Audiohobby.pl

Najprostsze wzmacniacze mocy

Lt_Bri

  • 153 / 5902
  • Aktywny użytkownik
22-05-2009, 18:48
Właśnie wpadły mi w łapki dwie sztuki TDA1013B, zastanawiam się czy by nie złożyć na nich jakiegoś drobiazgu do napędzania szerokopasmowców ;)


Mam wiadomość dla wszystkich ładnych ludzi świata...
Jeśli jesteście ładni, albo może jesteście nawet i piękni,
 to nas BRZYDKICH SKURWYSYNÓW jest więcej na tym świecie niż was.
Więc uważajcie!!!         Frank Zappa

a_men

  • 746 / 5955
  • Ekspert
22-05-2009, 20:20
Oto opinia pewnego człowieka z diyaudio nt. róznic pomiędzy chipami LM i TDA:

Hmm...LM or TDA ?
It\'s hard to say why I like TDA more. I was playing a lot with LM3875, LM1875, TDA2050 and TDA2030 (not to mention OPA549).
One of my  friend has single ended tube amp (small amp with 4W output) which I like a lot but I don\'t want to mess with tubes-
such amp would cost me about 30 to 35 times more then chip amp.
First of all, I like chips because they sound good and they are easy to build. My first chip amp was LM3875 which send my Zen amp to permanent
rest. This was something incredible, especialy when I removed the input cap and replaced cheap bridges with MUR860 diodes.
Next was LM1875 - for my ears this was improvement - more details, deeper bass, more organic and live sound; better soundstage. Hard to explain.
But after longer period it started to irritate me - it has somehow agressive and thin hights; like there is a hole in upper mid region.
Then I\'ve tried TDA2030 - very good sound, but the catch was output offset voltage which I couldn\'t lower below 80mV. I have tried the cap
to ground - offset has gone and with the offset also all the magic.
Tha last is TDA2050 which is similar sounding (I could say it has the same sound) but with no problem with the offset voltage (in the same range as LM chips).
TDA chips remainds me to my friends tube amp. They have more organic and full sound, better sound stage, deeper bass (but not overblown)
and they don\'t irritate me with the top end. I can hear all the details and relax with the music. I still have LM3875 and LM1875 and sometimes I switch them on, but after a while
I always return to TDA2050.
The funny thing is that my other friend (he has 300B single ended tube amp) has also build LM3875 amp and said to me that LM3875 sounds fine except the hights was hard to listen.
All of my amps are made with regular parts except diodes in PS and a little better potentiometer at the input. I have Alps blue but I prefere Rohs Alphastat from Conrad.
I have full range loudspeakers with helper tweeter which are easy to drive, so I don\'t need a lot of power. My TDA2050 works excelent with 2x12V/1.5amp trafo with one
bridge of SB560 diodes.
Some members of the forum says, that the chipamp can only sound good with BlackGate caps and exsotic resistors but I never tried them.
If you can afford buy all three chips and try for yourself (the chips are not expensive) - LM1875, TDA2050 and TDA2030 have the same pinouts so you can easily swap them
and listen to differences. You don\'t have the same loudspeakers and source so you might prefere LM over TDA.

missieek

  • 2 / 5850
  • Nowy użytkownik
05-06-2009, 15:00
Mam pytanie odnośnie obwodu wyciszenia - czy w kości TDA 1516 należy go dać między nóżkami 10 i 11?

meloV8

  • 1552 / 5927
  • Ekspert
05-06-2009, 15:12
Tak, nozka 11 to mute, tam musi byc podane napiecie zasilania ale wlasnie przez obwod opoznionego zalaczania.

a_men

  • 746 / 5955
  • Ekspert
17-06-2009, 16:17
Przyszły dziś do nie płytki do LM1875 i TDA2030/50 zamówione w http://www.prototypy.com/
Wykonanie pierwsza klasa.
Będę chciał zrobić porównanie pomiędzy tymi chipami.

meloV8

  • 1552 / 5927
  • Ekspert
17-06-2009, 19:39
oo super a_men, porownaj tez z TDA1516 TDA1554 jesli masz mozliwosc.

a_men

  • 746 / 5955
  • Ekspert
17-06-2009, 19:55
melov8>
Niedługo uruchomię TDA1558. Jakoś nie mam motywacji, bo mi lampa fajnie gra:)

P.S.
Zostały mi 2 szt. tych płytek. Gdyby ktoś chciał, to mogę odstąpić po 20 zł./szt. + koszt wysyłki.

pascal

  • 38 / 5579
  • Użytkownik
17-06-2009, 21:26
Nie uruchamiaj TDA1558. Przez bardzo duże wzmocnienie gra słabiej od TDA1554. Chyba że się chce naprawdę słabe źródło podłączyć. Ja mam TDA1558 i TDA1554 na identycznej płytce i identycznymi elementami. TDA1558 gra słabiej i słychać lekki szum, nawet gdy nie ma co wzmacniać.

a_men

  • 746 / 5955
  • Ekspert
18-06-2009, 14:30
>pascal
W sumie to mam go juz gotowego prawie do uruchomienia...

A teraz rozbierane fotki 47 Laboratory 4717 Shigaraki:
http://www.hifi.nl/recensies.php?id=1966

Molibden

  • 1906 / 5961
  • Ekspert
08-07-2009, 20:14
Gdyby toś chciał użyć kostki z 4 wzmacniaczami do napedzenia kolumn aktywnie to podaję najprostszy schamat z filtrem I rz i kompensacją baffle step. Kondensatorem przy tweeterze (foliowym) można kształtować ch-kę by uzyskać dla tweetera  II rząd (wówczas pojemność tego kondensatora i w filtrze na wejściu dla toru wysokonowego należy w stosunku do obliczonej zwiększyć o czynnik 1.41).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Cashlack

  • 1566 / 5862
  • Ekspert
18-08-2009, 21:29
Nie wiem gdzie tu się wpisać z zagadnieniem, wypadło tutaj, może się komuś przyda. Pewnie to żadna nowość dla wielu, ale dla paru może być.

Mój Gainclone gra obecnie tylko z SB Audigy NX2, potencjometr we wzmaku to drabinka rezystorowa. Najlepiej na basie gra, kiedy drabika jest ustawiona na "max" (tj. maksymalna głośność, tj. najmniejsza liczba rezystorów w torze), a regulacja głośności odbywa się w całości na karcie dźwiękowej (cyfrowa?)

W każdym bądź razie gdybym coś zmieniał obecnie, to chciałbym tylko Gainclona w formie tylko końcówki mocy z DAC USB zlutowane razem w jednym pudełku i zasilanie do tego w drugim. Nawet teraz gra świetnie (moje stareńkie Isphony za 20 zł z giełdy staroci kasują wszystkie monitory tak do... 10 kzł ;-)



Lity drut, first watt, full range.

lancaster

  • Gość
19-08-2009, 00:31
Molibden, dzieki za schemat, a gdybys miał zasymulować prosta aktywną zwrotke 18-24dB ?
Ostatnio znalazłem coś takiego(24dB)na pojedynczym scalaku...przynajmniej tak to optymistycznie opisano.


cashlack, przecież to niemożliwe ;D

ahaja

  • 513 / 5961
  • Ekspert
19-08-2009, 09:16

Molibden

  • 1906 / 5961
  • Ekspert
19-08-2009, 19:47
Lancaster, zwrotnica której aktualnie używam (tylko zamiast 780p jest jeszcze 1n), podział 2.8kHz, punkt przecięcia -6dB wypada ok. 1dB niżej niż powinien, low-pass III rz. lekko odstrojony w kier. IV rz.  ze względu na fazę, highpass pełen L-R 4rz. Inaczej mówiąc low pass powinien być nieco niżej cięty (liczony na -6dB @3kHz bo tak jest wyliczony hp) ale w drugim członie zostały elementy z filtra L-R o nie zmienionej wartości.

Normalnie dla obu filtrów fazy elektryczne się pokrywają, ze względu na dodatkowe przesunięcie jakie wprowadza offset głośników potrzebna jest korekcja w przeciwnym kierunku czyli zmniejszenie przesunięcia fazowego filtra dp by uzyskać zgodność faz akustycznych.

Do tego dochodzi regulacja poziomu sekcji hp (shunt i bufor na opampie) a na wejściu nieodwracający bufor - wzmacniacz ok 1.5V/V realizujący korekcję baffle step przy ok. 120-150Hz wg schematu Linkwitza (shelving low-pass).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5961
  • Ekspert
19-08-2009, 19:53
Filtry liczy program http://sound.westhost.com/esp-lr12.exe
Używam tez darmowego symulatora Suimetrix.
Korekcja BS wg tego: http://www.linkwitzlab.com/images/graphics/shlv-lpf.gif
Temat i pozostałe info (niestety dawno nie aktualizowałem) na AS http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=29555
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!