Audiohobby.pl

Analiza Tonsil GDN13/40/2-8om vs. Beyma 5MP60/N

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
31-07-2022, 22:59
połączenie go z Vifa/SS/Peerless  DX27

:)    uważam że to będzie trochę lepiej wyglądało ew.  ale jeżeli chodzi o dźwięk to nie warto się pierniczyć z tym głośnikiem.
    Ja tam w sumie się nie znam ale on jest beznadziejny.   Jego wcale  nie będzie słychać-  chyba że wstawi się faktycznie bez podłączania  dla ozdoby a GDN-a puścić na krótko  :)  Nikt się nie kapnie że coś nie tak
hahahah

Teoretycznie DX27 ma bardzo szerokie pasmo i powinien pracować na jednym kondzie pawidłowo. jest niskoimpedancyjny więc kond będzie miał dość dużą wartość. Na razie podłączony do typowej zwrotnicy dla Vify PL w ogóle nie zagrał dołem pasma, jakby go nie było

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
01-08-2022, 10:52
Wg sklepu AVstore, Akustyka, Rad-Sat i innych, które zamieszczają jakieś tam parametry głośnika GDWK11/100 wycięte ze starych kart katalogowych prawdopodobnie jeszcze Tonsil S.A., przebieg SPL wygląda jak na załączonej karcie:
« Ostatnia zmiana: 01-08-2022, 10:56 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
01-08-2022, 10:55
Niestety w czasach Pro-Tonsil lub już w czasach Tonsil-Technologie - czyli TAC około 2008-2010 roku. Tonsil zamieścił na stronie plik pomiarowy z komory bezechowej aktualny na tamten czas, dla GDWK11/100.
Przebieg SPL wyglądał wtedy już tak:
« Ostatnia zmiana: 01-08-2022, 11:13 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
01-08-2022, 10:59
z tego co widać, wyrównanie przebiegu spl jest możliwe, ale efektywność po takim zabiegu nie będzie większa niż 85dB i pozostanie silne wzniesienie spl o 5dB powyżej 10kHz .

pień

  • 2227 / 1023
  • Ekspert
01-08-2022, 11:11
Aszzzz  cholera.  Trochę offtopa ci zrobię tetejro
  Narobiłeś mi smaka żeby zrobić sobie kolejnego >paździocha<   Tak wiesz-   dla zabawy.   
Trochę słabo u mnie z jakimiś zapasami dziwnych głośników a założenie główne >tanio-bardzo tanio-taniocha.
  No to sobi pomyślałem że :  a co mi szkodzi jak po ogłoszeniach popatrzę-  może kto co chce wywalić na śmieci ?
    Nooo-  i nadziałem się na gotowca hahahahah   B&W  DM 580  w cenie pary GDN-ów  nie licząc wysyłki.
Kurna noooo.
  To duże pudła są-  chyba 3 drożne z bass reflexem ?   Nie wnikałem jeszcze.
 Paskudne nieziemsko  (jak wszystkie B&W hehehe ale te mają jeszcze jakby kościelny desgin) i budy wyglądają jakby przygrywały na froncie ruskim sołdatom, a Ukraińcy im to zabrali :) po uprzednim ostrzale  himarsem .  Ale głośniki całe :)  I podobno wszystko gra nawet.
   Chyba na nie się skuszę a potem zobaczę co dalej
« Ostatnia zmiana: 01-08-2022, 11:16 wysłana przez pień »

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
01-08-2022, 11:58
B&W  DM 580  w cenie pary GDN-ów  nie licząc wysyłki.
Kurna noooo.
A jak mocno uszkodzone? Jak kompletne i tylko stolarka do robienia to bierz. Głośniki być może da się kupić - z trudem gdzieś w świecie, ale raczej uważaj bo sprzedają uszkodzone i piszą o tym na samym końcu. Ale jak brak biżuterii to tylko na części. Poza tym to żaden hi-end - tani chiński stuff ze znaczkiem B&W
« Ostatnia zmiana: 01-08-2022, 12:02 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
01-08-2022, 13:07
Można tak połączyć GDWK 11/100 z GDN 17/100. Nie wiadomo po co ale jak widać jakoś się da.
Niestety reverse-null nie będzie doskonałe - zbyt szerokie i płytkie. Podział gdzieś w okolicach 2,1-2,2kHz
A zwrotnica dla GDWK 11/100 to kond. 4,7uF oraz cewka 0,42mH/0,44om. Niestety wzrost spl ponad 10khz jest niwelowany przez agresywne RLC - i właśnie do tego ma być tuning głośnika by nie był potrzebny.

pień

  • 2227 / 1023
  • Ekspert
01-08-2022, 19:48
A co się przejmujesz?   Jak widać to wykresom firmowym wierzyć za bardzo nie można tak więc jest odrobina >przygody :)
   Jeżeli to miała być po części zabawa to wstawiaj go i > zobaczy się :)   Albo rybki albo pipki będą.
Kredytu przecież na ten głośnik brać nie będziesz.
   Ja tam bym się przynajmniej nie patyczkował i nie dążył do jakiejś płaskości w wykresie i teoretycznej doskonałości.
Takie wszystko za równe to gra potem jakby było w filcowym ko....e .    Zero frajdy normalnie
   No ale ja tam całkiem normalny nie jestem i doszedłem w zasadzie do etapu >  im więcej wy.....    tym lżej :)
A że taniej to efekt uboczny- jest na browara :)

A co do B&W   to ja bezczelnie jeszcze zapytałem czy zniżka będzie hehehehe.   I wyobraź sobie że gościu powiedział >  OK
   Teraz wspólnie rozgryzamy problem odebrania-dostawy.    Bo kurna mnie na nich jakoś szczególnie nie zależy a daleko jechać trzeba.  Jedne już w końcu tego kalibru mam.
Gościowi dla odmiany nie chce się robić paczki-  bo to jak by nie było duże jest  :)
  No a same kolumny to tragedii nie ma-   to ja może przesadziłem z opisem.    Trochę tam powierzchownie obczochrane - rogi zahaczone tu i tam.  Okleina odłazi trochę- ale to vinylowa nalepka przecież to nie ma co się dziwić.  Maskownica trochę ułamana na rogu  ale dla mnie osobiście ona kompletnie zbędna jest.

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
01-08-2022, 20:02
Mam inny pomysł na ten głośnik. Mam go już od dawna, ale nie chciało mi się robić ze względu na pozycje rynkową jaką sobie obrali właściciele Tonsila. Szkoda mi było robić projekt, który w założeniu mógłby być klonowany na głośnikach od niepewnej firmy.

Ale teraz zauważyłem, że dużo klamotów Tonsila jest po taniości sprzedawanych, więc można by coś pokazać na nich - może dla jakichś młodych audiofilów, których do tej pory było stać na Altusy 140  albo Space ze śmietnika.

Chodzi nie tylko o sam gotowy efekt, ale cały sposób dojścia do niego. Poprzez dobór głośników i jakichś ich tuning do zaprojektowania zwrotnicy a następnie budowy zestawu i strojenia.

W grę wchodzą monitory na GDN13/40/2 + GDWK11/100 oraz zestaw 2,5drożny na tych samych głośnikach (no powiedzmy lekko dłubniętych do wersji 13/40/4).

pień

  • 2227 / 1023
  • Ekspert
01-08-2022, 20:16
zestaw 2,5drożny na tych samych głośnikach
Ooo, poruszyłeś moją wrażliwą strunę.  Mam ją od jakiegoś czasu - przez B&W  właśnie.   Na początku źle nie było ze mną i standardowo to i tamto mnie się nie podobało,   ale potem mnie złapało.

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
01-08-2022, 21:57
To nie jest nic nowego. Pomysł chciałem przedstawić kiedy Melo robił swoje podłogowe na SBAcoustics.
A plany zestawów miałem od wielu lat, ale uważałem że dobra duża 2 drożna kolumna jest lepsza i prostsza.
Z Tonsila wyrosłem w drugiej klasie liceum więc raczej nie chciałem do niego powracać - zwłaszaca po upadku i dziwnej polityce sprzedaży nowych właścicieli

Tonsil robił takie 2,5 drożne dla Denona, potem wydawał je w wersji krajowej jako Sonata 120.  Sonaty były mocno skaszanione w samych założeniach. Chodziło o wyduszenie jak największego basu z małych głośników - chwaliły się pasmem 35hz @-10dB zapewne. Wyglądały brzydko z powodu rozsunięcia głośników na zbyt szerokim ekranie i włożenia w zbyt dużą obudowę.

Grały gorzej od Denonów, obszerniej ale mniej czytelnie. Atutem był ten ich głośnik GDWK11/100, który można nisko ciąć prostym filtrem, ale będzie miał wtedy niską efektywność. W zestawie 2 drożnym nie był to problem ale w 2,5 drożnym już tak.

W przypadku małych głośników zwracam większą uwagę na możliwości dynamiczne - ile dB są w stanie wytworzyć powyżej  metra odległości, a nie jak nisko zejdą basem. Mały głośnik nawet zdwojony może podbić bas w dolnym zakresie własnej pracy - optymalnego mocowo strojenia obudowy dla pojedynczego głośnika. Jednak to będzie nadal wysoko - na przykład w okolicy 50Hz. Nie ma sensu zmuszać go do wyciągania niskich zejść - a na pewno ne ma sensu robić tego z GDN13/40/2.

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
02-08-2022, 23:11
Jest także dostępny głosnik GDN15/40/5. Jest to głosni z zestawów siesta. problem w tym ze jest on obecnie przedstawiany jako głosnik z membrana polipropylenową. Podczas gdy Siesta posiadała głosniki z plecinymi membranami z włókna szklanego.
Sam polipropylen nie stanowi problemu - oczywiście brzmieniowo będzie inny przebieg spl. Ale gdyby zachował parametry TS to można na nim i na przykład na VifaDX27 zrobić duży zestaw podstawkowy albo bardzo duży zestaw podłogowy na dwóch takich głośnikach.

Kolejna jednak rzecz - jest także dostępny GDN15/40/4. Jest to głośnik z Kolumn Maestro II 130. Ten jest już oryginalnie na membranie polipropylenowej. Z tym że nie ma do niego parametrów technicznych - przynajmniej ja takich nie znalazłem choć gdzieś musiały być bo mam je wpisane w WinISD (ale nie mam z czym zweryfikować). Zestawy Meastro II 130 były jednak na odmianie 15 omowej tych głośników.

Obie opcje - czyli wykorzystanie głośników ze Siesta jak i wykorzystanie głośników z Maestro II 130 wraz z kopułką Vifa DX27 wydaje się być atrakcyjniejszym sprzętowo i mającym większy potencjał akustyczny. Przy stosunkowo niewiele wyższej cenie tego zestawienia nad zaproponowanym przeze mnie. No i oczywiście skończyłoby się to pierdolenie wokoło kiepskiej jakości głośników wysokotonowych Tonsila (jakby kto mądry uwierzył, że ich jakość głośników niskotonowych była lepsza).

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
03-08-2022, 02:31
Próbowałem kilka razy, ale nie mogę wstawić zbyt dużej fotki.
Mam pomysł byś zwrócił się do kogoś z maszynką typu DaytonAudio DATS V3. Naprawdę wiele potrafi, nawet w rękach takiego dyletanta i "lajkonika" jak ja. No i rozwiązało by problem z parametrami T-S.
https://audioxpress.com/article/fresh-from-the-bench-dayton-audio-test-system-dats-v3

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
03-08-2022, 13:52
Próbowałem kilka razy, ale nie mogę wstawić zbyt dużej fotki.
Mam pomysł byś zwrócił się do kogoś z maszynką typu DaytonAudio DATS V3. Naprawdę wiele potrafi, nawet w rękach takiego dyletanta i "lajkonika" jak ja. No i rozwiązało by problem z parametrami T-S.
https://audioxpress.com/article/fresh-from-the-bench-dayton-audio-test-system-dats-v3

Po co kupować dats'a, skoro Arta Limp zrobi to samo, a nawet lepiej za zero zł?

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
03-08-2022, 14:39
Melo, nic nie napisałem o zakupie, tylko o wykorzystaniu Kogoś z takim Dats'em. ;)