Audiohobby.pl

VCR Serwis

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
27-09-2024, 20:30
No to położyłem na mikro-warsztat HITACHI VT-585 którego dziś odebrałem z "płaczkomatu". Z zewnątrz jest mocno brudny i górna blacha lepi się delikatnie od czegoś, ale wewnątrz na szczęście dość czysto - jedynie w zasilaczu i na płycie od tyłu trochę brudu. Z paska zrobiła się smoła - wiadomo już, dlaczego kaseta utknęła w takiej pozycji w windzie (kupujący dorzucił nawet oryginalne pudełko do filmu, co pokazałem w temacie poświęconym magnetowidom Stereo ;) ).
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
27-09-2024, 20:35
Oprócz czyszczenia smoły która została po pasku napędowym, przed uruchomieniem tych magnetowidów należy koniecznie wymienić kondensatory SMD na płytce capstana - notorycznie rozlewają się lub mają zwarcia i potrafią uwalić scalak, o czym pisałem już zapewne. Zawsze przed ich uruchomieniem mam tylko nadzieję, że nikt tego silnika wcześniej nie mordował z uszkodzonymi już kondensatorami - sam w ten sposób uwaliłem pierwszy z takich silników w modelu VT-498EM, zanim znalazłem babola :/ Ale... Było to przeszło 10 lat temu i człowiek uczy się na błędach. No i w końcu to silnik Sankyo, więc nie może zabraknąć atrakcji...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
27-09-2024, 20:39
Tutaj kondensatory zdążyły już sporo popuścić jak widać. Wymieniłem na zwykłe elektrolity (z wyjątkiem jednego 3,3 uF bo zabrakło mi, ale tamten nie powinien nic uszkodzić, a w przyszłym tygodniu przyjdą mi nowe kondy, m.in. tej wartości, to zmienię). Capstan wyczyszczony, naoliwiony i z nowymi kondami wstawiłem na miejsce, założyłem jakiś pasek na próbę, serce do gardła, ale... RUSZYŁ! Czyli raczej nikt go nie zdążył katować po tym, jak wylały kondensatory.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
27-09-2024, 20:42
Mechanizm po wstępnych oględzinach czyściutki, raczej nie zdążył wiele przepracować, co mnie bardzo cieszy. Zasilacz za to ledwie dycha - aż wyświetlacz mruga, więc nie męczyłem go. Jak w przyszłym tygodniu przyjdą nowe kondensatory, to kończę recap zasilacza VT-S85 z tej samej serii i po tym wezmę się za tego - w tej chwili i tak niektórych wartości mi brakuje. Nie chcę zapeszać, ale rokowania są dobre i chyba wróci do żywych ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9799 / 6012
  • Moderator Globalny
27-09-2024, 20:59
O i już "Bananas" na warsztacie ;-)
Jakubie trzymam kciuki za powodzenie naprawy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
27-09-2024, 21:06
Haha widzę, że nie odpuścisz z tym "Bananasem" ;) Dzięki - mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda się do niego przysiąść, jak tylko kondki dojdą.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
03-10-2024, 17:08
Zrobiłem recap zasilacza. Stare kondensatory jeszcze w miarę trzymały pojemności, choć niektóre miały już ESR nawet 60 Ohm. Wymieniłem również pastę termoprzewodzącą na STK. Po recapie migotanie zasilacza nie ustało, więc przyczyny zacząłem szukać na dalej...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9799 / 6012
  • Moderator Globalny
03-10-2024, 17:12
Interesująca sprawa z tym migotaniem wyświetlacza...
Większość VFD jest zasilana z AC w okolicach 20-40V. Ale co firma to różne rozwiązania. Masz Jakubie schemat do padlinki? ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
03-10-2024, 17:15
Przyjrzałem się więc płycie głównej, a tam od razu rzuciły mi się w oczy rozlewające się niebieskie Nichicony. Na szczęście nie jest ich wiele (łącznie kilkanaście - może 20 sztuk). Wymienię je i zobaczę jaki będzie efekt. Wiem, że dobrze byłoby zrobić pełen recap, ale płyta główna w tym magnetowidzie jest dwuczęściowa (od góry i od dołu), a pomiędzy jest też dość duża płytka, a kondensatorów cała masa, a nie mam teraz czasu na pełen recap, bo czeka trochę innych rzeczy w kolejce. Niektóre z pozostałych kondensatorów sprawdziłem wyrywkowo testerem i na szczęście nie jest źle, więc jest szansa, że wymiana tych niebieskich Nichiconów wystarczy, żeby go chociaż usprawnić...

Podobny objaw migotania wyświetlacza (choć nie tak intensywny) zauważyłem w VT-S85 i tutaj recap zasilacza który ostatnio skończyłem, też nie pomógł, więc będzie prawdopodobnie ta sama sytuacja co i w tym VT-585. Chcę je koniecznie ratować, bo mam totalnego pier***ca na punkcie tej linii HITACHI.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
03-10-2024, 17:20
Interesująca sprawa z tym migotaniem wyświetlacza...
Większość VFD jest zasilana z AC w okolicach 20-40V. Ale co firma to różne rozwiązania. Masz Jakubie schemat do padlinki? ;-)

Tak, Wojtku - o dziwo znalazłem całą serwisówkę do niego. Jeśli wymiana tych kondów nie pomoże, to się nią poratuję. Te lejące się Nichicony i tak trzeba jak najszybciej wymienić, może dziś do tego usiądę.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9799 / 6012
  • Moderator Globalny
03-10-2024, 20:11
Kilka zgniłków tak jest ;-) Ale to migotanie mnie ciekawi....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
15-10-2024, 15:13
Ostatnio powymieniałem wszystkie te lejące się, niebieskie Nichicony. Nie było ich tak wiele. Pozostałe kondensatory sprawdziłem po kilka wyrywkowo z każdego rodzaju i wg testera źle nie jest.
Niestety wymiana tych zgniłków nie przyniosła poprawy - wyświetlacz dalej migocze nieznośnie i zauważyłem też, że po włączeniu magnetowidu do sieci muszę odczekać chwilę, aż uda się załączyć funkcję - w przeciwnym wypadku wyłącza się po chwili - nie podtrzymuje po prostu zadanej funkcje. To z kolei znowu wskazuje na problem z zasilaczem. I żeby zawęzić obszar poszukiwań, wpadłem na pomysł podstawienia sprawnego zasilacza z modelu VT-S85 - są identyczne z tego co widziałem robiąc recap. Na razie jednak musiałem go odstawić i zająć się paroma zaległymi tematami.
W każdym razie nie odpuszczam - będę walczył dalej.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
16-10-2024, 18:37
Zapomniałem, że porobiłem przecież jeszcze kilka fotek podczas wymiany tych zgniłków...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
16-10-2024, 18:40
... i rolki dociskowej. Zastana mnie, dlaczego wokół rolki często tworzy się taka korozja. Wiele razy widziałem to w bardziej leciwych magnetowidach i czasami nawet w magnetofonach. Zresztą chyba wspominałem już tutaj o tym jakiś czas temu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1934 / 5659
  • Ekspert
16-10-2024, 18:41
I jeszcze takie ładne foto mechaniki bez windy kasety zrobiłem. Musiałem, bo wygląda dosłownie jak nowy, nie licząc tej korozji przy rolce...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub