Audiohobby.pl

Klub miłośników klasycznej muzyki XX wiecznej

4m

  • Gość
17-03-2016, 08:39
Równie dobrze mógłbym zapytać, co, w ramach braku odczuć pozytywnych (braku akceptacji dla tej estetyki) powoduje, że sięgasz po to, i się tym (rozumiem regularnie) karmisz ?

Zakładam, że jeżeli odrzuciłeś odpowiedź fascinosum to odrzucisz również phainomenon i inne. Odpowiem Ci więc słowami Jana Klaty, największego kompozytora wśród grzybiarzy:

Kilku mężczyzn - trzech, jeśli chodzi o ścisłość - wybrało się pewnego dnia na przechadzkę i kiedy tak spacerowali i gawędzili, jeden z nich spostrzegł człowieka stojącego na pobliskim wzgórzu. Zwrócił się więc do swych przyjaciół pytając:
- Jak sądzicie, dlaczego ów człowiek stoi tam, na wzgórzu?
Jeden z nich odparł:
- Pewnie dlatego, że jest tam chłodniej i upaja się wiatrem.
Ów pierwszy zwrócił się do innego, powtarzając pytanie:
- Jak sądzisz, dlaczego ów człowiek stai tam, na wzgórzu?
Ten drugi odrzekł:
- Pewnie dlatego, iż pragnie zobaczyć coś w oddali, jako że wzgórze wznosi się nad pozostałym obszarem.
Trzeci z nich powiedział:
- Musiał utracić swego przyjaciela i zapewne dlatego stoi samotnie na wzgórzu.
Po pewnym czasie wszyscy dotarli do owego wzniesienia, a człowiek, którego byli spostrzegli, ciągle tam pozostawał. Prosili go więc, aby powiedział, który z nich odgadł prawdziwą przyczynę jego przebywania w tym miejscu.
- Pytacie z jakiego powodu stoję według was tutaj? - odparł.
- Naszym zdaniem, istnieją trzy powody. Pierwszy, że znajdujesz się na wzniesieniu, gdyż jest tu chłodniej i upajasz się wiatrem. Drugi, że pragniesz zobaczyć coś w oddali, jako że wzgórze wznosi się nad pozostałym obszarem. Trzeci, że musiałeś utracić przyjaciela i dlatego stoisz samotnie na wzgórzu. Przebyliśmy tę drogę spacerując, nie mieliśmy zamiaru tu wchodzić. Teraz jednak chcemy, abyś nam powiedział, który z nas ma słuszność.
Człowiek ów odparł: - Po prostu stoję.

pastwa

  • 3815 / 5892
  • Ekspert
17-03-2016, 09:19
Człowiek ów odparł: - Po prostu stoję.

Czyli mozna to rozumiec, ze taka samo by mu sie stalo w miescie pod sklepem spozywczym jak na owym wzgorzu ?

(temat zeraz zejdzie na determinizm, bo to jest jedyna droga, jak sie chce isc do konca w dzieleniu wlosa na czworo).

Max

  • 2204 / 5389
  • Ekspert
17-03-2016, 09:43
*Pastwa mnie ubiegł :)

Ale myślę, że gdybym miał sporo wolnego czasu, to sięgnąłbym wreszcie po rzeczy wiecznie odkładane. Na przykład skarby baroku. I zamiast "stać bez celu" z Lucierem, eksplorowałbym Purcella, Rameau czy Monteverdiego...
« Ostatnia zmiana: 17-03-2016, 10:02 wysłana przez Max »

dodekafonix

  • 51 / 3234
  • Użytkownik
17-03-2016, 11:33
  No cóż Pastwa, może wielką prozę przerabiałeś już w liceum, ale problem polega na tym, ze nic z tego nie zrozumiałeś, podobnie jak nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem. Zresztą tak na marginesie jeśli zdałeś maturę to jesteś najlepszym przykładem dedrengolady, jaka panuje w naszym szkolnictwie.
  I niestety dyskusje z Tobą jest bezsensowna, gdyż epatuje od ciebie zwykła tromtadracja, zaś argumenty o braku u mnie wyobraźni filozoficznej podnoszone przez kogoś, kto nigdy nawet nie trzymał w rękach dzieł Arystotlesa, Plotyna, Kanta Wittgensteina czy Gadamera wywołują u mnie jedynie uśmiech politowania.        Zresztą podobną reakcje wywołuje uzasadnienia Twojego prymitywnego rozumowania poprzez odwoływanie się do hedonizmu estetycznego, co zresztą jest dowodem na to jak destrukcyjny charakter ma popkultura. Nie zamierzam się do tego ustosunkowywać, bo sam hedonizm estetyczny jest pojęciem, które na gruncie kulturoznawczo -filozoficznej refleksji nad sztuką zostało poddane wielokrotnej krytyce(Adorno,Horkheimer,Broch,Elzenberg) i odwoływane się do niego jest po prostu oznaką zwykłej intelektualnej ułomności.
I na tym polemikę z Tobą zamierzam skończyć i to nie tylko dlatego, że nie jest ona dla mnie w żaden sposób kreatywna, ale również dla tego, że  jako przegniły owoc popkulturowej dewastacji  wzbudzasz we mnie zwykłą odrazę.

Max

  • 2204 / 5389
  • Ekspert
17-03-2016, 11:45
I na tym polemikę z Tobą zamierzam skończyć i to nie tylko dlatego, że nie jest ona dla mnie w żaden sposób kreatywna, ale również dla tego, że  jako przegniły owoc popkulturowej dewastacji  wzbudzasz we mnie zwykłą odrazę.

Chcę, żebyś był świadom, że podobne deklaracje (oparte na poczuciu wyższości i pogardzie dla innych) wzbudzają odrazę we mnie. I jako user poczuwający się do odpowiedzialności za ten wątek, po raz kolejny przywołuję Cię do porządku.

pastwa

  • 3815 / 5892
  • Ekspert
17-03-2016, 12:21
Dodek,

Duzo wymieniasz imion filozofow, ale bardzo malo piszesz od siebie, tak jakbys nie mial wlasnych przemyslen, nie robi to na mnie zadnego wrazenia, zwlaszcza ze opisujesz wszystko w sposob bardzo powierzchowny, ze tak powiem, i zeby nie bylo, zachlystywalem sie dawniej Liebnizem (mowa o dzielach mniej oficjalnych, znacznie ciekawszych), Schopenhauerem (troszke uproszczone ale zgrabnie ujete sedno braku wolnej woli), a zwlaszcza Bertrandem Russelllem (moj ulubiony, najbardziej zrownowazony z nich wszystkich).

Przystaje na sugestie odnosnie zakonczenia tej wymiany zdan, zwlaszcza ze obydwoje mamy sie wzajemnie za imbecyli, co jest w sumie dosc komiczne ;'))

dong

  • 541 / 5861
  • Ekspert
17-03-2016, 12:30
I na tym polemikę z Tobą zamierzam skończyć i to nie tylko dlatego, że nie jest ona dla mnie w żaden sposób kreatywna, ale również dla tego, że  jako przegniły owoc popkulturowej dewastacji  wzbudzasz we mnie zwykłą odrazę.

Rozmowę face-to-face też prowadzisz w tak sympatyczny sposób?

4m

  • Gość
17-03-2016, 13:01
Co nie zmienia faktu, że z całego oceanu różnych treści, jako ludzie wolni a obdarzeni zmysłem krytycznym, wybieramy dla siebie te najbardziej wartościowe. Na "stanie bez celu" czasem zwyczajnie szkoda życia.

Nie wiem skąd wywnioskowałeś, że stoi bez celu albo skąd pastwa wywnioskował, że tak samo by mu się stało pod sklepem spożywczym. To chyba przykładanie własnej miary, projekcja własnych doświadczeń, bo w tekście nie zauważyłem śladu niczego, co pozwoliłoby wysnuć takie wnioski :)

Pierwsze 10min jest bardzo relaksacyjne, a konkretnie sam glos, spokojny i rytmiczny, przyjemne i odprezajace. Pozostale 35min dobre do medytacji, kwestia pewnie dnia i nastroju, mnie by znudzil ten motyw na dluzsza mete (majac w domu mase muzyki znacznie blizszej obecnym preferencjom).

W życiu nie przypuszczałbym, że miłośnik klasycznej muzyki XX wieku w ten sposób podejdzie do 'I Am Sitting In A Room'. Moim zdaniem ten sposób patrzenia na dzieło Luciera to są wyżyny absurdu. Gdybym w ukazany przez Ciebie sposób odczuwał potrzebę słuchania muzyki to nie dotarłbym do około 90% słuchanej muzyki :)

pastwa

  • 3815 / 5892
  • Ekspert
17-03-2016, 13:42
Nie wiem skąd wywnioskowałeś, że stoi bez celu albo skąd pastwa wywnioskował, że tak samo by mu się stało pod sklepem spożywczym. To chyba przykładanie własnej miary, projekcja własnych doświadczeń, bo w tekście nie zauważyłem śladu niczego, co pozwoliłoby wysnuć takie wnioski :)

Odnioslem sie do koncowej odpowiedzi: Człowiek ów odparł: - Po prostu stoję. czyli sednem mialo tu byc samo stanie, a nie miejsce stania (np.gora), stad wniosek, ze aby "po prostu stac" rownie dobrze wystarczy miejsce pod sklepem spozywczym, bo jesli nie wystarcza, to wniosek, ze ow czlowiek nie tylko sobie "po prostu stal" ;'))

4m

  • Gość
17-03-2016, 14:53
Imho nie masz żadnych podstaw, aby twierdzić, że temu człowiekowi jest obojętne gdzie stoi :)

pastwa

  • 3815 / 5892
  • Ekspert
17-03-2016, 15:05
Powiedzmy inaczej, temu czlowiekowi jak najbardziej nie musi byc wszystko jedno gdzie stoi, ale wowczas, jego odpowiedz (z podanego wczesniej przykladu) jest zwyczajnie niepelna (bo zataja prawdziwe/dodatkowe motywy swego stania), stad cale nieporozumienie i bledne wnioski z naszej strony ;'))

4m

  • Gość
18-03-2016, 07:54
Pastwa, jego odpowiedź jest nadzwyczaj pełna i niczego nie zataja. Mówi on o celowej bezcelowości.

Poczytaj uważniej 12tonowca, ma rację, serio.

Trafnie ujął to amerykański filozof Timothy Birkley w swoim eseju „Przeciw Estetyce” pisząc...
Sorry, że tak poprawiam, dałem szansę innym, ale chyba nikt nie wyłapał albo nie czytał - Binkley, gdyby ktoś chciał kiedyś ;)
« Ostatnia zmiana: 18-03-2016, 10:36 wysłana przez 4m »

dodekafonix

  • 51 / 3234
  • Użytkownik
18-03-2016, 12:56
 4m, faktycznie w nazwisko Binkleya wkradła się literówka-:), dzięki, że to wychwyciłeś.

 Co do uwag donga i Maxa (wybacz, ale do porządku to możesz przywoływać swoje dzieci, a mnie  z racji tego, że jesteś ode mnie dużo młodszy, to możesz co najwyżej pocałować..), to faktycznie jestem często bardzo bezpośredni i nie owijam niczego w bawełnę, a jest to najlepsza broń na tyranię politycznej poprawności i zwykłej ludzkiej głupoty, która niszczy Cywilizację Białego Człowieka.  Ludziom zainfekowanym neomarksizmem kulturowym może to się nie podobać, ale pies im mordę lizał!
 
 A to do czego  prowadzi polityczna poprawność najlepiej  ilustrują poniższe filmiki.

https://youtu.be/AFZCT9KHvkA

https://youtu.be/35ZBt9oILvw

Popisaliśmy trochę o filozofii sztuki teorii kultury, zresztą dzięki czemu wątek się ożywił więc następne moje wpisy będą o muzyce.

pastwa

  • 3815 / 5892
  • Ekspert
18-03-2016, 16:51
Pastwa, jego odpowiedź jest nadzwyczaj pełna i niczego nie zataja. Mówi on o celowej bezcelowości.

Poczytaj uważniej 12tonowca, ma rację, serio.


Musisz pamietac ze rozwazania filozoficzne do ktorych sie odnosisz operuja w tej kwesti na bytach/formach doskonalych, nie wystepujacych w realnym zyciu. Tak wiec, nie bedziesz w praktyce potrafil korzystac z ‘celowej bezcelowosci’ tak samo, jak nie potrafisz ‘ jednoczesnie byc i nie byc, choc jest to mozliwe w rozwazaniach filozoficznych. Filozofia to nie nauka i nalezy o tym pamietac.

Podsumowujac, w swiecie realnym (a nie filozoficznym) opdpowiedz tego czlowieka z przykladu zwyczajnie nie dziala  ;’))

4m

  • Gość
18-03-2016, 17:46
No co Ty nie powiesz, pastwa. Wiesz, wytłumacz może Janowi Klacie, który na celowej bezcelowości stworzył ładne kilkadziesiąt utworów, że w praktyce one nie istnieją :))) Kurcze, a prosiłem, żebyście tyle nie fizolofowali... :/
« Ostatnia zmiana: 18-03-2016, 17:48 wysłana przez 4m »