Audiohobby.pl

Wymiana przewodu sygnałowego w gramofonie.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
04-12-2021, 21:34
Wybaczcie za offtopa, ale wieczór spędziłem na wymianie przewodów sygnałowych w drapaku smietniksowym. I właśnie sobie teraz przygrywa. Przy okazji zrobiłem inne prowadzenie masy z drapaka do przedwzmacniacza zalecane na forum https://www.winyl.net/. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, wcześniej miałem chyba uszkodzony kabel .... hahahahah :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
04-12-2021, 23:02
A w którym temacie ?

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
04-12-2021, 23:11
Tutaj to ten temat dość rozległy..
Ale warto przeczytać: https://www.winyl.net/viewtopic.php?f=14&t=1819

Zdjęcie poniżej jest zapożyczone z tego forum. I widać co należy zrobić, czyli w skrócie: oddzielenie masy sygnałów od masy gramofonu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
06-12-2021, 14:52
a skąd tyle mas na wkładce ? są tylko 2 przewody minusowe i dodatkowej masy nie ma.
W Maclair TT 200 mam polską wkładkę i dodałem dodatkowy ekran miedziany ( oryginalny Unitry wraz z ich wkładka czerwoną  był ) nad wkładką pod uchwytem i podpiąłem do masy ramienia - ramie miało wypust do przylutowania i wszelkie przydźwięki resztka ucichła, zostało tylko dudnienie hehehehe buuuummmmmmm.
Może przełóż temat ?

PhantomLord

  • 420 / 2274
  • Zaawansowany użytkownik
06-12-2021, 17:38
a skąd tyle mas na wkładce ? są tylko 2 przewody minusowe i dodatkowej masy nie ma.
No i czego tu nie rozumiesz :-D?
Jest dokładnie tak jak piszesz - są dwie masy sygnałowe i doczytaj co Wojtek napisał - kwestia oddzielenia mas sygnałowych od masy gramofonu.
Masy sygnałowe z sygnałem idą sobie na wzmocnienie, a masę gramofonu, w tym ramienia, jako ekran w przewodzie łączysz z masą w pre i tyle :-). Dokładnie tak jak jest na powyższym szkicu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
06-12-2021, 19:28
Na rysunku widzę dwie masy ramienia i wkładki z przodu i nie widziałem takiej wkładki z tyloma masami.....
Sygnałówek plus i minus nie liczę.
Na foto nie jest opisane że masa ramienia jest dołączona do masy wzmacniacza.
Rysunek nie pokazuje skąd takie podłączenia.
W normalnym gramofonie wychodzą sygnały plus i minus sygnałowe i nic więcej.
Polska wkładka jest plastykowa, to gdzie są wyprowadzenia jaiejś masy ? co pokazano na rysunku z przodu?
« Ostatnia zmiana: 06-12-2021, 19:34 wysłana przez Hammer »

PhantomLord

  • 420 / 2274
  • Zaawansowany użytkownik
06-12-2021, 20:07
No to teraz już wiem w czym rzecz. Ten rysunek znam od dawna, więc może nie zauważyłem, że pewne rzeczy mogą być niejasne.

1) Wkładka może sobie być z czegokolwiek, tak samo zresztą headshell i wcale nie musi być podłączona do masy gramofonu.

2) Idea tego podłączenia jest taka jak napisał Wojtek - sygnał lewego kanału idzie w jedną żyłę, masa lewego kanału idzie w drugą żyłę, sygnał prawego w trzecią, masa prawego w czwartą. Chodzi o to, żeby masy kanałowe nie szły "ekranem" kabla, no i żeby były oddzielone od masy gramofonu i ramienia.

3) Masa gramofonu i ramienia ma właśnie iść oplotem, czy tam ekranem kabla i tuż przed wtyczkami RCA ma zostać wyciągnięta na zewnątrz izolacji i zakończona np oczkiem do podłączenia do masy pre-ampu. Oczywiste jest, ale może warte dodania - ta masa ekranu nie może być połączona z wtykami RCA.

No i to w zasadzie tyle. Jeśli chodzi o gramiaki to widziałem i miałem tylko kilka i w każdym z ramienia wychodziły 4 przewody sygnałowe. Dodatkowo był jeszcze jeden przewodzik od metalowego ramienia, który był połączony z masą gramofonu.
W niektórych gramiakach masa gramofonu i masy sygnałowe spotykały się w jednym miejscu i były połączone - nie jest to zbyt porządane rozwiązanie. Natomiast w innych każdy przewód miał swoje osobne pole połączeniowe i masy sygnałowe były rozdzielone od masy gramofonu z ramieniem.

Ot tyle. Może to trochę rozjaśni ten powyższy rysunek. Generalnie warto oddzielić masę gramofonu od masy sygnałowej - Wojtek to dość dobitnie wyraził w swojej opinii.

PS Były wkładki z 5 pinami z tyłu ;-). Rzadkie, owszem, ale da się znaleźć, jeśli dobrze kojarzę to pierwsze wersje Philipsa GP400 (ale to bardzo chyba, bo mogę mylić model).
« Ostatnia zmiana: 06-12-2021, 20:09 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
06-12-2021, 20:57
To to ja wszystko wiem w swoim mam prawidłowo zrobione i nie mam żadnych śmieci  od wkładki no oprócz dudnienia , z którym walczę......
W polskich 461 i klonach nie ma osobnej masy do wzmacniacza tylko wszystko idzie po jednej masie.....cud!

Nie zrozumiałem rysunku bo jak widać sugeruje on z samej wkładki wychodzą 2 masy - kolor czerwony z przodu i tyłu co nie występuje.....

Jak pisałem wcześniej przenieśmy temat.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
06-12-2021, 21:05
Temat na razie umieściłem tutaj ;)

Nie zrozumiałem rysunku bo jak widać sugeruje on z samej wkładki wychodzą 2 masy - kolor czerwony z przodu i tyłu co nie występuje.....

Z wkładki wychodzą dwie masy, osobne dla każdego kanału. (czyli 4 przewody)  I oczywiście osobno masa gramofonu połączona z masa ramienia. Tak to "przeważnie" wygląda.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
06-12-2021, 21:47
Audiotone..... no nie rozumiemy się dalej.
Z wkładki wychodzą plusy i minusy sygnałowe.
Te minusy określa się jako masy sygnału lewego i prawego.
One nie powinny się stykać ze sobą praktycznie aż do wzmacniacza.
A na rysunku dorysowano po lewej masę ramienia czyli ewentualny ekran, a przedniej części wkładki masę jakąś do wzmacniacza co nie występuje i nie ma czegoś takiego.

Tu jest prawidłowo połączone przewody masy ramienia do ekranu nad wkładką - dodatkowo zrobiłem, opisywałem wcześniej.
Na zdjęciu to taki cieniutki drucik.
I ta masa jedzie ramieniem do masy wzmacniacza osobno przykręcane śrubką na obudowach sprzętu.
Ramię mam odizolowane od obudowy
Przewody kolory od wkładki są inaczej podlączone bo MACLAIR miał inaczej w ramieniu podłączone ( bolce po przekątnej ), nie patrzcie na to.
Ekran nad wkładką można zrobić z cienkiej blaszki miedzianej - uwaga zwiększy to masę .....
« Ostatnia zmiana: 06-12-2021, 22:08 wysłana przez Hammer »

PhantomLord

  • 420 / 2274
  • Zaawansowany użytkownik
07-12-2021, 07:35
A na rysunku dorysowano po lewej masę ramienia czyli ewentualny ekran, a przedniej części wkładki masę jakąś do wzmacniacza co nie występuje i nie ma czegoś takiego.
O czym Ty Hammer piszesz? W lewej części rysunku naszkicowano schematycznie wkładkę z igłą i headshell, a nie żadną masę. Na powyższym rysunku nie ma żadnej masy podłączonej do wkładki czy koszyka! Jest tylko pokazane schematycznie podłączenie masy do rurki ramienia, które z założenia na tym rysunku jest metalowe. Jeśli miałbyś drewnianą rurkę to logiczne, że też nie podłączysz. Korzystam również z koszyków nie metalowych i one z samej racji zastosowanego materiału (np. tworzywo sztuczne) nie łączą się z masą ramienia - nigdy też nie stwarzało to problemów.

Cytat: Hammer=topic=14236.msg466289#msg466289 date=1638817634
nie mam żadnych śmieci  od wkładki no oprócz dudnienia , z którym walczę
Zmień wkładkę, a nie jakieś cuda wymyślasz dla dudniącej i siejącej "Polskiej myśli technicznej". Kilkanaście wkładek przewaliłem, fakt nie jest to dużo, ale żadna mi nie dudniła ani nie wprowadzała jakichś zniekształceń z d... i nie było najmniejszej potrzeby jakichś dziwnych "daszków z miedzi" robić :D. Ot rozwiązujesz problem, którego nie ma w normalnym sprzęcie.

Hmm...wiesz co, ale teraz tak pomyślałem - a to dudnienie może może być jeszcze spowodowane źle spasowaną masą efektywną ramienia i igły i przeniesieniem rezonansu igły w zakres słyszalny - może tu pies pogrzebany. Może też Ci się wzbudzać od głośników (rzadkie, ale możliwe). Sprawdzałeś może na słuchawkach czy jest identyczny problem?

Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

ArturP

  • 1303 / 2794
  • Ekspert
07-12-2021, 08:21
Słabo biegły jestem w gramofonach, ale coś tam pojęcia mam w ochronie sygnału "ekranami".
Mam 4 gramofony i w każdym wkładka jest ekranowana blaszką.
Z wkładek wychodzą 4 bieguny: biały +L, niebieski -L, czerwony +R, zielony -R, do zielonego podłączona jest blaszka jako ekran.
W oryginalnym połączeniu Chinch biegun +L połączony jest z gorącym pinem wtyczki L, -L to ekran. +R połączony jest z gorącym pinem wtyczki R, -R to ekran. Blaszka połączona jest oddzielnym przewodem do płytki wyjściowej i stamtąd łączy się z metalową obudową przedwzmacniacza lub wzmacniacza.
W jednym z posiadanych gramofonów (Grundig FineArts TT-1, wkładki Dual DMS251E i Stanton 500MK3) zmieniłem trochę połączenie, na XLR. Przy wkładce połączyłem -L z -R i wyprowadziłem z nich po dodatkowym przewodzie ekranu. Potem połączyłem +L do 2, -L do 3, ekran do 1, w drugim kanale tak samo. W ten sposób z wkładki wychodzi 6 przewodów, które mam połączone do lewego i prawego kanału XLR.
Widocznie wybrałem zły gramofon, bo nie słyszę żadnych zmian po połączeniu przez przejściówkę XLR/Chinch, brumienia nie słychać. Zmiana uwidacznia się dopiero po podłączeniu do symetrycznego wejścia przedwzmacniacza. Znika delikatny szum i połączenie staje się nieczułe na zakłócenia elektromagnetyczne, brumienia też nie słychać. Ale o to dokładnie chodzi w połączeniu XLR. Stosuję także dodatkowy myk w ekranowaniu przewodów, ale to zupełnie inna bajka.
« Ostatnia zmiana: 07-12-2021, 08:37 wysłana przez ArturP »

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
07-12-2021, 08:48
Bardzo śmieszne......dudnienie czyli jak igła jest na płycie między utworami lekkie pukniecie w obudowę słychać we wzmacniaczu, takie buum....
Sprawdzałem w innym miejscu i na innym wzmacniaczu i to też występuje.
Wkładek mam parę i nie ma to znaczenia i nie jestem debilem jak sobie myślicie
Najlepiej byłoby to fizycznie usłyszeć.....a nie czepiać się mnie.
Podkładka ekranująca jest oryginalna Tonsilu do tej wkładki i działa.

Dobra pokiełbasiłem rysunek w drugą stronę..........ale jest pokazany ekran nad wkładką.

Proszę włączyć gramofon, założyć słuchawki położyć igłę na płycie i lekko puknąć w obudowę gramofonu i co słychać to na sluchawkach czy nie to buuuum.
« Ostatnia zmiana: 07-12-2021, 09:01 wysłana przez Hammer »

ArturP

  • 1303 / 2794
  • Ekspert
07-12-2021, 08:59
Hammer, nikt za "głąba" Cię tu nie uważa.
Czasami mimo swojego doświadczenia też łapię się na podstawowych błędach.
W Twoim przypadku, już nie pamiętam czy to było, może być problem z dociskiem igły. Próbowałeś ustawić większą wagę nacisku?
Może przyczyną zdudnień jest zbyt mała waga ramienia? Spróbuj zwiększyć wagę.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
07-12-2021, 09:03
Nie nic to nie daje i jest na każdym gramofonie, Lenco, Mclair, 464 polski i jakiś japończyk.
Może się tym przejmuje za bardzo? Może czasem szkoda pisać o problemach .