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 29-11-2013, 10:19
Generalnie darmowy VSTHost lub płatny Cantabile Performer. Ten drugi ma niestety bardzo skomplikowane ustawienia routingu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 29-11-2013, 13:40
Brałeś pod uwagę minidsp?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 29-11-2013, 14:01
Brałem jednak odrzuciłem ze względu na ogólne koszty, ograniczone możliwości konfiguracji, duży problem z odsprzedażą i gorszą jakość w stosunku do E-MU 1616m.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 29-11-2013, 14:58
Też chcę zbudować podobny zestaw ale na foobarze.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: cadam w 17-12-2013, 20:55
>> Olekbiker

Jak postępy w pracach?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 18-12-2013, 18:32
Na razie gromadzę elementy. Ze względu na święta i koniec roku prace zwolniły, mam nadzieję, w nowym roku wszystko przyśpieszy i do końca stycznia będę miał nowe kolumny.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: grz_ech w 31-12-2013, 00:11
witam

Mam dwa pytania:
- czy warto wymieniać kondensatory w zwrotnicy z obecnych SCR MKP PA na Audyn lub Mundorf 400V ?
- mam w kolumnach otwór BR z tyłu ale niestety nie mam możliwości odstawienia ich od ściany zbytnio do przodu
więc noszę się z przełożeniem BR na przód... Czy mogę zrobić tego typu operację i w której sekcji powinieniem
ewentualnie umieścić otwór BR ? czy tuba będzie takich samych rozmiarów / parametrów jak ta umieszczona z tyłu ?
kolumny są wykonane wg zaleceń autora projektu

dzięki za podpowiedzi
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: grz_ech w 03-01-2014, 01:16
już wiem, także można uznać pytania za niebyłe
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konjow w 03-01-2014, 09:50
@grz_ech czy mozesz odpowiedziec na swoje pytania jesli juz znasz odpowiedz. Chetnie ja poznam.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: grz_ech w 03-01-2014, 22:26
ok tutaj jest odopwiedź http://www.audiostereo.pl/kolumny-wedlug-projektu-krs47-hurricane_108205.html/page__st__30#entry3037808

w skrócie:
dnośnie BR
Krs47 opisał tą kwestię w wątku :
" W przypadku umiejscowienia na dolnej ściance można zwiększyć średnicę portu i tym samym odpowiednio jego dlugość, żeby uniknąć wydostawania się fal stojących, ktore najmocniej "hulają" na skrajach obudowy.
Podobnie z przednim i tylnim umiejscowieniem portu, oba są poprawne tylko nie zaraz przy spodzie/ górze obudowy

odnośnie kondensatorów - nadal tak naprawdę nie wiem co wybrać ale podobno im lepiej tym lepiej ;) a lepiej to drożej ...
np: Mundorf Supreme
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 05-01-2014, 22:40
Policz ile supreme wyjdą do tej zwrotki... Przed liczeniem usiądź, bo można zasłabnąć:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Armfighter w 23-01-2014, 22:53

Hurricane w kolejnym wcieleniu, tym razem orzech lakierowany na połysk, jeszcze bez podstaw, będą czarne.
Trochę się narobiłem ale efekt końcowy jest OK.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Armfighter w 24-01-2014, 12:20
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 03-02-2014, 20:50
Od pewnego czasu realizuję aktywnie napędzany (zwrotnice cyfrowe) projekt kolegi Krs47- Hurricane. Więcej szczegółów zamieściłem w wątku na konkurencyjnym forum: http://www.audiostereo.pl/kolumny-wedlug-projektu-krs47-hurricane_108205.html .

Obecnie jestem na etapie końcowym projektu- wygrzewam głośniki i zastanawiam się nad optymalną zwrotnicą.

W piątek otrzymałem od kolegi Marko3T obudowy wykonane według mojego projektu. Jakość na najwyższym poziomie- wyglądają dokładnie tak jak chciałem. Fornir to heban makassar odpowiednio lakierowany (lekkie przyciemnienie). Koszt obudów optymalny mając na uwadze ilość pracy i jakość wykonania- 1100 zł.

Koszt wykonania wszystkich prac od początku do końca zamknął się w kwocie 2800 zł jednak należy pamiętać, że nie kupowałem elementów zwrotnicy.

Zwrotnica:
Wykonanie aktywnej zwrotnicy w oparciu o analogową kolegi Krs47 nie było proste, jednak po kilku próbach generalnie udało się wszystko poskładać. Dokonałem symulacji w programie LspCad przerysowując do niego całą zwrotnicę i podając dla głośników ich funkcje impedancji (dla CA22RNY ze względu na brak zmuszony byłem wykorzystać podobną z bliźniaczego głośnika CA22RNX). Następnie posiadając wykresy częstotliwościowe wykonałem na ich podstawie filtry FIR ale o fazach jak z filtrów pasywnych.

Obecnie głośniki traktuję delikatnymi natężeniami dźwięku, aby dać im czas na wygrzanie. Mogę jednak napisać parę informacji o dźwięku:
W porównaniu do mojego poprzedniego zestawu (XT18WH i MDT29) jest bardziej sterylnie i technicznie, czysto. Głośnik wysokotonowy jest z natury syczący, metalowy, co ewidentnie słychać. Na ten moment nie odczuwam ogromnych różnic w basie i generalnie nadal mi go trochę brakuje (oczekiwałem więcej). Przyznaję jednak, że zakres ten jest przejrzysty, sprężysty i szczegółowy. Taki dźwięk ma swoje zalety, ale na ten moment nie jest dla mnie optymalny- jest mało melodyjny. Zdaję sobie sprawę, że jeszcze sporo czasu musi upłynąć aby głośniki uzyskały optymalne parametry pracy więc nie ma powodów do zmartwień.

W następnych etapach (za kilka tygodni) wykonam pomiary głośników i postaram się dobrać filtry FIR linearyzujące fazę kolumn oraz pobawić się z częstotliwościami podziału ponieważ mam wrażenie, że przesunięcie jej wyżej pozwoli na mniej techniczny dźwięk i większą "namacalność". O postępach będę informował na bieżąco.

Ze swojej strony serdecznie dziękuję wszystkim pomagającym mi zrealizować cały projekt, a w szczególności koledze Krs47 za udostępnienie swojego projektu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: nightrunner w 24-03-2014, 14:29
Witam wszystkich.
Jestem na etapie kompletowania podzespołów i składania skrzynek.
Przy kompletowaniu zamówienia w polinku zauważyłem że są w ofercie dwie cewki rdzeniowe 2,7mH.
Cewka ind. 2,7mH +/-5% 0,07Ω +/-10% 1500W / 8Ω drut 1,6 rdz.30 śr.83 h.28mm index: 000-6105
Cewka ind. 2,7mH +/-5% 0,09Ω +/-10% 500W / 8Ω drut 1,2 rdz.10 śr.71 h.25mm index: 000-6103

Różnica w cenie jest znacząca bo prawie 40zł za 2 cewki.
Cewki są praktycznie takie same poza 0,02Ω różnicy w rezystancji, wytrzymałość mocowa nie ma tu większego znaczenia.

Krs47 zastosował w projekcie cewkę 2,7mH  0,07Ω

Czy jest jakieś ALE o którym nie wiem, które determinuje zastosowanie droższej cewki ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: KrzysztofPL w 26-03-2014, 21:39
Witam wszystkich forumowiczów . Ja również zastanawiam sie nad wykonaniem tego projektu ale w stanie oryginalnym ze zwrotnicą z lepszej jakości elementami . Pytanie do was czy jest ktoś z was posiadaczy tych Hurricanów z województwa podkarpackiego? Chciałbym posłuchac tych kolumn , żeby być pewny czy zagra to pod mój gust i z moim zestawem *( wzmacniacz lampowy  PP EL34 RFT i CD zlampizowane .
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: KrzysztofPL w 28-03-2014, 08:07
Spójrz różnią się grubością drutu i troszkę rezystancją . rezystancję można pominąć gdyż mieści się w toelrancji błędu natomiast grubość drutu może mieć większe znaczenie . Ja również teraz będę robił ten projekt i chyba wezmę tę droższą cewkę z grubszym drutem .
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: nightrunner w 28-03-2014, 17:56
KrzysztofPL grubość drutu i rozmiar rdzenia to właściwości fizyczne, których prąd "nie widzi".
Prąd widzi większą rezystancję wynikającą z mniejszego przekroju drutu i nieliniowość charakterystyki wynikającą z jakości zastosowanego rdzenia.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: mollto w 29-03-2014, 10:57
Ja nosiłem się z budową Huraganów około roku, ale w końcu zebrałem się i zbudowałem.
Pierwszy odsłuch był na szybko bez dokładnego skręcenia obudowy i zagrało pięknie, teraz kolumny są w lakierni gdzie są już po 2 warstwach lakieru mat, i czekają na jeszcze dwie, lekki problem z fornirem ale kłopoty już opanowane ;)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: KrzysztofPL w 29-03-2014, 15:40
Nightrunner , prąd nie widzi , lecz przepływający przez cewkę prąd elektryczny powoduje drgania drutu. Im większa średnica drutu tym większa eliminacja drgań .
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Diamond32 w 31-03-2014, 10:04
Ja zastosowałem cewkę powietrzną na basie w tym projekcie i jest ok. Ma większą rezystancję - 0,34 ohm.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: mollto w 08-04-2014, 12:47
A to moje Hurricane, i fotka zwrotki wykonana w Polink, standard.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Jarek2 w 08-04-2014, 19:43
i fotka zwrotki wykonana w Polink, standard.

fajnie opisana, standard
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Marcellus w 10-04-2014, 13:41
popraw ułożenie cewek :)
http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: mollto w 12-04-2014, 11:52
Jeżeli chodzi o stwierdzenie z mojej strony ``standard `` to chodziło mi o elementy zwrotnicy, a zleciłem wykonanie w polinku bo sam nie do końca mam takie zdolności i wiedzę żeby samodzielnie sobie z tym poradzić.
Rozmieszczenie cewek: zwrotnica na fotce leży na laptopie 15` więc rozmiary jej są dosyć spore i nie wydaje mi się żeby fachowcy w polinku ułożyli cewki przypadkowo.

Obudowy wykonane z mdf 25mm, trzy dziurawe wieńce z mdf 19mm, przegroda skośna ze sklejki 30mm, obudowy wykonałem samodzielnie prócz lakierowania forniru.

Koszt to około 2400 zł plus trzy tygodnie pracy w piwnicy ;)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Piotr.pk w 30-06-2014, 17:18
Czesc  mam prosbe, jestem wlasnie w trakcie budowy kolumn hurricane. I przyszedl czas na zmontowanie zwrotnicy, jednak tu mam problem. Nie wiem jak to polutowac, tu prosba o zaznaczenie na schemacie gdzie przylutowac kabelki od terminali ( plus I minus ) I te od glosnikow ( plus I minus ) z gory dziekuje I Pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: nightrunner w 30-06-2014, 19:28
Plus podłączasz do punktu 1, a minus do każdego punktu 0.
Na stronie 4 i 6 tematu masz przykład ładnej zwrotki wykonanej przez MARERa.
A tutaj masz moją.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Piotr.pk w 01-07-2014, 17:31
Dzieki za wyjasnienie, teraz wszystko jasne. Pozdrawiam I Dzieki
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: WojtekW32 w 02-11-2014, 20:24
Mam pytanie w związku z Hurricane. Zdecydowałem się na projekt, jedyna zagwostka  to zwrotnica. I tu pytanie - czy taki behringer  dcx2496 obsłuży dobrze  te kolumny  w  stereo?  Kręci mnie głośnik aktywny, można też ustawić opóźnienia (dla np kompensacji długości kabli). Zagra to ? Pytam bo ta zwrotka to 1000 PLN, trochę szkoda jeśli miałbym sprzedać i zrobić potem analoga.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 02-11-2014, 20:48
Kompensacja dlugosci kabli? Zartujesz sobie, prawda?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: WojtekW32 w 02-11-2014, 22:24
Kompensacja opóźnień  wynikających z (też) długości kabli. Chodzi o wyeliminowanie rozjechania  czasowego pomiędzy przetwornikami.

Np taka harpia zapewnia to w serii kolumn time coherent.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 02-11-2014, 22:58
Zaraz zaraz. Chcesz mi wmowic, ze dzwiek z kabla o dlugosci 3 metrow, bedzie opozniony wzgledem kabla o dlugosci 1 metra?
To, ze sa roznice czasowe miedzy glosnikami to sprawa oczywista, ale miedzy przewodami, to juz dla mnie cos zupelnie nowego.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: WojtekW32 w 02-11-2014, 23:43
Różnice czasowe pomiędzy kolumnami wynikają z długości przewodów. W car audio 2m  robią różnicę. W niektórych aplikacjach różnice  robią długości światłowodów  (tu juz nie w muzyce). Zakładam że podobnie jest z synchronizacją pomiędzy dwoma przetwornikami w jednym głośniku podłączonymi różnej długości kablami, gdzie przy okazji w grę wchodzi jeszcze długość kanału w zwrotnicy.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-11-2014, 00:09
Obawiam sie ze to totalne bzdury. Jesli by byly roznice czasowe, to wplywalyby one na faze poszczegolnych glosnikow. Poza tym bylyby one mierzalne, a nie sa. Predkosc rozchodzenia sie fal dzwieku w powietrzu jest znacznie znacznie nizsza niz predkosc sygnalu w kablu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 03-11-2014, 09:27
Kolega pewnie myli skutek z przyczyną.

Jeżeli "basowy" głośnik jest w bagażniku to jest połączony dłuższym przewodem w stosunku do tych w drzwiach czy w przednich słupkach ale opóźnienia w tym wypadku nie wynikają z długości przewodów ale z propagacji fali dźwiękowej w powietrzu, bo do tego gabażnika jest dalej (powietrzem) niż do przednich słupków jak się siedzi za kierownicą.

Swoją drogą znajomy informatyk kiedyś dostał oper... od użytkowniczki/szefowej bo przez niego wolnej drukowały się jej dokumenty ponieważ podłączył drukarkę 5m przewodem. Logiczne przecież że gdyby zrobił to 0.5m przewodem to drukowało by się dużo szybciej.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 03-11-2014, 11:27
dobre :-)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: FERB w 01-03-2015, 17:07
Witam wszystkich, bo to mój pierwszy aktywny udział w Forum:)
Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Hurricane. Projekt zrealizowałem zgodnie z wytycznymi , jedynie do bocznych ścianek dołożyłem nakładki oklejone fornirem jesionowym. Całość wykonana z mdf 2x12, malowane na czarny mat.
Gra to zacnie. Chciałem serdecznie podziękować Konstruktorowi, jak i innym, którzy dzielili się swoimi uwagami...
Mirek

(https://www.dropbox.com/s/0acueo6jn2qcdvr/IMG_6113.jpg?dl=0)
(https://www.dropbox.com/s/cuqvcdzzi5r9npc/IMG_6125.jpg?dl=0)
(https://www.dropbox.com/s/5sbaq49j5kn1sm7/IMG_6134.jpg?dl=0)
(https://www.dropbox.com/s/1i4ud2oydv45qtm/IMG_6150.jpg?dl=0)
(https://www.dropbox.com/s/nv0c2zr2szh7ndq/IMG_6154.jpg?dl=0)
(https://www.dropbox.com/s/701sujq60oop7cq/IMG_6156.jpg?dl=0)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 01-04-2015, 17:41
Witam. Od jakiegoś czasu myślę o zrobieniu kolumn do wzmacniacza lampowego na 2A3 SE 8W i powoli skłaniam się ku temu projektowi. Koszty powinny się zmieścić do 2k PLN, co tez jest ważne na tym etapie mojej znajomości tematu.
Szukałem czegoś o większej skuteczności.
 
 
 
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: FERB w 01-04-2015, 17:47
Witam. Od jakiegoś czasu myślę o zrobieniu kolumn do wzmacniacza lampowego na 2A3 SE 8W i powoli skłaniam się ku temu projektowi. Koszty powinny się zmieścić do 2k PLN, co tez jest ważne na tym etapie mojej znajomości tematu.
Szukałem czegoś o większej skuteczności.

Jeżeli policzysz sam materiał to około 2ooo się zmieścisz, oczywiście jak zlecisz skrzynkę stolarzowi, to z 1ooo musisz doliczyć. Mnie kosztowały około 2000 właśnie...
Nie miałem okazji słuchać z lampą, ale mam w planach, nawet słabszą niż Twoja ( na próbę).
Puki co tranzystor - Ugoda (projekt z forum AS) Jest BARDZO DOBRZE!
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 02-04-2015, 14:07
> Puki co tranzystor - Ugoda (projekt z forum AS)

Namawiam na lampę, przynajmniej na hybrydę na początek. Na AS jest wątek poświęcony bardzo oryginalnej konstrukcji układu wzmacniacza  MOSCODE, jest też udany projekt HAIKU.
 
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: FERB w 07-04-2015, 19:59
> Puki co tranzystor - Ugoda (projekt z forum AS)

Namawiam na lampę, przynajmniej na hybrydę na początek. Na AS jest wątek poświęcony bardzo oryginalnej konstrukcji układu wzmacniacza  MOSCODE, jest też udany projekt HAIKU.

...posłuchałem lampy na tych kolumnach. Tak się składa, że miała około 8W - dopracowany klon Foniki. Dało to rady spokojnie z Hurricane. Mam na myśli poziom głośności. Mam co prawda niewielki pokój - 16m2, ale też poziom sygnału z daca mam niski - tylko rez. konwersji 200R przy PCM1795 plus drabinka shunt.

MOSCODE śledzę od początku:)
Puki co zdecydowanie wolę analityczność mojego tranzystora, niż tą lampę, ale oczywiście wszystko przede mną. Puki co tylko jeden kondensator w torze, a najwięcej dobrego zrobiła drabinka, ale to temat na inną rozmowę:)

Pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Hubertoos0222 w 21-06-2015, 09:27
 Czy Ktoś z Wielkopolski Posiada ten zestaw okolice Gniezna Chciałbym ich posłuchać na mojej lampie pp el34
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: stmaniak w 03-09-2015, 18:59
u mnie juz graja , prawdopodobnie jedyne hurricane w uk.
A teraz pytanie , jakimi wzmakami je napedzacie ? ja gram na f5 ale kusi mnie cos firmowego choc nie mam pojecia co wybrac
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: frobek w 13-01-2016, 10:24
Czy jest szansa na upublicznienie modyfikacji jakie były zrobione w komercyjnej wersji projektu, model już od dawna nie jest w ofercie więc może by się dało:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: nightrunner w 14-01-2016, 09:39
Popieram postulat kolegi :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Olekbiker w 11-03-2016, 16:55
Posiadam na sprzedaż kolumny Hurricane według projektu Krs47. Całość mojego wykonania wraz ze zdjęciami wnętrza i dokładnym projektem oraz cenami poszczególnych części opisana jest w wątku: http://www.audiostereo.pl/kolumny-wedlug-projektu-krs47-hurricane_108205.html .

Kolumny nie posiadają zwrotnicy (napędzałem je aktywnie) co pozwala kupującemu na dobór części zwrotnicy według uznania. W razie konieczności możliwość wykonania odpowiedniej zwrotnicy.

Cena: 2800

Więcej zdjęć: http://www.audiostereo.pl/rozne-kostki-do-wziecia_12090.html/page__st__19350#entry3762511
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: buble_corp w 23-04-2016, 01:25
Czy ktoś w Warszawie lub okolicach ma Hurricane i byłby chętny zaprosić na odsłuch?
Ewentualnie, czy ktoś ma na sprzedaż te kolumny (kompletne) i w jasnym kolorze okleiny?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 07-07-2016, 09:42
Witam.
Mam takie pytanie, czy szerokosc komory wewnetrznej w kolumnie Hurricane moze wynosic 19 cm?
To tyle ile ma kosz glosnika NS, wiec czy warunki pracy tego glosnika (w tej ciasnocie po lewej i prawej stronie) pozwola na uzyskanie poprawnych akustycznie efektow?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: mollto w 10-09-2016, 22:32
Ja mam kolumny wykonane z MDF 25mm, szerokość frontu to 240mm,  szerokość wieńca to 19mm i jest OK.
Śmiało


Moja codzienna droga do pracy i takie widoki  ;)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: KrzysztofPL w 25-09-2016, 11:23
Kolumny Hurricane nie są już produkowane , nie są już w sprzedaży . Ma ktoś z was może schemat komercyjnej zwrotnicy ?
Chętnie zapłacę za taki schemat , ciekawe czy dużo kolumn zostało sprzedanych i wyprodukowanych . :)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: KrzysztofPL w 15-02-2017, 07:08
Bylby ktos zainteresowany zakupem wersji zmodyfikowanej  ( na lepszych elementach niz wszelkie inne wersje ) Hurricane? Waham sie nad sprzedaza tych kolumn gdyz graja bardzo dobrze, ale wiadomo zawsze mozna lepiej...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Jarek2 w 15-02-2017, 11:00
Jak jest koncert życzeń - to i ja.
Czy można przerobić Huragany (a może nie trzeba) tak by umieścić je w szerokiej obudowie a'la Heco Direkt?

Te Heco też są wysoko-efekywne. Szeroki front powinien podnieść efektywność Huraganów.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: KrzysztofPL w 15-02-2017, 13:44
Wystawilem wstepnie na olx choc waham sie nad sprzedaza tej zmodyfikowanej wersji...
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 18-02-2017, 21:53
o czym jest ten wątek???
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: KrzysztofPL w 01-03-2017, 11:08
Temat przysiadł, nikt juz nie robi tego projektu ?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: mollto w 31-08-2017, 22:52
Muszę się podzielić jednym spostrzeżeniem
Moje Hurricane nie były podłączane do żadnego wzmacniacza przez około 1 rok
Pojechałem do znajomego który zbudował sobie jakiś projekt na DynAudio 2 way
Napęd to Krell KAV400xi
Początkowo słuchaliśmy DynAudio, To grało!, nie będę się rozpisywał na temat dźwięku bo audiofill ze mnie żaden ale lubię posłuchać dobre Audio, a te było DOBRE
Później podłączyliśmy Hurricane których byłem pewny jak cholera, przecież słuchałem ich bardzo długo i przy dobrych nagraniach i dobrym napędzie te kolumny grały,,, niestety nie zagrały ;( tz,  w porównaniu do konstrukcji kolegi na DynAudio, początkowo różnica była kolosalna, płasko, bez niczego/ kompletnie NIC
Po kilku utworach postanowiłem zakończyć porównanie bo nie chciałem się więcej kompromitować, choć zaczynały jak by grać lub tylko mi się zdawało tz. zaczynałem przyzwyczajać się do dźwięku
Spakowałem kolumny w strech i położyłem na szafę po czym wyjechałem na 7 msc, po powrocie postanowiłem sobie posłuchać moich kolumn i po podłączeniu do mojego Denon PMA 1520 kolumny nie grały!!!
Zostawiłem je na na jakieś 20 min rozkręcając bas/sopran i dodając trochę mocy i poszedłem sobie ... ;)
Gdy wróciłem dźwięk jaki pamiętam też wrocił ;)))))
Co może być tego przyczyną? rozładowane kondensatory/cewki? dodam że zwrotnica zbudowana jest na CrossCap

To takie moje spostrzeżenia 
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 05-09-2017, 21:52
odwieczny problem głuchych -  jak szybko zostać audiofilem? ;-)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 24-11-2017, 20:08
Moje Huragany by Krs47:

Decyzję o budowie H. podjąłem za sugestią Guru Sławka.xm.
Pierwszy dylemat, gdzie to robić?
Wybór padł na szopę w Zadrożu, dokładniej strych tej szopy.
Zdjęcie z początków prac. 
Aha, jak by się ktoś pytał, to te krokwie SAM W POJEDYNKĘ stawiałem i montowałem do konstrukcji z przybijaniem legarów (Boże, to było coś cudownego tyle gwoździ wbijać! - to tylko tak na marginesie odnotowuję).
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 24-11-2017, 20:12
Moje Huragany by Krs47:

Szybko przekonałem się, że stolarz ze mnie żaden.
Zrezygnowałem z pionowego usztywnienia (musiałem),tak wyglądały budy bez frontu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 24-11-2017, 20:15
Moje Huragany by Krs47:

Teraz front, dwa razy mdf 18, po pracach w plenerze, parę wpadek było, ale ujdzie.

Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 24-11-2017, 20:20
Moje Huragany by Krs47:

Po złożeniu płyt frontu.
Widać w tle cyrkiel stolarski na frezarce.


Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 24-11-2017, 20:23
Moje Huragany by Krs47:

I prace końcowe, w mieszkaniu, wykładzina i wełna w środku.
W międzyczasie, na mdf 18 położyłem warstwę mdf 10 i pomalowałem.
W tle widać zwrotnice - premium (prawie premium).
Wszystkie cewki powietrzne.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: janf w 24-11-2017, 20:25
Moje Huragany by Krs47:

Efekt końcowy.
Napędzanie to 300B SE, też moje DIY.
Od wykonania kolumn minęło już 10 miesięcy i z dystansu czasu mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że w tym dźwięku można się zakochać :-)
W planie czekają drugie H. z aktywnymi wzmacniaczami 2way klasa A N. Pass topologia ZEN, bez zwrotnic w kolumnach - i to potrwa, bo temat rozległy. Stolarza już mam (więc będą pionowe usztywnienia), chwytam się tylko lutownicy :-)

Podziękowania dla Krs47 za wspaniały projekt!
Podziękowania dla Sławka.xm za pomoc w budowie kolumn!Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: slawek.xm w 16-12-2017, 18:34
Ależ ja tylko pisałem i marudziłem
sameś to uczynił i dobrze Ci tak:)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 03-01-2018, 18:43
Znacie inne konstrukcje tego typu dla porównania?

Chodzi mi oczywiście o to, czy porównywaliście w odsłuchach takie konstrukcje. I ni emam tu na mysli ZGB-ileś tam sprzed czterdzietu lat kiedy takie duże nid-woofery były popularne w układach 2-droznych.

A Choćby porównanie z Visaton VIB 2000 - obecnie chyba już w trzeciej wersji. Kolumna jest produkowana od co najmniej 20 lat w tej formie.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: azmx w 08-04-2018, 12:20
Witam,

Obecnie jestem na etapie wyboru projektu do realizacji pod pod lampę 300B Singe Ended parametry, są przyjazne dla wzmacniacza o tak niskiej mocy. Chciałbym się dowiedzieć czy można posłuchać realizację ww konstrukcji u kogoś z forumowiczów z okolic pomorza, interesuje mnie również kontakt do sprawdzonego stolarza który mógłby wykonać pudełka do tych kolumn.

Pozdrawiam
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 26-09-2018, 08:39
przed chwila przypadkiem takie ładne znalazlem to zamieszczam :

&t=178s

dodam tylko ze autor wbrew tradycyjnie polako-życzliwym ;-) komentarzom mowi w filmie kilka fajnych rzeczy rozszerzajacych projekt diy (nie komercyjny) w kierunku uwazam sensownym.

Sa tez rzeczy dyskusyjne, ale tym lepiej.
Obudowy autora bardzo ladne.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Leniwy w 11-12-2018, 07:56
Chciałbym zbudować takie kolumny
Posiadam wzmacniacz Pioneer A-400 czy będzie odpowiedni pod względem wydajności prądowej?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 09-02-2019, 09:34
Będzie.
Tylko go trochę odśwież, bo to już zabytek ;-)
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Armfighter w 02-08-2019, 23:13
Może ktoś jest zainteresowany gotowymi zwrotnicami?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: konkretmebel w 01-12-2019, 20:02
Może ktoś jest zainteresowany gotowymi zwrotnicami?

Oooo czyzbys mi spadł z forum? ;p

Planuje zbudowanie tych głosnikow, ale nie mam bladego pojecia jak zrobic zwrotnice i chetnie bym komus zlecił budowe, no chyba ze sa jeszcze dostepne?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: szeryf82 w 01-07-2020, 13:25
Witam,

Po latach męczenia się z brakiem basu w tych kolumnach w pomieszczeniu ok 45 m2, zabrałem te kolumny do pokoju 20 m2. I zagrało to pięknie. I tak myślę co teraz...

Co myślicie o przeróbce hurricane na 3 way? Dodatkowy głośnik 20 cm na pewno poprawiłby moc w dolnych rejestrach i kolumny odnalazły by się w dużych pomieszczeniach.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 01-07-2020, 13:53
Jeśli brakuje basu  to problem może leży po stronie reszty sprzętu?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 01-07-2020, 15:06
Co myślicie o przeróbce hurricane na 3 way? Dodatkowy głośnik 20 cm na pewno poprawiłby moc w dolnych rejestrach i kolumny odnalazły by się w dużych pomieszczeniach.

Tak zwana "przeróbka", to w rzeczywistości projektu zupelnie nowych kolumn, z nowa zwrotnica.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 01-07-2020, 18:11
Miałem podobny problem w kolumnach podobnych do Hurricane. Wiekszość czasu słucham muzyki stosunkowo cicho (pokój ok. 30 m2). W takich warunkach bas ginął kompletnie. Zadziałała krzywa izofoniczna :)
Przestroiłem zwrotnicę mocno powiększając kompensację baffle step. Teraz gra OK. Basu jest sporo i dobrej jakości a przy okazji średnica zrobiła się gęstsza. Są jednak minusy- przy głośnym słuchaniu zaczyna dudnić całe pomieszczenie i efektywność spada o kilka decybeli.

Patent przekompensowania  jest  sprytnie wykorzystywany m.in. w niektórych modelach  Harbeth, gdzie  energia basu jest zamieniana na telepanie się (tzn. "granie") cienkościennej budy.

Symulacje przed i po zmianie zwrotnicy:


Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 01-07-2020, 20:00
Patent przekompensowania  jest  sprytnie wykorzystywany m.in. w niektórych modelach  Harbeth, gdzie  energia basu jest zamieniana na telepanie się (tzn. "granie") cienkościennej budy.

Nieprawda. Ścianki nie są w stanie emitować basu, bo ich rezonans jest znacznie wyższy, a do tego dość mocno tłumiony ciężkimi matami. Koncepcja cienkich ścianek obudowy BBC i ich klonów dalszych lub bliższych jest często zupelnie źle rozumiana.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 01-07-2020, 20:20

Możesz wyjaśnic dogłębnie ten temat?
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 02-07-2020, 12:25
BBC potrzebowało nowych monitorów, dla studiów dźwiękowych oraz wozów transmisyjnych. Najważniejszym warunkiem do spełnienia była niezbyt duża waga i doskonale odtwarzanie średnich tonów. Z jednej strony wymagało to zaprojektowania nowego rodzaju membran głośnikowych, a z drugiej zaprojektowania lekkiej obudowy o dobrych właściwościach sonicznych. W badaniach nad materiałami na obudowy, ich grubości, rodzaju i sposobu tłumienia, okazało się, że  najmniejsze zniekształcenia w środkowym pasmie dawały cienkie ścianki obudowy ( 9-12mm ), których niski rezonans ( o niższej dobroci ) dodatkowo był pochłaniany przez doklejane grube maty bitumiczne. W archiwach na stronie BBC są pdf do pobrania, w których można znaleźć dokładnie opisane pomiary i testowane rozwiązania. Wynikało z nich, ze użycie grubszych ścianek powodowało przesuniecie rezonansu w gore oraz jego trudności w osłabieniu za pomocą materiałów pochłaniających. Dlatego zdecydowano się zastosować cienkie ścianki. W tamtych czasach nie istniał jeszcze MDF, dlatego używano sklejki. Dzisiaj ta tradycja cienkich obudów ze sklejki jest kontynuowana przez Graham Audio, Stirling Broadcast, Falcon czy ostatnio reanimowany Rogers. Harbeth poszedł inna droga i używa MDF, ponieważ ich konstrukcje nie są kopiami starych BBC, ale maja zaadoptowane rozwiązania z tych klasyków. Moim zdaniem MDF może być w takich konstrukcjach lepszy od sklejki. Inni producenci brytyjscy jak Spendor czy Proac używają podobnych rozwiązań w niektórych modelach. Spendor w serii classic również ma cienkie ścianki obudowy, ale są już one zrobione z MDF. Natomiast Proac ma ciekawa koncepcje obudów, które nie posiadają wzmocnień w środku, ponieważ wg producenta, dodatkowe wzmocnienia co prawda dają większą sztywność, ale większa sztywność do wyższy rezonans, trudniejszy do tłumienia. Proac jednak nie stosuje cienkich ścianek, tylko dość typowe 18-22mm, ale jak wspomniałem -  bez wzmocnień plus grube maty bitumiczne/butylowe.
Warto tez wspomnieć, że większość kolumn do nagłośnienia PA, budowanych jest również ze stosunkowo cienkich sklejek 10-15cm, ponieważ niska waga tych kolumn jest kluczowym elementem całej konstrukcji. Nie przeszkadza to jednak w uzyskaniu odpowiedniej jakości basu.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 02-07-2020, 14:49
.... W badaniach nad materiałami na obudowy, ich grubości, rodzaju i sposobu tłumienia, okazało się, że  najmniejsze zniekształcenia w środkowym pasmie dawały cienkie ścianki obudowy ( 9-12mm ), których niski rezonans ( o niższej dobroci ) dodatkowo był pochłaniany przez doklejane grube maty bitumiczne. W archiwach na stronie BBC są pdf do pobrania, w których można znaleźć dokładnie opisane pomiary i testowane rozwiązania. Wynikało z nich, ze użycie grubszych ścianek powodowało przesuniecie rezonansu w gore oraz jego trudności w osłabieniu za pomocą materiałów pochłaniających. Dlatego zdecydowano się zastosować cienkie ścianki...

Znam dość dobrze raporty BBC oraz np. sprawozdania KEF dla modeli konkurencyjnych dla LS5/3. Nie znalazłem tam dokładnych pomiarów dotyczących rezonansów. Która to część?
Natomiast jeśli dobrze przyjrzeć się np. projektowi LS5/9  to woofer w symulacjach (fig. 9) ma ustawione ok. 10 dB korekcji BS. W rzeczywistych pomiarach w obudowie (fig. 10) wykres jest w miarę płaski. Zwykle inżynierowie nie przekraczają 6 dB dla obudów BR.

http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/reports/1983-10.pdf

Wg mnie to jest klucz "angielskiego" grania. Czyli zwiekszona energia głośnika do ok. 1khz, która jest wytracana w kontrolowany sposób na ściankach obudowy.

PS. Cały czas chodzi za mną jakiś mały projekcik a'la 5/3. Interesujący woofer:

https://loudspeakershop.eu/glosnik-aurum-cantus-ac-130mk2-p-785.htmlTytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 02-07-2020, 16:55
Poszukam później tego pdf.

Co do klucza angielskiego brzmienia, czy brzmoenia bbc, to główna zasługa jest materiał membrany midbasu. Jak zobaczysz na charki oryginalnych BBC, ich klonów i współczesnych naśladowców, to każdy z nich się różni. Tutaj warto nadmienić, że Alan z Harbeth ma bardzo jasne podejście, które mówi, że charka ma być tak równa jak to możliwe.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 02-07-2020, 17:06
Poszukam później tego pdf.

Co do klucza angielskiego brzmienia, czy brzmoenia bbc, to główna zasługa jest materiał membrany midbasu. Jak zobaczysz na charki oryginalnych BBC, ich klonów i współczesnych naśladowców, to każdy z nich się różni. Tutaj warto nadmienić, że Alan z Harbeth ma bardzo jasne podejście, które mówi, że charka ma być tak równa jak to możliwe.

Membrany polipropylenowe mają charakterystyczne brzmienie. Nawet na "plastikowych" GDN-ach słychać tą chrypkę. Jestem ciekaw jak grają Seasy z polipropylenowej plecionki- nigdy ich nie słyszałem.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-07-2020, 00:55
Bez wątpienia polipropylen ma swój charakter brzmienia, który nawet tani Tonsil posiada. Seasy z plecionki słyszałem wiele razy i są naprawdę dobre, choć moim zdaniem to nie jest poziom średnicy z membrany Radial Harbetha. Tutaj raczej trzeba by bylo uzyc topowych AudioTechnology.

http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/reports/1977-03.pdf tutaj jest materiał z badaną nad materiałami na obudowy głośnikowe.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 03-07-2020, 08:50
Dziękuję. Tej pracy nie wczesniej nie widziałem. Zastanawia mnie, czy uzyskane wnioski można przenieść bezpośrednio na MDF.

AudioTechnology nie słyszałem. Na papierze wyglądają świetnie. Drogie.
Ale przecież stare KEFy pod względem technologii i parametrów były najwyżej poprawne a udało się z nich wyciągnąć znakomity dzwięk.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: szeryf82 w 03-07-2020, 10:46
Jeśli brakuje basu  to problem może leży po stronie reszty sprzętu?
Sprzęt to tidal, chromecast audio, denon avr 2805. I ten sprzęt w pokoju 20 m2 potrafi grać zrównoważonym mocnym dźwiękiem, pełnym basem.
Stosowanie krzywych izofonicznych to dla mnie nie do zaakceptowania, bo rozumiem że specjalnie ściszam sobie górę pasma aby wyeksponować bas. A w tym wypadku wydaje mi się, że po prostu jeden 20 cm głośnik nie jest w stanie ogarnąć 45m2.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-07-2020, 11:18
Zastanawia mnie, czy uzyskane wnioski można przenieść bezpośrednio na MDF.

Biorąc pod uwagę aktualne testy rożnych materiałów, to MDF wychodzi w nich nieco lepiej od sklejki, ale to nie są wielkie różnice.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 03-07-2020, 12:55
Jeśli brakuje basu  to problem może leży po stronie reszty sprzętu?
...... A w tym wypadku wydaje mi się, że po prostu jeden 20 cm głośnik nie jest w stanie ogarnąć 45m2.

To jest możliwe. Nie bardzo jednak widzę sens przerabiania Huraganów. To skończona, przemyślana konstrukcja.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 03-07-2020, 14:16
Bez wątpienia polipropylen ma swój charakter brzmienia, który nawet tani Tonsil posiada. Seasy z plecionki słyszałem wiele razy i są naprawdę dobre, choć moim zdaniem to nie jest poziom średnicy z membrany Radial Harbetha. Tutaj raczej trzeba by bylo uzyc topowych AudioTechnology.


Jestem ciekaw, czy róznią sie bardzo od używanych w Grahamach- kosze mają identyczne, parametry OEM niedostępne.
https://voltloudspeakers.co.uk/loudspeakers/bm2288-8/

Cena ok. 1 kzł.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-07-2020, 15:54
Trudno powiedzieć, Volt robi przetworniki dla wielu brytyjskich marek.
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: arturs w 04-07-2020, 12:47
moim uchem polipropylen nie ma charakteru brzmienia. No ma "mdły". Takie brzmienie "obłe".
Tytuł: Hurricane - High Efficiency 2way
Wiadomość wysłana przez: Krzych 2 w 08-07-2020, 12:24
Głupie pytanie. Jestem w trakcie zrobienia sobie Hurricane. Paczki robi mi Marko3T. Jaki to właściwie poziom jakościowy? Ocieramy się o Hi end czy jeszcze daleko do tego. Przelotnie ich słuchałem podobała mi się potęga jak na takie paczki całkiwm całkiem