Audiohobby.pl

Denon DR-M11

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
18-11-2022, 10:24
Jest faktycznie problem z notami serwisowymi dla LM1122... Wypada robić pomiar jak pokazuje serwisówka czyli na wyjściu. Tutaj opisali na TH dlaczego są tam 4 LM-y : https://www.tapeheads.net/threads/denon-dr-m11-help-me-understand-what-the-extra-dolby-chips-do.93063/
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
18-11-2022, 10:51
a może ma podobnie jak inne LM te 580 mV ? wartałoby to skonsultować z nap na wyjściu
Z 2 gł Denonów mam tylko model 14
« Ostatnia zmiana: 18-11-2022, 11:05 wysłana przez Hammer »

Rosomak19

  • 71 / 532
  • Użytkownik
18-11-2022, 11:32
Ale w czym to przeszkadza, aby w oparciu o wyjście ustawić ,tak jak rzecze serwisówka ? Właśnie dlatego wymieniałem elementy wokół tych scalaków ,a zwłaszcza tego LM1122 i całego toru odczytu ,zapisu , parując to wszystko ,aby mieć identyczne sygnały na obu LM-ach. Bo wcześniej zauważyłem ,co nawet wskaźnik potwierdzał ,że napięcia znacznie się różnią , przy podaniu na oba kanały takiego samego sygnału z generatora . Myślałem ,że może te J-fety coś kombinują ,ale okazało się ,że na samym scalaku napięcia się różnią miedzy oba kanałami. Po wymianie paru rezystorów i kondensatorów , teraz jest równo . przy okazji już zrobiłem to dla toru odczytu/zapisu majątek nie kosztuje ,a różnica znaczna , bo były w niektórych elementach spore rozbieżności miedzy kanałem R i L . Ogólnie powiem ,że po regulacji nawet tą kasetą , co mam i późniejszej kalibracji toru zapisu , jak uda mi się wyrównać  poziom odczytu,aby w obu kanałach był identyczny ,co doprowadzi ,że i resztę nastaw poprawię ,aby oba kanały były równe w tym aspekcie , to będę lepiej jak zadowolony , bo nawet na mojej 22 letniej kasecie TDK FE jakość ngrania jest zaje....a .

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
18-11-2022, 12:53
Cytat: Rosomak19
Ale w czym to przeszkadza, aby w oparciu o wyjście ustawić ,tak jak rzecze serwisówka ?
Nie przeszkadza to w niczym, ustaw jak mówi instrukcja serwisowa i tak brak dokumentacji do układów dolby więc nie ma co kombinować.

Rosomak19

  • 71 / 532
  • Użytkownik
18-11-2022, 13:09
Ustawie , jak będzie mi dane skorzystać z dobrej kasety , bo do tej jakoś nie mam zaufania , wydaję mi się , że nawet oba kanały nie dają równego sygnału , a odczyt chcę mieć jak najbardziej się da równo ustawiony , bo to podstawa do innych regulacji . Z mechaniką itd . jest na pewno ok. bo jak już wspominałem, przykładowo sygnał 1kHz idzie równo przez całe nagranie , a ten 315Hz ,czy 400Hz to widać nawet po wskaźniku ,że zmienia się poziom , bo czasem jednen kanał przygasa kwadracik na wskaźniku , czasem drugi lub oba . Także lipa . Może zamieszczę w kupię ogłoszenie, oby tylko ktoś zaraz nie chciał pierdyliard cebulionów za kasetę .

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
18-11-2022, 17:29
a rolka zmieniona ?
A po drugie, mnie chodziło o to że jeśli na wyjściach będzie tam 7... mV to sprawdź ile ze scalaka wychodzi samego czy czasem nie ok 580mV, albo odwrotnie sprawdzić.

Rosomak19

  • 71 / 532
  • Użytkownik
19-11-2022, 14:51
A po drugie, mnie chodziło o to że jeśli na wyjściach będzie tam 7... mV to sprawdź ile ze scalaka wychodzi samego czy czasem nie ok 580mV, albo odwrotnie sprawdzić.
Rolka nie zmieniona ,ale jest ok , poza tym do tego decka nawet pasek znaleźć to cud . Silnik tylko wymieniłem , bo oryginalny głośno chodził i powodował drżenie dźwięku . Tak na marginesie , kupiłem silnik Mabuchi z north el. Się trochę wku... wiecie ile pochodził ? Może ze 3 godziny i zaczął rzęzić . Nie wiem ,co mu się stało. Dobrze ,że w tym blaupunkcie XC1400 był sprawny silnik mitsubishi  identyczny , jak ten w denonie. Jak będę miał czas to zrobię pomiar na scalaku i napisze czy jest w okolicach 580mV.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
19-11-2022, 15:39
Trzeba by ten temat spiąć z tematem o DR-M11 już istniejącym w dziale z Denonami... ponieważ robi się już ogólny z naprawą tego Denona DR-M11.  http://audiohobby.pl/index.php?topic=13899.msg475037
Jeśli wyrazisz zgodę to dołączę twój temat już do istniejącego. By było wszystko w jednym miejscu dotyczące tego magnetofonu. Ponieważ jest już temat dotyczący pomiarów i ustawiania poziomów Dolby... http://audiohobby.pl/index.php?topic=13854.0

A Twój problem tyczy dokładnie ustawień i kalibracji DR-M11, więc sensowne było by połączyć go już z istniejącym.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rosomak19

  • 71 / 532
  • Użytkownik
19-11-2022, 15:40
Nie ma problemu i tak dalej nic nie wymyślę ,dopóki kogoś nie znajdę z kasetą ,lub samej kasety .

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
19-11-2022, 15:41
Załatwione ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
19-11-2022, 17:46
podejrzewam że te z North mają tulejki suche

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
19-11-2022, 18:50
Oryginalne silniki w tych Denonach były bardzo dobre. Ale mogło się i to posypać.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rosomak19

  • 71 / 532
  • Użytkownik
20-11-2022, 14:19
Nie wiem, co mu się stało ,ale bardzo głośno chodził . Ten zamiennik Mabuchi co kupiłem , sądziłem ,że wejdzie w oryginalną obudowę , po silniku, ale nie dość ,ze ma a krótką ośkę , to ta wystająca płytka z wyprowadzeniami +- nie pasuje i przykręciłem ,go normalnie bezpośrednio . Na początku chodził cichutko ,a potem zaczął terkotać podobnie jak ten oryginalny. Na szczęście ten z "pożyczony" z blaupunkta pracuje ładnie i cicho i jest w takie samej obudowie z gumowymi wkładkami od środka tłumiącymi drgania. Jeszcze przy serwisie tego decka musiałem poprawić ten tłoczek spowalniający otwieranie kasety.
 Zrobiłem tak na szybko pomiar na wyjściu i na samym scalaku LM1122 i te sygnały są identyczne , dlatego pewnie serwisówka zaleca ustawianie w oparciu o wyjście .
« Ostatnia zmiana: 20-11-2022, 14:50 wysłana przez Rosomak19 »

Rosomak19

  • 71 / 532
  • Użytkownik
15-01-2023, 23:39
W końcu nabyłem kasety serwisowe , teraz widać , jak rozregulowałem kaseciaka tym badziewiem ze znanego portalu . Jest jednak mały problem , z ustawieniem zapisu . Chodzi o odpowiedź częstotliwościowa dla 1 i 10 kHz dla każdej z taśm . O ile z ustawieniem taśmy metal  podkówkami RT 106 i 206  nie ma problemu , udało się ustawić dokładnie taki sam poziom , to dla chromu i żelaza jest tragedia. Dla chromu podkówkę RT 306 skręciłem do końca i sygnał 10kHz jest jeszcze za mały , i w dodatku jest spora rozbieżność między kanałami , dla żelaza udało mi się ustawić tak, że kanał prawy jest ok , a lewy też odstaje . Nie wiem skąd się biorą te różnice między kanałami dla tych dwóch typów taśm ? Gdzie może leżeć problem ?

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
16-01-2023, 09:45
Ustaw najpierw dla żelaza.
Jeśli chodzi o rzęrzenie silnika... weź oryginalny i rozbierz, wyczyść komutator i szczotki nasącz tulejkę ślizgową, złóż do kupy, przepuść go na jakieś parenaście minut na sucho bateryjkami , powinien ożyć, chyba że ma duży luz boczny na osi wyjściowej.

Przy kalibracji ustawienia biasu i rec level trzeba robić naprzemiennie, tzn jak ustawimy level to potem bias i sprawdzamy level czy na dolnej fr jest równo i tak w kółko aż będzie cudnie.

Niezależnie od tego co piszą w instrukcjach ja dodatkowo sobie sprawdzam level na 315 hz i np 12 khz, przy tam ok -20 dB ( tak ok 30 mv wyjścia) potem biasy i levele jak będzie potrzeba.
Wydaje mi się że 1 khz to z dużo jak na ustawienie dolnej częstotliwości .

Jak przy ustawieniach coś się nie da bo brakuje zakresu stawiam na elektrolity ze straciły swoje parametry, taki efekt mam dokładnie w decku , który robie ...regulacje nie są możliwe bo część elektrolitów wylała się na nogi, poza tym wskazania się zmieniają  co chwile bo nic nie trzyma parametrów.

Wkroczyłeś na drogę porządnego serwisowania  niestety.
Lutownica, mierniki i jedziemy po kolei.

Warto przy okazji kalibracje sprawdzać na 2-3 kasety takie same lub podobne, już nie raz mi się zdarzyło ze dwie takie same maiły różne po kanałach wskazania, rozbieżności czasem widać i słychać.

Odnośnie rolki...trza ją wyjać i oglądnąć profil, powinien być idealnie beczułkowy, jakieś wypłaszczenia, skrzywienia powierzchni itp dyskwalifikują produkt, bo pomimo tego iż ciągnie taśme i nie gniecie , może nie równo prowadzić kanały i cała reg jest do dupy.
A jeśli w kaseciaku na dodatek jakimś jeszcze idler  szarpie ....to musowo do wymiany.
« Ostatnia zmiana: 16-01-2023, 10:05 wysłana przez Hammer »