Audiohobby.pl

Tandberg Cross Field 3500 X

ArturP

  • 1304 / 2796
  • Ekspert
08-06-2022, 22:07
Cześć.

Na tej Agfie co to usłyszałem były nagrane dwie ścieżki mono.  Ale chyba nie na mono magnetofonie tylko na czterościeżkowym i dwa ślady zostały nie wykorzystane.
Jeśli nie przekładałeś taśmy w drugą stronę, to zrób to. Okaże się czy nie/tak jest nagrana na dwu-śladzie (np.: Revox A-77 2T).

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
08-06-2022, 23:17
Post wcześniej pisałem że na obu stronach taśmy dźwięk był tylko w lewym kanale(tzn  taśmę musiałem przełożyć żeby to usłyszeć)    Przy czym nie do tyłu :)   Co mnie skłania do przypuszczenia że to był raczej czterościeżkowiec.    Gdyby zaś to był mono magnetofon to pewno coś by się gryzło-  w jednym kanale ok a w drugim coś do tyłu by grało.   Tak mi się zdaje przynajmniej
  Revoxa nie mam ani też np.  ZK 120  to w sumie nie wiem na 100% jak to jest
« Ostatnia zmiana: 08-06-2022, 23:22 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1304 / 2796
  • Ekspert
09-06-2022, 00:46
Revoxa nie mam ani też np.  ZK 120  to w sumie nie wiem na 100% jak to jest
W sumie bardzo prosto, 4T w jedną stronę nagrywa dokładnie na dwóch połówkach 2T, przy czym po odtworzeniu 2T na 4T może być słabszy sygnał ze względu na rodzaj głowicy 2T (dwu-ślad, motyl stereo, stereo) i odległość śladów w 2T.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
09-06-2022, 09:47
Acha :)   Znaczy to że jednak żaden Revox czy podobne nie był sprawcą starego zapisu na tej taśmie.
   Ale się guzdram z tym wszystkim-  ktoś mógłby powiedzieć że w życiu nie skończę tego sprzęta hehehhe.
     Ale tak naprawdę to on już teraz gra zupełnie spoko :)   Chyba zrobię filmik bo podłączyłem do dużych kolumn a nie tych komputerowych głośniczków żeby posłuchać jak to jest.  Noooo-   zajebiście jest .
   Tyle że rewelacyjnie w sumie słychać również szum zanim cokolwiek zaczyna dziać się na taśmie :)
Tylko żeby ktoś nie pomyślał>  eee  koleś weź se CD zapodaj i nie marudź.
    Ja nie marudzę- będę chciał bez szumu to tak zrobię-  ale w magnetofonach odrobina szumu mi nie zawadza :)
      Tak jak arabowi odrobina piasku tu i tam hahahaah.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
11-06-2022, 14:31
Taaa-  trochę innych zajęć mam i nie za bardzo jest miejsce na magnetofon.   Jednak przepatrzyłem dokładnie tor- nauczyłem się prawie na pamięć rozdział-y  serwisówki o ustawieniach głowic i mi trochę nie pasuje.  Proszę mnie poprawić w razie czego :)
  No więc tak-  mniemam że w fabryce chyba nie mieli czasu za bardzo żeby z każdą sztuką cackać się wszystkimi taśmami kalibracyjnymi po kolei.   Jest tam namalowany w service book fajny jig do ustawiania głowic za jednym zamachem i zakładam wstępnie że właśnie czymś takim to robili.   Bierzemy głowice- zakładamy jig-a  i przykręcamy jak leci i z założenia powinno być OK-   prawda?
   Z tym że jest drugi rozdział w serwisówce jak ustawić głowice bez taśm i jig-a  a kilka punktów jest wspólnych.  Mianowicie np.  widoczność rdzenia głowic w stosunku do taśmy.
    W moim egzemplarzu tak nie jest-   nieby wszystko OK ale głowice są trochę  jak minimalnie krzywe zęby które wymagają jakby jeszcze odrobiny podkręcenia szpangi która je prostuje.   Takie tam- trochę kasująca za wysoko i skręcona w prawo- odrobinę za nisko zapisująca=  odczytująca jest jak należy akurat a wszystkie śruby zalakowane i nie ruszane jak widać.   Jedynie ta od Biasu to ja sam przez nieuwagę naruszyłem ale zdaje mi się że doprowadziłem do właściwej pozycji.

   Teraz tak-   czy na moim miejscu olalibyście plomby na śrubach i pojechali dokładnie w/g wskazań serwisówki?
ps-  kasująca to wyraźnie za wysoko -  o ilę mogę zobaczyć porównując położenie z wzorcową grubością 0,25 mm   to głowica jest wyżej o prawie 0,3 mm  od normy-  wydaje mi się że tutaj jest powód dlaczego słychać cienie poprzedniego zapisu.  To że skręcona już wspomniałem.
   

ArturP

  • 1304 / 2796
  • Ekspert
11-06-2022, 15:24
Powiem więcej, nie dość olania plomb to jeszcze czeka Cię porządne wyczyszczenie tych miejsc z pozostałości lakieru i po regulacji położenie nowego. Podczas regulacji używaj lusterka, by patrzeć na głowice pod kątem prostym, a do klejenia (zabezpieczenia) dobrze sprawdza się niebieski smar klejący do śrub silników samochodowych, klei w niskich temperaturach. Czerwony jest do połączeń gwintowych w wysokich temperaturach. Oba długo schną.
Nie wiem dlaczego przyjąłem, że głowice nie ruszane i są firmowo ustawione. Teraz masz przyczynę dziwnych zachowań sygnału z taśmy, typu przesłuchy, niedokasowania i inne. Dobrze przejrzyj cały tor, bo przyczyną może być złe ustawienie talerzyków szpul zbyt nisko albo za wysoko.
Wiele razy pisałem, że nie bez przyczyny piszą w serwisówkach w pierwszych punktach o ustawieniu toru przesuwu taśmy, oczywiście z ustawieniem głowic włącznie.
Kolejnym jest tor odsłuchu z użyciem taśmy testowej.
Taśmę można kupić od Ro53 na allegro, facet wie co robi.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
11-06-2022, 22:24
Nie wiem dlaczego przyjąłem, że głowice nie ruszane i są firmowo ustawione. Teraz masz przyczynę dziwnych zachowań sygnału z taśmy, typu przesłuchy, niedokasowania i inne.

Ja również za pewnik wziąłem że muszą być poprawne.   Zapewne i poprawnie czyli zgodnie z założonym w fabryce marginesem błędu w którym się mieściły.   Ale trzeba jednak brać pod uwagę że był to raczej budżetowy magnetofon  :)   o czym trochę zapomniało się.
   Dobra-  jutro sobie zrobię poranek kalibratora :) i wszystko zrobię jak service book przewiduje.   Oczywiście Twoje uwagi Arturze również biorę pod uwagę i najpierw zacznę od zewnętrznych kołków prowadzących taśmę itd..    Zrobię jeszcze chyba tak dla zasady jig-a  żeby dokładnie sprawdzać kąt ustawienia w stosunku do taśmy.  Szczelina rdzeni powinna trafiać dokładnie w punkt wyprowadzony przez dwusieczną kąta utworzonego przez taśmę opasującą głowice.  Same głowice są  za krótkie żeby to potwierdzić w miarę precyzyjnie

ArturP

  • 1304 / 2796
  • Ekspert
12-06-2022, 14:55
Szczelina rdzeni powinna trafiać dokładnie w punkt wyprowadzony przez dwusieczną kąta utworzonego przez taśmę opasującą głowice.
Tam nawet 10st nie zrobi różnicy, więc daj spokój. Zdecydowanie większy wpływ na dźwięk mają inne ustawienia głowic. Taśma powinna opasywać głowicę, ale nie w koło. Łatwo można ustawić ten parametr mierząc kąt prosty, wzdłuż osi długiej głowicy. No i taśma nie musi jechać po całym czole, tylko tu gdzie jest szczelina. Gdyby tak było, to czoła głowic miałyby kształt toru przesuwu taśmy.
 Dla większej wprawy popatrz na ustawianie głowic w serwisówkach innych magnetofonów, takich z wysokiej półki.
« Ostatnia zmiana: 12-06-2022, 15:01 wysłana przez ArturP »

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
12-06-2022, 15:20
Właśnie trochę sobie pokręciłem :)  śrubkami.    Ustawiłem tak jak serwisówka mówi  i może na zdjęciach tego tak nie będzie widać ale wysokości głowic to było nieźle w górę i dół hehehehe.
  Razem zakładaliśmy że jak śrubki zalakowane znaczy że ok a tak naprawdę to głowice przede wszystkim w wysokości ustawia się małymi śrubkami na klucz imbusowy 1,5mm   i tam farby żadnej już nie było.
  Zrobiłem sobie taki pomocniczy jig taśmowy  żeby lepiej to wszystko widzieć.

 Tak to było przed kręceniem


A tak po :)



Teraz idę i coś nagram -  może będzie OK hahahaha
   
Ps:  poza tym trzeba będzie teraz głowicę biasu jeszcze pokręcić-  poprzednio zrobiłem na słuch i teraz też tak zrobię.  Na szczęście magnet ma monitor po taśmie :)  Fajnie słychać zmiany.
   W/g serwisówki trzeba użyć do tego taśmy i sprawdzać wynik po wyglądzie śladu.  Taśmę moczymy w zawiesinie tlenku żelaza w alkoholu.
  Alkohol się znajdzie :)   Ale rdzy z płota mi się nie chce skrobać i ucierać na pył hahahaha
« Ostatnia zmiana: 12-06-2022, 15:28 wysłana przez pień »

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
12-06-2022, 17:54
Dobra :)
Wszystko OK-  nie ma już jakichkolwiek przesłuchów czy słabego kasowania.
  Zatem pewnie ustawienie głowic jest poprawne
 
 https://youtu.be/wJYGT66Bliw

ArturP

  • 1304 / 2796
  • Ekspert
12-06-2022, 19:36
Mógłbyś ostrzegać jakoś przed odezwaniem się (sygnały dymne?), bo podczas słuchania ciszy uszy mi rozerwało. ;)

Jak weszło to drugie nagranie to zdaje mi się, że słyszałem przester. Zdaje mi się, że tam masz 200mVac napięcia sygnału wejściowego, wskaźnik powinien pokazywać 0dB.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
12-06-2022, 19:48
Przepraszam-  nie pomyślałem że ktoś może tak zawzięcie wzmacniać ciszę -hehehehe
   A co do przesteru to tak-  trochę za duży poziom.   Tak na analogię do kaseciaków że parę dB w plusie nie zaszkodzi a tutaj trzeba się pilnować żeby do zera nagrywać-  piki olałem i tak wyszło.   Poza tym taśma swoje lata ma :)   i tak nieźle się chyba trzyma.
   Tylko tam jeszcze poprawkę na youtuba trzeba brać i fakt że nagrywane z raczej mało używanego w kinematografii sprzętu.   Huawei panie, cudów raczej nie zdziała.

ArturP

  • 1304 / 2796
  • Ekspert
12-06-2022, 20:03
Teraz pozostaje mod ze wskaźnikiem na "play" i właściwie możesz go składać i kłaść na półkę.
Co do przesteru, nic tak mnie nie wq............a jak na jutubie tylko cisza idzie w sinusie.
Z wysłuchanej u Ciebie ciszy wynika wniosek, że taśma już ma swoje lata i parę setek odtworzeń (nagrań).

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
12-06-2022, 22:15
Zgadza się, zostaje mod wycieraczek do zrobienia :)   Ale o kładzeniu na półkę zapomnij-  chociaż na leżąco on też działa :)  Ma nawet nogi na plecach hehehe.
   Nie mogłem się oprzeć pokusie i juz go skręciłem do kupy.  Żeby dostać się do elektroniki to tylko kilka wkrętów i żadnej filozofii w tym nie ma.   No i zostaje przede wszystkim kupić trochę nowych taśm bo tak po prawdzie to tylko jedna NOS u mnie ale jak by nie patrzył to ona też ma swoje lata.  Właśnie ją nagrałem- sprawdziłem czy się nie sypie itp...   Wygląda wszystko dobrze na chwilę obecną ale jedna taśma?
   Nie do przejścia dla mnie.
Z pozostałych jest kilka do użytku  ale są po przejściach-  może nie aż tyle co Agfa ale za to niekoniecznie lepiej wyglądają w sensie że płaskie-równe itd...   Agfa obczochrana ale ciągał ją chyba jakiś dobry magnetofon bo żadnych zagięć, zafalowań itp..   na niej nie ma a z pozostałymi to różnie jest.  Wyglądają podobnie jak po przejściu przez Arię kupę lat temu, co za szrot to był to szkoda wspominać nawet.
  No i jeszcze Akai czeka :)  skubany,  ale teraz chociaż już będą pewne taśmy żeby gada badać.
    Tak poza konkursem, cholera,  dużo można się nauczyć jak ogarnie się chociaż jeden taki taśmociąg.  Tandberga już znam chyba dosyć dobrze-  przynajmniej serii 3500  plus minus kilka setek :)  Satysfakcja jest, tym bardziej gdy słyszy się jak to gra nawet na zdartych taśmach.
   Ta wiedza jednak to dla czubów jest potrzebna co najwyżej hahahahahaha

ed:  w Thommanie to nowe taśmy mają?
« Ostatnia zmiana: 12-06-2022, 22:34 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1304 / 2796
  • Ekspert
13-06-2022, 01:14