Audiohobby.pl

Palimy (wypalamy) zrzucamy na płytki CD

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
08-04-2008, 23:34
Jakby koledzy dali radę wpisywać swoje doświadczena z wykonywaniem kopii oryginałów audio oraz zrzucaniu z dysków audio muzyki na CD byłbym wdzięczny .Temat stary ale warty odkurzenia,niestety oryginały nie sa tak trwałe jak w reklamie i to najlepiej sprawdzić robiąc ich pomiar warto coś mieć na tfu tfu zła godzinę jak płytka zacznie szwankować.

Do tej pory robiłem pomiary na płytkach Sony Supermas a ostatnio zamówiłem najnowsze podobno najlepsze (poza złotymi? też pomierzę,niestety palone gdzie indziej kupić można tu http://www.ccd.pl/main.php?screen=katalog&action=opis&typm=71&sortby=Nazwa&query=&typn=&page=1&typn=&wyd=&id=188529 ) Verbatim Pastel Disc (Couleur Pastel) 700MB 52x 80min extra protection- płytki z góry sa kanarkowo złote a od strony wypalanej turkusowo niebieskie nr produktu #43417 link tutaj
http://www.verbatim-europe.com/index/product.php?pid=109&lang_id=1
Najpóźniej jutro postaram się wstawić wyniki testów (trochę to trwa bo sprawdzana jest w całości płytka a nie tylko fragment o czym zapominają co niektórzy, wstawiając np. bardzo niskie błedy c1 c2 przed testami proszę sprawdzić w ustawieniach jaka wielkość płytki jest mierzona.

Pasowało by zrobić jeszcze odsłuchy co faktycznie takie pieczołowite wypalanie daje poprosze kolegę z forum który ma referencyjny sprzęt żeby porównał oryginał  z kopią na razie tylko Verbatim Pastel Disc a może na Ultradisc też przyjdzie pora na razie wyślę mu tylko kopię jego nagrania wypalonego na płytce Ultradisc na płytkę Verbatim Pastel Disc

Pozdrawiam
Rafaell

Gardenus

  • 1605 / 5851
  • Ekspert
09-04-2008, 00:18
Rozumiem, że to tylko i wyłącznie do użytku własnego.
Bo ZAIKS czuwa.

chrees

  • 1653 / 5864
  • Ekspert
09-04-2008, 00:24
Kolego Gardenus: to się rozumie samo przez "się". Sam wykonuję kopie płyt CD ale na HDD. I tak całymi wieczorami siedzę przed kompem ;-)
.
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.

Gardenus

  • 1605 / 5851
  • Ekspert
09-04-2008, 00:28
No to jestem spokojny.
Dobrej nocy.

folab

  • 297 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2008, 06:21
Robiłem troche kopii na pastelach przy pomocy EACa i BURRNa i bez problemu odróżniam kopie od oryginału,ale zaraz ktoś napisze że to nie możliwe ,a jednak.Jest jeszcze coś zrzuciłem kilkanaście płyt i nagrałem zrzuty na płyte DVD w celu archiwizacji po czym z tej płyty zrzuciłem obraz spowrotem na kompa i wypałiłem muzyke na cd i co? kopia zrobiona w ten sposób była gorsz od kopi zrobionej z pierwszego zrzutu który nie wędrował na DVD i spowrotem,zmartwiło mnie to bo jedyny sposób archiwizacji to zapis na dysk a na plyty DVD odpada.

clo2

  • 1702 / 5867
  • Ekspert
09-04-2008, 09:27
A ile przeciętnie "wytrzymują" oryginalne nośniki? (wiem, że zapewne różne ale chodzi mi o orientację kiedy zacząć się martwić o swoją kolekcje)
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

folab

  • 297 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2008, 09:31
>> dowoszek, 2008-04-09 09:19:31
folab, ciekawe co masz na myśli pisząc, że kopia była "gorsza"?


Mniej obecna ,bardziej wycofana plytsza barwa,rożnice delikatne ale przy odsłuchu słuchawkowym niezwykle istotne.

bolekro

  • 88 / 5864
  • Użytkownik
09-04-2008, 09:55
@Folab
Odpowiem w jedyny możliwy sposób: to, że słyszysz różnice wcale nie oznacza, że one są.
Jeśli nawet występują błędy, związane z tym że CD kręci powoli płytą i przy słabym wypaleniu może nie zdążyć z korekcją to nie jest to zmiana barwy. Sprawdź sobie, czy te 3 wersje są zgodne co do bita, a także ilość błędów C1/C2 oraz jitter każdej z nich. Jeśli nośnik, nagrywarka i prędkość są dobre to mogą być mniejsze niż na starym oryginale.


Aktualnie słucham: www.lastfm.pl/user/bolekro/

Aktualnie słucham: www.lastfm.pl/user/bolekro/

folab

  • 297 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2008, 09:59
C1/C2 oraz jitter- tego nie potrafie sprawdzić ,zgodność bitowa jest.

bolekro

  • 88 / 5864
  • Użytkownik
09-04-2008, 10:08
C1/C2 sprawdzisz w darmowym Kprobe. Informację o jitter nie każdy napęd zwraca. Zawsze przed wypaleniem na nowym zestawie nośników powinno się przeprowadzić testy, czyli zależność C1/C2 od prędkości nagrywania i wybrać tą najlepszą. Jak masz pełnego Nero to jest tam moduł CD-Speed i on ładnie Ci wszystko potrafi przetestować.
Jednak co do zmiany barwy to nadal uważam, że to robota Twojego umysłu (wielu tego nie docenia, ale popytaj lekarzy jak ogromne możliwości manipulacji informacjami ma).


Aktualnie słucham: www.lastfm.pl/user/bolekro/

Aktualnie słucham: www.lastfm.pl/user/bolekro/

bolekro

  • 88 / 5864
  • Użytkownik
09-04-2008, 10:12
@Dowoszek
Pisał wyżej, że zgodność bitowa jest. Jednak przy dużej ilości C1/C2 na sek. mogą pojawić się zakłócenia związane z korekcją błędów, mimo to nie objawia się to zmiana barwy.

Aktualnie słucham: www.lastfm.pl/user/bolekro/

Aktualnie słucham: www.lastfm.pl/user/bolekro/

folab

  • 297 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2008, 10:16
Barwa odchudzona minimalnie nie zmieniona,wszystko mniej gęste szczuplejsze troszeczke.

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
09-04-2008, 10:23
=>folab
No właśnie EAC i BURRN pokazuje  że nie jest najlepiej w odsłuchach, czy dał byś radę napisać dokładne ustawienia w tych programach i przy jakim ustawieniu programów   nagranie na Verbatim Pastelach jest najbardziej zbliżone do naturalnego. Ja na razie robiłem próby testowe samego wypalania i błędów po nim Plextoolsem na razie odsłuchów z braku czasu nie robiłem. Nasuwa się bardzo ważny wniosek płyta kopiowana musi być idealnie nowa (robiłem pomiary oryginałów) gdyż ma to później bardzo duże znaczenie dla wypalonej kopii i tylko tak kopiowane płyty będą przeze mnie brane pod uwagę, używane płyty maja z czasem (np.rysy) coraz więcej błędów i ma to koszmarny wpływ na robioną kopię.
Nie ruszyłem np.jeszcze takich mechanizmów jak np ciche wypalanie-regulacja mocy lasera i sądzę że dopiero po tych próbach można zacząć robić odsłuchy wypalonego materiału .Na mojej wypalarce Plexwriter Premium na razie dla płytek Verbatim Pastel Disc art nr 43417 wychodzą ciekawe wyniki. Okazuje się że z pomiarów wychodzi że parametry oryginału są gorsze !  od parametrów wypalonej płyty i wynoszą przy mniej więcej zoptymalizowanej prędkości odczytu 8x i zoptymalizowanej predkości zapisu 20x dla Verbatim Pastel Disc (wszystko na jednym cake 50sztuk)
Oryginał
Dla błędów C1 AVG/sec 1,5 Max/sec 20 Total 5985 błędy C2 nie występują Jitter 0,035 Beta +0,0075*0,0055*0,009 LBA 297568 (ten parametr przy złych ustawieniach ucieka na kopi od oryginału (tu jest super)
Kopia
Dla błędów C1 AVG/sec 0,5 Max/sec 17 Total 2155 błedy C2 nie występują Jitter 0,033 Beta  0*-0,001
LBA 297568

tak że jak widać mimo dziewiczego oryginału kopia jest lepsza w pomiarach programem może poza jitterem
Ciąg dalszy testów nąstąpi

Rafaell

folab

  • 297 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2008, 10:31
Tylko co ma decydujący wpływ na dźwiek ? mnie się wydaje że błędy c1/c2 są mało istotne a jitter ma zasadnicze znaczenie.

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
09-04-2008, 10:34
Ta beta była szczytana z wykresu początek płyty,środek, koniec tam gdzie jest + to wiadomo wartość dodatnia tam gdzie - ...
Rafaell