Audiohobby.pl

Analiza Tonsil GDN13/40/2-8om vs. Beyma 5MP60/N

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
30-07-2022, 10:10
Zakładam taki oto temat teoretyczny, który może przekształci się potem w coś więcej.

Powód jest banalny.
Nabyłem właśnie dziwaczny -  nie wiem po co jeszcze produkowany głośnik Tonsil GDWK11/100.
Głośnik ten znany jest z zestawów Totem Staff. Jednakże ten z Totemów miał inne wykończenie, inną fakturę kopułki i generalnie  Tonsil S.A. prezentował dla niego inną charakterystykę SPL

Współczesna wersja tego unitu wygląda inaczej -  choć nadal dość egzotycznie - jak głośniki niemieckie z lat 70. Gra też inaczej sądząc po dziwnie ukształtowanym SPL. Urzekł mnie tylko ten aluminiowy karkas cewki (inne Tonsil wysokotonowe mają kaptonowe karkasy). a głosnik miał zastapić chiński wynalazek w zestawach Dexon Largo.

Wykonałem wstępne symulację i okazało się, że może jest szansa na zgranie z właśnie GDN13/40/2-8om. Poza tym podłączyłem ten głośnik do przypadkowej zwrotnicy i okazało się że gra niskimi, dość ciemno ale słyszalnie choć na oko nie powinien - zatem będę się nim jeszcze bawił. Głośnik ten postanowiłem poddać lekkiemu tuningowi (dodanie tłumienia pod kopułkę i dodatkowy magnes - być może wkręty niskoprofilowe austeniczne - ale o tym innym razem).

Niestety GDN13/40/2 ma swoje ograniczenia - jest poprawny  i TANI ale na "ferrari" głośnikowe raczej nie wygląda. Głośnik ten w pojedynkę nie da zadowalającego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu. Mimo wysokiej efektywności jak na tak mały głośnik, ciśnienie do uzyskania na basie będzie skromne, a wymagana obudowa dość duża 10-11 litrów.

Na razie jednak dokonam porównania Tonsil GDN13/40/2-8om kosztującego 96,-złotych
z porównywalnym wielkościowo Beyma 5MP60/N z najnowszej produkcji (dodam że wreszcie ten głośnik jest czarny a nie srebrny jak JBLe z lat 80) kosztującego na dzień pisania wątku 226,-złotych.


Zobaczymy co się bardziej opłaca w sensie akustycznym.
To znaczy ile więcej dźwięku na basie możemy uzyskać z porównywalnej wielkości monitora jeszcze w rozsądnej - choć trzy razy wyższej cenie?

Co sądzicie o takim podejściu?
« Ostatnia zmiana: 30-07-2022, 10:23 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
30-07-2022, 10:44
Informacja startowa - ponieważ w necie funkcjonuje wiele informacji technicznych dotyczących różnych wersji GDN więc poniżej podam dane głośnika najbardziej zbliżone do dostępnych w AV-Store, których będzie dotyczyła analiza

Tonsil GDN13/40/2-8om
Qes = 0,440
Qes = 4,650
Qts = 0,402
Fs = 53 Hz
Mms = 8,4 g
Cms = 1073,5 um/N
Rms = 0,60156 kg/s
Re = 6,5 om
BL = 6,428 N/A
Le =0,44 mH
Sd = 85,0 cm2
Xmax = 3mm (cewka 12mm, szczelina 6mm)
Pe = 40 W
Efektywność ok. 88 dB

Beyma 5MP60/N
Qes = 0,580
Qms = 2,300
Qts = 0,463
Fs = 63 Hz
Mms = 11,3 g
Cms = 564 um/N
Rms = 1,94748 kg/s
Re = 5,3 om
BL = 6,397 N/A
Le = 0,2 mH
Sd = 85,1 cm2
Xmax = 4mm (cewka 14mm, szczelina 6mm)
Pe = 50 W
Efektywność ok. 86 dB

W karcie katalogowej producent Beyma podaje rekomendowaną objętość BR = 8 litrów i rekomendowane strojenie BR na 54 Hz. Bez uwzględniania rezystancji pasożytniczej. Ja się tego nie będę trzymał. Dopasuje raczej do jednakowej objętości obudowy i jednakowej rezystancji przyłączonej dla obu porównywanych głośników.

Porównania wykonam w WinISD 0.7.0.950

Dlaczego porównuje te akurat głośniki? Oba głośniki prezentują zadowalające wyrównanie pasma z lekkim wznoszeniem ku wysokim. Oba mają membrany z polipropylenu tej samej wielkości oraz cewki tej samej średnicy. Zatem można je traktować jako alternatywę techniczną ze spodziewanym podobnym charakterem brzmienia tonów średnich i możliwością stosowania podobnych rozwiązań zwrotnic głośnikowych. Mówiąc prościej - porównuję te głośniki ponieważ są one porównywalne.
Porównuje się rzeczy podobne, a nie zupełnie różne od siebie. Nie porównuje się gruszek do jabłek, bo inaczej smakują.



PS. porównałbym jeszcze GDN15/40/2 niestety nigdzie nie znalazłem wystarczająco wiarygodnych i pełnych danych dla wersji 8omowej. Zatem ten głośnik wypadł z porównania.
« Ostatnia zmiana: 30-07-2022, 13:25 wysłana przez tetejro »

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
30-07-2022, 11:12
 Ja stawiam na GDN   :)
    Nie uzasadniam tego-  po prostu na czuja :)
Zagra lepiej

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
30-07-2022, 12:10
To jeszcze zależy z CZYM ma zagrać :)
Ale jakby się zgrał tym dziwacznym Tonsilem 11/100 może byłoby warto.

na początek wykonałem porównania głośników w jednakowych obudowach o pojemności 8 litrów netto i strojonych na 54 Hz. Czyli sprawdzimy jak wyglądają przebiegi obu głośników w objętości rekomendowanej dla Beyma 5MP60/N.
Oba głośniki obciążone impedancją zwrotnicy 0,5om (dość ambitnie mając na uwadze ze Tonsil wymaga cewki 1,3-1,7mH).

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
30-07-2022, 12:46
Zielona linia  = Beyma 5MP60/N
Bordowa linia = Tonsil GDN13/40/2-8om

Widzimy co następuje dla tej samej wielkości obudowy i strojenia (8 litrów objętości i 54 hz strojenia BR)

Beyma 5MP60/N osiąga pasmo o 5db niższe niż Tonsil GDN13/40/2-8om (dzieje się to kosztem efektywności która jest o 2dB niższa dla Beymy niż dla Tonsila)
Dodatkowo opóźnienie grupowe dla Beymy jest 14ms a dla Tonsila 11ms - ale w tym przedziale raczej oba są akceptowalne

Maximum Power - został wyznaczony z geometrycznej zależności długości cewki do wysokości szczeliny, oraz podanej mocy nominalnej głośników. Dla Beymy wynosi 29W dla Tonsila wynosi 11W

Maximum SPL - to co najbardziej interesuje nas w przypadku zdolności wypełniania dźwiękiem pomieszczenia - czyli w przypadku odsłuchu w polu odległym.
Dla częstotliwości przed odciążeniem głośnika czyli dla około 80Hz ciśnienie wytwarzane przez Beyme sięgnie 100 dB a dla Tonsila 98 dB. Ale poniżej 50 Hz różnica między nimi się zmniejsza do 1 dB

I jeszcze ciekawostka - wykres siodła impedancji w okolicach strojenia BR. Jak widać szczyty rezonansu dla Tonsila są kilkukrotnie wyższe niż  dla Beymy. Dzieje się tak ponieważ różnica między Qms a Qes w przypadku Tonsila jest znacznie wyższa niż w przypadku Beymy.
Po tym spodziałbym się, że Tonsil powinien żwawiej "p#dolnąć" niż Beyma -  tylko że nie bardzo ma czym - to znaczy bas jest bardziej ograniczony.

Rozciągnięcie Basu Tonsila da się zrównać z rozciągnięciem basu Beymy.
Należy powiększyć obudowę Tonsila do 10 Litrów i obniżyć strojenie do 52 Hz.
Opóźnienie grupowe Tonsila wzrośnie jedynie do 12 ms. Ale Maximum Power spadnie do 9W.
Maximum SPL Tonsila dla 80 Hz spadnie do 97 dB jednak dla 50 hz będzie już równe z SPL wytwarzanym przez Beymę.


Tonsil GDN13/40/2-8om powinien być głośnikiem dynamiczniejszym, lepiej reagującym na impuls ale o lżejszym basie w porównaniu z Beyma 5MP60/N.

Czy Zagra lepiej - jak obstawił Pień??? :)

To niestety jest jeszcze inna kwestia. Oba głośniki są pomyślane do pracy w pasmie średnim. Tonsil jak przeczytałem ma jakieś wybicie pasma - być może tez drugiej harmonicznej  przy 2kHz. Wymaga dość ostrego filtrowania dla wypłaszczenia charakterystyki - np zastosowania pojemności równoległej o wartości dwa razy wyższej od nominału wartości indukcyjności szeregowej filtra. Wychodzą z tego dziwne rzeczy i problemy dla głośnika wysokotonowego.

W każdym razie warto spróbować Tonsila. Będzie miał większą obudowę i miał słabszy basie, może przy mniejszej mocy odczujemy kompresję czy nawet przesterowanie niż  u Beyma.
Miejmy jednak na uwadze, że za parę z przesyłką zapłacimy w tej chwili 210 złotych  zamiast 470 jak za Beymę. W dodatku Tonsil nie wymaga pancernej obudowy - więc też będzie tanio.

Chociaż ze względu na bas i możliwość wpompowania większej mocy a także bardzo szeroką charakterystykę spl bardziej ciągnie mnie do Beymy. Nie ma jednak pomysłu na wysokotonowy do niej. Ostatnio wpadły mi w oko włoskie Ciare wykonane równie pancerne co Beyma. W takim przypadku mówimy jednak o małym zestawie regałowym "do sypialni" dla której same głośniki bedą kosztowały ponad 1000zł.

PS. Wspominam o cenie, bo kupiłem ostatnio Monacory DT254 na zamianę za blisko 500 zł para i się mocno zawiodłem ich brzmieniem - pobrzmiewają mi jak Tonsile GDWK80/19 tylko dwa razy głośniejsze co raczej jest wadą niż zaletą.
« Ostatnia zmiana: 30-07-2022, 13:47 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
31-07-2022, 11:25
Beyma na basie jest znakomita, przy niej ten GDN to smietnik. Beyma mimo malej membrany moze zaoferowac bardzo dynamiczne i pelne brzmienie, czego na wykresach nie widac.

Niestety z Beyma jest powazniejszy problem - generuje duze znieksztalcenia w pasmie powyzej 100hz. Wystarczy puscic sinusa z zakresow 100-400hz i slychac jak dzwoni. Generuje jakies dodatkowe znieksztalcenia zamiast czystego sinusa. Z tym glosnikiem cos jest nie tak. Mialem stare, mialem nowe, z nowej produkcji i problem jest ten sam.

Oba glosniki to generalnie kibel. Jak ktos szuka malego glosnika, tym samym rozmiarze, zadziorem na basie to Monacor sph 135c ale jego cena detaliczna jest zupelnie absurdalna. Do tego glosnik wymaga stromych filtrow 4 rzedu.

Uzycie tweeterow Tonsila nawet nie komentuje, bo widze ze Tetejro jeszcze z Tonsila po tylu latach nie wyrósł.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
31-07-2022, 12:17
Uzycie tweeterow Tonsila nawet nie komentuje, bo widze ze Tetejro jeszcze z Tonsila po tylu latach nie wyrósł.

Wyrósł wyrósł - jeszcze tylko niskotonowe dwa modele Tonsila mam - kopułek nie używam od czasów szkoły średniej (jedna GDWK10/80/19/2 leży u mnie w celach porównawczych oraz dwa "perszingi" zupełnie niepotrzebne). Od 25 lat miałem już tylko Vify PL, Seasa aluminiowego i teraz fanaberia, bo mam też Beymę T2030 a nabyłem ostatnio taką zabawkę jak Scan-Speak Vifa DX - jeszcze nie wiem do czego (może tez połączę z Tonsilem niskotonowym ???)

Dziwacznego GDWK11/100 nabyłem żeby wymienić w Dexon Largo 130 (sprawdź sobie co to za kolumny - wyglądają bardzo pro, ponad 22kg wagi małej kolumienki i papierowe membrany powlekane jak w starych dobrych głośnikach angielskich). Tylko że to gówno nie gra.
Chciałem wymienić wysokotonowy na DT254 Monacora (solidny niemiecki LPGmbh i pasuje średnicą). Kupiłem je z trudem za 240 sztuka, podłączyłem i usłyszałem szorstkie brzmienie Tonsila GDWK10/80/19 tylko dwa razy głośniejsze. Porażka jakaś - nie wiem czy się z tym coś da zrobić.

Więc zakupiłem tego GDWK11/100 (chodziło o rozmiar głośnika na wymianę do Dexon Largo, która musi mieć 110mm) I gdy już miałem to coś z Tonsila w rękach tak sobie patrzyłem i wspominałem Totem Staff. Pomyślałem, że można by po taniości zrobić takie anty Totemy - trochę lepsze na basie a strojone tak jak się da - czyli nawet od czapy jeśli ma być interesująco (sprawdziłem że się da nie od czapy ;)

GDWK11/100 zamierzam stuningować -  filc pod kopułkę, dodatkowy magnes, wkręty niskoprofilowe austeniczne, może nasączenie zawieszenia LtS50 Visatona???. Problem polega na tym, że Tonsil co jakiś czas zmieniał materiał kopułek - teraz to inny głośnik niż ten sprzed 25 lat. Gra ciemno ale nie szorstko - raczej nijako.
Jeśli ktoś ma wątpliwości o czym napisałem to mogę dołączyć zdjęcia kopułek. To jakby dwa różne głośniki, choć materiał powinien być ten sam dla wszystkich kopułek bawełnianych.

Miałem kiedyś GTC10/80/19/4 z zestawów TLC  Miał tak samo kopułkę tkaną grubo jak współczesny GDWK11/100 tylko błyszczącą i w porównaniu z normalnym GDWK10/8019 też grał ciemno ale też nie był szorstki.
Nie wiem o co chodzi - może to po prostu inaczej tkana kopułka, która ma większe tłumienie w celu obniżenia harmonicznych???

Usprawiedliwiam się żebyś nie myślał, że mi nagle odbiło. W przypadku opisanym w tym wątku pomyślałem o zrobieniu czegoś taniego i dziwnego, tak może do klonowania???
Po co męczyć babola o nazwie Totem jak możemy zrobić swój totem :-)


 A TAK W OGÓLE TO KTÓREGO SZMACIAKA WYSOKOTONOWEGO BYŚ POLECIŁ - TYLKO BEZ NADMIERNEJ EGZOTYKI???


PS. O SPH-135c wiem od dawna z innego forum. To jedyny z chińskich  Monacorów, który trzymał parametry katalogowe. Pozostałe to padaka i przypadek. Z tym ze pojedynczy będzie miał 86dB efektywności co da mu jakieś 95dB w siodle pracy na 80hz a obudowa powinna być jeszcze większa - jakieś 12-14 litrów i siodło mocy tez na poziomie 9W. Powinny być dwa na zestaw podłogowy.

Podobno jego wersja była montowana w słynnych kiedyś Phonar P20s -  ale to nieprawda, SPRAWDZIŁEM  - podobne były tylko membrany

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/121-p20s/121/18605#image-el-2
.
https://audio.com.pl/files/1/2/0/120-phonar-p-s.pdf
« Ostatnia zmiana: 31-07-2022, 12:54 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
31-07-2022, 12:52
SB21 lub SB26 z wydrukowanym WG od Somasonus.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
31-07-2022, 12:56
Ale co Ty z tym WG???
To jakieś nowe hobby?

Wolałbym bez egzotyki drukowanej specjalnie pod konkretne głośniki.

SB Acoustics wysokotonowe nie budza mojego zaufania z powodu niskiej indukcyjności w szczelinie. Wyglądają tak jakby konstruktorzy uzyskiwali wyrównanie pasma i minimalizacje zniekształceń przez osłabienie obwodu magnetycznego. Zazwyczaj dążenie jest odwrotne im większa indukcja w szczelinie tym kopułka może być cięższa. może grac niżej i jest lepiej kontrolowana. Nie rozumiem idei SB Acoustic - za bardzo w tym parametrze przypominają mi Tonsile.
Force Factor SB A 26 1,6N/A
Force Factor Seas TTF 3,5 N/A
Nie wiem co konstruktorzy SB mieli na uwadze ale siła napędu jest mniejsza niż jakiegokolwiek wysokonowego Tonsila. Te głośniki chyba są bardzo tłumione. Ja lubię coś z pazurem - niech nawet zabrzmi szorstko byle dawał szczegóły. Tonsile z indukcją 1,15 t już słuchałem... Kiedyś ;)

Ale przynajmniej jeden SB26 mi się podoba przebiegiem spl.
« Ostatnia zmiana: 31-07-2022, 13:16 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
31-07-2022, 13:11
Spoko. Wal Tonsila, bedzie pico bello.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
31-07-2022, 13:19
A pewnie że tak. jakk mam słuchać Tonsila by SB Acoustic z przetłumioną membraną 0,38g/1,15T za 250zet, to wolę słuchać szit Tonsila z przetłumioną membraną tkaną ze sznurka do snopowiązałek.
Będzie to samo trzy razy taniej.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
31-07-2022, 16:47
To jest żart - jakbyś nie załapał jeszcze, albo nie zrozumiał co napisałem wcześniej o Tonsilach.

GDWK 11/100 ma być po to żeby było egzotycznie. po Totemowemu.

Jeżeli się nie uda to mam jeszcze drugi pomysł. Modyfikacja Tonsila GDN17/50/6F (dodanie oringu przy cewce i magnesu) oraz połączenie go z Vifa/SS/Peerless  DX27. DX kosztuje 140 złotych wiec podobnie do tego Tonsila. Wieszczeciński już nie produkuje Pulse. Wiec może by coś zrobić dla ludu o lepszym brzmieniu. Podobno ten GDN ze sztyftem ma szerokie pasmo, taki sobie bas i może zagrać w niewielkim monitorze.
« Ostatnia zmiana: 31-07-2022, 16:53 wysłana przez tetejro »

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
31-07-2022, 20:24
Nie ogarniam temat w całości, ale przeczytałem i mi się takie coś rzuciło......wkręty niskoprofilowe austeniczne

Szukałem takich w necie co to takiego i ....nic .
W końcu trafiłem na taką stronke i wszystko sięwyjaśniło...to nie są wkręty i nie austeniczne !

https://www.spax.com/pl/serwis/leksykon-techniczny/austenityczna-stal-nierdzewna/

Męczyło mnie to i teraz spokojnie zasnę .... taka małą różnica, nie ?

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
31-07-2022, 21:59
połączenie go z Vifa/SS/Peerless  DX27

:)    uważam że to będzie trochę lepiej wyglądało ew.  ale jeżeli chodzi o dźwięk to nie warto się pierniczyć z tym głośnikiem.
    Ja tam w sumie się nie znam ale on jest beznadziejny.   Jego wcale  nie będzie słychać-  chyba że wstawi się faktycznie bez podłączania  dla ozdoby a GDN-a puścić na krótko  :)  Nikt się nie kapnie że coś nie tak
hahahah
« Ostatnia zmiana: 31-07-2022, 22:03 wysłana przez pień »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
31-07-2022, 22:51
Nie ogarniam temat w całości, ale przeczytałem i mi się takie coś rzuciło......wkręty niskoprofilowe austeniczne

Szukałem takich w necie co to takiego i ....nic .
W końcu trafiłem na taką stronke i wszystko sięwyjaśniło...to nie są wkręty i nie austeniczne !

https://www.spax.com/pl/serwis/leksykon-techniczny/austenityczna-stal-nierdzewna/

Męczyło mnie to i teraz spokojnie zasnę .... taka małą różnica, nie ?

skrót myślowy Hammer. Chodzi o śrubki M3 z niskoprofilowym łbem kulisty wykonane ze stali nierdzewnej austenitycznej czyli niemagnetycznej.
To wiesz jest jak z ta Pozomica i Pozomnicą - Magnesicą i Magneśnicą. Chodzi oczywiście o austenityczną stal nierdzewna.
TERAZ MOŻESZ JUŻ SPOKOJNIE ZASNĄĆ jak ja, po reklamie Bricomarche, w której klient szuka Poziomicy.

PS mam nadzieję ze moich rozważań na temat tuningu dość dziwacznej kopułki  tonsila nie bierzecie śmiertelnie poważnie jak Melo dążący do absolutnej doskonałości.
« Ostatnia zmiana: 31-07-2022, 22:57 wysłana przez tetejro »