Audiohobby.pl

Analiza Tonsil GDN13/40/2-8om vs. Beyma 5MP60/N

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
03-08-2022, 14:46
Owszem, nie namawiasz do zakupu, a ja jedynie ostrzegam, żeby tego nie  kupować,  bo szkoda na to pieniędzy. Kazdy moze wykorzystac swoj komputer z demo wersja Arta Limp, która jest w pełni użyteczna do takich pomiarów.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
03-08-2022, 21:49
yyyy... zdaje się, że ja jestem właśnie tym posiadaczem DATS. Więc jak już przyjadą głośniki to podejdę do samego siebie i je zmierzę.

PS. po co kupować pomiarówkę? Jej podstawową zaletą jest "sprzetowość". Po prostu jest bardziej mobilna. Do pomiarów Arta też trzeba mieć trochę sprzętu odłączonego tyle ze niededykowanego. Komp, kosztuje, jakaś karta, jakiś wzmacniacz - to wszystko trzeba i tak kupić tylko że przy okazji a nie do konkretnego celu. Problem pojawia się wtedy gdy trzeba sprzęt przenieść w inne miejsce, a nie mamy go w formie kompaktowej.

Ja mierzyłem zwykle Holmem gotowe projekty ale dwa razy instalowałem i dwa razy przestawał pracować bez powodu. Kiedyś tez próbowałem Arta. A być może po prostu mój mikrofon na rurce aluminiowej się zepsuł.

Tak samo sprawniejsza jest praca z mikrofonem pomiarowym z dsp na USB niż plątanie się z kablami od WM na rurce.
« Ostatnia zmiana: 03-08-2022, 22:48 wysłana przez tetejro »

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
03-08-2022, 23:18
Eee tetejro to może weź taxi i podjedź, zawsze to będzie bez chodzenia. No przynajmniej się nie nachodzisz. ;)
Nie wiedziałem, że masz tego Datsa. To teraz możesz sobie sam pomierzyć wszelkie głośniki, a większość programów ma możliwość wklejania parametrów z obcych źródeł.
Ale pewnie zupełnie niepotrzebnie o tym piszę bo doskonale wiesz o tym.

bsw

  • 515 / 4930
  • Ekspert
03-08-2022, 23:41
A TAK W OGÓLE TO KTÓREGO SZMACIAKA WYSOKOTONOWEGO BYŚ POLECIŁ - TYLKO BEZ NADMIERNEJ EGZOTYKI???
Z polskich:
https://stx.pl/t-10-150-8-ms.html

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
04-08-2022, 05:54
To teraz możesz sobie sam pomierzyć wszelkie głośniki, a większość programów ma możliwość wklejania parametrów z obcych źródeł.
Ale pewnie zupełnie niepotrzebnie o tym piszę bo doskonale wiesz o tym.

Problemem nie jest pomierzenie głośników tylko ich zakup. Nie wyobrażacie sobie chyba ze będę kupował po jednym głośniku Tosila z jakiejś Akustyki czy Innego AVstore i sobie go mierzył dla przyjemności?

Kupuje się cały set do planowanego projektu - a może nawet więcej i wtedy mierzy wszystkie i ustala średnią do obliczeń.
Mam kupić 4 do Sjest, 4 do Maestro, może dwa do Pulse i ze dwa basowe. Żeby się np przekonać ze wszystkie są kiepskie?
I zrobić sobie w mieszkaniu magazyn głośników?
Pomijając w pyte wydanej kasy, bo być może większość mógłbym odesłać, lecz to również jakoś kłopot.

Załóżmy, że już mam pomiar to nadal trzeba mieć spl. Czyli kolejny pomiar impulsem, ale bez basu (chyba ze by go składać z pola bliskiego, w co raczej nie wierzę - jakoś nigdy te złożone spl nie wyglądały jak pomiar w polu swobodnym), żeby wykonać symulację. Od biedy mogę wklepać wszystko ręcznie do Speaker Pro, a przebieg basu zostawić obliczeniom - jak w latach 90. (nawiasem ten program wtedy tez nie był darmowy).


Trochę się to inaczej robi. Najpierw parametry, sprawdzenie w symulatorach, potem wklepanie przebiegu spl do projektowania zwrotnic. A dopiero po podjęciu decyzji weryfikacja pomiarowa, złożenie wszystkiego "na żywo" i pomiar spl całości.


ps. tak przy okazji Dayton Audio ma jakiś tam projekt na stronie który jest ładnie przygotowany a na koniec dopiero pomiar Dats i Omnimic - czyli sprawdzenie co z tego wyszło.
« Ostatnia zmiana: 04-08-2022, 06:07 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
04-08-2022, 06:45
Na razie zainstalowałem VituixCAD. Ale baza pusta. Trzeba jakoś wklepywać dane głośników i charakterystyki. Pytanie jak to zautomatyzować. Freqency response wpisuje się z pliku textowego albo frd - tylko jak go przygotować?
« Ostatnia zmiana: 04-08-2022, 06:50 wysłana przez tetejro »

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
04-08-2022, 09:21
Konieczny będzie jakiś poważny kontakt z kreatywną księgową (najlepiej młoda z dwudziestoletnim doświadczeniem ;)), Ona będzie znać soft do wpisywania i kopiowania danych. Może tędy droga?

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
04-08-2022, 12:24
Dojdę do tego.
Trochę czasu na zorganizowanie mobilnej pomiarówki potrzebuję, bo nie będę się nosił ze statywem fotograficznym i metrową rurką.

Żeby nie było miętowo to obecnie GDN13/40/20 jest tylko w wersji ze srebrnym koszem. Te partole nawet nie potrafią koloru produktu utrzymać. No cóż, zawsze chciałem poprawić Denona/Sonatę. Zobaczymy co ostatecznie przyjdzie w paczce.

A pamiętam jeszcze jak po przejęciu firmy przez Wieszczecińskiego, ci pajace próbowali wznowić współpracę z Totem. Nie potrafiąc prosto skleić głośnika ani zapewnić jednolitości wzorniczej.
« Ostatnia zmiana: 04-08-2022, 14:58 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-08-2022, 11:58
Odebrałem  najnowsze wytwory - czyli chyba sprzed roku - głośnikowe firmy "migdałek podniebienny"
Jeszcze ich nie mierzyłem - w sensie na razie miarka żeby sprawdzić czy wszystkie są jednakowe. Na razie są .... Srebrne - srebra rodowe wyprzedają. Membrany takie jakby mniej szorstkie niż kiedyś a zawieszenie twarde jak resor od Stara.

Natomiast pakowanie to mistrzostwo świata. Głośnik ma założone dystanse na kosz żeby można go oprzeć do dołu membraną. Ale jakiś geniusz wsadził pod te dystanse dwie warstwy okręgów z pianki, która zagniotła zawieszenie.
Trzeba być skończonym debilem z dyplomem pakowacza.
Kogo ta firma zatrudnia???
Ćkaj te odpadki z pianki poliuretanowej gdzie się da, zamiast zamówić wykrój kartonu dopasowany do kształtu głośnika. Zawsze sądziłem ze kawałek tektury jest tańszy niż cięcie pianki.

Chyba zleję te super firmę i zrobię jakiś monitor MTM na SBA13.

Ttroche szkoda, bo miałem zamiar wypróbować z Tonsilami także wysokotonówki Monacora w stylu lat 80. Niestety każda styczność z wyrobami firmy Tonsil zniechęca mnie do dalszej zabawy.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-08-2022, 12:17
A tutaj omawiany głosnik wysokotonowy GDWK11/100 w Denonie

pień

  • 2237 / 1029
  • Ekspert
06-08-2022, 11:19
Natomiast pakowanie to mistrzostwo świata. Głośnik ma założone dystanse na kosz żeby można go oprzeć do dołu membraną. Ale jakiś geniusz wsadził pod te dystanse dwie warstwy okręgów z pianki, która zagniotła zawieszenie.
Trzeba być skończonym debilem z dyplomem pakowacza.


Hehe-  ja tam nie będę złej opinii robić znanej firmy na S  z Danii  :)   
>opakowanie zbiorcze-dwa głośniki (drogowate dość)  pianki-tekturki itp  Ale tekturki przed membranami nie zwrócone do siebie tylko szło tak >   magnes pierwszego  -wszyystkie miękkości-  magnes drugiego.
   Nooo-  po rozpakowaniu jeden głośnik cały  ale jego magnes wbity w membranę drugiego.    Na szczęście firma wzięła z honorem na klatę
i dosłała jeden głośnik-  za darmo  :)
  A z tymi tonsilami-  co tak się uparłeś na nie?   I tak szału nie będzie choćby skały sr.....      co najwyżej poprawnie-  ale najpierw osiwiejesz

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
06-08-2022, 14:35
A z tymi tonsilami-  co tak się uparłeś na nie? 

Kiedy Melo robił swoje na aluminiowych SB-A, postanowiłem ze zaproponuje coś taniego (wtedy był motyw wynegocjowania partii 13/40 w jakiejś dobrej cenie z którego nic nie wyszło).
Melo szuka ideału w każdym aspekcie - np niskie harmoniczne w szerokim paśmie, albo brak odbić od przedniej ściany i tym podobne technikalia, które co prawda mają istotny wpływ, ale nie decydują o atrakcyjności brzmienia.

Chciałem na przekór pokazać coś kompromisowego i taniego co ma szansę dobrze zabrzmieć. Rozważałem plastikowe SB-A 5" w MTM lub TMM i do tego na wysokotonowy znana firma głośnikowa na S w wersji DX.
SB-A już od dawna nie są tanie. W tej chwili ich seria "plastikowa" kosztuje od 140 zł. za 5".

Plastikowe Tonsile GDN15/40/5 (o ile trzymają parametry katalogowe) powinny oferować te same osiągi, podobnie 13/40/2 - a kosztują poniżej stu złotych. Tyle że nie wiadomo czym są tak naprawdę.


pień

  • 2237 / 1029
  • Ekspert
06-08-2022, 19:18
:)
  Rozumiem
Kiedyś tam dosyć dawno temu od gościa który zajmował się >oczyszczaniem mieszkań<   po lokatorach co zostawiali klamoty.
  Kupiłem za bardzo niewielkie pieniądze kulumienki :)   Paskudyyy-  takie że ledwie szło patrzeć.  Postawione obok siebie wyglądały raczej jak gofrownica  bo maskownice w takim desginie miały a nie jak coś co wydaje dźwięk.
  Bez tych maskownic wyglądały jeszcze gorzej :)  bo już całkiem podobne do niczego były.
   Ale w domu twardo podłączyłem i proszę pana

   Dosyć długo je miałem ale podarowałem znajomym na dorobku.
Przyznam że chyba czasami żałuję do teraz.   To jakieś Duale były  ale które?   Tabliczki gdzieś zagineły wcześniej.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
06-08-2022, 23:46
Zapewne jakieś stare i wcale nie musiały być tanie. A tkanina jak gofr, to mogła też być gąbka korygująca brzmienie. Tak się kiedyś budowało zestawy głośnikowe.

pień

  • 2237 / 1029
  • Ekspert
07-08-2022, 08:17
 To było bardziej złożone -  ta gofrownica :)   Przestrzenna siatka jakby z cienkich listewek-  która nadawała właśnie ten wygląd -  wielkości oczek trochę drobniejsze niż w normalnym gofrze.    Od strony głośników materiał dosyć gruby z kwadratowym splotem tak jakby siatka-   luźno tkane   ale jeszcze była jedna warstwa mechatego  materiału która dodatkowo zasłaniała część środkową-  jakby średniotonowca hamowała.    Trójdrożne zamknięte to było i głośniki zamocowane od wnętrza kolumny.   Po zdjęciu maskownicy to widok taki se..
czarna decha z dziurami na głośniki :)    Jedna okrągła dla basowca  a pozostałe dwie owalne.
Decha dosyć głęboko wpuszczona jakby bo ze 3-4 cm  a maskownica równała do krawędzi obudowy-  jakby dodatkowa komora przed głośnikami powstawała.
  Zapewne całkiem tanie nie było kiedyś-  dużo zachodu sobie dali z tym wszystkim szczegółami.   A sama maskownica na bank była korektorem tak jak piszesz bo bardzo wyraźnie wpływała na dźwięk  i co dziwne to w sumie nie było słychać że to >zasłania i dusi głośniki.
  No i wcale takie małe nie były  bo z pół metra wzrostu miały
« Ostatnia zmiana: 07-08-2022, 08:23 wysłana przez pień »