Audiohobby.pl

Wega JPS 351 C-2

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
20-08-2021, 22:49
Wega albo jak dowiedziałem się z netu OEM  Sony  TC-K 4A.
 Może i tak :) chociaż soniacz ładny- błyszczący, a Wega to taka wiocha jakby.
Może nie wiocha ale taka chłopska wersja w sam raz żeby wstawić do traktora.
  Podoba mi się :)
Wajchy fest- gałę wysterowania obciągniętą moletowaną gumą można zakręcić w jednopalcowej rękawicy.  Wskaźniki wychyłowe podświetlane zwykłymi żarówkami a nie jakimiś niebieskimi diodami widać z kilometra-licznik taśmy całkiem jak licznik motogodzin. Śrubki fest- frontowe troche zdobione na modłę przemysłową.  Obudowa z solidnej stalowej blachy maźniętej siwą farbą a nie jakimś tam perełkowym lakierem udającym aluminium.
 Dzisiaj nie wytrzymałem i musiałem zobaczyć co z nim.
Jak widać na załączonym obrazku to trochę piździec.  Chyba jakaś domowa sprzeczka była i ktoś dostał nim w łeb.
Łapy silnika odłamało.  Srubkami od regulacji ktoś już kręcił wcześniej- drugi piździec.
Na szczęście nie zdołał zdemontować płyty głównej.   Sprytne pinezki jako zabezpieczenie przed idiotami- grzebaczami zadziałało.
Widoczne na zdjęciu od zadniej strony przy konektorach.
Jedną wyjąłem i zrobiło się ciemno- zostawiam na rano resztę.   Pod płytą grzechocze jakaś część- słabo widać jaka.  Liczę że to część mechanizmu zapadek na gałkach wysterowania bo chrzęszczą jakby jakieś druty je blokowały- pewno sprężynki sterczą a reszta rozwalona.



Wiem że poprzedniego nie skończyłem- czekam na trybik  :)

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
21-08-2021, 08:44
Tak WEGA to "Soniak". I chyba było by sensowne by temat umieścić w dziale Sony,  jak myślisz? Mogę to potem przenieść jeśli tak ustalimy. Swoją drogą wszystkie Wegi wewnątrz niczym się nie różnią od Sonego, tylko front jest jakby "inny". Dla mnie wygląda jak robota jakiegoś domorosłego amatora, w tym wypadku niestety Sony się nie postarało by choć zachować proporcje np. czcionki... a tutaj mamy kompletny chaos ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
21-08-2021, 09:49
Jeżeli uważasz tą część wystroju z traktora można przy soniaczach postawić to ja jestem za :)
  A z innej beczki- nie mogę trafić na serwisówkę do tego agregatu. 
Jeżeli to soniacz to chyba elektrycznie byłoby to samo?
    Idzie mi o te pokręcone na płycie ustawienia.
ed;  właśnie ściągnąłem sobie od TC-K 4.  Moje przeczucie sprawdziło się bo zadanie sprawdzające czy nie jestem robotem było takie:
 Wskaż wszystkie obrazki z traktorami

hahaahah
« Ostatnia zmiana: 21-08-2021, 10:05 wysłana przez pień »

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
21-08-2021, 13:58
Znalazła się część od blokady nagrywania.  Niestety potencjometrom od poziomu piździec i to nie jakieś sprężynki chrobotały tylko resztki ślizgów. 
  Podwójny Alps 20kilo.  Ciekawe czy teraz takie coś produkują?

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
21-08-2021, 18:46
Grzebię w Wedze.
Problem bo coś mi chyba na oczy padło.
-Dżwignia czy też zapadka rozpoznająca czy kaseta zabezpieczona przed nagraniem NIE JEST aktualnie z czymkolwiek powiązana. Cofa się na sprężynce ale nic ją nie podnosi do góry po otwarciu z kieszeni.   W magnecie znalazłem kawałek >czegoś< co mi pasowało jako brakująca część tegoż zabezpieczenia (nadal tak uważam)
 Widać że to jawny >obłamek< z jakiegoś popychadła ale za cholerę NIE widzę gdzie tego małego gada przylepić.
 Nigdzie mi zwyczajnie nie pasi- ani z jednej strony ani z drugiej.
??
 Ma ktoś pomysła gdzie to coś ma być?
   W serwisówce są malunki ale bardziej schematyczne i nie idzie przypasować

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
21-08-2021, 19:37
Ciężko coś dostrzec... trzeba przekopać serwisówkę :( A ten potek 20K katastrofa....
Przydało by się przejrzeć części czarnego plastiku gdzie mogło się to ułamać, bo na poglądowym w serwisówce brak..
« Ostatnia zmiana: 21-08-2021, 20:18 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
22-08-2021, 18:59
Pogoda dzisiaj w kratkę, ale pozwoliła na balkonową robotę i skończyłem mechanizm.
  Wszystko zdaje się działać poprawnie- przynajmniej od kręcenia palcem :)
Ten obłamek jednak nie pochodzi z mechanizmu bo po uważnym rozgryzieniu wszystkiego okazało się że blokada działa normalnie i powiązana jest z >podporą kieszeni<  która majta się luzem i dopiero w połączeniu z mechanizmem powolnego otwierania kieszeni przyjmuje pozycję w której ładnie podnosi blokadę i umożliwia włożenie kasety oraz zamknięcie kieszeni.
  Przez chwilę myślałem że ten odłamek pochodzi od  listwy stopu dla wszystkich klawiszy ale tam też nie pasuje.
    Oryginalnie był jakiś zaczep ale poszedł się j..........    a ta znajda też za chiny tam nie pasuje.
Ktoś kiedyś naprawiał ten mechanizm i wykombinował inaczej wygiąć sprężynkę i w miejsce ułamanej osi zastosował śrubkę.
OK- pomyślałem że ujdzie i jedynie nieco udoskonaliłem śrubkę żeby gwintem gniazda nie gniotła.

Skąd odłamek?   Dalej nie wiem :)
   Skoro ktoś naprawiał- być może w jakimś serwisie to jest pochodzenia obcego.
Ew. jeszcze może mieć związek z dźwignią od przelącznika nagrywanie<> odtwarzanie.
  Zobaczy się.
Sprawę potencjometru mam nadzieję rozwiązałem.  Jakie 20 min temu zestrzeliłem z ebaya JPS 351 C-1.   Ze schematu wynika że potencjometr taki sam.   Razem z tym magnetofonem w komplecie jest 5-ka nie rozpakowanych chromówek.  Właściwie to zapłaciłem za same taśmy normalną -niewygórowaną cenę rynkową a magnet mam za darmo- podobno na chodzie.



Nooo- nawet zainwestowałem w 3 krople najwyższej jakości oleju zegarkowego.  Tylko głupek jeden nie pomyślałem że łożysko capstanu jest dwu-częściowe i w środku ma rezerwuar -ek :)  na olej.   Przy czyszczeniu wacik z benzynką przetknąć chciałem i jakież moje zdziwienie gdy wykałaczka którą pchałem pokazała się z drugiej strony bez wacika :)
 Trochę się nadłubałem zanim ją wyciągnąłem.
  Ale teraz za to kręci się od dmuchnięcia
« Ostatnia zmiana: 22-08-2021, 19:14 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
22-08-2021, 22:04
Ciesze się że udało Ci się uporać z problemem mechaniki i całość będzie śmigać. A potek owszem do nabycia tylko drogą pozysku z "dawcy" bo nigdzie indziej nie spotkałem się z takowym na sprzedaż. Sporo pracy kosztuje Cię ten "Soniak" :) Oby się odwdzięczył choćby poprawną pracą.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
22-08-2021, 22:45
Fakt, upierdliwy jest i też mam nadzieję że gdy wyda z siebie dźwięk to mi pies z domu nie ucieknie :)
 Całość nadziei co do dźwięku opieram tylko na tym że miałem kiedyś Philipsa z ferrytową głowicą (co potwierdziłem tutaj na forum).
Philipsa zapamiętałem właśnie przez to jak fajnie grał.  To jednak soniacz i zdaje się że ta głowica nie jest taka sama jak w Philipsie- chociaż też ferrytowa.
  Co do dłubania w takich gratach to mi to sprawia przyjemność :)
Potencjometr fakt- parę godzin grzebałem po necie i ni chu-chu.   Gdzieś tam trafił się 20 kilo podwójny ale nie różnicowy== zwyczajnie dwa w kupie na jednej osi na sztywno.  Takiego to sam sobie mogę zrobić.
« Ostatnia zmiana: 22-08-2021, 22:48 wysłana przez pień »

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
29-08-2021, 13:45
Przyszła paczka z dawcą potencjometru.


Jak widać niewiele różni się model C-1 od C-2.  Brak mu wajhy Input Select i Bias.  Na płycie jest przecięta ścieżka (pewno upgrade do C-2 bezproblemowe) a sama płyta zdaje się taka sama.   Poza tym obudowa tutaj to wytłoczka z plastiku a C-2 cały metalowy jest.
W pierwszej chwili naszły mnie wątpliwości czy biedaka pruć na części.  Bo stan dawcy jest bardzo dobry.
    Na zdjęciach jest przed czyszczeniem.

ed:

Jednak płyty różnią się dosyć wyraźnie od siebie.
To tak po bliższym przyjrzeniu :)

Trochę go tam ogarnąłem szmatą i pachnidłem i odpaliłem próbnie.
   Działa, ale nie do końca.   Troszeczkę brumi i dosyć znacznie zniekształca ale nie wnikałem z jakiego powodu bo mi się nie chce dzisiaj.
« Ostatnia zmiana: 29-08-2021, 14:34 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
29-08-2021, 22:58
W pierwszej chwili naszły mnie wątpliwości czy biedaka pruć na części.  Bo stan dawcy jest bardzo dobry.
No właśnie trochę szkoda, bo stan faktycznie dobry ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
30-08-2021, 20:14
Odnośnie kalibracji to widać że magnet powinien być ustawiany do normy 160mWb/m. Wiąże się to z poziomem odczytu i "umiejscowieniem" 0dB (VU). Dolby mamy na poziomie +2.8dB.
Wyjaśniłem o co chodzi z normami i poziomami tutaj : http://audiohobby.pl/index.php?topic=14022

Najszybciej i najprościej potrzebujesz kasety od prękości czyli 3kHz do tego tylko kaseta z sygnałem dolby 400Hz i ustawiasz poziom "na wyjściu z układu dolby" temat tutaj :
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13854
Wtedy wskaźniki powinny wskazywać znaczek dolby. i na wyjściu w/g. serwisówki mam być wtedy dla -5dB 0.435mV czyli standard. Ale że tutaj niema typowego układu Dolby w wersji normalnej czyli scalonej to pozostaje tylko kaseta 333Hz 160nWb/m i wszystko w/g. serwisówki... :(
O kasetę do prędkości zapytaj (kolegę Artura u nas na forum(Artekk)).... Także można sprawić sobie samemu nagrywając ja na sprawdzonym magnetofonie, lub na takim który ma silnik DD i jesteśmy jego pewni. Że sygnał 3kHz o poziomie -10dB lub -20dB nagra nam stabilnie i bez zbędnych problemów. Kaseta sygnałowa do ustawienia poziomu odczytu tego magnetofonu to sygnał 333Hz o strumieniu 160nWb/m w oryginale. Też można coś pokombinować by nagrać samemu ale.... nie będzie już to co ma być. I można sobie bardziej pokręcić niż było wcześniej.... dlatego takich sygnałowych do poziomu nagrywanych samemu nie polecam. Pomocne zestawy zamienników komputerowych urządzeń znajdziesz tutaj:
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13714

Jak co to pytaj :)   Bo temat kalibracji to temat rzeka...
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 20:21 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
30-08-2021, 21:01
Dzięki bardzo :)
  Najpierw to muszę dokładnie zrozumieć to co przed chwilą przeczytałem :)   Popatrzeć też w linki.
Zapewne urodzą się jakieś pytania i gwarantuję że zapytam.
  Właściwie to już jedno mam:

Czy typ taśmy ma jakieś znaczenie ?- w senie type I  czy też type II   
Tak na wszelki wypadek pytam.
  Wydaje mi się że mam jeden magnetofon- yamaha MT-400 który powinien sobie poradzić  ze stabilnym nagraniem sygnału -10 i -20dB
Co innego 333 i strumień 160. 
  Przejrzę jeszcze raz ebaya i może się nawinie taka taśma ale z drugiej strony to raczej nie ma pewności czy to też nie będzie twórczość jakiegoś zapaleńca.
ufff- będzie zabawa :)

A co do dawcy organów- no cóż, fajny stan to i dobrze :)
Bardziej mi jednak zależy na C-2.   Wymyśliłem więc tak:
Wezmę  ten nie ruszony i poklejony mechanizm razem z głowicami,  bo jest identyczny oraz potencjometry i zmontuję z tego C-2
Pewnie jeszcze zabiorę kieszeń bo nie nosi śladów użytkowania.
  Z tych pozostałych części zmontuję C-1 i kupię mu  zwykły podwójny potencjometr- nie będzie miał balansu w nagrywaniu najwyżej.
Tak więc trochę dłubania jeszcze mnie czeka i zanim to skończę to mam nadzieję że opanuję wiedzę zawartą w linkach do tematów.
:)

ed:
tak na szybko to znalazłem tylko 315 Hz  ze strumieniem 160 nWb/m  (315 to chyba częstotliwość strojenia- skąd u nich 333 hz?)
       
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 21:25 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
30-08-2021, 21:27
Czy typ taśmy ma jakieś znaczenie ?- w senie type I  czy też type II 
Podczas kalibracji charakterystyki częstotliwościowej mogą być różnice w pomiarach, bo taśmy oryginalne przeważnie są żelazowe i tak jest w tym wypadku. Są także inne kasety testowe które są chromowe ale jest to ujęte wtedy w serwisówce że pomiary należny wykonywać przy załączonej korekcji Cr. Ale sama regulacja odczytu nie będzie miała istotnego wpływu na poziom. Ale trzeba pamiętać o załączeniu pozycji Cr.

Wydaje mi się że mam jeden magnetofon- yamaha MT-400 który powinien sobie poradzić  ze stabilnym nagraniem sygnału -10 i -20dB
Co innego 333 i strumień 160. 
Sygnał 333Hz.... i 160nWb/m tutaj to tylko generator m.cz. np. z kompa i do dzieła. Ważne by "jamaszka" była poprawnie skalibrowana... trzeba by spojrzeć także gdzie"jamaszka" ma 0dB czy jest na 160, 200 czy 250 nWb/m. Tylko serwisówka powie prawdę i wtedy nagrać sygnał 333Hz z odpowiednim poziomem (tzw. strumień).

ed:
tak na szybko to znalazłem tylko 315 Hz  ze strumieniem 160 nWb/m  (315 to chyba częstotliwość strojenia- skąd u nich 333 hz?)
Normy starsze miały częstotliwość przeważnie 333Hz, a po 1981 roku weszło na stałe DIN i 315Hz. Określane jako jako norma "Praga1981".
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 21:30 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
30-08-2021, 22:14

Sygnał 333Hz.... i 160nWb/m tutaj to tylko generator m.cz. np. z kompa i do dzieła. Ważne by "jamaszka" była poprawnie skalibrowana... trzeba by spojrzeć także gdzie"jamaszka" ma 0dB czy jest na 160, 200 czy 250 nWb/m. Tylko serwisówka powie prawdę i wtedy nagrać sygnał 333Hz z odpowiednim poziomem (tzw. strumień).


Przepraszam że tak wyciąłem. 
Chyba zatrybiłem :)  Jeżeli nie to proszę o sprostowanie.

Załóżmy że ya-ma  ha-ha skalibrowana była na 160 :)
Czyli zwyczajnie sygnał walę z generatora i nagrywam na zero dB  i otrzymuję swoje upragnione 333 i 160 nWb/m  na swojej taśmie :)

Jeżeli jej podstawa jakaś inna to trochę trza będzie policzyć.
Dobrze kombinuję?