Audiohobby.pl

Klub miłośników klasycznej muzyki XX wiecznej

marcow

  • 1045 / 5505
  • Ekspert
11-01-2012, 11:36
Parę dni temu byłem na spektaklu pt: " Film w Filharmonii "
Był to film Charliego Chaplina pt: " Cyrk " i Filharmonia poznańska
grała skomponowaną przez niego muzykę do tego filmu.
Dlatego zdecydowałem się napisać o tym w tym temacie.
Połączenie muzyki na żywo z obrazem dało niesamowity efekt.
Mimo,że film zrobiony ponad sto lat temu - rozbawił całą publiczność.
Natomiast dźwięk wydał się jeszcze bardziej precyzyjny i dokładny niż na normalnym koncercie.
Prawdopodobnie człowiek jakoś podświadomie ma zakodowane,że
jak ogląda film to muzyka jest jakimś nieśmiałym dodatkiem i dlatego
patrząc na obraz w filharmonii normalny- dźwięk orkiestry wydał się nadzwyczajnie
czysty i precyzyjny.
Czy kiedyś ktoś miał podobne wrażenie ?

marcow

  • 1045 / 5505
  • Ekspert
12-01-2012, 12:04
Ostatnio w naszej Filharmonii zrobiło się filmowo.
W piątek będzie muzyka  filmów Wojciecha Kilara .


13 stycznia 2012 (Piątek)
godz. 19, Aula Uniwersytecka

416. KONCERT POZNAŃSKI
PAKT Z DRACULĄ
EKRANOWE PRZEBOJE WOJCIECHA KILARA
Marek Pijarowski - dyrygent
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski - przygotowanie chóru
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT
w Szczecinie
Szymon Wyrzykowski - przygotowanie chóru
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Krzysztof Szaniecki - prowadzenie koncertu

Program:

    Wojciech Kilar
        Walc z Ziemi obiecanej
        Mazur z Zemsty
        Muzyka z Pana Tadeusza
        Walc z Trędowatej
        Temat z Pianisty
        Suita z Draculi

Max

  • 2204 / 5546
  • Ekspert
13-01-2012, 09:28
Muzyka filmowa, niekoniecznie...

Dzisiaj w NOSPRrze taki programik:

dyrygent Michał Klauza
solista Piotr Pławner

Pachelbel - Kanon
Glass - I Koncert skrzypcowy
Szostakowicz - Fragment symfoniczny (z pierwotnej wersji IX Symonii)
Szostakowicz - IX Symfonia

Koncercik Glassa, znam i malo lubie.
Dziewiątą ostatnio przerabiałem w samochodzie razam z piątą (Sony/NYP/Bernstein).
Chyba jednak wybiore na wieczór, obiecanego córce, \\\\\\"Harrego Pottera\\\\\\" z Wyborczej... ;-))

Cholera, opuściłem się w chodzeniu na koncerty. Marcow - jesteś samotnym liderem ;-)

Od wczoraj mam w aucie z \\\\\\"Requiem\\\\\\" Faurego... Bardzo spokojna i piękna muzyka. Sam Faure kiedys ponoć o swoim dziele powiedział, ze to \\\\\\"kołysanka śmierci\\\\\\". Rzeczywiście, brakuje tam falowania i dramatycznych akcentów, co zupelnie nie przeszkadza. Muzyka plynie harmonijnie i robi świetne wrażenie.

marcow

  • 1045 / 5505
  • Ekspert
13-01-2012, 10:53
Koncert  NOSPR -u  ( co właściwie znaczy ten skrót ? ) będzie transmitowany w PR II.
Ja od dłuższego czasu jeżeli słucham Szostakowicza  to albo preludia albo XV Symfonię.
Obecnie uważam,że XV jest jego najlepszą symfonią.
Szczególnie podoba mi się jej ostatnie parę minut.
Odbieram ją jak podsumowanie jego twórczości i pożegnanie człowieka który wie,że niedługo umrze.


A z tym chodzeniem na koncerty to wcale nie czuję się osamotniony  :)
Zawsze jedzie ze mną parę osób z naszego Klubu Muzycznego.
Zakup karnetów był bardzo dobrym pomysłem.

 

markooo35

  • 149 / 5997
  • Aktywny użytkownik
13-01-2012, 11:08
NOSPR - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.I chyba jeszcze Telewizji.

marcow

  • 1045 / 5505
  • Ekspert
13-01-2012, 11:25
Tak przypuszczałem.
A jak się nazywa ta aula w której ona występuje ?
Byłem tam kiedyś jak było 75-lecie Henryka Mikołaja Góreckiego.
Mile to wspominam.

markooo35

  • 149 / 5997
  • Aktywny użytkownik
13-01-2012, 11:33
Tego nie wiem.Nigdy nawet w Katowicach nie byłem .Wszedłem na ich stronę internetową,ale nie wiele tam informacji,poza naprawdę fajnym projektem nowej siedziby.
Czy to się już buduje bo informacje są 2009 roku ?

Max

  • 2204 / 5546
  • Ekspert
13-01-2012, 13:40
bez telewizji.. kiedyś WOSPRiTV, potem WOSPR, teraz NOSPR.

Jedna z najlepszych w Polsce. Bogata historia. Po wojnie pierwszym dyrektorem był Grzegorz Fitelberg (którego portretem z dedykacją i podpisem - z lat 30tych - jestem dumnym posiadaczem :), potem Krenz, Kord, Wit...
Siedzibą jest Górnośląskie Centrum Kultury - czyli blaszok... Przestarzała, postpeerelowska sala, z kiepską akustyką.
Obok Spodka będzie budowana wspaniała nowa siedziba, ale poki co nie widac postepów. W tej chwili zaczyna, zdaje sie, rosnąć nowa siedziba Muzeum Śląskiego, do tego centrum Kongresowe no i sala NOSPRU. Kiedy sie tego wszystkiego doczekam ? Cholera wie...
Dobrze, ze ich nie chcą juz przenosic do Wawy..., bo i takie plany byly.

marcow

  • 1045 / 5505
  • Ekspert
24-01-2012, 12:09
 Ostatnio zastanawiam się czy nie powinniśmy rozszerzyć w tym wątku  nasze zainteresowania
 o muzykę z XXI wieku,czy też traktować to co się obecnie dzieje jako przedłużenie muzyki XX wiecznej.
Możemy poprosić moderatora,żeby zmienił nazwę Klubu na Klub Miłośników Muzyki Współczesnej
albo jeżeli stwiedzimy,że muzyka XXI wieczna ostatecznie okrzepła, założyć  nowy wątek
dotyczący  tej muzyki .

markooo35

  • 149 / 5997
  • Aktywny użytkownik
24-01-2012, 17:59
Mimo że uczestniczę już w kilku forach o muzyce,to mi z kolei marzy się wątek o najlepszym okresie dla muzyki czyli IX wieku.

markooo35

  • 149 / 5997
  • Aktywny użytkownik
24-01-2012, 18:00
Oczywiście dziewiętnastym wieku nie dziewiątym.

Max

  • 2204 / 5546
  • Ekspert
25-01-2012, 18:42
Odpowiadasz na wpis
>> marcow, 2012-01-24 12:09:36
Ostatnio zastanawiam się czy nie powinniśmy rozszerzyć w tym wątku nasze zainteresowania
o muzykę z XXI wieku,czy też traktować to co się obecnie dzieje jako przedłużenie muzyki XX wiecznej."

Nic szczególnego nie dzieje sie w muzyce XXI wieku, a ten wątek jest poświęcony muzyce poważnek jako takiej, z naciskiem na XX wiek (szeroko pojętą muzykę współczesną).

"Mimo że uczestniczę już w kilku forach o muzyce,to mi z kolei marzy się wątek o najlepszym okresie dla muzyki czyli IX wieku"

Tacy twórcy jak Debussy, Bartok, Stravinski czy Schonberg zadali sobie sporo trudu by zdefiniować na nowo muzyke, by zerwac z emocją i egzaltacją XIX wieku, mozna więc założyc, ze nie zgodziliby sie z opinia, ze to akurat wiek XIX byl dla muzyki "najlepszy".
Zreszta, co to znaczy "najlepszy" ? Ktos woli muze dawną, ktoś inny klasyczną, a jeszcze inny skrajną awangardę  a la Cage. Nie ma najlepszego okresu, jest ewolucja i... jakość, która tkwi w każdym momencie historii muzyki. Reszta zalezy od naszego zapotrzebowania i wrażliwości.



 

markooo35

  • 149 / 5997
  • Aktywny użytkownik
25-01-2012, 20:08
Oczywiście zapomniałem napisać,że dla mnie był to okres najlepszy.

markooo35

  • 149 / 5997
  • Aktywny użytkownik
25-01-2012, 20:12
Może żeby trochę pobudzić temat napiszę , że z całym szacunkiem dla takich twórców jak Schoenberg czy Strawiński można ich nazwać jedynie solidnymi rzemieślnikami w porównaniu do muzycznych geniuszy od Bacha zaczynając poprzez Mozarta , Beethovena i na Wagnerze kończąc.

  • Gość
25-01-2012, 20:28
Popieram - żeby nie obrazić Waltorni, za co Ją serdecznie przepraszam.
Waltornio - macie tamoj w tym XX wieku, coś jak Boccherini, bo Mozarcie nie wspomnę?